Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 15 prej 15
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e *Goddess*
  Anėtarėsuar
  13-07-2010
  Postime
  117
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Me studime ne usa.

  Helloo , vellai im sapo ka mbaruar gjimnazin dhe po jep provimet e matures...eshte me nje mesatare 9 eshte shm i zgjuar thjesht nuk meson shume ;S

  Ka shume qejf te shkoje me studime ne usa , me nje lloj burse pasi nuk i mjaftojne te ardhurat per te paguar shkollen , jetesen ect ect...

  Cfare duhet te beje qe ta arrije kete gje? a keni ide x ndonje college qe jep bursa

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e *Goddess*
  Anėtarėsuar
  13-07-2010
  Postime
  117
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ...............:/

 3. #3
  SupremacY Maska e IL__SANTO
  Anėtarėsuar
  23-08-2004
  Vendndodhja
  Larg
  Postime
  4,286
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga *Goddess* Lexo Postimin
  ...............:/
  Amerikanet e forumit i gjen ne darke tani jane europianet.
  Hapu Shoqe Se Skom Frenaaa.

 4. #4
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  37
  Postime
  4,276
  Faleminderit
  123
  72 falenderime nė 64 postime
  Citim Postuar mė parė nga *Goddess* Lexo Postimin
  Helloo , vellai im sapo ka mbaruar gjimnazin dhe po jep provimet e matures...eshte me nje mesatare 9 eshte shm i zgjuar thjesht nuk meson shume ;S

  Ka shume qejf te shkoje me studime ne usa , me nje lloj burse pasi nuk i mjaftojne te ardhurat per te paguar shkollen , jetesen ect ect...

  Cfare duhet te beje qe ta arrije kete gje? a keni ide x ndonje college qe jep bursa
  ka organizata te ndryshme qe merren me ket pune. une nuk di ndonje universitet qe thjesht ofron bursa per international students. me shume pune te ben te shkosh ne ambasaden ameriken ose ne website qe kane. shif cfare info kerkohen atje. thjesht vetem mesatarja nuk ben pune dmth kane kerkesa te tjera.
  I LOVE GOD

  j&g

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e *Goddess*
  Anėtarėsuar
  13-07-2010
  Postime
  117
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  lol Il_santo

  *** te ambasada do iki per te marre vizen ai e per kto...po pa gjet shkollen e ka te pamundur :S

 6. #6
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  37
  Postime
  4,276
  Faleminderit
  123
  72 falenderime nė 64 postime
  ne ambasade ben intervisten edhe vendoset nese merr vizen kjo eshte hapi i fundit ne proces. por gjithashtu ne ambasad ka info se cfare jane kerkesat per te studiuar ne amerik. shife ket link. good luck!

  http://www.usjournal.com/en/students/info/visa.html
  I LOVE GOD

  j&g

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e King_Gentius
  Anėtarėsuar
  24-11-2004
  Vendndodhja
  Boston
  Postime
  485
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Shumica e shkollave mund te te japin bursa $500- $3000 po bursa te plota jepen vetem studenteve gjeni. Te gjesh shkolle qe jep burse te plote eshte te kerkosh gjilpere ne kashte, sidomos tani qe ekonomia eshte keq. Po te aplikosh ne nje shkolle per vize studenti zakonisht duhet ti tregosh nja $20,000 e lart ne banke, sepse kostoja e kolegjit dhe kostoja e jeteses vjetore aq shkon.

  Vetem ata me green card mund te aplikojne per ndihme financiare nga qeveria, qe mund te te jape edhe dhjetra mijra dollare falas.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  244 falenderime nė 199 postime
  Citim Postuar mė parė nga IL__SANTO Lexo Postimin
  Amerikanet e forumit i gjen ne darke tani jane europianet.
  Ne fakt me mire keto i dini ju se ne. Une vertet bej shkolle ketu, por nuk e bej si international student . Keta qe jetojne jashte U.S besoj ndjekin te tjera procedura. Te njejte kemi vetem konverttimin e diplomes nga Shqiperia besoj.
  Feelings change - memories don't.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-05-2011
  Postime
  107
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Para se te besh rruge per ne Tirane(nqs s'jeton atje) te sygjeroj te vizitosh faqen e Ambasades Amerikane ne Tirane. Zakonisht,kur ke pyetje ata te pergjigjen,vetem se pyetjen duhet tja u formulosh ne Anglisht.Sic te kane thene edhe anetaret me siper,shkolla ketu ne USA kushton shtrenjte,edhe duhet te jesh i pergatitur financiarisht para se te vish.Megjithate,nqs vellai yt e ka me deshire i uroj gjithe te mirat dhe ti realizohet deshira.
  Faqja e Ambasades Amerikane ne Facebook eshte kjo http://www.facebook.com/?ref=home#!/usembassytirana
  Good luck!

 10. #10
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Mosha
  36
  Postime
  2,153
  Faleminderit
  29
  28 falenderime nė 25 postime
  Bursen ta harroje vellai per momentin, nese nuk ka ndonje xhaxha tek PD.... Megjithate mund te gjeni nje sponsor, ka shume shqipo qe fusin firma kot sikur do i japin lek dikujt te shkollohet. Nese sponsori ka lek te mjaftueshme, ju bleni vete biletat dhe mundohuni me borxh te paguani vitin e pare.... pastaj vellai do punoj picaman kendej do marri ca C+ nga puna e tepert dhe do paguaj taksat... ka shume picari shqiptare ne NYC dhe restorante, po e kapi gjuhen me tre dite pune ne jave i nxjerr leket e shkolles....

  Po nuk iu pelqeu sygjerimi im vazhdoni me aplikimet per bursa

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-09-2013
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Me studime ne usa.

  a mund te gjesh pune pa letra ne NYC ?

 12. #12
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,750
  Faleminderit
  68
  191 falenderime nė 177 postime

  Pėr: Me studime ne usa.

  Citim Postuar mė parė nga *Goddess* Lexo Postimin
  Helloo , vellai im sapo ka mbaruar gjimnazin dhe po jep provimet e matures...eshte me nje mesatare 9 eshte shm i zgjuar thjesht nuk meson shume ;S

  Ka shume qejf te shkoje me studime ne usa , me nje lloj burse pasi nuk i mjaftojne te ardhurat per te paguar shkollen , jetesen ect ect...

  Cfare duhet te beje qe ta arrije kete gje? a keni ide x ndonje college qe jep bursa
  Bursen si individ nuk e merr dot.
  Bursa ne USA jepet vetem me rekomandim dhe financim nga organizata si Soros dhe
  ndonje fondacion tjeter
  Ekzistojne disa kushte se kush kualifikohet dhe e meriton burse,
  1.Nje nga kushtet eshte njoihja shume e mire e gjuhes angleze me provime dhe deshmi
  2.Nota mesatare e kater viteve gjimnaz 10 ose 9.8,9.9.
  3.Nota mesatare e vitit te fundit. te jete 10
  4.Deshmi e diplomes
  5.Rekomandim nga profesore/pedagoge per te ndjekur studimet per Inxhinjeri psh.
  kete material shkolla ja dergon fondacionit,ose ministries se arsimit si propozim per burse per kandidatin.
  Ministria ja dergon fondacionit.Fondacioni shqyrton dokumentat dhe nqs bindet
  qe kandidati I plorteson kushtet e aprovon kerkesen dhe hap financim per burse.
  Pastaj lidhu me ministrine dhe fondacionin per te bere letrat e aplikimit per ne ndonje universitet amerikan
  Nqs financimi eshte 5 mije dollare ne vit atehere zgjidhet kolegj universitet qe ka programe me ate cmim.
  Ministria/shkolla/fondacioni I futen kesaj pune vetem me kusht qe student te jete shume I talentuar ne nje fushe studimesh
  psh ne fushen e histori/gjeografi apo talent shume I madh ne shkenca matematike etj.
  Nqs student(vellai jot) eshte nje student I zakonshem mesatar si gjithe tufa atehere mos u merr me ate pune,se as shkolla as fondacioni
  nuk do tregoje interes.Fondacionet nuk financojne per student mesatare,ordinere.,nuk merren me ate pune.
  Duhet talent,mesatare 10,ose mik I forte per kete pune.Po gjete ndonje mik ne Ministri te Arsimit,
  ose te kesh mik ndonje pushtetar deputet,ose minister,rregullohet.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 18-09-2013 mė 23:55
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e dorjan hyseni
  Anėtarėsuar
  18-03-2012
  Vendndodhja
  brooklyn
  Mosha
  30
  Postime
  74
  Faleminderit
  6
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Me studime ne usa.

  Citim Postuar mė parė nga xhewwsaxh Lexo Postimin
  a mund te gjesh pune pa letra ne NYC ?
  nqs do te behesh shok i ngusht me meksikanet ,,patjetr qe po,, dhe me nje pag 40-70 $ dita dhe te jesh i lumtur po punove 2-3 dit ne jav

 14. #14
  Perjashtuar nga Mod.
  Anėtarėsuar
  07-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  5,361
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime

  Pėr: Me studime ne usa.

  Citim Postuar mė parė nga dorjan hyseni Lexo Postimin
  nqs do te behesh shok i ngusht me meksikanet ,,patjetr qe po,, dhe me nje pag 40-70 $ dita dhe te jesh i lumtur po punove 2-3 dit ne jav
  cfare pune paguan 40-70 dollar ne dite?

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-05-2016
  Vendndodhja
  albania
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Me studime ne usa.

  Citim Postuar mė parė nga dorjan hyseni Lexo Postimin
  nqs do te behesh shok i ngusht me meksikanet ,,patjetr qe po,, dhe me nje pag 40-70 $ dita dhe te jesh i lumtur po punove 2-3 dit ne jav
  po nqs vjen si studente ne usa, a arrin dot ti mbulosh shpenzimet e shkolles?

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •