Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 32
  1. #1
    Mirë se vini në Harlan Maska e FreeByrd
    Anëtarësuar
    05-02-2011
    Vendndodhja
    Tennessee
    Postime
    1,023

    Flamuri Serb është Flying në botën e tenisit

    When it comes to game of tennis I'm a super fan. I thought American Pete Sampras hung the moon, but as much as I hate to admit it Roger Federer is probably the greatest player of tennis I've ever watched play the game. Nadal came along became the king of clay court game. Raphael learned to play on grass courts and finally found a way to win on the concrete courts. Now Nadal is Federer's # 1 rival. Many experts predict that Nadal will eventually break all of the records held by Roger Federer.

    I have an intense dislike of Novak Djokovic. He disrespected Roger Federer in the finals of the Australian Open two years ago. During the match Djokovic beat his chest like a gorilla and bellowed like a bull trying to intimidate Federer like the school yard bully. Later I discovered the new champion of the Australian Open and his family were refugees from Belgrade, Serbia. During a press interview mother Djokovic painfully described how the Djokovic family cowered in Belgrade air shelters during the bombardment of American jets.. In so many words she alleged the Americans were war criminals dropping bombs on innocent Serb men, women and children. It was a masterful performance of a painting the Serb Nation as innocent victims of the ruthless American warmonger For some reason she never mentioned the mass murder and ethnic cleansing of the Serb paramilitary and military units.

    There's been a new story in tennis the year, the rise of Novak Djokovic as the undefeated superstar champion of men's tennis. The man is a tennis steamroller that can't be stopped. Djokoivc has beater Federer 3 straight times. He has defeated #1 Raphael 4 times in a row and twice on the clay courts !! Serb flags are flying like fireworks at tennis tournaments everywhere. Their favorite son has become the center point of a rejuvenated Serbian nationalism.

    You know I am going to throw a wet blanket on this fire. I've seen this kind of sporting prowess come out of nowhere before. In track and field and American baseball performance enhancing drugs have changed the validity of champions in sports. Recent developments have pointed a guilty finger at Lance Armstrong, the greatest Tour de France bicycle champion of all time. Djokovic is from Serbia, the old ally of Russia. The Soviet Union and the former East Germany had always been at the cutting edge of performance enhancing drugs. I'm very suspicious how a good player like Djokovic has suddenly become an unstoppable force in men's tennis regularly beating 2 of the greatest tennis players of all time, Federer and Nadal. I may be a big tennis fan but I don't even know if they do random drug testing in professional tennis.

    All I know if Novak Djokovic wins the French Open he'll be on his way to fame and fortune like you've never seen. His success and arrogant persona is ruining the game of tennis for me.

    _________________________________________________


    Kur është fjala për lojë e tenisit unë jam një tifoz super. Kam menduar amerikan Pit Sampras varur në hënë, por sa më shumë që unë urrej të pranojnë këtë Roger Federer është ndoshta lojtari më i madh i tenisit Unë e kam shikuar ndonjëherë të luajtur ndeshjen. Nadal erdhi së bashku u bë mbreti i lojës gjykatës balta. Raphael mësuar të luaj në gjykatat e bar dhe më në fund gjeti një mënyrë për të fituar në gjykatat konkrete. Tani Nadal është Federer # 1 rivale. Shumë ekspertë parashikojnë se Nadal përfundimisht do të thyejnë të gjitha të dhënat e mbajtura nga Roger Federer.

    Unë kam një antipati të fortë e Novak Gjokoviç. Ai disrespected Roger Federer në finalen e Australian Open dy vjet më parë. Gjatë ndeshjes Gjokoviç mundi gjoksin e tij si një bandit dhe bellowed si një dem duke u përpjekur për të trembur Federer si mish kau oborrit të shkollës. Më vonë kam zbuluar kampion i ri i Australian Open dhe familja e tij ishin refugjatë nga Beogradi, Serbia. Gjatë një intervistë për shtyp nënë Gjokoviç dhimbje e përshkroi si të familjes Gjokoviç cowered në ajër strehimore Beograd gjatë bombardimit të avionëve amerikane .. Me fjalë kaq shumë që ajo të dyshuar se amerikanët ishin të kriminelëve të luftës të rënë bomba në njerëz të pafajshëm serb, gra dhe fëmijë. Ajo ishte një shfaqje mjeshtëror të një pikturë e kombit serb, si viktima të pafajshme të pamëshirshme luftënxitës amerikanë Për disa arsye ajo kurrë nuk e përmendi vrasje masive dhe spastrimin etnik të paraushtarake serbe dhe njësive ushtarake.

    Ka qenë një histori e re në tenis të vitit, rritja e Novak Djokovic si kampion superstar i pamposhtur i tenisit për meshkuj. Njeriu është një rul ngjeshës tenisit që nuk mund të ndalet. Djokoivc ka rrahës Federer 3 herë drejtë. Ai ka mposhtur # 1 Raphael 4 herë me radhë dhe dy herë në gjykatat balta! flamujt serbë janë të fluturuar si fishekzjarre në turnet e tenisit kudo. Djali i tyre i preferuar është bërë pika qendër të një nacionalizmi rejuvenated serb.

    Ti e di se unë do të hedhin një batanije me lagështi në këtë zjarr. Unë e kam parë këtë lloj sportive nivelet e ardhur nga askund para. Në pista dhe këtë fushë dhe të drogës amerikan punën baseball rritjen kanë ndryshuar vlefshmërinë e kampionëve në sport. Zhvillimet e fundit kanë vënë një gisht fajtor në Lance Armstrong, i madhi Tour de France kampion biçikletave e të gjitha kohërave. Gjokoviç është nga Serbia, aleati i vjetër i Rusisë. Bashkimi Sovjetik dhe në ish-Gjermaninë Lindore ka qenë gjithmonë në hap me kohën e drogës përmirësimin e performancës. Unë jam shumë e dyshimtë se si një lojtar i mirë si Gjokoviç është bërë papritmas një forcë e pandalshme në tenis për meshkuj rregullisht rrahje 2 nga lojtarët e tenisit më i madh i të gjitha kohërave, Federer dhe Nadal. Unë mund të jetë një tifoz i madh i tenisit, por edhe unë nuk e di nëse ata e bëjnë testimin e rastit të drogës në tenis profesional.

    Të gjitha unë di nëse Novak Djokovic fiton French Open ai do të jetë në rrugën e tij për famë dhe pasuri si ju kurrë nuk kam parë. personalitet sukses dhe arrogant i tij është prishjen e lojë të tenisit për mua.
    We are the part of the Cosmos that discovered and understands its unfolding story

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Endri_
    Anëtarësuar
    16-02-2011
    Vendndodhja
    Tr
    Postime
    1,165
    Sa shkoi ky ,i beri 38 fitore rrjesht?

    Si tenist eshte tenist i mire ,por kjo superforma e koheve te fundit ka t'beje me shume me renien e Federerit dhe Nadalit. Sic dihet Nadali ka rreth 3-4 vjet qe ka probleme kronike me gjurin dhe per kte arsyje ka qene me shume jashte fushe se brenda. Shume shpejt do i bin puplat dhe serbit ,sidomos ne french open dhe wimblendon sa t'jete nadali dhe federer them se eshte mision i pamundur per djokovicin.
    Lagja shishe rruga tapa ruju qenve se t'vin mrapa.

  3. #3
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Një herë, kur po shikoja një ndeshje të këtij idioti, komentatori i ESPN tha se mbiemri i tij është Shqiptar, "from gjak, blood". Ka gjasa, se edhe baba vet si tip qoftexhi ngja . E ëma sigurisht tipike sllave arrogante, nga ka marë dhe ky. Eshtë njëri interesant, sidomos kur ja fut vetes me rraketë ballit dhe gjakoset si shokët e vet Rus, ose kur e përplas në tokë e shan zotin si i cmend pse nuk po i ecën loja. Një pall .... më konkretisht.

    Yes freebyrd, they are ruining the sport, because they're violent too. But tell it to Mcnroy, Djoko is his golden boy. I guess the old fool likes brutality over style(Federer).

    Also the rise of the east in general in sports, is due to the American suicide in sports. There are more rules and regulations then ever. In college there has to be a 50/50 ratio of women/men and who knows what other ratios based on race. So if you're a talented guy, and guess what, there's no room or funding(since US is very preocuppied with bailing out Wall Street all the time) or there are too many talented guys you can't make it, because otherwise the ratio gets violated and you will get accused of being against women and God knows what. Then the prickish lawyers will come and take the case over, make it a media bonanza and by the time this gets figured out, Schummer, Franken or some other moron will have passed yet another regulation. A f***king disaster. No Americans left in Tennis this year in RG and it won't get any better.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Hyllien : 31-05-2011 më 15:30
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  4. #4
    Mirë se vini në Harlan Maska e FreeByrd
    Anëtarësuar
    05-02-2011
    Vendndodhja
    Tennessee
    Postime
    1,023
    Citim Postuar më parë nga Hyllien Lexo Postimin
    Një herë, kur po shikoja një ndeshje të këtij idioti, komentatori i ESPN tha se mbiemri i tij është Shqiptar, "from gjak, blood". Ka gjasa, se edhe baba vet si tip qoftexhi ngja . E ëma sigurisht tipike sllave arrogante, nga ka marë dhe ky. Eshtë njëri interesant, sidomos kur ja fut vetes me rraketë ballit dhe gjakoset si shokët e vet Rus, ose kur e përplas në tokë e shan zotin si i cmend pse nuk po i ecën loja. Një pall .... më konkretisht.

    Yes freebyrd, they are ruining the sport, because they're violent too. But tell it to Mcnroy, Djoko is his golden boy. I guess the old fool likes brutality over style(Federer).
    One commentator said his last name was Albanian.
    Holy Shit !
    LOL

    Yes, I"m getting a little weary with McEnroe and some other commentators jumping on the bandwagon of Novak Djokovic. They are falling all over themselves praising his game. Still no commentator has explained how this guy came out of nowhere to starting winning all these matches. I thinking sooner or later we'll discover it's another story like Lance Armstrong.

    __________________________________________________ _


    Një komentator tha se emri i tij i fundit ishte shqipe.
    *** e Shenjtë!
    LOL

    Po, unë "m marrë pak lodhur me McEnroe dhe disa komentues të tjerë të hedhur në bandwagon e Novak Djokovic. Ata janë të bie mbi të gjitha veten e tyre duke vlerësuar lojën e tij. Ende nuk ka komentator ka shpjeguar se si ky djalosh erdhi nga ku të fillimit të fituar të gjitha këto ndeshje. kam menduar herët apo vonë ne do të zbulojmë se është një tjetër histori si Lance Armstrong.
    We are the part of the Cosmos that discovered and understands its unfolding story

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e fattlumi
    Anëtarësuar
    03-01-2010
    Postime
    3,412
    FreeByrd,you must see "A serbian movie(film) " to understand dhe true serbian way of thinking,even in sports.They are monsters.

  6. #6
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga fattlumi Lexo Postimin
    FreeByrd,you must see "A serbian movie(film) " to understand dhe true serbian way of thinking,even in sports.They are monsters.
    film i shpifur...

    sa per temen: federer dhe nadal jane zoterinj te vertete ne krahasim me kete paliacon, por duhet thene qe eshte ne forme.
    madje nqs te premten fiton kunder king roger, behet numri 1 i botes...
    Vasudhaiva Kutumbakam

  7. #7
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar më parë nga FreeByrd Lexo Postimin
    One commentator said his last name was Albanian.
    Holy Shit !
    LOL

    Yes, I"m getting a little weary with McEnroe and some other commentators jumping on the bandwagon of Novak Djokovic. They are falling all over themselves praising his game. Still no commentator has explained how this guy came out of nowhere to starting winning all these matches. I thinking sooner or later we'll discover it's another story like Lance Armstrong.

    __________________________________________________ _


    Një komentator tha se emri i tij i fundit ishte shqipe.
    *** e Shenjtë!
    LOL

    Po, unë "m marrë pak lodhur me McEnroe dhe disa komentues të tjerë të hedhur në bandwagon e Novak Djokovic. Ata janë të bie mbi të gjitha veten e tyre duke vlerësuar lojën e tij. Ende nuk ka komentator ka shpjeguar se si ky djalosh erdhi nga ku të fillimit të fituar të gjitha këto ndeshje. kam menduar herët apo vonë ne do të zbulojmë se është një tjetër histori si Lance Armstrong.

    McEnroe, doesn't like Federer because McEnroe never had style in his career. He was a nervous prick just like Djokovic. In addition Federer up until his physical problems was on his way to break every single record, something that doesn't go down easy on people like McEnroe who live in the past.

    I don't think he's making any drugs, but who knows. He's just in great shape, and the rest is pretty much falling apart.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  8. #8
    Mirë se vini në Harlan Maska e FreeByrd
    Anëtarësuar
    05-02-2011
    Vendndodhja
    Tennessee
    Postime
    1,023
    Citim Postuar më parë nga Hyllien Lexo Postimin
    McEnroe, doesn't like Federer because McEnroe never had style in his career. He was a nervous prick just like Djokovic. In addition Federer up until his physical problems was on his way to break every single record, something that doesn't go down easy on people like McEnroe who live in the past.

    I don't think he's making any drugs, but who knows. He's just in great shape, and the rest is pretty much falling apart.
    You're right. John Patrick McEnroe has always been a diva full of jealousy. He despised his contemporary, Jimmy Conners but shockingly was always very respectful toward the legendary Bjorn Borg. His comments during the the peak years of the career of Pete Sampras were always lukewarm and unenthusiastic.. McEnroe was envious of the Sampras success and never gave Pete the respect he deserved. Now he's making disparaging remarks about Federer because Roger is no longer at the top of his game. He is now playing in that dangerous time when a player enters his latter twenties where every great tennis player starts his inevitable decline. From time to time he makes negative remarks about Raphael Nadal.

    John McEnroe was the spoiled son of a high powered wealthy attorney from New York City. He was born with a silver spoon in his mouth and John apparently has always considered himself one of the privileged elite who's position entitles him to be a jerk whenever he feels like it. I believe he's blowing kisses to Djokovic just to tarnish the crown of King Roger.

    Don't think by my hostility to Djokovic I have some hidden agenda against the Slavs. My father was a big fan of the wild man from Croatia, Goran Ivaniševic. I love to watch Maria Sharapova not to mention the other "From Russia with Love" girls. I'm afraid the Williams sisters don't do it for me.

    _________________________________________________


    Ju jeni të drejtë. John Patrick McEnroe ka qenë gjithmonë një primadonë e plotë e xhelozisë. Ai përbuzur bashkëkohore e tij, Jimmy Conners por shockingly ishte gjithmonë shumë respekt ndaj Borg legjendar Bjorn. Komentet e tij gjatë viteve kulmin e karrierës së Pete Sampras ishin gjithmonë të vakët dhe unenthusiastic .. McEnroe ishte ziliqar e suksesit Sampras dhe kurrë nuk i dha Pete respektin që meritonte. Tani ai është duke e bërë s'të bën vërejtje për Federer Roger sepse nuk është më në krye të lojës së tij. Ai tani është duke luajtur në atë kohë të rrezikshme kur një lojtar hyn në të njëzetat e tij të fundit, ku çdo lojtar i madh i tenisit fillon rënia e tij të pashmangshme. Nga koha në kohë që ai i bën vërejtje negative për Raphael Nadal.

    John McEnroe ishte djali i llastuar e një avokati të lartë të mundësuar pasur nga New York City. Ai ka lindur me një lugë argjendi në gojë të tij dhe John me sa duket e ka konsideruar gjithmonë veten një nga elita e privilegjuar që është pozicion i jep të drejtë që ai të jetë një hov sa herë që ai mendon si ai. Unë besoj se ai është defekt puthje të Gjokoviç vetëm për nxirje kurorën e Mbretit Roger.

    A nuk mendoni se nga armiqësia e mia për të Gjokoviç unë kam disa agjendë të fshehtë kundër sllavëve. Babai im ishte një tifoz i madh i njeriut të egër nga Kroacia, Goran Ivanisheviç. I love to watch Maria Sharapova për të mos përmendur të tjerë "Nga Rusia me dashuri" vajzat. Unë jam i frikësuar motrat Williams nuk e bëjmë atë për mua.
    We are the part of the Cosmos that discovered and understands its unfolding story

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398
    Kujt po i intereson kjo reklame per nje serb e per flamurin e tyre te piset????????????
    si skeni turp qe sillni keto ne forumin shqiptar.
    Unë jam njeri i thjeshtë.
    Kënaqem me pak.
    Më mjafton më e mira.

  10. #10
    Mirë se vini në Harlan Maska e FreeByrd
    Anëtarësuar
    05-02-2011
    Vendndodhja
    Tennessee
    Postime
    1,023
    Citim Postuar më parë nga 2043 Lexo Postimin
    Kujt po i intereson kjo reklame per nje serb e per flamurin e tyre te piset????????????
    si skeni turp qe sillni keto ne forumin shqiptar.
    Dude, this is not an ad for the Serbian flag. This is a time of mourning for my beloved game of tennis morphing into a Serb version of "American Idol"

    ______________________________________________


    Dude, kjo nuk është një reklamë për flamurin serb. Kjo është një kohë e zisë për ndeshjen e mi të dashur të morphing tenisit në një version serb i "American Idol"
    We are the part of the Cosmos that discovered and understands its unfolding story

  11. #11
    Shaqiri #11 Maska e The.ReaL
    Anëtarësuar
    01-06-2006
    Vendndodhja
    Corleone....
    Postime
    2,707
    Djokovic ka lindur ne Kosovë , me saktesisht ne Zveqan , ka prinder serb , bile nje ditë ne vendlindjen e tij ne Kosove kishin ngritur flamurin me te madh te Serbisë vetem per arritjet e Djokovicit.

    Eshte i mirë ne tenis , por personalisht e urrej pasi 'fryhet' pak si teper , dhe mendoj qe eshte shum larg nga "Federer dhe Nadal"
    SPECIAL ONE

    RAUL # 7

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-01-2009
    Postime
    3,262
    Shih ky amerikani edhe serbet na i ka sjell ne forum. Po cfar me rruhet mua per nje serb ore. Let jet edhe kushedi kush,a esht serb mos ma permend.
    Jetë e rëndë.......!!!

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-06-2009
    Postime
    352
    Ky Djokovic-i eshte me prejardhje nga Zvecani, qyteze kjo e lidhur me Mitrovicen (pjesen veriore). E di se eshte nje ekstremist i madh sa i perket shqiptareve dhe Kosoves, por cfare tjeter mund te presesh nga nje serb, sidomos nga ata te Kosoves, qe historikisht kane qene leva te gjenocidit serb mbi shqiptaret. Sa i perket lojes se tij, them se eshte i mire per faktin se te tjeret jane te dobet per momentin. Poashtu, loja e tij varet shume ne shpejtesine e tij, me kalimin e viteve ai do te bjere shpejt! Plus, ka problem me nerva, zakonisht keta me nerva nuk perparojne edhe shume, pervec nese nuk transformohen si Bjorn Borg, i cili nga nje tenist plot nerva u shnderrua ne "ice Borg"!

  14. #14
    Mirë se vini në Harlan Maska e FreeByrd
    Anëtarësuar
    05-02-2011
    Vendndodhja
    Tennessee
    Postime
    1,023
    Citim Postuar më parë nga The.ReaL Lexo Postimin
    Djokovic ka lindur ne Kosovë , me saktesisht ne Zveqan , ka prinder serb , bile nje ditë ne vendlindjen e tij ne Kosove kishin ngritur flamurin me te madh te Serbisë vetem per arritjet e Djokovicit.

    Eshte i mirë ne tenis , por personalisht e urrej pasi 'fryhet' pak si teper , dhe mendoj qe eshte shum larg nga "Federer dhe Nadal"
    Damn ! I didn't know he was born in Kosova. I assume Djokovic and his family do not exactly smile warmly on Albanians......
    and those warmongering AMERICANS LOL

    ________________________________________________

    Damn! Unë nuk e di ai ka lindur në Kosovë. Unë supozoj Gjokoviç dhe familja e tij nuk e pikërisht buzëqeshje ngrohtësisht mbi shqiptarët ......
    dhe ato luftënxitës amerikanë LOL
    We are the part of the Cosmos that discovered and understands its unfolding story

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594
    Eshte ne form plehra ske cfar ti besh....

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e kriko-38
    Anëtarësuar
    01-08-2010
    Vendndodhja
    ketu afer
    Postime
    687
    Sa negativ qe eshte ky lol...shife njeher cfar fetyre ka prandaj edhe shumica nga analistet e sportit nuk e duan edhe pse eshte i mir,eshe ne form ky m...

  17. #17
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar më parë nga FreeByrd Lexo Postimin
    Damn ! I didn't know he was born in Kosova. I assume Djokovic and his family do not exactly smile warmly on Albanians......
    and those warmongering AMERICANS LOL

    ________________________________________________

    Damn! Unë nuk e di ai ka lindur në Kosovë. Unë supozoj Gjokoviç dhe familja e tij nuk e pikërisht buzëqeshje ngrohtësisht mbi shqiptarët ......
    dhe ato luftënxitës amerikanë LOL
    Well, in all fair honesty, the amt of hard capital(cash etc) and intellectual capital that Anglo-America has invested in the slavic nations in the past 100 years is insane. In comparison not even a dot can be compared with what has been invested in Albania, and that dot is due to mainly two people only stretched almost 100 years apart.

    90% of the current Tennis players from the east have had or have an American coach. Instead of training their own, it appears that they find more fascination abroad. Like I said, perhaps is the insane regulations or a general anti-American values attitude at home in US, but in all fair honesty America has had a HUGE impact in pushing this rise from the slavs. Sharapova and Djokovic are just eclatant example of the American input in slavic rise in this sport particularly.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Hyllien : 01-06-2011 më 09:27
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-06-2009
    Postime
    352
    Citim Postuar më parë nga Hyllien Lexo Postimin
    Well, in all fair honesty, the amt of hard capital(cash etc) and intellectual capital that Anglo-America has invested in the slavic nations in the past 100 years is insane. In comparison not even a dot can be compared with what has been invested in Albania, and that dot is due to mainly two people only stretched almost 100 years apart.

    90% of the current Tennis players from the east have had or have an American coach. Instead of training their own, it appears that they find more fascination abroad. Like I said, perhaps is the insane regulations or a general anti-American values attitude at home in US, but in all fair honesty America has had a HUGE impact in pushing this rise from the slavs. Sharapova and Djokovic are just eclatant example of the American input in slavic rise in this sport particularly.
    Eshte e vertete se verehet nje dukuri e tille, mirepo poashtu eshte e vertete se te gjithe ata mesues tenisi (psh Bolleteri) kane "akademi" tenisi dhe shkollimi kushton atje. Ceshtja eshte se prinderit sllave sigurojne mjete ne nje menyre ose tjeter (kam lexuar te kene shitur gjithe pasurine ne raste te caktuara, ose edhe u ndihmon shteti per shkak te permiresimit te imazhit!) dhe sakrifikojne disa vjete te jetes se tyre duke percjellur nga afer ngritjen profesionale sportive te femijeve te tyre. Pra, per disa vjet, ata nuk kane karriere personale, por vetem percjellje dhe ndihmese ndaj femijeve te tyre. Them se ka te beje edhe me motivin shtese qe kane popujt e lindjes, poashtu me faktin se tashme eshte bere efekt domino, pra kane "role model" keta tenistet e ri. Ne ish Jugosllavi nder te paret ka qene Slobodan Zhivojnoviq, pas tij ka ardhe Monika Selesh, se fundi eshte kjo gjenerata e "arte" serbe: Nebojshja Gjokoviq, Ana Ivanoviq dhe Jelena Jankoviq.

    Ne mund te thojme cfare te dojme per ta, mirepo e verteta eshte se ata kane ndikuar shume ne permiresimin e imazhit te Serbise, si shtet gjenocidial dhe gjakatar sic shihej ne fund te viteve te 90-ta. Vetem nje gjest i Gjokoviqit, kur shkroi "support for Japan" http://tinyurl.com/3ew529d beri shume buje mediatike dhe i fitoi shume miq Serbise ne Japoni.

    Ne shqiptaret, duke qene komb i vogel numerikisht, do te duhej qe te krijonim fonde te vecanta permes te cilave do te mund te mbeshteteshin yje te tille sportive. Sigurisht se shtetet respektive (Shqiperia dhe Kosova) do te duhej te krijonin lehtesi te ndryshme tatimore per persona qe kontribuojne ne keto fonde. Them se do te ishte mire te perkraheshin sportet individuale, ku suksesi varet nga nje person i vetem i motivuar (peshngritje, xhudo, tenis, ping pong, citje, vrapim, etj, te gjitha disiplina Olimpike e jo si karate!) dhe imazhi yne do te mund te permiresohej dukshem kur njerezimi do te mund te shihte djem dhe vajza te reja shqiptare qe pervec se jane te bukur, jane edhe te zote dhe te shkathte.

  19. #19
    Mirë se vini në Harlan Maska e FreeByrd
    Anëtarësuar
    05-02-2011
    Vendndodhja
    Tennessee
    Postime
    1,023
    Citim Postuar më parë nga Prometeu2 Lexo Postimin
    Eshte e vertete se verehet nje dukuri e tille, mirepo poashtu eshte e vertete se te gjithe ata mesues tenisi (psh Bolleteri) kane "akademi" tenisi dhe shkollimi kushton atje. Ceshtja eshte se prinderit sllave sigurojne mjete ne nje menyre ose tjeter (kam lexuar te kene shitur gjithe pasurine ne raste te caktuara, ose edhe u ndihmon shteti per shkak te permiresimit te imazhit!) dhe sakrifikojne disa vjete te jetes se tyre duke percjellur nga afer ngritjen profesionale sportive te femijeve te tyre. Pra, per disa vjet, ata nuk kane karriere personale, por vetem percjellje dhe ndihmese ndaj femijeve te tyre. Them se ka te beje edhe me motivin shtese qe kane popujt e lindjes, poashtu me faktin se tashme eshte bere efekt domino, pra kane "role model" keta tenistet e ri. Ne ish Jugosllavi nder te paret ka qene Slobodan Zhivojnoviq, pas tij ka ardhe Monika Selesh, se fundi eshte kjo gjenerata e "arte" serbe: Nebojshja Gjokoviq, Ana Ivanoviq dhe Jelena Jankoviq.

    Ne mund te thojme cfare te dojme per ta, mirepo e verteta eshte se ata kane ndikuar shume ne permiresimin e imazhit te Serbise, si shtet gjenocidial dhe gjakatar sic shihej ne fund te viteve te 90-ta. Vetem nje gjest i Gjokoviqit, kur shkroi "support for Japan" http://tinyurl.com/3ew529d beri shume buje mediatike dhe i fitoi shume miq Serbise ne Japoni.

    Ne shqiptaret, duke qene komb i vogel numerikisht, do te duhej qe te krijonim fonde te vecanta permes te cilave do te mund te mbeshteteshin yje te tille sportive. Sigurisht se shtetet respektive (Shqiperia dhe Kosova) do te duhej te krijonin lehtesi te ndryshme tatimore per persona qe kontribuojne ne keto fonde. Them se do te ishte mire te perkraheshin sportet individuale, ku suksesi varet nga nje person i vetem i motivuar (peshngritje, xhudo, tenis, ping pong, citje, vrapim, etj, te gjitha disiplina Olimpike e jo si karate!) dhe imazhi yne do te mund te permiresohej dukshem kur njerezimi do te mund te shihte djem dhe vajza te reja shqiptare qe pervec se jane te bukur, jane edhe te zote dhe te shkathte.
    As a rule the money and tennis academias go where the talent is. The first step is for a nation to provide some kind of tennis kindergarten system for aspiring young players to achieve the kind of grades that will turn the heads of coaches like Nick Bollettieri. It would appear the "new friends" of Nick are coming from the People's Republic of China.

    Believe me if here is a budding Albanian Goran Ivanisevic and Maria Sharapova in Albania, Kosova, Montenegro or Macedonia coaches will be knocking on their door.

    _______________________________________________


    Si rregull academias paratë dhe tenisi të shkojnë ku talent është. Hapi i parë është për një komb për të siguruar një lloj i kopshtit sistemit të tenisit për lojtarë të rinj që aspirojnë për të arritur llojin e notave që do të kthehet në kokat e trajnerëve si Nick Bollettieri. Kjo do të duket "miq të rinj" e Nick po vijnë nga Republika Popullore e Kinës.

    Më besoni, nëse këtu është një shqiptar nis të lulëzojë Goran Ivanisheviç dhe Maria Sharapova në Shqipëri, Kosovë, Mal të Zi apo trajnerët e Maqedonisë do të trokitur në derën e tyre.
    Ndryshuar për herë të fundit nga FreeByrd : 02-06-2011 më 09:16
    We are the part of the Cosmos that discovered and understands its unfolding story

  20. #20
    E meriton.


    ....
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •