Close
Faqja 15 prej 15 FillimFillim ... 5131415
Duke shfaqur rezultatin 281 deri 295 prej 295
 1. #281
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,940

  Pr: Adem Jashari - Hero i Kosovs  EKSKLUZIVE: Letra e fundit e Adem Jasharit

  Nga Bedri Islami
  Postuar m: 19 Dhjetor, 2013 tek Aktualitet


  Dshmia historike e nj letre, drguar nga Drenica

  N arkivin e Lvizjes Popullore t Kosovs dhe t UK-s ruhen mjaft dshmi q kan lidhje me figura t jashtzakonshme t lufts dhe ngjarje madhore t saj. Mes tyre, si nj pasuri e vyer e kombit, ruhen edhe letra t shkruara nga personalitetet drejtuese t saj, n koh dhe n vende t ndryshme, e pr probleme q kishin lidhje me luftn, prgatitjen e zhvillimin e saj.

  Ndr m t vyerat jan kasetat me inizime t ardhura nga Adem Jashari dhe grupi i Drenics, filimime, por edhe letra, njra nga t cilat, mjerisht e fundit drguar prej tyre, tani, n dhjetor, bn 15 vite. Ajo ka vlerat e saj historike, si nj nga dshmit e lufts, por edhe vlerat njerzore, sepse pas rrjeshtave t saj fshihen njerz me ideale t mdha, t cilt e kan dashur Shqiprin m shum se sa dritn e syve.

  Kt letr, n 15 prvjetorin e saj, mendova t bj t njohur pr lexuesit e gazets DITA, e cila edhe me hert ka br vend n faqet e saj pr nj periudh t ndritur t Rilindjes s Kombit.

  Kjo letr, e drguar nga Adem Jashari dhe e shkruar nga i vllai, Hamza, dhe e nnshkruar nga nj grup lufttarsh t Drenics sht njri ndr mesazhet e lufts. Natyrisht, ajo nuk sht shkruar me mendimin se do t botohet ndonjher; ajo sht nj letr mes shokve t lufts, flet pr realizimin e nj aksioni dhe pr probleme t tjera. Por, n gjithsecilin rrjesht t saj, tepr dukshm, mund t shikosh at q do t vinte m pas. E shkruar thjesht, si gjithka q sht madhrisht e bukur, pa fjal t mdha dhe pa mburrje, ajo mbart n vete dshmin historike, jo vetm t nj beteje.

  Kjo letr sht shkruar n fundin e vitit 1997, m saktsisht n dhjetor t ktij viti. Fillimisht ajo sht faksuar, nga jasht Kosovs, sipas t dhnave nga nj faks n aeroportin e Shkupit, e m pas ka ardhur edhe origjinali, pas disa ditsh, prmes kanaleve ilegale. Letra ruhet sot n arkivn e Lvizjes Popullore t Kosovs, ku edhe sht adresuar, ndrsa nj kopje e saj ruhet n Kosov.  Ja edhe letra, thuajse e plot:  T dashur shok e vllezr,

  Disa t dhna rreth ngjarjes n fshatin Vojnik, t ndodhur me 25 nntor 1997 n mes forcave tona dhe t policis sekrete t okupatorit serb. Ngjarja fillon me lajmrimin e nj automjeti civil t tipit niva me katr prsona civil, i cili bnte lvizje t dyshimta n fshat, nga lagjja n lagje. At e vrejtm dhe e prcollm deri sa erdhi tek lagjjja e Binakajve dhe pikrisht afr shtpis ku gjendet veprimtari yn. Sipas rrfimit t shokut, ky tentoi ti identifikoj, por ata tentuan ta tradhtojn duke u paraqitrur njri prej tyre se jemi shqiptar dhe porsa ai e mbaron fjaln, njeri prej tyre shtien disa her me revolver, n drejtim t veprimtarit ton. Shkathtsia e tij e shptoi nga plumbat dhe me shpejtsi t madhe ky ia kthen automatikun dhe e qllon automjetin dhe dihet se i ka qlluar disa nga t ndodhurit brenda. T dyshimtit largohen me shpejtsi t madhe nga vendi i ngjarjes, duke ln n vend shenjat e xhamave t thyer dhe shenja gjaku.

  Kjo ka ndodhur rreth ors 14.00. Pasi largohen t dyshimtit, ky thehet n shtpi dhe bashkohet edhe me tre shokt e tjer, t cilt ishin t gatshm pr ndihm, por rreziku mendohej se kaloi. Vendosn t mos largohen nga fshati se mos ndodh ndonj intervenim i mundshm policor.Ashtu edhe ndodhi.

  Pas dy orsh, pra rreth ors 16.00, n fshat hyjn dy autoblinda, t shoqruar edhe nga nj NIV˔ dhe msyejn lagjen e Binakajve. Kta, shokt tan, zn pozicionet n malin e afrt dhe n gardhiqet e afrta. Porsa mbrrim ekspedita ndshkuese e forcave speciale, zbresin nga blindat dhe fillojn t shtiejn n drejtimesh t ndryshme, pr t prhapur panik. por, n at koh, forcat tona, t prbra, si e tham edhe m lart, nga katr prsona, hapin zjarr dhe e kthejn konfliktin mes tyre dhe ekspedits ndshkuese serbe. T pabarabart n numr e n teknik, bhet trheqja n drejtim t pyllit. Forcat speciale serbe shtinin pa ndrprerje dhe filluan t afrohen, ka u detyruam t prdorim bombat, edhe pse t pakta. Ather, me prdorimin e bombave, serbt u trhoqn n autoblinda dhe lufta bhej vetm nga autoblindat. Kjo zgjati deri rreth ors 18, por nuk mundn t na shtyejn nga pozicioni q e zum n pyll. Kjo i shtyri t largohen me shpejtsi t madhe nga lagjja dhe fshati.

  Nga ana jon nuk patm viktima ose t plagosur: Kurse nga ana e armikut ka patur shenja gjaku n vendin e ngjarjes, sidomos t shumta ishin ku jan prdor bombat.

  Sa i prket organizimit t mvonshm dhe informimit t antarve, ngjarja zhvillohet kshtu: N organizimin ton ekzistojn edhe vzhguesit e terrenit. Njri prej tyre vren autoblindat duke shkuar n drejtim t Klins apo Turiqevcit, deri sa pr rastin q biseduam m lart, kishim informata. Bhet lajmrimi i disa prej punkteve tona dhe ata bn lajmrimin e antarve, por vetm t jemi t gatshm, q porsa t marrim lajmin se far po ndodh n terren, t jemi t gatshm pr ndihm. Nata e bri t veten dhe me vones u b e ditur se ishte fshati Vojnik ku shkuan forcat policore. Edhe pse ne shpejtuam drejt Vojnikut, trheqja e policis bri q t mos konfrontohemi at mbrmje. U tubuam dhe konstatuam se nga forcat tona nuk kishte humbje. Vendosm q t jemi n vzhgim t terrenit, n t gjitha rrugt q t shpien drejt vendit t ngjarjes. Drguam vzhguesit, pra edhe t tjert, vendosm, pasi e morm edhe plqimin e shokut n ngjarje t drejtprdrejt q: nse policia do t ndrmarr ndonj operacion ndshkues, t bjm rezistenc. U vendos q para mngjezit t zihen pikat m strategjike n rrugt q shpien drejt rajonit t rrezikuar, duke e patur parasysh se forcat mund t ndrhyjn nga Mitrovica, Peja, por edhe nga prishtina. U caktuan grupet q do t zn pritat, por edhe vzhguesit pr lajmrim. do gj n Drenic dhe rreth saj ishte nn kontroll. Dshira jon ishte dhe luteshim, q bash n vendin ku edhe ndodhi konfrontimi, t jet ashtu.

  Pra aty e parashikonim se do t korrnim fitore. Kemi pas mundsi edhe m heret, pra n vend tjetr ti shkurtojm, por bash aty, ku edhe e dshironim, na erdhn, ishim disa grupe, n disa prita. Kolona ishte e gjat. Kishim lajmin nga vzhguesit se jan t shoqruar edhe me helikopter. I pritm deri sa hyn n mesin e t gjith grupeve nga 3 4 e deri n 5 veta n grup, ku numri i prgjithshm nga ne ishte prej 23 vetash ( kuptohet prej fshatit Lludeviq deri tek vendi i quajtur kryqat e popit). T tjert ishin n vende t tjera, pr t mos i prshkruar tash t gjitha.

  Kolona hyri ku dshironim. S pari sulmuam me minahedhs, e pastaj disa me bomba e disa me arm zjarri t ndryshme, si automatik, snajper e mitraloz. Konfrontimi filloi rreth ors 10 ku zgjati deri rreth ors 13 -14.

  Operacioni ishte shum i vshtir, luft e ashpr, e pandrper, harxhuam shum municione, sidomos n helikoptert. Disponimi n forcat tona ishte n nivel, edhe pse disa ishin t part, prve harxhimeve n municion, nga forcat tona nuk pati humbje e as t plagosur. ka sht m e rndsishmja, edhe fshatart e ktyre anve u prgjigjen dhe u mbushen malet me lufttar t gatshm, ku gjat trheqjes policia u sulmua nga t gjitha ant, e ku policia n panik shtiu kah mundi, n objekte civile, shkolla e xhami.

  Pasi i shtym t trhiqen forcat speciale serbe shkuam n vendin e ngjarjes ku ishin forcat armike. Ata kishin ln n vend shum dshmi q t tregojn se kan pasur humbje dhe se kan qen t hendikepuar nga paniku. Gjetm municion t ndryshm t kalibrit t madh e deri tek revolvert, veshje antiplumb t prgjakura, shlema, karikator t ndryshm, maska kundr gazrave, patrona lotsjells e shum e shum t tjera. E gjith rruga q nga fshati Lludeviq e deri n vendin Kryqat e popit ishte e mbuluar nga gzhonjat. Damet e psuara nga armiku, ka na i kemi par, jan nj autoblind i kallur, nj i prishur, mitralozin e shkatrruar, njrin nga pizgauert e djegur e disa blinde t damtuar pjesrisht. Helikopteri dyshojm se ka qen i goditur, se shum shpejt u largua dhe m nuk u duk, duke i ln forcat e veta t vetmuara, gjysm ore para se t trhiqeshin.

  Kemi krkesa t mdha pr antarsim, por mungon armatimi. Shum pak keni punuar n kt drejtim. Prandaj shokt q veprojn n kt trev t Drenics, krkojn q t prfaqsohemi me nji nga shokt ton t mhershm q tani e disa koh gjendet jasht, nn emrin e tij konspirativ VESHI.

  N fund t ktij rrfimi ju prshendesim przemrsisht nga Drenica.

  Lavdi t rnve pr liri.

  Nga nj grup shoksh,

  T nnshkruar: Rafeta, Gipa, Zena, Dili, Nura, Dyli, Gafurri.  Nj sqarim pr lexuesit: Kush jan t nnshkruarit e kush sht Veshi  - Rafeta ishte pseudonimi i Adem Jasharit,

  - Gipa ishte Iliaz Kodra (komandant i brigads Fehmi Lladrovci- vrar n luft),

  - Zena ishte Zenun Kodra,

  - Dili ishte Fadil Kodra,

  - Nura ishte Nuredin Lushtaku,

  - Dyli ishte Hamz Jashari,

  - Gafurri ishte Abedin Rexha, i njohur m von si Sandakani, komandant brigade, i vrar n luft.  Nga shtat t nnshkruarit, katr jan vrar n luft, tre t tjert jan sot n TMK, me gradat superiore, gjeneral major e m tej. Ndrsa Veshi ishte emri konspirativ i Ramiz Ladrovcit gjat lufts i caktuar me detyra t nj rndsie t veant pran Lvizjes Popullore t Kosovs, si prfaqsues i saj n Shqipri dhe pran Shtabit t Prgjithshm t UK-s.

  Jam mrekulluar gjithnj prej ksaj letre, q kur e kam pasur n duar pr her t par, mrekullohem edhe tani. Prgjithsisht aksionet e ndryshme t UK-s jan informuar n Shtabin e Prgjithshm ose n Kryesin e Organizats. Disa prej tyre ruhen ende. Por kjo letr, e shkruar thjesht, nga njher duke i rn shkurt disa ngjarjeve, ajo ka n vete edhe nj vler t madhe: Asnjher e askund nuk mund t gjesh mburrje, rrahje gjoksi, askund nuk gjen emra t prvem, se ishte ai apo isha un, por gjithka mbeti n emrin e shokve dhe t lufttarve t liris.

  Rreth tre muaj pas ksaj letra Adem Jashari u vra n luft. Mirpo kushdo q ka rastin t lexoj kto rradh mund t kuptoj fare mir se asgj nuk ka qen e rastsishme.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 2. #282
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,940

  Pr: Adem Jashari - Hero i Kosovs

  ADEM JASHARI DHE VIZIONI I TIJ PER LUFTEN NE KOSOVE

  Fragment nga nje liber ne punim...
  Bedri Islami
  Kur kullat e Jasharve u rrethuan pr her t par, ishte fund viti dhe do te fillonte kshtu saga e nj njeriu legjend dhe e nj Fisi t jashtzakonshm, t cilt natyrshm, si nj pjes jete do t bnin flijimin e tyre. N pikun e rrethimit, i gjith mali prkarshi kullave u mbush me njerz q kishin ardhur t bnin luft. Togfjalshi " t bsh luft" nuk ekziston n asnj gjuh tjetr t bots... nuk do e donim as ne, si komb, t kishim nj togfjalsh t till, por nuk kishim pasur rrug tjetr...

  Njerzit q ishin mbledhur n mal i than Ademit, " nisja lufts, ne vijm me ty"...dhe qindra vet po pritnin.

  Nse Adem Jashari do t kishte pasur konceptin e ngusht pr luftn, pra n se ai do t kishte menduar se "hajt, po ja fillojm...", gjith ata njerz q kishin rrethuar malin do t ishin nj ngasje e madhe pr ta br kt.

  Nj njeri i zakonshm, i revoltuar, i gatshm t luftoj, ndoshta do e kishte par t arsyeshme se "mund tia fillojm". N fund t fundit do t kishte qen e justifikueshme. Aq m shum kjo do t kishte qen e justifikueshme n momentet e dhimbjes vetjake, kur sheh se gjith antart e familjes jan peng i pushtuesit, kur djemt jan lidhur dhe nuk dihet fati i tyre.

  Por kjo do t ishte e natyrshme pr nj njeri t zakonshm, jo pr njerz q kthejn pr s mbari historin dhe jetn e nj kombi. Mendimi vizionar i Adem Jasharit pr t ngritur n radh t par strukturat e lufts, mbshtetur jo vetm te nj njeri, te nj familje apo te nj fis, dshmoi se kishte qen i drejt dhe i sakt.

  Fakti se rreth tij u mblodhn, n nj mnyr ose n nj tjetr, nga larg ose nga afr, t gjith ata q do t ishin njkohsisht pjes dhe realizues t Ushtris lirimtare t Kosovs, t on pashmangshm te mendimi tjetr: cilt ishin ata te t cilt Adem Jashari kishte falur besimin e tij t madh dhe kishte rrokur besn se do u shkonin punve deri n fund?

  N historin e Ushtris lirimtare t Kosovs, a ka nj dat t njohur, n t ciln jan marr vendime t rndsishme?

  Ka nj dat t till. sht 5 prilli i vitit 1993, kur bhet Mbledhja e njohur n Kulln e Jasharve. Mendoj se sht njra nga datat m t rndsishme t lufts. Edhe n kt mbledhje, Adem Jashari nuk e vendos veten mbi t tjert, sepse as q e kishte ndr mend nj gj t till. Fjal pak si gjithnj, at e brenin rishtas dy halle t mdha: ecuria e ushtris q po ngrihej, emrtimi i saj dhe, m e rndsishmja, ai rikthehej te mendimi i tij pr prgjegjsin politike t aksioneve.

  Mbledhja e 5 prillit n Prekaz ishte njra ndr m t rndsishmet pr Ushtrin lirimtare t Kosovs. Disa nga emrat e njohur t lufts do t ishin pjes e saj, mes t cilve edhe Hashim Thai, Fadil Kodra, Hamit Jashari, Sahit Jashari, Besim Rama, Rafet Rama, Jakup Nura, Ilmi Zeka, Jakup Krasniqi, Sami Lushtaku e t tjer. Fakti q mblidheshin n kullat e Jasharve, megjithse ndodhej nn vzhgimin e prhershm dhe mund t sulmoheshin, dshmon pr dy gjra: sigurin q afronte ajo dhe rolin prijatar t Adem Jasharit.

  Si sht njohur roli dhe funksioni drejtues i Adem Jasharit? Prmes cilave kanale ka kaluar nj gj e till? Me gjith se ai kurr nuk e krkonte nj gj t till, pra t ishte prijs, e gjith kjo, brenda Kosovs, u b krejt natyrshm, si dika e zakonshme dhe e kuptueshme.

  Npr portat e atyre kullave do t hynin: Rexhep Selimi, Muj Krasniqi, Sulejman Selimi, Nait Hasani, Ramiz Lladrovci, Jakup Krasniqi, Iliaz Kodra, Nuredin Lushtaku, Abedin Rexha, Kadri Veseli... M par e kishin br kt rrug Ahmet Haxhia dhe Ramadan Avdiu. M pas do t shkonin drejt saj Adrian Krasniqi dhe Daut Haredinaj. Do t kishin lidhje me t: Xhavit Haliti, Ali Ahmeti, Fehmi Lladrovci. Kjo do t thot se bashkpuntor t tij ishin thuajse t gjith emrat e njohur t lufts. Kjo nuk ka qen rastsi dhe nuk do t ishte po ashtu e rastsishme q n ditt m t vshtira do e kishin t domosdoshme mbshtetjen tek emri i Adem Jasharit.

  Krejtsisht logjikshm ai u b qendra e lufts, dhe rrjedhja e mpasme e ngjarjeve dshmoi vrtetsin e thnies s Shaban Jasharit se "besn po ua jap, nse krcet n Prekaz, ka me krcit n t gjith Kosovn".

  Dhe kur e si krciti n Prekaz? Fisi i Jasharve ka njohur tri rrethime nga forcat policore dhe paraushtarake serbe. Pr her t par ata jan rrethuar m 30 dhjetor t vitit 1991 dhe prej asaj dite ka filluar edhe ilegaliteti i Adem Jasharit.

  Pr her t dyt ata u rrethuan n 22 janar t vitit 1998, dhe dy muaj m von, n fillimin e marsit, ku ndodhi edhe beteja e njohur tashm n histori. N rrethimin e dyt dhe t tret kan qen pjes edhe forcat paraushtarake t Arkanit dhe ai vet. Natyrisht rrethimi i tret ka qen edhe m i shumfisht. Mund t them se ka qen i disafisht dhe me gjith prpjekjet q jan br pr tu ardhur n ndihm, prsri ka qen e vshtir, n mos e pamundur.

  Lufta ka zgjatur m shum se dy dit dhe dy net. Kan luftuar t gjith, q nga plaku i shtpis, daja i Ademit,Osman Geci, q kishte qen mik asaj nate dhe deri te fmijt mbi 12 vjet. Njri prej fmijve, Fitimi, sht gjetur i vrar me automatik n dor, n oborrin e shtpis. N tri kullat e Jasharve jan var 26 vet, ndrsa nga i gjith fisi i tij 57 vet.

  Si ju thash, gjat gjith kohs Ademi ka knduar kngn e eriz Topullit. Ai sht vrar i fundit dhe pas rnies s tij, pr disa or askush nuk u sht afruar kullave t djegura
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 3. #283
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,940

  Pr: Adem Jashari - Hero i Kosovs  ADEM JASHARI Kjo Kosov fort po qan, Po vajton e mjera nn ! Nj burr trim me pas kan, Zot ksaj toke sot me i dal. Me i dal zot mmdheut Si n kohn e Sknderbeut Si n at' koh dikur moti Kur ishte gjall Kastrioti; Q Sulltanat si la kurr N Arbri me vendos flamur! A esht' afrue dit' e bardh ? Si n Kruj kur pat ardh ! Me ardh prap e mej pa me sy Si e kan nda ket Shqiptari ! Shum po vu'n Kosova nn Srbi ! Si nn kthetrat e korbit t zi ! Kjo Drenica po fol vet ; Ende trimat nuk m kan vdek ! Ende trimat i kam gjall N' ball Serbies pr me i dal ! Sllobodanin pr me e ndal. Pushk e fort ku paska kris ? Pyet Kosova, djepi Shqipnis ? N' Prekazin e Ahmet Delis, Lufton Ademi kunder Srbis ! Si Tahir Meha qe luftoj dikur, Per t gjall s'u dorzue kurr ! Njmijnntqind e nntdhjet e tet N Mars ngritet legjenda vet ! N' kam po ohet Legjendari, Komandant Adem Jashari. Nga Kraleva, Nishi e Piroti, Nga Prokupla vijn oj vraft Zoti ! Si re e zeza' kur prishet moti ! Ushtrit serbe kolon po shkojn Ushtar, polic nga Belgradi ojn, Pesmij trupa po parakalojn ! Tetdhjet tanke po i drgojn ! N' Mitrovic ushtria kalojn, Drejt Skenderajt ata po shkojn! Forca t' mdha nga Skenderaj vijn, Pa el drita n'Prekaz po hyjn. N'Polac n'Llaush stacionohen, Tre katunde ke po rrethohen ! Nga Llausha e kan lajmrue, Ademit i kan tregue ; Ve Prekazi sht rrethue ! Ademi djemve u paska than ; ojnu trima gjith n kam, Mitraloz e bume mej marr Gjith n'pozicjone pr me dal, Shkau Prekazin don me kall ! Shkau neve na paska msy, N Prekaz ushtria don me hi ! Qoft prhajr Ademi po thot, Njqind vjet kemi prit si sot. Te Jashart boll jan mundue, Dajt nga Llausha per me shkue. Askush s'mundet me u afrue ! Ndihm Ademit s'po mujn mej ue ! Shum ke shkiet e kan' rrethue ! Si me lisa me e gardhue ! Rrethimin t'gjall mos me kalue, Askush i gjall' mos me shptue ! Topat e shkaut po krsasin, Kullen Ademit ja godasin ! Tanksi, minahedhsi s'po pushojn, Barot e hekur ngado gjmojn ! Jashart kan nis me kendue Edhe me kang tuj luftue ! Pushk e kang s'po i ndalin ! Zakon u kishte ln i pari, Tuj kndue lufton Shqiptari. ou nipash, daja po m'ja ban Ishte plak besa daja Osman Edhe Ademit ka i ka than ; O Adem ti je si djal i ri Krejt prapa nuk muj t t' rri Gjith ka lufton pas s'muj t t'vi, Nje bes t Zotit po t'a jap Pr Ty nj pushk se la pa e zbraz. Brit Ademi, lshon nj za ; Ku t kam Hamz more vlla ? Mbahu fort, qndro o burr, Pushken shkaut mos ja ndal kurr, Kurr at' pushk mos me ja nda Kem me u djeg me shka ka ! Jem n luft qe njqind vjet, Sot sht' koha me tregu vet Me hek qafe serbin prjet. Adem Jashari keshtu po flet, Po u thot aj familjes vet : Se ket pun kur e kem nis S'kena ba mend me lan prgjis, Amanetin n vend do ta ojm I madh' e i vogl dot luftojm, Jashart krejt me u farue ! Po na fund kena me fitue. Plot tre dit e plot dy net, Pushka n Prekaz po krset ! N'ditn e par shptojkan krejt Asnj i vrar te Jashart s'po jet. Dit' e dyt para se po zbardhon, Komandir Ilija shka po bon ? Nja tridhjet milic po i urdhron, T tridhjet t' Arkanit jan kan ! Prej Ushtris largue jan, Kulls s' Shabanit i shkojn pran ! E kcejn murin jan hi n'oborr ! O Ademi edhe poj heton Nj za djemve po jau lishon, Fort Ademi edhe po brtet! Djem e nipa po mi thrret, Po i leshon z vllaut vet ; Priti Hamz t gjall mos i le. A dhe Hamza t gjall s'po i le ! Sa po mujn shkijet po i palojn, Jashart pushkn nuk po e ndalojn S'po i lan shkijet t gjall me hi N prak me ju shkel n shtpi, Kishin brenda rob e fmi ! K'shtu Ademi besn e kish ba ; N dor t shkaut mos me ra Me ka krejt kam me u vra ! Kurr Kosovn vet' nuk e la ! Me ka krejt pa u farue! Kurr Kosovn s'kam me l'shue, S'kam me l'shu, shkijet me pushtue ! Brez pas brezi e kem trash'gue, Iliret kt tok' kan sundue, Dardan-kosovar kan luftue! Kurr Kosovn se kan dorzue. Amanet t'part lan naj kan ; Kurr Kosovn mos me e dhan Kurr Serbies mos me ia lan. Sa po mund shkije po vret I kan vrar njzet e tet ! Nja dy t'gjall i kan zan ! Ademit shka na i paskan than ; Fort po e lusin, bej po i bajn T'gjall me na l'shue a nuk ban ? Edhe Ademi po m i ngon ; S'kena ardh ketu me luftue, Po me zor na kan ue ! aj Ilija na ka urdhnue. Ather Ademi po menon ? Shqiptari e ka pas zakon Me liru aj q vetin dorzon. Adem Jashari burr azgan T dy serbet po i liron ! Njrit shka ka i paska thon ? Shko Ilijes fjal i on; Baca Shaban ty a t'ka than, Bes n ju nuk ban me nxan! S'kemi pas kurr bes me shka, Gjith n' tradhti na kan vra. Plot dy dit e plot dy net, Po na zbardh dita e tret ! N Prekaz pushka po kerset ! Jashart me Serbi tuj luftue ! Se kan nder mend me u dorzue ! Me u dorzu kurr t gjall ! Shkaut pushken s'ja kan ndal, Nuk po ia ndalin pushkn hi, Farun shum ushtar e milic ! Shum' ushtar e milic t vrar ! Npr oborr e npr ar, Nja treqind t vram i lan ! Si duaj kashte me u kan Permbi trupat e shkive t'vram Shokt e tyre po kalojn ! Drejt Jasharve ushtria shkojn ! Sikur drapri n'ar tu korr, Si me drapr mej pre mu kon ! Si kall'zi gruri npr tok. Pa shpirt sllavt bien si bor ! Ademi n' mitraloz tuj korr ! Ushtria e Serbis u farue ! Jashart nuk dojn me u dorzue. Komandira edhe Gjeneral, Thojn Ademi nuk jepet i gjall ! Krejt Serbia k'tu me u kan ! Gjeneralat po urdhnojn ; Granatimet po i shpeshtojn ! Shum predha kulln qllojn ! Barot e hekur po lshojn ! Gjylet ishin kan mallkue, Rob e fmi i paska farue ! Rob e fmi granata i vret ! Edhe Hamzn me daj'n e vet, Bacn Shaban me nipa krejt ! Jet Ademi ve me djal t' vet ! Bab e bir po bajn gajret Po qndrojn si me u kan tridhjet ! Ushtria kull's iu afrue Dham n'dham me etnikt tuj shkue ! Nj plumb ishte kan mallkue, Adem Jasharin ka qillue ! Ademin keq e paska marr Edhe Ademi jet' po ndrron ! Djal i vetm po m lufton ! I gjall kulln s'po e dorzon ! Brenda ushtrin s'po e lejon, T gjall shkiet si len me hi Si len gjall mej hi n shpi. T mramtn pushk zbraz Kushtrimi Edhe djalin e merr timi ! E merr flaka, era barotit N gjoks i bjen gjylja topit ! Gjylja topit ve po ma vret Dhe Kushtrimi nj fjal e flet Sa pr plumba se kishim dert ! Familja ime me nj shtet Ke tu luftue treqind vjet, Pr liri dhe vend t vet.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 4. #284
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-08-2012
  Postime
  2,186

  Pr: Adem Jashari - Hero i Kosovs

  Un e dija qe "Nn Tereza" ishte hero e Kosoves ?

  Me shume gjene emertime te sheshve, spitaleve e qendrave te ndryshme emerin "Nn Tereza" sesa njeriut i cili u flijua per 2'000'000 shqiptar, me emrin Adem !

 5. #285
  JUDO Maska e Gogi
  Antarsuar
  10-08-2008
  Vendndodhja
  Prishtin
  Postime
  1,669

  Pr: Adem Jashari - Hero i Kosovs

  Citim Postuar m par nga Le dvou Lexo Postimin
  Un e dija qe "Nn Tereza" ishte hero e Kosoves ?

  Me shume gjene emertime te sheshve, spitaleve e qendrave te ndryshme emerin "Nn Tereza" sesa njeriut i cili u flijua per 2'000'000 shqiptar, me emrin Adem !
  Ka vend per Nenen Tereze edhe per Adem Jasharin edhe per Skenderbeun edhe per Ismail Qemalin edhe per shume tjere. A po te duket Kosova gare qe kush po merr emra me shume a cka? E rendesishme eshte me diskutu se a po punohet sot per idealin e atyre qe kontribuan per Shqiptaret dhe Boten dhe jo per emra institucionesh dhe rrugesh.

  Sic u pa edhe familja e Njazi Ademit -Mjekrra ju beri me dije se Shqiptaret kane luftuar dhe rene per Atdhe dhe jo per fe.
  Kush sht prej jush pa mkat, le ta gjuaj i pari gurin n t!

 6. Anetart m posht kan falenderuar Gogi pr postimin:

  Llapi (03-01-2014)

 7. #286

  Pr: Adem Jashari - Hero i Kosovs

  Gogi :
  Sic u pa edhe familja e Njazi Ademit -Mjekrra ju beri me dije se Shqiptaret kane luftuar dhe rene per Atdhe dhe jo per fe.
  Kush ju tha juve se ai paska luftuar pr fe?

 8. #287

  Pr: Adem Jashari - Hero i Kosovs

  Citim Postuar m par nga referi_1 Lexo Postimin
  Gogi :
  Kush ju tha juve se ai paska luftuar pr fe?
  Faqja e facebook-in "te gjithe kunder Ramushit" eshte plot fotografi te ketij dhe lufetarve tjere, te cilet keperdoren per propagande...
  https://www.facebook.com/KunderRamushit
  S'shkon shume kohe dhe do ta shajne edhe Adem Jasharin, te cilin aktualisht e keqperdron per propagande antikombetare dhe kunder R. Haradinaj.

 9. #288
  JUDO Maska e Gogi
  Antarsuar
  10-08-2008
  Vendndodhja
  Prishtin
  Postime
  1,669

  Pr: Adem Jashari - Hero i Kosovs

  Citim Postuar m par nga referi_1 Lexo Postimin
  Gogi :
  Kush ju tha juve se ai paska luftuar pr fe?
  Ju jeni interesant se asnje te nje lloji sjeni, krejt sui generis jeni.
  Kush sht prej jush pa mkat, le ta gjuaj i pari gurin n t!

 10. #289

  Pr: Adem Jashari - Hero i Kosovs

  Citim Postuar m par nga Gogi Lexo Postimin
  Ju jeni interesant se asnje te nje lloji sjeni, krejt sui generis jeni.
  Po de edhe ne e pranojm se jemi br shum interesant,e jo si juve q jeni margjinalizuar....

 11. #290
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-08-2012
  Postime
  2,186

  Pr: Adem Jashari - Hero i Kosovs

  Citim Postuar m par nga Gogi Lexo Postimin
  Ka vend per Nenen Tereze edhe per Adem Jasharin edhe per Skenderbeun edhe per Ismail Qemalin edhe per shume tjere. A po te duket Kosova gare qe kush po merr emra me shume a cka? E rendesishme eshte me diskutu se a po punohet sot per idealin e atyre qe kontribuan per Shqiptaret dhe Boten dhe jo per emra institucionesh dhe rrugesh.

  Sic u pa edhe familja e Njazi Ademit -Mjekrra ju beri me dije se Shqiptaret kane luftuar dhe rene per Atdhe dhe jo per fe.
  Po c'lidhje ka nje misionare shqiptare e cila tere jeten e shkriu ne Kalkuta t Indise, me lirimin e Kosovs !?

  Te vdessh per atdhe, nuk eshte njesoj sikur te vdesesh si "ateist" ! Ata musliman ishin, besonin Zotin 1 dhe diten e Gjykimit !

 12. #291
  Besimtar Katolik Maska e altint71
  Antarsuar
  27-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  50
  Postime
  933

  Pr: Adem Jashari - Hero i Kosovs

  Adem Jashari eshte hero i Popullit Shqiptar .

 13. #292
  Shqiptar nga Kosova Maska e prishtina75
  Antarsuar
  22-03-2012
  Postime
  3,360

  Pr: Adem Jashari - Hero i Kosovs


 14. #293
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-12-2010
  Vendndodhja
  ne boten e udirave
  Postime
  3,776

  Pr: Adem Jashari - Hero i Kosovs

  Juve qe e bete historine, juve qe u mundesuat dy milion njerzve te enderrojne te lire dhe miliona te tjereve ua ngrohet ndjenjen e bukur te te qenit shqiptar, juve qe jasharizuat shekullin, juve qe u kam pike referimi sa here qe prezantohem para njerzve te botes, lavdi u qofte per aq kohe sa te ekzistoje kombi shqiptar.

 15. #294
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,940

  Pr: Adem Jashari - Hero i Kosovs


  Ja Kush Ishte Spiuni M I Madh Shqiptar N Kohn E Lufts,Dhe Kush E Spiunuan Adem Jasharin N Cdo Lvizje..(VIDEO)


  Lufta e Kosoves qe u zhvillua para 16 viteve cdo dite e me shume po na sjell risi te reja pasi pothuajse cdo dite ne zbulojme nga nje tradhetar e nga nje spiun shqiptar qe u ndihmoi serbeve ne lufte.
  Pa pike turpi e pa pike zemre ata vendosen qe te shesin atdheun popullin dhe nenat e tyre vetem e vetem qe te fitojne ca para te qelbura.
  Edhe gjate shkruarjes se lajmit gjaku me vlon e me vete them se si i thot nje njeri vetes Shqipetar kur eshte me zemer tradhtari e me fytyre Serbi,si..?
  A nuk u kenaqen kur i shihnin ne televizor e kur i ndegjonin ne radio britmat trishtuese te nenave tona,femijeve tone apo zemra iu bente mal,e shpirti iu hedhte valle.
  Gjate nje interviste ne emisionin Vo Centar me Vasko Eftov,ishte marre ne interviste nje ish gjeneral serb,i cili tregoi se sa spiune dhe se sa here ata mund ta vrisnin Adem Jasharin.
  Gjenerali serb tha:Ne ishim ne dijeni ne cdo hap qe bente komandanti i shqipetareve Adem Jashari,pasi ne kishim spiune brenda dhe per kete arsye ne dinim gjdo gje rreth tij se ku po shkonte e cka po bente
  Ai gjithashtu theksoi se ne kohen e paraluftes dhe te pasluftes ishin rreth 30.000 spiune shqiptare te cilet e kishin shitur veten kombin e tyre per ca mijera euro.
  Me tej ai tregoi se ata mund ta kishin vrare Adem Jasharin kur te donin dhe ku te donin madje mund ta zinin edhe te gjalle,pasi spiunet e informonin ate ne cdo kohe,mirepo ai tregoi edhe pse u be masakrua familja Jashari.
  Ne mund ta vritnim Adem Jasharin kudo dhe kurdo,madje edhe mund ta zinim edhe te gjalle mirepo ne i vrame familjen per ti derguar nje mesazh nderkombetareve
  Ai tregoi se 3 spiune ishiin te aferm te Adem Jasharit mirepo nuk ceki emra,ndersa si spiuni me i madh tha qe ishte Bujar Bukoshi nje ish minister.
  Bukoshi na informonte per gjdo gje madje edhe per detajet me te vogla,pasi ne ia mbushnim xhepin plot me para te thata,atij te themi i pelqenin shume parate
  Pergatiti I.L -Aktualitete.com
  VIDEO E PLOTE 16. #295
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,940

  Pr: Adem Jashari - Hero i Kosovs


  T MOS ISHTE PUSHK E ADEM JASHARIT,
  SOT KOSOVA DO T FLISTE SERBISHT!


  Sot e mbi shtat shekuj m par, gjenerali Gjergj Kastrioti,
  nga Nishi, i kthej selame Stambollit:Po kthehem n atdheun
  tim Arbr, atje ku male e shkrepa, shpendi e djepa, flasin
  shqip!. Deputeti i par shqiptar nga Drenica, Hasan Prishtina:
  Ma mire nj pushk n male, se nj Parlament turk!.
  Riza Greievci
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

Faqja 15 prej 15 FillimFillim ... 5131415

Tema t Ngjashme

 1. Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i par i Republiks s Kosovs
  Nga Albanino n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 2055
  Postimi i Fundit: 27-11-2014, 11:11
 2. Kshtu foli Tahir Zemaj
  Nga Nice_Boy n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 123
  Postimi i Fundit: 01-01-2014, 18:52
 3. Tahiraj: Rrefime mbi luften ne Kosove
  Nga Kuksjan_forever n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 14:42
 4. Me ne fund u pranua publikisht se kosova ska ushtri
  Nga beni33 n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 126
  Postimi i Fundit: 11-03-2009, 18:14
 5. Shprthen dhuna ndretnike n Kosove
  Nga mitrovicalia_81 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 334
  Postimi i Fundit: 12-05-2004, 00:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •