Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9
 1. #1
  -
  Anėtarėsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime nė 25 postime

  Ju lutem, pak vemendje!

  Ka disa dite qe ne kete forum, shoh disa tendeca per perdhosjen e Historise tone Kombetare dhe Figurave te Ndritura te kombit tone, sidomos mbi Heronjte tane.

  Jane ca tema dhe shkrime perverse, ku neperkembet historia jone dhe indentiteti yne Kombetar, qe nuk mund te rrine edhe pa i bere lidhje idioteske pseudo-fetare.
  Aq me teper, qe ne anetaret qe jemi kundra kesaj rryme denigruese, fyhemi me fjalet me banale te mundshme. Mjafton te permendi nje rast te fundit, ku nje nga keta anetare me genin destruktiv antikombtare, Mersini, ne nje teme mbi ceshtje kombetare me flet si vagabond me fjalet "manjake seksuale e Opus Deit".

  Nuk eshte hera e pare qe ky person ka tendence te denigroje historine kombetare , por shkon edhe me larg duke na fyer mbi personin tone.

  Ju lutem nese mund te merren masa ndaj shkrimeve te tilla.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e alem_de
  Anėtarėsuar
  02-10-2009
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  6,766
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 7 postime
  Drejtoju njerit nga moderatoret qe ta shlyejn ate postim Yesi.As kush nuk ka te drejte te ofendoj dike.Cdo pik gjaku qe eshte derdhe ne trojet tona ka qene shume.Heronjte e popullit tone jane heronj te cfar do epoke te kene qene.
  Da steh' ich nun, ich armer Tor,
  Und bin so klug als wie zuvor!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Besoja
  Anėtarėsuar
  24-07-2008
  Vendndodhja
  Prrenjas, Shqiperi
  Postime
  3,281
  Faleminderit
  61
  42 falenderime nė 30 postime
  Nėse disa njerėz nuk rrinė dot pa folur broēkulla,ka personazhe tė tjerė qė tė nxjerrin atė duf qė kanė dhe jo me heronjtė.Pėr heronjtė,ka vetėm njė gjė.NDERIM.

 4. #4
  Lab 100% Maska e Station
  Anėtarėsuar
  26-02-2010
  Vendndodhja
  Shqipėri
  Postime
  6,681
  Faleminderit
  15
  23 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga Yes* Lexo Postimin
  Ka disa dite qe ne kete forum, shoh disa tendeca per perdhosjen e Historise tone Kombetare dhe Figurave te Ndritura te kombit tone, sidomos mbi Heronjte tane.

  Jane ca tema dhe shkrime perverse, ku neperkembet historia jone dhe indentiteti yne Kombetar, qe nuk mund te rrine edhe pa i bere lidhje idioteske pseudo-fetare.
  Aq me teper, qe ne anetaret qe jemi kundra kesaj rryme denigruese, fyhemi me fjalet me banale te mundshme. Mjafton te permendi nje rast te fundit, ku nje nga keta anetare me genin destruktiv antikombtare, Mersini, ne nje teme mbi ceshtje kombetare me flet si vagabond me fjalet "manjake seksuale e Opus Deit".

  Nuk eshte hera e pare qe ky person ka tendence te denigroje historine kombetare , por shkon edhe me larg duke na fyer mbi personin tone.

  Ju lutem nese mund te merren masa ndaj shkrimeve te tilla.
  I bashkohem shqetėsimit tuaj Yes*.
  Kjo tashmė fatkeqėsisht ėshtė ėshtė bėrė njė dukuri e zakonėshme nė FSH.

 5. #5
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,653
  Faleminderit
  633
  178 falenderime nė 161 postime
  Juve keni te drejte,por arabet skipetare keshtu jane.
  Do te me vinte keq po te ishte shqiptare.
  Historine e vet nuk e <perdhunon> nje Shqiptare,e embel apo e hidhur qofte.
  Per gabelat nuk eshte problem

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e cool_shqype
  Anėtarėsuar
  30-05-2007
  Vendndodhja
  jetoj me lemoshat e nanes natyre
  Postime
  1,031
  Faleminderit
  30
  20 falenderime nė 13 postime
  shqetesim me vend PO ME MIRE MOS JAU VAR, LERI TE BEJNE GAMGAM
  citoj nje shkrimtar A. D. urim e Shprese............
  each second is eternity as eternity is now,
  and now, now is forever

 7. #7
  New York Maska e mario_kingu
  Anėtarėsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,237
  Faleminderit
  3
  22 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga Yes* Lexo Postimin
  Ka disa dite qe ne kete forum, shoh disa tendeca per perdhosjen e Historise tone Kombetare dhe Figurave te Ndritura te kombit tone, sidomos mbi Heronjte tane.

  Jane ca tema dhe shkrime perverse, ku neperkembet historia jone dhe indentiteti yne Kombetar, qe nuk mund te rrine edhe pa i bere lidhje idioteske pseudo-fetare.
  Aq me teper, qe ne anetaret qe jemi kundra kesaj rryme denigruese, fyhemi me fjalet me banale te mundshme. Mjafton te permendi nje rast te fundit, ku nje nga keta anetare me genin destruktiv antikombtare, Mersini, ne nje teme mbi ceshtje kombetare me flet si vagabond me fjalet "manjake seksuale e Opus Deit".

  Nuk eshte hera e pare qe ky person ka tendence te denigroje historine kombetare , por shkon edhe me larg duke na fyer mbi personin tone.

  Ju lutem nese mund te merren masa ndaj shkrimeve te tilla.
  te drejt ke pasi ka shum te ashtuquajtur shqiptar arab
  por sjan nje ose dy qe edhe heroin ton kombetar Gjergj Kastriot e ofendojn edhe cdo hero shqiptar nga kosova ne shqiperi Cameri keta njerz duhet larguar nga FSH
  Partizoni

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Endri_
  Anėtarėsuar
  16-02-2011
  Vendndodhja
  Tr
  Postime
  1,175
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Fajin e kane moderatoret e ktij forumi qe i lejone kto pseudoshqiptar te shtremberojne cdo gje shqiptare.
  Lagja shishe rruga tapa ruju qenve se t'vin mrapa.

 9. #9
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Ky problem eshte sjelle dhe me pare nga antare, moderatore, i eshte adresuar admineve nga vete ne si smod, jane marre masa, jane keshilluar antare te caktuar madje dhe perjashtuar kur kane kaluar ne ofendime masive dhe ne fund u arrit ne nje konkluzion qe duhet kuptuar mire nga e gjithe antaresia. Forumi yne nuk ben selektime as idesh e as konceptesh por vetem pasqyron ate qe perbehet sot shoqeria shqiptare brenda e jashte kufijeve te Shqiperise. Forumi nuk mund te marre rrolin e xhandarit e te godasi me kerbac ata qe mendojne ndryshe nga nje shumice. Nuk eshte rroli i forumit t'i imponohet pakices pasi nese do bente kete gje atehere do dilte ne kundershtim te misionit qe ka dhe ky mision eshte bashkimi i te gjithe shqiptareve ne te gjitha trevat kudo ndodhen. Nder vite ka patur shume elementa ketu qe kane hedhur vrer apo shprehur ide qe kane rene ndesh me mendimin dhe ndjenjat e shumices por forumi nuk mund behet inkuizitor e te selektoje se kush duhet e kush nuk duhet te flase per ceshtje te ndryshme te shoqerise shqiptare. Madje shume mire qe evidentohen elementa te tille e mentaliteti qe kane pasi kjo tregon dhe hapat e vete zhvillimit te shoqerise sone, ku kemi qene , ku jemi e ku jemi duke shkuar. Nese shqetesohemi pse tipa te tilla kane mendime kaq radikale e kaq te gabuara, nuk duhet te shqetesohemi pse ato shprehen ne nje forum mbare shqiptar por pse ekzistojne ne shoqerine tone. Nese ndalohen ne forum kjo nuk i ben ato inekzistente. Do vazhdojne te ekzistojne dhe ku i dihet, mbase dhe zmadhohen ne numer ne jeten reale. Ky duhet te jete shqetesimi me i madh. Mbase eshte krijuar ideja e gabuar qe forumi perjashton ata antare qe kane keto mendime apo shprehin radikalizem idesh etj. Kjo nuk eshte e vertete. Perjashtimet kryhen ne baze te rregullave qe kemi dhe kur ato shkelen atehere antare te caktuar largohen per pak ose per fare. Jo per mendimet qe kane po per sjelljen e tyre, mungesen e tolerances, urrejtje e ndjellje urrejtje rraciale e fetare, ofendime e fjalor te papershtatshem etj. Ka antare te rritur jashte kufijve te Shqiperise, ka nga ata qe jane brymosur me nje mentalitet e ide qe per pjesen tjeter nuk jane te zakonshme apo normale, ka antare qe ju mungon arsimimi apo njohuria e duhur sic ka dhe antare qe ju eshte shplare truri nga ide fetare apo ide te nje natyre tjeter. Ketu qendron dhe ana pozitive e forumit qe nepermjet debatit dhe forces se mendimit si dhe te njohurise te diskutohet per cdo problem duke ofruar argumenta e ide qe ndihmojne ata qe nuk dine te shohin me qarte. Natyrisht qe ka plot elemente qe nuk shkulen nga istikami i tyre ideologjik por a nuk eshte kjo e njejta situate reale ne shoqerine shqiptare? A nuk ekziston ne kete shoqeri cdo gje qe shfaqet ketu ne forum?

  E kuptoj reagimin e shume antareve pasi dhe vete shpesh revoltohem kur lexoj qe ka shqiptare qe percmojne, madje dhe ofendojne nje figure si Nene Tereza. Revoltohem sa ska kur shoh qe ne rradhet e shqiptareve ka dhe te tille qe e konsiderojne Gjergj Kastriotin nje figure te rendomte qe nuk meriton respekt si hero kombetar. Revoltohem e ndjehem shume i fyer qe ka shqiptare qe e konsiderojne pushtim barbar osman si nje ogur mbaresie e fat te madh per Shqiperine e shqiptaret pasi pa kete pushtim ne do ishim sllavizuar, greqizuar apo latinizuar etj. E kuptoj qe vjen nga injoranca, mungesa e njohurise, mbrutja me ide ekstremiste fetare, mendjengushtesia e verberia e ndergjegjshme dhe me vjen keq per njerez te tille dhe mundohem me aq sa kam mundesine qe te argumentoj te kunderten, jap ato fakte e njohuri qe kam sic e kam bere prej 9 vjetesh ne ketu. Por ne asnje menyre kjo nuk me jep te drejten t'i heq fjalen nga goja apo pres gishtin sepse sme pelqen mua. Ju nga njera ane kerkoni qe forumi te jete me demokratik e tolerant, te mos aplikohen masa ndaj antareve qe shkelin rregulla dhe nga ana tjeter kerkoni lincim masiv te atyre qe mendojne ndryshe. Kjo nuk mund te behet dhe ska per te ndodhur ndonjehere ne forumin tone. Te jete e qarte qe forumi merr masa me perjashtim vetem kur ka shkelje te normave te tij dhe jo pse dikush mendon ndryshe nga shumica.

  Dua te shtoj dhe dicka tjeter qe me vrau syte. Ky forum ka nje staf te shendoshe dhe relativisht te pergatitur ne shume fusha te jetes. E miremban cdo teme brenda mundesive e kohes qe ka pasi sic dihet eshte nje pune vullnetare qe behet nga deshira e mire per te kontribuar dhe mundohet te jape maksimumin per te gjithe antaresine qe te kete nje ambjent ku mund te argetohet, shtoje njohurite e te ndaje mendime te ndryshme. Nuk ka nevoje per shprehje nacionalizmi apo thirrje qesharake te natyres, Une sdo lejoj perdhosjen e historise se popullit tim.... etj qe leshojne disa neper tema apo mesazhe private, sidomos antare qe jane rregjistruar dje dhe se kane idene se cfare kane bere antaret e stafit apo drejtuesit e forumit per kete komunitet. Nuk i ka mbetur ne dore asnjerit flamuri i nacionalizmit apo i atdhedashurise. Nese eshte dikush qe mendon keshtu atehere ka rene ne nivelin e bufonit dhe te njeriut qe i paska marre koka ere. Ne rradhe te pare te mos lejosh perdhosje kerkon te kesh njohurine dhe pergatitjen e duhur, se dyti te dish per cfare flitet e perse flitet e sidomos me ke flitet dhe nese nuk i ke keto kellqe atehere deklarata te kesaj natyre thjesht sa bejne qesharak ose qesharake personin qe i keput.

  I bashkohem plotesisht shqetesimit tuaj brenda kontekstit te kesaj qe sapo shkruajta. Me pare (flas nga pozita personale) nuk e kam ditur qe ka shqiptare qe tallen me Nene Terezen, Gjergj Kastriotin apo adhruojne pushtimin e osman. Se mendoja dot kurre dicka te tille. Keto ne 9 vjet ne forum me kane ndryshuar mendim dhe kam pare disa te tille. Pra eshte nje realitet i shoqerise sone. Mbyllja e gojes ne forum nuk e eleminon kete problem. Kjo duhet kuptuar nga te gjithe dhe nese revoltoheni nga shfaqje te tilla atehere me e pakta qe mund te behet eshte ballafiqimi me keta elementa dhe nepermjet temave e diskutimeve t'i behet atyre e qarte qe jane gabim. Nese nuk ndryshojne kjo nuk varet nga ne. Nuk i jepet uje atij qe ska etje. Dhe gjerat nuk mund te ndryshohen thjesht nga nje deshire e mire. Nese do ishte kaq e thjeshte atehre kjo bote ne te cilen jetojme do ishte komplet ndryshe.

  Kalofshi mire te gjithe.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •