Close
Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 107
 1. #21
  -
  Antarsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime n 25 postime
  Citim Postuar m par nga drague Lexo Postimin
  A e dini kush eshte Luan Omari?

  nipi i Enverit. i vrau te atin derdimenit

  kush eshte bektesh e merr vesh
  Sa kam qeshur tani....M'u kujtua kur para 2 vitesh, isha nje nje konference mbi parimin e kushtetutshmerise, ishin nje treshe "interesante" ; L.Omari-R.Mejdani- Aurela Anastasi, dhe me thote nje shoqe qe kisha ne krah "ky Omari paska pj******"...
  Si duket e ka nga pleqeria....Me dhimbsen keta juristet nga rradhet e akademikeve, qe jane aq te njohur dhe ia fusin kesi lloj prockash!
  Gjithsesi, familjen e tij e ka rehatuar shume mire ne rradhet e gjyqesorit

 2. #22
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,663
  Faleminderit
  68
  191 falenderime n 177 postime
  Citim Postuar m par nga 2043 Lexo Postimin
  Burgosje qesharake e quan ti 25 vjet ne Spac per nje fjale goje????
  Ky Luan Omari eshte i biri i Bahri Omarit te cilin Enver Hoxha e kishte burrin e motres se madhe te tij dhe qe e pushkatoi qysh ne 1945 duke e bere shembull per te tjeret,
  Bahri Omari ishte ai qe e rriti dhe e financoi sistematikisht Enverin qe te shkollohej, por merhumi nuk e kishte mendjen per shkolle dhe nuk arriti dot te kishte nje diplome universitare kurre ne jeten e tij.
  Sot Luan Omari na thote se ishim te sigurte
  Ptuuuuuuu
  me vjen ti peshtyj mbi varin e te jatit dhe mbi suratin e tij idiot.
  E quajta burgosje qesharake pasi shkaku per burgosje eshte qesharak,per nje fjale goje.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Elonaa
  Antarsuar
  17-09-2005
  Postime
  1,679
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga benseven11 Lexo Postimin
  E quajta burgosje qesharake pasi shkaku per burgosje eshte qesharak,per nje fjale goje.

  Ti maresh jeten tjetrit per nje fjale goje ti e quan qesharake???!!!!
  Njerzit nuk i japin asgjeje rendesi me te madhe se asaj qe eshte qesharake.(Gete)

 4. #24
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,663
  Faleminderit
  68
  191 falenderime n 177 postime
  Fati i njerezve qe pesuan ato denime nuk eshte qesharak,por i trishtuar,por motivet
  dhe ligjet qe justifikonin keto denime ishin qesharake.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 5. #25
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime
  [QUOTE=DYDRINAS;3127565]LIRIA SHT SIGURI, DIKTATURA PASIGURI

  2011-06-15

  Andrea Stefani

  LIRIA SHT SIGURI, DIKTATURA PASIGURI


  Po ndiqja me vmendje t shtuar lajmin mbi botimin nga profesor Luan Omari, t nj libri pr ndarjen e pushteteve n Shqipri dhe deformimet q kan ndodhur n kta 20 vjet tranzicion n kt rrafsh. Libri do t shqyrtohet pa dyshim me shum kujdes nga t gjith ata q jan t alarmuar pr prqendrimin e pushteteve n duart e Kryeministrit Berisha, ndrkoh q fryma dhe germa e Kushtetuts s Republiks kmbngul pr ndarjen e pushteteve. Por ndrkaq, nuk mund t mos t binte n sy fakti q si pjesmarrsit n ceremonin e prurimit t librit ashtu edhe mediat q lajmruan at, kishin veuar m s shumti kt thnie t Omarit: di me siguri q n diktatur nuk ishim t lir, por ishim t sigurt, ndrsa sot n demokraci jemi t lir, por aspak t sigurt. sht nj thnie q meriton t kritikohet. Mbi t gjitha sepse ka t bj me kuptimin pr lirin, me kryeqllimin e mashtruar t tranzicionit shqiptar. Por edhe sepse fraza sht shqiptuar nga nj autoritet i konstitucionalizmit dhe si e till, mund t ket edhe m shum impakt n mnyrn e t menduarit publik.

  * * *

  Nse mund t ket ndonj gj t gabuar n ato q ka thn dhe shkruar profesor Omari, sht pikrisht kjo fraz: n diktatur nuk ishim t lir, por t sigurt, ndrsa sot n demokraci jemi t lir, por aspak t sigurt. Fraza ka trhequr vmendje, sepse krcet, por krcet ngaq sht e thelbsisht e zbrazt. Dhe n t shfaqen t kputura t gjith ato lidhje organike mes liris s njeriut dhe siguris s tij. T sigurt nn diktatur!? Po prse? T sigurt se pushteti dhe partia mund t t bnin gjmn sa her q nj gj e till t ishte e nevojshme pr pushtetin? Si mund t quhet siguri nj gjendje kur pushteti absolut diktatorial gzon hapsira t pakufizuara pr t cenuar jetn, pronn dhe t drejtat e do qytetari? Si mund t quhet siguri nj gjendje ku siguria se nuk do t prfundosh n burg apo internim nuk buron nga liria e shprehjes dhe pamundsia e pushtetit pr ta goditur at, por nga heshtja, fshehja e t vrtetave t tua dhe, akoma m keq, nga konformizimi servil me pushtetin, me idet dhe propagandn e tij. Nse vrtet njerzit do t ndiheshin t sigurt nn diktatur, ather liria do t ishte nj gjendje e teprt dhe e panevojshme pr ta. Teza se n diktatur edhe pse pa liri ishim t sigurt, jo vetm nuk shpreh nj t vrtet, por bart pashmangshm, si konotacion, edhe nj aspirat pr tu arratisur nga gjendja e sotme pa siguri drejt nj gjendjeje t ngjashme me at t djeshmen q, gjithsesi, ofruaka siguri. Mbi kt lloj mnyre t menduari, themelohet ajo q Erih From e ka quajtur sindrom e arratisjes s njeriut nga liria pr t gjetur streh, qetsi apo siguri n forma t ndryshme skllavrimi apo nnshtrimi.

  * * *

  Por a sht vrtet liria, kjo situat pa siguri q i bn jo pak njerz t kthejn me nostalgji syt nga diktatura q, gjithsesi, u duket se ofronte, t paktn, siguri? Ktu vijm n pjesn e dyt t frazs s Omarit: sot n demokraci jemi t lir, por aspak t sigurt. Vrtet? E na qenka kjo liri q nuk ofruaka siguri? Liria pa siguri sht nj kontradikt n prkufizim. Nse liria nuk do ofronte siguri pr njerzit, ajo nuk do ishte ideal i tyre. Liria sht ajo situat q ofron sigurin m t madhe pr njerzit dhe pr nj shoqri. Dhe kt e bn me an t drejtsis q sikundr shkruan Edmund Brke, sht nj emr i dyt pr lirin. Por n Shqipri prgjithsisht e paskan t vshtir t kuptojn lidhjen organike mes liris dhe drejtsis. Prandaj, dhe politikan si Berisha e kan t leht t thrrasin e premtojn liri, ndrkoh q bjn gjithka t vn nn sundimin e tyre pushtetin e drejtsis, ta vrasin lirin duke skllavruar drejtsin. Kur Xhon Lok thot, se pa ligj nuk ka liri, kishte parasysh pikrisht drejtsin e pavarur si pushtet dhe jo thjesht ligjet e shkruara t interpretuara nga gjykats servil sipas oreksit t qeveris. Liria lind dhe zhvillohet vetm aty ku drejtsia kufizon gjakimet e pushtetit politik n at mas q ai nuk mund t dhunoj dot jetn e njerzve. Por, nuk mund t quhet nj vend i lir, nj shtet me liri, ai ku npunsi civil nuk mbron dot vendin e puns n gjykat, sepse partia n pushtet ka dhn urdhr q t flaket, ku pronari nuk e merr pronn e grabitur nga komunizmi, sepse ashtu do pushteti, ku biznesi privilegjohet kur sponsorizon pushtetin dhe obstruktohet n t gjitha format, kur nuk e bn nj gj t till. N nj vend t till edhe demokracia nuk sht m demokraci, sepse gjykatat e kapura nga pushteti shrbejn si lavatrie t vjedhjes s vots nga pushteti. A nuk po ndodh kshtu me votn n Tiran? Pra, jemi n nj situat pasigurie q vjen pikrisht nga mungesa e drejtsis. sht n fakt nj situat kaosi e maskuar me shtet dhe me ligj dhe q prandaj perceptohet gabim si situat lirie. Edhe liria e shprehjes dhe pluralizmi politik, edhe votimet, jan ato q e shtojn edhe m shum iluzionin e liris. Por pa drejtsin, edhe liria e fjals shndrrohet n nj garnitur t nnshtrimit. Sikundr, mjerisht po ndodh edhe n Shqipri. Pra, ne shqiptart, nuk jemi t lir, por t pasigurt, sikundr thot profesor Omari, por jemi t pasigurt, sepse nuk jemi t lir. Dhe shptimi nuk vjen duke u strehuar n nj gjendje pa liri, por me stabilitet e siguri, por duke u prpjekur pr krijimin e drejtsis s pavarur q kufizon pushtetin politik duke krasitur me ligj lakmit e tij, duke ndar pushtetin e drejtsis nga pushteti politik. N fakt, duke br nj nga ato pun q edhe vet libri i profesor Luan Omarit sugjeron.

  Gazeta Shqip[/Q
  E kam share shume here Andrea Stefanin,por sot me duhet te pranoj se per here te pare jam teresisht dakord me ato qe thote...

 6. #26
  he he hee... Maska e halla mine
  Antarsuar
  05-01-2011
  Vendndodhja
  broj
  Postime
  1,485
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 8 postime
  thnie t Omarit: di me siguri q n diktatur nuk ishim t lir, por ishim t sigurt, ndrsa sot n demokraci jemi t lir, por aspak t sigurt.
  Ky Omari paska rreshqit mire.. keq dmth..
  sot n demokraci jemi t lir -a ka me te pavertet se kjo fjali..?
  E vetmja liri qe mbreteron sovrane sot eshte ajo e prostituimit..
  Prostituim total i cdo gjeje, gjithqka behet permes ketij institucioni..
  Si fizik ashtu dhe intelektual e shpirteror..
  Kemi politikaj-prostituta, institute shteterore e non-prostituta, intelektuale te pavarur-p(te gjithe intelektualet jane te pavarur), media-p, sherbime fetare-p(natyrisht), prostituta-p,...

  me siguri q n diktatur nuk ishim t lir -sigurisht pra, nuk lejohej ky zanat asokohe..
  Prostitutokracia s'ka mundesi te krijoi siguri.. ketu e thote mire Omari.
  Shtetet e medha sillen si gangster, te voglat si prostituta(Kubrick).. -aa edhe ky e paska thene.

  Po, sot kemi edhe nje liri tjeter perveq zanatit me te vjeter, ate te pellasim si gomer, gjegjesisht lirin e fjales. Mund te cirresh si gomar sa te duash s'ta fut kush. Fjala eshte e lire sepse s'ka asnje vlere, zero vlere. Fol, qkyj germaz, po s'ke lek kot e ke. Liri si kjo eshte perplot sot Shqiperia.
  Gjerat qe s'kane vlere jane te lira, vetem keto.
  Ato me vler i ka ne dore mafija, bandat, krimi i organizuar.. -keta kane liri te vertet.

  "ne qofte se m..ti do te kete vlere ndonjeher, ateher te varferit do te lindin pa b..th" (kjo fraze ka dmth te madhe)
  Asnj kompromis, kurr asnjher.. deri n'apokalips!

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,454
  Faleminderit
  1
  29 falenderime n 26 postime
  ky omari ka dash te thoshte qe qeveria me ligj te siguronte punen, ndoshta te gjithe e kishin nje strehe per te futur koken.
  nuk e kupton ky omari qe eshte me mire te rrezikosh per nje te ardhme me te mire dhe me te sigurte.
  ne boten ku jetojme secili duhet te formohet per ti bere balle globalizimit.
  nuk mund te konkurosh kurre, kur shteti ty si individ te siguron punen, shtepine, ndersa familja te gjen edhe gruan per tu martuar.

 8. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,460
  Faleminderit
  295
  123 falenderime n 103 postime
  Imagjino:

  Tjetri te te vrase babane , e ti ti ngresh vrasesit permendore
  ptuuuuuuuuuuuu
  Un jam njeri i thjesht.
  Knaqem me pak.
  M mjafton m e mira.

 9. #29
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,076
  Faleminderit
  57
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga halla mine Lexo Postimin
  Ky Omari paska rreshqit mire.. keq dmth..
  sot n demokraci jemi t lir -a ka me te pavertet se kjo fjali..?
  E vetmja liri qe mbreteron sovrane sot eshte ajo e prostituimit..
  Prostituim total i cdo gjeje, gjithqka behet permes ketij institucioni..
  Si fizik ashtu dhe intelektual e shpirteror..
  Kemi politikaj-prostituta, institute shteterore e non-prostituta, intelektuale te pavarur-p(te gjithe intelektualet jane te pavarur), media-p, sherbime fetare-p(natyrisht), prostituta-p,...

  me siguri q n diktatur nuk ishim t lir -sigurisht pra, nuk lejohej ky zanat asokohe..
  Prostitutokracia s'ka mundesi te krijoi siguri.. ketu e thote mire Omari.
  Shtetet e medha sillen si gangster, te voglat si prostituta(Kubrick).. -aa edhe ky e paska thene.

  Po, sot kemi edhe nje liri tjeter perveq zanatit me te vjeter, ate te pellasim si gomer, gjegjesisht lirin e fjales. Mund te cirresh si gomar sa te duash s'ta fut kush. Fjala eshte e lire sepse s'ka asnje vlere, zero vlere. Fol, qkyj germaz, po s'ke lek kot e ke. Liri si kjo eshte perplot sot Shqiperia.
  Gjerat qe s'kane vlere jane te lira, vetem keto.
  Ato me vler i ka ne dore mafija, bandat, krimi i organizuar.. -keta kane liri te vertet.

  "ne qofte se m..ti do te kete vlere ndonjeher, ateher te varferit do te lindin pa b..th" (kjo fraze ka dmth te madhe)
  Shumica e shqiptareve, pavaresisht se ku jetojne ata, kane te njejtin mendim me ty sa i perket lirise, sepse ata edhe kur kane qene te sunduar nga te huajt, kane pretenduar se kane qene te lire dhe se edhe kur jane sunduar nga te vetet ata serish kane pretenduar se kane qene te lire.

  Shqiptaret nuk kane qene te lire kurre dhe i tille eshte dhe perceptimi i tyre per lirine.

  Keqardhja behet me madhe kur e degjon kete pohim allashqiptar edhe nga gojet e atyre qe normalisht do te duhej te ishin prijesit e lirise!

  Mirepo koha provoi se brezi i indoktrinuar nga e kaluara dhe qe liria e gjeti ne nje moshe te madhe, nuk mundet te ndryshoje ndonjehere sado tituj e diploma qe te kete ne xhepa.

  Ai eshte i denuar te vdese si skllav! Ketu perfshihet dhe "profesor" Omari dhe te gjithe ata qe mendojne si ai!
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 18-06-2011 m 09:11

 10. #30
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2006
  Postime
  68
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Une personalisht e arsyetoj plotesisht gjithe ate qe eshte bere ne periudhen 1944-1991 me apo pa urdher te Enver Hoxhes, nese ajo qe eshte bere u be per t'parandaluar nje Shqiperi si ajo qe eshte sot, me nje malok bir cobani ne krye te shtetit

 11. #31
  he he hee... Maska e halla mine
  Antarsuar
  05-01-2011
  Vendndodhja
  broj
  Postime
  1,485
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga DYDRINAS Lexo Postimin
  Shumica e shqiptareve, pavaresisht se ku jetojne ata, kane te njejtin mendim me ty sa i perket lirise..
  M'fal qe te replikoj edhe ketu por po me detyron.
  Kete qe e citova eshte teresisht e pavertet. Une jam enverist fund e krye, gje qe e ke kuptuar, dhe mundohem me ate pak kapacitet qe kam ta mbroj kete ide.
  Sot kudo anembane shqiptarise mbreteron antienverizem primitiv(qe per mua do te thote antishqiptarizem). Kete te vertet s'mund ta mohosh absolutisht. Ku jane ata enveriste qe s'duken askund.. enveristi i vertet nuk fshihet.. ku jane trego??? Prandaj mos thuaj qe shumica kane mendime te njejta me mua, se nuk qendron. Mire do t'ishte.. kete po, mund ta thuash!
  Asnj kompromis, kurr asnjher.. deri n'apokalips!

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e Djal Dimali
  Antarsuar
  28-04-2011
  Vendndodhja
  Belgjik
  Postime
  251
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  ka then nje nga presidentet e SHBA

  Ai popull qe dorzo disa nga lirit e tija per pak siguri nuk meriton te ket asnjeren

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Antarsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,665
  Faleminderit
  23
  14 falenderime n 14 postime
  Nuk po citoj kerken ne kete teme , por dua te them se eshte nga me te rendesishmet dhe uroj qe te diskutoni sa me shume , pasi koncepti i sigurise dhe gjendja e saj ne diktature dhe ne demokraci, eshte nje nga temat me te rendesishme.Nga menyra si e trajtojne elita kombetare kete term ne kuptojme mjaft lehte se sa seriozisht e kemi marre tranzicionin , pra kalimin nga nje vend diktatirial ne nje vend te lirive demokratike.Pra kjo elite ndodhet ne kete gjendje te re per nga vulneti, apo nga fati.Por kemi dhe nje tjeter fat.Kjo teme nuk del kot sot, pikerisht ne momentin kur politika shqiptare po testohet nga nderkombetaret.Ajo del pikerisht ne nje moment tjeter permbysje te madhe, te pushtetit te brezit te dyte te diktatures komuniste. Ajo del sot, ne nje moment kur lideri i bashkesise se ligesise, vendosi ti drejtohet bazes per te ardhmen e qendrimit te tij pokitik, ai tashme kerkon ti drejtohet "trokes" ashtu si kunder daja i Omarit i drejtohej bazes kur kerkonte frymezim per te inicuar nje mesymje te re prej "Drakule".Dhe sikur Omari ta kishte planifikuar nje vit me pare se do te ishte ky cast , kjo date per te trajtuar kete teme, nese do te ishte dashamires ndaj popullit te tij, duhet ta anullonte kete moment.Sot me teper se kurre shqiperia ka nevoje per forcimin e autoritetit te politikes dhe sikur te mos e meritonte ate.Ngjarjet e dy viteve te fundit, bojkoti politik,kundershtite pa fund , qendrimi dhe ndarja si dy kampe armiqesore rracash dhe jo vizionesh, politika destruktive e opozites, sajesa e shkaqeve ordinere per sherr e mosmarveshje, transferimi i kesaj gjendje ogur zeze ne prarlamntin europian,ka demtuar vizionin e shqiptareve, ka rrezikuar ne maksimum te ardhmen e vendit.Jemi pikerisht ne nje moment ku tentohet te shkohet ne nje lufte civile , por dhe te nje qendrimi te ri te nderkombetareve te cilet po ndjehen te fyer nga mosperfillja dhe te zhgenjyer ne mardheiet e tyre te dreitanishme me shqiptaret.

  Eshte e para here qe i jap te drejte Andrea Stefanit jo per ate c'ka ai thote per pushtetin e grabitur te Berishes, por per kundervenijen ndaj kesaj shprehje t Omarit: “…di me siguri q n diktatur nuk ishim t lir, por ishim t sigurt, ndrsa sot n demokraci jemi t lir, por aspak t sigurt”[/B]

  Si merr persiper ky autor i koshtetutes te nxjerre kete formulim?!Sa serioze ka qene kur orjentoi shqiptaret ne procesin e tanzitimit te tyre ne koncept,ne edukimin shpirterore,ne ndertimin e mardheieve me njeritjetrin, ne konceptet e reja ekonomike, ne koncepte te reja te drejtesise ne vend, ne mardheniet me pronen , respektimin e te drejtave, ne dertimin e nje morali te ri krejt ndryshe nga ai qe kaluam nen diktaturen e dajes se tij.Jemi te pasigurte ne kete sistem Po perse na genjeve mer qenje e ndyre?!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Anesti_55 : 21-06-2011 m 16:31
  Injorantin e kam frike,
  Budallin e meshiroj,
  Te diturin (civilin) e dua pa mase.

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Antarsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,993
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga Anesti_55 Lexo Postimin
  Nuk po citoj kerken ne kete teme , por dua te them se eshte nga me te rendesishmet dhe uroj qe te diskutoni sa me shume , pasi koncepti i sigurise dhe gjendja e saj ne diktature dhe ne demokraci, eshte nje nga temat me te rendesishme.Nga menyra si e trajtojne elita kombetare kete term ne kuptojme mjaft lehte se sa seriozisht e kemi marre tranzicionin , pra kalimin nga nje vend diktatirial ne nje vend te lirive demokratike.Pra kjo elite ndodhet ne kete gjendje te re per nga vulneti, apo nga fati.Por kemi dhe nje tjeter fat.Kjo teme nuk del kot sot, pikerisht ne momentin kur politika shqiptare po testohet nga nderkombetaret.Ajo del pikerisht ne nje moment tjeter permbysje te madhe, te pushtetit te brezit te dyte te diktatures komuniste. Ajo del sot, ne nje moment kur lideri i bashkesise se ligesise, vendosi ti drejtohet bazes per te ardhmen e qendrimit te tij pokitik, ai tashme kerkon ti drejtohet "trokes" ashtu si kunder daja i Omarit i drejtohej bazes kur kerkonte frymezim per te inicuar nje mesymje te re prej "Drakule".Dhe sikur Omari ta kishte planifikuar nje vit me pare se do te ishte ky cast , kjo date per te trajtuar kete teme, nese do te ishte dashamires ndaj popullit te tij, duhet ta anullonte kete moment.Sot me teper se kurre shqiperia ka nevoje per forcimin e autoritetit te politikes dhe sikur te mos e meritonte ate.Ngjarjet e dy viteve te fundit, bojkoti politik,kundershtite pa fund , qendrimi dhe ndarja si dy kampe armiqesore rracash dhe jo vizionesh, politika destruktive e opozites, sajesa e shkaqeve ordinere per sherr e mosmarveshje, transferimi i kesaj gjendje ogur zeze ne prarlamntin europian,ka demtuar vizionin e shqiptareve, ka rrezikuar ne maksimum te ardhmen e vendit.Jemi pikerisht ne nje moment ku tentohet te shkohet ne nje lufte civile , por dhe te nje qendrimi te ri te nderkombetareve te cilet po ndjehen te fyer nga mosperfillja dhe te zhgenjyer ne mardheiet e tyre te dreitanishme me shqiptaret.
  E kush na qenka brezi i dyte i diktatures komuniste?
  A na e thua dot?
  Bile po munde na bej nje shtresezim social si i ndan ti shqiptaret?
  Albania Uber Alles

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Antarsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,665
  Faleminderit
  23
  14 falenderime n 14 postime
  Citim Postuar m par nga Elonaa Lexo Postimin
  Ca sigurie kishte ne diktature s'harrij ta kuptoj,kur te gjithe jetonin nen standartet e jeteses.Dhe me qesharakja shqiperia do filloj te shlyej borxhet Rusis dhe Kines.bahhhh Brezat e sotem do punojne te paguajn borxhet e Enver Hoxhes.
  Bravo, pikerisht tentakulat e regjimit te vjeter kerkojne te quajne siguri nje jete te barabarte me vdekjen
  Hahaaaa , por shqiperija ishte konsideruar si nga shqiptaret dhe nga nderkombetaret si nje burg masiv, kete trajtim quan siguri ky kelysh.......
  Por ky mori persiper te na ndertoje kushtetuten gjen me te shente te nje populli demokratik, te barabarte me biblen, sa serioze ka qene kur na e formuloi ate?Si e mori persiper kur nuk e ndjente si ne nevoje sistemin e ri,ky se paske kuptuar akoma se siguria humbi sebashku me falimentimin e sistemit.Ne paskemi qene mire vetem te rrinim urte.Po kryeministri i tij deklaroi se dhe nje jave rezerva ushqimore kishte shqiperia.Cfar kupton me siguri ky , kur punetori e merrte buken dikush me margallate e dikush me thate.
  Or mbret i te vdekurve si mund te besh nje kushtetute per te gjalle.

  Kush eshte sot i pa sigurte, fshatari me toke por dhe me nje cike pension?Me tete kalamoj ku gjashte i shesin droge?Po, me krimin e tyre mbushen me para dhe breket tua.
  Ke quan te pasigurte , oficeret ne lirim?Kur te gjithe te tjert perfituan nje asistence tranzitive per 1 vit, kto, ushtaraket e oborrit te diktatorit , perfituan nje pension te perjetshem, sado i vogel, vetem e vetem se ishin bashkesia qe rrezikonin me shume sistemin demokratik.Pension nga frikaCfar turpi te jeshe pjese e tyre.Pjesa tjeter nuk ka prite per ty, por kerkoi te integrohej dhe gjeti vetveten.Ne nuk jemi te pasur, por jetojme dhe ne nje siguri te pa diskutueshme.Ne per cdo dite kontribojme ne permirsimin e kushteve , kemi nje progres te pa diskutueshem me vitet 90 , por dhe karahasuar me kualitetin e jetes me cdo pike te diagrames se jetes se shqiptareve.Kurre me te veshur se sot, kurre me te ushqyer se sot, kurre me te ndricuar shkolluar, me te shikuar me te modernizuar se sot.Zot i madh po ku e shikon pasigurine ky djalle, apo princ i te vdekurve.Ndoshta po shikon ate c'ka vertete po ndodh dhe duhet te ndodh, "t'kurrjen e bashkesise se ligesise, humbjen e pushtetit politik ,por gradualisht ndoshta dhe ate ekonomik."Kete siguri po shikon ky qe po humbet.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Anesti_55 : 21-06-2011 m 17:34
  Injorantin e kam frike,
  Budallin e meshiroj,
  Te diturin (civilin) e dua pa mase.

 16. #36
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,460
  Faleminderit
  295
  123 falenderime n 103 postime
  Hahaaaa , por shqiperija ishte konsideruar si nga shqiptaret dhe nga nderkombetaret si nje burg masiv, kete trajtim quan siguri ky kelysh.......
  Pikerisht
  i thone ndryshe ne mos gaboj SINDROMA E STOKHOLMIT
  Eshte bere e modes ne Shqiperi pas 2005 qe kriminelet te pranojne burgun , e te jetojne gjate , sesa te hane ndonje ko.qe plumbi nga hakmarja e viktimave te tyre.
  Por kjo vlen per kriminelet e jo per njerezit e ndershem te cilet mezi e kane pritur LIRINE.
  Un jam njeri i thjesht.
  Knaqem me pak.
  M mjafton m e mira.

 17. #37
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-06-2011
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Corbe gazetash e gazetaresh

  E paska ndjekur me vmendje Andrea Stefani lajmin pr botimin e librit t L.Omarit, dhe bile me vmendje t shtuar!!! Ha, ha, haPo n Top Channel ku u dha njoftimi me at mendimin pr moslirin e sigurin n diktatur e pam me sy dhe e dgjuam me vesh se nuk qe Omari q e tha at shprehje po av. Maks Haxhia. Lre se vmendje, sidomos nga nj gazetarT shohim a do t bhet burr ky tipi e t bj nj prgnjeshtrim.

  ǒbhetorb gazetash e gazetarsh. Kam qen vet pjesmarrs n promovimin e librit t L. Omarit Ndarja e pushteteve. Mes shum diskutantsh njri u shpreh se Omari, sipas tij, i paska dhn prgjigje dilems se dikur sishim t lir por t sigurt, sot jemi t lir por t pasigurt. Nj gazet, nga nj mosvmendje, ia vesh kto fjal autorit t librit, q as i tha aty e as i ka shkruar n libr. Futja katundit, shpif shpif (qoft edhe pa dashje) se dika do t mbetet. Dhe rezultati i nj informimi t gnjeshtrt shihet edhe n kto reagime t forumit.

 18. #38
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga benseven11 Lexo Postimin
  Ate fjalen shtet ne thonjeza e ke vene gabim pasi shteti shqiptar i diktatures ishte shtet realisht dhe shtet i forte ne strukture teper i organizuar dhe ekzekutim ligjesh dhe jo pseudoshtet.
  Shteti i diktatures ishte pseudo-shtet sepse pretendonte qe ligjshmeria e tij buronte nga vota e popullit, ne te njejten kohe kur nuk te linte te votonte asnje kandidat tjeter pervec atyre te miratuar nga komunistet. Si i tille nuk perfaqesonte vullnetin e popullit, por vullnetin e komunisteve.
  Vrasjet persekutimet etj u kryen me vendim te nje gjykate dhe kjo gjykate kur jep vendime mbeshtetet ne ligjin dhe nenin perkates qe verteton qe eshte thyer nje ligj.
  Cfare ndodh kur thyen nje ligj?Vuan denimin,burg aq e kaq vjet dhe persekutimi eshte mbeshtetur ne ligj.Nuk po i futem sqarimeve perse beheshin persekutime.Kjo ka arsyet e veta....Kjo eshte llogjika.
  Po vrasjet dhe burgosjet e internimet pa gjyq?
  Mos me thuaj se nuk ekzistonin.
  Per rastet e vrasjeve pa gjyq po te sjell si shembull ata qe u vrane pa gjyq per bomben tek ambasada sovjetike si dhe disa dhjetera refugjate qe u ekzekutuan pa gjyq (megjithese ligji i RPSSH parashikonte burgimin per 15 vjet, jo denimin me vdekje) ne fund te viteve '80, fillim '90.
  Per persekutime pa gjyq po te sjell rastin e familjes time:
  Nje gjysh denuar me 6 vjet burg (pa gjyq) e me pas me 35 vjet internim (pa gjyq).
  Nje gjyshe denuar me 35 vjet internim (sepse i kerkoi llogari Sigurimit perse ia kishin burgosur burrin pa gjyq dhe me pas nuk pranoi ta divorconte). Pushuar nga puna si mesuese me motivacionin zyrtar "se kishte lakra ne koke". "Lakrat" ne fjale ishte ishte pyetja se ne baze te kujt vendimi te gjyqit i ishte burgosur i shoqi.
  Ime me, de jure 6 vjet internim mbasi u be 18 vjec (sepse nuk pranoi te mohonte babane), de facto e internuar si pjese e familjes qe 5 vjece.
  Motrat e sime meje, te gjitha te internuara de facto qe femije, de jure kur u bene 18 vjece.

  Vurja fajin ligjit dhe jo shtetit.Per shkak se ligjet jane te keqia dhe neperkembin te drejtat me elementare te njeriut,shteti merr emrin diktatorial.
  Gjithshka qe u be nga ky shtet ishte i justifikuar nga ligji.Nuk mund te fajesosh nje shtet qe zbaton ligjin,por mund te fajesosh nje sistem te ngritur mbi nje ideologji te deshtuar si marksizmi
  dhe aplikimin ne praktike te kesaj ideologjie qe eshte me pasoja te renda per qytetaret dhe te drejtat e tyre.Jeta e vertetoi qe ishin sisteme politike te keqia dhe te deshtuara..
  Shteti komunist ishte i paligjshem sepse fare thjesht nuk zbatonte ligjet qe vetem kishte hartuar, vete i kishte votuar dhe vete i kishte formuluar.
  Ne baze te Kushtetutes (qe ishte dhe ligji themelor i shtetit) ne RPSSH te gjithe kishin lirine e fjales. Ne te njejten kohe shteti i burgoste njerezit sepse fjalet qe thonin nuk i pelqenin nje X apo Y dhe perdorte ligjin per agjitacion e propagande i cili ishte kunder atyre qe thoshte kushtetuta, pra ishte ligj jo-kushtetues.

  Nuk ishin ligjet e keqija, ishin ata qe i zbatonin te ligj. Nese zbatohej ashtu si thua ti ligji, a ka mundesi te me thuash se cili nga antaret i nje familje te vetme te bllokut eshte futur ne burg sepse shikonte kanale te huaja televizive (kush ka jetuar ne ate kohe ne Tirane e di shume mire se si i kishte antenat blloku, sigurisht jo per RTSH qe ta kapte me nje kacavide tek antena, por per RAI-n, RTBeogradin etj). Ne per rrethe me dhjetera njerez jane futur ne burg me ligjin e agit propit sepse sipas thashethemeve te kryetareve te lagjes apo fuksave 1,000 lekesh kishin antena qe kapnin kanale te huaja.
  A ishin pra te gjithe te barabarte perpara ligjit sic thoshte Kushtetuta apo ca ishin "tanet" e ca "armiq te betuar te popullit" ?

  Kur cdo gje na qenka bere sipas ligjit, perse dhe sot mbas 20 vjet te renies se diktatures kelyshet moniste kane frike te hapen dosjet e Sigurimit ?
  "Who is John Galt?"

 19. #39
  Perjashtuar Maska e landi45
  Antarsuar
  10-04-2008
  Postime
  1,776
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  hahahahha

  po frika i ben njerezit te zbatojne ligjin,,,,

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Antarsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,665
  Faleminderit
  23
  14 falenderime n 14 postime
  Citim Postuar m par nga Toro Lexo Postimin
  Shteti i diktatures ishte pseudo-shtet sepse pretendonte qe ligjshmeria e tij buronte nga vota e popullit, ne te njejten kohe kur nuk te linte te votonte asnje kandidat tjeter pervec atyre te miratuar nga komunistet. Si i tille nuk perfaqesonte vullnetin e popullit, por vullnetin e komunisteve.

  Po vrasjet dhe burgosjet e internimet pa gjyq?
  Mos me thuaj se nuk ekzistonin.
  Per rastet e vrasjeve pa gjyq po te sjell si shembull ata qe u vrane pa gjyq per

  Kur cdo gje na qenka bere sipas ligjit, perse dhe sot mbas 20 vjet te renies se diktatures kelyshet moniste kane frike te hapen dosjet e Sigurimit ?
  Po vrasjet dhe burgosjet e internimet pa gjyq?
  Mos me thuaj se nuk ekzistonin.

  Po cfar rendesi ka qe te vertetosh se u be apo su be gjygj.Rendesi ka qe deri ne 1956 u pushkatuan 6000 shqiptare,qe duke e shumezuar me 50 vete te rrethit te familjare, kemi menjehere 300000 njerez te kthyer ne armiq.Popullsia bruto e shqiperise (them bruto se kishte rob, qe ngjasonin me shume me kafshet se me njeriun), nuk ishte me shume se 870 mije.Ne jemi sot ne shekullin e UFO-ve dhe drejtesia shqiptare te con per lesh arapi, merreni me mend qe deri ne vitin 57, shqiptaret ishin qenie pa adrese shtepie dhe jo me me diplome.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Anesti_55 : 22-06-2011 m 06:37
  Injorantin e kam frike,
  Budallin e meshiroj,
  Te diturin (civilin) e dua pa mase.

Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •