Close
Faqja 9 prej 9 FillimFillim ... 789
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 171 prej 171
  1. #161
    Atdhetar n'damar Maska e Illyrian_King
    Anëtarësuar
    11-03-2011
    Vendndodhja
    Shqipëri Etnike
    Postime
    516
    Citim Postuar më parë nga Edvin83 Lexo Postimin
    O clirimtar, nga cili qytet i Shqiperise na je ti qe flet per per shumice myslimane e ku ta di une cfare feje ne Shqiperi? Shqiperia ka shumice ateiste dhe agnostike, qe as i rruhet hic per fe. Sipas sondazheve te ndryshme, vetem 30% e popullsise eshte fetare, dmth 20% myslimane e 10% te krishtere. 70% e popullsise se Shqiperise nuk eshte fetare. Prandaj, ju myslimanet, katoliket e ortodokset ne Shqiperi jeni nje pakice prandaj mbylleni gojen e rrini ne tolerancen e shumices.
    Ate regjistrimin e popullsise, vetem nga kjo e mbeshtes, se ai regjistrim do te tregoje se ju talibanet e cdo lloj feje, jeni nje pakice e paperfillshme ne Shqiperi.
    Besoj se e kupton anglishten:

    International Religious Freedom Report 2007

    Citizens of Muslim background make up the largest traditional religious group (65 to 70 percent of the population) and are divided into two major communities: those associated with a moderate form of Sunni Islam and those associated with the Bektashi school (a particularly liberal form of Shi'a Sufism). Bektashis are estimated to represent 25 percent of the Muslim population. The Orthodox Autocephalous Church of Albania (referred to as Orthodox) and the Roman Catholic Church are the other large denominations. An estimated 20 to 25 percent of the population belongs to communities that are traditionally Albanian Orthodox and 10 percent to Catholic communities.
    Kombi mbi të gjitha

  2. #162
    Nuk mund ti besoj syve te mi per ato qe po lexoj ketu.

    Se pari mendova qe titulli i kesaj teme eshte thjesht sensacion qe flet per disa te cmendur.
    Por me cfare po lexoj, e shikoj qe cmenduria jo vetem qe nuk ka kufij, por qenka dhe ngjitese.

    C'lidhje ka Nene Tereza me fene myslimane, katolike etj etj etj?

    Ajo eshte simbol i paqes dhe vuajtjes ne mbare boten. Ajo eshte simbol i sakrifices dhe modestise.

    Ate e nderon i gjithe Globi dhe eshte Krenaria me e Madhe qe ka Shqiperia.

    Si munden disa te hedhin balte mbi kete figure dhe te mos pranojne nje statuje te saj per hir te fese? Statuja e Nene Terezes duhet te jete Nder i vacante dhe cdo Qytet Shqiptar duhet ta kete nje te tille.


    Eshte nje popull mbi 1 miliard jo katolik si India qe e ka idhull. Eshte nje bote e tere qe i perulet ne gjunje madheshtise se saj.


    Disa ketu kane permendur Skenderbeun. Mund t'ju permend faktin qe dhe ai vete, I MADHI SKENDERBE e mohoi fene islame dhe luftoi OSMANET qe shiko shiko cudine e madhe, ishin myslimane.


    Ju me ngjani si ata pleqte ne video qe kam pare perpara clirimit te Kosoves qe thonin" C'na duhet Amerika neve? Ne kemi Sadamin. Ai do na ndihmoje"

    Ju lutem bejini Shqiptareve dhe mbare Njerezimit nje NDER SHUME TE MADH. Please don't Fornicate, mos u shtoni
    Ndryshuar për herë të fundit nga Redi : 30-05-2011 më 03:13

  3. #163
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-11-2010
    Postime
    314
    pyetja kryesore qe une kam eshte: ku ishin keto muslimane fetare perpara clirimit te Kosoves?

    mesa di une, atehere s'kam degjuar per pamflete e forume te rinjsh apo te vjeterve kunder Nene Terezes e Skenderbeut, as kunder figurave te tjera te kombit shqiptar.

    E dyta, mjafton vetem per te pare menyren e komunikimit te tyre per te pare cfare kulture kane, sa fetare jane ne te vertete

    une mendoj qe nuk jane aspak fetare, por po i sherbejne ndarjes dhe percarjes me zell sepse keshtu i kane mesuar ato qe bene te mundur qe te dalin ne drite keto forume e shoqata vetem pas clirimit te Kosoves
    Everyday is a gift, that's why they call it the present

  4. #164
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Citim Postuar më parë nga Kandy* Lexo Postimin
    Pse s'po thu qy qy Opus Dei i Rugoves bile.
    Sepse nuk eshte i Rugoves dhe mendoj se te gjitha kane qene spekulime dhe rrena ato ne lidhje me Rugoven, te lansuara nga ana kundershtare. Kete e them sepse varri i tij eshte me emrin e tij te vjeter, qe eshte tipik musliman dhe Rugoven (dhe familjen e tij) e njohin familjare te mi (kogja mire) dhe nuk kane thene ndonjehere qe ai (apo familja e tij) ka kaluar neper ate procesin qe flitet ketu dhe tjeterkah.

    Une per kete Opus Dei kam pare (degjuar) per here te pare te "Kodi.." i Dan Brown. Lexoje ca thote ai aty per ta

  5. #165
    ʚϊɞSabr is Sweetʚϊɞ
    Anëtarësuar
    10-04-2011
    Vendndodhja
    In my thoughts free from the world
    Postime
    534
    Citim Postuar më parë nga Rina_87 Lexo Postimin
    Sepse nuk eshte i Rugoves dhe mendoj se te gjitha kane qene spekulime dhe rrena ato ne lidhje me Rugoven, te lansuara nga ana kundershtare. Kete e them sepse varri i tij eshte me emrin e tij te vjeter, qe eshte tipik musliman dhe Rugoven (dhe familjen e tij) e njohin familjare te mi (kogja mire) dhe nuk kane thene ndonjehere qe ai (apo familja e tij) ka kaluar neper ate procesin qe flitet ketu dhe tjeterkah.
    Une them qe ishte, por ishte i detyruar.
    I feel Kosovereign!

  6. #166
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Nga George Fred Williams:

    Gjuha shqipe është aq e dallueshme nga gjuhët tjera të Europës sikurse është gjuha Kelte dhe Baske. Ata s’kanë literaturë veçse pak libra të priftërinjve katolikë; as alfabet të qëndrueshëm nuk kanë akoma. Në shkollat e pakta turqit nuk kanë lejuar që të mësohet gjuha e tyre dhe nuk janë shumë ata që dijnë me shkruajtur e me lexuar. Historia e Shqipërisë është një shënim i gjatë shkeljesh, plaçkitjesh dhe gjakderdhjesh. Këngët e tyre tregojnë, theksojnë, vetëm lufta e trimërira. Të gjitha shkeljet e Europës mizore e kanë përshirë këtë vend me zjarrm e shpatë.
    Mbasi vdiq heroi Gjergj Kastrioti që mbajti larg nga Shqipëria për 24 vjet ushtritë e sulltanit duke i zhdukur nga faqja e dheut njërën mbas tjetrës, otomanët mundën ta pushtojnë Shqipërinë dhe e mbajtën nën zgjedhë për më se 450 vjet. Përveç popullit të fushave, të cilët i ka vrarë më shumë zgjedha e robërisë, përgjithësisht Shqiptarët janë trima e luftetarë të fortë. Malësori nuk del kurrë prej shtëpisë së tij i pa armatosur, e deri bariu mban tufën e vet i armatosur deri në dhëmbë. Lufta ka qenë i vetmi besim i tyre; biles ata thonë: aty ku është shpata aty është besimi. Djali rritet pa farë edukate ose disipline përveç se përdorimit të armëve. Në ushtrinë turke ai mësoi se si me vjedhë e me grabitë; në shtëpinë dhe vendin e vet zyrtarët dhe tagrambledhësit e pengonin në kursimet,
    punimet dhe industritë. I rritur në një atmosferë dhune dhe vjedhje, edhe urija shpesh here e ka shtërnguar të fitojë rrojtjen e tij si të mundet, qofte edhe prej armikut që i ka shkelë në votër. Nuk duhet shikuar për çudi pse vjedhja që i bënin turqve quhesh patriotizëm i lartë. Pa dyshim këta malësorë janë të egër dhe të pamëshirshëm në mësymje ose në mbrojtje. Që këta kanë edhe zakone të këqija s’ka nevojë për vërtetim, porse janë rritur në një atmosferë pesimiste.
    Parimi i zhvleftësimit

    Shqipëria ka plot gojëdhana të së kaluarës por turqit nuk lejonin gërmime, gjë që mund t’i sillte ndërmend këtij populli lulëzimin e parë. Mësimi i gjuhës Shqipe ishte krejt i ndaluar në çfardo shkolle. Sot nuk ka ndonje alfabet të caktuar, s’ka shtypshkronja që të shtypin gazeta dhe libra për këtë popull. Rregullat turke arrestonin dhe internonin ata të cilëve u gjenin qoftë edhe në postë libra të çdo lloji në gjuhën Shqipe. Gjuha e Shqiptarve duhej të heshte për hir të sunduesit. Që mos me u dhënë raste për bashkim për të kërkuar lirinë dhe të drejtat e tyre, turqit ndiznin dhe shtonin çdo ditë e më tepër armiqësinë në mes familjeve, lagjeve, katundeve dhe besimeve të ndryshme. Fanatizma dhe shpërblimet që merrnin kryetarët e vendit kanë qenë helmi më i fortë për të mëkëmbë çdo të keqe dhe kanë rënduar zgjedhën e kanë penguar përparimin. Djali katundar i lindur në Shqipëri u rrit krejt i paditur për arsye se Turqia lejoi të hapen shumë pak shkolla në gjuhën e saj, përveç atyre të huaja; kështu që mos të zgjohej mendja, shpresa dhe ambicja e të riut Shqiptar. Babai i shkretë, i mbytur në varfërinë e tij, mund t’i jepte djalit të vet vetëm një rrugë jashtë shtetit duke e dërguar në Stamboll ku medoemos do t’i përshtatej jetës ushtarake, do të gufosesh nën një uniformë me xhufka dhe do të ushqehesh nga kazani i mbretit. Megjithatë kurrë nuk e pa të arsyeshme sundimtari turk zgjimin e djalit Shqiptar.
    Doni më ? Një kundërpeticion me i shpie në Turqi këta mbeturina do ishte minimumi që mund të bënim.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  7. #167
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Citim Postuar më parë nga Kandy* Lexo Postimin
    Une them qe ishte, por ishte i detyruar.
    Keto te gjitha jane spekulime lidhur me te. Ke pare ti dicka te dokumentuar per kete gje ne lidhje me Rugoven? Une jo dhe nuk kam degjuar apo lexuar qe ta kete pare dikush, thjesht besoj qe kane qene sulme dhe manipulime ndaj tij dhe vazhdojne te jene.

  8. #168
    i/e regjistruar Maska e drenicaku
    Anëtarësuar
    06-05-2003
    Postime
    3,263
    Citim Postuar më parë nga vajz Lexo Postimin
    pyetja kryesore qe une kam eshte: ku ishin keto muslimane fetare perpara clirimit te Kosoves?

    mesa di une, atehere s'kam degjuar per pamflete e forume te rinjsh apo te vjeterve kunder Nene Terezes e Skenderbeut, as kunder figurave te tjera te kombit shqiptar.

    E dyta, mjafton vetem per te pare menyren e komunikimit te tyre per te pare cfare kulture kane, sa fetare jane ne te vertete

    une mendoj qe nuk jane aspak fetare, por po i sherbejne ndarjes dhe percarjes me zell sepse keshtu i kane mesuar ato qe bene te mundur qe te dalin ne drite keto forume e shoqata vetem pas clirimit te Kosoves
    Ateher i kan pas punet mir me serbin,e tash pas luftes po na shiten patriota dhe fetar por gjithnje ne sherbim te serbis

  9. #169
    ʚϊɞSabr is Sweetʚϊɞ
    Anëtarësuar
    10-04-2011
    Vendndodhja
    In my thoughts free from the world
    Postime
    534
    Citim Postuar më parë nga Rina_87 Lexo Postimin
    Keto te gjitha jane spekulime lidhur me te. Ke pare ti dicka te dokumentuar per kete gje ne lidhje me Rugoven? Une jo dhe nuk kam degjuar apo lexuar qe ta kete pare dikush, thjesht besoj qe kane qene sulme dhe manipulime ndaj tij dhe vazhdojne te jene.
    Nuk jane manipulime Rina. James Pettifer e ka cekur ne librin e tij per Kosoven. Madje edhe per Milloshin thote se ishte anetar i llozhes Shen Egjidio qe te dyja kishin nje kordinim te perbashket. Paramendo
    I feel Kosovereign!

  10. #170
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Citim Postuar më parë nga Kandy* Lexo Postimin
    Nuk jane manipulime Rina. James Pettifer e ka cekur ne librin e tij per Kosoven. Madje edhe per Milloshin thote se ishte anetar i llozhes Shen Egjidio qe te dyja kishin nje kordinim te perbashket. Paramendo
    Me te thane te drejten e kqyra librin e tij, se ish ne google por nuk pashe qe e permendte kete gje, aq sa mujta une me ia dhene nje shikim te shpejte. Ku e thote bash saktesisht?

    .
    Ndryshuar për herë të fundit nga Rina_87 : 30-05-2011 më 16:07

  11. #171
    Atdhetar n'damar Maska e Illyrian_King
    Anëtarësuar
    11-03-2011
    Vendndodhja
    Shqipëri Etnike
    Postime
    516
    Ja një intervistë në Klan Kosova sot në mbrëmje e ndegjova, kjo organizatë pretendon se ka mbledhur rreth 6 mijë nënshkrime të qytetarëve pejan:

    Kombi mbi të gjitha

Faqja 9 prej 9 FillimFillim ... 789

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •