Close
Faqja 2 prej 15 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 295
 1. #21
  VAZHDIM

  PER ME PAK SE lO POLICE, NUK E PRISHI GJUMIN.... I THOSHTE
  ADEMI RIFATIT

  Rifat Jashari: E vertet. Policia serbe me l995 e rremben Lulzimin derisa ai po kthehej me bashkeshorten time dhe dy femijet e mi nga miqte e mi qe jane ne komunen e Vushtrrise. Lulin e arrestojne ne Mitrovice. E mbajne per tri dite rresht ne stacionin e policise te Mitrovices. Ndaj tij si femije qe ishte, jane bere shume presione psikike, duke i thene:ku e ke baben, ku e ke axhen, ku i kane armet ata, ku rrine...? E therrasin ne telefon policia baben Shaban dhe i thone se djalin do ta lirojne nese shkon atje per t`u dorezuar Ademi.
  Ademi me shoke mblidhen dhe diskutojne fare mund te behet nese policia vijne ne Prekaz duke e mbajtur Lulin perpara si mburoje. Dikush kishte pase thene se ndoshta eshte mire ta dorezojne ndonje revole per hir te lirimit te djalit, por Ademi kishte thene pa u hamendur:Asnje fishek s`do t`ua japim dhe nese ata vijne per te na sulmuar duke e mbajtur Lulin si mburoje, do ta vras djalin tim bashke me ta dhe kurre nuk do te dorezohemi.Babai u kishte thene policeve ne deshi leshojeni, ndeshi mos e leshoni, ndeshi vrajeni e beni ka te doni me te, por me u dorezue Ademi s`e ka ndermend, se plot shtepine Lula e kemi. Luli sot eshte deshmitar i kesaj ngjarjeje.
  Djali perdor nje diplomaci te veten dhe arrin t`i mashtroje policet , te cilet e lirojne. U thote atyre se ai i ka fshehur dikund disa arme vete, pa dijen e te tjereve dhe nese me oni aty, do t`ua tregoj. Para se t`i besojne, policet e pyesin Lulin se ku i ka marre ai ato arme?, ndersa djali i genjen duke u thene se i ka blere vete me parate qe kinse ia kam derguar une prej Gjermanise.
  Ne nderkohe, Ademi me shoke m blidhen dhe diskutojne fare mund te behet nese policia vijne ne Prekaz, duke e mbajtur Lulin perpara si mburoje. Dikush kishte pas thene se ndoshta eshte mire ta dorezojne ndonje revole per hir te lirimit te djalit, por Ademi kishte thene pa u hamendur:Asnje fishek s`do t`ua japim dhe nese ata vijne per te na sulmuar duke e mbajtur Lulin si mburoje, do ta vras djalin tim bashke me ta dhe kurre nuk do te dorezohemi.

  Policet e sjellin Lulin deri te Fabrika e Municionit qe eshte nja 6OO 7OO metra prej shtepise sone dhe i thone se ne po te presim ketu, e ti shko silli armet ku i ke fshehur. Por, Luli vjen ne shtepi, tregon ka u ka thene policeve dhe thote se nuk e ka ndermend te dal me te ta, atje ku e pritnin.
  Pas nje kohe vijne ne kullen tone nje inspektor serb i policise dhe nje inspektor shqiptar, ne rroba civile, dhe bisedojne ne kulle me baben. Ne fillim, si ka treguar baba Shaban, biseda kishte qene e qete, por me vone, ndaj babes inspektoret kane filluar edhe te kercenohen duke i thene se djemte tu kot e kane, sepse Serbia ka tanke, ka topa, ka ushtri, polici dhe mund te beje ka te doje, por babai u thote atyre edhe ne i kemi keto. Ata e pyesin ku ndodhet Ademi, ndersa babai u thoteja ku eshte ai, duke bere me gisht prej malit qe shihet prej kulles sone. Ata i thone se ju nuk keni kapacitet te luftoni me ne, ndersa baba Shaban ua kthen:Ate qe e kemi ne,ju nuk e keni. Bile haptazi pa kurrfare ngurrimi aty per aty u kishte pas thene:Besen po ua jap, nese kerset ketu, ka me kersit ne krejt Kosoven. Dhe, keshtu me vone edhe ndodhi.

  Zeri: Me l996, ju baci Rifat ktheheni ilegalisht per te pare ne Kosove, pas sulmit qe ndodhi mbi familjen tuaj me l99l. Me ke udhetuat dhe si u futet ne Kosove atehere?

  Rifat Jashari: Po per here te pare pas gjashte vjeteve, une kthehem ne Kosove ne gusht te vitit l996. Kufirin Shqiperi-Kosove e kam kaluar ilegalisht i shoqeruar nga Nait Hasani e Rexhep Selimi. Kur hyme ne Kosove, Naiti e Rexhepi kishin armatim me vete , ndersa une kisha pak, sepse nuk desha te ngarkohem.

  Zeri: Ke e takove se pari ne shtepi kur u ktheve?

  Rifat Jashari: Se pari u takova me Ademin, Bashkimin, Fitimin e B esimin ne kulle. Ishte nate ndersa tek ne mengjes, kah ora 8 apo 9, u takova me baben Shaban. Naten qe erdha, fjeta ne shtepine e dyte dhe jo ne dhomen time. Kur shkova te fle, Ademi m`i solli armet dhe disa bomba, ndersa une i thashe:largomi keta `hekura` se une nuk rehatohem naten. Ademi me tha: Ja ku i ke dhe ben fare te duash me to. Para se ta mbylle deren e dhomes, ma dhe nje porosi:Nese vijne me teper se lO police, lajmerom, per me pak , bej ka te duash se nuk e prishi gjumin. Ne mengjes, u zbulova se kam ardhur dhe dola. Pas disa diteve, te ne vinin njerez te caktuar, te cilet me vizitonin, duke filluar prej rrethit te ngushte te shokeve te Ademit si Besim Rama, Fadil Kodra, Zenun Kodra, Sahit Jashari, Ali Lushtaku, Idriz Rreci, Ramadan Dobra, etj.

  Zeri: A te ka treguar ne ate kohe Ademi per organizimin ushtarak dhe , a thoshte nese eshte rritur apo jo ky organizim?

  JANE BERE 4 5 VJETE PUNE PARA SE TE VIHET TE EMRI UCK

  Rifat Jashari: Sigurisht qe po. Pas disa didteve te ne ka ardhur edhe Naiti (Hasani) me te cilin si u thashe, bashke edhe me Rexhepin (Selimin) kishin ardhur bashke prej Shqiperise. Per here te pare pas gjashte vjeteve, une kthehem ne Kosove, ne gushte te vitit l996. Kufirin Shqiperi-Kosove e kam kaluar ilegalisht i shoqeruar nga Nait Hasani e Rexhep Selimi. Kur hyme ne Kosove, Naiti e Rexhepi kishin armatim me vete, ndersa une kisha pak sepse nuk desha te ngarkohem. Kur jam kthyer per ne Shqiperi, mua me kane percjellur Syla (Sylejman Selimi), Xhevahir Geci, Rrahmen Rama, Rexhep Selimi....

  Zeri: A ju kujtohet kur i ka permendur per here te pare Adem Jashari tri shkronja UCK?

  Rifat Jashari:UCK-ja me emer eshte prej vitit l993, kurse fillimi i saj, i takon 4-5 vjeteve me heret. Ato vite , kane qene vite te punes per te ardhur deri te ajo sepse edhe para sulmit te vitit l99l ne Prekaz, djemte kane filluar t`i bejne pergatitjet ne kete drejtim. Pra, jane bere 4-5 vite pune dserisa eshte ardhur te emri "UCK.

  Zeri: Dmth. prej atehere, Ademi ka folur per nje organizim te ketille?

  Rifat Jashari: Fjala ushtri ka filluar te perdoret qysh heret.Ne do te fillojme dhe do ta bejme nje ushstri qe i del Zot ketij vendi, ka thene shume shpesh Ademi, kurse si emer ky organizim ka dale shume me heret.

  Zeri: A mund te lidhet kjo me 5 prillin e vitit l993?

  Rifat Jashari: Ndoshta ky ka qene takimi i fillimit ose perfundimit te hulumtimit te emrit UCK. Ndoshta ky takim ka pasur karakterin e takimit baze per emertimin e Ushtrice Clirimtare te Kosoves, mirepo ne sot nuk guxojme te themi se ushtria ka lindur me l993, sepse fillimi per organizim i ushtrise kishte filluar tre-kater vjet me pare. Por, emertimi UCK mund te kete shume lidhje me kete takim. Kemi ddisa te dhena qe mund te tregojne se pikerisht ky takim mund te jete fillimi i emrit UCK
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 18-02-2006 m 16:43

 2. #22
  FUND

  UCK DOLI PUBLIKISHT PER TE TREGUAR SE NUK ESHTE PJELLE E SERBISE, POR USHTRI E POPULLIT TE KOSOVES

  Si e priti Adem Jshari arrestimin ne prite te bashkeluftetarit te tij Besim Rama dhe kend mendonte ta rrembente per ta kembyer me Besimin? Cka thoshte mixha Shaban per idene e Ademit dhe shokeve te tij per te rrembyer police serbe per te kembyer me bashkeluftetaret e burgosur? Si u percaktuar Adem Jashari qe Rexhep Selimi, Daut Haradinaj e Muje Krasniqi ta prezentojne UCK ne publikisht ne varrimin e mesuesit Halit Geci ne Llaushe? A kishte komanduar vete krimineli Arkan sulmin mbi Jasharet me 22 janar l998?
  Zeri: Afersisht ne kete periudhe, nga policia serbe arrestohet Besim Rama ne Galice. Burgosja e tij per shumeka eshte karakteristike., sepse ai ishte pjesetar i grupit te ngushte te Ademit. Qysh eshte kuptuar ne familjen tuaj renia e Besimit ne burg, si dhe denimi me 2O vjet burg ne mungese i Ademit dhe shokeve te tij?

  ADEMI ISHTE I DENUAR TRI HERE ME NGA 2O VJET BURG NGA SERBIA

  Rifat Jashari: Ademi mund te themi se ka qene i denuar jo me 2O, por me 6O vjet burg, pasi qe Serbia e kishte denuar ate tri here me nga 2O vjet burg ne mungese:ne vitin l99l, pastaj me l996, dhe se fundi me l997. Pra, Ademi dhe shoket e tij jane denuar nga tri here ne mungese me burg te gjate. Pas arrestimit te Besimit (Rames), Ademi nuk iu ka frikesuar zbulimit te rrjetit, por ka qene i merzitur thjesht per humbjen e nje bashkeluftetari. Ndersa denimet te cilat ne ate kohe Gjykata e Qarkut ne Prishtine i ka shqiptuar ndaj tij dhe shokeve, si kane bere shume pershtypje dhe si ka marre si te rendesishme. Denimin prej armikut, Ademi e ka kuptuar si krenari, ndersa thoshte nese te denon populli, kjo eshte turp.
  Renia e Besimit (Rames) ne duart e policise, ne ate pusi qe i ndodhi, ka qene nje plage e madhe per organizimin e atehershem. Edhe po te vdiste Besimi, plaga do te ishte e njejte, sepse per nje luftetar me e lehte eshte vdekja sesa renia ne duart e armikut. Por armiku i ben edhe ato. Kete qe i ndodhi Besimit, Ademi e ka perjetuar shume rende, bile me kujtohet qe ka pas thene atehere:O Besim Rama, ma qejf kisha pase me ardhe e me te ra fytyres sesa qe te paskan zene! Kete Ademi e ka thene jo nga ajo qe e ka dashur me shume vdekjen sesa jeten e Besimit, por iu ka dhimbsur shume Besimi qe kishte rene ne duart e policise serbe. I ka pasur parasysh edhe maltretimet qe do t`ia bejne policia ne burg atij dhe ne asnje menyre ai nuk e ka kuptuar si ligesi renien e B esimit ne duart e policise, por ne kete menyre, ai i ka shprehur ndjenjat e dhimbjes per te.

  Zeri: E kemi te qarte se Adem Jashari ka qene haptazi per t`iu kundervene Serbise me arme, por megjithate, fare rreziku ka paraqitur dekonspirimi i ndonje hallke te organizimit te tij?

  Rifat Jashari: Pas arrestimit te Besimit, Ademi nuk iu ka frikesuar shume zbulimit te rrjetitk, por ka qene i merzitur thjesht per humbjen e nje bashkeluftetari, sepse ai e dinte se me nuk ka kthim prapa. Ndersa denimet te cilat ne ate kohe Gjykata e Qarkut ne Prishtine i shqiptuar ndaj tij dhe shokeve, s`i kane bere kurre pershtypje dhe s`i ka marre as si te rendesishme. Absolutisht s`i kane bere pershtypje. Denimin prej armikut, Ademi e ka kuptuar si krenari, ndersa thoshte:Nese te denon populli, kjo eshte turp.

  Zeri: Cka vendosen te bejne Ademi dhe shoket e tij pas arrestimit te Besimit?

  Rifat Jashari: Ate nate si me ka treguar Ademi permes bisedave qe beja me te permes telefonit, ne kullen tone jane mbledhur rreth 7O-8O burra per te biseduar ka te behet me tej. Disa kishin thene te shkojne dhe ta kidnapojne Momen, nje polic serb ne Skenderaj qe ta kembejne pastaj me Besim Ramen, por baba Shaban u kishte thene djemve:Per nje serb apo per nje polic si Moma, Serbia as qe njen hi. Pastaj kishin permendur edhe emra te tjere te ser beve, njefare Iline etj, te cilet donin t`i rrembejne dhe t`i mbajne peng derisa policia serbe ta liroje Besimin,.Por, babai u kishte pas thene se ata police serbe nuk ojne peshe, sepse jane peshq te vegjel. Ai bile u kishte pas sugjeruar qe nese duan t`i hyjne asaj pune te shkojne ne Prishtine dhe me emer u kishte treguar se cilin person te rendesishem te policise serbe dijet ta kidnapojne nese duan qe te arrihet qellimi. Por, megjithate, baba u kishte thene Ademit dhe shokeve te tij se nuk eshte ndonje problem i madh marrja e ndonje serbi, e as problemi i ve Besimit, por duhet te planifikohen me kujdes te gjithe hapata e tjere dhe ka mund te ndodhe pastaj. Sa per Momen, kishte pas thene baba Shaban, ate mund ta merrni kot se eshte i parendesishem per Serbine dhe edhe po e moret, ve duhet me e vra ne fund ne Prekaz, se pune nuk kryen.

  Zeri: Duke u nisur nga ajo se Ademi ka pasur shume shoke, a do te mund te na tregonit se cilet jane shoket me te ngushte te tij?

  SHOKET E ADEMIT KANE QENE NGA TE GJITHA VISET SHQIPTARE

  Rifat Jashari: Ademi ka pasur shume shoke, por ne mund t`i permendim shoket me te afer te Ademit qe i takojne rrethit tone, pra ata qe ne i njohim , ndersa shoket e tij te rretheve te tjera nuk mund t`i permendim te gjithe....Nje nga shoket e Ademit ka qene edhe Ali Ahmeti, por ka pasur edhe shume e shume shoke te tjere si nga Kosova, Shqiperia, Kosova Lindore, Maqedondia, prandaj ne nuk deshirojme qe te deklarojme se ky apo ai ka qene shok i Ademit bazuar vetem ne supozime. Kur permendim emra, duam te jemi shume te sigurt ne ta.

  Zeri: Arrijme tash te Beteja e Rezalles, e cila konsiderohet si beteja e pare e hapur e UCK-se me forcat serbe, ku edhe u shkaktohet humbje atyre forcave. Cka mund te na tregoni rreth kesaj?

  Rifat Jashari: E dime se nje dite para se te zhvillohet beteja e Rezalles, nga policia serbe eshte rrethuar Abedin Rexha Sandokani dhe familja e tij. Abedini ka luftuar me familje dhe me vellezer kunder tyre. Te nesermen jane mbledhur Ademi dhe shoket e tij, te cilet i kane zene pozicionet ne Ludeviq, qe sot i thone Rezalle e Re, ne nje pjese te rruges qe eshte lakore e qe kalon neper pyje. Mu aty e kane pritur armikun. Nje pjese e djemve kane shkuar te Rezalla e Re dhe kane zhvilluar luftime te hapta me forcat serbe nga nje afersi shume e madhe. Ne kete perleshje , forcat serbe pesojne humbje dhe ne fushe lene edhe municion kur terhiqen. Por, ne terheqje e siper, forcat serbe kane gjuajtur me arme ne drejtim te shtepive shqiptare dhe ne drejtim te shkolles, ne dyert e se ciles vrasin mesuesin Halit Geci nga Llausha.
  Zeri: Gjate kesaj kohe, ju keni qene ne Gjermani. Kur keni biseduar se pari me Ademin pas ketij rasti?

  Rifat Jashari: Une qe ate dite kam folur ne telefon me Ademin dhe djalin tim Bashkimin. Ademi vetem me tha se beteja ka qene e suksesshme dhe me porositi qe te ndjekim TV, sepse tha ai, ashtu e merrni vesh ju qe jeni jashte Kosoves ka po ndodh ketu.

  Zeri: Po rreth daljes publike te UCK-se, a dini ndonje detaj tjeter pos atyre qe tashme dihen, sepse kjo ndodhi pikerisht ne varrimin e mesuesit Halit Geci?

  Rifat Jashari: Dalja ne skene e UCK-se ka qene nje vendim per te cilin jane marre vesh vete shoket e organizimit. Ata jane marre vesh edhe rreth asaj se kush do ta prezentoje ate para mases ne paraqitjen e pare publike. Qysh e si kane vendosur, sigurisht e dine me se miri ata vete. Ajo qe eshte e ditur eshte se dalja publike e UCK-se eshte bere per ta hequr nje dileme, se a ekziston apo s`ekziston ajo.

  Zeri: A ka folur ndonjehere Ademi rreth ketij akti historik?

  Rifat Jashari: Kane qene dy arsye pse doli pikerisht ne ate kohe publi8kisht UCK-ja; e para, qe t`i tregohet popullit se djemte e UCK-se nuk jane pjelle e Serbise dhe e dyta, te tregohet se ata jane djem te popullit tone. Kane qene dy arsye pse doli ne ate kohe publikisht UCK-ja; e para qe ti tregohet popullit se djemte e UCK-ja nuk jane pjelle e Serbisee dhe e dyta, te tregohet se ata jane djem te popullit tone. Ne ate kohe, ata ishin pothuaj ne do rruge te Drenices e cila ve ka qene zone e lire.
  Ne ate kohe, ata ishin pothuaj ne do rruge te Drenices e cila ve ka qene zone e lire dhe tjetra: atehere filloi nje konfrontim ushtri me ushtri dhe pikerisht me betejen e Ludoviqit, UCK e veretetoi emrin e vet dhe deshmoi para popullit, por edhe para armikut se eshte nje force qe kishte arritur fazen e pjekurisee. Per kete arsye edhe doli haptazi edhe para televizioneve dhe para botes, per te deshmuar se ajo eshte nje ushtri e organizuar.

  Zeri: A e dini per shembull, pse Adem Jashari i ka zgjedhur pikerisht Rexhep Selimin, Muje Krasniqin dhe Daut Haradinajn qe te dalin publikisht para popullit ne emer te UCK-se?

  Rifat Jashari: Ma merr mendja se ky ka qene nje vendim i perbashket i te gjithe shokeve.

  Zeri: Sipas rrefimit te Rexhep Selimit, Ademi ka qene aty afer kur keta tre kane dale para popullit?
  Rifat Jashari: Ashtu eshte. Sikur ne filmin e Ceriz Topullit, te cilin Ademi e ka adhuruar kur vendoset qe te vritet Pashai i Shkodres dhe kur Cerizi i jep detyrat ushtareve te tij e vet qendron afer, ashtu ka vepruar edhe Ademi me r astin e daljes se pare publike te UCK-se. Ai ndoshta ka vleresuar edhe shkathtesite e atyre qe i kishte zgjedhur per te dale publikisht para mases si ne aspektin e te folurit rrjedhshem apo edhe mund te kete qene edhe ndonje arsye tjeter.

  Zeri: Kalojme te 22 janari i vitit l998 kur edhe ndodh sulmi i dyte ne familjen Jashari. Cka mund te na thoni konkretisht rreth ketij sulmi?

  SULMI QE DYSHOHET TE JETE KOMANDUAR NGA ARKANI

  Rifat Jashari: Ky sulm, si me kane treguar me vone baba Shaban, Ademi e Hamza, ka qene nje sulm i veante krahasuar me rastet e tjera per disa arsye. E para, eshte se ne sulmin e 22 janarit l998 nuk kane marre pjese ushtria serbe, nuk jane perdorur tanket, as helikopteret. Kete sulm e ka bere nje grup special, dhe ka qene nje aksion blic per te cilin kemi informacione se eshte udhehequr drejtperdrejt nga krimineli Arkan. Ne kete sulm ndaj familjes tone eshte perdorur taktika sulmo dhe terhiqu.
  Serbet kane ardhur pa paralajmerime, dhe kane perdorur taktiken e asgjesimit te do objekti qe u del perpara. Policset dite me pare kishin vendosur ne Pyrgun e Fabrikes se Municionit kamerat dhe kishin filmuar gjithka. Naten kur eshte bere sulmi, paramilitaret jane shperndare rreth dyerve te oborrit tone, ndersa kur e kane nisur sulmin, iu kane permbajtur taktikes qe te asgjesohet kado qe del perpara, qofte edhe pule ajo. Ata kane tentuar te hyjne ne kulle dhe ne shtepi pernjeheresh. Ne kulle kane hasur ne rezistence, sepse aty ka qene baba Shaban me nipat e tij Fitimin, Besimin dhe Kushtrimin dhe qe te gjithe kane pasur arme dhe kane luftuar me serbet per me teper se gjysme ore. Kete rast e ka shpjeguar edhe nje nip i yni, Bajram Haxhiu, i cili jeton ne Peje. Ai ka qelluar ate nate mysafire tek ne dhe e di shume mire rastin. Sulmi ka ndodhur pas syfyrit, sepse ishte Ramazan dhe ne kohen kur familjaret tane po beheshin gati per te fjetur. Pak me heret, pasi kishin ngrene syfyr, Hamza kishte shkuar ne dhomen e tij, ndersa, ne korridorin e kulles kishte qene e ndezur nje llambe. Bajrami tregon se pas fillimit te sulmit, baba Shaban me nipat iu kishin pergjigjur sulmit, ndersa ne nje moment, babes iu kishte bllokuar automatiku, te cilin ia kishte zhbllokuar shume shpejt Kushtrimi, qe ne ate kohe nuk kishte me shume se 13 vjet.Bajrami gjithmone tregon se si ai ishte befasuar me djemte tane qe ishin shume te rinj atehere, por shume te shkathte ne perdorimin e armeve.Sulmi i 22 janarit, si me kane trguar me vone baba Shaban, Ademi e Hamza, ka qene i veante krahasuar me rastet e te tjera per disa arsye. E para, eshte se ne sulmin e 22 janarit l998 nuk kane marre pjese ushtria serbe, nuk jane perdorur tanket, as helikopteret. Kete sulm e ka bere nje grup special, dhe ka qene nje aksion blic per te cilin kemi informacione se eshte udhehequr drejtperdrejt nga krimineli Arkan. Ne kete sulm ndaj familjes sone eshte perdorur taktika sulmo dhe terhiqu.
  Prej kulles sone eshte gjuajtur me automatike dhe mitraloze ne drejtim te paramilitareve serbe, ndersa Hamza kishte hedhur prej shtepise ku ka qene, ne drejtim te tyre dy bomba, me ka serbet e shohin se kane hasur ne rezistence te forte dhe terhiqen. Gjate ketij sulmi plagosen dy vajzat: Selvetja dhe Iliriane, derisa Ademi nuk ka qelluar ate nate ne shtepi, sepse ishte te dajat ne Llaushe. Ne kete sulm, serbet thehen nga rezistenca qe u behet, ndersa per sulmin thone se ka qene jashte kompetencave te policise, sepse ne te kane marre pjese kryesisht forca paramilitare dhe mercenare te udhehequr nga krimineli Arkan. Pas sulmit te 22 janarit, pason sulmi i 5 marsit, sepse okupuesi serb e kishte verejtur se nuk munndet ta nenshtroje familjen tone, ndersa rezistenca dita dites po forcohej.

  ME KETO ARME QE I KEMI, DO T`IA DALIM.... ME THA HAMZA NE TELEFON VETEM DISA ORE PARA SULMIT T 5 MARSIT NE PREKAZ

  Cka bisedoi Rifat Jashari me Ademin ne telefon pas sulmit te 22 janarit l998 ne familjen e tyre ne Prekaz? Sa para ia kerkoi Ademi Qeverise se Kosoves ne ekzil nepermes Rifatit per t`ia dhene personit qe i kishte premtuar sjelljen e l.OOO automatikeve ne Prekaz? Cka u thoshte mixha Shaban njerezve qe i thoshin t`i largonte grate dhe femijet? Pse akush nga familja nuk pranonte te largohej nga shtepia me gjithe insistimin e mixhes Shaban qe ta bente kete? Cka bisedoi Rifaati me Hamzen vetem disa ore para se te fillonte sulmi i forcave serbe mbi Jasharet? Me ke komunikonte Rifati gjate diteve sa zgjati lufta e filluar me 5 mars? Kujt i frikesohej Rifati me shume sesa vrasjes se anetareve te familjes? Si u informua Rifati per renien e anetareve te familjes?

  Zeri: A keni biseduar me telefon me Ademin pas sulmit te 22 janarit mbi familjen tuaj?

  ADEMI IA KERKONTE 6OO MIJE DM QEVERISE NE EKZIL PER T`I PAGUAR l.OOO AUTOMATIKE

  Rifat Jashari: Po kemi biseduar me telefon. Ai me ka treguar se pas sulmit te 22 janarit, Prekazin e kane vizituar shume njerez, e po ashtu edhe ne anetareve te kesaj familjeje qe ishim ne Gjermani na kane vizituar shume njerez. Pas sulmit te 22 janari, Ademi kerkon qe qeveria ne diaspore t`ia gjejne rreth 6OO mije DM, para keto te cilat, atij i kishte premtuar dikush se mund t`i sillte armatim te mire ne Prekaz. Thoshte se e ka gjetur nje lidhje te sigurt dhe planifikonte t`i bleje l.ooo automatike dhe armatim tjeter per lufte kunder policise serbe.
  Ademi insistonte qe une te kontaktoj ne Gjermani e Zvicer me personat qe ishin ne krye te Qeverise qe funksiononte jashte. Une i bera kontaktet me ta, por ndihma nuk u realizua. Ne nderkohe kemi pasur shume miq, te cilet na lusnin duke na thene:Aman, largojini nje pjese te familjes prej Prekazit, sepse 26 anetare te familjes sone, prej 3O sa ishim, ishin ne Prekaz. Nje daje yni shkon e i thote babes Shaban se eshte mire qe se paku dikush te largohet prej shtepise, sepse pritej te ndodhe dika e madhe, mirepo ai u thote:Une do ta largoja ndonje, por askush s`pranon ta leshoje shtepine. Per ta bindur ate mikun se eshte ashtu si thoshte ai, babai i thote:Dil dhe vete bisedo me cilindo prej anetareve te familjes sone, bisedo edhe me femijet dhe pyeti ka po thone ata per kete propozim. Ai miku komunikon me femijet, por asnjeri prej tyre nuk deshiron ta leshojne shtepine. Pas 22 janarit, mobilizimi ne shtepine tone tregojne se ka qene shume me i madh e po ashtu edhe ne vete lagjen. Ademi bile u kishte thene fqinjeve:Une nuk e kam ndermend te terhiqem dhe te dorezohem para serbeve, k eshtu qe te gjithe ju, te jeni te kujdesshem dhe ta keni parasysh kete dhe mos thoni pastaj qe ia pame sherrin Ademit. Ai u thote fqinjeve se nese duan, t`i largojne familjet per nje kohe prej fshatit, sepse behej fjale per nje situate te ndieshme. Askush nuk leviz, por te gjithe kane qene te mobilizuar shpirterisht per te rezistuar.
  Pak dite para sulmit te 5 marsit, ne Prekaz, miku im shkon te ne dhe e merr nje vajze timen, dy vajzat e Ademit dhe dy djem te familjes sonse. Dhe, kur nis te largohet nga Prekazi, nja nje kilometer e gjysme prej shtepise, te dy djemte tane zbresin nga traktori dhe kthehen ne shtepi. Plakut i bejne presion edhe shume dashamire te tjere, qe ia kane dashur te miren familjes tone, qe te largoje dikend nga familja, por asnjesri s`donte te largohej:as femijet, as grate, e te mos flasim per burrat dhe djemte e rritur. Hamza e thoshte se edhe sikur Evropa te na i hapte dyert, ne nuk kemi ku te shkojme, sepse ketu eshte vendi yne.
  Pas luftes na ka rene te degjojme fjale te ndryshme se, goja, Jasharet i kane mbyllur anetaret e familjes se tyre me zor, e te tjera, por keto nuk jane te vereteta.Femijet tane jane rritur dhe kalitur per vite te tera e sidomdos gjate tete vjeteve te fundit ne frymen e rezistences dhe ate e kane kuptuar si zgjidhje te vet vetme.
  Jane te gjalle sot njerezit qe kane ardhur ne shtepine tone t`i marrin femijet nga ketu, por asnje nuk ka pranuar te dale nga shtepia. As femija me i vogel. Dikush, ketu, ne kete kulle, me ka pyetur mua dhe kam degjuar se edhe babes i kane thene:Kur e ka pasur ndermend Ademi te luftoje, pse nuk i ka larguar femijet dhe grate nga shtepia?. I kam thene:O zoteri, une ta kisha dhene pergjigjen, por mua nuk me takon te flas pasi qe s`kam qene ne shtepi ne ate kohe. Por, te tjeret kane treguar se nuk ka pasur force qe e largon as nje femije te vetem nga shtepia jone, e per te rriturit te mos flasim fare.
  Kjo qe ka ndodhur ne familjen tone s`ka qene e rastesishme, sepse te gjithe ishim te pergatitur psikikisht per do pune. Edhe Besarta e vogel, po te mos ishte keshtu, kur ka mbijetuar dhe ka pare prane vetes te vrare anetaret e familjes: gjyshin, gjyshen, nenen, vellane, motren, kusheririn etj.., po te mos ishte e rritur ne kete fryme, sigurisht qe nuk do ta perballonte ate gjendje aq te veshtire neper te cilen ka kaluar.

  Zeri:A ju ka thene dika te veante Ademi gjate asaj bisede telefonike?

  Rifat Jashari: Po. Pas sulmit te 22 janarit, Ademi kerkon qe qeveria ne diaspore t``ia gjejne rreth 6OO mije DM, para keto me te cilat, atij i kishte premtuar dikush se mund t`i sillte armatim te mire ne Prekaz. Thoshte se e ka gjetur nje lidhje te sigurt dhe planifikonte t`i bleje l.OOO automatike dhe armatim tjeter per lufte kunder policise serbe. Numri i vullnetareve te UCK-se ne ate kohe, ishte shtuar dukshem. Kur me kontaktoi se pari Ademi ishte mengjes dhe une isha pak si i pergjumur dhe fillim e kuptova sikur me tha 6O mije DM, keshtu qe i thashe hajt se ia bejme disi, futem ne ndonje kredi dhe t`i dergoj ato te holla, por Ademi me tha:O Bal, nuk eshte fjala per 6O mije DM, por per 6OO mije me te cilat duheet te blejme arme dhe keto te holla vetem qeveria mund te na i gjeje. Per kete shkak Ademi insistonte qe une te kontaktoja ne Gjermani e Zvicer me personat qe ishin ne krye te Qeverise qe funksiononte jashte. Une i bera kontaktet me ta, por ndihma nuk u realizua. Ende nuk i di arsyet pse Qeveria nuk iu ka pergjigjur kesaj kerkese te Ademit. Mjetet e kerkuara nga Ademi nuk u derguan ne Kosove, ndersa pas kesaj, nuk vonoi shume e pasoi sulmi i ashper dhe ndodhi ajo qe ndodhi ne Prekaz.

  Zeri:Kur keni biseduar me Besearten, pyetja e pare qe ia keni bere na duket se ka qene:A ka shpetuar kush?

  Rifat Jashari: Eshte Murati, eshte Luli, eshte Bekimi djali i Hamzes qe mund ta deshmojne kete. Bile Bekimi me pat thene:Ishalla, te gjithe nuk kane qelluar aty. I pata thene se ve kater jane te dajat e vet, te tjeret te gjithe jane brenda. Une, ne oren l2:l5, nje dite para sulmit, kam komunikuar ne telefon me Hamzen. Kam folur me te l5 minuta. Bile me shaka me tha:E zgjate shume, po te ecin markat more..... Ceshtja e nje lloji te armatimit te rende, dhe arritja apo mosarritja e tij ne Prekaz ishte ajo per te cilen biseduam. Per fat te keq, ky armatim nuk kishte arritur. Hamza me tha permes telefonit se Ademi ka shkuar t`i vizitoje disa te plagosur (Musa Jasharin dhe Sabit Gecin). E pyeta:Cka i keni hallet?. Ai me tha:Ve po pritet momenti!., ndersa une e pyeta pastaj:A keni tesha me dale ne vere?(me telefon s`bente t`i permendja armet) e ai m`u pergjigj:Me keto arme qe i kemi, besoj se do t`ia dalim.
  Keshtu e kemi perfunduar biseden telefonike me Hamzen dhe diku nga ora 6 e 2O minuta te mengjesit te neserm, ne Prekaz ka plasur lufta. Mua me ka lajmeruar dikur rreth ores 7e 3O minuta te mengjesit. Isha ne nderrim te pare, ne pune. Me thirren ne telefon dhe me thane se ka krisur poshte, ne Polac, ne Llaushe dhe ne Prekaz. Une po qesh ne telefon me ate djalin qe me lajmeronte dhe i thashe:O, djale, mos ma shkep fort. Tregome realisht se une e pres kete do moment. Ai m``u pergjigj:Per b ese, Rifat, keshtu me lajmeruan nga poshte dhe me shume une nuk di. Ata nga poshte me thane lajmeroje Rifatin e Rifati le t`i lajmeroje institucionet qe duhet t`i lajmeroje. I thashe atij djalit se punetore ku punoj nuk kemi qe te me zevendesoje, por e porosita qe ai t`i shkruaje numrat e telefonit qe do t``ia jepja dhe te paraqitej atje per t`i lajmeruar.
  Ai me tha:Po, mua s`me njeh kush.-Thuaju se Rifati me ka thene t`ju lajmeroje, e porosita. Mirepo, ende ishte heret, sepse ne Perendim nduk hapeshin zyrat para oret 9 te mengjesit. U mundova t`i marr ne telefon Lulin e Bekimin, sepse ata ishin ne nje banese tjeter, por edhe ata i kishte lajmeruar dikush se ne Prekaz ka shperthyer lufta. Ata po mundoheshin te merrnin dike ne lidhje ne Kosove per te pyetur se fare po ndodh. Dhe, e thirra nje shok aty afer e i thashe te shkoje e te shohe se fare ka ndodhur me Lulin dhe me Bekimin. Mendoja se ose i ka zene gjumi, ose e kane shkyur telefonin. E porosita ate shokun qe nese ata jane te zgjuar le te me therrasin. Shkoi ai shoku te ta dhe me thirren menjehere. Luli me tha:Mixhe, ka krisur lufta. I thashe:E di qe ka krisur, por ejani ju ne banesen time dhe derisa te vij une akujt mos i jepni pergjigje per asgje.

  MA TREGONI TE VERTETEN...

  Megjithate, dikur, pas nja gjysme ore, shefi ku punoja arriti te gjeje nje zevendesim per mua, sepsse ate e kishte ftuar dkush (nuk e di se kush) dhe i kishte treguar se fare ka ndodhur. Dukush , ketu, ne kete kulle, me ka pyetur mua dhe kam degjuar se babes i kane thene:Kur e ka pasur ndermend Ademi te luftoje, pse nuk i ka larguar femijet dhe grate nga shtepia?. I kam thene:O zoteri, une ta kisha dhene pergjigjen, por mua nuk me takon te flas pasi qe s`kam qene ne shtepi ne ate kohe. Por , te tjeret kane treguar se nuk ka pasur force qe e largon as nje femije te vetem nga shtepia jone, e per te rriturit te mos flasim fare. Kjo qe ka ndodhur ne familjen tone s`ka qene e rastesishme, sepse te gjithe ishim te pergatitur psikikishst per do pune. Shefi me tha:Lere punen dhe shko. Doja te nxirrja ndonje gje nga ai, te mesoj se fare ka ndodhur dhe e pyeta se ka ka, a di ai dika?, e ai m`u pergjigj se vertet nuk di gje me shume. I thashe:Meqe ti po me thua te shkoj, ti duhet te dish dika me teper. Me tha:Rifat, e di vetem nje gje se atje ka krisur dhe asgje me teper nuk di. Kam shkuar ne banese. Murati ishte paksa me larg nga ne. Bekimi e Luli me thane qe te therrasim Muratin, por te mos i tregoja, sepse ata kishin drojen se Murati vjen me veture dhe nese e kupton se ka ka ndodhur , mund t`i ndodhe ndonje fatkeqesi rruges. Murati erdhi dikur. Thirrem ne Prishtine, po kush s`ddinte te na tregonte gje. Thirrem ne Mitrovice, edhe atje askush nuk dinte te na tregoje konkretisht se ka po behet ne Prekaz. Me vone u lidhem me telefon edhe me Sabitin( Geci), te cilin e thirra une. Ai filloi te me tregoje per ate ka dinte:Vallahi, ne te dytin kat jam dhe mund te te tregoj se vetem tym eflake eshte kah shkon. Kush s`di te te thote gje me teper, me tha Sabiti. U binda pakez, sepse na thirrnin njerez e thoshin jo fola me kete e me ate, por gjera te sakta nuk kishte. Tash nuk me kujtohet se a ka qene diten e pare, te enjten, apo te premten, por me thirri dikush me telefon dhe me tha se Ademi kishte kontaktuar me Rexhep Gjergjin ne Mikushince. Gjoja se Ademi e kishste thyer rrethimin, kishte dale dhe goja kishte biseduar me Rexhep Gjergjin. Dikur, pas nja dy-tri oresh, rashe ne telefon te Rexhepit (Gjergjin) dhe ai ma tregoi te verteten. Me tha:Eshte e vertete se kam qene deri ne Mikushnice, por mund te them vetem ate se eshte duke shkuar tym e flake ne Prekaz, tjeter s`di ka me te thane.
  Kishte gjithfare thashethemash, derisa rashe ne lidhje me Bashkimin. Ai me tregoi krejt se ka ndodhur. Por, ne ne Gjermani kishim nje rreth te ngushte njerezish qe rrinim bashke me ta dhe te gjithe therrisnin per te ardhur te ne ne banese. S`kishim ku t`i lenim. Dhe, ende nuk dihej numri i te vrareve, as te familjes e as te lagjes. Komunikova me te gjithe bashkefshataret qe ishin jashte dhe u thashe:Mos u ngutni te hapni te pame kurrkush, sepse numri nuk dihet a eshte i sakte a jo. Na vinin do faksa, thuhej u vra filani e ai ishte ne Zvicer duke punuar e te tjera. Lindi njefare dyshimi per pavertetesine e informatave. Pastaj, me tregoi dikush se ne Zyren e LDK-se ne Shtutgard ka ardhur Informatori. Ata nuk ma dergonin Iinformatorin. Televizioni lajmeronte, por nuk kishte informata te sakta. Kater-pese here i thirra ne Zyren e LDK-se ne Shtutgard dhe ne fund u thashe:O Zoterinj, `Informatori` juve ju ka ardhur. Kete e di. Faksin e kam dhe dua te ma faksoni do faqe ve e ve. Une nuk jam femije. Uni i di keto gjera dhe e kam ditur se dika do te ndodhe, por se ka do te ndodhe nuk e di askush.
  Une , ne oren l2:l5, nje dite para sulmit, kam komunikuar ne telefon me Hamzen. Kam folur me te l5 minuta. Bile me shaka me tha:E zgjate shume, po te ecin markat more....Ceshtja e nje lloji te armatimit te rende, dhe arritja apo mosarritja e tij ne Prekaz ishte ajo per te cilen biseduam. E pyeta Cka i keni hallet?. Ai me tha:Ve po pritet momenti!, ndersa une e pyeta pastaj:A keni tesha me dale ne vere? (me telefon s`bente t`i permendja armet) e ai m`u pergjigj:Me keto arme qe i kemi besoj, se do t`ia dalim.
  S`dihet as sa te vjen rene a lehte. Pastaj ata m`i kane faksuar faqet e Informatorit. Dhe, aty, te gjithe emrat e te vrareve, 54 a 56 sa jane. Me ne fund u njohem me ngjarjen dhe me emrat. Me vone e kisha brengen se mos po mbesin mbi dhe, te pavarrosur. Ky ka qene problemi me i madh per mua. Edhe sot jane te gjalle njerezit qe kam komunikuar me ta dhe ata e dine se ka u kam thene per kete. Thoshin:Jo, duhet bere nje ceremoni per ta.U thosha se per ceremoni kurre nuk eshte vone, por atehere ishte me rendesi qe ata te varroseshin. Pastaj me thirri Bashkimi dhe me pyeti se a po i leshoja nja 4O-5O are toke per varrosjen e tyre?. I thashe:Aty ku po thua ti fle uji, se varrosni ku te doni. Mos e beni problem kete pune. Me rendesi eshte t`i varrosni. Gjate dites kemi folur l2-l3 here me Bashkimin ne telefon dhe ne fund me tregoi se kane marre vendim qe t`i varrosin ne ate pjesen ku jane te varrosur sot, se aty ka qene bere nje pajtim i madh i gjaqeve. Dhe, i varrosen aty. Tash e kisha me lehte. E dija se ku jane. Ka mundur te ndodhe shume lehte qe te mos dihen as ku jane, si ka ndodhur me shume viktima t`i humbin edhe keto, apo t`i kallin krejt, por megjithate jane aty ku jane dhe ishalla e gezojme lirine ne te tjeret qe kemi mbetur pas tyre.
  Zeri: Si e perjetuat thirrjen e Besartes me telefon, ky ishte zeri i pare qe kishte dale nga shtepia..

  NJE VDEKJE E KEMI, TE VDESIM ME NDER...

  Rifat Jashari: Besearta ne ate moment nuk ka ditur te tregoje per asgje. Ajo ishte femije ll vje. Nje grua e nje fqinji me tha me telefon se dikush eshte vrare, por se kush nuk e dinte. Ajo me tha:Neve na kane grumbull, por te lumte ata qe jane vrare dhe nuk jane zene rob. Pastaj, mua me kishte lindur nje frike tjeter nga dnje lajm qe me vone doli se nuk ishte i vertete: jo, Shabani me femije ka dale me traktor dhe i kane derguar per ne Serbi. Kjo ishte edhe me e rende se vrasja. U thosha njerezve:Ishalla, te gjithe jane te vrare e kjo qe thuani ju nuk ka ndodhur. Njeri me tha:Mos fol ashtu. I thashe:Me i kenaqur jam nese jane vrare te gjithe, sesa nese i kane derguar ne Serbi. Ishin tri gra te reja, pastaj 7-8 vajza te moshes...Ti s`mund ta vrasesh gruan a vajzen, sepse ajo s`eshte fajtore. Por , as ajo nuk ndodhi. Ndodhi kjo qe ndodhi. Vdekjen e kemi te gjithe, si sot, si neser....Keshtu qe, te vdesim me nder.....

  Prgaditi pr eDSH: Sefedin Krasniqi
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 18-02-2006 m 16:43

 3. #23
  Adem Jashari
  ( 28 Nëntor 1955 - 1998 )

  Adem Jashari lindi në Prekaz të Drenicës, më 28 nëntor 1955. Këtë vit, Shaban Jasharit baba i tij, krahas Festës së Flamurit, që e festonte për çdo mot, ju shtua edhe një festë tjetër - Ditëlindja e djalit të cilin e pagëzoi: Adem. Dhe ishte e natyrshme që mbi djepin e posa të lindurit në këtë ditë, Djepi të mbulohej me flamurin e Skënderbeut. Kështu ndodhi atë ditë në familjen Jashari, në Prekazin e Ahmet Delisë. Familjes se xha Shabanit iu shtua edhe një pushkë, në Drenicë jehuan krismat e pushkëve për flamur dhe ushtarin e posalindur të lirisë. Xha Shabanit ju duk se jehona e pushkëve që kersën për lindjen e Adem Jasharit po shpërndahej valë - valë nëpër Drenicë e Kosovë si jehona "Prite, prite Azem Galicën o heeejjj", e atij sikur ju duk se po ndëgjonte jehonën: "Prite, prite Adem Jasharin o heeejjj". S'do të ishte çudi që atë ditë, xha Shabani t'i kishte ndëgjuar të dy jehonat, se atë ditë e kaluara po e përcaktonte të ardhmen, ishin bërë një. Atë ditë, Flamuri - Lindja - krisma - jehona ishin determinim i një lavdije të madhe. Adem Jashari erdhi në këtë botë me të vetmin ndryshim nga gjithë moshatarët e tij se ky u lind në ditën e fitorevë më të lavdishme të popullit shqiptar, në Ditën e 28 Nëntorit. Kështu nisi jeta në vazhdimësi në Prekazin e lavdive të përsëritshme. Në festë me krisma e këngë edhe vdekjen e bëjnë me krisma e këngë. Xha Shabani ishte i kujdesshëm me të gjithë fëmijtë, por ndaj Ademit tregonte një kujdes të veçantë, ndoshta pse i kujtohej dita e lindjes, i kujtoheshin krismat e pushkës dhe jehonat e përsëritura të atyre krismave në 28 Nëntorin e vitit 1955. Xha Shabani ishte bujk. Pas Luftës së Dytë Botërore, për një kohë pati ushtruar profesionin e mësuesit, por për shkak të veprimtarisë atdhetare ai do të largohet nga procesi mësimor. Ai pa ndonjë kundërshti vendosi të merrej me punimin e tokës dhe edukimin e fëmijëve në frymën e atdhetarizmes. Kështu po rritej Ademi së bashku me vëllezërit më të mëdhenj, Rifatin dhe Hamzën. Ademi kishte një interesim të veçantë për armët, për të bëmat e prekaziotëve gjatë historisë e sidomos i interesonte akti tepër burrëror i Ahmet Delisë dhe ndihma që ai i pati dhënë fqiut, që ishte sulmuar nga bandat serbe. Sopata e Ahmet Delisë, ajo që bandës çetnike i ndau kokat në dysh, ishtë bërë legjendë, legjendë e historisë në mbrojtje të nderit dhe dinjitetit kombëtar. Adem Jashari kishte një interesim të veçantë për Emin Latin, prekaziotin bashkëluftëtar të Azem e Shotë Galicës, të atij brezi trimash, që në gjithë shqiptarinë njiheshin për të bëme e trimëri. Ndonëse ky brez i trimave të qartur të lirisë, Kosovës nuk i sollen çlirimin e bashkimin kombëtar, por brezave ju lan amanet: pushkët trimërore të lirisë. Ky amanet përcillej nga brezi në brez, nga luftëtari të luftëtari me porosi, që të përcillej si stafetë deri në fitoren mbi armikun e kombit. Prekazi në mënyrën më besnike e përcolli amanetin e luftëtarëve të lirisë, jo vetëm duke e mbajtur syrin në shënjestër, por duke përcjell jehonën e pushkëve të lirisë nga Prekazi në Drenicë e në Kosovë, jehonë që i mbulonte të gjitha tokat e pushtuara të Shqipërisë. A nuk e tregoi këtë edhe Kulla e Shasivar Alisë, në dimrin e ftohtë të vitit 1945? A nuk u përsërit kjo nga pasardhësi i Emin Latit me 13 maj 1981, kur Tahir Meha mbuloi me turp njësinë speciale të policisë beogradase? Të gjitha këto dhe shumë të tjera që s'u përmendën, lanë gjurmë të thella në edukimin atdhetar të Adem e Hamëz Jasharit dhe çetës së tij trime. Adem dhe Hamez Jashari do të betohen para varrit të Tahir Mehës, se do të vazhdojnë luftën për çlirim deri në fitore. Dhe, ecen guximshëm rrugës së luftëtarëve kombëtarë, duke ngritur si në cilësi e në sasi numrin e luftëtarëve të lirisë e të pavarësisë, duke ngritur cilësin e luftës çlirimtare, me çka ndryshuan rrjedhat e historisë dhe hapen një epokë të re - Epokën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Demonstratat e vitit 1981, ngjarjet e Pranverës së madhe studentore të vitit 1981, të cilat u shndërruan në Lëvizje të madhe popullore, që me vite mbajten të ndezur flakadanin e lirisë e të çlirimit të kombit, patën ndikim magjik në brezin që formuan, organizuan dhe udhëhoqen politikisht dhe ushtarakisht Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). Adem Jashari dhe çeta e tij ka qenë dhe ka mbetur bërthama themeltare e UÇK-së. Në histori ndodh edhe të ndodhin ngjarje të rastsishme, por Adem Jashari, çeta dhe familja e tij nuk janë rastësi e historisë, ata me ndërgjegje e vendosmëri u përgatitën për kthesën vendimtare të historisë sonë më të re. Adem Jashari nuk shkoi rastësisht në Shqipëri për të përsosur artin e luftës, të cilin e përvetësonte me shpejtësi të rrufeshme, dallohej nga i gjithë brezi i tij. Në përgatitjet ushtarake tregoi aftësi dhe cilësi të larta në përvetësimin e artit të përdorimit të armeve të ndryshme për luftën çlirimtare. Adem Jashari, ndryshimet që po bëheshin në vitet 90, i shihte me optimizëm, prandaj sinçerisht e vendosmërisht nisi angazhimin e tij në sferën ushtarake, për organizimin e luftës çlirimtare. Adem Jashari dhe çeta e tij nuk ishin nisur në rrugën e luftës për liri për hirë të këtij apo atij lideri, pse ky apo ai i paskan sytë e zinj. Ata ishin nisur për çlirimin e Kosovës pa bërë llogari meskine, karieriste apo grabitëse. Ata e donin Kosovën e lirë e të pavarur. Ata ishin të liruar nga ideologjizmat, veç shqiptarizmës. Adem Jashari dhe çeta e tij ndryshimet politike që ndodhen në vitet 90 i priti me optimizëm, besoj shumë, por nuk do të kalojë shumë kohë dhe do të zhgënjehen se kasta e "re" e politikajve po bëhej pengesë e rrjedhave të reja të historisë, po ngulfaste shpirtin luftarak të shqiptarëve liridashës. Kur në fund të vitit 1991, në Kosovë po bëheshin arrestime të të gjithë atyre që ishin përgatitur në Shqipëri, Adem Jashari do të njoftojë çetën e tij dhe të kërkojë nga ata, që të ishin vigjilent se çdo natë armiku mund t'iu trokaste në porta. Ai do t'iu thotë shokëve: "Armët nuk i kemi marrë që t'ia dorëzojmë armikut, por që ta luftojmë deri në fishekun e fundit". Më fjalën e komandantit u pajtuan të gjithë. Dhe, nuk vonoi dita kur armiku do të trokas në portën e Jasharëve. Ishte mëngjesi i hershëm i 30 dhjetorit 1991, ku armiku me një makineri të tërë policore kishte rrethuar Jasharajt dhe kërkuan dorëzimin e Adem Jasharit dhe Jasharëve tjerë. Adem Jashari me vëllezër e shokë apelit të armikut për dorëzim ju përgjigjen me breshëri armësh nga shumë drejtime. Ishte e çartë, çeta e Prekazit kishte vendosur epokën e luftës çlirimtare, ata mes jetës se burgut e të poshtërimit kishin zgjedhur jetën e lavdisë e të lirisë, me të gjitha pasojat që mund t'i kishte. Vetëm të guximshmit nëpër kohë të ndryshme i kanë ndërruar rrjedhat e historisë, kështu ndodhi edhe me Adem Jasharin dhe çetën e tij. Kështu nisin aksionet luftarake mbi policinë e armikut, fillimisht në Drenicë, e për t'u përhapur më vonë ne Llap e Dukagjin, në Drini e kudo në Kosovë. UÇK po bëhëj shpresë për popullin dhe tmerr për armikun, armikut po i rrëshqiste dheu nën këmbë, pasigurinë e shihte të çdo kaçube. Adem Jashari ishte kudo. Ai po bëhej legjendë. Ai ishte kudo ku sulmohej armiku, ai ishte në çdo cep të Kosovës. Vetëm frikacaket nuk mund t'i besonin trimërive e të bëmave të Adem Jasharit, ata nuk dëshironin ndeshjen me armikun dhe sa herë që çeta e tij sulmonte e vriste policinë kriminale të armikut do të thonin: "Këta janë dorë e zgjatur e armikut, janë të Sheshelit apo të Arkanit etj.", - dhe kjo nuk ishte diçka e re, dikush duhej të mbulonte kolaborimin me Beogradin, por paraprakisht duhej akuzohej tjetri. Adem Jashari kishte shumë mundësi, ai kishte zgjedhur me ndërgjegje mundësinë e luftës së armatosur për liri e pavarësi, anipse ai i dinte mundësitë e veprimit luftarak të UÇK-së. Pas luftës se 26 nëntorit 1997, në Llaushë të Re, ku mori pjesë Ademi me çetën e tij, nga e cila armiku u tërhoq me bisht nën këmbë, armiku do të bëjë plane për zhdukjen e Adem Jasharit. Kjo do të ndodhë me 22 janar 1997. Një bandë kriminele kishte sulmuar familjen Jashari, me qëllim që të zhdukej kjo çerdhe e rrezikshme e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Por, falë gjakftohësisë e guximit të familjes dhe ndihmes që erdhi nga çeta, armiku u tërhoq pa arritur qëllimin. Ato ditë e tërë Kosova sikur ishte në Lagjen e Jasharëve. Nuk ishte e vështirë ta kuptoje mesazhin që kishte lënë armiku. Armiku ishte tërhequr i bindur se nuk kishte gjetur mënyren e eliminimit të Adem Jasharit dhe familjes Jashari. Armiku dëshironte qoftë edhe largimin e Jasharajve nga trojet e tyre, por Jasharajt nuk i lëshonin trojet stërgjyshore. Ata as të vdekur nuk donin të shkuleshin nga vendi i tyre, për çka kishin nisur luftën. Adem Jashari dhe gjithë Jasharajt nuk e donin ikjen e poshtërimin, ata e dëshironin qëndresën, e donin lirinë dhe pavarësinë e Kosovës. Armiku pas disfatës së 22 janarit kishte filluar përgatitjet për një sulm të përmasave të mëdha policore dhe ushtarake, dhe ky sulm do të fillojë në mëngjesit e hershëm të 5 prillit 1998, pak ditë pasi policia armike kishte pasur një disfatë të Lisat Binak, në Likoshan. Këtë herë forca të mëdha ushtarake dhe policore e kishin rrethuar Prekazin, me orientim kryesor Lagjen e Jasharëve. Lufta për eliminimin e Jasharëve ishte e rreptë. Armiku Prekazin e kishte vendosur në rreth të hekurtë dhe sulmonte nga shumë anë me armatim të rëndë. UÇK-ja aso kohe i kishte mundësitë e kufizuara të sulmit e të depërtimit. Adem Jashari dhe çeta e tij sulmit armik ju përgjigjen me sulm. Lufta që zhvilloi Adem Jashari me shokë që e madhe. Sulmi i armikut vinte nga larg. Pas një rezistence të gjatë dhe herioke, armiku arriti të djegë e shkatërrojë Lagjen e Jasharëve, por jo kurrë vendosmërinë për të vazhduar luftën për liri e pavarësi. Adem Jashari deri në vdekje luftoi e këndoi, jo vdekja e Adem Jasharit nuk është vdekje është përjetësi. Lufta për Prekazin që e ashpër. Qëndresa ishte e madhe. Ushtria Çlirimtare e Kosovës humbi prijetarin e saj. Kosova fitoi komandantin legjendar. Me aktin e rënies se Jasharëve, Kosova mundi frikën dhe për lirinë e pavarësinë u hapen shtigje të reja. Adem Jashari - legjendë, solli kualitet të ri në filozofinë dhe mendësinë e shqiptarëve për jetën, atdheun, lirinë për nderin dhe dinjitetin e kombit. Rënia heroike e Adem Jasharit i dha shtytjen më të fuqishme mobilizimit, strukturimit dhe profesionalizimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ushtria Çlirimtare e Kosovës fitoi hapësira të reja veprimi. Komandanti Legjendar i UÇK-së me jetën, veprën dhe lavdinë e tij i dha kualitete dhe përmasa të reja 28 Nëntorit - Festës sonë Kombëtare.

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Roza Haxhiu ka qene nje futbollist i Shquar i viteve ..ne mos gaboj 1950-60..

  Disa vjet me pare per respekt te ketij futbollisti Lushnjar ..shume popullor per Myzeqene por dhe i njohur ne gjithe Shqiperine ju vu emri stadiumit te Lushnjes ku Roza kishte luajtur vite me radhe..

  Ky emer i gezoj sport dashesit myzeqare dhe u vu me plot unanimitet qofte nga institucionet lokale dhe qendrore qofte me deshiren e popullit.

  Kjo gje nuk ndodhi vetem ne Lushnje. Me pare ketij rasti e me pas edhe ne qyetete tjera te Shqiperise ishte bere nje gje e tille.
  Shume institucione kulturore e sportive u pagezuan me emra te figurave te shquara nga fusha e Sportit kultures etj..

  Shume teatro e Kinema e pallate sporti e Stadiume Futbolli morren emra artistesh e sportistesh te shquar ne shenje nderimi e respekti per keta bij te shquar te popullit shqiptar.

  Kjo dhe per nje arsye ..sepse shume artiste e sportiste te shquar Shqiptare nuk e kishin gezuar sa qen gjalle kujdesin e respektin e merituar nga ana e institucioneve shteterore e partiake ne vitet e diktatures enveroiste staliniste.

  Heqja e emrit te Roza Haxhiut stadiumit te Lushnjes eshte nje budallaki..nje veprim injorant e tendencioz qe ska fare te beje me kinse (gjoja) Respekt per Heroin Adem Jashari.. por thjeshte nje hakmarrje e ish nomenklaturisteve enveriste qe dikur i kan persekutuar sportistet e artistet e shquar per nje fjal goje apo per arsyen idiote obskurantiste te "biografive" ne kohen kur ne shqiperi lulezonte Polpotizmi bolshevik morracak..
  Roza ishte djal i nje familjeje fisnike Myzeqare me taban te shendosh atdhetar por e pa pelqyer per nomenklaturen ne pushtet ne vitet enveriste.

  Dhe ja tani gjeten nje menyre per te shprehur ate genin e tyre hipokrit shtazarak duke ja fshire emrin Roza Haxhiut nga Stadiumi i Futbollit..

  Vet Familja Jashari do ti duhet te tregohet fisnike e te mos e pranoje hipokrizine enveriste te Shiko-istave Klosiste e Halito-iste e ti jape nje mesim dallkaukve andej e ketej qe tallen me figurat e Popullit.

  Ademi nuk ka nevoje te jete emer stadiumi.. dhe Roza nuk ka gisht ne vrasjen e Ademit..
  Kjo loje e felliqur e krokodilave te PS ne lushnje e Tirane me PDK- LPK -istet e Kosoves nuk tingellon aspak e natyrshme aspak e sinqerte..

  Kush e ka dashur Adem Jasharin ka pas rastin ta tregoje athere jo duke hup si shu.rra ne aeroplan diten kur ai u rrethue prej Policise serbe me 30 gra e fmij te vegjel..e u masakruan barbarisht pa pasur asnji "bashk-luftar " prane..

  Ata "bashk-luftaret" e Shtabit KEK-ist ne marreveshje me m.utistet Socialiste me te cilet ben bashk dy 97 -tat ne Shqiperi e Kosove tash qesin lot krokodili ..e ne kte linje hipokrizije eshte dhe akti i turpshem i heqjes se emrit te Rozes se Myzeqese nga stadiumi futbollit me te cilin ai lidhi jeten e vet rinine e vet dhe zevendesimi me Ademin e Kosoves..
  Gjerat pa lidhje bien ere te keqe..pik..era CERME GUlagoiste.. te cilen e njohin mire shume Kosovare e lushnjare atdhetare ..

  ky akt pa kuptim eshte nje provokacion edvinost ne kuadrin e pergatitjes se 97 tes se re..

  Mjeshtrat e se keqes din cka bejne..por dhe ne dim tja dh.jesim surratin..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 09-02-2006 m 03:28

 5. #25
  .. Maska e km92
  Antarsuar
  24-08-2005
  Vendndodhja
  Kumanov
  Postime
  4,210

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,940
  A Desing & Atelier4 zgjidhet fituese pr ndrtimin e Memorialit Adem Jashari


  Prishtin, 18 shkurt 2006 (Kosovapress) Time: 16 : 12

  Firma konsorcium A desing & Atelier4 me seli n Prishtin dhe Tiran, sht shpallur t shtunn fituese e konkursit t Ministris s Mjedisit dhe Planifikimit Hapsinor pr ndrtimin e Kompleksit memorial Adem Jasharit n Prekaz.

  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 7. #27
  Adem Jashari lindi në Prekaz të Drenicës, më 28 nëntor 1955

  Këtë vit, Shaban Jasharit, krahas Festës së Flamurit, që e festonte për çdo mot, ju shtua edhe një festë tjetër - Ditëlindja e djalit të cilin e pagëzoi: Adem. Dhe ishte e natyrshme që mbi djepin e t´posalindurit në këtë ditë, Djepi të mbulohej me flamurin e Skënderbeut.

  Kështu ndodhi atë ditë në familjen Jashari, në Prekazin e Ahmet Delisë. Familjes se xha Shabanit iu shtua edhe një pushkë, në Drenicë jehuan krismat e pushkëve për flamur dhe ushtarin e posalindur të lirisë.
  Xha Shabanit ju duk se jehona e pushkëve që u zbrazën për lindjen e Adem Jasharit po shpërndahej valë - valë nëpër Drenicë e Kosovë si jehona "Oooo o o prite, prite Azem Galicën o heeejjj", e atij sikur ju duk se po ndëgjonte jehonën: "Prite, prite Adem Jasharin o heeejjj". S´do të ishte çudi që atë ditë, xha Shabani t´i kishte ndëgjuar të dy jehonat, se atë ditë e kaluara po e përcaktonte të ardhmen, ishin bërë një.
  Atë ditë, Flamuri - Lindja - krisma - jehona ishin determinim i një lavdije të madhe. Adem Jashari erdhi në këtë botë me të vetmin ndryshim nga gjithë moshatarët e tij se ky u lind në ditën e fitorevë më të lavdishme të popullit shqiptar, në Ditën e 28 Nëntorit. Kështu nisi jeta në vazhdimësi në Prekazin e lavdive të përsëritshme. Në festë me krisma e këngë edhe vdekjen e bëjnë me krisma e këngë.

  Xha Shabani ishte i kujdesshëm me të gjithë fëmijtë, por ndaj Ademit tregonte një kujdes të veçantë, ndoshta pse i kujtohej dita e lindjes, i kujtoheshin krismat e pushkës dhe jehonat e përsëritura të atyre krismave në 28 Nëntorin e vitit 1955.

  Xha Shabani pas Luftës së Dytë Botërore, për një kohë pati ushtruar profesionin e mësuesit, por për shkak të veprimtarisë atdhetare ai do të largohet nga procesi mësimor dhe do merrej me bujqësi. Ai pa ndonjë ngurri vendosi të merrej me punimin e tokës dhe edukimin e fëmijëve në frymën e atdhetarizmes. Kështu po rritej Ademi së bashku me vëllezërit më të mëdhenj, Rifatin dhe Hamzën.

  Ademi kishte një interesim të veçantë për armët, për të bëmat e prekaziotëve gjatë historisë e sidomos i interesonte akti tepër burrëror i Ahmet Delisë dhe ndihma që ai i pati dhënë fqiut, që ishte sulmuar nga bandat serbe.
  Sopata e Ahmet Delisë, ajo që bandës çetnike i ndau kokat në dysh, ishtë bërë legjendë, legjendë e historisë në mbrojtje të nderit dhe dinjitetit kombëtar.

  Adem Jashari kishte një interesim të veçantë për Emin Latin, prekaziotin bashkëluftëtar të Azem e Shotë Galicës, të atij brezi trimash, që në gjithë shqiptarinë njiheshin për të burrëri e trimëri. Ndonëse ky brez i trimave me nam të lirisë, Kosovës nuk i sollen çlirimin e bashkimin kombëtar, por brezave ju lan amanet: pushkët trimërore të lirisë.
  Ky amanet përcillej nga brezi në brez, nga luftëtari ke luftëtari me porosi, që të përcillej si stafetë deri në fitoren mbi armikun e kombit. Prekazi në mënyrën më besnike e përcolli amanetin e luftëtarëve të lirisë, jo vetëm duke e mbajtur syrin në shënjestër, por duke përcjell jehonën e pushkëve të lirisë nga Prekazi në Drenicë e në Kosovë, jehonë që i mbulonte të gjitha tokat e pushtuara të Shqipërisë.
  A nuk e tregoi këtë edhe Kulla e Shasivar Alisë, në dimrin e ftohtë të vitit 1945?
  A nuk u përsërit kjo nga pasardhësi i Emin Latit me 13 maj 1981, kur Tahir Meha mbuloi me turp njësinë speciale të policisë beogradase, duke i shkaktuar humbje të mëdha edhe në njerëz edhe në teknikë luftarake agresorit, që kishte aktivizuar për shuarjen e celulave kryengritëse.

  Të gjitha këto dhe shumë të tjera që s'u përmendën, lanë gjurmë të thella në edukimin atdhetar të Adem e Hamëz Jasharit dhe çetës së tij trime. Adem dhe Hamez Jashari do të betohen para varrit të Tahir Mehës, se do të vazhdojnë luftën për çlirim deri në fitore. Dhe, ecen guximshëm rrugës së luftëtarëve kombëtarë, duke ngritur si në aspektin organizativ, njashtu edhe duke rritur numerikisht, numrin në rradhët luftëtarëve të lirisë e të pavarësisë, duke ngritur efikasitetin e luftës çlirimtare, me çka ndryshuan rrjedhat e historisë dhe hapen një epokë të re - Epokën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

  Demonstratat e vitit 1981, ngjarjet e Pranverës së madhe studentore të vitit 1981, të cilat u shëndrruan në Lëvizje të madhe popullore, që me vite mbajten të ndezur flakadanin e lirisë e të çlirimit të kombit, patën ndikim të fortë patriotik në brezin që formuan, organizuan dhe udhëhoqen politikisht dhe ushtarakisht Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës.
  Adem Jashari dhe çeta e tij ka qenë dhe ka mbetur bërthama themeltare e UÇK-së. Në histori mundet edhe të ndodhin ngjarje të rastsishme, por Adem Jashari, çeta dhe familja e tij nuk janë rastësi e historisë, ata me ndërgjegje e vendosmëri u përgatitën për kthesën vendimtare të historisë sonë më të re.

  Adem Jashari nuk shkoi rastësisht në Shqipëri për të përsosur artin e luftës, të cilin e përvetësonte me shpejtësi të rrufeshme, dallohej nga i gjithë brezi i tij. Në përgatitjet ushtarake tregoi aftësi dhe cilësi të larta në përvetësimin e artit të përdorimit të armeve të ndryshme për luftën çlirimtare. Adem Jashari, ndryshimet që po bëheshin në vitet 90, i shihte me optimizëm, prandaj me vendosmëri e sinçeritet të lartë nisi angazhimin e tij në sferën ushtarake, për organizimin e luftës çlirimtare.
  Adem Jashari dhe çeta e tij nuk ishin nisur në rrugën e luftës për liri, për hirë të këtij apo atij lideri, pse ky apo ai i paskan sytë e zinj. Ata ishin nisur për çlirimin e Kosovës pa bërë llogari meskine, karieriste apo grabitëse. Ata e donin Kosovën e lirë e të pavarur. Ata ishin të liruar nga ideologjizmat, veç shqiptarizmës.

  Adem Jashari dhe çeta e tij ndryshimet politike që ndodhen në vitet 90 i priti me optimizëm, besoj shumë, por nuk do të kalojë shumë kohë dhe do të zhgënjehen se kasta e "re" e politikajve po bëhej pengesë e rrjedhave të reja të historisë, po ngulfaste shpirtin luftarak të shqiptarëve liridashës.
  Kur në fund të vitit 1991, në Kosovë po bëheshin arrestime të të gjithë atyre që ishin përgatitur në Shqipëri, Adem Jashari do të njoftojë çetën e tij dhe të kërkojë nga ata, që të ishin vigjilent se çdo natë armiku mund t´iu trokaste në porta. Ai do t´iu thotë shokëve: "Armët nuk i kemi marrë që t´ia dorëzojmë armikut, por që ta luftojmë deri në fishekun e fundit". Më fjalën e komandantit u pajtuan të gjithë. Dhe, nuk vonoi dita kur armiku do të trokas në portën e Jasharëve.
  Ishte mëngjesi i hershëm i 30 dhjetorit 1991, ku armiku me një makineri të tërë policore kishte rrethuar Jasharajt dhe kërkuan dorëzimin e Adem Jasharit dhe Jasharëve tjerë. Adem Jashari me vëllezër e shokë apelit të armikut për dorëzim ju përgjigjen me breshëri armësh nga shumë drejtime. Ishte e çartë, çeta e Prekazit kishte vendosur epokën e luftës çlirimtare, ata mes jetës se burgut e të poshtërimit kishin zgjedhur jetën e lavdisë e të lirisë, me të gjitha pasojat që mund t´i kishte.

  Vetëm të guximshmit nëpër kohë të ndryshme i kanë ndërruar rrjedhat e historisë, kështu ndodhi edhe me Adem Jasharin dhe çetën e tij. Kështu nisin aksionet luftarake mbi policinë e armikut, fillimisht në Drenicë, e për t'u përhapur më vonë ne Llap e Dukagjin, në Drini e kudo në Kosovë.

  UÇK po bëhëj shpresë për popullin dhe tmerr për armikun, armikut po i rrëshqiste dheu nën këmbë, pasigurinë e shihte të çdo kaçube. Adem Jashari ishte kudo. Ai po bëhej legjendë. Ai ishte kudo ku sulmohej armiku, ai ishte në çdo cep të Kosovës. Vetëm frikacaket nuk mund t´i besonin trimërive e të bëmave të Adem Jasharit, ata nuk dëshironin ndeshjen me armikun dhe sa herë që çeta e tij sulmonte e vriste policinë kriminale të armikut do të thonin: "Këta janë dorë e zgjatur e armikut, janë të Sheshelit apo të Arkanit etj.", - dhe kjo nuk ishte diçka e re, dikush duhej të mbulonte kolaborimin me Beogradin, por paraprakisht duhej akuzohej tjetri.

  Adem Jashari kishte shumë mundësi, ai kishte zgjedhur me ndërgjegje mundësinë e luftës së armatosur për liri e pavarësi, anipse ai i dinte mundësitë e veprimit luftarak të UÇK-së.
  Pas luftës se 26 nëntorit 1997, në Llaushë të Re, ku mori pjesë Ademi me çetën e tij, nga e cila armiku u tërhoq me bisht nën këmbë, armiku do të bëjë plane për zhdukjen e Adem Jasharit. Kjo do të ndodhë me 22 janar 1997.
  Një bandë kriminele kishte sulmuar familjen Jashari, me qëllim që të zhdukej kjo çerdhe e rrezikshme e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Por, falë gjakftohësisë e guximit të familjes dhe ndihmes që erdhi nga çeta, armiku u tërhoq pa arritur qëllimin. Ato ditë e tërë Kosova sikur ishte në Lagjen e Jasharëve. Nuk ishte e vështirë ta kuptoje mesazhin që kishte lënë armiku. Armiku ishte tërhequr i bindur se nuk kishte gjetur mënyren e eliminimit të Adem Jasharit dhe familjes Jashari.

  Armiku dëshironte qoftë edhe largimin e Jasharajve nga trojet e tyre, por Jasharajt nuk i lëshonin trojet stërgjyshore. Ata as të vdekur nuk donin të shkuleshin nga vendi i tyre, për çka kishin nisur luftën. Adem Jashari dhe gjithë Jasharajt nuk e donin ikjen e poshtërimin, ata e dëshironin qëndresën, e donin lirinë dhe pavarësinë e Kosovës. Armiku pas disfatës së 22 janarit kishte filluar përgatitjet për një sulm të përmasave të mëdha policore dhe ushtarake, dhe ky sulm do të fillojë në mëngjesit e hershëm të 5 prillit 1998, pak ditë pasi policia armike kishte pasur një disfatë të Lisat Binak, në Likoshan. Këtë herë forca të mëdha ushtarake dhe policore e kishin rrethuar Prekazin, me orientim kryesor Lagjen e Jasharëve. Lufta për eliminimin e Jasharëve ishte e rreptë.
  Armiku Prekazin e kishte vendosur në rreth të hekurtë dhe sulmonte nga shumë anë. UÇK-ja aso kohe i kishte mundësitë e kufizuara të sulmit e të depërtimit. Adem Jashari dhe çeta e tij sulmit armik ju përgjigjen me sulm. Lufta që zhvilloi Adem Jashari me shokë që e madhe. Sulmi i armikut vinte nga larg. Pas një rezistence të gjatë dhe herioke, armiku arriti të djegë e shkatërrojë Lagjen e Jasharëve, por jo kurrë vendosmërinë për të vazhduar luftën për liri e pavarësi.

  Adem Jashari deri në vdekje luftoi e këndoi, jo vdekja e Adem Jasharit nuk është vdekje është përjetësi. Lufta për Prekazin që e ashpër. Qëndresa ishte e madhe.
  Ushtria Çlirimtare e Kosovës humbi prijetarin e saj. Kosova fitoi komandantin legjendar. Me aktin e rënies se Jasharëve, Kosova mundi frikën dhe për lirinë e pavarësinë u hapen shtigje të reja.

  Adem Jashari - legjendë, solli kualitet të ri në filozofinë dhe mendësinë e shqiptarëve për jetën, atdheun, lirinë për nderin dhe dinjitetin e kombit.

  Rënia heroike e Adem Jasharit i dha shtytjen më të fuqishme mobilizimit, strukturimit dhe profesionalizimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ushtria Çlirimtare e Kosovës fitoi hapësira të reja veprimi.

  Komandanti Legjendar i UÇK-së Heroi Adem Jashari - me jetën, veprën dhe lavdinë e tij i dha kualitete dhe përmasa të reja 28 Nëntorit
  - Festës sonë Kombëtare.

 8. #28
  Citim Postuar m par nga ARIANI_TB
  Komandanti Legjendar i UK-s Heroi Adem Jashari - me jetn, veprn dhe lavdin e tij i dha kualitete dhe prmasa t reja 28 Nntorit
  - Fests son Kombtare.

  Lavdi Komandantit Legjendar Adem Jasharit

 9. #29
  ADEM JASHARI SIMBOL I REZISTENCS ANTISERBE

  Ashtu si mosha e nj rrapi madhshtor prcaktohet nga rratht e trungut t tij, edhe dhimbja e nj kombi mund t prcaktohet nga t rnt e tij. Kta t rn pr idealin e lart kombtar, asesi nuk vdesin, nuk humbasin n muzgjet e harress. Ashtu si rrathet q tregojn moshn e rrapit, jett e tyre potencojn shkalln e dhimbjes krenare. Paqja e gjelbr nderet pafundsisht mbi ta. Shembuli i Adem Jasharit, prve si simbol qndrese dhe heroizmi vlen t shikohet edhe si flijim n emr t nj t ardhmeje fatsjellse pr kombin e vet.

  DRENICA LIND VE TRIMA...

  Duke dgjuar kt varg lapidar,n kngn kushtuar Adem Jasharit natyrisht q t pushtojn emocione t thella.Historia n kt rast nuk shrben m vetm si nj burim informacioni por t fal edhe ndjesi t tilla pr ka mund ta uash veten krenar q ke lindur n truallin shqiptar dhe mban kt emr gjithkund.Ngase je i prirur t dish pr heroizmin e sotm t Drenics,t vijn n kujtes si n celuloidin e nj filmi,ngjarje dhe data t lavdishme,gjmime luftrash,kng djepi trimrie e kng vaji po kaq trimrie dhe heroizmi.Hyn n bised intime me t kaluarn tnde.


  N Drenic,ende sot,midis majash t larta sht fshati Kopiliq.Ktu,gjasht shekuj m par ka lindur dhe asht ritur Millosh Kopiliqi,ai trim i rral pr t cilin ende sot legjendat jan t dyzuara,nse ishte serb apo shqiptar.Flas pr legjendat sepse n dokumenta t shumta t Perandoris Osmane si edhe t Evrops.Milosh Kopiliqi dftehet prej viseve t Drenics.Dhe pikrisht ky trim q n vitin 1389,n betejn e Fush Kosovs,n ate zallamahi thirrjesh e gjaku,duke mos prfillur rrezikun,vrapon prmes turqve duke goditur pr vdekje Sulltan Muratin e Par.Drenica ksisoj hynte n analet e historis pr trimrit e birit t saj.Dhe sipas zakonit t lasht shqiptar,kur dikush bnte dika t ndershme e t lavdishme pr fshatin e krahinn e vet,ai thirej me emrin e fshatit.Ai nderohej ksisoj e prjetsohej n kng e legjenda.


  Shum vite m pas,n kullat e rnda t tij,nj tjetr trim i cili shum shpejt do t hynte n legjend. Ai quhej Isa Boletini, e prej kushtrimit t tij u trembn n dhjetra vjet ushtrit turke dhe hordhit serbe.Kullat e Iss u dogjn e u rrafshuan disa her,babai,vllai,djem e nipr u vran duke luftuar me turq e shkije,lumi Ibr rrodhi pr dit e net t tra gjakun e Boletinjve q donin t rronin si shqipe mali.Por Isa s’u tremb,Isa s’u tund.Vetm nj tradhti e serbo- malazezve do t bnte q gjoksi i tij t mbushej me plumba dhe zri i tij t ndalej.


  Po ishtin dhe Azem e Shot Galica.Emrat e tyre i thrasin ende sot errat e maleve t Drenics, borrat e Sharrit ende nuk mund t’i mbulojn gjurmet e gjakut t tyre,heshtja e viteve kurrsesi nuk mund t prballet me krismat e pushkve t tyre.Ktu sht Shqipria,t ngjan se thon ende ato krisma,kjo sht tok e gjyshrve tan,thon bubullimat e Llapit,ne falim jett tona,por jo nderin e vatrave.Azemi duke rn n luft me shkjaun,lutej q beteja t vazhdonte.Shota n krye t ets prcillte amanetin e prijsit dhe burrit.M pas kur edhe ajo binte n fushbetej ishte nj armat e tr e burrave prej Drenice q vazhdonin udhn e nisur.


  Pr t ardhur ksisoj deri n dimrin e egr t vitit 1944-1945.Nj,nj Isa,nj Azem,e nj Shot,jepnin kushtrim n hap e n z t nj burri q quhej Shaban Polluzha.Edhe ky ishte lindur pran kngve dhe trimrive t Polluzhs,edhe ky pat thithur ajr prej bjeshkve t lira t Drenics.Dhe kur pa se po shkelej amaneti i t parvet dhe kur ndjeu se gjakun e pastr t trimave t tjer t Drenics donin ta bnin fli t ideologjive,nuk mundi t duronte m. Komunizmi kjop smundje e urryer do ta ndjente vehten shum ngusht n kullat e Drenics.Ylli pescepesh ardhur prej sllavve,nuk mund t bnte drit n ballt e bukur t djemve ku jetonte dashuria pr shqiponjn e lir.Polluzha,duke organizuar revoltn e par antisllavo-komuniste t Drenics,u jepte mesazhin e qart,t nj lufte t vazhdueshme midis nacionalizmit t ndershm shqiptar dhe internacionalizmit proletar,ose e thn ndryshe,ndaj proletarve pa atdhe.


  N nj muzg n Tiran, Ylli Mici,dikur oficer kariere n ushtrin shqiptare,duke par kmbnguljen time pr t ardhurit nga Kosova m trego :


  „Na thirrn n komandn e Akademis Ushtarake „Skenderbej“ n Tiran dhe na treguan shkurt mbi ate se far do t bnim.Duhej t strvitnim nj grup burrash t ardhur nga Kosova.Prgaditja e tyre,n strukturat tona ushtarake do t konsistonte n ate taktike,t lndve t zjarrit dhe ato t prgaditjes fizike.Porosia e Shtabit t Prgjithshm t Ushtris Shqiptare,ishte q askush ve ne, kuadrove t akademis ushtarake „Skenderbej“ nuk duhej t dinte mbi kt mision. Q n ditt e para t strvitjes t zjarrit,m ra n sy interesimi dhe serioziteti i Adem Jasharit.Truplart,me mjekr e mustaqe,syt gati zhbironin gjithshka q un shpjegoja.Prgjithsisht,krejt grupi msimor kishte njohuri pr automatikun,ndrsa armt e tjera t kmbsoris njohurit i kishin t pakta. E vrteta sht se ne kishim planifikuar gjasht or t plota msimore por une asnjher nuk mbarova msimin n ora pasiedhe pas atij q patn caktuar,vllezrit tan t ardhur nga kosova nuk shqepeshin prej kabinetit.Ata i mernin armt i zbrthenin,i preknin me kuriozitet bile m dukej se edhe me shum dashuri. Adem Jashari nj dit,ndrsa dilja prej kabinetit,m vjen mbrapa dhe m thot: Pedagog Ylli, a mundet me t pyet dika ? Fol i thash mos u tut ! pasi heshti pak,me nj vshtrim t thell m pyeti srish : A i kena na kret kto arm,n armatn ton?


  Un buzqesha pse e kuptova shqetsimin e tij.Pr arsye t sekretit ushtarak,une s’mund t’i tregoja t gjithve po Ademin e ova nj dit n disa depo t reparteve.Ai shihte armt,municionet, aparaturat luftarake dhe kujtoj ende sot se si duke m prqafuar m tha : „Bash ktej e tutje s’kam ma asnji merak ! Dikur pata msuar se i madhi Sami Frashri pat shkruar q shqiptari duhet t luftoj me dituri e pen,por edhe pushkn ta ket plot.Tash kuptoj m s miri kt.Ather kur me fqiun tand s’ke gjuh me u marr vesh,ather edhe qytetrimi modern s’gjen gjuh me u marr me t,le t flasi pushka.Nuk asht ndonji gja e bukur por asht e domosdoshme,pr mos t’u shuar historia jon nga m t vjetrat n ballkan“. Vite m pas e kuptova shqetsimin e heroit Adem Jasharit“ .

  KRAHT E PRER T SHQIPONJS

  E vrteta sht se marsi i vitit 1998,nuk mund t vinte me kaq krisma,pa patur m par,t tjer terore e fushbeteja t tjera.Kshtu n ditt e fundit t nntorit 1997,n drenic posaqrisht n fshatrat ; Rakinic,Rezalle,Vojnik e Llaush,policia serbe ndrmori nj sr aksionesh befasuese kundrejt familjarve t pambrojtur.M s teprmi,ata krkonin t vendosnin nj terror psikologjik pr t ndaluar sado pak errat e pavarsis e t vetvendosjes q kishin filluar t frynin n ato gryka.mandej pr t treguar hapur se kundr kujt drejtohej ky terror dhe kjo luft,serbt qlluan varrin (m sakt fotografin) e studentit Selman Vojvoda i cili ishte vrar n demonstratat e mdha t rinis shqiptare,n Mitrovic,n vitin 1990.Rivrasja e ktij studenti q u ngrit pr t krkuar t drejtat e kombit t vet,natyrisht nuk mund t kalonte pa nj ndjenj urrejtje madhore tek familjart,miqt dhe krejt studentt q patn prcjell Selman Vojvodn pr n varreza t mbuluar me flamurin kuq e zi. Dhe pikrish aher,kur kjo revolt kish nisur t dallgzoj,kur djem e burra t Drenics mbushnin radht e UK-s,nga sirtart e komandave ushtarake serbe,u nxuarn planet pr goditjet e mdha,vrasjet mizore dhe malltretimet ndaj popullsis s pabrojtur shqiptare.E nse kish nj „radh“ goditje kjo padyshim do t niste me familjen e Jasharajve n Prekaz,pasi serbt nuk do t harronin ngjarjen e tet viteve m par.Kshtu,bashk me borrn e madhe q binte n mesnatn e 22 janarit 1998,grupe speciale t ushtris fashiste serbo-etnike rrethonin kullat e Jasharajve n heshtje t plot.ata patn marr gjitha masat q goditja t ishte e menjhershme, e fuqishme, vdekjeprurse duke parapar se n prfundim t ksaj beteje do t luhatej revolta e Drenics,ashtu si luhaten fortunat n gjoks t malit.Dhe pikrisht ngase kshtu llogari nkan br n t shumta herat serbt gjithmon kan dshtuar.


  Ka qen ora 5 e mngjezit e dats 22 janar 1998 kur mbrenda nj asti t vetm,toka ku ishin kullat e Jasharajve,ka shungulluar prej nj numri t pazakont krismash.N murret e kullave,jan derdhur njhersh mijra gjyle topash,granatash,fishek mitrolozi e automatiku,a thua se luftohej n front t rregullt lufte.Pr nga sasia e sidomos lloji i armatimeve q u prdor aty,merret se tashm n ndihm t policis,ishin formacionet e ushtris gjakatare serbe.N kt rrmje predhash,jan synuar sidomos ato ambiente t kullave ku mendohej se ndodheshin grat dhe fmijt.Mandej futja n luftim e minahedhsve,dshmoi se ky aksion i pushtesve serb tek e mbramja krkonte shfarosjen e plot t ksaj familjeje t madhe trimash.N fakt,sipas dshmive t mvonshme t fshatarve t Prekazit, beteja ka zgjatur vetm 35-40 minuta,ngase n krah e shpin t banadve ushtarako-policore serbe pas ksaj ka filluar goditja po aq vendimtare me arm nga ana e UK-s.Kjo i ka detyruar trheqjen e forcave serbe pa mundur t realizojn qllimin final t tyre.T paisur me mjete t elikta,ata jan larguar me ngut duke vazhduar terrorin e duke vrar njerz t pafajshm n rrug.Pasksaj,dokush e pat kuptuar se diplomacit midis serbve dhe shqiptarve kishin dshtuar fund e krye.Lufta ishte shpallur.Kjo luft,midis dy etnive t vjetra ballkanike,nuk ishte e para.Sidoqoft,fati mjegullor dukej se e parashihte si t fundit.


  Dhjet dit m pas,me 1 mars 1998,hert n mngjez,drejt fshatrave Likoshan dhe Qirez,ishin drejtuar njsi t mdha paramilitere etnike e policore.Duke prfituar prej zhurms si edhe terrenit t pyllzuar,mjaft banor t ktyre fshatrave,t bindur prej rrezikut t madh u fshehn n pyje.Dy-tri helikopter q kan vzhguar lvizjet kan bombarduar gati krejt zonat. Ata jan larguar n t errur pasi kan shkatruar shum shtpi dhe vrar e plagosur dhjetra vet prej ktyre vendeve. Mdje, m 5 mars,do t niste epopeja e madhe.E vrteta sht se nj nat m par,jan vn re lvizje t mdha t forcave ushtarako policore serbe.Tashm pr banort e Prekazit,Gradics,Qiriezit, Aarevs,Llaush,Rrezall e Re etj,ishte e qart se dhuna serbe nuk do t kursente dikend. Megjithkte,prndryshe nga ’mendonin serbt,burrat e grat trime t Drenics,ndiheshin t paepur n syt e tyre t frymzuar prej idealit t madh t liris e pavarsis.Kshtu dshmitar okullar t fshatit pollac,disa minuta larg lagjes s Jasharajve kan pohuar tashm vendosmrin e ksaj familjeje heroike. E vrteta sht se ndrsa zona rreth Prekazit po rrethohej,disa fshatar kan shkuar n shtpin e Jasharajve dhe kan mundur t bisedojn me plakun Shaban mbi mundsin e largimit t tyre t fsheht,pasi dihe historia e dy sulmeve serbe t maparshme ndaj ktij fisi.Shaban Jashari,ai plak i bshm e plot kurraj,ai ballist i vendosur q nhgriti n shtiz flamurin n Plloic,ka heshtur disa ca e mandej ka thirur dy djemt e tij,Hamz e Adem Jasharin duke u propozuar q ata t largohen me gra e fmij ndrsa ai ti priste hordhit e hasmit si i kishte pritur n rinin e tij,me pushk n dor,ndrkaq kt die neuk e kan prkrahur bijt me gjith respektin e madh q patn treguar kurdoher pr t jatin.Me ’rast,msohet q Ademi t’i jet prgjigjur t jatit se „na nuk mund t largohemi me shpetue kryet ton.Serbet do vijn t djegin kullat e t vrasin fqinjt,miqt e dashamirt ton.Ma mir se me shptue jetn,asht me e dhan pr Kosovn e krejt Shqiprin“.Baba Shaban,nj pinjoll i nacionalistve t dgjuar n Prekaz e Drenic,ather asht que e ka puthur djemt n ball,si zakon nacionalisti,ka puthur mbesat e nipat e vet duke qen i bindur se jeta e tyre,pranverat e tyre aq t njoma e t shtrenjta do t shrbejn si nji shteg prej nga do t vij lirija e Kosovs,ai e njihte mir armikun q sulej n votr.Beteja ka filluar n orn 3 t mngjezit.Drejt kullave t Jasharajve sht derdhur si lukuni ujqish nj mizeri policsh,etniksh e ushtrie serbe t vendosur q t shujn aty do gjurm jete.Tanke ,topa,utoblinda,helikopter,kan derdhur gjat gjith dits aq sasi t madhe zjarri sa flaka e rrnojave ka vazhduar deri m 8 mars. Nga kulla e Jasharajve qndresa ka qen e mnejhershme, e plot.Por rezistenca e ktyrre burrave t mdhenj ka qen ve pushk e zemra ngase tanket,avionet e topat i dispononin forcat disa mijshe t okupatorve serb.Madje duke parashikuar ndonj sulm t mundshm t UK-s,rreth e prqark fshatit Prekaz n largsin 10-15 kilometra,forcat militare serbe formuan nj unaz tjetr rrethuese duke hapur zjerr me do lloj arme.


  Vshtir t gjesh n historin e luftrave t ktij shekulli nj paradoks kaq ekstrem t palve ndrluftuese.Nga njra an,ushtria e rregullt,e paisur me mjete luftarake m moderne ndrsa nga ana tjetr populli i pafajshm e i pambrojtur.Kshtu midis flakve e gjmimeve,midis atij tmerri predhash e bombash,ran nj nga nj trimat e kulls s Jasharajve,burrat e Kalas s pamposhtur Kosovs.Kshtu,do t binte duke luftuar deri n astin e mbram edhe Ademi,ky lis me rrnjt n liri,ky mal ku mbshteti gjoksin dhe kryet e saj vet rezistenca kosovare e ktij fundshekulli.

 10. #30
  I prjetsuar n bronx nga Tirana pr Sknderaj

  Ceremonia e prcjelljes s shtatores t Komandantit Legjendar t Ushtris lirimtare t Kosovs Adem Jashari, u shndrua n fest kt fundnntori.Ceremonia n fjal u b n Laprak, ku pjesmarrsit ishin t shumt n numr dhe kishin ardhur nga vise t ndryshme shqiptare.

  Kjo ceremoni u prgatit dhe u realizua nn kujdesin e Komandantit t Komands Mbshtetjes Logjistike Gjeneral Brigade Kudusi Lama.

  Pas fjals s hapjes mbajtur nga Kolonel Fahri Hima, fjaln e rastit e mbajti Gjeneral Kudusi Lama, ndrsa m pas prshndetn ushtarak t Trupave Mbrojtse t Kosovs, si dhe Lulzim Jashari djali i heroit.

  Redaksia e revists Logjistika e boton t plot fjaln e mbajtur me kt rast nga Gjeneral Brigade Kudusi Lama.

  "sht nder dhe knaqsi t jesh prezent n respektin ndaj njeriut simbol t liris.

  Adem Jashari dhe vepra e tij tashm kan fituar terren n hirearkin e vlerave tona kombtare dhe rrezatojn n vizionin e ardhmeris s Kosovs e trojeve t tjera shqiptare.

  I prjetsuar n bronx, Adem Jashari shkon n Kosovn e Tij t liruar, ku kjo shtatore dhe flamuri kombtar prbri saj n Sknderaj do t jen jo vetm nderi i Drenics, por i gjith Kosovs, gjith shqiptarve e trojeve t tyre.

  Jo m kot sht zgjedhur Dita e Madhe e Flamurit, si dit e zbulimit t monumentit t perjetsis s Komandantit Legjendar Adem Jashari.Nntorve t Lavdise Shqiptare dhe pikrisht dats 28, tashm i sht shtuar nj emr dhe shum histori.

  Me 28 Nntor 1955 n Prekaz, lindi Adem Jashari, i ati i tij Shaban Jashari e mbshtolli me flamurin kuqezi dhe duke i vn armn n djep, i uroi fat dhe mirsi n rrugn e madhe t lavdis.

  Me 28 Nntor 1997 dits s Flamurit dhe ditlindjes s Komandantit Legjendar Adem Jashari i’u shtua dhe nje fest e re, dalja publike e Ushtris lirimtare t Kosovs, e cila e frymezuar prej Prijsit t saj e bri realitet nderrn e amanetin e tij.

  Adem Jashari dhe Ushtria lirimtare e Kosovs e ndryshuan rrjedhn e historis. Pa shembullin dhe veprn e tyre Kosova do t ishte ndryshe, Shqipria e shqiptaria do t ishte ndryshe.

  Adem Jashari dhe pushka e tij nuk e duronin Kosovn nn lngatn serbe.
  Kjo pushk ishte aq e fuqishme dhe e rizgjoi dhe njher ndrgjegjen kombtare duke e ngritur at si rralleher n lartsi.

  Adem Jashari dhe t gjith ata shqiptar q e morn si shembull veprn e Tij, u ben ajka e nj populli q luftonte pr liri.

  Shqiptart q sot e sa her do t ndalen t prkujtojn Nntort e Lavdis, duhet t kujtohen se kan prgjegjesin e madhe t gjakut t derdhur, t t rneve t Ushtris lirimtare t Kosovs, t fmijve dhe nnave t therura nga kriminelt serb, prgjegjesin e shqiptarve t vrar e masakruar nj shekull, n pes genocide, n demonstrata, e n burgje. Pra prgjegjshmeria sht kaq e madhe dhe ajo detyrimisht duhet q ta oj Kosovn npermjet demokracis n pavarsi, e prej kndej t el vizione t reja t ardhmris mbarshqiptare.

  Komandanti Legjendar i Ushtris lirimtare t Kosovs u b shembull jo vetm pr qndrueshmri, por dhe unitet mes shqiptareve n fundin e shekullit 20-t, ndaj jo pa qellim e as n mnyr t rastsishme ai sot niset pr n Kosovn e liruar mbuluar me flamurin q ngriti dora e Ismail Qemalit n Vlor. Me kt flamur veshur dhe me arm n dor ai ecn rrugve t Shqipris duke u prshendetur nga populli, duke ngritur kryet mbi malet, duke u prkedhelur nga jehona e betejave t shqiptarve ndr shekuj. I derdhur n bronx ai ndalon dhe prulet ndaj akteve e veprs heroike t lufttarve t Ushtris lirimtare t Kosovs, duke u dhn atyre mesazhin e perjetsis s emrit dhe veprs s tyre.

  Tirana dhe e gjith Shqipria i ojn Kosovs, burrin e saj t madh t derdhur n perjetsi, e ai me shikimin e tij prej kreshniku po i thot Kosoves "Une jam ktu dhe ktu do t jem prjetsisht"

  Me kt vshtrim burri ai ruan ndrrn e foshnjave, ngushllon nnat e mbetura pa djem, si dhe jep mesazhin pr protagonistt e zhvillimit t Kombit Shqiptar se liria sht gjeja m e shtrenjt, pr t ciln gjithmon duhet sakrific

 11. #31
  Eugen Shehu
  Adem Jashari - legjenda e Kosovs

  27.06.2004, 15:26
  Ka ndodhur shpesh q njerzit kan lidhur do traktate t fsheht midis jets s tyre dhe vdekjes. Brenda ktij traktati jan dimensionuar jo vetm fati i njeriut por edhe i trojeve q e lindn dhe i prkundn djepin. M tej, ai ka ngarendur jo m nprmjet trilleve vetiake, por ka mbetur stoik n qndr t shkulmeve t errave dhe furtunave duke u shndrruar sakaq n Protemete t kombit t vet. Olimpi i tij nuk ka asnj t prbashkt me mitet e fqinjit ton jugor. Ky mal mitik, m s shumti gjendet n zemrn e nj burri a t nj lisi, npr deg t t cilit duhmat e liris grishin shpendt ogurbardh t vazhdimsis s jets.

  Prej Olimpit t shpirtit, Adem Jashari ka kundruar kurdoher Drenicn martire, Kosovn kreshnike, kufijt e rudhur etnik, ashtu si fytyra e nj gruaje t mbytur brengash. Drenica! Kjo vatr e ngroht e shqiptarizms, kjo der e elur e burrris, ai kuvend emblematik pr lirin, ajo streh e sigurt e flamurit dhe shqiponjs brenda palve t mndafshta q gatitet t marr rrugn npr furtuna. Drenica! Aty m s pari Kraleviq Marku, i turpruar dhe munduar prej Musa Arbanasit, shekuj m par, thrriste n ndihm gorska vilat (zanat e malit) dhe ato nuk iu prgjigjn. Gorka vilat u trembeshin iltas zanave shqiptare sepse kto t fundit, sipas besimit shqiptar t kryehershm, ishin kurdoher n ruatje t trimave q luftonin pr t mbrojtur trojet amtare, prej pushtuesve t huaj.

  Drenica e Shots dhe e Azemit, nj shprfillje e hapur ndaj Londrs s vitit 1913, nj prballje e mundimshme ndaj dhuns dhe gjenocidit serb, prplasje tragjike fatesh njerzore prmes kumbimit t kmbanave t ferrparajss. Nj ift yllor shqiptarsh, t cilt ather kur bashkkombasit e tyre i thrriste vdekja (nisur `prej Beogradit) ata i prgjigjeshin jets me jetn e tyre, i prgjigjeshin t ardhmes me pushkt, fishekt, trimrin dhe m pas me pranverat e tyre. Drenica e Shaban Polluzhs nj kshtjell gjaku dhe eshtrash, n detin e asaj murtaje t kuqe kur vllau vriste vllan pr hir t disa dogmave ardhur prej Uraleve. Por ksaj radhe, gjmimi i armve t Polluzhs me burrat q e rrethonin, nuk do t ndante asesi n Beograd. Ato gjemime do t ngarendnin deri n dyert e kancelerive t Evrops, duke u shndruar n muzik funebre jo vetm pr t ardhmen e shqiptarve, por t krejt popujve ballkanik, t cilt do t jetonin n terrin e gjat t diktaturs komuniste.fat i madh pr Drenicn, pr ata male, livadhe dhe ujra q e rrethojn! Ajo i kumtonte Evrops shpirtin e trazuar shqiptar, q nuk mund t regtinte prmes knets e baltrave t regjimit totalitar, por q rrihte deri n astin e mbram pr lirin e amshuar. Tek e mbramja, lashtsia dhe lavdia e Drenics, sht nj pik takimi e historis s shqiptarve, simbol recistence i pakontestueshm n do koh.

  10 vjet pas ciklonit Polluzha, m 28 nndor t vitit 1955, n Prekaz t Drenics, s bashku me t qarat e nj foshnje, Drenica do t parandjente nj tjetr kumt mesianik. Drenica dhe krejt trojet shqiptare, duket se prshknditeshin nga lindja e djalit t tret n kulln e Shaban Murat Jasharit. Ardhur von asaj mbrmje n shtpi,plaku trim Shaban duke krkuar nj rast sadopak t fsheht pr t kremtuar festn e t parve t vet, 28 nndorin ka thyer zakonin e burrit (nuk e shohin fmijn e sapolindur) dhe ka mbshtjell djepin me flamurin kuqezi. S`ka munguar baca Shaban t ver edhe alltin mbi flamur, duke shpallur n kt mnyr kredon e prjetshme t fisit t vet, luftn pa fund ndaj shkijve dei n agun e bardh t liris. Kjo sken madhore do t merrte udhn sakaq drejt eposit. Eposet shqiptar kan ligje tejet t rrept pr mesazhet q bartin dhe prcjellin.

  `ka e rriti djalin Adem? Trishtimi i prhershm pr Kosovn e mbuluar n rroba t zeza robrie. Nderimi i madh pr t part e tij, t cilt e patn mbrojt me pushk dhe jet do pllmb t Drenics dhe toks arbrore. Respekti pr krejt ata breza q ndonse provuan mbi supe makinn dhunuese t mizorive serbe, askurr, edhe n astet m t rnd nuk e humbn besimin n ditn e bardh q do t agonte. (Kreshnikt e dikurshm betoheshin n diell, ndonse ky ishte elemnt parapagan). Hert ai do t ndjente n rinin e vet, se e ndante nj mur i madh prej mitit t egr serb, i cili justifikonte shfarosjen masive t shqiptarve nga trojet e tyre autoktone. Hert ai do t msonte prej t atit se trimria e burrit nuk mund t filloj tek dera e fqinjit. Ndrsa nga e ma, gruaja Zahide (der bajraktari prej Gecajve t Llaushs) do t ndigjonte kngt e trimave, ato kng q rridhnin s bashku me borrat dhe ujrat e Drenics, drejt dhe n eposet trimrore shqiptare. Kto e rritn trimin Adem, si rrisin furtunat shtatin e lisave.

  Hert, Adem Jashari e pati kuptuar se themelet e Jugosllavis ishin ndrtuar mbi nj keqkuptim dramatik t etnive dhe aspak mbi grehinn e nj demokracie autentike apo shteti t s drejts. N mnyr t qllimshme pr gati katr decenie me radh nj terror sistematik, nj dhun fizike dhe emocionale sht ushtruar nga Beogradi, veanrisht mbi shqiptart etnik. Nj propagand shum aktive, do t thoja marramendse, ka dashur kurdoher t merrete n mbrojtje kt genocid thers e tragjik, duke dashur t shmang prgjegjsit nacionale-kolektive t serbve. Mjerisht jo vetm Jasharajt por krejt viset etnike t Kosovs dhe Maqedonis shqiptare, e patn kuptuar si nj doktrin lehtsisht t perceptueshme se njeriu nuk mund t urrej asknd pr shkak t nj instikti t lindur, prkundrazi ka nj shkall urrejtje prmes s cils ai patjetr duhet t kaloj. Mendoj t jet kjo, ndr arsyet kryesore q pas do ngjarjeje luftarake pr ndryshim t kufijve, opsioni m normal i serbve t zbritur nga Uralet e largt, ishte “etnicko istennje” (alias spastrim etnik) m `rast do t mund t “garantohej” struktura e ardhshme racore e gjallimit t kolonve serbe, n tokat e pushkatuara me forcn e armve.

  N mnyr t veant, n fillim t viteve 80-t t shekullit q lam pas, ather kur n shtpin e madhe t Jasharajve n Prekaz nisn kuvendet e fsheht se si mund t prballej me makinn ushtarake t Beogradit, kur aty msynin bujts `prej Mitrovice n Prizren, `prej Bujanovci n Karadak, bijt e Kosovs martire patn shkuar n zgrip t dhimbjes shekullore. Pr ta nuk kishte asnj dyshim se Beogradi pr t ripushtuar srish “djepin” serb mesjetar, duhej jo vetm t nprkmbte, poshtronte e nnshronte popullatn joserbe, por tek e mbramja vlente t`i shfaroste krejt ata. Shqiptart n kt kndvshtrim duhej medoemos t ishin t part ngase luftrat e shekullit ishin dshmi e “kokfortsis” t tyre, ndrkaq sipas besimeve mjeran t ortodoksizmit dhe dogmave fanatike t tij, popujt me fe islame duhet t shporreshin nga jugu i Ballkanit. N kt kontekst, dhuna e institucionalizuar e Beogradit, gjente streh t sigurt dhe prkrahje t kahershme npr kishat plot temjan t Mosks s kuqe.

  Kur Jasharajt, Lushtakt, Kodralit apo Mehajt nisn t ideojn lvizjen ilegale n Drenic, kur burrat e ktyre shtpive prgatiteshin t mateshin me stuhit serbe,n fillim t vitit 1986, Akademia e Shkencave serbe, nuk mungoi t hedh n pazar t ideve famkeqin Memorandum t s radhmes. Me nj cinizm si rrallkund n historin e shkencs, kta akdemik patn dal asaj kohe me iden e kobshme (ka parashihte lumenj t tjer gjaku) q serbt duhet t jetojn n nj vend unik dhe t vetm. Me kt akt t paprecedent n histroin e marrdhnieve midis etnive t ndryshme, ata parakuptonin faktin q kudo ku kishte qoft edhe nj grusht serb, duhej patejtr me do mjet dhe mnyr t zhdukeshin nga faqja e dheut fqinjt e tyre, anipse ata jetonin n trojet etnike t t parve, anipse bhej fjal pr egzistencn e vet racs njerzore.

  `ka qn nata e 30 dhejtorit 1991 n Prekaz? Asgj m shum se mundimi dhe shpresa e Beogradit pr t sendrtuar hakmarrjen gjakatare ndaj shqiptarve. Me qindra polic me uniform ose t fsheht, me dhjetra arm automatike, mortaja dhe topa rrethuan bijt e Kosovs martire, me t vetmin qllim pr t`i vrar ata, me t vetmin qllim pr t`i “trembur” t tjert pr t shuar qysh n lindje vullkanin epokal t liris son. Nxjerrin pushk Mehajt, shnojn mbi aradhn serbe Kodralit ndrsa vllezrit Rifat, Hamz dhe Adem, duke dal prej kullav lshojn piskamn: Po a duen me na rrmbye te sotmen dhe t ardhmen o heeee! Zrat e tyre t przjer me krismat e armve jan prlasur faqe m faqe t maleve t Drenics. Nuk dihet me saktsi a kan gjmuar malet apo vet historia e gurve dhe drurve, n asht t t cilve, sht ruajtur vet klithma e liris. Kur liria klith, m par se t zgjoj sy dhe shpirtra t fjetur, ajo deprton n kujtesn e kombit. `prej 31 dhjetorit t vitit 1991, ather kur makina ushtarake serbe do t largohej e mundur prej Prekazit,n librat e policis sekrete t Beogradit, do t shkruhej me t mdha emri i Adem Jasharit.

  `ka qn vall nata e 25 nndorit 1997 pr policin e sekrete serbe? Prse ata i jan vrsulur ksaj radhe n mnyr tinzare t ftoht si vdekja, lagjes Binakaj t Vojnikut? Dhe ndrsa kta u afrohen lagjes dhe shtpive t shqiptarve, gurt dhe drurt, n memorien e tyre, n mnyr t vetvetishme sjellin ndrmend nj prej masakrave t eklics, shekuj m par, masakr “e pastr” e ortodokzismit t egr ndaj myslimanve. Ende sot, n eposin gojor mjeran t Serbis kndohet e “famshmja” kng kur Vojvoda Batri i raporton peshkopit Danilo dhe abatit Stefan:“Myslimant e eklics na ikn,

  Kshtu q prej tyre vram pak,Por dogjm vatrat e tyre,erdhe dervishsh dhe xhami turke,Bm me to nj pirg t mallkuar.Q t mbetet si shenj pr popullin.”

  Ndrsa n kullat e lagjes Binakaj dgjohen krismat e para t pushkve kriminale serbe, n luginn midis Llaushs dhe Rezalls s Re, burrat e armatosur prijn pas Adem Jasharit. Vettima dhe stuhi nuk mund t mbrrinin dot m shpejt n shpatet edhe grykat e Vojnikut. Srish ndizet e ashpr beteja dhe pr policin e fshet serbe nuk sht e vshtir t kuptohet se gjmimi i armve i shprndar tejendan maleve t Drenics sht Adem Jashari, ai q prkrahu studentt e Prishtins m 1981, ai q ngarendte do 28 nndor me flamur kuqezi n gjoks, ai q prball me eprorin e policis serbe Rajkun gjat demonstratave n Sknderaj, ai q e pat kthyer kulln e vet n simbol t vetdijes nacionale pr krejt drenicart. Natyrisht, n rrjedhn e ngjarjeve, serbt asesi nuk mund t kishin rn n befasi. Ata qen prleshur gjat ktyre anve me Azem Galicn, ata patn humbur qindra ushtar t tyre dhe etnik n pranvern e vitit 1945, n luft kundr Shaban Polluzhs, tashm do t`u duhej t luftonin kundr burrit t Prekazit Adem Jashari.

  Llogarit e serbve n Vojnik nuk dalin. Ata trhiqen srish n mnyr tinzare pr t kryer dy dit m von nj prej akteve t shmtuar dhe t mynxyrshm, vrasjen e msuesit t nderuar Halit Geci. Gjendja depresive n t ciln ndodhej policia e Beogradit, rrat e forta t shovinizmit dhe t serbofobis n disa mjedise paranojake, favorizonin radikalizimin dhe ekstremizmin serb. Kjo simetri mjerane pr shpirtin dhe moralin e nj kombi, duhej t flakej. Por atje ku nuk mbrrin dot fjala, atje ku mria etnike urdhron krime ndaj fqinjit, q vetm fati ta solli aq pran, ather fjaln e vet e thot gryka e pushks, e mbajtur sigurisht n duar trimash. N 28 nndor 1997, ndrsa varri i msuesit t nderuar Halit Geci mbulohej me kurora lulesh nga gjith Kosova martire, n funeralin e rastit shfaqeshin ushtart dhe prijsit e par t Ushtris lirimtare e Kosovs. Nj simbolik e uditshme lidhte n kt dat, ngritjen e flamurit n Kruj prej Gjergj Kastriot Sknderbeut, n Vlor prej Ismail Qemalit dhe pothuajse 85 vjet m pas, ky flamur qndronte bri dshmorit t rn dhe t atyre burrave q mbartnin mbi supe prgjegjsin e ardhmris s trojeve etnike kosovare.

  Pos simbolika e msiprme, n mnyr deprtuese do t nderej jo vetm n rrafshe t datave tona kulmore, por edhe n ditlindje t zakonshme. Adem Jashari pat lindur pikrisht m 28 nndor dhe i jati Shabani e pati mbshtjell me flamur kombtar. Profecia e ln disi n periferi t memories familjare, priste tani, n fundshekullin e trazuar t realizohej prej nj numri shum t madh njerzish se kulla e Jasharajve. Drenica i kishte uar syt vettimthi tek ai burr shtatlart, me mustak, me zemrn e madhe dhe syt q ndriznin zjarre dashurie. Por kt ndjenj t atdhedashuris s natyrshme, Beogradi n mnyr krejt t qllimshme e konfronton me fjaln terror, duke dashur t mbuloj varganin e krimeve t veta me gjethen biblike t lules. Ende sot pas kaq vitesh, shqiptart n Kosov duket se nuk e kan harruar rnqethjen q kan ndjer pas deklarats s Milosheviit q : “Ata q n Jugosllavi, e mbshtesin terrorin shqiptar, i japin nj goditje serioze Serbis dhe Jugosllavis. Serbt dhe malazezt, nuk kan mbetur vetm kta t fundit. do vatr n Serbi, sht gati q nesr t niset pr Kosov. Sepse “shovinistt shqiptar” e dijn mir si e kan pas ditur dhe m par e duhet ta dijn edhe n t ardhmen q nuk do t ken dhe nuk do t pushtojn kurr, qoft edhe nj gisht t vetm tok serbe dhe sidomos as q do ta ken e as q do t mund t pushtojn Kosovn dhe Metohin”.

  Totalitarizmi nacionalshovenist i urryer serb, do dit e m shum, nxirrte n shesh, etjen tragjike pr gjak shqiptarsh. Gjak n Prishtin e Sknderaj, gjak n Ferizaj e Pej, t vrar e t varrosur prmes hymnit kombtar shqiptar n Drenic, t masakruar n vise t tjera n afrsi t Maqedonis shqiptare. Evropa e cila i ruante ende n memorie krimet e fashizmit po shihte jo pa vmendje se komunizmi n agoni, ai q dikur qe predikuar si vllazri e miqsi e paskajshme, tanim me metodat e dhunn e prdorur ndaj njerzve, ia ka kaloka edhe fashizmit. Ky socializm i dekompozuar u shfaqka plot gjak e kocka ashtu si n tragjedit e lashta t Sofokliut, por ksaj radhe duke patur pr sken, Evropn e mikluar prej teorive perverse t kombit t kulluar serb, predikimet pr vrasje, sadizmin dhe terrorin psikologjik t marr si mas ndaj “terroristve” shqiptar, tek e mbramja, ricikloi edhe nj her (ndonse tani n kushte m t pafavorshm) shprfilljen e saj ndaj kombit t vjetr t Ballkanit, i cili ndonse u prgjysmua n shekuj, nuk iu nnshtrua asnj lloj sundimi, prkundrazi ruajti, ngriti dhe lartsoi dinjitetin e vet kombtar. Adem Jashari, padyshim, mund t merret si shmblltyr e ksaj rezistence n vise t Kosovs. Ai dhe burrat q e rrethonin n ato vite, duke i thn “ndal” masakrave rituale n viset shqiptare, u thoshin “ndal” n t vrtet hakmarrjes s verbr t saj, cinizmit antievropian, lvizjes tejet t rrezikshme pr t`u kapur pas miteve ndjellakeqs dhe jo pas realitetit q ofrojn zhvillimet.

  N ditt e para t marsit 1998, soldatska serbe kryen mizori n fshatrat Qirez dheLikoshan. Popullsia e pambrojtur e ktyre viseve u gjend n mnyr t beft nn shiun e predhave t automatikve, mortajave dhe topave t kalibrit 75m/m. Por ajo gjendet e pambrojtur edhe ndaj opinionit evropian, i cili nuk ka koh dhe mundsi t merret me kosovart. Sa pr Beogradin, aty edhe disa opozitar t Milosheviit, jan t zhytur kmb e kok n nacionalizmin famkeq t Serbis s Madhe, duke u shndrruar me dashje apo pa dashje n vegla t ksaj politike mjerane. Policia e fsheht e Beogradit, ndjek lvizjet e vullnetarve t Ushtris lirimtare e Kosovs dhe e bindur se Adem Jashari sht simboli dhe shtylla kryesore e ksaj qndrese shqiptare, ndrmerr hapin tjetr. Ajo krkon t shuaj me zjarr dhe hekur jo vetm qndresn e burrit 42 vjear por krejt kullat e Jasharajve, duke dshmuar se sht njherzi pjell e krimit dhe nn e tij.

  5 maj i vitit 1998 do t vinte prmes nj agu t mynxyrshm n vise t Drenics. Topa, mortaja, kallashnikov, nj arsenal i tr metalik n prballje me kullat e Jasharajve n prballje me ata burra q mbartnin mbi supe peshn e Kosovs s robruar. Elaboratet serb, t ndjer keq e m keq kundruall shpress s shqiptarve pr pavarsi tashm nisnin falangat e mdha kriminale drejt kullave paqsore n Prekaz me synim se do t mund t`i prisnin udhn liris q ishte nisur. Nuk munguan as tanket dhe zhurma e tyre u parandje qysh larg Prekazit. Intuita e uditshme malsore parapa lumenjt e gjakut q krkonin shtretrit e rinj t tyre, npr gryka t Drenics. Burrat e Jasharajve mblidhen saora dhe mendojn q pleqt dhe fmijt t largohen nga kulla. Baca Shaban nuk pranon. Grat gjithashtu. Fmijt kan besim tek t part e tyre. “Na kjoft dit e hajrit “ mund t thot Shaban Jashari dhe tok duart me djemt. Ademi ajo shqipja e rnd hypur n shkmb, rregullon armt dhe jep porosit e rastit. Ka momente n jetn e njeriut kur ai e sheh me sy vdekjen, por e shprfill at. Ngase mund t vij kjo shprfillje q i zbardh faqen burrit, atit, djalit apo nipit? Vshtir t deprtoj shkenca deri aty. Por sigurisht deprton ndjenja e thell, e mrekullueshme, askurr e vjetruar e dashuris pr atdheun, kombin, t part dhe pasardhsit e tu.

  N or t tra n ato kulla prleshej jeta me vdekjen. Jetn e mbronin pushkt e Jasharajve, vdekje e donin shpura e Millosheviit, e t mendurit t mbram t Evrops. Faiku dhe Aliu, Shabani dhe Halili, Isai dhe Beqiri, Sherifi dhe Nazmiu, vun gjokset e tyre prball soldatsks serbe, duke i rikthyer n kujtesn e gurve t Drenics, betejat emblematike t lufttarve kosovar n vite. Adem Jashari, me trimrin dhe guximin prometeik t tij, ishte shpresa dhe zemra e t gjith luftrtarve t tjer. Polict e Beogradit ngarendinin pas blindave dhe bots s hekurt t armatimeve pasi patriotizmi i tyre ekstrem, ishte i prvetsuar nga prrallat e mitologjis serbe, ndrsa Adem Jashari dhe familja e tij po i shndrronin kullat e tyre n Prekaz, n karakollet e par t qndress shqiptare, t asaj qndrese e cila lidhej me mijra fije, me vet agzistencn dhe ardhmrin e kombit ton. 38 dshmor t Jasharajve flasin m mir pr kt.

  Jan 38 varre pran e pran n Prekaz. Jan 38 monumente t asaj q quhet qndres kombtare. Midis tyre ( duket se ende komandon , jep dashuri e shpres) Adem Jashari, simboli i nderit, burrris dhe trimris s Ushtris lirimtare e Kosovs. Guximi me t cilin ky burr priti aradhat e Milosheviit n kullat e tij, shfaq nj tjetr dimension t shqiptarve n kaprcyell t shekullit t 20. Flijimi familjar, ky kaprcim elegjiak i dhimbjes njerzore i kujtonte Evrops se thika serbe po shkonte n asht t shqiptarve. Prmasa e re e prftuar n kt rast, t jepte mundsin t zbrisje shum thell, aty ku ndodhen ende sot, rrnjt e tragjedis midis dy popujve ballkanik. Me humbjen fizike t Adem Jasharit, mendoj se nacionalizmi i ndershm shqiptar, humbi n shekullin q lam pas, nj ndr figurat e spikatura t identitetit t vet. Ndrsa liria dhe pavarsia e Kosovs vlen t shihet kurdoher, si nj rikthim i ktij burri n krejt jetn ton. Prej vitesh, n bjeshk, n oda trimash sht artikuluar: Lum ai q rron pas vdekjes! Padyshim si nj i till, Adem Jashari mbetet jo vetm krenari e bjeshkve tona por edhe pararendsi i qytetrimit t shqiptarve.
  2002-2004 Iliria Network Ltd. All Rights reserved. T gjitha t drejtat jan t rezervuara. Alle Rechte vorbehalten. Kopjimi

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,940
  Klark: Populli i Kosovs dhe miqt e saj nuk do ta harrojn familjen Jashari

  Skenderaj, 25 maj 2006 (Kosovapress) Koha 17:59

  Vizita e gjeneralit Klark n familjen JasharajGjenerali amerikan Uesli Klark, i shoqruar nga kryeministri Agim eku, ka vizituar t enjten vendlindjen e komandantit legjendar Adem Jashari, Prekazin. Pr t nderuar pr kontributin e dhn pr Kosovn dhe popullin e saj, gjenerali Klark me kt rast sht pritur me duartrokitje nga qytetar t shumt t Drenics.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,940  Ahmet Qeriqi Fenomene shqiptare


  Fenomeni Adem Jashar, fenomen unikat i sakrifics pr liri n historin e qytetrimit


  Fenomenal jan njerzit e veant, t cilt me veprat dhe bmat e tyre ln gjurm t pashlyeshme n momente t caktuara t historis.
  Nj fenomen i till, me prmasa t piedestalit jo vetm kombtare, sht ADEM SHABAN JASHARI, i lindur n Prekaz t Drenics, m 28 nntor t vitit 1955 dhe i rn n pavdeksi m 6 mars t vitit 1998, po n Prekaz. Shkrimet e deritanishme q jan publikuar pr Adem Jasharin, prve n raste t veanta, nuk ln prshtypjen e analizave t thella studimore, n pasqyrimin me prgjegjsi dhe njohuri profesionale t ktij fenomeni unikat, jo vetm n historin shqiptare. Pr m tepr, shumica e shkrimeve t deritanishme, jan shnime t zakonshme jetshkruese, n t cilat vrehet qasja uniforme, stili i rnduar me figura tejet t prgjithsuara dhe mjaft t konsumuara n letrat tona. Prmasat heroike, sakrifikuese, t Adem Jasharit dhe t Jasharve t tjer t Prekazit, tani dshmor t kombit, jan prmasa t veanta, unikate n historin e qytetrimit botror.
  Akti i heroizmit vetsakrifikues t JASHARVE sht akt fenomenal dhe si i till i takon nj tipologjie s veant studimore shkencore.
  Fenomeni Adem Jashar, sht fenomen sui generis, fenomen q i tejkalon prmasat kombtare e rajonale, sht fenomen q mund t paraqitet vetm njher n historin e qytetrimit, ose njher gjat disa shekujve. Duke folur pr fenomene t tilla, studiuesi i vmendshm i etnopsikologjis shqiptare dr. Krist Maloku, n studimin e tij Shteti apo kombi? shkruar n vitet e tridhjeta t shekullit njzet, ndr t tjera ka shkruar: Shptimtari i kombit duhet t ket fantazi krijuesi si Platoni, entuziazm djalrie si Alkibiadi, vullnet vetflijues si Sokrati. Por ksi shptimtarsh t kombit nuk mbijn aq leht n Shqipri e as tjetrkund, sepse Zoti i drgon ata vetm njher brenda qindra e mijra vjetsh. Dhe, i drgon vetm si nj kurorzim t nj pune t gjat kombtare, plot orvatje e mundime, si nj lulzim t shklqyeshm mbi gjethe, gjemba e ferra t nj kopshti t kulturuar kombtar. Krist Maloku, Shteti apo kombi, botuar n revistn Dardania Sacra nr.4 Prishtin 2002,f.74. Ky konstatim vegimtar i Krist Malokut, prputhet n trsi me prshkrimin q ai i bnte shptimtarit, heroit t nj kohe t caktuar historike.
  Veantia tipike e ktij fenomeni i ka specifikat e veta n koh dhe n hapsir. Rrfimi pr luftn, qndresn dhe sakrificn e Adem Jasharit, Hamz Jasharit, Shaban Jasharit dhe t JASHARVE t tjer n Prekaz, m, 5.6 dhe 7 mars t vitit 1998, sht rrfimi m trondits, n t njjtn koh rrfimi m krenar dhe m i sublimuar nga t gjitha rrfimet e tjera t lufts dhe t sakrifics njerzore, t kryera n emr t idealit t liris, n emr t lirimit nga makineria m e tmerrshme q ka sunduar ndonjher n bot.
  Filozofi m i madh idealist gjerman, Georg Vilhelm Fridrih Hegel, n veprn madhore Fenomenologjia e shpirtit n kapitullin, Perndit dhe njerzit, ndr t tjera ka shnuar: Forcat e prgjithshme disponojn n vetvete shenjn e individualitetit, e cila sht e lidhur me principin e veprimit. Nga kjo del se vepra e tyre manifestohet si veprim i lir, i cili prgjithsisht rrjedh prej tyre. Kshtu kan vepruar perndit, kshtu veprojn edhe njerzit*.( Hegel Fenomenologjia e shpirtit, BIGZ 1974 faqe 420.)
  Pikrisht n suaza t ktij prkufizimi filozofik t Hegelit, duhet zbrthyer frymn e principit t jets dhe t veprs s Adem Jasharit, t Anteut t kohs son, i cili u prball me forcn e brutalitetit barbar, pr t ngadhnjyer mbi at forc djallzore, me aktin e qndress dhe t heroizmit unikat, t paprsritshm n historin e qytetrimit.
  Fenomen unikat vetflijues
  Fenomeni Adem Jashar, ka ndodhur vetm njher, ka ndodhur n koh dhe hapsir t caktuar, ka ndodhur n momentin vendimtar t historis son. Fenomeni i till nuk mund t prsritet. Ai sht unikat, origjinor, autentik.
  Pr ta sjell n jet Adem Jasharin dhe pr t br t till far ishte, natyra ishte treguar e pa kursyer. Ai ishte shtathedhur, i till si Akili, apo Gjergj Kastrioti. Hyji e kishte pajisur me mendje t kthjellt, me gjykim t shndosh dhe me veti vetflijuese, n mbshtetje t s mirs dhe urrejtje kundr s ligs. Nga historia kombtare i kishin ln mbresa t veanta rrfimet pr Bajram Currin, eriz Topullin, Oso Kukn, Azem Galicn e Selman Kadriun.
  Njzimi i fuqis fizike dhe mendore n qenien e tij prbnte trsin harmonike, t mbushur prplot me impulse pozitive, pr t prballuar me sukses sfidat me t cilat e ballafaqoi koha.
  Fenomeni Adem Jashar, nuk do t` ishte n at prmas i kompletuar, po t mos ishte i biri i Shaban Jasharit, nj burr trim dhe atdhetar i kulluar, dhe biri i nn Zahides, nj grua amazone shqiptare. Nuk do t ishte fenomen me prmasa t tilla po t mos e kishin mbshtetur n astin vendimtar: vllezrit, bashkshortja, t afrmit dhe tr familja e ngusht dhe e gjer, n momentin prmbarues t bms s tij heroike. Nuk do t ishte me prmasa t tilla fenomenal, po t mos ishte lindur n Prekaz t Drenics, pikrisht m 28 nntor t vitit 1955.
  N tiparet e fizikut t tij, hetojm t gjitha vijat karakteristike t fytyrs, t flokve, t hunds dhe t syve, krejtsisht identike me tiparet e Leks s Madh. Po t vm prball skulpturn e Leks s Madh t punuar nga skulptori grek, 2300 vjet m par dhe po ta krahasojm me fizikun e Adem Jasharit n moshn e tij 35 vjeare, do t vrejm elementet m identike t mundshme t ngjashmris, sikur ndodh jo rastsisht me ngjashmrin n mes njerzve t nj race. Pamja fizike e Adem Jasharit rrezaton forc, qndres, heroizm, patos revolucionar, pathyeshmri. N figurn e tij jan sintetizuar t gjitha elementet shpirtrore dhe fizike me prmasa t veanta.
  Haprimi i tij krijon prshtypjen e hapruesit historik, t Marathonomakut t Madh, lajmtarit, lufttarit, vetflijuesit, projektuesit t liris dhe brsit t fitores. M 5.6. dhe 7 mars t vitit 1998, Adem Jashari i kishte knduar liris, i kishte knduar toks shqiptare, e cila edhe pse kishte filluar t digjej nga piromania sodomiste sllave, edhe pse do t lahej n gjakun e mijra dshmorve e martirve, qysh ather kishte filluar frymmarrjen e liris.
  Parashikimi i Nostradamusit pr Njeriun e Madh
  Fenomeni Adem Jashar, i prket profecive t parashikuesve m t njohur t historis s qytetrimit. Rrfimi historik pr Adem Jasharin, duke e krahasuar at me personazhe t caktuara t Bibls apo t rrfimeve t tjera para antike dhe t kohs antike si, Anteu, profeti Job, Juda Makabe, Spartaku e shum t tjer, sht rrfim q n shum segmente i tejkalon tregimet e mome mbi trimrin, qndresn, vendosmrin dhe vetsakrificn.
  Rrfimi mbi bmat dhe qndresn e Adem Jasharit, n mnyr vegimtare sht prezantuar edhe n parashikimet profetike t Mishel Nostradamusit, i cili ka parapar me saktsi shum nga rniet e ngritjet n historin e njerzimit.
  N nj katren t Nostradamusit pr Njeriun e Madh, thuhet:
  Veprat e vjetra do t prfundojn Dhe nga atia e keqja do t bjer mbi Njeriun e Madh. Parshikues t mdhenj, OMSCA,Tiran, 1999, faqe 145. Po t`i analizojm me vmendje kto dy vargje, n kontest t kohs dhe hapsirs son historike, do t zbrthejm enigmn parashikuese t Nostradamusit. Me aktin luftarak e vetflijues t Adem Jasharit dhe t JASHARVE, m 7 mars t vitit 1998 n Prekaz, prfunduan veprat e vjetra, prfundoi skllavria dhe rrojtja zvarranike, prfundoi deliri i rrojtjes nntok, i jets s ngjashme me jetn e urithit.
  Dhe, pr t prfunduar prgjithmon e vjetra shekullore skllavruese:
  Nga atia e keqja do t bjer mbi Njeriun e Madh. atia e Kulls s Adem Jasharit ishte prshkuar me zjarrin e t gjitha armve shfaruese t artileris s Mabusit, (Milosheviqit). Zjarri i predhave armike ra, jo vetm mbi atin e kulls s Njeriut t Madh, por edhe mbi t gjith Jashart q qndruan n Kshtjell.
  Gjithnj duke analizuar profecit e Nostradamusit do t hasim edhe n vargje t tjera mjaft kuptimplote:
  Nj vrasje aq e egr, sa askush nuk mbeti i gjall! Vepra e cituar faqe 126. Edhe ky konstatim vegimtar, sado q duket i prgjithsuar dhe mund t korrespondoj edhe me shum ngjarje t tjera t mizorishme, q kan ndodhur dhe ndodhin kudo n bot, t prkujton t veantn e profecis, s Nostradamusit, faktin real se, m 7 mars t vitit 1998 n Kulln e Qndress historike shqiptare, n Prekaz, asnj kshtjellar nuk mbeti i gjall, mirpo pikrisht at dit, filloi shembja e prgjithmonshme e sundimit t satanait serb n vendin ton.
  Fenomeni i prjetsis
  Fenomeni Adem Jashar, n historin ton m t re, n ndrgjegjen e liridashsve shqiptar, sht ngulitur jo vetm si kult q simbolizon trimrin, vendosmrin, sakrificn, po mbi t gjitha sht simbol unikat i fuqis dhe i vitalitetit kombtar, simbol i prsritjeve ciklike t ngritjeve shqiptare, pas rnieve t shumta. Adem Jashari sht Mesi i realizuar, sht shptimtari q e kemi pritur me shekuj, sht udhrrfyesi dhe shembull dhnsi realist i liris.
  Epiqendra e heroizmit dhe qndress shqiptare sot, nuk mund t mendohet pa ideatorin dhe projektuesin e Ushtris lirimtare t Kosovs, Adem Jashari. Vepra e tij heroike ishte dhe vazhdon t mbetet burim i frymzimit m t fisnikruar kombtar pr t gjith shqiptart liridashs dhe m gjer. Vizita, q shqiptart, por edhe shum liridashs e humanist t tjer nga mbar bota i bjn Kulls s Jasharve, tani n Kompleksin Memorial Kombtar, n Prekaz, sht tregues se pikrisht n qendr t Shqipris po prjetsohet nj vendpelegrinazh i ri i bots shqiptare, nj vend i shenjt jo vetm i Shqipris.
  Fenomeni Adem Jashar po ngrihet n monument prjetsie fizike e shpirtrore, jo si mit mesjetar, jo si legjend e rrfimeve tradicionale mitologjike, por si nj personazh i veant dhe realist i historis me prmasa po ashtu tipike realiste, sepse vepra dhe heroizmi i tij shnuan piedestalin, preken majat ku nuk arrijn dot as legjendat, shnuan infinitet, prtej t cilave pushon fjala.
  N t gjitha segmentet studimore, n t gjitha format e krahasimit dhe t prshkrimit, fenomeni Adem Jashar, imponohet para s gjithash me origjinalitet, imponohet me veanti tipike t nj tipologjie autentike n paraqitje, q mbrthen n vetvete t gjitha prshtresimet universale t Njeriut, i cili jo rastsisht kishte sfiduar terrin, barbarin, dhunn, jo rastsisht iu kishte kundrvn ushtris gjakatare t Mabusit (Milosheviqit) t kohs.
  Literatura:
  Georg Vilhelm Fridrih Hegel, Fenomenologjia e shpirtit, BIGZ 1974 faqe 420.) Krist Maloku, Shteti apo kombi, botuar n revistn Dardania Sacra nr.4 Prishtin 2002,f.74. Parshikues t mdhenj OMSCA,Tiran, 1999, faqe 145.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,940
  Humanisti dhe shkrimtari malazias, Jevrem Berkoviq, bn homazhe te varri i legjendarit, Adem Jashari

  Gjeneratat e reja t vendit ton mbase nuk e njohin sa duhet shkrimtarin, publicistin e mbi t gjitha humanistin malazias, Jevrem Berkoviq. Ky emr sht i mirnjohur pr liridashsit e Kosovs, sidomos prej vitit 1981, kur n Kosov filluan protestat dhe demonstratat e rinis shqiptare me krkes pr krijimin e Republiks s Kosovs. Ishte asokohe ndr t vetmit n Jugosllavi, shkrimtari Jevrem Berkoviq, i cili prkrahu krkesat e drejta t rinis shqiptare t Kosovs dhe pr pasoj u ballafaqua me shum shantazhe, izolim e satanizim. Megjithat ai qndroi e nuk u dha. Asnjher nuk u pajtua me qndrimin diskriminues t Jugosllavis kundr shqiptarve, dhe kurdoher q iu dha mundsia e mbrojti parimin e filozofis realiste lidhur me t drejtat e kombeve pr vetvendosje.
  Zri i tij sado q i vetmuar, asokohe ngeli n kujtesn e liridashsve t vendit ton, si z i nj prkrahjeje parimore, njerzore. Dhe fatkeqsisht pr shum koh Jevrem Berkoviqi ngeli i vetmuar n prpjekjet e tij humaniste, meq shumica e intelektualve serb dhe malazias u bn zdhns t meritur t politikave antishqiptare t Beogradit. Mirpo, e drejta sado q mnon, nuk harron. Dhe shkrimtari malazias Jevrem Berkoviq erdhi ksaj radhe n Kosov, jo vetm pr t marr nj mim nderi pr krijimtarin dhe humanizmin e tij, por edhe pr ta par realitetin e ri, q u krijua n Kosov pas dbimit t forcave t errsirs. Ai nuk hezitoi, dhe pr m tepr vizitoi edhe Kompleksin Memorial, Adem Jashari n Prekaz. Madje edhe bri homazhe te varri i Legjendarit, ku ende nuk ka shkelur kmba disa liderve t vendit ton. Ai u prul para veprs heroike t legjendarit dhe para sakrifics sublime t Jasharve pr lirin e Kosovs. Nga ktu lindi shteti i Kosovs, nnvizoi Berkoviq, n fletoren e prshtypjeve me rastin e vizits n Prekaz. Shembulli i shkrimtarit, Jevrem Berkoviq, jo vetm q duhet prshndetur dhe duhet mbshtetur me respekt dhe nderim t veant, por ky shembull duhet t shrbej edhe pr ta thelluar ndjenjn e respektit pr njeriun si t till, pa paragjykuar racn, kombin apo fen e tij.
  Vlersimi i tij nga ktu lindi shteti i Kosovs sht shum domethns, madje edhe pr nj pjes t elits politike t vendit ton, e cila politikn e vet amorfe nuk e bazon n esencn e lindjes s shtetit t Kosovs, por e gnjen vetveten dhe opinionin se qenka n rrug pr ta br at. Sepse, pavarsisht se si do t zgjidhet shtja e Kosovs, shteti i Kosovs lindi me veprn e legjendarit Adem Jashari, ndrsa ende n Kosov ka individ dhe grupe harbutsh e rrugash, q flasin e shkruajn se lufta e UK-s ishte konflikt, se Adem Jashari me bashklufttart nuk ishte m shum se nj grup lufttarsh, se lufta e UK-s nuk ia solli lirin Kosovs, e gnjeshtra t tilla profane, antikombtare. T tillt, po t kishin turp, njerzi e fytyr njeriu, do t skuqeshin nse kan dgjuar deklaratat e shkrimtarit malazias, Jevrem Berkoviq. Shembulli dhe fjala e shkrimtarit humanist, Jevrem Berkoviq do t ngel n kujtesn e liridashsve t Kosovs edhe pr fjalimin e tij burrror me rastin e marrjes s mimit Kepi i Shpress s Mir, me t cilin u nderua nga juria e poetve, dit m par, n Mitrovic. sht e rnd dhe me prgjegjsi q sonte ktu, n Mitrovic, t jesh Jevrem Berkoviq. Ndrkaq sht shum e bukur t jesh, pjestar i popullit, juria e nderuar e t cilit m ndau nj mirnjohje kaq t lart ndrkombtare, si sht Kepi i Shpress s Mir. M tutje shkrimtari dhe humanisti Berkoviq ka shtuar: Dramat e mdha t popujve ndodhin e kalojn. Dhe nga ato drama popujt dalin ngadhnjimtar, ose zhyten n humnern e s kaluars. Kjo i ndodhi edhe popullit shqiptar n Kosovn shqiptare dhe atyre q kt vend e prjetojn si atdhe t tyre. I ndodhi mu ajo, dhe ata q deshn ta vrasin, e forcuan, ndrsa veten e shprngulen jo vetm nga Kosova, por edhe nga miti i Kosovs, mit t cilin e krijuan me lahutart, priftrinjt, rapsodt etj, duke menduar se kjo do t jet arma e tyre vrastare pushtuese, arma e tyre shpirtrore pr shkombtarizimin e shqiptarve. Mirpo miti i tyre i tradhtoi, dhe s pari i bri viktima t veta, e pastaj i ballafaqoi me t vrtetn e vrazhd. Kto konstatime filozofike, emancipuese dhe historike t shkrimtarit Berkoviq duhet t shrbejn si msimi i par i abetares pr t gjith politikant serb, pr Kishn serbe dhe pr t gjith ata, q kan br prpjekje pr t realizuar mitin e shpifur pr Kosovn si djep t Serbis. Kt msim do t duhej ta kuptonte edhe besniku fanatik i idealeve internacionaliste, ministri i Jashtm i Shqipris, Besnik Mustafaj, i cili ka ngulur kmb q Kosova srish t mbetet e kushtzuar nga Serbia, nga Serbia e cila ka br prpjekje t pareshtura shekullore pr ta shfarosur, duke u shrbyer me mitet dhe duke br prpjekje pr ta vrar t vrtetn.
  Shkrimtari dhe humanisti, Jevrem Berkoviq, sht n radh t par nderi i popullit t vet, sht edhe nderi i s vrtets, e cila ka nevoj t thellohet, me qllim pr t filluar sadopak prpjekja e fillimit t besimi n mes t atyre njerzve, q kan dhn prova humanizmi dhe mirkuptimi t ndrsjell. A. Q  -------------------------------

  Askend nuk po e mbytka marrja e turpi ku jane udhheqesija e LDK-se o zot eshe ata i thone vetit shqiptar!!!!!
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,940


  Kryetari Thai dhe nnkryetari Limaj marrin pjes n prurimin e memorialit t komandantit legjendar Adem Jashari n Tiran

  Tiran, 28.11.2006

  Sot, n ora 11:00, pran hyrjes s rrugs s selive diplomatike n Tiran, prurohet memoriali "Adem Jashari". Bashkia e Tirans do t organizoj n Ditn e Flamurit, n prvjetorin e 94-t t shpalljes s mvetsis s hapsirs kombtare, prurimin e memorialit kushtuar Adem Jasharit, komandantit t par dhe legjendar t Ushtris lirimtare t Kosovs.
  Nga Kosova n kt ceremoni marrin pjes kryetari dhe nnkryetari i PDK-s, z.Hashim Thai e z.Fatmir Limaj.

  Ceremonia do t nis n orn 11:00 n sheshin n hyrje t rrugs s Durrsit, pak pasi kalon Zogun e Zi, n drejtim t qendrs s Tirans dhe gjithashtu pran bllokut t prfaqsive diplomatike. Memoriali sht punuar nga skulptori Thoma Thomai.

  Nga Kosova n kt ceremoni marrin pjes kryetari dhe nnkryetari i PDK-s, Hashim Thai e Fatmir Limaj. N ceremoni sipas Bashkis s Tirans, do t mbaj nj fjal rasti kryetari i saj, Edi Rama, n prani t qytetarve nga mbar trojet shqiptare sipas lajmrimeve paraprake. Nga Kosova do t jet nj prfaqsi e kryesuar nga Hashim Thai, kryetar i Partis Demokratike t Kosovs, si dhe nnkryetari i saj Fatmir Limaj.

  Vendosja e memorialit t komandantit t UK-s Adem Jashari prkon me Ditn e Flamurit dhe me ditn e lindjes s tij dhe t daljes s par publike t UK-s.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  e filmuan.. ademin.. e denoncuan.. tek serbia.. e braktisen.. kur erdh polici-ushtria e sllobos.. e lan me fmi e gra te rrethuar.. e priten sa u masakrue me gjith fmit e grat e fisit.. e pastaj ja kenduan referatin.. e tash te ngratin e shfrytzojne me ja rrit pushtetin bol.eve te edvinit.. ja cka jan te afte me ba polpotistet e PDK-se..se lpk-se .. krijeses e sherbetores se sigurimit te enver nexhmije hoxh ali stalin-ram edvinit..

  dalja publike e uck-se eshte prologu i tragjedise.. se madhe.. te masakrimit te 3 milion shqiptareve.. nga serbia qe u ftua ne kte masaker nga shtabi rognerist i cili dirigjonte gangsterret daut selim e sorrollop..
  Ushtrite krijohen forcohen qe ne kohen e duhur ta shpartallojne armikun e jo qe te shpallen ne kohen e pa duhur qe armiku te perfitoje preteksin pa u lodh hiq.. qe te perdhunoje popullin te cilin kta shpallsa aventurier te shitur pretendojne se duan ta clirojne..
  po keshtu ndodh kur fatet e kosoves perdhunshem del kinse don ti mbroje nje falange hajnash enveriste dhe pa qyk zori per xhepat e nanos abdi rognerave.. ja leshojn bajonetes se arkanit nji popull te tane..

  e sot kta horra po dun me zor ti quajm clirimtare kur krejt bota e pa se cili ishte clirimtari i Kosoves..
  ishte Nato dhe Vetem Nato.
  horrat le te marrin dekorate nga moisiu e sejdiu e daci me motivacionin.. "Te afte me ftue sllobon.. e me hup si shurra ne aeroplan ne vilat e enverit.."

  ju nuk cliruat kerkend.. agallare staliniste qosiste enveroiste klosoiste edvino caushiste.. te LPK-se..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 28-11-2006 m 09:38

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,940  Kryetari Thai: Komandanti legjendar i UK-s, Adem Jashari sht kryeheroi i shqiptarve


  Sot n Tiran, n pranin e nj numri t madh personalitetesh nga gjith hapsira shqiptare, sht pruruar Memoriali i Komandantit Legjendar t UK-s Adem Jashari.
  N kt prurim, q prkon me Festat Kombtare t Nntorit dhe me ditlindjen e komandantit legjendar, ka marr pjes nj delegacion i PDK-s i kryesuar nga kryetari Thai, n t cilin bjn pjes edhe nnkryetari Fatmir Limaj, sekretari i prgjithshm Jakup Krasniqi, antart e kryesis Xhavit Haliti dhe Ram Buja.
  Prurimin e bustit t komandantit legjendar e bn kryetari Thai, i biri i dshmorit Hamz Jashari, Bekim Jashari dhe kryetari i Bashkis s Tirans Edi Rama.
  N ceremonin e prurimit t memorialit, me nj fjal rasti sht paraqitur bashklufttari i komandantit legjendar Adem Jashari, ish-lideri politik i UK-s, tani kryetar i PDK-s z.Hashim Thai.  (Thekse kryesore nga fjala e kryetarit t PDK-s z.Hashim Thai n ceremonialin e prurimit t bustit t komandantit legjendar t UK-s Adem Jashari n Tiran)

  Fillimisht Ju uroj t gjithve Festn e Flamurit, Festn e Pavarsis dhe t gjitha festat tjera t Nntorit.

  I nderuari kryetar i Bashkis z.Edi Rama,
  T gjith nderuar qytetar t Tirans,

  Sot n Tirane po ndodh ajo q pritej dhe duhet t ndodhte. Sot Tirana dhe e gjith Shqipria po e nderon dhe respekton vlern m sublime t lufts pr lirimin e Kosovs, Komandantin Legjendar t UK-s Adem Jashari. Sot kryetari i Bashkis Edi Rama, me punn e tij t palodhshme po e madhshton vlern e Tirans dhe t gjith Shqipris me bustin e komandantit legjendar Adem Jashari.

  Adem Jashari e deshi Tirann, e deshi dhe respektoi Shqiprin. Komandanti Legjendar jetoi, punoi dhe me bashklufttart e tij u prgatit edhe n Tiran pr lirimin e Kosovs. Komandanti legjendar gjithmon ishte i bindur se pr lirimin e Kosovs, Shqipria do t mund t luaj at rol q luajti, rolin vendimtar, prandaj urime, prgzime dhe mirnjohje n kt drejtim, si institucioneve, ashtu edhe popullit t Shqipris.

  Komandanti legjendar i UK-s, Adem Jashari sht kryeheroi i shqiptarve, prandaj ai dhe vlera e tij, sakrifica dhe mundi i UK-s, si dhe sakrifica e gjith shqiptarve po respektohen. Sot Tirana dhe e gjith Shqipria prulet me mirnjohje pr komandantin legjendar Adem Jashari, po prulet e tr Kosova, po prulen shqiptart n Mal t Zi, n Preshev e Bujanoc, kudo q gjenden ata.

  Lufta e komandantit legjendar, pra lufta e UK-s, hapi perspektiv pr t gjith rajonin. Lufta e Kosovs i hapi perspektiv edhe Shqipris n rrugn e saj drejt Evrops, i hapi perspektiv demokratizimit t Maqedonis, si dhe demokratizimit t gjith rajonit.

  Ndodhi mrekullia, u formau UK-ja e udhhoqi komandanti legjendar Adem Jashari, u zhvillua luft heroike, e fituam mbshtetjen e plot t Shqipris, t institucioneve dhe t kombit, e fituam mbshtetjen e plot edhe t ndrkombtarve, fillimisht t SHBA-ve dhe pastaj t t gjitha vendeve perndimore. Ndodhi Marrveshja e Rambujes, nodhen bombardimet, ndodhi liria e Kosovs, prandaj urime dhe prgzime t gjith shqiptarve kudo q jan .

  Z Edi Rama ju shpreh mirnjohjen m t lart t t gjith bashklufttarve pr vendosjen e bustit t Komandanti Legjendar t UK-s Adem Jashari n Tiran.

  Lavdi dshmorve t kombit.  Po ashtu, n kuadr t vizits zyrtare n Shqipri, q prkon me Festat Kombtare t Nntorit dhe me prurimin e memorialit t Komandantit Legjendar t UK-s Adem Jashari n Tiran, nj delegacion i Partis Demokratike t Kosovs i kryesuar nga kryetari z.Hashim Thai, n t cilin bjn pjes edhe nnkryetari z.Fatmir Limaj, sekretari i prgjithshm z.Jakup Krasniqi, antart e kryesis z.Xhavit Haliti dhe z.Ram Buja, po zhvillojn takime t rndsishme me krer t politiks dhe institucioneve t shtetit shqiptar.

  Delegacioni i PDK-s i kryesuar nga kryetari Thai, pas takimi t mngjesit q ka zhvilluar me kryeministrin shqiptar z.Sali Berisha, sht takuar sot me Ministrin e Mbrojtjes t Shqipris z.Fatmir Mediu, me kryetarin e Partis Socialiste z.Edi Rama dhe me kryetarin e Lvizjes Socialiste pr Integrim z.Ilir Meta.

  N t gjitha takimet me krert e politiks dhe institucioneve shqiptare, kryetari Thai ka shprehur domosdon e ruajtjes s unitetit t klass politike shqiptare dhe domosdon e vazhdimit t bashkpunimit t udhheqjes shqiptare n tr hapsirn shqiptare, n funksion t prkushtimit t vazhdueshm pr stabilitetin n rajon dhe thellimin e integrimeve evropiane n kt pjes t Evrops.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,940
  Vendoset ne Tirane busti i Adem Jasharit. Rama: Nuk ka dallim ne politike kur behet fjale per pavaresine e Kosoves

  Ora 13:50
  Nga Daniela Bonollari


  TIRANE (28 Nentor) - Sot me 28 Nentor, ne Diten e Pavaresise ne Tirane eshte vendosur busti i heroit kombetar te Kosoves, Adem Jashari.
  “Nuk duhet te jemi te ndare kur behet fjale per Kosoven”, kane qene fjalet e Kreut te PS njekohesisht dhe kreut te Bashkise me te madhe ne vend, Edi Rama gjate vendosjes se bustit. „Kur eshte fjala per Kosoven, per pavaresine e saj, per integrimin e Kosoves e Shqiperise nuk ka dallim. Mes nesh nuk ka dallim, as mes partive politike nuk ka dallim, mes opozites dhe qeverise nuk ka dallim. Ne te gjithe e duam Kosoven e pavarur dhe te gjithe e duam Kosoven e Shqiperine bashkarisht ne komunitetin europian“, ishin fjalet e Rames gjate ketij evenimenti.

  Memoriali qe u vendos pran hyrjes s rrugs s selive diplomatike n Tiran sht punuar nga skulptori Thoma Thomai. Nga Kosova n kt ceremoni maoren pjes kryetari dhe nnkryetari i PDK-s, Hashim Thai e Fatmir Limaj.

  ( /Balkanweb)


  Rama: Nuk ka dallim ne politike kur behet fjale per pavaresine e Kosoves
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,940


  Tiran, 28.11.2006
  Sot n Tiran, n pranin e nj numri t madh personalitetesh nga gjith hapsira shqiptare, sht pruruar Memoriali i Komandantit Legjendar t UK-s Adem Jashari.
  N kt prurim, q prkon me Festat Kombtare t Nntorit dhe me ditlindjen e komandantit legjendar, ka marr pjes nj delegacion i PDK-s i kryesuar nga kryetari Thai, n t cilin bjn pjes edhe nnkryetari Fatmir Limaj, sekretari i prgjithshm Jakup Krasniqi, antart e kryesis Xhavit Haliti dhe Ram Buja.
  Prurimin e bustit t komandantit legjendar e bn kryetari Thai, i biri i dshmorit Hamz Jashari, Bekim Jashari dhe kryetari i Bashkis s Tirans Edi Rama.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,940


  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

Faqja 2 prej 15 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i par i Republiks s Kosovs
  Nga Albanino n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 2055
  Postimi i Fundit: 27-11-2014, 11:11
 2. Kshtu foli Tahir Zemaj
  Nga Nice_Boy n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 123
  Postimi i Fundit: 01-01-2014, 18:52
 3. Tahiraj: Rrefime mbi luften ne Kosove
  Nga Kuksjan_forever n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 14:42
 4. Me ne fund u pranua publikisht se kosova ska ushtri
  Nga beni33 n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 126
  Postimi i Fundit: 11-03-2009, 18:14
 5. Shprthen dhuna ndretnike n Kosove
  Nga mitrovicalia_81 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 334
  Postimi i Fundit: 12-05-2004, 00:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •