Close
Faqja 3 prej 15 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 295
 1. #41
  Ultras Maska e KUSi
  Antarsuar
  30-11-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  3,050
  sipas meje Adem Jashari eshte Legjende e gjalle , si cili me sakrifice te madhe e ka luftuar shkaun deri ne debim
  UN JAM MIR KUR ASHT MIR SHQYPNIA!

 2. #42

  Lavdi heroit tone shume te cmuar

  Respekt bashkekombaseve tone ne Tirane, qe e mundesuan atje ngritjen e bustit te heroit Adem Jashari!Ademi ishte me te vertete nje trim i madh e zemer shqiptari.Lavdi i qofte emrit dhe vepres se tij!
  Shume respekt Thoma Thomait per skulpturen e bukur!Zoti ja lumte doren Thomes!

  Brarit :

  Ka diqka te vertete nga ato qe shkrove.Por ne anen tjeter,po te pritej deri sa te behej nje ushtri ne kuptimin e vertete te fjales,me arme bashkekohore(kembesorie) e organizim te efektshem strukturore e tj., ke tu na hanger dreqi krejt prej shkau.Pra ne, ne vend qe te organizohemi pa dallime politike,duke e patur qellim clirimin e vendit prej shkaut,perjetuam refuzimin a vrasjen e oficereve te shkolluar vetem pse s`ishin antare te lprk-koqes a ndonje partie tjeter majtiste.

  A di cka dhemb ketu,kur eshte fjala te inaugurimi i bustit te herojit?
  Dhemb dyfytyresia e thaqit,kupit a shokeve te tyre.Ka plot fakte qe tregojne se keta te fundit as e kane perkrahe as furnizue me arme ,ne momentet vendimtare, heroin tone te cmuar.
  Kjo i bie ne nifare menyre: trusja naten e levdo diten!
  Rrenat me te medha behen: para zgjedhjeve,gjate luftes dhe pas luftes.
  Heroi Adem Jashari, do te mbetet emer shume i respektuar nga gjeneratat e tashme dhe te ardheshme shqiptare.

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,940
  Sot n Prekaz fillon ndrtimi i Kompleksit Memorial Adem Jashari

  Burimet vendore t lajmeve bjn t ditur se sot n Prekazin heroik t legjendarit Adem jashari fillon ndrtimi i Kompleksit Memorial. N ceremonin e inaugurimit t punimeve t ktij kompleksi me rndsi kombtare pritet t marrin pjes udhheqsit m t lart politik dhe ushtarak t vendit. Qeveria e Kosovs ka ndar nj pjes t mjeteve pr fazn e par t ndrtimit, ndrsa Trupat e Mbrojtjes s Kosovs do t marrin pjes n kryerjen e punimeve.


  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,940


  Memorial “Adem Jashari”
  N Prekaz jan vn themelet e liris dhe pavarsis s Kosovs

  03.12.2006
  Sot n Prekaz sht mbajtur nj manifestim pr nder t prurimit t fillimit t punve pr ndrtimin e Kompleksit Memorial “Adem Jashari”.
  N kt manifestim ka marr pjes nj delegacion i lart i Partis Demokratike t Kosovs, i kryesuar nga kryetari z.Hashim Thai, n t cilin bnin pjes edhe sekretari i prgjithshm z.Jakup Krasniqi, nnkryetart z.Fatmir Limaj, z.Bajram Rexhepi dhe z.Hajredin Kui dhe antari i Kryesis z.Adem Grabovci.
  N manifestimin solemn, nj fjal rasti e mbajti ish-zdhnsi i SHP t UK-s z.Jakup Krasniqi, ndrsa gurin themeltar t kompleksit e vuri ish-udhheqsi politik I UK-s, tani kryetar i PDK-s z.Hashim Thai.

  N fjaln e tij ish-zdhnsi i Shtabit t Prgjithshm t Ushtris lirimtare t Kosovs, njri nga njerzit m t afrt t familjes s komandantit legjendar t UK-s Adem Jashari, sekretari i prgjithshm i PDK-s z.Jakup Krasniqi, n pranin e nj numri t madh pjesmarrsish n kt eveniment, theksoi se pikrisht n Prekaz, dhe pikrisht n familjen e komandantit legjendar t UK-s jan vn themelet e lufts lirimtare dhe t liris dhe pavarsis s vendit.

  Komandanti yn legjendar Adem Jashari dhe Ushtria lirimtare e Kosovs ka luftuar q n Kosov t funksionojn institucione demokratike, q dijn ta ojn deri n fund vullnetin dhe sakrificn e gjith qytetarve t Kosovs pr nj shtet sovran dhe t pavarur, t integruar n strukturat euro-atlantike.

  M tej, sekretari i prgjithshm i Partis Demokratike t Kosovs z.Jakup Krasniqi tha se sakrifica e familjes Jashari dhe e gjith dshmorve t Ushtris lirimtare t Kosovs na obligon t gjithve q t prkushtohemi edhe m shum pr t uar deri n fund sakrificn dhe amanetin e tyre, pr t cilin u flijuan Jashart legjendar t Prekazit

  Ish-prfaqsuesi politik i UK-s z.Jakup Krasniqi n fund i uroi t gjith qytetart e Kosovs, dhe posarisht familjen Jashari dhe Prekazin, pr fillimin e ndrtimit t Kompleksit Memorial, i cili sipas z.Krasniqi do t reflektoj lavdin, sakrificn dhe krenarin e Ushtris lirimtare t Kosovs dhe gjith qytetarve t Kosovs.

  N vazhdim t manifestimit, u b edhe vnia e gurit themeltar t Kompleksit Memorial t UK-s n Prekaz, t cilin e vuri ish-udhheqsi politik i UK-s, njri nga bashklufttart m t ngusht t komandantit legjendar t UK-s, tani kryetar i PDK-s z.Hashim Thai.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Llapi : 04-12-2006 m 14:58
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 5. #45  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 17-04-2008 m 11:56
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 6. #46
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 17-04-2008 m 11:55
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 7. #47
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,241
  Adem Jashari
  Historia e Adem Jasharit


  Adem Jashari lindi n Prekaz t Drenics, m 28 nntor 1955. Kt vit, Shaban Jasharit, krahas Fests s Flamurit, q e festonte pr do mot, ju shtua edhe nj fest tjetr - Ditlindja e djalit t cilin e pagzoi: Adem. Dhe ishte e natyrshme q mbi djepin e tposalindurit n kt dit, Djepi t mbulohej me flamurin e Sknderbeut. Kshtu ndodhi at dit n familjen Jashari, n Prekazin e Ahmet Delis. Familjes se xha Shabanit iu shtua edhe nj pushk, n Drenic jehuan krismat e pushkve pr flamur dhe ushtarin e posalindur t liris. Xha Shabanit ju duk se jehona e pushkve q u zbrazn pr lindjen e Adem Jasharit po shprndahej val - val npr Drenic e Kosov si jehona "Oooo o o prite, prite Azem Galicn o heeejjj", e atij sikur ju duk se po ndgjonte jehonn: "Prite, prite Adem Jasharin o heeejjj". Sdo t ishte udi q at dit, xha Shabani ti kishte ndgjuar t dy jehonat, se at dit e kaluara po e prcaktonte t ardhmen, ishin br nj. At dit, Flamuri - Lindja - krisma - jehona ishin determinim i nj lavdije t madhe. Adem Jashari erdhi n kt bot me t vetmin ndryshim nga gjith moshatart e tij se ky u lind n ditn e fitorev m t lavdishme t popullit shqiptar, n Ditn e 28 Nntorit. Kshtu nisi jeta n vazhdimsi n Prekazin e lavdive t prsritshme. N fest me krisma e kng edhe vdekjen e bjn me krisma e kng. Xha Shabani ishte i kujdesshm me t gjith fmijt, por ndaj Ademit tregonte nj kujdes t veant, ndoshta pse i kujtohej dita e lindjes, i kujtoheshin krismat e pushks dhe jehonat e prsritura t atyre krismave n 28 Nntorin e vitit 1955.  Xha Shabani pas Lufts s Dyt Botrore, pr nj koh pati ushtruar profesionin e msuesit, por pr shkak t veprimtaris atdhetare ai do t largohet nga procesi msimor dhe do merrej me bujqsi. Ai pa ndonj ngurri vendosi t merrej me punimin e toks dhe edukimin e fmijve n frymn e atdhetarizmes. Kshtu po rritej Ademi s bashku me vllezrit m t mdhenj, Rifatin dhe Hamzn. Ademi kishte nj interesim t veant pr armt, pr t bmat e prekaziotve gjat historis e sidomos i interesonte akti tepr burrror i Ahmet Delis dhe ndihma q ai i pati dhn fqiut, q ishte sulmuar nga bandat serbe. Sopata e Ahmet Delis, ajo q bands etnike i ndau kokat n dysh, isht br legjend, legjend e historis n mbrojtje t nderit dhe dinjitetit kombtar. Adem Jashari kishte nj interesim t veant pr Emin Latin, prekaziotin bashklufttar t Azem e Shot Galics, t atij brezi trimash, q n gjith shqiptarin njiheshin pr t burrri e trimri. Ndonse ky brez i trimave me nam t liris, Kosovs nuk i sollen lirimin e bashkimin kombtar, por brezave ju lan amanet: pushkt trimrore t liris. Ky amanet prcillej nga brezi n brez, nga lufttari ke lufttari me porosi, q t prcillej si stafet deri n fitoren mbi armikun e kombit. Prekazi n mnyrn m besnike e prcolli amanetin e lufttarve t liris, jo vetm duke e mbajtur syrin n shnjestr, por duke prcjell jehonn e pushkve t liris nga Prekazi n Drenic e n Kosov, jehon q i mbulonte t gjitha tokat e pushtuara t Shqipris. A nuk e tregoi kt edhe Kulla e Shasivar Alis, n dimrin e ftoht t vitit 1945? A nuk u prsrit kjo nga pasardhsi i Emin Latit me 13 maj 1981, kur Tahir Meha mbuloi me turp njsin speciale t policis beogradase, duke i shkaktuar humbje t mdha edhe n njerz edhe n teknik luftarake agresorit, q kishte aktivizuar pr shuarjen e celulave kryengritse.


  T gjitha kto dhe shum t tjera q s'u prmendn, lan gjurm t thella n edukimin atdhetar t Adem e Hamz Jasharit dhe ets s tij trime. Adem dhe Hamez Jashari do t betohen para varrit t Tahir Mehs, se do t vazhdojn luftn pr lirim deri n fitore. Dhe, ecen guximshm rrugs s lufttarve kombtar, duke ngritur si n aspektin organizativ, njashtu edhe duke rritur numerikisht, numrin n rradht lufttarve t liris e t pavarsis, duke ngritur efikasitetin e lufts lirimtare, me ka ndryshuan rrjedhat e historis dhe hapen nj epok t re - Epokn e Ushtris lirimtare t Kosovs. Demonstratat e vitit 1981, ngjarjet e Pranvers s madhe studentore t vitit 1981, t cilat u shndrruan n Lvizje t madhe popullore, q me vite mbajten t ndezur flakadanin e liris e t lirimit t kombit, patn ndikim t fort patriotik n brezin q formuan, organizuan dhe udhhoqen politikisht dhe ushtarakisht Ushtrin lirimtare t Kosovs. Adem Jashari dhe eta e tij ka qen dhe ka mbetur brthama themeltare e UK-s. N histori mundet edhe t ndodhin ngjarje t rastsishme, por Adem Jashari, eta dhe familja e tij nuk jan rastsi e historis, ata me ndrgjegje e vendosmri u prgatitn pr kthesn vendimtare t historis son m t re. Adem Jashari nuk shkoi rastsisht n Shqipri pr t prsosur artin e lufts, t cilin e prvetsonte me shpejtsi t rrufeshme, dallohej nga i gjith brezi i tij. N prgatitjet ushtarake tregoi aftsi dhe cilsi t larta n prvetsimin e artit t prdorimit t armeve t ndryshme pr luftn lirimtare. Adem Jashari, ndryshimet q po bheshin n vitet 90, i shihte me optimizm, prandaj me vendosmri e sineritet t lart nisi angazhimin e tij n sfern ushtarake, pr organizimin e lufts lirimtare. Adem Jashari dhe eta e tij nuk ishin nisur n rrugn e lufts pr liri, pr hir t ktij apo atij lideri, pse ky apo ai i paskan syt e zinj. Ata ishin nisur pr lirimin e Kosovs pa br llogari meskine, karieriste apo grabitse. Ata e donin Kosovn e lir e t pavarur. Ata ishin t liruar nga ideologjizmat, ve shqiptarizms. Adem Jashari dhe eta e tij ndryshimet politike q ndodhen n vitet 90 i priti me optimizm, besoj shum, por nuk do t kaloj shum koh dhe do t zhgnjehen se kasta e "re" e politikajve po bhej penges e rrjedhave t reja t historis, po ngulfaste shpirtin luftarak t shqiptarve liridashs. Kur n fund t vitit 1991, n Kosov po bheshin arrestime t t gjith atyre q ishin prgatitur n Shqipri, Adem Jashari do t njoftoj etn e tij dhe t krkoj nga ata, q t ishin vigjilent se do nat armiku mund tiu trokaste n porta. Ai do tiu thot shokve: "Armt nuk i kemi marr q tia dorzojm armikut, por q ta luftojm deri n fishekun e fundit". M fjaln e komandantit u pajtuan t gjith. Dhe, nuk vonoi dita kur armiku do t trokas n portn e Jasharve. Ishte mngjesi i hershm i 30 dhjetorit 1991, ku armiku me nj makineri t tr policore kishte rrethuar Jasharajt dhe krkuan dorzimin e Adem Jasharit dhe Jasharve tjer. Adem Jashari me vllezr e shok apelit t armikut pr dorzim ju prgjigjen me breshri armsh nga shum drejtime. Ishte e art, eta e Prekazit kishte vendosur epokn e lufts lirimtare, ata mes jets se burgut e t poshtrimit kishin zgjedhur jetn e lavdis e t liris, me t gjitha pasojat q mund ti kishte. Vetm t guximshmit npr koh t ndryshme i kan ndrruar rrjedhat e historis, kshtu ndodhi edhe me Adem Jasharin dhe etn e tij. Kshtu nisin aksionet luftarake mbi policin e armikut, fillimisht n Drenic, e pr t'u prhapur m von ne Llap e Dukagjin, n Drini e kudo n Kosov. UK po bhj shpres pr popullin dhe tmerr pr armikun, armikut po i rrshqiste dheu nn kmb, pasigurin e shihte t do kaube. Adem Jashari ishte kudo. Ai po bhej legjend. Ai ishte kudo ku sulmohej armiku, ai ishte n do cep t Kosovs. Vetm frikacaket nuk mund ti besonin trimrive e t bmave t Adem Jasharit, ata nuk dshironin ndeshjen me armikun dhe sa her q eta e tij sulmonte e vriste policin kriminale t armikut do t thonin: "Kta jan dor e zgjatur e armikut, jan t Sheshelit apo t Arkanit etj.", - dhe kjo nuk ishte dika e re, dikush duhej t mbulonte kolaborimin me Beogradin, por paraprakisht duhej akuzohej tjetri. Adem Jashari kishte shum mundsi, ai kishte zgjedhur me ndrgjegje mundsin e lufts s armatosur pr liri e pavarsi, anipse ai i dinte mundsit e veprimit luftarak t UK-s. Pas lufts se 26 nntorit 1997, n Llaush t Re, ku mori pjes Ademi me etn e tij, nga e cila armiku u trhoq me bisht nn kmb, armiku do t bj plane pr zhdukjen e Adem Jasharit. Kjo do t ndodh me 22 janar 1997. Nj band kriminele kishte sulmuar familjen Jashari, me qllim q t zhdukej kjo erdhe e rrezikshme e Ushtris lirimtare t Kosovs. Por, fal gjakftohsis e guximit t familjes dhe ndihmes q erdhi nga eta, armiku u trhoq pa arritur qllimin. Ato dit e tr Kosova sikur ishte n Lagjen e Jasharve. Nuk ishte e vshtir ta kuptoje mesazhin q kishte ln armiku. Armiku ishte trhequr i bindur se nuk kishte gjetur mnyren e eliminimit t Adem Jasharit dhe familjes Jashari. Armiku dshironte qoft edhe largimin e Jasharajve nga trojet e tyre, por Jasharajt nuk i lshonin trojet strgjyshore. Ata as t vdekur nuk donin t shkuleshin nga vendi i tyre, pr ka kishin nisur luftn. Adem Jashari dhe gjith Jasharajt nuk e donin ikjen e poshtrimin, ata e dshironin qndresn, e donin lirin dhe pavarsin e Kosovs. Armiku pas disfats s 22 janarit kishte filluar prgatitjet pr nj sulm t prmasave t mdha policore dhe ushtarake, dhe ky sulm do t filloj n mngjesit e hershm t 5 prillit 1998, pak dit pasi policia armike kishte pasur nj disfat t Lisat Binak, n Likoshan. Kt her forca t mdha ushtarake dhe policore e kishin rrethuar Prekazin, me orientim kryesor Lagjen e Jasharve. Lufta pr eliminimin e Jasharve ishte e rrept. Armiku Prekazin e kishte vendosur n rreth t hekurt dhe sulmonte nga shum an. UK-ja aso kohe i kishte mundsit e kufizuara t sulmit e t deprtimit. Adem Jashari dhe eta e tij sulmit armik ju prgjigjen me sulm. Lufta q zhvilloi Adem Jashari me shok q e madhe. Sulmi i armikut vinte nga larg. Pas nj rezistence t gjat dhe herioke, armiku arriti t djeg e shkatrroj Lagjen e Jasharve, por jo kurr vendosmrin pr t vazhduar luftn pr liri e pavarsi. Adem Jashari deri n vdekje luftoi e kndoi, jo vdekja e Adem Jasharit nuk sht vdekje sht prjetsi. Lufta pr Prekazin q e ashpr. Qndresa ishte e madhe. Ushtria lirimtare e Kosovs humbi prijetarin e saj. Kosova fitoi komandantin legjendar. Me aktin e rnies se Jasharve, Kosova mundi frikn dhe pr lirin e pavarsin u hapen shtigje t reja. Adem Jashari - legjend, solli kualitet t ri n filozofin dhe mendsin e shqiptarve pr jetn, atdheun, lirin pr nderin dhe dinjitetin e kombit. Rnia heroike e Adem Jasharit i dha shtytjen m t fuqishme mobilizimit, strukturimit dhe profesionalizimit t Ushtris lirimtare t Kosovs. Ushtria lirimtare e Kosovs fitoi hapsira t reja veprimi. Komandanti Legjendar i UK-s me jetn, veprn dhe lavdin e tij i dha kualitete dhe prmasa t reja 28 Nntorit - Fests son Kombtare.
  #VamosArgentina

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616
  Adem Jashari sht Hero Kombtar pra per te gjithe shqiptaret e jo vetem hero i kosoves !

 9. #49

  Heronjt e familjes Jashari nuk vdesin kurr

  Reagim ndaj disa shqipfolsve q po mundohen ta njollosin figurn e Komandantit Legjendar Adem Jashari

  Adem Jashari lindi n fshatin Prekaz t Komuns s Skenderajt n Drenicn heroike, n ditn e madhe t flamurit, m 28 nntor 1955, ndrkaq ra heroikisht ball pr ball me forcat etnike serbe pikrisht m 6 mars 1998 n Prekaz, vendin ku edhe ishte rritur, edukuar dhe frymzuar me ndjenjat atdhetare nga prindrit Shaban dhe nnloke Zahide Jashari, por edhe nga heronjt tjer t ksaj ane.

  Lindja e tij n ditn dhe muajin e fitoreve t mdha t kombit shqiptar, kishte dhe do t ket veantin e vet.

  I lindur dhe i rritur n nj familje dhe n nj vendbanim q me t drejt quhet epiqendra e ngjarjeve t mdha pr Kosovn, ku ndjenja atdhedashse sht gjja m e shtrenjt, Adem Jashari, nga ktu qysh si fmij i vogl do t msoj nga burrat e mdhenj t ksaj familjeje sesi pr atdhe nuk bn kursyer as jetn, dhe kshtu trimi i madh do t bhet edhe themelues i Ushtris lirimtare t Kosovs(UK), s bashku bashklufttart e tjer ata do ta pasonin rrugn e strgjyshrve t tyre n kryengritje kundr forcave etnike serbe, dhe fjalve t ods s tij i kishte mbetur besnik duke mos i larguar kurr nga mendja kto fjal ai dhe familja e madhe e tij ran heroikisht duke u br vul q vendosi pr largimin serbve fatkqij nga Kosova dhe zgjoi nga gjumi Diplomacin e fjetur ndrkombtare e cila edhe vendosi ta sulmonte Serbin e degjeneruar dhe ndrhyrjen e forcave t NATO-s n Kosov.

  Edhe pas vdekjes s Komandantit Legjendar Adem Jashari, shokt dhe atdhetart tjer nuk u ndaln ata i prhapen fushbetejat kundr serbve, duke par kt akt vetflijues pr nder t atdheut dhe n shrbim t tij n do koh, shum bashkatdhetar nga bota perndimore dhe nga viset e tjera shqiptare do t rreshtohen n radht e UK-s n shrbim t atdheut.

  Gzon fakti se srish oda e familjes Jashari sht duke u riprtri me emrat e atyre q neve na kthyen dinjitetin, gzimin dhe haren, q t tjert na kishin privuar disa shekuj me radh.

  E nga e gjith kjo histori si ka mundsi q dikush t flas keq pr nj njeri q jetn ia fali liris s kombit t vet, fatkeqsisht q edhe n mesin ton ka disa persona q as q meritojn t quhen njerz, kta persona q kan dshtuar n jet e q jan t pandrgjegjshm t cilt fatmirsisht jan n numr t vogl dhe mund t numrohen n gishta, duke i shfrytzuar mediat si elektronike ashtu ato t shkruara por edhe internetin si mjetin m t mir ku mund ta fshehin identitetin e tyre, po shpifin pr figurat emblematike t Kosovs dhe disa heronj tjer.

  Ata duke shfrytzuar disa gazeta serbe dhe disa ueb faqe interneti q m ra rastsisht ti shikoj n internet pash emrat e disa shqipfolsve nga Kosova t cilt mundoheshin ta njollosnin figurn e Adem Jasharit.

  Po ashtu kto dit npr disa ueb faqe shqipe n internet po shfaqen emrat e disa personave q po flasin fjal t pa vrteta pr disa personalitet t Kombit shqiptar, e un do ti pyesja kta dshtak q edhe jeta ju ka kthyer shpinn sesi mund t flitet keq pr nj komandant legjendar pr nj hero q me veprat e tij sht i pavdekshm, pr nj emblem t nj kombi i cili edhe pse nuk sht i gjall ka arritur t shpallet me dekoratat m t larta shtetrore si:

  - Medalja Lufttar i Liris Adem Jashari

  - Urdhri Hero i Kosovs

  - Medalja e Art e Lidhjes s Prizrenitetj

  Pastaj shum institucione shkollore, sheshe dhe rrug t qyteteve t Kosovs dhe t Shqipris jan zbukuruar me shtatore kushtuar Komandantit Legjendar Adem Jasharit.

  Sakrificn e ktij heroi e kan muar dhe vazhdojn ta mojn jo vetm shqiptart por edhe nj numr i konsiderueshm i popujve q ja din rndsin liris, madje homazhe pran varrit t Adem Jasharit, kan br edhe disa nga personalitet m t larta t politiks botrore.

  E ata t pashpres dhe t mendur q mendonin dhe mendojn edhe sot e ksaj dite se Adem Jashari dhe bashklufttart e tij kishin nisur rrugn e lufts pr liri pr hir t ktij apo atij lideri apo t asaj apo ksaj partie, gabojn sepse sht e ditur botrisht se rruga npr t ciln ishte nisur atdhetari Adem Jashari me familje ishte rruga e fitores s madhe, ngadhnjimit mbi forcat etnike serbe, gj q edhe ndodhi.

  E prgatiti: Hajdin ISLAMI

  (Autori sht gazetar nga Vushtrria-Kosova)

 10. #50
  KOMANDANT NDERI I AKSH-se
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616
  Citim Postuar m par nga biligoa Lexo Postimin
  KOMANDANT NDERI I AKSH-se
  SI NUK TURPEROHENI !

  Sa eshte heret hiqni dor nga keto marrina, mos te tallet bota me ne.
  Ku mund te bejmi komondant nderi heroin kombtar Skenderbeun e Adem Jasharin o kalamaj ?
  Adem Jashari ka rene ne fushe te mejdanit.
  Sa pa lidhje, hiqne ate imazh se na moret ftyren.
  Leni njerzit e vdekur te pushojne atje ku jane.

  Me leje te kujt e keni emertuar Adem Jasharin komandat nderi i aksh-s ?

  Akeni filluar tani edhe ti pervetesoni figurat e kombit pasi deshtuat me figuren e Gafurrit a ?
  Sa kopila qe mundoheni te beheni, ose me te vertete beheni kalamaje te kqinj....e si nuk iu vjene fare turp ?

  O biligoa, ku mund te krahasosh Adem Jasharin Komandantin legjendar me Gafurr Adilin ?
  Duhet pritur edhe nje gjysem mijevjear per te dal nje komandant i ri qe do mund ti afrohet Adem Jasharit !
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 13-10-2007 m 17:02

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  mes tjerash shkruan Llapi.. ne ate postimin lart ku sigurisht nuk eshte ai autori..

  --

  N fjaln e tij ish-zdhnsi i Shtabit t Prgjithshm t Ushtris lirimtare t Kosovs, njri nga njerzit m t afrt t familjes s komandantit legjendar t UK-s Adem Jashari, sekretari i prgjithshm i PDK-s z.Jakup Krasniqi, n pranin e nj numri t madh pjesmarrsish n kt eveniment, theksoi se pikrisht n Prekaz, dhe pikrisht n familjen e komandantit legjendar t UK-s jan vn themelet e lufts lirimtare dhe t liris dhe pavarsis s vendit.

  Komandanti yn legjendar Adem Jashari dhe Ushtria lirimtare e Kosovs ka luftuar q n Kosov t funksionojn institucione demokratike, q dijn ta ojn deri n fund vullnetin dhe sakrificn e gjith qytetarve t Kosovs pr nj shtet sovran dhe t pavarur, t integruar n strukturat euro-atlantike.

  M tej, sekretari i prgjithshm i Partis Demokratike t Kosovs z.Jakup Krasniqi tha se sakrifica e familjes Jashari dhe e gjith dshmorve t Ushtris lirimtare t Kosovs na obligon t gjithve q t prkushtohemi edhe m shum pr t uar deri n fund sakrificn dhe amanetin e tyre, pr t cilin u flijuan Jashart legjendar t Prekazit

  Ish-prfaqsuesi politik i UK-s z.Jakup Krasniqi n fund i uroi t gjith qytetart e Kosovs, dhe posarisht familjen Jashari dhe Prekazin, pr fillimin e ndrtimit t Kompleksit Memorial, i cili sipas z.Krasniqi do t reflektoj lavdin, sakrificn dhe krenarin e Ushtris lirimtare t Kosovs dhe gjith qytetarve t Kosovs.

  N vazhdim t manifestimit, u b edhe vnia e gurit themeltar t Kompleksit Memorial t UK-s n Prekaz, t cilin e vuri ish-udhheqsi politik i UK-s, njri nga bashklufttart m t ngusht t komandantit legjendar t UK-s, tani kryetar i PDK-s z.Hashim Thai.
  __________________
  *Prej lufte ve ai largohet
  Q sht lindur tradhtor*

  --


  Pra sic thot jakupi.. paska qen i afert me adem jasharin.. dhe thaqi po ashtu..

  Po ku ishin kta trejma ate nate kur u rrethue Adem jashari.. ?
  Ku ishin ate mengjez kur krisi batarja.. ?

  Akoma nuk po e thone se ku jan kon.. edhe se kan kalue gati 9 vite..

  Llap.. cka jan ata qe largohen pi lufte..?
  Jan tradhetore thua ti..

  ashtu jan.. e jo vec tradhetore po bes prem e pojataxhij..

  ka plas keq demagogjia ne kosov..

  e kjo vec tragjedi te reja sjell..

  Hej zoti Nato ruje Kosoven nga dreqnit.. e putin-serbise e hajnat e Politik uck drejtorise..

 13. #53
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 14. #54

  Me nga dale o ju qente e Serbise

  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  SI NUK TURPEROHENI !

  Sa eshte heret hiqni dor nga keto marrina, mos te tallet bota me ne.
  Ku mund te bejmi komondant nderi heroin kombtar Skenderbeun e Adem Jasharin o kalamaj ?
  Adem Jashari ka rene ne fushe te mejdanit.
  Sa pa lidhje, hiqne ate imazh se na moret ftyren.
  Leni njerzit e vdekur te pushojne atje ku jane.

  Me leje te kujt e keni emertuar Adem Jasharin komandat nderi i aksh-s ?

  Akeni filluar tani edhe ti pervetesoni figurat e kombit pasi deshtuat me figuren e Gafurrit a ?
  Sa kopila qe mundoheni te beheni, ose me te vertete beheni kalamaje te kqinj....e si nuk iu vjene fare turp ?

  O biligoa, ku mund te krahasosh Adem Jasharin Komandantin legjendar me Gafurr Adilin ?
  Duhet pritur edhe nje gjysem mijevjear per te dal nje komandant i ri qe do mund ti afrohet Adem Jasharit !
  Po lihni o ju qente e Serbise qe nga shtresat me te ulta e tek deri tek kokat me te medha te qeverise suaj , jeni duke lehur pa u ndal dhe pa pushuar , duke mos kursyer as edhe me te voglen gje , qe vetem e vetem ato lehje tuaja te degjohen ne boten progresive , gjoja se ju jeni ne te drejte per c'eshtjen shqiptare ne Kosove . Por jo , ju o shovenistet e fundit te ketij mileniumi fillestar , lehjet tuaja ne veshet e botes progresive vec jane bere bajate , pasi qe bota tash 10 vitet e fundit ju njeh shume mire , se cfare berdhoqesh qe jeni ! Edhe ne Bruksel , kohet e fundit lehet dhe qate edhe ate me lote krokodilli , por s'pati ndonje efekt pasi qe ideja juaj ka qene dhe eshte nje ide mitollogjike , pa baza per te bindur boten , se Kosova eshte djep i Serbise dhe u dashka qe ajo te jete e roberuar nga ju lugeterit e Ballkanit ! Juve shovisteve serbe u eshte bere koka carcaf nga prirjet e pasioneve tuaja politike , dhe aspak nuk jeni kah e kuptoni , se ato kohera kur falsifikonit dhe rrenit boten , kane kaluar dhe kane ikur qe nga 1997/98 kur e mbare Kosova u cua ne kembe dhe u ndez zjarr per clirim Kombetar ! Ju ende mendoni me falle , gaboheni sic u gabuat qe kur i filluat luferat Ballkanike dhe i humbet qe te gjitha ! Shqiptaret tani jane zgjuar , dhe e gjithe bota progresive qe dikur ishin ne anen tuaj , ata e kane kuptuar te verteten dhe tani jane ne anen e shqiptareve . Ju shovenistet sllave me origjine Karpate , ruajeni dhe mbajeni per vete ate fare Autonomie te zgjeruar , dhe mos valle cani koken per Kosoven , sepse Kosova vec eshte mevetesuar dhe qendron si Kala pa prezencen tuaj qe 8 vjete me pare ! Pvaresia e Kosoves dhe bahskimi i saje me Shqiperine ame , eshte nji proces i pa ndalshem natyror qe do te ndodhi me vone . Nje Kosove e pavarur dhe bashkimi i saje me Shqiperine , nuk kercnon stabilitetin ne Ballkan , por perkundrazi e perforcon nje siguri te perjeteshme ne rajon ! Por si duket , nje gje e tille kercnon kokat tuaja shoveniste te nxitura nga pasionet e corroditura plitike , qe te gllabritni dhe te mbani nen roberi tokat e te tjereve , qe s'kane te bejne asgje te perbashket me juve , qofte nga ana politike , ajo juridike , territoriale dhe aspak nga ajo historike . Historia e ka vertetuar , se ju shovenistet sllave ne cdo fund jeni mesuar me humbjen . Ju jeni ata qe kur ju kane ndihmuar te huajt , keni okupuar tokat e te tjereve , dhe kur u eshte dhimbur qederi , keni pranuar humbjen . Ka ardhur koha qe ju lugeterit e Ballkanit qe t'i kuptoni te vertetat njerezore , dhe te filloni te ecni se bashku me Europen , jo si lugeter , por si njerez nese e konsideroni veten te atille . Ju shovenistet sllave qe e konsideroni veten te zgjedhurit e Perendise , me ate fare plehuri Artimije , duket se faleni tek Zoti qe te beni punen e dreqit !

  FEIMI - NGA NEW JERSEY , SHBA
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 15. #55
  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  SI NUK TURPEROHENI !

  Sa eshte heret hiqni dor nga keto marrina, mos te tallet bota me ne.
  Ku mund te bejmi komondant nderi heroin kombtar Skenderbeun e Adem Jasharin o kalamaj ?
  Adem Jashari ka rene ne fushe te mejdanit.
  Sa pa lidhje, hiqne ate imazh se na moret ftyren.
  Leni njerzit e vdekur te pushojne atje ku jane.

  Me leje te kujt e keni emertuar Adem Jasharin komandat nderi i aksh-s ?

  Akeni filluar tani edhe ti pervetesoni figurat e kombit pasi deshtuat me figuren e Gafurrit a ?
  Sa kopila qe mundoheni te beheni, ose me te vertete beheni kalamaje te kqinj....e si nuk iu vjene fare turp ?

  O biligoa, ku mund te krahasosh Adem Jasharin Komandantin legjendar me Gafurr Adilin ?
  Duhet pritur edhe nje gjysem mijevjear per te dal nje komandant i ri qe do mund ti afrohet Adem Jasharit !
  MINJT E TALLAVE
  Shkruar nga Tafil DURAKU
  Monday, 15 October 2007
  Me kt shprehje origjinale filozofike shqiptare, figurative dhe kuptimplot, MIU I TALLAVE (njjs), ose, MINJT E TALLAVE (shums), menjher pas viteve t 81-ta, inteligjenca shqiptare i quante udhheqsit antishqiptar jugosllav dhe mercenart e tyre shqiptar t Kosovs shqiptare, si dhe t viseve tjera t pushtuara shqiptare nga Jugosllavia. Ata minj titist e shqiptar t tallave, kishin marr msim prej minjve serbosllav t tallave, dhe, atbot, sikurse edhe sot, qen shprndar edhe n Tiran e kudo rruzullimit njerzor e toksor, kudo q jetonin shqiptart dhe kudo ku shqiptart nuk pushonin s punuari e s vepruari pr shtjen e tyre madhore shqiptare, pr ta br Shqiprin-SHQIPRI.

  Po, cila ishte detyra e atyre minjve dje, dhe, cila sht detyra e ktyre minjve t tallave sot?!...Kush i paska msuar q t sillen e t sorollaten kshtu kundr nj populli t tr, kundr shqiptarve, madje, shum sish edhe kundr popullit t vet?... Po ata minj tallash, dje, dhe bijt e tyre t sotm msuan edhe minjt e ardhur ndrkombtar t tallave t sillen njsoj kundr nj populli autokton n trojet e t parve t tij. Nuk e besoj, absolutisht, se t gjith ndrkombtart e ardhur ia kan inat nj populli. Atyre, pr ta marr nj qndrim t till u paraprin dikush dhe dika. E, ata q u paraprin t gjitha t zezave jan minjt titist t tallave, shqiptaro-titistt e kamufluar n demokrat shqiptar. Pikrisht, ktu qndron e keqja themelore e t qenunit t punve kshtu e ksisoji.

  Po, ka dhe far duhet br pr ta par realisht se k e bn pr vete ata dhe kta minj t tallave shqiptare, sot, n Tiran, Shkup, Prishtin, Podgoric, Preshev dhe gjetk?!... Me kt shprehje i quanim atbot udhheqsit m antishqiptar serbo-jugosllav dhe argatt e tyre shqiptar t Kosovs dhe t viseve tjera shqiptare nn regjimin pushtues t Jugosllavis, q vinin n pushtet varg e vi, dhe, gjithmon, sikurse edhe sot, duke ndrruar vetm vendet e tyre t puns dhe su zbrisnin atyre pozitave shqiptare kurr, msa po u zbresin sot e gjith ditn. Minjt e par t tallave, ndr m t mdhenjt, kishin pasur gisht n vrasjen e Komandantve t Lufts fammadhe t Drenics, Shaban Palluzha e Mehmet Gradica, gjat Lufts s Dyt Botrore, si kan gisht edhe bijt e atyre minjve t tallave, minjt e tashm t tallave, n vrasjen e Komandantit Simbol Kombtar, Adem Jashari, dhe komandantve tjer, gjat Lufts s Lavdishme Popullore t UK-s. Pr kt kam br analiz m t gjat, t ciln e kam botuar tek Zri i Kosovs, menjher pas lufts s lavdishme t UK-s, m titull Lojrat e rrezikshme t LDK-s, ku kam trhequr paralele shkencore n mes t dy luftave dhe t shtabeve t tyre: Shtabit t Lufts s Drenics, prir nga SHABAN PALLUZHA e MEHMET GRADICA vazhdimsi e t cils luft dhe e t cilit shtab ishte UK-ja, me Komandantin Simbol Kombtar ADEM JASHARI, dhe e t ashtuquajturit Shtab Operativ pr Kosov e Metohi, prir nga Fadil Hoxha, Ali Shukria, Xhavit Nimani, etj. vazhdimsi e t cilit ishte Shtabi Suprem i LDK-s, bajrakun e t cilit e mbante shqiptari i madh, Dr. Ibrahim Rugova, i vetshpalluri dhe i vetzgjedhuri President i Republiks s Kosovs.

  E, tash, far duhet br? Si duhet vepruar?... Pa filluar ta pastrosh oborrin tnd, nuk vjen askush t t ndihmoj, as fqiu m i afrm, bile, as q ia nis asaj pune!... Prandaj, duhet par k kan br pr vete dhe k kan br mercenar me lek, ata e kta minj t tallave, ata e kta minj m t mdhenj antishqiptar t viseve t pushtuara shqiptare n Jugosllavi, Serbi, Mal t Zi, Maqedoni, Greqi, e gjetk, prreth?!... Madje, k kan br pr vete edhe n Tiran?!... Pr ti ditur dhe par saktsisht ata dhe kta minj titist tallash, duhet vepruar shum thjesht, sepse, ti shohsh ata duhet vetm nj kthjelltsi e veant mendjeje, dhe, at e ka secili shqiptar mendrisht normal, i cili mendon dhe flet shqip dhe sht tamam shqiptar. Duhet zbatuar n jet thnien gjeniale t gjyshrve tan shpirtndritur dhe t shenjt: Vetm shih me maturi se kush k lvdon dhe do t dish ti dallosh fije pr fije, si gishtrinjt e dors, t gjith mercenart e huaj, sepse, n mbi 90% t rasteve ata flasin mir pr njri-tjetrin dhe lvdojn vetm ata q jan si vet ata. Po, detyra kishin e kan ata e kta minj tallash dje e sot?... Detyrat e tyre ai q nuk i ka par deri m sot, nuk do ti shoh kurrn e kurrs. Punt e kryera dhe gjendja n t ciln ndodhet populli i pafajshm shqiptar n trojet e veta t pushtuara, sot, jan treguesi m i mir i puns s atyre dhe ktyre minjve t tallave titiste e ndrkombtare tash. Krejt kjo gjendje sht arritur fal puns dhe veprs s tyre n kurriz t popullit shqiptar q i ka zgjedhur. Po, t punonin e t vepronin minjt e ardhur ndrkombtar n shtetet e tyre ksisoji, duke kurdisur, luajtur e abuzuar me ligje ksisoji, sigurisht, do t ishin n birucat m t errta t burgjeve. Po, e kan gjetur Kosovn shqiptare dhe minjt e huaj shqiptar, mercenar ktu, shqiptaro-titistt, prandaj bjn far t duan dhe kshtu, si po bjn. Do shtuar ktu, se minjt shqiptaro-titist t tallave u kan marr er minjve t ri dhe e kan par kapacitetin e trurit t tyre, si u kan marr er edhe minjt e pacovt ndrkombtar minjve shqiptarotitist t tallave dhe e kan par e matur saktsisht kapacitetin e trurit t tyre minjror shqiptar

  Po, sa e sa thikn ia nguln e po ia ngulin n kurriz ktij populli? Po, sa e sa thikn ia nguln n kurriz UK-s shqiptare, me fillimin e lufts pr liri e pr Shqipri? Po, sa e sa thikn ia nguln n kurriz UK-s gjat lufts s lavdishme popullore t UK-s? Po, sa e sa thikn ia nguln n kurriz UK-s, pas prfundimit t lufts s armatosur?... Kta minj tallash titiste punuan e vepruan njsoj edhe kundr UK-s, sikurse punuan e vepruan kundr Lufts s Drenics baballart e tyre minjror. Kur flasim pr minjt e tallave shqiptro-titist e jugosllav, t cilt e solln Shqiprin dhe shqiptart n kt gjendje t thell krize, t do lloji e natyre, duhet ta dim cili qe dhe cili sht roli i ardhshm i tyre karshi Shqipris shqiptare. Duhet t dim, thjesht, cili ishte roli i minjve t tallave shqiptaro-titiste, dje? Dhe, cili sht roli i atyre e ktyre minjve t tallave, sot?...

  Prandaj, Shqiprin SHQIPRI, e duam sot t trn, t bashkuar plotsisht, gjeografikisht e shpirtrisht, fare pa minj tan dhe pa minj t huaj tallash, pa mercenar, kuisling e renegat t radhve shqiptare...

  (Autori sht poet dhe publicist i pavarur shqiptar)
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 16. #56

  Lightbulb Adem Jashari, lufta dhe rndsia e veprs s tij

  Si nga legjendat dhe Mitologjia, ashtu edhe nga Bibla dhe Kurani kemi msuar se do popull ka katr kalors. Ata jan: Historia, Smundja; Vdekja dhe i katrti, Fati sbashku me t Vrtetn. Sipas Mitologjis, kalorsi i par, Historia, sht kalorsi q i tregon popullit t tij se kush sht ai, nga vjen, ku dhe si duhet t eci n t ardhmen. Kalorsi i dyt, Smundja ose, ndryshe, Satanai, thn ndryshe e keqja, sht kalorsi q i kundrvihet atij t historis dhe ka pr detyr ta shtyj popullin n mkate, ta ver n grindje mes veti.

  Kt mision e kryejn zakonisht t shiturit nga radht e tij tek t tjert ose shtetet dashakeqe ndaj popullit tnd, me qllim q, ose t asimilohesh si popull ose t zhdukesh dhe, n pamundsi t ktyre, t paktn t mos arrish t gzosh kurr respektin dhe prkrahien e t tjerve. Ndrsa Kalorsi i Vdekjes sht ai, q rri gjithnj gati, duke pritur veprn e kalorsit t dyt dhe ta marri at popull, q sht i destinuar t asimilohet, e ta oi n Ferrin e Dantes, n botn e harress, nga q sht i pa aft t mbijetoj.

  Prsa i prket Kalorsit t katrt, q ndryshe quhet Kalorsi i Fatit dhe i s Vrtets, ai prshkruhet si nj kalors i parzmuar, duke mbajtur n njrn dor harkun dhe n tjetrn shigjetn. Ky kalors prfaqson mbijetesn, i cili i shpjegon popullit t tij t jet syel, nga q n jet m s shumti ka ersir, ka satana, ka mashtrues, ka armiq. Me nj fjal ky ka pr mision t'ia bj t qart popullit, porosin e Zotit, po nuk e ndihmove veten, nuk t ndihmoj as un. Kta lloj kalors populli i vet i quan: shptimtar.

  Harku i ktij lufttari pr jetn, simbolizon - Fatin, ndrsa shigjeta simbolizon t Vrtetn. Me kt kuptojm se Fati & Vrteta rrin gjithnj bashk. meqnse e vrteta qnkrka e hidhur dhe ka nevoj pr mjekim, Fati ose, ndryshe,ngjlli i rri pran, duke e ruajtur gjithnj t vrtetn pr popullin e vet.

  Thon se kalorsi i katrt vjen shum rall, kur ai informohet nga kalorsi i par pr bmat e padurueshme t kalorsit t dyt. Kjo mitologji ndoshta pr kt arsye sht sajuar q popujt ta msojn dhe t mos e harojn historin.

  ADEM JASHARI - SHPTIMTARI I KOSOVS


  E bm kt hyrje pr t treguar se, edhe populli shqipar, e n veanti ai n Kosov, ka kalorsit e tij, ka historin e tij, q sht plot bma t larta, por q historia tregon se m s shumti sht prplasur me kalorsit e dyt, t jashtm e t brendshm. Me sa duket, Kalorsi i Fatit t Kosovs, Shptimtari i saj, ose nuk ka dashur t vinte ose, vet populli shqiptar n Kosov nuk ka e ka msuar e prvetsuar mir historin e tij.

  Sipas Bibls, Shptimtar sht vetm Krishti; sipas Kuranit, Shptimtari mund t jet do njeri n mesin e popullit, me t cilin Zoti lidhet dretprsdrejti dhe, kur ky i fundit e kupton drejt, Zoti e shpall Profet. Sipas ktyre librave, Shptimtart vijn kur sht br kiameti, kur ai popull ka dal nga rruga e Zotit, ose sht duke dal prej saj. Me nj fjal, Shptimtari vjen kur populli i tij nuk di ose nuk don t eci n rrugn q kan ecur t part e tij. Pra, Shptimtari vjen pr t'i dal borxhit popullit t tij, ai vjen n momente t rndsishme kthesash historike.

  Kshtu na ndodhi edhe me popullin shqiptar n Kosov. Shptimtari i erdhi atij n momentin q ky popull, i ndar me forc prej trungut am, kish marr rrugn e djallit dhe po shkonte drejt zhbrjes, drejt shndrimit nga nj popull luftarak, n nj popull rob; nga nj popull kryengrits n nj popull t nnshtruar dhe fshesaxhi i qyteteve t Evrops. Shptimtari i erdhi atij populli n kohn kur ai, i joshur nga punt prfituese dhe pa shum mundim t pastrimit t qyteteve t Evrops, i gnjyer edhe nga propaganda ndjellakeqe e "rezistencs" paqsore, po e shpopullonte Kosovn.

  Pikrisht n ato momente doli n sken Shptimtari i Kosovs, i lindur, i rritur dhe i vuajtur mes ktij populli; nj njeri i zakonshm, i munduar si i gjith populli i tij. Prmes ktij njeriu, popullit ton iu b e qart se, shptimin dhe Shptimtarin nuk duhet t'i presim nga qielli, sikundr na thot Bibla, por ta krkojm e ta gjejm n mesin ton. Kt e tregoi dalja e Adem Jasharit n skenn e historis, e ktij Garibaldi shqiptar.

  Veprimi i tij dhe i families s tij ishte nj shigjet n formn e vettims, q me shkreptimn e saj, e zgjoi nga gjumi kt popull, ndrsa me dritn e fuqishme t saj i ndrioi ktij populli rrugn e vrtet nga duhej t kalonte; i tregoi t kthehej nga rruga q ai kish nisur, pasi ajo ishte rruga ku e onte kalorsi i tret, vdekja. Me dritn - zjarr t saj, ajo shigjet-vettim ndezi zjarrin e Lufts lirimtare t Kosovs. "Vetm lufta e armatosur - i tha Shptimtari i tij - sht e vetmja ndrhyrje kirurgjikale q mund ta shroi Kosovn nga smundja e zhbrjes". Ndaj me t drejt mund t themi se Adem Jashari sht Shptimtari i shqiptarve n Kosov, pasi me zjarrin q ndezi dhe dritn q u shprnda nga ai zjarr, ai u shndrua n Shptimtar. Adem Jasharin kemi t drejt ta trajtojm si Gjeni, pasi ai, prmes veprimit praktik i korrigjoi popullit t tij nj gabim fatal, i zbuloi dhe i provoi nj t vrtet t hidhur, prmes s cils e shptoi, ndaj do t mbetet nj figure q e merriton t prjetsohet me prmendore dhe vepra t tjera. Ai e meriton t trajtohet si Gjeni, pasi prmes aktit t tij heroik ai i solli popullit shqiptar n Kosov nj dobi t pallogaritshme, ather kur ai nuk numurohej m ndr t gjallt.

  ADEM JASHARI SIMBOL DHE KOMANDANT I LUFTS LIRIMTARE

  Akti i lufts dhe i vdekjes s Adem Jasharit, prvese e shnjtroi at, njkohsisht e bri edhe simbol t Komandantit t asaj lufte, luft, t ciln e shprtheu nj dit para se ai t mbushte plot 43 vje, m 27 Nntor 1998.

  Me veprimet dhe luftn e tij, ai manifestoi cilsit e komandanti strateg, q udhheq e komandon me shmbullin e tij, ndaj dhe u shpall Komandant i Prgjithshm i Ushtris lirimtare t popullit t tij, pa dekret apo vendim zyrtar. E cilsuam komandant strateg, pr t vetmen arsye se ai i organizoi veprimet luftarake, q erdhn deri te rrethimi i familjes dhe fisit t tij, q armiku ta shprthente luftn n fillim t dimrit t ashpr n Kosov, gj q sht e paplqyer nga ushtrit e shteteve pushtues. Nga ana tjetr, duke qn se Adem Jashari tregoi nj trimri t pashoqe, q sht karakteristike vetm pr legjendat dhe, nga q ai u trajtua pr Kosovm si Gjeni, si t till, populli yn e dynatyroi at, duke i veshur jo vetm cilsit e Njeriut t prkryer, por edhe ato t Perndis. Pr kto arsye Adem Jashari u cilsua edhe Komandant Legjendar, por pr historin mbetet Komandant i Prgjithshm i Lufts pr lirimin e Kosovs dhe i Ushtris lirimtare t Kosovs.

  Adem Jashari u shndrua n Komandant i Prgjithshm i UK-s edhe pr nj fakt tjetr, pr faktin se ai u shndrua n simbol i shqiptarit t krkuar nga rilindasit tan. Kjo bri q do shqiptar i pastr, prej atij momenti deshte t'i ngjante Adem Jasharit, deshte t bhej si ai, deshte t bhej shmblltira e tij: patriot, trim, i guximshm, i bess, i ndershm dhe jo dredharak e i djallzuar. Q ky lloj shqiptari t bindej se ish br si Adem Jashari, duhej t shihej n pasqyr. Dhe ajo pasqyr q e tregonte t plot e pa deformime ishte Ushtrija lirimtare e Kosovs. Vetm atje e shihje veten n pasqyr. Kshtu Adem Jashari u shndrua n simbol i shqiptaris dhe n simbol i Komandantit dhe, do t mbetet i till.

  Kjo dshir, q do shqiptar t'i ngjante Adem Jasharit, "infektoi" jo vetm shqiptart n Kosov, por tr kombin shqiptar, prfshi dhe diasporn shqiptare, prandaj erdhn mbi 10 mij vullnetar n Luftn pr lirimin e Kosovs nga kto pjes shqiptare. Ky fakt e realizoi plotsisht kuadrin e shndrimit t Adem Jasharit n simbol t Lufts dhe t komandantit pr lirimin e Kosovs. do Luft lirimtare ka nevoj pr nj simbol, ndryshe lufttart nuk kan mundsi me k t krahasojn veprn e tyre. N rast se luftrat lirimtare nuk kan nj simbol, t cilin populli e adhuron deri n mit, (i cili mund t jet individ ose organizat a forc politike), sht e vshtir q ushtria lirimtare, e cila krijohet n at luft, t predominohet nga idealistt patriot, ose e thn ndryshe, nga idealistt e vrtet t kombit.

  Kt dukuri po e ilustrojm me faktin se vetm nga Republika e Shqipris londineze kemi rreth 200 vullnetar, nga radht e t cilve dhan jetn pr lirin e Kosov 30% e tyre, nga q e quanin pr nder t quheshin Adem Jashar. Kjo sht arsyeja pse ata iu bashkuan asaj lufte, pa patur as edhe nj lidhje me asnj forc politike apo politikan shqiptar, prve se me shpirtin e tyre t idealistit shqiptar. Ata shkuan n Kosov dhe u reshtuan n radht e UK-s nga q deshn t bheshin shqiptar si Adem Jashari, ose t paktn t'i shmbllenin sado pak atij, pasi, n at periudh q u mblodhn vullnetart, (para ndrhyrjes s NATO-s), as nuk dihej e as nuk deklarohej se kush ishte n udhheqie t Lufts lirimtare t Kosovs dhe t UK-s, pasi, kushdo q t merrte guximin e t deklarohej komandant, e dinte se nuk kishte as nj vler dhe nuk ishte i besueshm para mitit t Adem Jasharit.

  Edhe pse periudha e lufts me arm e Adem Jasharit ishte e shkurtr, ajo ishte shum impozante dhe pati rjedhoja t rndsishme pr luftn e shqiptarve, ndaj dhe ai u shndrua n simbol. Adem Jashari, me at akt heroik, e tronditi Srbin; u hoqi shqiptarve frikn e pathyeshmris s Srbis, t ciln nuk e kishin br as lufta n Bosnj dhe as ajo n Kroaci; me aktin e tij ai krijoi te pjesa m e shndosh e piopullit shqiptar bindjen se lirija Kosovs mund t'i vinte vetm prmes gjuhs s armve dhe se lufta e jon do t shnonte fillimin e fundit t Srbis pushtuese e militariste.

  Adem Jashari, duke u shndruar n Simbol i shqiptarizms s vrtet, ai i ngacmoi ndjenjat atdhetare t popullit t tij. Ky sht funksioni i simbolit kombtar. Simboli kombtar v n lvizje jo vetm mendimin e njerzve, por edhe ata vet si dhe kohn kur ai del n sken. Paralel me kto, simboli, njkohsisht v n lvzje edhe mkatart sbashku me armiqt, (kalorsin e dyt). Kjo sht arsyeja pse rruga q tregojn simbolet sht shum e vshtir; ndaj dhe jo i gjith populli imiton simbolin, pasi ka shum rreziqe, mes veti dhe me armikun. Simboli v n lvizje edhe ata q thuhet se rrin indiferent, t cilt nuk sht e vrtet se futen m thell n guaskn e tyre t vetizolimit. Jo, ata bhen pelivan, duke prfituar t mira materiale, ose duke u hedhur her n njrin krah e her n tjetrin, ose bjn propagand t kamufluar kundr shptimtarve.

  Simboli ka avantazhin tjetr, ai lejon q t hyj shpejt n veprim kodimi dhe zbrthimi i veprimeve q duhet t kryhen, pavarsisht se ka edhe disavantazhin, nga q t tregon t vrtetn e ekzistencs s vshtirsive dhe t rreziqeve t atyre veprimeve. Por, megjithat, simboli v n lvizje tr energjit fizike dhe mendore t kombit, prmes s cilave kombi do t'u afrohet shum afr zgjidhjeve m adekuate.

  Nj avantazh tjetr i simbolit kombtar sht se, ai t frymzon pr t zhvilluar imagjinatn pr parashikimin e veprimeve t ardhshme, duke iu afruar sa m shum zgjidhjes m optimale.

  Simboli sht nj udhrrfyes i prgjithshm pr nj lvizje t caktuar ose sistem t caktuar shoqror, i cili jep mnyrn e zgjidhjes t atij problemi apo sistemi, e q bazohet n aplikimin e veant t zgjidhjes q simboli rekomandon.

  Simboli presupozon ndryshime rrnjsore dhe shum t mdha n nj gjndje apo periudh t caktuar shoqrore, i cili merr nj koh t caktuar pr ta realizuar at ndryshim. Si i till, simboli bhet ushqyes i shpresave dhe i aspiratave pr nj shoqri t tr. Pra, simboli kthehet n kultur t veant, mbi bazn e s cils, shoqria, e frymzuar prej tij, ndryshon t tashmen dhe t ardhmen e vet, duke e zvendsuar psikollogjin e popullit me nj psikollogji t re; prandaj dhe quhet simbol, sepse ka kuptim t njjt pr t gjith pjestart e shoqris, pasi t gjith ata jan t prirur t ken t njjtat parashikime ose karakteristika. Duke patur nj ndikim t till, simboli ndihmon ta bashkoj popullin, pavarsisht nga ndryshimet e deri djeshme t tyre n mendsit politike, ideologjike dhe n besimet fetare.

  KUSHTET E SHNDRIMIT N SIMBOL


  Q t shndrohesh n sImbol shpirtror e kombtar, dihet se duhet t plotsohen dy kushte. E para, duhet q t kesh kryer nj varg aksionesh (luftrash) t suksesshme e t njpasnjshme drejt ndrs kombtare dhe t kesh nj numur t madh grumbullimesh, pa e humbur asimetrin optimale, sikundr ndodhi me Skndrbeun.

  Por, s dyti, mundet t shndrohesh n simbol shpirtror e kombtar edhe me nj akt t vetm heroik, ku prmasat e atij akti t jen sa shumatorja e shum luftimeve apo betejave luftarake. Akti i families s Adem Jasharit ishte i till, pasi ai akt shkaktoi nj trubullir jo dhe shum t but n trajtes, jo vetm t medjave shqiptare (kuptohet, disa pozitive e disa negative), deri athere indiferente, por edhe n ato Evropiane dhe botrore, gj q e ktheu n akt shum familiar pr shumicn e shqiptarve.

  Pjesa m e madhe e popullit e konsideroi at si nj simbol i domosdoshm, q delte mbi dokumentat zyrtare, mbi institucionet e athershme shqiptare, mbi tr lidert politik e ushtarak shqiptar t marr sbashku, pasi u prsriti tr shqiptarve n bot kultin e Iliris, t Dardanis dhe Arbris s periudhs antike; u kujtoi legjendn e lasht t murrimit t asaj ndrtese q quhet liri kombtare; u kujtoi bashkimin e shqiptarve nn udhheqjen e Skndrbeut; u kujtoi Lidhjen Fammadhe t Prizrenit.

  Bazuar n far tham deri tashti, pr shndrimin e Adem Jasharit n simbol i Lufts pr lirimin e Kosovs dhe i Komandantit t asaj lufte, mund t dalim n disa prfundime. S pari, kur radht e UK-s filluan t predominoheshin gradualisht nga idealistt e shties shqiptare, u b e mundur q UK-ja t mos vihej nn kontrollin e agjenturave t Srbis dhe atyre t tjerave, madje edhe n rast se kish rn nn kontrollin e tyre, ky shtim i menjhershm i UK-s nga tr kombi shqiptar, bri t mundur q ajo t delte nga kontrolli i atyre agjenturave. S dyti, mund t themi me plot bindje se asnj luft lirimtare nuk mund t prfundoi me fitore, po qe se nuk ka simbolin e saj, i cili t adhurohet t paktn nga pjesa drmuese e pjesmarsve, mbshtetsve dhe simpatizantve t asaj lufte. Pr kt na bind jo vetm lufta q u zhvillua n Kosov n vitet 1997-1999 por edhe historia e jon kombtare, e cila tregon se kur kryengritjet tona nuk kan patur simbole, nuk kan patur as objektoiva shum t qarta dhe as krkesa maksimale, sikundr pati kjo luft. Kt prfundim e vrtetuan katrciprisht edhe luftrat n Luginn e Preshevs dhe n Maqedoni, n vitet 2000-2001, pavarsisht se huazuan simbolin e UK-s. S treti, Fakti q idealistt, t cilt mbushn radht e UK-s dhe q e shptuan at pr nj koh t gjat nga rnia nn kontrollin e agjenturave t ndryshme, dhe q, pas mbarimit t lufts t gjith ata idealist prfunduan n rrugn e madhe t papunsis e t varfris absolute, si dhe u larguan dhe po largohen nga vendet e punve shtetrore, si rjedhoj e hakmarrjes s atyre agjenturave q mundn t dirizhojn jetn n Kosovn e pas lufts. Fatkeqsisht hakmarrsit u prkrahn dhe po prkrahen, (me ose pa dashje), edhe nga forca t caktuara politike, institucione t ndryshme shtetrore t Kosovs e t Shqipris, nga politikan, intelektual dhe ushtarak t veant, midis tyre edhe ndonj q ka qn pjestar edhe n at luft heroike. Nga ana tjetr ajo tregon se shumica e pjestarve t UK-s, t cilt jan hedhur n rrugn e madhe q ata t futen n rrugn e krimit, kan qn modeli i shqiptarit, t cilit i tremben t gjith ata q nuk e duan njeriun patriot e t ndrshm.

  N kto kushte del e nevojshme q t propagandohet n mnyr t organizuar dhe shkencore lufta e br pr lirimin e Kosovs, duke u angazhuar grupe pune pr fusha t veanta t asaj lufte dhe jo me parada e studime sporadike. N t kundrt kalorsi I par, Historia, do t na mbetet e al dhe nesr do ta shkruajn kolaboracionistt ashtu sikundr duan ata. Q t arriet ky objektiv duhet t forcohet bashkpunimi midis tr shoqatave jo partiake t dala nga lufta, t cilat t kthehen n opozit ndaj institucioneve shtetrore dhe atyre partiake n Kosov dhe t mos lejohet q ato shoqata t shndrohen e t shfrytzohen pr interesa partriake, kushdo qoft ajo parti, pasi ideologjia e atyre q shkuan n luft ishte ideologjia dhe filozofia jon kombtare, ndaj dhe luftuam me parullunn: Luftojm e derdhim gjak pr shtetin e Kosovs dhe jo pr pushtet; luftojm e derdhim gjak pr bashkimin me shtetin am. Pse u luftua me kt moto, ndaj dhe pjestart e asaj ushtrije quhen idealist. Po qe se veprojm t organizuar do t mund t'u imponohemi me mnuri tr institucioneve vendore dhe atyre t huaja n Prishtin dhe Tiran, si dhe do t'u japim prgjigje shkencore spekullantve shqipfols, kalorsve t dyt, q vishen me kostumin e nacionalizmit shqiptar, vetm e vetm pr t'u maskuar dhe pr t'u br t besueshm te naivt dhe tek t paqartt politikisht pr misionin e shnjt t asaj lufte lirmtare.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 17. #57

  Shptimtari i Kosovs

  ADEM JASHARI, LUFTA DHE RNDSIA E VEPRS S TIJ

  Legjendari Adem Jashari -

  Si nga legjendat dhe Mitologjia, ashtu edhe nga Bibla dhe Kurani kemi msuar se do popull ka katr kalors. Ata jan: Historia, Smundja; Vdekja dhe i katrti, Fati sbashku me t Vrtetn. Sipas Mitologjis, kalorsi i par, Historia, sht kalorsi q i tregon popullit t tij se kush sht ai, nga vjen, ku dhe si duhet t eci n t ardhmen. Kalorsi i dyt, Smundja ose, ndryshe, Satanai, thn ndryshe e keqja, sht kalorsi q i kundrvihet atij t historis dhe ka pr detyr ta shtyj popullin n mkate, ta ver n grindje mes veti.  Kt mision e kryejn zakonisht t shiturit nga radht e tij tek t tjert ose shtetet dashakeqe ndaj popullit tnd, me qllim q, ose t asimilohesh si popull ose t zhdukesh dhe, n pamundsi t ktyre, t paktn t mos arrish t gzosh kurr respektin dhe prkrahien e t tjerve. Ndrsa Kalorsi i Vdekjes sht ai, q rri gjithnj gati, duke pritur veprn e kalorsit t dyt dhe ta marri at popull, q sht i destinuar t asimilohet, e ta oi n Ferrin e Dantes, n botn e harress, nga q sht i pa aft t mbijetoj.


  Prsa i prket Kalorsit t katrt, q ndryshe quhet Kalorsi i Fatit dhe i s Vrtets, ai prshkruhet si nj kalors i parzmuar, duke mbajtur n njrn dor harkun dhe n tjetrn shigjetn. Ky kalors prfaqson mbijetesn, i cili i shpjegon popullit t tij t jet syel, nga q n jet m s shumti ka ersir, ka satana, ka mashtrues, ka armiq. Me nj fjal ky ka pr mision t'ia bj t qart popullit, porosin e Zotit, po nuk e ndihmove veten, nuk t ndihmoj as un. Kta lloj kalors populli i vet i quan: shptimtar.


  Harku i ktij lufttari pr jetn, simbolizon - Fatin, ndrsa shigjeta simbolizon t Vrtetn. Me kt kuptojm se Fati & Vrteta rrin gjithnj bashk. meqnse e vrteta qnkrka e hidhur dhe ka nevoj pr mjekim, Fati ose, ndryshe,ngjlli i rri pran, duke e ruajtur gjithnj t vrtetn pr popullin e vet. Thon se kalorsi i katrt vjen shum rall, kur ai informohet nga kalorsi i par pr bmat e padurueshme t kalorsit t dyt. Kjo mitologji ndoshta pr kt arsye sht sajuar q popujt ta msojn dhe t mos e harojn historin.  Adem Jashari shptimtari i Kosovs  E bm kt hyrje pr t treguar se, edhe populli shqipar, e n veanti ai n Kosov, ka kalorsit e tij, ka historin e tij, q sht plot bma t larta, por q historia tregon se m s shumti sht prplasur me kalorsit e dyt, t jashtm e t brendshm. Me sa duket, Kalorsi i Fatit t Kosovs, Shptimtari i saj, ose nuk ka dashur t vinte ose, vet populli shqiptar n Kosov nuk ka e ka msuar e prvetsuar mir historin e tij.


  Sipas Bibls, Shptimtar sht vetm Krishti; sipas Kuranit, Shptimtari mund t jet do njeri n mesin e popullit, me t cilin Zoti lidhet dretprsdrejti dhe, kur ky i fundit e kupton drejt, Zoti e shpall Profet. Sipas ktyre librave, Shptimtart vijn kur sht br kiameti, kur ai popull ka dal nga rruga e Zotit, ose sht duke dal prej saj. Me nj fjal, Shptimtari vjen kur populli i tij nuk di ose nuk don t eci n rrugn q kan ecur t part e tij. Pra, Shptimtari vjen pr t'i dal borxhit popullit t tij, ai vjen n momente t rndsishme kthesash historike.


  Kshtu na ndodhi edhe me popullin shqiptar n Kosov. Shptimtari i erdhi atij n momentin q ky popull, i ndar me forc prej trungut am, kish marr rrugn e djallit dhe po shkonte drejt zhbrjes, drejt shndrimit nga nj popull luftarak, n nj popull rob; nga nj popull kryengrits n nj popull t nnshtruar dhe fshesaxhi i qyteteve t Evrops. Shptimtari i erdhi atij populli n kohn kur ai, i joshur nga punt prfituese dhe pa shum mundim t pastrimit t qyteteve t Evrops, i gnjyer edhe nga propaganda ndjellakeqe e "rezistencs" paqsore, po e shpopullonte Kosovn.


  Pikrisht n ato momente doli n sken Shptimtari i Kosovs, i lindur, i rritur dhe i vuajtur mes ktij populli; nj njeri i zakonshm, i munduar si i gjith populli i tij. Prmes ktij njeriu, popullit ton iu b e qart se, shptimin dhe Shptimtarin nuk duhet t'i presim nga qielli, sikundr na thot Bibla, por ta krkojm e ta gjejm n mesin ton. Kt e tregoi dalja e Adem Jasharit n skenn e historis, e ktij Garibaldi shqiptar.


  Veprimi i tij dhe i families s tij ishte nj shigjet n formn e vettims, q me shkreptimn e saj, e zgjoi nga gjumi kt popull, ndrsa me dritn e fuqishme t saj i ndrioi ktij populli rrugn e vrtet nga duhej t kalonte; i tregoi t kthehej nga rruga q ai kish nisur, pasi ajo ishte rruga ku e onte kalorsi i tret, vdekja. Me dritn - zjarr t saj, ajo shigjet-vettim ndezi zjarrin e Lufts lirimtare t Kosovs. "Vetm lufta e armatosur - i tha Shptimtari i tij - sht e vetmja ndrhyrje kirurgjikale q mund ta shroi Kosovn nga smundja e zhbrjes". Ndaj me t drejt mund t themi se Adem Jashari sht Shptimtari i shqiptarve n Kosov, pasi me zjarrin q ndezi dhe dritn q u shprnda nga ai zjarr, ai u shndrua n Shptimtar. Adem Jasharin kemi t drejt ta trajtojm si Gjeni, pasi ai, prmes veprimit praktik i korrigjoi popullit t tij nj gabim fatal, i zbuloi dhe i provoi nj t vrtet t hidhur, prmes s cils e shptoi, ndaj do t mbetet nj figure q e merriton t prjetsohet me prmendore dhe vepra t tjera. Ai e meriton t trajtohet si Gjeni, pasi prmes aktit t tij heroik ai i solli popullit shqiptar n Kosov nj dobi t pallogaritshme, ather kur ai nuk numurohej m ndr t gjallt.


  Adem Jashari Simbol dhe Komandant i Lufts lirimtare  Akti i lufts dhe i vdekjes s Adem Jasharit, prvese e shnjtroi at, njkohsisht e bri edhe simbol t Komandantit t asaj lufte, luft, t ciln e shprtheu nj dit para se ai t mbushte plot 43 vje, m 27 Nntor 1998.


  Me veprimet dhe luftn e tij, ai manifestoi cilsit e komandanti strateg, q udhheq e komandon me shmbullin e tij, ndaj dhe u shpall Komandant i Prgjithshm i Ushtris lirimtare t popullit t tij, pa dekret apo vendim zyrtar. E cilsuam komandant strateg, pr t vetmen arsye se ai i organizoi veprimet luftarake, q erdhn deri te rrethimi i familjes dhe fisit t tij, q armiku ta shprthente luftn n fillim t dimrit t ashpr n Kosov, gj q sht e paplqyer nga ushtrit e shteteve pushtues. Nga ana tjetr, duke qn se Adem Jashari tregoi nj trimri t pashoqe, q sht karakteristike vetm pr legjendat dhe, nga q ai u trajtua pr Kosovm si Gjeni, si t till, populli yn e dynatyroi at, duke i veshur jo vetm cilsit e Njeriut t prkryer, por edhe ato t Perndis. Pr kto arsye Adem Jashari u cilsua edhe Komandant Legjendar, por pr historin mbetet Komandant i Prgjithshm i Lufts pr lirimin e Kosovs dhe i Ushtris lirimtare t Kosovs.


  Adem Jashari u shndrua n Komandant i Prgjithshm i UK-s edhe pr nj fakt tjetr, pr faktin se ai u shndrua n simbol i shqiptarit t krkuar nga rilindasit tan. Kjo bri q do shqiptar i pastr, prej atij momenti deshte t'i ngjante Adem Jasharit, deshte t bhej si ai, deshte t bhej shmblltira e tij: patriot, trim, i guximshm, i bess, i ndershm dhe jo dredharak e i djallzuar. Q ky lloj shqiptari t bindej se ish br si Adem Jashari, duhej t shihej n pasqyr. Dhe ajo pasqyr q e tregonte t plot e pa deformime ishte Ushtrija lirimtare e Kosovs. Vetm atje e shihje veten n pasqyr. Kshtu Adem Jashari u shndrua n simbol i shqiptaris dhe n simbol i Komandantit dhe, do t mbetet i till.


  Kjo dshir, q do shqiptar t'i ngjante Adem Jasharit, "infektoi" jo vetm shqiptart n Kosov, por tr kombin shqiptar, prfshi dhe diasporn shqiptare, prandaj erdhn mbi 10 mij vullnetar n Luftn pr lirimin e Kosovs nga kto pjes shqiptare. Ky fakt e realizoi plotsisht kuadrin e shndrimit t Adem Jasharit n simbol t Lufts dhe t komandantit pr lirimin e Kosovs. do Luft lirimtare ka nevoj pr nj simbol, ndryshe lufttart nuk kan mundsi me k t krahasojn veprn e tyre. N rast se luftrat lirimtare nuk kan nj simbol, t cilin populli e adhuron deri n mit, (i cili mund t jet individ ose organizat a forc politike), sht e vshtir q ushtria lirimtare, e cila krijohet n at luft, t predominohet nga idealistt patriot, ose e thn ndryshe, nga idealistt e vrtet t kombit.


  Kt dukuri po e ilustrojm me faktin se vetm nga Republika e Shqipris londineze kemi rreth 200 vullnetar, nga radht e t cilve dhan jetn pr lirin e Kosov 30% e tyre, nga q e quanin pr nder t quheshin Adem Jashar. Kjo sht arsyeja pse ata iu bashkuan asaj lufte, pa patur as edhe nj lidhje me asnj forc politike apo politikan shqiptar, prve se me shpirtin e tyre t idealistit shqiptar. Ata shkuan n Kosov dhe u reshtuan n radht e UK-s nga q deshn t bheshin shqiptar si Adem Jashari, ose t paktn t'i shmbllenin sado pak atij, pasi, n at periudh q u mblodhn vullnetart, (para ndrhyrjes s NATO-s), as nuk dihej e as nuk deklarohej se kush ishte n udhheqie t Lufts lirimtare t Kosovs dhe t UK-s, pasi, kushdo q t merrte guximin e t deklarohej komandant, e dinte se nuk kishte as nj vler dhe nuk ishte i besueshm para mitit t Adem Jasharit.


  Edhe pse periudha e lufts me arm e Adem Jasharit ishte e shkurtr, ajo ishte shum impozante dhe pati rjedhoja t rndsishme pr luftn e shqiptarve, ndaj dhe ai u shndrua n simbol. Adem Jashari, me at akt heroik, e tronditi Srbin; u hoqi shqiptarve frikn e pathyeshmris s Srbis, t ciln nuk e kishin br as lufta n Bosnj dhe as ajo n Kroaci; me aktin e tij ai krijoi te pjesa m e shndosh e piopullit shqiptar bindjen se lirija Kosovs mund t'i vinte vetm prmes gjuhs s armve dhe se lufta e jon do t shnonte fillimin e fundit t Srbis pushtuese e militariste.


  Adem Jashari, duke u shndruar n Simbol i shqiptarizms s vrtet, ai i ngacmoi ndjenjat atdhetare t popullit t tij. Ky sht funksioni i simbolit kombtar. Simboli kombtar v n lvizje jo vetm mendimin e njerzve, por edhe ata vet si dhe kohn kur ai del n sken. Paralel me kto, simboli, njkohsisht v n lvzje edhe mkatart sbashku me armiqt, (kalorsin e dyt). Kjo sht arsyeja pse rruga q tregojn simbolet sht shum e vshtir; ndaj dhe jo i gjith populli imiton simbolin, pasi ka shum rreziqe, mes veti dhe me armikun. Simboli v n lvizje edhe ata q thuhet se rrin indiferent, t cilt nuk sht e vrtet se futen m thell n guaskn e tyre t vetizolimit. Jo, ata bhen pelivan, duke prfituar t mira materiale, ose duke u hedhur her n njrin krah e her n tjetrin, ose bjn propagand t kamufluar kundr shptimtarve.


  Simboli ka avantazhin tjetr, ai lejon q t hyj shpejt n veprim kodimi dhe zbrthimi i veprimeve q duhet t kryhen, pavarsisht se ka edhe disavantazhin, nga q t tregon t vrtetn e ekzistencs s vshtirsive dhe t rreziqeve t atyre veprimeve. Por, megjithat, simboli v n lvizje tr energjit fizike dhe mendore t kombit, prmes s cilave kombi do t'u afrohet shum afr zgjidhjeve m adekuate.


  Nj avantazh tjetr i simbolit kombtar sht se, ai t frymzon pr t zhvilluar imagjinatn pr parashikimin e veprimeve t ardhshme, duke iu afruar sa m shum zgjidhjes m optimale. Simboli sht nj udhrrfyes i prgjithshm pr nj lvizje t caktuar ose sistem t caktuar shoqror, i cili jep mnyrn e zgjidhjes t atij problemi apo sistemi, e q bazohet n aplikimin e veant t zgjidhjes q simboli rekomandon.


  Simboli presupozon ndryshime rrnjsore dhe shum t mdha n nj gjndje apo periudh t caktuar shoqrore, i cili merr nj koh t caktuar pr ta realizuar at ndryshim. Si i till, simboli bhet ushqyes i shpresave dhe i aspiratave pr nj shoqri t tr. Pra, simboli kthehet n kultur t veant, mbi bazn e s cils, shoqria, e frymzuar prej tij, ndryshon t tashmen dhe t ardhmen e vet, duke e zvendsuar psikollogjin e popullit me nj psikollogji t re; prandaj dhe quhet simbol, sepse ka kuptim t njjt pr t gjith pjestart e shoqris, pasi t gjith ata jan t prirur t ken t njjtat parashikime ose karakteristika. Duke patur nj ndikim t till, simboli ndihmon ta bashkoj popullin, pavarsisht nga ndryshimet e deri djeshme t tyre n mendsit politike, ideologjike dhe n besimet fetare.  Kushtet e shndrrimit n simbol  Q t shndrrohesh n simbol shpirtror e kombtar, dihet se duhet t plotsohen dy kushte. E para, duhet q t kesh kryer nj varg aksionesh (luftrash) t suksesshme e t njpasnjshme drejt ndrs kombtare dhe t kesh nj numur t madh grumbullimesh, pa e humbur asimetrin optimale, sikundr ndodhi me Skndrbeun.


  Por, s dyti, mundet t shndrohesh n simbol shpirtror e kombtar edhe me nj akt t vetm heroik, ku prmasat e atij akti t jen sa shumatorja e shum luftimeve apo betejave luftarake. Akti i families s Adem Jasharit ishte i till, pasi ai akt shkaktoi nj trubullir jo dhe shum t but n trajtes, jo vetm t medjave shqiptare (kuptohet, disa pozitive e disa negative), deri athere indiferente, por edhe n ato Evropiane dhe botrore, gj q e ktheu n akt shum familiar pr shumicn e shqiptarve.


  Pjesa m e madhe e popullit e konsideroi at si nj simbol i domosdoshm, q delte mbi dokumentat zyrtare, mbi institucionet e athershme shqiptare, mbi tr lidert politik e ushtarak shqiptar t marr sbashku, pasi u prsriti tr shqiptarve n bot kultin e Iliris, t Dardanis dhe Arbris s periudhs antike; u kujtoi legjendn e lasht t murrimit t asaj ndrtese q quhet liri kombtare; u kujtoi bashkimin e shqiptarve nn udhheqjen e Skndrbeut; u kujtoi Lidhjen Fammadhe t Prizrenit.


  Bazuar n far tham deri tashti, pr shndrimin e Adem Jasharit n simbol t Lufts pr lirimin e Kosovs dhe i Komandantit t asaj lufte, mund t dalim n disa prfundime.  S pari, kur radht e UK-s filluan t predominoheshin gradualisht nga idealistt e shties shqiptare, u b e mundur q UK-ja t mos vihej nn kontrollin e agjenturave t Srbis dhe atyre t tjerave, madje edhe n rast se kish rn nn kontrollin e tyre, ky shtim i menjhershm i UK-s nga tr kombi shqiptar, bri t mundur q ajo t delte nga kontrolli i atyre agjenturave.  S dyti, mund t themi me plot bindje se asnj luft lirimtare nuk mund t prfundoi me fitore, po qe se nuk ka simbolin e saj, i cili t adhurohet t paktn nga pjesa drmuese e pjesmarsve, mbshtetsve dhe simpatizantve t asaj lufte. Pr kt na bind jo vetm lufta q u zhvillua n Kosov n vitet 1997-1999 por edhe historia e jon kombtare, e cila tregon se kur kryengritjet tona nuk kan patur simbole, nuk kan patur as objektoiva shum t qarta dhe as krkesa maksimale, sikundr pati kjo luft. Kt prfundim e vrtetuan katrciprisht edhe luftrat n Luginn e Preshevs dhe n Maqedoni, n vitet 2000-2001, pavarsisht se huazuan simbolin e UK-s.  S treti, Fakti q idealistt, t cilt mbushn radht e UK-s dhe q e shptuan at pr nj koh t gjat nga rnia nn kontrollin e agjenturave t ndryshme, dhe q, pas mbarimit t lufts t gjith ata idealist prfunduan n rrugn e madhe t papunsis e t varfris absolute, si dhe u larguan dhe po largohen nga vendet e punve shtetrore, si rjedhoj e hakmarrjes s atyre agjenturave q mundn t dirizhojn jetn n Kosovn e pas lufts. Fatkeqsisht hakmarrsit u prkrahn dhe po prkrahen, (me ose pa dashje), edhe nga forca t caktuara politike, institucione t ndryshme shtetrore t Kosovs e t Shqipris, nga politikan, intelektual dhe ushtarak t veant, midis tyre edhe ndonj q ka qn pjestar edhe n at luft heroike. Nga ana tjetr ajo tregon se shumica e pjestarve t UK-s, t cilt jan hedhur n rrugn e madhe q ata t futen n rrugn e krimit, kan qn modeli i shqiptarit, t cilit i tremben t gjith ata q nuk e duan njeriun patriot e t ndrshm.


  N kto kushte del e nevojshme q t propagandohet n mnyr t organizuar dhe shkencore lufta e br pr lirimin e Kosovs, duke u angazhuar grupe pune pr fusha t veanta t asaj lufte dhe jo me parada e studime sporadike. N t kundrt kalorsi I par, Historia, do t na mbetet e al dhe nesr do ta shkruajn kolaboracionistt ashtu sikundr duan ata. Q t arriet ky objektiv duhet t forcohet bashkpunimi midis tr shoqatave jo partiake t dala nga lufta, t cilat t kthehen n opozit ndaj institucioneve shtetrore dhe atyre partiake n Kosov dhe t mos lejohet q ato shoqata t shndrohen e t shfrytzohen pr interesa partriake, kushdo qoft ajo parti, pasi ideologjia e atyre q shkuan n luft ishte ideologjia dhe filozofia jon kombtare, ndaj dhe luftuam me parullunn: Luftojm e derdhim gjak pr shtetin e Kosovs dhe jo pr pushtet; luftojm e derdhim gjak pr bashkimin me shtetin am. Pse u luftua me kt moto, ndaj dhe pjestart e asaj ushtrije quhen idealist. Po qe se veprojm t organizuar do t mund t'u imponohemi me mnuri tr institucioneve vendore dhe atyre t huaja n Prishtin dhe Tiran, si dhe do t'u japim prgjigje shkencore spekullantve shqipfols, kalorsve t dyt, q vishen me kostumin e nacionalizmit shqiptar, vetm e vetm pr t'u maskuar dhe pr t'u br t besueshm te naivt dhe tek t paqartt politikisht pr misionin e shnjt t asaj lufte lirmtare.

  Autori sht ushtarak nga Tirana, ishte pjesmarrs aktiv n Ushtrin lirimtare t Kosovs i njohur me pseudonimin Shptim Golemi.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 18. #58
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,940  Ka filluar fryma festive n kryeqytet

  Prishtin, 15 shkurt 2008 (Kosovapress) Koha 14:54
  Ka filluar fryma festive n kryeqytet

  Nj grup t rinjsh, t premten kan vendosur portretin e Komandantin Legjendar t UK-s, Adem Jashari, n nj hotel n rrugn Nna Terez n Prishtin, me mbishkrimin Bac, u kry!...
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 19. #59
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-08-2007
  Postime
  1,281
  PARA VARRIT T KOMANDANTIT

  (Nj ushtar i bataljonit “Atlantiku”)

  Larg n Amerik ishim
  Mendjen n`Kosov e kishim,

  N`jug t`Evrops plak
  Kosova digjej flak.

  Formuam “Atlantikun”
  Kaluam Atlantikun,

  T veshur me barot
  Kosovs t`i dalim zot.

  Rezezat i shporrm qiellit
  Pr rrezet e ngrohta t diellit,

  Erdha n Prekaz o trim
  Edhe sot je komandanti im.

  Buza m dridhet n vaj
  Mos m qorto pse qaj,

  Deri n fund t ksaj bote
  S`harrohet lavdia JOTE.

 20. #60
  mall Maska e bili99
  Antarsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  57
  Postime
  1,804
  Komandanti

  Je kenga e fillimit , Komandant i Ri,
  Je zemra ne gjoks t'Kosoves per liri.
  Je feniks, gjakun tend i dhe per ushqim,
  Nje populli te vuejtun , i dhe shpetim.
  Kamikaz me gjithe soj ,O ..Trim.

  Per njeqind vjet , e perjete;
  nje kombi te tere i mban gjakun nxehte.
  Na jep njemiljon arsye o Adem,
  te duam komb e te duam vend.

  Lavdi o legjende e gjalle,
  s'do te harrohesh perjete.
  Gjithe soji Jashari, Kosoves ne balle.
  Ne balle Ti Komandanti, vete.

  Toka kur dridhet, kur gjemon,
  Kur qielli i ashper rrufete leshon.
  Mendja tek Ti me shkon....
  Legjende me koke lart tek rete,
  Kosoves si i pret rrufete..
  Me duket se te shoh me te vertete.

  Nuk di te qaje , o te festoj..!?
  Per kete dite te bekueme qe mberrime,
  Te merzitem, o te gezohem kur lirine shijoj.
  Kur te shoh flamurin Ty do te kujtoj, te premtoj..
  Nga gjaku Yt jetojme , naj fale lirine o trim;
  Te mbetem borxh perjete, Adem o gjaku im.

  Pa ty dhe emrin tend, s'ka kuptim fjala LIRI;
  Me trimeri u rradhite me Micin dhe Skenderbeun.
  Me krenari perkulese per Ty, e tere nje Shqiperi;
  Nderove nje komb te tere,nderove gjithe Atdheun.

  Na lirine te jetojme, Kosoves Pavarsine;
  Na dhe shpresen, perpara te rrugetojme.
  Te bashkojme gjithe Shqiperine....
  O Hero ku e le , deri n'bashkim do te vazhdojme..
  O Komandant i Ri,
  Diell i Shqiperise per Liri.


  Gezuar pavarsine e Kosoves Komandant me gjithe soj, gezuar! Gezuar* shpirtit tuaj dhe te gjithe Deshmoreve te Kombit....Gezuar Popull I vuejtun i Kosoves...dhe gjithe shqipetaret ne bote...Gezuar*

  me nderime,
  Xhabir Alili
  Ndryshuar pr her t fundit nga bili99 : 15-02-2008 m 19:56
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

Faqja 3 prej 15 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i par i Republiks s Kosovs
  Nga Albanino n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 2055
  Postimi i Fundit: 27-11-2014, 11:11
 2. Kshtu foli Tahir Zemaj
  Nga Nice_Boy n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 123
  Postimi i Fundit: 01-01-2014, 18:52
 3. Tahiraj: Rrefime mbi luften ne Kosove
  Nga Kuksjan_forever n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 14:42
 4. Me ne fund u pranua publikisht se kosova ska ushtri
  Nga beni33 n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 126
  Postimi i Fundit: 11-03-2009, 18:14
 5. Shprthen dhuna ndretnike n Kosove
  Nga mitrovicalia_81 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 334
  Postimi i Fundit: 12-05-2004, 00:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •