Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 62
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  603

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Mitologjia egjiptiane: Hyjnitė nė formėn e kafshėve
  tė cilėve iu lutėn egjiptianėt e lashtė
  A e dini se Egjiptianėt pėrfaqėsonin perėnditė e tyre me karakteristikat e njė lope, njė dash, njė krokodili, njė mace, njė akrepi dhe shumė kafshė tė tjera?
  Ne ju sjellim historinė e hyjnive egjiptiane dhe evolucionin e tyre pėr tre mijė vjet.
  Panteoni i hyjnive egjiptiane ėshtė plot me kafshė tė pazakonshme tė shenjta.
  E gjithė mitologjia egjiptiane, sė bashku me besimin nė jetėn e pėrtejme, bazohet nė totemizėm - besimin nė kafshėt e shenjta.
  Kulti i kafshėve nė Egjipt ka rrėnjėt e tij tė forta i detyrohet njė historie jashtėzakonisht tė gjatė.
  Gjatė jetės sė tyre nė Luginėn pjellore tė Nilit, egjiptianėt e lashtė kanė marrė njohuri tė mėdha pėr kafshėt nga mjedisi i tyre.
  Njohuritė tyre pėr kafshėt dhe cilėsitė e tyre i ngriten ne hyjni dhe gjeri nė vitin 3100 p.e.re., perėnditė u pėrshkruan nė formė kafshėsh.
  Ndėrsa mbretėria e Egjiptit ndryshoi me kalimin e kohės, kėshtu qė perėnditė evoluan, ndryshuan formėn e tyre dhe nganjėherė ekzistonte njė sintezė e dy ose mė shumė perėndi.

  Hyjnesha Selket me kokėn e njė akrepi, perėndia Thoth me kokėn e njė babuni ose njė zog ibis, ose perėndia Nile Sobek me kokėn e njė krokodili janė vetėm disa nga krijesat e pazakonta qė egjiptianėt e lashtė adhuronin dhe respektonin.
  _FOTO - Perendia Nilit Sobek me kokė krokodili,
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar fegi II pėr postimin:

  Neteorm (19-04-2021)

 3. #42
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  603

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Sebek me shumė fytyra - perėndia e ujit
  Curshtė kurioze qė nė mite tė ndryshme hyjnia konsiderohej e mirė dhe nė tė njėjtėn kohė e rrezikshme. Nė legjendėn e Osiris - mbretit bota e nėndheshme - ėshtė krokodili qė kryen trupin e djalit tė Geb. Zoti egjiptian Sebek ndihmoi Ra pėr tė luftuar errėsirėn dhe e bėri atė me sukses. Sipas legjendave tė tjera, ai ishte nė vargun e Set shkatėrrues shkatėrrues, duke mbjellė vdekjen dhe kaosin. Ekziston njė mit i njohur pėr atė se kush hyri nė betejė me tė Plotfuqishmin Ra.

  Shpesh zoti Sebek, fotografia e statujave e sė cilės ėshtė befasuese me tė pazakontėn pamja e jashtme, u identifikua me Min, i cili ishte pėrgjegjės pėr njė korrje tė mirė. Besohej se Nili i pėrmbytur "fekondon" tokėn dhe ishte gjatė kėsaj periudhe qė krokodilėt e vegjėl u ēelėn nga vezėt e vendosura. Kjo rrethanė lidhi idenė e njė korrje tė mirė me alligatorin.

  Sebek ishte gjithashtu njė shpikės i vėrtetė qė u dha njerėzve njė rrjetė peshkimi. Pėrveē kėsaj, banorėt besuan se Zoti ndihmon shpirtrat e tė vdekurve pėr tė arritur nė Osiris. Dhe shėnimi i gjetur nė tė cilin njė burrė kėrkoi ndihmė pėr tė pushtuar njė grua dėshmon pėr kontrollin e Zotit nė shumė aspekte tė jetės sė egjiptianėve. Ai u quajt ata qė dėgjojnė lutje dhe duhet tė them se vetėm Sebek u dha njė titull tė tillė nga i gjithė panteoni.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar fegi II pėr postimin:

  Neteorm (19-04-2021)

 5. #43
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  603

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Zogjtė
  Njė nga perėnditė mė tė vjetra egjiptiane ėshtė Horus, me trup njeriu dhe kokė skifteri.
  Ikonografia antike e pėrshkruan atė nė njė varkė diellore.
  Kjo varkė, e cila lundron nėpėr qiell, ajo zbret nė nėntokė dhe rishfaqet nė agim,paraqet bazėn e teologjisė egjiptiane.
  Ai shpjegon rendin kozmik tė pėrcaktuar nga perėnditė dhe pėrfaqėsuesit e tyre nė Tokė, faraonėt.
  Horus zbriti nga disa perėndi nė formė zogu,dhe emri i tij do tė thotė "ai qė ėshtė larg".
  Horusi ėshtė ai qė fluturon lart dhe ne kete menyre lidh zogjtė, fluturimin dhe mrekullitė fetare.
  -Statu e Perendis HoruS
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar fegi II pėr postimin:

  Neteorm (19-04-2021)

 7. #44
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  603

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Demat dhe Deshte
  Perendit meshkuj gjithashtu pėrshkruheshin si dema ose desh.
  Nė periudhėn e Mbretėrisė sė Re (1539 - 1075 pes), kur fuqia e faraonit u zhvendos nga Memfisi nė Tebė, perėndia Amon u ngrit nė nivelin e hyjnisė supreme sepse ai ishte perėndia kryesore i tempujve Theban.

  Amoni shpesh pėrfaqėsohet i lidhur me perėndinė Ra, si njė dash qė ne e njohim me emrin si Amon-Ra.
  Zoti Amon rrjedh nga perėndia antike Knum, krijuesi i racės njerėzore.
  Dashi ishte i lidhur me pjellorinė e tokės dhe luftėn, kėshtu qė Amoni ishte mbrojtėsi ideal i perėndive tė faraonėve tė Mbretėrisė sė Re.

  Lopėt
  Hyjneshat e para ishin pėrgjegjėse pėr gjithēka qė kishte tė bėnte me jetėn dhe riprodhimin: lindjen e fėmijėve, pjellorinė dhe ushqimin.
  Ato paraqiten mė se shpeshti me kokė tė njė lope ose me brirė
  Hyjnesha Bat, e pėrshkruar nė njė objekt tė rėndėsishėm nga rreth vitit 3100 qė festonte bashkimin e Egjiptit, kishte brirė.
  Bat mė vonė evoluoi nė njė perėndeshė shumė tė rėndėsishme dhe tė fuqishme– Hathor.
  Hathor ka pasur njė ndikim nė sfera tė shumta tė jetės, tė tilla si amėsia, bujqėsia, muzika, kėnaqėsia, madje edhe vdekja.

  Me kalimin e kohės, roli i saj filloi tė zbehej, dhe perėndesha e re Isis mori detyrat e simbolit universal tė nėnės bashkshort Egjiptiane.
  Isis ishte mbrojtėsi dhe shoqėruesi i perėndisė sė botės sė nėndheshme - Osiris.
  Megjithėse paraqitej pa karakteristikat e mbivlerėsuara tė kafshėve, si grua, ajo kishte brirė lope nė nder tė perėndeshės Hathor.  foto-Sfinksi me kokėn e njė dashi nė njė tempull nė Karnak

  Foto - Pamje e perėndeshės Hathor
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 19-04-2021 mė 15:10

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar fegi II pėr postimin:

  Neteorm (19-04-2021)

 9. #45
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  603

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Qentė

  Qentė dhe macet, kafshėt shtėpiake tė preferuara tė gjithė planetit, kishin njė vend shumė tė rėndėsishėm nė panteonin egjiptian.
  Zoti i mumifikimit dhe ndihmėsi i Osiris nė botėn e nėndheshme, Anubis, ėshtė njė nga perėnditė mė tė famshėm me kokėn e njė ēakalli.
  Historianėt besojnė se qentė e fortė, tė cilėt punonin nė interes e tė vdekurve, ishin mbrojtja mė i mirė nga ēakallėt e botės reale.

  Macet
  Hyjneshat egjiptiane tė pėrshkruara nė formė tė maceve janė njė tėrheqje e shumė prej muzeve tė sotme
  Nė fillim, kulti i maceve ekzistonte vetėm nė qytete tė caktuara, por me kalimin e kohės, popullariteti i tyre u rrit dhe ato u shoqėruan me perėndi tė tjera lokale.
  Hyjnesha e luftės, Sekmet, pėrfaqėsohet me kokėn e njė luaneshe, pėr shkak tė lidhjes sė saj me shkretėtirėn dhe mizorinė.
  Faraoni Amenhotepi III ishte admiruesi i saj dhe deri nė 730 statuja prej guri tė perėndeshės Sekmet ishin vendosur nė varrin e Faraonit tė ndėrtuar nė shekullin e XIV para epokės sė re nė Teba.
  Egjiptologėt besojnė se ai u pėrpoq tė zbuste karakterin e saj me statuja, por edhe pėr tė fituar favorin dhe mbrojtjen e saj.

  Bastet, njė perėndeshė tjetėr e cilėsive tė familjes sė maceve, kishte kultin e saj nė qytetin e Bubastis.
  Bastet shpesh pėrshkruhej si e vret gjarprin e keq Apopis me thikė.
  Kėto dy perėndesha, Sekmet dhe Bastet, janė tė ndėrlidhura me kalimin e kohės, si njė fotografi e dy kontradiktave tė njė karakteri tė maceve.
  Ndėrsa Sekmet pėrfaqėsonte mizori dhe zemėrim, Bastet ishte miqėsor dhe i butė.

  MUMIFIKIMI I KAFSHVE
  Pėr t'u bėrė lajka hyjnive tė tyre, egjiptianėt shpesh u drejtoheshin formave tė tyre tė vdekshme.
  Mijėra zogj dhe kafshė tė mumifikuara janė gjetur nė vendet arkeologjike nė tė gjithė Egjiptin.
  Kėto kafshė besohet se janė ofruar si dhurata flijuese gjatė ceremonive fetare.
  Nė njė varr 4,500-vjeēar nė Saqara, arkeologėt nė vitin 2018 gjetėn njė duzinė mace tė mumifikuar dhe njėqind statuja tė perėndeshės Bastet.
  Zogjtė e mumifikuar tė ibisit u gjetėn nė qytetin antik tė Abydos, ku u varrosėn sundimtarėt e parė egjiptianė.
  Nė fund tė mbretėrisė Ptolemaike nė shekullin e parė para Krishtit, popullariteti i kultit tė kafshėve filloi tė bjerė.
  Zotat e lashtė u braktisėn gjatė sundimit Romak dhe zgjerimit tė Krishterimit nė Egjipt.
  Zbulimet e reja dhe artefaktet e famshme tė Egjiptit tė lashtė sot janė njė kujtesė e njė periudhe prej tre miljenuma nė tė cilėn fuqia, forca dhe bukuria e kafshėve vlerėsoheshin dhe respektoheshin.


  foto-Statu e Anubisit

  foto Hyjnesha luaneshe Sekmet
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar fegi II pėr postimin:

  Neteorm (19-04-2021)

 11. #46
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  603

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Arkeologėt egjiptianė kanė zbuluar 110 varre antike nė Luginėn e Nilit
  Arkeologėt egjiptianė kanė zbuluar 110 varre antike nė njė vend afėr Luginės sė Nilit, rreth 150 kilometra nė veri-lindje tė Kajros, tha Ministria e Turizmit dhe Antikiteteve tė vendit.
  Varret nė tė cilat ka mbetje mortore u gjetėn nė vendin arkeologjik tė Kum el Hulgan nė provincėn e Dakahli.

  Njė total prej 68 varresh janė nė formė ovale dhe datojnė nga periudha para-dinastike nga 6,000 nė 3,150 pes, tha ministria, duke shtuar se 37 varre janė nė formė drejtkėndėshe nga periudha e 1,782. nė 1,570. vite para epokės sė re.
  Nė atė kohė, Egjipti drejtohej nga fiset Hyksoset.
  Pesė varre tė tjerė nė formė ovale datojnė nga periudha Nakades III, e cila mbulon periudhėn prej 3,200. deri nė 3,000. vite para epokės sė re.
  Arkeologėt kanė gjetur mbetjet mortore tė rriturve dhe fėmijėve, si dhe pajisje funerali dhe sende qeramike.
  Kjo ėshtė e fundit nė njė seri zbulimesh arkeologjike nė vitet e fundit nė Egjipt,vendi nė pritje tė njė ringjalljeje tė turizmit qė ra pas kryengritjes sė vitit 2011 dhe epidemisė sė koronavirusit. https://abcnews.go.com/International...delta-77344283
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 12. #47
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  603

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt


  Qyteti i fundosur i Thōnis-Heracleion pranė Aleksandrisė zbulon njė thesar tė ri arkeologjik
  Zhytėsit nė Egjipt kanė hasur nė njė zbulim tepėr tė rrallė nė ujėrat mesdhetare.
  Zhytėsit kanė gjetur mbetjet e njė anijeje luftarake nė qytetin e fundosur nė Tonis-Heraklion, dikur porti mė i madh i Egjiptit nė Mesdhe, dhe njė kompleks funerali qė tregon praninė e tregtarėve, thanė autoritetet.
  Qyteti, i cili kontrollonte hyrjen nė Egjipt dhe ishte ndėrtuar nė grykėn e Nikut Perėndimor, mbizotėronte nė kėtė zonė pėr shekuj me radhė para se Aleksandri i Madh tė ndėrtonte Aleksandrinė aty pranė nė 331 para.e. son.
  Qyteti, si dhe pjesa mė e madhe e Deltės sė Nilit, u shkatėrrua dhe u zhyt nga tėrmeti dhe valėt e mėdha qė pasuan.
  Tonis-Heraklion u rizbulua nė 2001 nė gjirin Abu Kir afėr Aleksandrisė, kujton Reuters.
  Njė anije luftarake e zbuluar nga njė ekip egjiptian-francez i udhėhequr nga ekspertė nga Instituti Evropian i Arkeologjisė Nėnujore u fundos kur Tempulli i famshėm i Amunit, pranė tė cilit ishte ankoruar, u shemb nė shekullin e dytė para.e.son.

 13. #48
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  603

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Shporta frutash nga shekulli i katėrt p.e.s. e gjetur nė rrėnojat e Thonis-Heracleion
  Zbulimet 'e pabesueshme' nė qytetin e lashtė tė mbytur nė brigjet e Egjiptit kanė mbetur tė paprekura
  Shporta tė mbushura me fruta qė kanė mbijetuar nga shekulli i 4-tė pp. e.s. dhe qindra objekte tė lashta qeramike dhe thesare bronzi janė zbuluar nė rrėnojat e mbytura tė qytetit gati legjendar tė Thonis-Heracleion nė brigjet e Egjiptit .
  Ato kanė mbetur tė paprekura qė kur qyteti u zhduk poshtė valėve nė shekullin e dytė para Krishtit, dhe mė pas u fundos mė thellė nė shekullin e tetė pas eres son., pas fatkeqėsive natyrore kataklizmike, pėrfshirė tėrmetet dhe valėt e baticės.
  Vendi i madh nė Gjirin Abukir pranė Aleksandrisė u harrua derisa u rizbulua nga arkeologu francez Frank Godio dy dekada mė parė, nė njė nga gjetjet mė tė mėdha arkeologjike tė kohėve tė fundit.
  Statujat kolosale ishin ndėr thesaret e njė qytetėrimi tė pasur tė ngrirė nė kohė.
  Disa nga zbulimet u shfaqėn nė njė ekspozitė tė madhe nė Muzeun Britanik nė 2016.
  Goddio u befasua nga zbulimet e fundit. Ai i tha Guardian se shportat e frutave janė tė mahnitshme, sepse ato kanė qenė tė paprekura pėr mė shumė se 2,000 vjet.
  Ata ishin ende tė mbushur me frutat e palmės afrikane, e cila ishte e shenjtė pėr egjiptianėt e lashtė, si dhe me farat e rrushit.
  - Gjithēka ėshtė e paprekur, ėshtė shumė mbresėlėnėse tė shohėsh shporta me fruta, shtoi ai.
  Njė nga shpjegimet pėr mbijetesėn e tyre mund tė jetė se ata ishin vendosur nė njė dhomė nėntokėsore, tha Godio, duke vėnė nė dukje se ata mund tė kenė pasur diēka tė bėjnė me funeralet.
  Ato ishin tė vendosura nė zonėn ku Godio dhe ekipi i tij i arkeologėve zbuluan njė tumė tė rėndėsishme (njė tumė e ndėrtuar mbi varre) - rreth 60 metra e gjatė dhe 8 metra e gjerė.
  -Njė fragment i njė shporte tė sjellė nė sipėrfaqe nga ekip
  https://www.theguardian.com/science/...nis-heracleion
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 14. #49
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  603

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Kafshėt dhe Egjipti: U gjet njė fosil i njė specie tė re tė balenės sė lashtė me katėr kėmbė
  Balena tre metra e gjatė u gjet nė Egjipt dhe u emėrua sipas Anubisit, perėndisė sė lashtė tė vdekjes. Shkencėtarėt nė Egjipt kanė zbuluar njė specie tė re tė balenės me katėr kėmbė qė ka jetuar rreth 43 milionė vjet mė parė.Fosil amfib lat.
  Phiomicetus anubis u gjet nė Shkretėtirėn Perėndimore tė Egjiptit.
  Kafka e saj tė kujton kafkėn e Anubisit, perėndia e lashtė egjiptiane e tė vdekurve qė kishte kokėn e njė ēakalli.Ajo u emėrua sipas tij.
  Paraardhėsit e balenave tė sotme kanė origjinėn nga gjitarė tė ngjashėm me drenin, tė cilėt banonin nė kontinent pėr 10 milion vjet.
  Ai peshonte rreth 600 kilogramė, ishte tre metra i gjatė dhe kishte njė nofull tė fortė me tė cilėn kapte pre - sipas tė dhėnave kėrkimore tė publikuara nė Proceedings of the Royal Society tė Mėrkurėn.Balena mund tė ecė nė tokė dhe tė notojė nė sipėrfaqen e ujit.Pjesė tė skeletit u gjetėn nė Depresionin Egjiptian Fayum, dhe u hetua nga shkencėtarėt nga Universiteti i Mansour.Tani njė zonė e shkretire e pasur me fosile, dikur ishte e mbuluar nga deti.Balenat e para mendohet se kanė evoluar nė Azinė Jugore rreth 50 milionė vjet mė parė.

  https://www.livescience.com/ancient-...-of-death.html
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 15. #50
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  603

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Egjipti hap varrin e lashtė tė mbretit Djoser pas restaurimit
  Egjipti tė martėn zbuloi njė strukturė tė lashtė varri qė i pėrkiste kompleksit tė varrezave tė mbretit Djoser, njė faraon qė jetoi mė shumė se 4.500 vjet mė parė, pas restaurimeve tė gjera tė vendit.
  Struktura - e njohur si Varri Jugor - ėshtė kryesisht nėntokėsor dhe pėrfshin njė labirint tė korridoreve, tė zbukuruar me gdhendje dhe pllaka hieroglifike. Njė bosht qendror funerali strehon njė sarkofag masiv tė veshur me granit nga Dinastia e Tretė e Egjiptit
  Sidoqoftė, faraoni nė fakt nuk u varros atje, por nė Piramidėn e famshme tė Hapit aty pranė. Tė dy strukturat pėrbėjnė pjesė tė kompleksit Saqqara pranė Kajros, njė nga vendet mė tė pasura arkeologjike tė vendit.

  Tė dy strukturat janė pjesė e kompleksit Saqqara pranė Kajros - njė nga vendet mė tė pasura arkeologjike nė vend, raporton AP.
  Piramida e Hapit ėshtė piramida mė e vjetėr e njohur dhe njė nga shembujt e parė tė arkitekturės monumentale nga bota e lashtė, sipas UNESCO -s. Besohet se ka qenė frymėzimi pėr Piramidat nė Giza.

  Pėrveē varrit jugor, ka tė paktėn 11 piramida nė Rrafshnaltėn Saqqara, pėrfshirė Piramidėn e Hapit, si dhe qindra varre tė zyrtarėve tė lashtė dhe vende tė tjera duke filluar nga dinastia e parė (2920 para Krishtit-2770 para Krishtit) deri nė Koptėt periudhė (395-642).
  Vendi Saqqara ėshtė pjesė e nekropolit tė kryeqytetit egjiptian Memphis i cili pėrfshin piramidat e famshme nė Giza si dhe piramidat mė tė vogla nė Abu Sir, Dahshur dhe Abu Ruwaysh. Rrėnojat e Memphis u shpallėn njė vend i Trashėgimisė Botėrore tė UNESCO -s nė vitet 1970.
  -Mbishkrimet stolisin murin e varrezės jugore tė mbretit Djoser, pas restaurimit tė tij, pranė Piramidės sė famshme
  https://phys.org/news/2021-09-egypt-...ng-djoser.html
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 16. #51
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  603

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Egjipti zbulon mjetet rituale fetare nė Tempullin e Faraonėve nė Kafr El-Sheikh
  KAJRO - 19 shtator 2021: Misioni arkeologjik egjiptian zbuloi njė grup veglash rituale fetare nė Tempullin e faraonėve nė Kafr -El-Sheik.
  Veglat e reja tė zbuluara u pėrdorėn nė kryerjen e ritualeve fetare pėr perėndeshėn Hathor.
  Zbulimi u bė gjatė gėrmimit tė njė tempulli tė lashtė nė vendin arkeologjik tė Kafr El-Sheikh, i njohur gjithashtu si Kodra e Faraonit.
  Mbishkrimet hieroglifike tė zbuluara nė tempull tregojnė se ato janė bėrė si pjesė e faraonėve tė dinastisė sė 26 -tė.
  Arkeologėt egjiptianė kanė zbuluar mjete tė lashta nė atė qė Sekretari i Pėrgjithshėm i Kėshillit Suprem pėr Antikitetet e Ministrisė Egjiptiane tė Turizmit e ka pėrshkruar si "njė nga zbulimet mė tė rėndėsishme" tė viteve tė fundit.
  Sipas mediave lokale, artefaktet u pėrdorėn pėr tė kryer rituale nė nder tė perėndeshės egjiptiane Hathor, njė hyjni e madhe nė fenė e lashtė egjiptiane.
  Hyjnesha e qiellit, Hathor u shoqėrua me mėmėsinė, pjellorinė, dashurinė, gėzimin, bukurinė dhe seksualitetin.Kjo ishte shumė kohė para se tė fshinte qytete tė tėra nė formėn e Sekhmetit.

  Shkencėtarėt kanė gjetur njė shtyllė gėlqerore nė formėn e perėndeshės Hathor, njė "karrige pėr nėnėn", njė pus pėr ujin e shenjtė, si dhe njė koleksion tė temjanit, pėrfshirė atė tė zbukuruar me kokėn e skifterit tė perėndisė Horus, si dhe syri i pastėr i artė i Ra-se.
  Gjetjet pėrfshijnė njė pjesė tė njė pikture qė pėrshkruan mbretin duke kryer rituale, tekste hieroglifike, statuja tė vogla balte qė pėrshkruajnė perėndeshėn Taweret dhe relieve fildishi qė pėrshkruajnė skena nga jeta e pėrditshme, tė tilla si gra qė mbajnė dhurata, me afreske tė zogjve, kafshėve dhe bimėve.
  Shkencėtarėt tani po pėrpiqen tė zbulojnė datėn e artefakteve tė zbuluara, me gjetjet e mėparshme, tė zbuluara nė vendin arkeologjik tė Kodrės sė Faraonit, qė datojnė midis viteve 664 dhe 332 para e sone.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 17. #52
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  603

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Njė mumje nė Egjipt 1000 vjet mė e vjetėr se sa mendohej mė parė

  Londer - Njė analizė e njė mumje tė gjetur nė varrin e fisnikėve Kuvi tregoi se egjiptianėt pėrdorėn metoda tė pėrparuara tė balsamimit 1.000 vjet mė herėt nga sa mendohej.
  Egjiptianėt e lashtė po kryenin mumifikime tė sofistikuara tė tė vdekurve tė tyre 1.000 vjet mė parė se ē'mendohej mė parė, sipas dėshmive tė reja qė mund tė ēonin nė njė rishkrimin e librave tė historisė.
  Trupi i ruajtur i njė fisniku tė rangut tė lartė tė quajtur Khuwy, i zbuluar nė vitin 2019, ėshtė gjetur tė jetė shumė mė i vjetėr se sa supozohet dhe ėshtė, nė fakt, njė nga mumjet mė tė vjetra egjiptiane tė zbuluara ndonjėherė.

  Ajo ėshtė datuar nė Mbretėrinė e Vjetėr, duke provuar se teknikat e mumifikimit rreth 4.000 vjet mė parė ishin shumė tė pėrparuara.

  Kjo mumje thuhet se daton nga periudha e Mbretėrisė sė Vjetėr dhe kjo nė fakt dėshmon se teknikat e mumifikimit ishin shumė tė avancuara rreth 4000 vjet mė parė.
  "Nėse kjo ėshtė me tė vėrtetė njė mumje e vjetėr e mbretėrisė, tė gjithė librat mbi mumifikimin dhe historinė e Mbretėrisė sė Vjetėr do tė duhet tė rishikohen," tha Salima Ikram, profesoreshė dhe drejtuese e Departamentit tė Egjiptologjisė nė Universitetin Amerikan nė Kajro, pėr Observer.
  Ajo shtoi se kjo "do tė pėrmbysė plotėsisht njohuritė tona pėr zhvillimin e aftėsive tė mumifikimit. Materialet e pėrdorura, origjina e tyre dhe rrugėt tregtare tė lidhura me to do tė ndikojnė nė mėnyrė dramatike tė kuptuarit tonė tė Egjiptit tė lashtė."
  Deri mė tani, sipas profesorit, shkencėtarėt mendonin se procesi i mumifikimit nė kohėn e Mbretėrisė sė Vjetėr ishte relativisht i thjeshtė dhe se bazohej nė parimin e tharjes, i cili nuk ishte gjithmonė veēanėrisht i suksesshėm.
  Sidoqoftė, kjo mumje ėshtė e mbushur me rrėshira dhe tekstile dhe ėshtė balsamuar me sukses saqė duket mė shumė si mumje qė u gjetėn njė mijė vjet mė vonė, "vėren profesori Ikram.
  Zbulimi i kėsaj mumjeje nė njė varr madhėshtor nė nekropolin nė Saqqara ėshtė regjistruar nė serialin dokumentar "Thesaret e humbura tė Egjiptit", i cili transmetohet nė kanalin National Geography, sipas Guardian.Njė hetim mbi datimin dhe analizėn e tij do tė shfaqet nė sezonin e ri tė tė njėjtit serial.
  Hieroglifet nė varr zbuluan se emri i fisnikut ishte Kuvi, se ai ishte njė i afėrm i familjes mbretėrore dhe se ai jetoi mė shumė se katėr mijė vjet mė parė.
  Producenti i serialit, Tom Cook, deklaron se nė bazė tė qeramikės sė gjetur nė varr, dihej se e kishte origjinėn nga periudha e Mbretėrisė sė Vjetėr, por profesor Ikram nuk besonte se ishte njė mumje e asaj periudhe sepse ishte ruajtur shumė mirė.
  -Njė shkencėtar shqyrton mumjen Khuwy, zbuluar nė vitin 2019. Fotografi: Ian Glatt/National Geographic/
  -Piktura nė murin e varrit tė Khuwy-t. Fotografi: Ian Glatt/National Geographic/Windfall Films
  https://www.theguardian.com/science/...-history-books
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 18. #53
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  603

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Egjipti zbulon varrin e Ptah-M-Wias, kreu i thesarit gjatė mbretėrimit tė mbretit RamsesII

  KAJRO - 31 tetor 2021: Varri i Ptah-M-Wias, kreu i thesarit gjatė mbretėrimit tė mbretit Ramses II, u zbulua me mision arkeologjik nga Universiteti i Kairos gjatė gėrmimeve nė Nekropolin Saqqara.

  Sekretari i Pėrgjithshėm i Kėshillit Suprem tė Antikiteteve Mostafa Waziry njoftoi se ky zbulim ėshtė i rėndėsishėm sepse Ptah-M-Wia mbante disa tituj.

  Pėrveē se ishte udhheqse kreu i thesarit, Ptah-M-Wia ishte edhe shkruesi mbretėror, mbikėqyrėsi i baktive dhe ishte pėrgjegjės pėr flijimet pėr hyjnitė nė tempullin e Ramsesit II nė Tebė.

  Zona nė tė cilėn u zbulua varri i Ptah-M-Wias janė varret e zyrtarėve mė tė lartė tė Mbretėrisė sė Re, duke pėrfshirė edhe varrin e komandantit tė famshėm ushtarak Haremhab
  Kreu i misionit arkeologjik tė Universitetit tė Kairos, Ola El-Egazi, shtoi se projekti i varrit Ptah-M-Wia ėshtė i ngjashėm me projektimin e varreve tė tjera nė afėrsi.

  Ky stil titullohet njė varr-tempull sepse pėrbėhet nga njė hyrje nė formėn e njė ndėrtesėje, e ndjekur nga njė ose mė shumė oborre.
  Varri pėrfundon nė anėn perėndimore me njė faltore pėr hyjnitė e drejtuara nga njė piramidion.
  Hyrja e varrit ėshtė e vetmja pjesė e zbuluar dhe ėshtė skalitur nė gurė tė gdhendur me skena qė pėrshkruajnė Ptah-M-Wia.
  Hyrja tė ēon nė njė sallė me mure plot me piktura qė tregojnė skena tė procesioneve tė ofertave.
  Arkeologėt kanė arritur gjithashtu tė zbulojnė blloqe guri, pranė disa shtyllave Osiriane, disa prej tė cilave ende shtrihen nė rėrė, ndėrsa tė tjerat qėndrojnė nė vendin e tyre origjinal.
  Misioni arkeologjik i Universitetit tė Kajros kishte pėrfunduar tė gjitha punimet e varrit tė komandantit suprem tė ushtrisė gjatė mbretėrimit tė mbretit Seti I dhe djalit tė tij, mbretit Ramses II.
  Zbulime tė tjera tė rėndėsishme tė bėra nga misioni pėrfshijnė varrin e kryebashkiakut tė Memfisit, Ptah-Mas; ambasadori mbretėror nė vendet e huaja, Basir; dhe komandanti suprem i ushtrisė, Eurkhi.

  https://www.egypttoday.com/Article/4...reasury-during
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 19. #54
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  603

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Njė nga gjashtė tempujt e zhdukur tė diellit tė faraonit gjendet nga arkeologėt nė shkretėtirėn egjiptiane nė zbulimin mė tė rėndėsishėm tė 50 viteve tė fundit
  Arkeologėt nė Egjipt kanė gjetur prova se po gėrmojnė njė tempull tė rrallė tė lashtė diellor, i treti i gjetur ndonjėherė dhe i pari qė ėshtė zbuluar nė 50 vjet.
  Gjegjėsisht, siē pretendojnė ata, kanė gėrmuar njė nga katėr tempujt e humbur tė Diellit, siē raporton The Telegraph.
  Komentet: Arkeologėt nė Egjipt kanė gjetur prova se po gėrmojnė njė tempull tė rrallė tė lashtė tė Diellit, i treti i gjetur ndonjėherė dhe i pari qė ėshtė zbuluar nė 50 vjet.
  Faraonėt e dinastisė sė pestė besohet se kanė ngritur gjashtė tempuj tė Diellit pranė piramidave tė tyre, tė cilat do t'u siguronin atyre statusin hyjnor pas vdekjes.Tempujt e diellit, nga ana tjetėr, luajtėn njė rol tjetėr.
  Qėllimi i tyre ishte ta kthenin Faraonin nė perėndi pėr jetėn e tyre.
  - Ēdo faraon donte tė ringjallej njė piramidė, por kjo nuk u mjaftoi faraonėve tė dinastisė sė pestė, kėshtu qė ata ndėrtuan tempuj pėr t'u bėrė perėndi, perėndi tė diellit (si perėndia Ra, perėndia egjiptian e diellit, gjithashtu perėndia mė e fuqishme egjiptiane. ), tha Dr Massimiliano Nuzzolo i cili ėshtė njė nga egjiptologėt qė kėrkon tempujt e humbur tė diellit.
  Njė pėrshtypje artistike e Tempullit tė humbur tė Diellit. e ndėrtuar pėr nder tė perėndisė sė fuqishme tė diellit Ra dhe secila kishte njė oborr tė madh me njė shtyllė tė lidhur me boshtin e diellit lindje-perėndim
  Nuzzolo u fokusua nė njė nga tempujt e zbuluar tė diellit, i cili u ndėrtua nga faraoni Nyuserra i cili sundoi Egjiptin pėr 30 vjet, nė shekullin e 25 para Krishtit.
  Gėrmimi nėn mbetjet e atij Tempulli tė Diellit gjeti njė mbėshtetėse shtylle me baltė. Kur u hoq rėra dhe copat e gurit, u zbulua njė mbėshtetėse shtyllė gėlqerore 60 cm e lartė.- Ne e dinim qė kishte diēka nėn tempullin prej guri tė faraonit Nyuserre, thjesht nuk e dimė nėse ėshtė pjesė e tė njėjtit tempull apo njė tempull krejtėsisht i ri. Supozojmė se mund tė jetė njė ndėrtesė e re.
  Ndoshta njė tjetėr tempull i humbur i Diellit - tha Nuzzolo kur u zbulua mbėshtetėsja.
  Gėrmimi nėn mbetjet e Tempullit tė Diellit (nė foto) zbuloi njė themel mė tė vjetėr
  Mė pas u zbulua njė vendstrehim i fshehtė me enė pėr ruajtjen e birrės, tė cilat pėrdoreshin si pjesė e ritualeve qė kryheshin nė vendet e shenjta.
  Kjo u vėrtetoi studiuesve se ishte vėrtet njė tempull.

  Njė koleksion kanaēe birre tė mbushura me baltė u zbulua nė themelet, tė cilat studiuesit thonė se ėshtė dėshmi se vendi ishte njė tempull
  Bazuar nė provat e mbledhura, Nuzzolo ėshtė i bindur se ky ėshtė Tempulli i Diellit, i pari qė ėshtė zbuluar nė 50 vitet e fundit.

  https://www.dailymail.co.uk/news/art...an-desert.html

  -Akademikėt besojnė se kur kombinohen me arkitekturėn e zbuluar rishtas, provat tregojnė se vendi ėshtė njė nga tempujt e rrallė tė diellit
  -Njė emblemė e lashtė egjiptiane e perėndisė sė fuqishme tė diellit Ra, me tė cilin u ndėrtuan tempujt nga faraonėt
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 15-11-2021 mė 13:45

 20. #55
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  603

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Njė varėse floriri ‘lule lotusi’ e kohės sė mbretėreshės Nefertitit e zbuluar nė Qipro
  Njė varėse ari nė formėn e njė lule zambak me gurė tė ēmuar, e ngjashme me atė qė kishte veshur mbretėresha e Egjiptit tė lashtė Nefertiti, u zbulua nė njė grup varresh 3000-vjeēare nė Qipro.
  Pėrveē bizhuterive, mes rreth 500 artefakte tė gjetura, bie nė sy njė vulė me emrin e perėndisė sė Mesopotamisė Amur.

  Arkeologėt nga Suedia dhe Qiproja, tė cilėt po studiojnė kėto varre nėntokėsore nė qytetin antik tė Hala Sulltan Tekesė, gjetėn eshtrat e 155 personave me tė cilėt ishin varrosur me rreth 500 bizhuteri dhe sende tė tjera me vlerė.
  Trupat u varrosėn njėri mbi tjetrin dhe shkencėtarėt besojnė se varri ėshtė pėrdorur pėr breza tė tėrė, tha Universiteti i Goteborgut.
  Bizhuteri zambak i ujit me gurė tė zbukuruar egjiptian (rreth 1350 para Krishtit).

  Krahasimet me gjetjet e tjera nga Egjipti tregojnė se shumica e sendeve datojnė nga koha e Nefertitit dhe burrit tė saj Echnaton rreth vitit 1350 para Krishtit.
  Nefertiti mbante bizhuteri tė ngjashme.Nė varre, arkeologėt gjetėn figurina tė perėndeshave me fytyra zogjsh. Kjo ėshtė ndoshta njė perėndeshė me kokėn e njė zogu qė mban njė fėmijė qė ėshtė gjysmė zog dhe gjysmė njeri.
  Bizhuteritė prej ari dhe gurė tė ēmuar"Gjetjet tregojnė se varret pėrdoreshin nga elita nė pushtet nė qytet.

  Pėr shembull, ne gjetėm skeletin e njė vajze pesėvjeēare me njė gjerdan ari, njė palė vathė ari dhe njė diademė ari, qė do tė thotė se fėmija i pėrkiste njė familje e pasur dhe e fuqishme," tha Peter Fischer. Universiteti i Goteborgut dhe udhėheqės i kėrkimit nė Qipro.
  Bizhuteritė e gjetura nė varre ishin prej ari, argjendi, bronzi dhe fildishi dhe u zbuluan artefakte nga disa kultura botėrore, gjeografikisht shumė tė largėta nga njėra-tjetra.

  Arkeologėt veēojnė vulėn me minerale tė hematitit si njė nga gjetjet mė domethėnėse, tė gdhendur me emrat e perėndisė mesopotamiane Amur dhe dy mbretėrve tė njohur nė histori, baba e bir dhe ėshtė veēanėrisht e pazakontė qė njė vulė e tillė pėrfundoi nė Qipro, 1000 kilometra larg.
  Ekspertėt kanė pėrcaktuar se kjo vulė daton nga shekulli i 18 para Krishtit.
  U zbuluan gjithashtu gurė tė ēmuar karnelian tė kuq nga India, gurė tė ēmuar blu lapis lazuli nga Afganistani dhe qelibar baltik. Shkencėtarėt besojnė se kjo ėshtė dėshmi se njerėzit nga epoka e bronzit kishin njė rrjet tė zhvilluar tregtar.

  -Bizhuteri lulezambak egjiptian me gurė tė zbukuruar (rreth 1350 para e sone).
  Krahasimet me gjetjet e tjera nga Egjipti tregojnė se shumica e sendeve datojnė nga koha e Nefertitit dhe burrit tė saj Echnaton rreth vitit 1350 para Krishtit. Nefertiti mbante bizhuteri tė ngjashme.
  -Eshtrat e 5-vjeēarit u gjetėn tė varrosura me shumė bizhuteri floriri, mes tyre edhe kėtė diademė po i njėjti 5-vjeēar mbante edhe kėtė gjerdan floriri.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 10-12-2021 mė 09:55

 21. #56
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  603

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  -Arkeologėt kanė gjetur figuren tė perėndeshes me fytyra zogu nė varre.
  Kjo ėshtė ndoshta njė perėndeshė me kokėn e njė zogu qė mban njė fėmijė qė ėshtė gjysmė zog dhe gjysmė njeri.
  -(djathtas) Vulė hematiti cilindrike mesopotamiane me mbishkrim nė formė pyke nga shekulli i 18-tė para Krishtit.
  (majtas) Njė skarab egjiptian me hieroglife, qė daton rreth vitit 1350 para Krishtit.
  Skeleti i njė gruaje tė moshės 30 deri nė 40 vjeē nga shtresa e sipėrme e varrit.
  -Nė gjoks ajo mbante njė disk tė zbukuruar prej fildishi egjiptian i cili ishte pjesė e kopertinės dhe daton rreth vitit 1300 para Krishtit
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura      
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 10-12-2021 mė 09:47

 22. #57
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  603

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt
  Nė Egjipt janė zbuluar tre mumje me gjuhė ari, njė burrė, njė grua dhe njė fėmijė. Ekspertėt mendojnė se gjuhėt e tyre ishin tė veshura me ar, nė mėnyrė qė tė mund tė flitnin me perėnditė nė jetėn e pėrtejme.
  Mbetjet e njė burri dhe njė gruaje qė u varrosėn me fletė floriri nė vend tė gjuhės janė zbuluar jashtė Kajros, Egjipt.Trupat, tė gjetur nė varre tė veēanta, u vendosėn nė sarkofagė gėlqerorė qė datojnė 2500 vjet mė parė.Eshtrat e burrit janė tė ruajtura mirė dhe varri i tij, i cili ishte i vulosur, pėrmban disa objekte, duke pėrfshirė kavanoza dhe figura varrimi. Eshtrat e gruas, megjithatė, nuk janė nė gjendje tė mirė dhe ka shenja se varri i saj ėshtė hapur nga grabitėsit e varreve.

  Zbulimi u bė nga Universiteti i Barcelonės, i cili thotė se varret datojnė nė periudhėn Saite, Dinastisė sė 26-tė tė Egjiptit, raporton National News.Pllakat e gjuhės sė artė janė nė gjendje tė mirė dhe gjenden zakonisht nė mumiet e lashta egjiptiane. Ata u vendosėn nė gjuhėt e tė vdekurve gjatė funeralit pėr tė siguruar qė njė herė nė botėn tjetėr shpirti tė mund tė fliste me Osiris.Thuhet se Osiris sundon mbi botėn e krimit dhe do tė gjykojė shpirtrat e atyre qė kishin vdekur.

  Arkeologėt nuk janė tė sigurt se kush ishin burri dhe gruaja, por varret e tyre ishin ndėrtuar ngjitur me njėri-tjetrin. Kafka e burrit ėshtė ende e ruajtur mirė dhe gjuha e artė shihej qartė duke dalė nga goja.Vendi i varrit tė tij ka qenė i paprekur qė kur u varros mijėra vjet mė parė, duke lėnė tė gjitha thesaret e tij funerale brenda varrit.Arkeologėt gjetėn 402 figura Ushabti, njė enė balte me xham kallaji, sė bashku me njė sėrė amuletash tė vogla dhe rruaza jeshile me mbetjet e njeriut.

  -Njė mumje tjetėr e zbuluar foto) u varros gjithashtu me njė gjuhė tė bėrė prej ari. Arkeologėt qė gėrmonin nė vendin e lashtė egjiptian Taposiris Magna zbuluan 16 varrime nė varre tė skalitura nė shkėmb, me njė qė pėrmbante njė mumje qė kishte njė pllakė ari nė vend tė gjuhės.https://www.dailymail.co.uk/sciencet...ago-Egypt.html
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 12-12-2021 mė 14:20

 23. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar fegi II pėr postimin:

  skender76 (12-12-2021)

 24. #58
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  603

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Qifti sfinkse 8 metra tė larta qė pėrshkruajnė gjyshin e mbretit Tutankhamun, Amenhotep III - i cili sundoi Egjiptin e lashtė mė shumė se 3000 vjet mė parė - u zbuluan nė Luxor

  Njė palė sfinkse gjigante gėlqerore u gėrmuan nga arkeologėt qė gėrmuan tempullin e Amenhotep III. i cili sundoi Egjiptin e lashtė rreth 3300 vjet mė parė dhe ishte gjyshi i Tutankhamun. Amenhotepi III ishte gjyshi i mbretit tė famshėm Tutankhamon dhe sundoi gjatė shekullit tė 14- tė
  Ekipi arkeologjik egjiptiano-gjerman, i udhėhequr nga Horig Sorosian, gjeti statujat kolosale tė zhytura nė ujė nė ndėrtesėn mortore, tė njohur si 'Tempulli i Miliona Viteve',
  -Njė ēift sfinksesh gjigande gėlqerore janė zbuluar nga arkeologėt qė gėrmuan tempullin e Amenhotepit III, i cili sundoi Egjiptin e lashtė rreth 3.300 vjet mė parė dhe ishte gjyshi i Tutankhamonit. Statujat paraqesin faraonin tė veshur me njė shami nė formė mongooze, njė mjekėr mbretėrore dhe njė gjerdan tė gjerė
  -Ekipi arkeologjik egjiptiano- gjerman, i udhėhequr nga Horig Sorosian, gjeti statujat kolosale tė zhytura nė ujė nė ndėrtesėn mortore, tė njohur si ' Tempulli i Miliona Viteve
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 25. #59
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  603

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Statuja prej guri gėlqeror 8 metra e lartė pėrshkruan Mbretin Amenhotep III si Sfinksi, njė krijesė mitike me trupin e njė luani dhe kokėn e njė njeriu.
  Statujat u zbuluan nga njė ekip arkeologėsh egjiptio-gjerman, gjysmė tė zhytur nė ujė. U zbuluan gjithashtu tre buste graniti tė perėndeshės sė luftės Sekhmet. Perėndesha shpesh pėrshkruhet si njė luan dhe dhe lidhet me trajtimin.

  Ai besohej se i drejtonte faraonėt nė luftė, i mbronte ata nė jetė dhe i ēonte nė jetėn e pėrtejme.
  Nė prill tė vitit 2021, arkeologėt njoftuan zbulimin e njė qyteti 3.500-vjeēar nė Luksor, qė sipas tyre ėshtė qyteti mė i madh i lashtė qė ėshtė zbuluar ndonjėherė nė Egjipt.
  -Amenhotepi III mund tė jetė larguar nga Toka mijėra vjet mė parė, por arkeologėt ende po zbulojnė mbetje tė sė kaluarės sė tij, ku mė i lakmuari ėshtė 'qyteti i artė i humbur'. Nė prill tė vitit 2021, arkeologėt njoftuan zbulimin e njė qyteti 3.500-vjeēar nė Luksor, qė sipas tyre ėshtė qyteti mė i madh i lashtė qė ėshtė zbuluar ndonjėherė nė Egjipt.me gjersisht .https://www.dailymail.co.uk/sciencet...red-Egypt.html
  -Arkeologėt theksuan rėndėsinė e kėtij zbulimi, pasi dy sfinkset konfirmojnė praninė e fillimit tė rrugės sė procesionit ku mbaheshin festimet e Festivalit tė Bukur tė Luginės ēdo vit. Nė foto ėshtė njė statujė tjetėr e perėndeshės Sekhmet.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 24-01-2022 mė 10:44

 26. #60
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  603

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Zbulimi i madh nė Egjipt: 18,000 mesazhe 2,000-vjeēare tė gjetura nė gjuhė tė ndryshme
  Arkeologėt kanė zbuluar koleksionin mė tė madh tė dhėnave nga Egjipti i lashtė, disa prej tė cilave janė mė shumė se 2000 vjet tė vjetra.

  Studiuesit qė gėrmuan nė qytetin e lashtė egjiptian tė Athribisit, kanė zbuluar mė shumė se 18.000 ostraka— copa qeramike tė gdhendura qė nė thelb shėrbenin si «shėnime», shkruan Karli Kasela pėr Science Alert.

  Duke filluar qė nga listat e blerjeve e deri te regjistrimet tregtare e deri te detyrat e shkollės, fragmentet ofrojnė njė ndjenjė tė jetės sė pėrditshme nė qytet rreth 2.000 vjet mė parė. Robert Lea i Per Newsweek.

  Bėhet fjalė pėr 18.000 mesazhe tė shkruara nė qeramikė, tė gjetura nė qytetin e vjetėr tė Atribis, i cili ndodhej 40 kilometra nė veri tė Kajros sė sotme.
  Pėr shkak se ato ishin mė tė lira dhe mė tė pėrballueshme se papirusi, ato pėrdoreshin pėr tė shkruar gjėra tė ndryshme, nga listat e blerjeve, pėrmes regjistrimeve tregtare, kopjimi i teksteve apo mėsimi i shkrimit.

  Arkeologėt besojnė se njė pjesė e madhe e tė dhėnave tė zbuluara rishtazi i pėrkisnin njėrės prej shkollave tė Egjiptit tė lashtė.Listat e muajve, numrat, problemet aritmetike, ushtrimet gramatikore dhe "alfabeti i shpendėve" nė tė cilin ēdo shkronjė lidhet me njė zog, emri i tė cilit fillon me atė shkronjė janė shkruar nė ostrakon", thotė egjiptologu Christian Leitz nga Universiteti i Tübingen nė Gjermani.
  Mė shumė se njėqind ostrakone tė gjetura nė Atribis u shkruan nė ushtrime pėrsėritjeje, nė tė cilat shkronjat e njėjta shkruheshin disa herė nė tė dyja anėt.
  Mesazhet nė ostrakone ishin shkruar nė gjuhė tė ndryshme dhe shkrime tė ndryshme.

  Shumica e tyre janė shkruar me shkrimin demotik egjiptian, i cili ishte zyrtar gjatė mbretėrimit tė Ptolemeut tė Dymbėdhjetė, babait tė Kleopatrės, i cili sundoi midis viteve 81 dhe 59 para Krishtit, dhe mė pas pėrsėri nga 55 deri nė 51 para Krishtit.
  «Ka lista me muaj, numra, probleme aritmetike, ushtrime gramatikore dhe 'alfabet zogu'—ēdo shkronjė i ishte caktuar njė shpend, emri i tė cilit filloi me atė letėr»,—thotė egjiptologu Kristian Leitz nė deklaratė.

  Rreth 80 pėr qind e ostrakės janė shkruar nė mėnyrė demotike, njė shkrim administrativ i pėrdorur gjatė mbretėrimit tė babait tė Kleopatrės, Ptolemeut XII (81 deri 59 p.C.e.s. dhe 55 deri nė 51 p.C.e.s.). Greqishtja ėshtė shkrimi i dytė mė i pėrfaqėsuar; Hieratike, hieroglife, greke, arabe dhe koptike (njė

  -Arkeologu zbuloi njė numėr tė madh ostrakash ose fragmente qeramike tė gdhendura nė tempullin e lashtė egjiptian tė Athribisit. Universiteti i Tubingenit

  -Studiuesit gjetėn mbishkrime frazash tė pėrsėritura, qė ka tė ngjarė tė jenė shkruar nga studentėt si njė formė ndėshkimi. Universiteti i Tubingenit

  https://www.smithsonianmag.com/smart...aca-180979543/
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 10-02-2022 mė 03:37

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •