Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 71 prej 71
 1. #61
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Ekipi i kėrkuesve kohėt e fundit me rreze X skanoi njė thikė hekuri tė gjetur nė varrin e Tutankhamunit pėr tė kuptuar se si u bė objekti, metali i tė cilit vinte nga njė meteorit. Ata dyshojnė se thika ėshtė krijuar nėpėrmjet farkėtimit me temperaturė tė ulėt, por ata nuk mendojnė se ajo ėshtė punuar nė Egjipt.
  Objektet prej hekuri qė i paraprijnė njohurisė sė gjerė tė metalurgjisė sė hekurit i kanė bėrė studiuesit tė besojnė se sendet e vjetra vijnė nga hekuri meteoritik— copa metali qė binin nga hapėsira dhe mė pas u farkėtuan nė Tokė.Kjo gjė vlerėsohej shumė nė Egjipt dhe mė gjerė. Njė thikė meteoritike e gjetur nė Turqi daton nė epokėn e bronxit tė hershėm, 1,000 vjet pėrpara se tė lindte Tutankhamun.

  Pėrveē kamės, Tutankhamun ishte i mbėshtjellė me njė kokė tė hekurt dhe njė byzylyk hekuri.
  Kamė, sėpata dhe bizhuteri prej hekuri jane tė rrallė ne Epoken e Bronzit janė mirėfilltė nuk jane te kėsaj bote,tregoin kėrkime tė reja qė zbuluan se artizanėt e lashtė i bėnin kėto objekte metalike me hekur nga hapėsira qė meteoritėt i bartėn nė Tokė.
  Ky zbulim e anulon idenė se disa zejtarė gjatė epokės sė bronzit nė Lindjen e Mesme tė lashtė dinin tė bėnin hekur duke u shkrirė nga korja e tokės.
  Nė vend tė kėsaj, metalpunuesit e epokės sė bronzit duket se kanė kėrkuar meteorite pėr tė krijuar kėtė thesar, tha autori i studimit Albert Jambon, njė arkeolog francez dhe profesor nė Universitetin Pierre dhe Marie Curie nė Paris.
  “Epoka e bronzit dhe hekurit ėshtė meteorite, qė hedh poshtė spekulimet pėr shkrirjen e parakohshme [tė hershme] gjatė epokės sė bronzit”, shkroi Jambon nė studim.
  Jambon testoi rreze X me kama tė lashta hekuri, duke pėrfshirė njė nga varri i faraonit Tutankhamun nė Egjipt, sėpata hekuri dhe copa bizhuteri hekuri nga Lindja e Mesme e lashtė dhe Kina, pėr tė identifikuar metalet e tyre.

  Vitin e kaluar, njė studim duke pėrdorur spektrometrinė e fluoreshencės me rreze X (XRF) zbuloi se kama e Tutankhamun ishte prej hekuri qė pėrmbante gati 11 pėrqind nikel dhe gjurmė kobalti: njė veēori e hekurit jashtėtokėsor qė gjendet nė shumė meteorite hekuri qė kanė rėnė nė Tokė pėr miliarda vjet.

  Besohet se shumica e meteoritėve tė hekurt qė pėrplasen nė Tokė ēdo vit formohen nė bėrthamat e rėnda metalike tė planetesimalėve - trupa tė vegjėl nė diskun protoplanetar tė mbeturinave qė rrotulloheshin rreth Diellit gjatė fazave tė hershme tė sistemit diellor.
  Si rezultat, kėta meteoritė pėrmbajnė nivele tė larta tė nikelit ose kobaltit.
  Nė tė kundėrt, hekuri i shkrirė nga minerali i hekurit nė brendėsi, i cili nxirret nga korja e jashtme e planetit tonė, pėrmban mė pak se 1 pėr qind nikel ose kobalt, shumė mė pak se nivelet qė gjenden nė shkėmbinjtė hapėsinorė tė pasur me hekur.

  Jambon pėrdori njė analizues portativ XRF pėr tė skanuar objekte tė tjera tė lashta hekuri dhe meteorite hekuri nė muze, si dhe hekur nė koleksione private nė Evropė dhe Lindjen e Mesme.
  Hulumtimi i tij tregoi se i gjithė hekuri nė artefaktet e testuara vjen nga meteoritėt, dhe jo nga shkrirja e Tokės, tha Live Science nė njė e-mail.
  Gjetjet sugjerojnė se meteorėt e hekurit janė burimi i vetėm i metalit deri nė zbulimin e shkrirjes sė hekurit nga minerali i hekurit nė tokė, ndoshta nė Anadoll dhe Kaukaz rreth 3200 vjet mė parė, tha Jambon.
  Hekuri i lashtė
  Jambon ekzaminoi disa nga objektet mė tė vjetra hekuri tė gjetura ndonjėherė, duke pėrfshirė rruaza hekuri nga Gerzeh ne Egjipt, qė datojnė nė 3200 pes; njė sėpatė nga Ugarit nė brigjet e Sirisė veriore, e datuar nė 1400 para e sone; njė kamė nga Alaēa Höyük nė Turqi, e datės 2500 para Krishtit; dhe tre objekte hekuri nga varri i Tutankhamun qė datojnė nė 1350 para Krishtit. - kamė, byzylyk dhe mbėshtells koke.
  Disa arkeologė besojnė se kėto objekte tė hershme hekuri mund tė jenė krijuar nga shkrirja "e parakohshme" e mineralit tė hekurit gati 2000 vjet pėrpara se teknologjia tė bėhej e pėrhapur nė epokėn e hershme tė hekurit - ndoshta nga aksidenti ose eksperimenti.
  Por Jambon tha se kėrkimi i tij nuk gjeti prova se hekuri i shkrirė ishte i njohur deri nė fillimin e Epokės sė Hekurit nė Lindjen e Mesme, rreth vitit 1200 pes.
  Furra mė e vjetėr e njohur e shkrirjes sė mineralit tė hekurit nė Tell Hammeh nė Jordani daton nė vitin 930 para Krishtit, vuri nė dukje ai.

  "Ne e dimė nga tekstet se gjatė epokės sė bronzit, hekuri vlerėsohej 10 herė mė shumė se ari," tha Jambon. "[Por] nė epokėn e hershme tė hekurit, ēmimi ra nė mėnyrė dramatike nė mė pak se ēmimi i bakrit, dhe kjo ėshtė arsyeja pse hekuri zėvendėsoi bronzin mjaft shpejt."
  Analiza e tij tregoi gjithashtu se kama, byzylyku ​​dhe mbėshtetėsja e kokės sė Tutankhamun ishin prej hekuri nga tė paktėn dy meteoritė tė ndryshėm, duke sugjeruar se meteoritėt e vlefshėm prej hekuri janė kėrkuar nė mėnyrė aktive nė kohėt e lashta.
  Metali nga hapėsira
  Jambon shpreson tė skanojė hekurin e lashtė me spektrometrinė XRF, por qasja nė kėto artikuj nuk ėshtė gjithmonė e mundur, veēanėrisht nė zonat e konfliktit si Siria dhe Iraku.
  Edhe studimi i objekteve nė muze mund tė jetė njė sfidė, tha ai.
  “Pėr arsye tė dukshme, kuratoret hezitojnė tė bartin artefakte nė njė institucion tė huaj dhe kjo ėshtė arsyeja pse ne duhet tė udhėtojmė”, tha ai: “Kjo ėshtė arsyeja pse analizuesi portativ XRF ka ndryshuar punė”.
  Jambon shpreson se kėrkimi i tij do tė jetė baza pėr gjuetinė e hekurit mė tė hershėm tė shkrirė nė Tokė.
  "Hekurat e parė do tė njihen nga pėrbėrja e tyre kimike, e cila ndryshon ndjeshėm nga hekuri i meteorit," tha Jambon.

  "Analiza tė tilla duhet tė bėhen pėr tė gjithė hekurat midis viteve 1300 p.e.sone dhe 1000 p.e.sone ."
  "[Kjo metodė] hap mundėsinė e gjurmimit se kur dhe ku ndodhėn operacionet e para tė shkrirjes, pragu i njė epoke tė re," shkroi ai nė njė studim tė botuar nė numrin dhjetor tė Journal of Archaeological Science.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 20-02-2022 mė 11:09

 2. #62
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Gėrmimet nė Sinai rrėnojat e tempullit antik tė Zeusit

  Tell el-Farma, i njohur gjithashtu me emrin e tij tė lashtė Pelusium, daton nga periudha e vonė faraonike dhe ėshtė pėrdorur gjithashtu gjatė epokave antike-romake dhe bizantine.
  Ka edhe mbetje qė datojnė nga periudha e krishterė dhe e hershme islame.

  Mostafa Waziri, sekretar i pėrgjithshėm i Kėshillit tė Lartė tė Antikiteteve tė Egjiptit, tha, sipas Associated Press (AP), arkeologėt gėrmuan rrėnojat e tempullit nėpėrmjet portės sė tij tė hyrjes, ku ishin tė dukshme dy kolona tė mėdha graniti tė rrėzuara. Porta u shkatėrrua nė njė tėrmet tė fuqishėm nė kohėt e lashta, tha ai.

  Kėtu vinin anije nga Mesdheu lindor dhe karvane nga Siria-Palestina pėr tė shkėmbyer mallra, si verė, vaj dhe mjaltė, tė cilat transportoheshin pėr nė Egjipt dhe nė Detin e Kuq me anė tė bargės sė Nilit dhe rrugėve tokėsore.

  Ai shtoi se rrėnojat u gjetėn mes kalasė Pelusium dhe kishės pėrkujtimore nė atė vend,
  Rrėnojat e tempullit janė tė fundit nė njė seri zbulimesh tė lashta tė bėra nga Egjipti nė vitet e fundit
  Perandori Hadrian restauroi tempullin
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 3. #63
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Zbulohen monedha ari dhe argjendi tė epokės islamike pas tempullit egjiptian

  Disa nga monedhat datojnė 1,000 vjet mė parė.
  Arkeologėt nė Egjipt kanė zbuluar njė depozitė prej ari dhe argjendi rreth 1.000-vjeēare prapa njė tempulli nė Esna, njė qytet qė ndodhet pėrgjatė lumit Nil.
  Monedhat e shquara tė gjetura gjatė gėrmimeve, qė filluan vitin e kaluar, pėrfshijnė 286 monedha argjendi tė mbretėrve dhe mbretėrive nga ajo epokė, si dhe njė shumėllojshmėri monedhash ari, njė monedhė nga Armenia qė u prer gjatė mbretėrimit tė Mbretit Leo II nė shekullin e 13-tė dhe monedha bronzi nga Perandoria Osmane.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 23-09-2022 mė 08:24

 4. #64
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Zbulohen qindra mumje dhe piramida e njė mbretėreshe tė panjohur pranė varrit tė mbretit Tut

  Nė 100 vjetorin e zbulimit tė varrit tė mbretit Tut, arkeologėt zbulojnė qindra varre dhe mumje tė varrosura nė Giza.


  Vetėm njė gur i hedhur nga varri i mbretit Tut, arkeologėt kanė zbuluar piramidėn e njėmbretėreshe tė lashtė egjiptiane, tė njohur kurrė mė parė; njė depozitė arkivolesh, mumjeshdhe objektesh; dhe njė seri tunelesh tė ndėrlidhura.
  Nė muajt e fundit, arkeologėt nė Egjipt kanė punuar nė gėrmimin e Saqqara, ku zbuluan njė numėr tė madh pasazhesh tė fshehura nė skajet e tė cilave kishte arkivole me mumie dhe objekte interesante, si dhe piramidėn e njė mbretėreshe tė lashtė tė sė cilės. identiteti i tyre ishte i panjohur deri mė tani.

  "Kjo tregon se mumifikimi arriti kulmin nė Mbretėrinė e Re," tha Havasi. "Disa arkivole kanė dy kapakė dhe arkivoli mė mahnitės deri tani ka njė maskė tė njė gruaje tė bėrė krejtėsisht prej ari tė fortė."
  "Ne kemi zbuluar qė atėhere se emri i saj ishte Neith dhe ajo nuk kishte qenė kurrė e njohur mė parė nga tė dhėnat historike," tha Hawass. "Ėshtė e mahnitshme tė rishkruash fjalė pėr fjalė atė qė dimė pėr historinė, duke shtuar njė mbretėreshė tė re nė tė dhėnat tona."
  https://www.livescience.com/ancient-...tombs-king-tut

  -- Njė piramidė e ndėrtuar pėr mbretėreshėn Neith ishte njė nga zbulimet e shumta qė arkeologėt bėnė gjatė gėrmimeve.
  - Egjiptologu Zahi Hawass dhe njė mumje zbuluar nė Saqqara, njė vend gėrmimi jashtė Kajros.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 18-11-2022 mė 03:44

 5. #65
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Arkeologėt zbulojnė varrin misterioz tė lashtė egjiptian

  Nji varri i lashtė egjiptian qė daton tė paktėn 3,500 vjet mė parė u zbulua kohėt e fundit nė bregun perėndimor tė lumit Nil nė Luksor, njoftuan autoritetet egjiptiane nė Facebook tė shtunėn.
  Identiteti i figurės sė ndėrthurur brenda varrit ėshtė ende i panjohur, por sipas kreut tė Kėshillit Suprem tė Antikiteteve tė Egjiptit Mostafa Waziri, ai mund t'i pėrkasė dikujt nga Dinastia e 18-tė.

  Kjo do ta vinte faraonin si pjesė tė Mbretėrisė sė Re, e konsideruar nga shumė njerėz si epokat mė tė mėdha tė artė tė Egjiptit.Vetė gėrmimet u kryen nga studiues nga Kėshilli i Lartė i Antikiteteve tė Egjiptit dhe arkeologė nga Universiteti i Kembrixhit.
  Arsyeja pse besohet tė jetė njė varr pėr dikė nga Dinastia e 18-tė gjatė epokės sė Mbretėrisė sė Re ėshtė pėr shkak tė disa elementeve nė varr.

  Kjo mbėshtetet mė tej nga pretendimet e kreut tė misionit kėrkimor britanik nė sit, Piers Litherland, i cili tha se varri mund tė jetė potencialisht vendi i fundit i prehjes sė njė gruaje mbretėrore ose princeshė nga Dinastia e 18-tė.

  E njohur edhe si Dinastia Thutmosid, kjo epokė zgjati nga viti 1550 pp. e.s. deri nė vitin 1292 pp. e.s. dhe filloi Mbretėrinė e Re. Emri i saj rrjedh nga katėr faraonėt e tij tė quajtur Thutmose, megjithėse pėrfshinte edhe faraonė tė tjerė ikonikė si Akhenateni "heretik" dhe dy mbretėreshat e faraonit Hatshepsut dhe Nefertiti. Faraoni i tij i gjashtė, Tutmosi III, mbahet mend si njė nga mė tė mėdhenjtė e Egjiptit dhe shpesh i ėshtė dhėnė titulli i Tutmosit tė Madh.

  Megjithatė, natyra e "karakteristikave tė dinastisė sė 18-tė" brenda kėtij varri tė sapozbatuar nuk janė tamam tė qarta, pasi vetė brendėsia e varrit ishte nė gjendje tė keqe.

  Sipas arkeologut egjiptian Dr. Mohsen Kamel, pjesė tė dhomave tė varrimit ishin tė mbushura me rėrė dhe sedimente gėlqerore nga pėrmbytjet e lashta, gjė qė ndikon nė gjendjen e brendshme, duke pėrfshirė disa nga mbishkrimet.

  Por kėrkuesit janė tė palėkundur, me misionin e pėrbashkėt egjiptiano-britanik, tė udhėhequr nga Dr. Fathi Yassin, duke vazhduar tė pėrfundojnė gėrmimin dhe dokumentimin e lokalit.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 6. #66
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Arkeologėt nė Egjipt zbulojnė krokodilė tė mumifikuar 2.500-vjeēarė
  Nė njė varr nė Qubbat al-Hawa nė bregun perėndimor tė Nilit, arkeologėt egjiptianė zbuluan dhjetė krokodilė tė mumifikuar, tė cilėt vlerėsohet tė jenė rreth 2,500 vjeē.Sipas Art Daily, krokodilėt ndoshta u ruajtėn nė njė ritual qė nderonte njė hyjni tė fertilitetit tė quajtur Sobek.Krokodilėt luajtėn njė rol tė rėndėsishėm nė kulturėn egjiptiane pėr mijėra vjet.
  Pėrveē lidhjes me hyjninė e pėrmendur, ato ishin edhe burim ushqimi dhe pjesė tė kafshės, si yndyra e saj, pėrdoreshin pėr qėllime mjekėsore.
  Kafshėt e mumifikuara, duke pėrfshirė ibis, macet dhe babuinėt, janė gjetje relativisht tė zakonshme nė varret egjiptiane. Mbetjet e krokodilėve tė mumifikuar u gėrmuan gjithashtu, por ato ishin kryesisht tė vogla ose tė sapolindura.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 7. #67
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Arkeologėt mirėpresin atė qė mund tė jetė mumia 'mė e vjetėr' e gjetur ndonjėherė nė Egjipt

  Mumja, mbetjet e njė njeriu tė quajtur Hekashepes, konsiderohet si njė nga mbetjet mė tė vjetra dhe mė tė plota jo mbretėrore tė zbuluara ndonjėherė nė Egjipt.
  Ai u zbulua nė njė bosht 15 metra tė thellė nė njė varrezė antike nė jug tė Kajros, nė Saqqara, ku u gjetėn tre varre tė tjera. Njė varr i pėrkiste tė ashtuquajturit ruajtės tė sekretit.
  Arkeologėt thonė se kanė gjetur njė mumje tė mbuluar me fletė ari tė mbyllur nė njė sarkofag qė nuk ishte hapur pėr 4300 vjet raporton BBC.

  Mė e madhja nga mumiet e zbuluara nė varrezat e lashta thuhej se ishte njė burrė i quajtur Khnumdjedef - njė prift, inspektor dhe mbikėqyrės i fisnikėve.
  Tjetri ishte njė mashkull me emer Meri - njė zyrtar i lartė i pallatit, tė cilit iu dha titulli Mbajtės i Sekretit, gjė qė e lejonte tė kryente rituale tė veēanta fetare.
  Njė gjykatės dhe shkrimtar i quajtur Fetek besohet se ėshtė varrosur nė njė varr tjetėr, ku u zbulua njė koleksion i asaj qė besohet tė jetė statuja mė e madhe e gjetur ndonjėherė nė zonė.Midis varreve u gjetėn edhe disa objekte tė tjera, duke pėrfshirė qeramikė.
  Arkeologu Zahi Hawass, ish-ministri i antikiteteve i Egjiptit, tha se tė gjitha gjetjet datojnė nga shekulli 25 deri nė 22 p.e.re
  "Ky zbulim ėshtė kaq i rėndėsishėm sepse i lidh mbretėrit me njerėzit qė jetojnė rreth tyre," tha Ali Abu Deshish, njė tjetėr arkeolog i pėrfshirė nė gėrmime.
  Saqqara ka qenė njė varrezė aktive pėr mė shumė se 3000 vjet dhe ėshtė shpallur njė lokalitet i Trashėgimisė Botėrore tė UNESCO-s.

  Ndodhet nė kryeqytetin e lashtė egjiptian tė Memfisit dhe ėshtė shtėpia e mė shumė se dymbėdhjetė piramidave, duke pėrfshirė Piramidėn e shkallve, afėr vendit ku u gjet boshti qė pėrmban mumje.
  Zbulimi vjen vetėm njė ditė pasi ekspertėt nė qytetin jugor egjiptian tė Luxor thanė se kishin zbuluar njė qytet tė plotė tė epokės romake, qė daton nė shekullin e dytė dhe tė tretė tė erės sonė.Arkeologėt gjetėn ndėrtesa banimi, kulla dhe ato qė ata i quanin punishte metalike me enė, vegla dhe monedha romake.

  Egjipti ka bėrė shumė zbulime tė mėdha arkeologjike nė vitet e fundit si pjesė e pėrpjekjeve pėr tė ringjallur industrinė e tij tė turizmit.
  -Njerėzit punojnė nė vend pas njoftimit pėr zbulimin e varreve tė vulosura 4,300-vjeēare nė nekropolin Saqqara tė Egjiptit, nė Giza, Egjipt, mė 26 janar 2023.
  foto-Njė arkeolog egjiptian restauron antikitetet pasi njoftoi zbulimin e varreve tė vulosura 4300-vjeēare nė nekropolin Saqqara tė Egjiptit, nė Giza, Egjipt, 26 janar 2023.
  .
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 8. #68
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Arkeologėt nė Egjipt kanė zbuluar njė papirus 52 metra tė gjatė qė pėrmban pjesė nga Libri i tė Vdekurve.
  Piramida e shkallėzuar e Djoserit u ndėrtua gjatė mbretėrimit tė faraonit Djoser (sundoi rreth vitit 2630 p.e.s. deri nė vitin 2611 p.e.s.) dhe ishte piramida e parė qė egjiptianėt ndėrtuan.

  Pranė piramidės sė faraonit Djoser, u zbulua njė sarkofag, brenda tė cilit gjeti shtrihej pėr shekuj, qėllimi i tė cilit ishte t'i siguronte tė ndjerit njė kalim tė sigurt nė botėn e tė vdekurve.
  Sipas besimit, ēdo njeri i pasur nė Egjiptin e lashtė duhej tė merrte me vete nė jetėn e pėrtejme njė sėrė udhėzimesh dhe magjish e cila do ta ndihmojė atė tė kalojė tė gjitha pengesat nė botėn e nėndheshme.

  Prandaj, shumė kohė pėrpara vdekjes sė tij, ai kurseu para pėr tė blerė njė rrotull tė "Librit tė tė Vdekurve" nė dyqanet funerale dhe pėr t'i garantuar vetes njė kalim tė sigurt.
  Megjithėse pjesėt e kėtyre papiruseve nuk janė njė gjetje e rrallė, tani, pėr herė tė parė nė 100 vjet, egjiptianėt kanė arritur tė gjejnė njė prej tyre tė ruajtur plotėsisht nė njė arkivol, nė jug tė Piramidės sė Hapit nė Saqqara.
  Restaurimi i papirusit ka pėrfunduar dhe gjatėsia e tij ėshtė rreth 16 metra, ndėrsa pjesė nga tekstet funerale dhe magjike qė janė shtruar me tė ndjerin janė duke u pėrkthyer dhe do tė publikohen sė shpejti.
  Mustafa Vaziri, Sekretar i Pėrgjithshėm i Kėshillit tė Lartė tė Antikiteteve, sqaron se zona pėrreth piramidės sė Djoserit ėshtė pėrdorur pėr varrime me shekuj, ndaj ky zbulim nuk duhet tė jetė befasues.Arkivoli qė pėrmban papirusin daton nga periudha e vonė e Egjiptit, diku midis 712 p.e.s. dhe 332 p.e.s.
  Ky duket tė jetė papirusi i dytė qė pėrmban tekste nga Libri i tė Vdekurve qė ėshtė gjetur nė Saqqara nė vitin e kaluar. Nė vitin 2022, njė papirus fragmentar 13 metra i gjatė qė pėrmbante tekste nga Libri i tė Vdekurve u gjet nė Saqqara nė njė bosht varrimi pranė piramidės sė faraonit Teti (mbretėroi rreth vitit 4 p.e.s. deri nė vitin 2323 p.e.s.). Aty shkruhej emri i pronarit tė saj, njė burri me emrin «Pwkhaef».
  Boshtet e varrimit nė tė cilat u gjet papirusi datojnė nė dinastitė e 18-tė dhe tė 19-tė, por praktika popullore e varrimit tė asaj periudhe nė Egjipt pėrfshinte varrimin sė bashku me sundimtarėt e famshėm dhe varret e tyre.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 9. #69
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Mijėra mumie kafshėsh zbulohen nė vendin e lashtė egjiptian


  - Disa nga 2000 kokat e dashit tė zbuluara nė Egjipt
  Arkeologėt nė Egjipt kanė zbuluar mė shumė se 2,000 koka tė lashta delesh tė mumifikuara tė lėna si oferta nė njė tempull pėr faraonin Ramses II, tha tė dielėn ministria e turizmit dhe antikave.Mumjet e qenve, dhive, lopėve, gazelave dhe mongozėve u zhvarrosėn gjithashtu nga njė ekip arkeologėsh tė SHBA nga Universiteti i Nju Jorkut nė Abidos, njė vend nė Egjiptin jugor i famshėm pėr tempujt dhe varret e tij.Sameh Iskandar, kreu i misionit amerikan, tha se kokat e dashit ishin "oferta" qė tregonin "njė kult pėr Ramsesin II festoi 1,000 vjet pas vdekjes sė tij".
  Ramses II mbretėroi mbi Egjiptin pėr gati shtatė dekada, nga viti 1304 deri nė vitin 1237 p. e.sSi edhe mbetjet e kafshėve tė mumifikuara, arkeologėt zbuluan mbetjet e njė pallati me mure pesė metra tė trasha (16 kėmbė) qė datojnė rreth 4.000 vjet mė parė.Ata gjetėn gjithashtu disa statuja, papiruse, mbetje pemėsh tė lashta, rroba lėkure dhe kėpucė.
  -Pėrveē kokės sė njė dashi tė lashtė, arkeologėt nga Universiteti i Nju Jorkut zbuluan njė tufė qensh tė mumifikuar, dhi tė egra, lopė, drerė dhe strucė.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 10. #70
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Zbulohet fėmija i lashtė egjiptian i varrosur me 142 qenE
  Qentė e varrosur, 87% e tė cilėve ishin kėlyshė, mendohet tė kenė vdekur si rezultat i pėrmbytjes, sipas arkeologėve.

  Arkeologėt nga Qendra pėr Kėrkime Egjiptologjike tė Akademisė Ruse tė Shkencave kanė zbuluar trupin e njė fėmije tetėvjeēar dhe 142 qenve tė varrosur sė bashku nė Egjipt.
  Zbulimi, i bėrė pranė Kairos, daton midis shekullit tė parė p. e.s. dhe shekullit tė parė tė e.s. Gjatė kėsaj kohe, romakėt morėn kontrollin mbi Egjiptin.
  Pavarėsisht nga egjiptianėt e lashtė qė adhuronin kafshė tė shumta, nė pėrgjithėsi qentė nuk besoheshin tė shenjtė. Ato pėrdoreshin si kafshė shtėpiake dhe pėr punė.
  Megjithatė, disa qen u mumiruan dhe u varrosėn bashkė me pronarėt e tyre. Egjiptianėt e lashtė besonin se perėnditė me kokė qeni, Anubis dhe Upuat, ishin me shpirtrat e tė vdekurve nė jetėn e pėrtejme. Disa qen u flijuan pėr tė luajtur rolin e njė hajmalie nė njė varrim.
  Nuk dihet pse djali u varros atje. Teoria e punės e kėrkuesve ėshtė se djali vdiq ndėrsa kujdesej pėr qentė dhe u varros me ta.
  “Qentė ishin nė fund, dhe fėmija ishte nė krye. Arkeozoologėt pėrcaktuan se tė gjithė u vranė nė tė njėjtėn ditė. Por nė trupat e tyre nuk u gjetėn gjurmė tė dukshme tė vdekjes sė dhunshme”, thekson Galina Belova.
  Fėmijė nė Egjiptin e lashtė
  Nuk ka gjasa qė djali dhe qentė e tij tė ekzekutoheshin. Sipas Egypt Today, fėmijėt nė Egjiptin e lashtė trajtoheshin mirė me mundėsinė e arsimimit dhe ndaloheshin tė mėsonin njė zanat.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 11. #71
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Zbulohen duart e prera nė pallatin e Egjiptit tė lashtė
  Egjiptologėt kanė gjetur dėshmi tė njė praktike tė tmerrshme tė quajtur «ari i nderit» qė pėrfshinte ndarjen e duarve tė armiqve.
  Ai pėrshkroi analizėn e parė tė kockave tė 12 duarve tė prera tė gjetura nė dhomėn e fronit tė parė tė njė pallati tė Dinastisė sė 15-tė (1640-1530 p. e.s.).
  Kishte periudha tė dallueshme nė Egjiptin e Lashtė dhe zona ishte kontrolluar nga populli Naqada, Summerian-Akadian, Nubian dhe Hyksos
  Gjatė Dinastisė sė 15 Hyksos, nga Azia Perėndimore, kishin marrė kontrollin e Egjiptit dhe kishin bėrė kryeqytetin e tyre Avaris.Duart ishin depozituar nė tre gropa brenda njė oborri nė dhomėn e fronit ballor tė pallatit Hyksos nė Avaris, Tell el-Dab'a.

  Studimi First Osteological Evidence of Severed Hands in Ancient Egypt u botua nė revistėn Scientific Reports mė 31 mars.

  Studimi zbuloi se duart u pėrkitnin 12 tė rriturve - 11 burrave dhe ndoshta njė femre.Ata nuk ishin nė gjendje tė pėrcaktonin nėse duart ishin hequr para ose post mortem.
  Praktika "ari i nderit" ishte paraqitur nė muret e tempujve dhe varreve dhe ishte regjistruar nė papirus.

  Ai tregonte ushtarėt qė paraqitnin duart e drejta tė prera tė armiqve tek faraoni me qėllim qė tė mblidhnin "arin e nderit".
  Duart e prera u vendosėn nė njė gropė. Meritė: Dėshmia e parė osteologjike e duarve tė prera nė Egjiptin e lashtė
  Ceremonia duket se ėshtė prezantuar nė Egjipt nga Hyksosėt, dhe e miratuar nga farkėt egjiptianė deri tė paktėn dinastitė e 18-20-tė.Kjo do tė thotė se duart ose vinin nga viktimat e gjalla qė u gjymtuan gjatė ose pak para ceremonisė ose u morėn rreth 24 deri nė 48 orė pas vdekjes.
  Duart vinin nga individė mė tė mėdhenj se 14 deri nė 21 vjeē dhe i merrnin para se tė arrinin moshėn e shkuar.Mbretėrit Hyksos ishin individėt mė tė mundshėm nga popullsia lokale me lidhje tė forta kulturore me Levantin ose Azinė perėndimore. Kjo ishte gjatė njė kohe kur pushteti qendror i Egjiptit po tkurrej, edhe pse shpejt do tė kthehej me ndihmėn e njė fluksi tė teknologjisė nga popullsia e saj e pėrzier kulturore e emigrantėve, duke pėrfshirė kalin dhe karrocėn."Pastaj luftova dorė pėr dore. Unė solla njė dorė. I ėshtė raportuar lajmėtarit mbretėror." Pėr pėrpjekjet e tij, shkrimtarit iu dha "ari i trimėrisė" (pėrkthimi nga James Henry Breasted, Ancient Records of Egypt, Vėllimi II, 1905). Mė vonė, nė njė fushatė kundėr Nubianėve, nė jug, Ahmose mori tre duar dhe iu dha "ar nė masė tė dyfishtė", sugjeron mbishkrimi.
  Shkencėtarėt nuk janė tė sigurt se kush e nisi kėtė traditė tė tmerrshme. Asnjė dokument i praktikės nuk ėshtė gjetur nė atdheun e mundshėm tė Hyksos nė Kanaanin verior, tha Bietak, kėshtu qė mund tė ketė qenė njė traditė egjiptiane qė ata e morėn, ose anasjelltas, ose mund tė ketė origjinėn nga diku tjetėr.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura     
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 05-04-2023 mė 13:53

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •