Close
Faqja 10 prej 15 FillimFillim ... 89101112 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 200 prej 297
  1. #181
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    29-10-2009
    Postime
    356
    Na jep pra fakte zotri ,ku ka fyerje dhe genjeshtra ? ekonomi

    NESE JE KAPiDAN I DINI RREGULLAT E LUFTES O ZOTRIU IM?SE KOMANDANTI I USHTRIS VDES MBASI KAPITULLON USHTRIA?
    Dhe ku ke ndegjue o kapiden qe komandanti jete lene vetem pa mbrojtje nga ushtaret e uē?Nuk po shkojna tek uēk por ne afganistan,apo ne qad apo zgjidhe ti nje vend roberuar e qe lufton per liri
    A ke ndegjue diku ne prrallat e tua na trego vetem te verteten e mos na maro petlla me uje pash zotin!POEZIA E LEJON EDHE TE SHAREN KUR KERKOHET ?SIDOMOS KUR ESHTE NE RREZIK QESHTJA MADHORE !

    HEJ mbas ardhjes nga usa e Sejdiut dhe Thaqit njeri dha doreheqje diēka po zihet por mblidhnu e bashkohunu se delja qe ndahet nga tufa e gelltit ujku i serbise,e ne jemi ba si delet e kerkue ndihme si lepurat tek breshkat!
    thuaja te vertetes mos ju frugo sa nuk eshte bere vone o njeri i perendise!Se kurr ma keq populli yn ska qen ma ne rrezik
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arberi_fr : 01-10-2010 mė 19:48

  2. #182
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    29-10-2009
    Postime
    356
    O njeri(llaposho) i shkerdhafte,po kush je ti bre qe e dashke kaq shume legjenden Adem Jasharin ?



    Une si sot si ne kohen e titos e Rankoviqit e te Rugoves dhe sot jam ai qe kam qen.Ama me serb kur dafranga skam bere ne jeten time e as me shpiuna.
    Per me rrahur keta sme jete marak e dijne shpiunat se ēfare shperblimesh ju kam dhurue?Por se paskna dite se shumica e shqiptareve paraqiten patriota e si ta kethejne shpinen ruju ketyre se te kan marr ne qafe !

    Pa shiqo se ēka na shkruan Llapi
    po une nuk thash rastesisht qe ju shpiunat shkoni tek tema per rugovnen ahmet krasniqin tahir zemen rrahman morinen sinan hasanin etj.
    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Shpiuni patriotit i thote shpiun a per bese enverist i rrast qenke!Llapo Adem Jashari ka qen ushtari i Rugoves mos llomotit pa fakte?

    Nuk eshte juve per tju besue qe jeni gjak shqiptari pasha nje perendi!
    Rrahman Morina vdiq per flamurin kuq e zi dhe Rugovaset dhe enveristet e quajshin tradhetar.Pra, as zema nuk na qenka tradhetar,pos ju qe dini ti mbeshtillni gjerat si dreqi zi!
    Edhe Avni Rrustemin e shpallni patriot kinse e paska vrare Esat Pashen,kurse Esat Pasha ne stamboll bashk me Ismail Qemailin kan qen shok te beses per tu que ne lufte per bashkimin e trojeve shqiptare,.Por ju enverista dini ti shpallni njerezit patriota shpiuna e zoti ju vrafte ishalla!

    Pasi edhe mua me shpallni spiun shkoni bre ne paidh te sames se as dreqi juve nuk mundet me ju ra ne fije!Une po kerkoi nga te gjithe qenat e qenefat si ju te gjeni argumente kur dikujt i thuani spiun pa qen fare .E jo vetem jeve duhet tju besoin kur dikend e shpallni spiun pa argumente udbashet e serbit kete e ka thene xhavit h. ne nje emision parrotlla keshtu;udbashet e serbise ne diaspore dijshin qe patriotet ti etiketojshin si shpiuna te serbise dhe njerezit e tyre po po ti likvidoin si udbasha te serbise .Dhe tju beson masa e shkrete juve pisaaaaaa!
    veq fabrikoni se ne fund varret ne sanduqe i keni te sigurta.Une jo por ruajunu nga i madhi,siq do ju ndeshkoi si popullin e Lutit qe e kishte leshue rrugen e njerezise!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arberi_fr : 02-10-2010 mė 10:29

  3. #183
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-11-2009
    Postime
    119
    Citim Postuar mė parė nga arberi_fr Lexo Postimin
    O njeri(llaposho) i shkerdhafte,po kush je ti bre qe e dashke kaq shume legjenden Adem Jasharin ?



    Une si sot si ne kohen e titos e Rankoviqit e Rugoves dhe sot jam ai qe kam qen.Ama me serb kur dafranga skam bere ne jeten time e as me shpiuna.
    Per me rrahur keta sme jete marak e dijne shpiunat se ēfare shperblimesh ju kam dhurue?Por se paskna dite se shumica e shqiptareve paraqiten patriota e si ta kethejne shpinen ruju ketyre se te kan marr ne qafe !

    Pa shiqo se ēka na shkruan Llapi
    po une nuk thash rastesisht qe ju shpiunat shkoni tek tema per rugovnen ahmet krasniqin tahir zemen rrahman morinen sinan hasanin etj.
    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Shpiuni patriotit i thote shpiun a per bese enverist i rrast qenke!Llapo Adem Jashari ka qen ushtari i Rugoves mos llomotit pa fakte?

    Nuk eshte juve per tju besue qe jeni gjak shqiptari pasha nje perendi!
    Rrahman Morina vdiq per flamurin kuq e zi dhe Rugovaset dhe enveristet e quajshin tradhetar.Pra, as zema nuk na qenka tradhetar,pos ju qe dini ti mbeshtillni gjerat si dreqi zi!
    Edhe Avni Rrustemin e shpallni patriot kinse e paska vrare Esat Pashen,kurse Esat Pasha ne stamboll bashk me Ismail Qemailin kan qen shok te beses per tu que ne lufte per bashkimin e trojeve shqiptare,.Por ju enverista dini ti shpallni njerezit patriota shpiuna e zoti ju vrafte ishalla!

    Pasi edhe mua me shpallni spiun shkoni bre ne paidh te sames se as dreqi juve nuk mundet me ju ra ne fije!Une po kerkoi nga te gjithe qenat e qenefat si ju te gjeni argumente kur dikujt i thuani spiun pa qen fare .E jo vetem jeve duhet tju besoin kur dikend e shpallni spiun pa argumente udbashet e serbit kete e ka thene xhavit h. ne nje emision parrotlla keshtu;udbashet e serbise ne diaspore dijshin qe patriotet ti etiketojshin si shpiuna te serbise dhe njerezit e tyre po po ti likvidoin si udbasha te serbise .Dhe tju beson masa e shkrete juve pisaaaaaa!
    veq fabrikoni se ne fund varret ne sanduqe i keni te sigurta.Une jo por ruajunu nga i madhi,siq do ju ndeshkoi si popullin e Lutit qe e kishte leshue rrugen e njerezise!
    Neqoftese per ty arberi_fr ,Rrahman Morina dhe Esat Toptani jane patriote,atehere ty tu kane kthye gjerat per se mbrapshti,po..po.. ose e ke teprua me ndonje gote ,por thone ate qe ka dija ta qet pija.
    Ti ketu ke dale si don Kishoti i Manches per te bere luften e se djathes kunder se majtes ,lufte e cila ne kontinentin Europian ka perfundua tash njezete vjete me renjen e murit te Berlinit.

    Nuk ka debate dhe lufte ideologjike ne Europe ore i uruar.E majta dhe e djatheta simbolizojne e para theksimin e programeve sociale te shtresave me te varfera dhe e dyta theksimin e interesave te kapitalit dhe klases se punedhenesve,por ne vendet e varfura nuk dallojne fare,madje shpesh PD ne Shqiperi ne shume aspekte eshte me e majte se e majta sepse ne demokraci luftohet per e lektorat e jo per ideologji.

    Me te thane te drejeten pas ketij shkrimi per Rrahman Morinen dhe Esat Toptanin nuk me joshe debati me shkrimet tua edhe ashtu teper agresive me fyerje e fjale bruatale.Nuk me befason as perpjekja per te ngritur karikaturat e politikes ne piedestalin e herojve,por tu kisha lute te kursesh Adem Jasharin me bashkeluftetaret e rene,pra heronjet e vertete qe dhane jeten ne altarin e lirise se Kosoves nga krahasime dhe relacione me politikanet si ajo ushtar komandant se ata nuk ishin pione te politikes por darsmore te lirise se Kosoves.
    Ke te drejte te shkruash dhe te atakoshe shkerdhatat e politikes te cilitdo krah a partije politike te duash ,madje edhe nese kane vdeke sepse ata ne nje menyre kane pranuar te jene objekte i gjykimit publik ,por mos sperkate me ndytesi politike vlerat e shenjta ata qe kishin parti,fe dhe ideal lirine e atdheut dhe qe per ate luftuan duke dhene me te shtrenjten.
    Tani perpiqu te behesh burre e te shkruash si i ka hije moshes sate se po duket se je rrokate e tu ka ba taralushe krejte e, pastro fjalorin e mos i korite vjete tua se nuk te ka hije, se ketu po debaton me vllezer te nje gjuhe e gjaku e jo me armiqe.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga kapidani 9 : 02-10-2010 mė 11:21

  4. #184
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anėtarėsuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594
    Citim Postuar mė parė nga arberi_fr Lexo Postimin
    O njeri(llaposho) i shkerdhafte,po kush je ti bre qe e dashke kaq shume legjenden Adem Jasharin ?



    Une si sot si ne kohen e titos e Rankoviqit e te Rugoves dhe sot jam ai qe kam qen.Ama me serb kur dafranga skam bere ne jeten time e as me shpiuna.
    Per me rrahur keta sme jete marak e dijne shpiunat se ēfare shperblimesh ju kam dhurue?Por se paskna dite se shumica e shqiptareve paraqiten patriota e si ta kethejne shpinen ruju ketyre se te kan marr ne qafe !

    Pa shiqo se ēka na shkruan Llapi
    po une nuk thash rastesisht qe ju shpiunat shkoni tek tema per rugovnen ahmet krasniqin tahir zemen rrahman morinen sinan hasanin etj.
    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Shpiuni patriotit i thote shpiun a per bese enverist i rrast qenke!Llapo Adem Jashari ka qen ushtari i Rugoves mos llomotit pa fakte?

    Nuk eshte juve per tju besue qe jeni gjak shqiptari pasha nje perendi!
    Rrahman Morina vdiq per flamurin kuq e zi dhe Rugovaset dhe enveristet e quajshin tradhetar.Pra, as zema nuk na qenka tradhetar,pos ju qe dini ti mbeshtillni gjerat si dreqi zi!
    Edhe Avni Rrustemin e shpallni patriot kinse e paska vrare Esat Pashen,kurse Esat Pasha ne stamboll bashk me Ismail Qemailin kan qen shok te beses per tu que ne lufte per bashkimin e trojeve shqiptare,.Por ju enverista dini ti shpallni njerezit patriota shpiuna e zoti ju vrafte ishalla!

    Pasi edhe mua me shpallni spiun shkoni bre ne paidh te sames se as dreqi juve nuk mundet me ju ra ne fije!Une po kerkoi nga te gjithe qenat e qenefat si ju te gjeni argumente kur dikujt i thuani spiun pa qen fare .E jo vetem jeve duhet tju besoin kur dikend e shpallni spiun pa argumente udbashet e serbit kete e ka thene xhavit h. ne nje emision parrotlla keshtu;udbashet e serbise ne diaspore dijshin qe patriotet ti etiketojshin si shpiuna te serbise dhe njerezit e tyre po po ti likvidoin si udbasha te serbise .Dhe tju beson masa e shkrete juve pisaaaaaa!
    veq fabrikoni se ne fund varret ne sanduqe i keni te sigurta.Une jo por ruajunu nga i madhi,siq do ju ndeshkoi si popullin e Lutit qe e kishte leshue rrugen e njerezise!
    Rrahman Morinen e ekzekutuan si QEN.
    Se qen ishte,e dime na jashte kufirit.

  5. #185
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    29-10-2009
    Postime
    356
    Per ēfare arsye e kapni neper goje Adem Jasharin ta them verteten po habitem!

    Une sa per veten time e kam dhene provimin per shqiptar e atedhe,e juve si do merrne.Po te kishit punue sa qereku im per qeshtjen madhore moti ish kry bashkimi shqiptar e me fole eshte lehte,sidomos servilat e serbit.
    Per mua rroft atdhetarizmi i Adem Jasharit,por me dhimbet qe u vra i vetmuar pa ndihmen e as nje ushtarit te uēk.


    Rrahman Morinen serbet e ekzekutuan ne bashkpunim me kete qeveri sot qe e ke ne krye te kuvendit rugovat e thaqat!
    Rrahman Morina kur kan shkue ne beograd tek tito me kerkue republiken e kosoves bashk me Kaqushen,Mahmut Bakalli,Remzi Kolgecin, Azem Vlasin e Fadil Hogjen ,ku Demaqi Fadilin e shpalli heroj dhe TMK e varrosi me nderimet ma te larta apo uēk .Nese po genjeje na thuaj bre burr i dheut? ? keta e kan tradhetue Morinen dhe ky pasi ja nis me fole per republiken e kosoves keta ja bejne pse e kerkon republiken e kosoves kur e kemi serbin!Rrahmani nuk eshte qysh e komentoni ju,ske faj se nuk e njeh,siq se njeh as Adem Jasharin qe e tradhetuan vete shoket e idealit dhe flamurin e morren per vete,kinse jan me Adem Jasharin!

    Ju jashte kufirit nuk dini si i thone kolices shqip dhe spo i dini punet e juaja si i keni mbrenda shtepise!
    Turqelit thone haram biti haram gjiti .

    PO mire po te beje pyetje;
    Nga kush iku NoLI?
    Kush e vrau Luigj Gurakuqin?
    Nga kush iku Ismail Qemaili dhe kush e helmoi ne Perugja?
    Kush e vrau Ilir Konushevcin dhe ku more ?
    Kush e vrau drinin?
    Kush e vrau komandant Kumanoven dhe ku?
    A e ke njohur Ymer Alushanin dhe pse i liroi shoket te burgosurit ne llapushnik dhe luftoi gjere ne vdekej . A e permendish per hero apo per ēka hajde na trego pra si burr.
    O burr nuk jam ka beje shaka,pos jam ka ua them te verteten. Dhe tere mundin tim qe e dhash per ju o shqiptar ma dhitet ,dhe emrin tim kerkush nuk e permend ēka kam punue ,qe jukam shpetue nga ma e keqja.Por ju shpetova dhe ma peshurret atin e me debuat nga atdheu qe e deshta ma teper se veten time.Haram ju kofte mundi i imi dhe nese tan shqiptaret me keni borgj kurr nga mallkimi mos dalshit,e nese une kam punue more vetem nje sekond kundra shqiptareve apo trojeve tona kurr driten e diellit mos e pafsha.
    Ku e lam e ku na mbeti vaje vata kuku per miletin .Luftetaret e lirise ne poezin e Qajupit "Luftetari lypes i rrugeve"
    Parollat leni se i nderoni heronjet vdiq kjo pordhe e komunistave enverist, komunistet parajsen e popullit gugjen!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arberi_fr : 02-10-2010 mė 17:12

  6. #186
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-11-2009
    Postime
    119
    Citim Postuar mė parė nga arberi_fr Lexo Postimin
    Per ēfare arsye e kapni neper goje Adem Jasharin ta them verteten po habitem!

    Une sa per veten time e kam dhene provimin per shqiptar e atedhe,e juve si do merrne.Po kishit punue sa qereku im per qeshtjen madhore moti ish kry bashkimi shqiptar e me fole eshte lehte,sidomos servilat e serbit.
    Per mua rroft atdhetarizmi i Adem Jasharit,por me dhimbet qe u vra i vetmuar pa ndihmen e as nje ushtarit te uēk.


    Rrahman Morinen serbet e ekzekutuan ne bashkpunim me kete qeveri sot qe e ke ne krye te kuvendit rugovat e thaqat!
    Rrahman Morina kur kan shkue ne beograd tek tito me kerkue republiken e kosoves bashk me Kaqushen,Mahmut Bakalli,Remzi Kolgecin, Azem Vlasin e Fadil Hogjen ,ku Demaqi Fadilin e shpalli heroj dhe TMK e varrosi me nderimet ma te larta apo uēk .Nese po genjeje na thuaj bre burr i dheut? ? keta e kan tradhetue Morinen dhe ky pasi ja nis me fole per republiken e kosoves keta ja bejne pse e kerkon republiken e kosoves kur e kemi serbin!Rrahmani nuk eshte qysh e komentoni ju,ske faj se nuk e njeh,siq se njeh as Adem Jasharin qe e tradhetuan vete shoket e idealit dhe flamurin e morren per vete,kinse jan me Adem Jasharin!

    Ju jashte kufirit nuk dini si i thone kolices shqip dhe spo i dini punet e juaja si i keni mbrenda shtepise!
    Turqelit thone haram biti haram gjiti .

    PO mire po te beje pyetje;
    Nga kush iku NoLI?
    Kush e vrau Luigj Gurakuqin?
    Nga kush iku Ismail Qemaili dhe kush e helmoi ne Perugja?
    Kush e vrau Ilir Konushevcin dhe ku more ?
    Kush e vrau drinin?
    Kush e vrau komandant Kumanoven dhe ku?
    A e ke njohur Ymer Alushanin dhe pse i liroi shoket te burgosurit ne llapushnik dhe luftoi gjere ne vdekej . A e permendish per hero apo per ēka hajde na trego pra si burr.
    O burr nuk jam ka beje shaka,pos jam ka ua them te verteten. Dhe tere mundin tim qe e dhash per ju o shqiptar ma dhitet ,dhe emrin tim kerkush nuk e permend ēka kam punue ,qe jukam shpetue nga ma e keqja.Por ju shpetova dhe ma peshurret atin e me debuat nga atdheu qe e deshta ma teper se veten time.Haram ju kofte mundi i imi dhe nese tan shqiptaret me keni borgj kurr nga mallkimi mos dalshit,e nese une kam punue more vetem nje sekond kundra shqiptareve apo trojeve tona kurr driten e diellit mos e pafsha.
    Ku e lam e ku na mbeti vaje vata kuku per miletin .Luftetaret e lirise ne poezin e Qajupit "Luftetari lypes i rrugeve"
    Parollat leni se i nderoni heronjet vdiq kjo pordhe e komunistave enverist, komunistet parajsen e popullit gugjen!
    Per keto dokrrat qe shkruan ti nuk kam koment sepse nuk kane fare lidhje me realitetin .

    .
    Per heroin legjendar Adem Jasharin ,Komandantin e komandanteve te Ushtrise Qlirimtare te Kosoves dhe bashkeluftetaret e Ti te rene : LAVDI E DRITE E PERJETESHME.Populli shqiptare do ti perkujtoje me respekt e krenari darsmoret elirise se Kosoves dhe do tu kkendoje per jete emot.

  7. #187
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anėtarėsuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    Citim Postuar mė parė nga arberi_fr Lexo Postimin
    Rrahman Morina vdiq per flamurin kuq e zi
    Edhe Avni Rrustemin e shpallni patriot kinse e paska vrare Esat Pashen,kurse Esat Pasha ne stamboll bashk me Ismail Qemailin kan qen shok te beses per tu que ne lufte per bashkimin e trojeve shqiptare,.
    haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
    Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  8. #188
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-11-2009
    Postime
    119
    [=Llapi;2882928]haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa[/QUOTE]



    Mos u befaso O Llap,secili mbrone sojin e vete.Shum shqiptare kane qene argatet e shkaut ,sidomos te gjeneratave te Rrahman Morines dhe ata kesi heronjesh kane.Ky erifi i forumit na qenka i stresuar pse
    ka mbete si peshku pa uje,nuk po ia varin shqiptaret sot sojit te tij prej Toptanit e deri tek Rrahman Morina.Po kerkojne fole te qyqeve .Nuk ekane kuptuar ende se qyqet i leshojne vezet neper fole te huaja dhe ne fund si qyqe perfundojne ne name e kukame.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga kapidani 9 : 03-10-2010 mė 03:03

  9. #189
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    29-10-2009
    Postime
    356
    Hajdeni hajdeni qyqalla dhe etiketoni qyqe tjetrin ;mbama dalin sa nuk me ka thene spiun i shkaut o vakt o vakt!
    Po me kan ke rrahman morina me juve e nanen jav kafte!

    Ju e shtiret ne loje dhe ja ngulet mire,ju qena dini mi nxite e mu vra pa sherr tjeret e ju qyqe ju jeni ma rrezikshem se shkijet sepse ne ēdo kohe e mirrni bajrakun si ne kohen e rankoviqit si ne kohen e titos si ne kalimin nga komunizmi ne LDK apo PDK si pjelle e jugosllavise,dhe servila nderkombetareve !Por me nderkombetar jau qift qeni nanen nderkombetareve qe i shkelin normat nderkombetare sepse nje mase qe ka qen kundra atedheut te tyre nderkombetaret duhet ti zhdukin ketu ma kan mbeshtjelle me kos e kosi rroten e sames!



    Shqiptar te nderuar dhe shqiptare ndegjoni;


    Kush eshte dike jetuar neper keto shtete qe Kosoven e kan pranue si shtet te pavarur pashe perendin vertetone ju me doren e juaj keshtu;


    Merrne ka nje pako (PAKO) me ja que ndojkujt ne kosove .Shkoni ne poste ku banoni dhe dergone per ne kosove.Dhe do ta vertetoni se a egziston KOSOVA si shtet i pavarure ne keto shtete ku banoni.
    Mos me besoni mua pos vetevetes dhe ka me u rrok tmerri.


    Po juve o shqiptar nuk u intereson e verteta se jeni shpiuna te gjithe e kush eshte shqiptar i vertete RROFT SI PERENDIa,e pisat ngrenshin balten e derrave dhe lakun ne fyte.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arberi_fr : 03-10-2010 mė 03:46

  10. #190
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Te shkruash per firugen e baces Adem esht nji pergjesjgi morola jo vetem ndaj Bacit por esht edhe me keq kur i mbetemi borgj historis me te lavdishme te kombit shqiptar ne fund shekullin qe lam pas.Me gjith dashurin time,respektin dhe kujtimin per familjen Jashari qe kosoves i dhan me te rthsejten ...jeten kte privilegj nuk nuk e merotijn ta ken edhe od tradhtar jo vetem qe ost n e qeveri po edhe ne drejti nimapo mbajtjen ose mi ermbajtjen e forumit.

    Ndrromi postimet sa te duash sepse asjg e nuk me ben pershtypje j
    e nji krye tradhtare
    zetan per ket je ktu ku je
    esp[se une nuk di te shkruat jradhtira siq i dua nserbet vllezrit tuja.

  11. #191
    mall Maska e bili99
    Anėtarėsuar
    05-04-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,804
    Eshte e turpshme cka bejne-shkruajn shqiptaret e moshes madhore ketu ne kete teme:

    Adem Jashari

    Kjo teme eshte per nje njeri mitik qe nuk ka nje te dyte per te krahasuar, per nje njeri qe lirine per te tjeret e deshi me shume se vetveten dhe cdo gje te vehten,me shume se vete jeten.
    Adem Jashari dhe Epopeja e Drenices, nuk kishin takat te perballen me fuqine me te madhe ushtarake ne Ballkan por, i treguan shqiptareve dhe porositen te gjithe njerezimin se nuk ka gje me te shtrenjte se liria, se nuk ka force aq te madhe sa ta shuaj nje shprese dhe nje vullnet te nje populli dhe gjakimin e vete njerezimit per liri.
    Vete guximi eshte liria absolute, ai qe e ka mundur friken nga cdo gje edhe friken nga vdekja , vetem ai jeton i lire, bile edhe kur eshte ne burg ,bile edhe kur eshte i rrethuar me ushtri barbare te armatosur njeqind here me shume dhe ne numer njemije here me shume.
    Ky ishte Komandanti i Ushtrise Clirimtare te Kosoves Adem Jashari,modeli i njeriut te lire, i vetsakrifikuar me njerezit me te dashur por, i vetedijshem se do te shpetoje nje komb te tere edhe per nje mileneum qe vjen ne kete bote te pashpirt dhe hileqare.
    Ne mund te mesojme nje gje ne kete veper me shume te dhimbshme se sa krenare per ne, Soji Jashari jane familja e shenjte shqiptare, Prekazi eshte dhe duhet te jete Pelegrinazhi per te gjithe shqiptaret e botes aq sa themi se jemi dikund dhjete miljon.
    Ne qe nuk beme gje as qe mundeshim te shpetojme nje legjende nga perjetesia,mundemi dhe jemi te obliguar te bejme: te punojme ne rrethanat aq shume te lehtesuara nga Heroi Adem me gjithe Sojin Jashari per te cuar amanetin e Deshmoreve te Kombit.
    Sot dihet mirefilli se Adem Jashari nuk kishte bashkeluftare vec familjes dhe sojit vet, te tjeret qe luftuan per Kosoven nuk qelluan aty,dhe te tjeret me vone u paraqiten vullnetare dhe iu bashkangjiten krahut luftes .
    Pra jo bashkeluftaret por, ata te krahut te luftes duhet shume mire te mendohen se cka bejne ,tek bejne.
    Une jam nje besimtar i drejtesise: vetvjedhja e Kosoves, rritja e kapitalit material me shifra marramendese ne nje vend qe ende shumica absolute e popullates rron buze varferise se skajshme dhe urise eshte nje shenje shume e keqe per Kosoven, per shqiptaret dhe per njerezimin.Nuk ka gje me te keqe se sa sot Kosoven e ruajn te huajt nga shqiptaret e Kosoves,mos ta vetevjedhin dhe mos ta vetshkatrrojne.
    Ka edhe nje te keqe shume te madhe : ata qe luftuan dhe mbeten ne margjina te shoqerise qoft, nga jokualifikimi, qoft nga joaftesia per tu pershtatur ne nje sistem te ri, qoft nga fatkeqesia dhe paaftesimi nga shkaku i luftes,plagosja,traumat ne pergjithesi,djegat ne familje, depresioni ,qoft edhe nga jobrrylesia ose qoft edhe nga vetedija, JANE OBLIGIMI ME I MADH PER per ata qe jane me me fat,me te pasur,per funkcionaret dhe politikanet e sodit.
    Amaneti i Adem Jasharit do ishte keshtu i thjeshte:
    Mos leni femije ne Kosove pa buke , pa shkolle dhe pa strehe.
    Mos leni jetim pa perkujdesje prinderore ne ate Kosove kaq te vogel.
    Mos leni ish luftetar, dhe cdo shqiptare ne Kosove pa perkujdesje .
    Amaneti i tij per te gjithe ishte dhe eshte : Shqiptare te gjithe globit punoni te bashkoni Shqiperine !
    Obligimi me i madh eshte per ata qe ne emer te luftes dhe gjakut te atyre qe sot nuk jetojne sot jane ne pushtet, por eshte obligim per cdo shqiptar biznismen, per cdo te pasur, dhe cdo njeri te qytetruar.
    Cdo gje ka kuptim kur ndahet me te tjeret: edhe pasuria, edhe miqesia ,edhe dashuria edhe liria ...por mos harroni nje amanet te vecante kur te mendoni kete te fundit....Adem Jashari nuk e ndau lirine me ne,ja ku e keni tha merrnje ,pa le te shuhem une ju jetoni te LIRE!


    me nderime per Prekazin dhe Drenicen Martire, per Adem Jasharin me gjithe soj;

    bili99
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bili99 : 03-10-2010 mė 09:43
    I Ilirides jam Iliri,
    dhe i lire dua me mbet.
    Per cfardo xhevahiri,
    Shqiperine se jap per jete

  12. #192
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-11-2009
    Postime
    119
    Padrejtesia me madhe do te ishte perpjekja qe te matet lufta ,heroizmi dhe sakrifica sublime tashme e lartesuar ne legjende e shejteri e Adem Jasharit me bashkeluftetaret dhe fisin e tij me kandarin politik a partriak.
    Krahu i ashtuquajtur pacifist qe nga ditet e para u perpoq te minimizoje deri ne injorim ate qendrese mbinjerezore te burrave te Prekazit te cilet me guxim te papare u perballen me nje nder ushtrite me te medha dhe me te fuqishme te Europes me armatimin me modern pa ju dridhur dora as syri dhe per tri dite e nete nuk u zbrapsen per asnje qast duke vene para tanksave dhe topave gjoksin granit deri ne flijim.
    Kjo lufte ishte ai detonatori ,krismat e saje ishin kushtrim per sokolat dhe sokoleshat nga atdheu dhe diaspora ti bashkohen kesaj lufte e cila me shkelqimin,dhe bumbullimen e saj shtriri per dhe plogeshtine dhe nenshtrimin duke ndezur vullkanin i cili nuk u shua derisa hordhite barbare serboqetnike me bisht nder kembe nuk u larguan nga trualli i Kosoves.
    Eshte e pakuptushme se si perfaqesuesit e pacifizmit ne krye me liderin e tyre kurre nuk mbledhen guximin te pranojne ate te cilen e pranoi e tere bota se ishte ajo qendrese e papare e Jasharajve dhe lufta heroike e ushtrise se tij qe solli ne krahe te Kosoves aleancen me fuqishme ushtarake te botes NATO-ne.
    Shume nga perfaqesuesit dhe tifozet e politikes se nenshtrimit ne menyre direkte apo indirekte periqen edhe sot e kesaj dite te minimizojne vete qendresen dhe renjen heroike dhe meritat e atyre qe per lirne ekosoves dhane me se shumti.
    Kjo nuk don te thote ne asnje menyre se ata qe ishin ne krahun e Adem Jasharit dhe UĒK-se duhet te kerkojne merita dhe privilegji apo rujna zote te keqperdorin poste e mundesine qe u krijon mveshja me pushtet per pasuririm dhe privilegji te posaqme.Perkundrazi ata vete duhet te jene ne vijen e pare te luftimit kunder gjithe asaj qe nuk perkon me moralin dhe ndershmerine e drejtesine e Adem Jasharit dhe bashkeluftetareve te tij.Vetem tolerimi i abuzimeve se lere pjesemarrja ne keto veprime te shemtuara eshte shkelje mbi gjakun, idealet dhe vlerat kombetare dhe atdhetare per te cilat luftuan dhe u flijuan me te miret e kombit me ne krye Adem Jasharin.

    Mbrojtja dhe lartesimi i luftes dhe sakrifices sublime dhe kultivimi i vlerave te shenjta te luftes se tyre mbinjerezore duhet te jete ne menyre permanente pjese e veprimtarise per tu kujtuar breznive dhe gjithe atyre qe harrojne se sa shtrenjte u pagua kjo liri me qellim qe ta mbrojme e ta duam dhe kurre ma mos te lejojme te na shendrron askush ne shernbetore dhe hyzmeqare ne token tone.
    Kush tjeter do ta bente kete nese jo na shqiptaret,e sidomos ata qe ishin ne anen e Adem Jasharit. Amngazhimi i theksuar i nje pale ne kete drejtim eshte edhe rezultat i perpjekjeve te theksuara te disave ketu ne forum dhe me gjere te cilet nuk prajne as sot e kesaj dite ne perpjekjet e tyre prefide per te minimizuar ne nje menyre rendesine e luftes por edhe te sakrifices se heronjeve qe rane ne balle te luftes per liri,e sidomos perpjekjeve per te barazuar qendresen dhe heroizmin deri ne flijim per liri me matrapazellekun politik te politikajve zeri i te cileve nuk u degjua ne kohen kur kerkohej me se shumti.

    Nuk eshte ketu fjala per pervetesimin e meritave dhe te gjhakut dhe sakrifices se heronjeve sepse Adem Jashari dhe luftetaret etij si te gjithe martiret qe rane per lirine eKosoves nuk ishin ushtare partishe por darsmore te lirise se Kosoves.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga kapidani 9 : 03-10-2010 mė 11:12

  13. #193
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    29-10-2009
    Postime
    356
    Komandanti Adem Jashari nuk luftoi per kesi kosove!Nuk luftoi me nderrue flamurin shqiptar,nuk luftoi per nje kosove qe luftetaret e baces Adem te mekemben:
    Nuk luftoi qe te krijohen komuna shtete serbe ne brendi te kosoves,nuk luftoi me hek hymnin shqiptar!Ata qe rane ne alltarin e lirise nuk u betuan per kesi kosove,nuk u betuan qe uēk te shendrrohet ne tmk e ne fund ne fsk!Nuk luftuan qe shqiptaret ne diaspor te kyqen se parin ne numrin fix te telefonise nepermjet serbise.
    Ju qe kinse e nderoni aq shume bacen Adem ju jeni gjelatet e shqiptareve qe ne emer te tij ta shtypni shqiptarin zoti jua marrofte ftyren por ju per ftyre eu martoheni edhe me memat e tuaja!

    Adem baca u masakrue pa i dal ne ndihme as dhe nje ushtar i uēk dhe keni ftyre me lavdrue ju servilat e serbit !
    Mitrovicen qe dhjete vite e keni harrue keshtu komandanti nuk e kishte lene e ju na maroni petlla me uje !



  14. #194
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-11-2009
    Postime
    119
    Citim Postuar mė parė nga arberi_fr Lexo Postimin
    Komandanti Adem Jashari nuk luftoi per kesi kosove!Nuk luftoi me nderrue flamurin shqiptar,nuk luftoi per nje kosove qe luftetaret e baces Adem mekemben:
    Nuk luftoi qe te krijohen komuna shtete serbe ne brendi te kosoves,nuk luftoi me hek hymnin shqiptar!Ata qe rane ne alltarin e lirise nuk u betuan per kesi kosove,nuk u betuan qe uēk te shendrrohet ne tmk e ne fund ne fsk!Nuk luftuan qe shqiptaret ne diaspor te kyqen se parin ne numrin fix te telefonise nepermjet serbise.
    Ju qe kinse e nderoni aq shume bacen Adem ju jeni gjelatet e shqiptareve qe ne emer te tij ta shtypni shqiptarin zoti jua marrofte ftyren por ju per ftyre eu martoheni edhe me memat e tuaja!

    Adem baca u masakrue pa i dal ne ndihme as dhe nje ushtar i uēk dhe keni ftyre me lavdrue ju servilat e serbit !
    Mitrovicen qe dhjete vite e keni harrue keshtu komandanti nuk e kishte lene e ju na maroni petlla me uje !


    http://www.youtube.com/watch?v=D_Q5dLQ9qxg
    Ik nga kjo teme se nuk e ke vendin ketu me kete fjalor dheme keto qendrime.Ik te Rrahman Morina a Sinan Hasani ose tek Rugova aty mund te shfryshe me keso sharjesh.Une do perpiqem te injoroj shkrimet tua .

  15. #195
    Ekstremist Islamik Maska e ximi_abedini
    Anėtarėsuar
    27-02-2010
    Vendndodhja
    nga KOSOVA e SHQIPERIS
    Postime
    2,800
    Citim Postuar mė parė nga arberi_fr Lexo Postimin
    Komandanti Adem Jashari nuk luftoi per kesi kosove!Nuk luftoi me nderrue flamurin shqiptar,nuk luftoi per nje kosove qe luftetaret e baces Adem mekemben:
    Nuk luftoi qe te krijohen komuna shtete serbe ne brendi te kosoves,nuk luftoi me hek hymnin shqiptar!Ata qe rane ne alltarin e lirise nuk u betuan per kesi kosove,nuk u betuan qe uēk te shendrrohet ne tmk e ne fund ne fsk!Nuk luftuan qe shqiptaret ne diaspor te kyqen se parin ne numrin fix te telefonise nepermjet serbise.
    Ju qe kinse e nderoni aq shume bacen Adem ju jeni gjelatet e shqiptareve qe ne emer te tij ta shtypni shqiptarin zoti jua marrofte ftyren por ju per ftyre eu martoheni edhe me memat e tuaja!

    Adem baca u masakrue pa i dal ne ndihme as dhe nje ushtar i uēk dhe keni ftyre me lavdrue ju servilat e serbit !
    Mitrovicen qe dhjete vite e keni harrue keshtu komandanti nuk e kishte lene e ju na maroni petlla me uje !


    http://www.youtube.com/watch?v=D_Q5dLQ9qxg
    keto qe jav njehe per fat te keq jan te verteta na pelqeu neva apo jo ky eshte realiteti te lumt
    Pėrderisa ėshtė dikush nė Qiell qė mė mbron...
    Nuk ka askush nė Tokė qė mė mposhtė...”

  16. #196
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-11-2009
    Postime
    119
    Citim Postuar mė parė nga ximi_abedini Lexo Postimin
    keto qe jav njehe per fat keq jan te verteta na pelqeu neva apo jo ky eshte realiteti te lumt
    Iku koha e Rrahman Morines dhe e juaja.Populli e din te verteten dhe kete e deshmon sa here vjen marsi.Bace Rifati ,Luli,Murati dhe gjithe Jasharajt ,Prekazi dhe Drenica
    presin tere keto vite bashkeluftetaret dhe bashkepunetoret e Adem Jasharit.Para tere opinionit ne ato kulla kala lirije ata presin dhjetra here ne vjete Thaqin,J.Krasniqin,Sulejman Selimin, e shum luftetare dhe komandant te UĒK-se duke i perqafuar si vllezer te gjakut dhe idealit,ashtu si i priste ne ato kulla kala Ademi ,Hamza e Shabani.(si nuk u besojne ketyre dokrrave tuaja gjanem)?!
    Mos doni te thoni se ju e dini me mire se ata vete se kush ishin shoket dhee bashkeluftetaret e heronjeve te tyre?Kush njeh i me mire se Jasharajt,Prekazi e Drenica miqte dhe armiqte,heroizmin dhe trathetine? Ikni tutje se nuk ju shiten genjeshtrat dhe demagogjia ma. Populli tani e din te verteten, herojte dhe djemte e vete.Ata publikisht para Kosoves dhe botes qfaqen qendrimin etyre edhe ndaj te adhuruarit tuaj.te cilen gje tani perpiqi me paftyresi ta manipuloni.
    Populli u ngope me mashtrimet dhe improvizimet tuaja dhe ju flaku njehere e pergjithemone ne shporten e pleherave si Rrahman Morinen ,Esat Toptanin,Ali Shukriun dhe gjithe hyzmeqaret e huaj te cilet i zgjaten roberine.Ju kane mbete vetem forumet te qani si kukuvajkat per ato kohet e direktivave nga Beogradi qe i silleshin sekseret politik qe ju perpiqeni ti ngritni ne patriote..
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga kapidani 9 : 03-10-2010 mė 18:45

  17. #197
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anėtarėsuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979




    KURE TA KUJTONI LIRINE KUJTONE ADEM JASHARIN,
    KURE TA KUJTONI PAVARSINE KUJTONE HASHIM ĒIN
    Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  18. #198
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    29-10-2009
    Postime
    356
    Po cili shqiptar nuk ka qen ne kohen e Titos me Rrahman Morinen ,Kaqushen,Remzi Kolgecin Mahmut *** Bakallin,Azem vllasin e me Rugoven e Sinan Hasanin?E Fadil Hoxhiqin,Enveristin?
    PO more koke boshi pa qen komunist cili shqiptar ka mundur me hyre ne mardhenje pune ?As ne wc ske pas shance mu punesue e mos flasim mesues ,profesor apo kryetar komunes! More ti bir komunisti apo dhe vete ke qen komunist more i poshter dhe mundohesh te behesh ma pop se popi !Dhe ti na meson se ne uēk martiret skan qen antar partish por per dasme lirie!!!Kuku po pisi qe qenke i paftyre dhe me shume ftyra,bile si pasqyra ne deti!Peshurr e kqyre veten me pare!

    cili shqiptar ne fillim nuk ka qen me Rugoven ?Hajde rrenc me thuai te verteten! Dhe te gjithe keta sinana hasanat i ke sot prape ne krye te qeverise se kosoves,dhe Ramushi a nuk e pati Mahmutin keshilltar ?po Thaqi a nuk hyri ne koalicion me Rugoven dhe a si mirrte ere ka shkonte!A nuk i ke ata polic qe na dermojshin ne kur kerkoishim dy shkronja KR ,ata ishin komandanta te uēk more lahper more qetnik shkau!

    A e luten Pacollin qe ta zevendesoi Sejdiun,shokun e Mahmutit dhe garderobijanin e titos,ju ne byth i hyni shkive edhe tani e po na shiteni patriota e qena e qenefa qe jeni por skeni faj ju ka faj populli duarthati !
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arberi_fr : 04-10-2010 mė 03:27

  19. #199
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    29-10-2009
    Postime
    356
    Ti te flasesh me mua per qeshtjen kombetare shqiptare je nje lecke apo qime e prapanices!

  20. #200
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-11-2009
    Postime
    119
    Citim Postuar mė parė nga arberi_fr Lexo Postimin
    Po cili shqiptar nuk ka qen ne kohen e Titos me Rrahman Morinen ,Kaqushen,Remzi Kolgecin Mahmut *** Bakallin,Azem vllasin e me Rugoven e Sinan Hasanin?E Fadil Hoxhiqin,Enveristin?
    PO more koke boshi pa qen komunist cili shqiptar ka mundur me hyre ne mardhenje pune ?As ne wc ske pas shance mu punesue e mos flasim mesues ,profesor apo kryetar komunes! More ti bir komunisti apo dhe vete ke qen komunist more i poshter dhe mundohesh behesh ma pop se popi !Dhe ti na meson se ne uēk martiret skan qen antar partish por per dasme lirie!!!Kuku po pisi qe qenke i paftyre dhe me shume ftyra,bile si pasqyra ne deti!Peshurr e kqyre veten me pare!

    cili shqiptar ne fillim nuk ka qen me Rugoven ?Hajde rrenc me thuai te verteten! Dhe te gjithe keta sinana hasanat i ke sot prape ne krye te qeverise se kosoves,dhe Ramushi a nuk e pati Mahmutin keshilltar ?po Thaqi a nuk hyri ne koalicion me Rugoven dhe a si mirrte ere ka shkonte!A nuk i ke ata polic qe na dermojshin ne kur kerkoishim dy shkronja KR ,ata ishin komandanta te uēk more lahper more qetnik shkau!

    A e luten Pacollin qe ta zevendesoi Sejdiun,shokun e Mahmutit dhe garderobijanin e titos,ju ne byth i hyni shkive edhe tani e po na shiteni patriota e qena e qenefa qe jeni por skeni faj ju ka faj populli duarthati !
    Shkrimet tua si per nga permbajtja ashtu edhe fjalori deshmojne me se miri
    nivelin tend si njeri dhe si shqiptar. Je nje gojeqenef qe kundermon me fyerje banale te nivelit te rrugaqeve.Nuk me lejon ndergjegjeja te ulem ne nivelin tend dhe te merrem me ty.Me ata qe barazojne hyzmeqaret e regjimeve te okupatorit me patriotet dhe atdhetaret qe flijuan jeten apo u kalben neper burgje per qeshtjen e atdheut eshte e kote te debatohet. Kur ti perpiqesh te arsyetoshe Rrahman Morinen,Ali Shukrine e Sinan Hasanin dhe ekzekutuesit tjere te politikes se Beogradit madje duke i barazuar me heronjete dhe luftetaret e qeshtjes kombetare.Barazon pra trathetine me patriotizmin e sakrificen per lirine e kombit dhe atdheut ti vete tregon se kush je.

    Te thashe disa here te keshe kujdes me fjalorin ,te pastroshe gojen nga ndytesia se nuk eshte kurrefare trimerie te shashe pas nofkes.kete mund ta beje secili ne forum por duhet te keshe turp se kjo bote sot eshte e vogel,mund te ndodhe te takohemi sy ne sy e atehere ?' Besoj se do te turprohesh se forte shlire po e leshojshe gojen si te ishe soj gabeli.

    Une e perfundova debatin me ty,dhe do te injoroj kudo shkrimet tua .

Faqja 10 prej 15 FillimFillim ... 89101112 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i parė i Republikės sė Kosovės
    Nga Albanino nė forumin Elita kombėtare
    Pėrgjigje: 2055
    Postimi i Fundit: 27-11-2014, 11:11
  2. Kėshtu foli Tahir Zemaj
    Nga Nice_Boy nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 123
    Postimi i Fundit: 01-01-2014, 18:52
  3. Tahiraj: Rrefime mbi luften ne Kosove
    Nga Kuksjan_forever nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 09-11-2010, 14:42
  4. Me ne fund u pranua publikisht se kosova ska ushtri
    Nga beni33 nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 126
    Postimi i Fundit: 11-03-2009, 18:14
  5. Shpėrthen dhuna ndėretnike nė Kosove
    Nga mitrovicalia_81 nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 334
    Postimi i Fundit: 12-05-2004, 00:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •