Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  . Maska e illyrian rex
  Anėtarėsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,491

  Automjet fluturues pa helika i manovrueshėm si helikopter

  Njė kompani izraelite po punon pėr ndėrtimin e njė automjeti fluturues qė mund te manovrohet si helikopteri, por me helika tė brendėshme. Ky projekt futurist mund tė pėrdoret nė qytetet me ndėrtesa tė larta dhe mund tė shėrbejė pėr tė shpėtuar njerėzit nė raste zjarresh dhe situatash tė tjera emergjente.

  Automjeti duket si njė nga objektet e romaneve tė fantashkencės, por ky X-Hawk mund tė bėhet shpejt realitet. Pjesėrisht helikopter dhe pjesėrisht makinė, ky mund tė jetė nė tė ardhmen automjeti i lėvizjes nė zonat urbane.
  Puna pėr X-Hawk filloi nė vitin 2002, kur projektuesi izraelit Rafi Yoeli themeloi njė kompani pėr tė kapėrcyer pengesėn qė ka qėnė Thundra e Akilit e aeronautikės nė 60 vjetėt e fundit. Rafi Yoeli, themelues dhe drejtor ekzekutiv i Urban Aeronautics, kishte nė mendje njė tip avioni pa zhurmė qė mund tė manovrohet lehtėsisht nė mjediset urbane.
  Koncepti i njė automjeti fluturues pa helika tė jashtme daton nė vitet 50-tė. Me kalimin e viteve, disa kompani janė pėrpjekur tė projektojnė “makinat fluturuese”, por asnjė prej tyre nuk ariti qė tė hedhė me sukses hapin tjetėr nė treg.
  Njė nga elementet mė tėrheqės tė automjetit fluturues ėshtė se ai mund t’u afrohet ndėrtesave dhe grataēielave pėr t’u dhėnė ndihmė njerėzve tė bllokuar nė to. Pėr mė tepėr, ky tip avioni ėshtė projektuar i tillė qė tė fluturojė edhe nė terrene tė vėshtira.
  "Me helikėn e tij tė brendėshme, ne kemi realizuar njė ‘zarf’ fluturues, rezistent ndaj erės, tė shpejtė si helikopteri i zakonshėm, por mė tė manovrueshėm”.
  Urban Aeronautics ka krijuar njė tip tė patentuar mikrobuzi qė e quajnė Air-Mule, si mjet fluturues me mė shumė stabilitet. Sipas kompanisė, mund tė ndalet krejt pranė ndėrtesės. Rafi Yoeli thotė se nė rastin e mjetit me helika tė jashtėme, si nė rastin e helikopterit, ka probleme tė ndjeshme me sigurinė dhe manovrimin.
  X-Hawk dhe the Air-Mule kanė helika tė mbyllura qė zėvendėsojnė helikat e jashtėme tė helikopterėve pėr t’i bėrė kėto mjete mė lehtė tė manovrueshėm nė zona urbane apo me popullatė tė dendur.
  Njė tjetėr avantazh i X-Hawk dhe Air-Mule ėshtė pikėrisht lėvizja dhe manovrimi i tyre, dhe nė rrethana tė caktuara mė tė qendrueshme se sa helikopteri.
  "Nė se fluturon nė njė mot me errėra tė forta, mund tė qendrosh nė vend me saktėsi deri nė centimetra dhe nuk do tė shikosh luhatje tė mjetit nė presionin e erės”.
  Rafi Yoeli beson se mjeti i ri fluturues ėshtė mė i sigurt se helikopteri. Gjatė viteve, Urban Aeronautics ka projektuar disa modele, por dy modelet nė tė cilat po pėrqendrohet ajo tani janė X-Hawk dhe Air Mule.
  Komapnia synon qė makinat e saj fluturuese tė vihen nė qarkullim nė vitin 2012. Megjithėse kompania nuk ka synimin tė hedhė nė treg njė mjet lufte, ajo nuk pėrjashtom mundėsinė e pėrdorimit tė saj edhe pėr qėllime ushtarake, madje parashikon qė klientėt e saj tė parė tė jenė ambulancat, zjarrfikėset dhe ndoshta edhe taksitė.

  http://www.voanews.com/albanian/news...123710409.html
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 2. #2
  . Maska e illyrian rex
  Anėtarėsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,491
  ...............................................
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •