Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 54 prej 54
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Mitologjia egjiptiane: Hyjnit n formn e kafshve
  t cilve iu lutn egjiptiant e lasht
  A e dini se Egjiptiant prfaqsonin perndit e tyre me karakteristikat e nj lope, nj dash, nj krokodili, nj mace, nj akrepi dhe shum kafsh t tjera?
  Ne ju sjellim historin e hyjnive egjiptiane dhe evolucionin e tyre pr tre mij vjet.
  Panteoni i hyjnive egjiptiane sht plot me kafsh t pazakonshme t shenjta.
  E gjith mitologjia egjiptiane, s bashku me besimin n jetn e prtejme, bazohet n totemizm - besimin n kafsht e shenjta.
  Kulti i kafshve n Egjipt ka rrnjt e tij t forta i detyrohet nj historie jashtzakonisht t gjat.
  Gjat jets s tyre n Luginn pjellore t Nilit, egjiptiant e lasht kan marr njohuri t mdha pr kafsht nga mjedisi i tyre.
  Njohurit tyre pr kafsht dhe cilsit e tyre i ngriten ne hyjni dhe gjeri n vitin 3100 p.e.re., perndit u prshkruan n form kafshsh.
  Ndrsa mbretria e Egjiptit ndryshoi me kalimin e kohs, kshtu q perndit evoluan, ndryshuan formn e tyre dhe nganjher ekzistonte nj sintez e dy ose m shum perndi.

  Hyjnesha Selket me kokn e nj akrepi, perndia Thoth me kokn e nj babuni ose nj zog ibis, ose perndia Nile Sobek me kokn e nj krokodili jan vetm disa nga krijesat e pazakonta q egjiptiant e lasht adhuronin dhe respektonin.
  _FOTO - Perendia Nilit Sobek me kok krokodili,
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 2. Anetart m posht kan falenderuar fegi II pr postimin:

  Neteorm (19-04-2021)

 3. #42
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Sebek me shum fytyra - perndia e ujit
  Cursht kurioze q n mite t ndryshme hyjnia konsiderohej e mir dhe n t njjtn koh e rrezikshme. N legjendn e Osiris - mbretit bota e nndheshme - sht krokodili q kryen trupin e djalit t Geb. Zoti egjiptian Sebek ndihmoi Ra pr t luftuar errsirn dhe e bri at me sukses. Sipas legjendave t tjera, ai ishte n vargun e Set shkatrrues shkatrrues, duke mbjell vdekjen dhe kaosin. Ekziston nj mit i njohur pr at se kush hyri n betej me t Plotfuqishmin Ra.

  Shpesh zoti Sebek, fotografia e statujave e s cils sht befasuese me t pazakontn pamja e jashtme, u identifikua me Min, i cili ishte prgjegjs pr nj korrje t mir. Besohej se Nili i prmbytur "fekondon" tokn dhe ishte gjat ksaj periudhe q krokodilt e vegjl u eln nga vezt e vendosura. Kjo rrethan lidhi iden e nj korrje t mir me alligatorin.

  Sebek ishte gjithashtu nj shpiks i vrtet q u dha njerzve nj rrjet peshkimi. Prve ksaj, banort besuan se Zoti ndihmon shpirtrat e t vdekurve pr t arritur n Osiris. Dhe shnimi i gjetur n t cilin nj burr krkoi ndihm pr t pushtuar nj grua dshmon pr kontrollin e Zotit n shum aspekte t jets s egjiptianve. Ai u quajt ata q dgjojn lutje dhe duhet t them se vetm Sebek u dha nj titull t till nga i gjith panteoni.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 4. Anetart m posht kan falenderuar fegi II pr postimin:

  Neteorm (19-04-2021)

 5. #43
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Zogjt
  Nj nga perndit m t vjetra egjiptiane sht Horus, me trup njeriu dhe kok skifteri.
  Ikonografia antike e prshkruan at n nj vark diellore.
  Kjo vark, e cila lundron npr qiell, ajo zbret n nntok dhe rishfaqet n agim,paraqet bazn e teologjis egjiptiane.
  Ai shpjegon rendin kozmik t prcaktuar nga perndit dhe prfaqsuesit e tyre n Tok, faraont.
  Horus zbriti nga disa perndi n form zogu,dhe emri i tij do t thot "ai q sht larg".
  Horusi sht ai q fluturon lart dhe ne kete menyre lidh zogjt, fluturimin dhe mrekullit fetare.
  -Statu e Perendis HoruS
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 6. Anetart m posht kan falenderuar fegi II pr postimin:

  Neteorm (19-04-2021)

 7. #44
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Demat dhe Deshte
  Perendit meshkuj gjithashtu prshkruheshin si dema ose desh.
  N periudhn e Mbretris s Re (1539 - 1075 pes), kur fuqia e faraonit u zhvendos nga Memfisi n Teb, perndia Amon u ngrit n nivelin e hyjnis supreme sepse ai ishte perndia kryesore i tempujve Theban.

  Amoni shpesh prfaqsohet i lidhur me perndin Ra, si nj dash q ne e njohim me emrin si Amon-Ra.
  Zoti Amon rrjedh nga perndia antike Knum, krijuesi i racs njerzore.
  Dashi ishte i lidhur me pjellorin e toks dhe luftn, kshtu q Amoni ishte mbrojtsi ideal i perndive t faraonve t Mbretris s Re.

  Lopt
  Hyjneshat e para ishin prgjegjse pr gjithka q kishte t bnte me jetn dhe riprodhimin: lindjen e fmijve, pjellorin dhe ushqimin.
  Ato paraqiten m se shpeshti me kok t nj lope ose me brir
  Hyjnesha Bat, e prshkruar n nj objekt t rndsishm nga rreth vitit 3100 q festonte bashkimin e Egjiptit, kishte brir.
  Bat m von evoluoi n nj perndesh shum t rndsishme dhe t fuqishme– Hathor.
  Hathor ka pasur nj ndikim n sfera t shumta t jets, t tilla si amsia, bujqsia, muzika, knaqsia, madje edhe vdekja.

  Me kalimin e kohs, roli i saj filloi t zbehej, dhe perndesha e re Isis mori detyrat e simbolit universal t nns bashkshort Egjiptiane.
  Isis ishte mbrojtsi dhe shoqruesi i perndis s bots s nndheshme - Osiris.
  Megjithse paraqitej pa karakteristikat e mbivlersuara t kafshve, si grua, ajo kishte brir lope n nder t perndeshs Hathor.  foto-Sfinksi me kokn e nj dashi n nj tempull n Karnak

  Foto - Pamje e perndeshs Hathor
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 19-04-2021 m 15:10

 8. Anetart m posht kan falenderuar fegi II pr postimin:

  Neteorm (19-04-2021)

 9. #45
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Qent

  Qent dhe macet, kafsht shtpiake t preferuara t gjith planetit, kishin nj vend shum t rndsishm n panteonin egjiptian.
  Zoti i mumifikimit dhe ndihmsi i Osiris n botn e nndheshme, Anubis, sht nj nga perndit m t famshm me kokn e nj akalli.
  Historiant besojn se qent e fort, t cilt punonin n interes e t vdekurve, ishin mbrojtja m i mir nga akallt e bots reale.

  Macet
  Hyjneshat egjiptiane t prshkruara n form t maceve jan nj trheqje e shum prej muzeve t sotme
  N fillim, kulti i maceve ekzistonte vetm n qytete t caktuara, por me kalimin e kohs, popullariteti i tyre u rrit dhe ato u shoqruan me perndi t tjera lokale.
  Hyjnesha e lufts, Sekmet, prfaqsohet me kokn e nj luaneshe, pr shkak t lidhjes s saj me shkrettirn dhe mizorin.
  Faraoni Amenhotepi III ishte admiruesi i saj dhe deri n 730 statuja prej guri t perndeshs Sekmet ishin vendosur n varrin e Faraonit t ndrtuar n shekullin e XIV para epoks s re n Teba.
  Egjiptologt besojn se ai u prpoq t zbuste karakterin e saj me statuja, por edhe pr t fituar favorin dhe mbrojtjen e saj.

  Bastet, nj perndesh tjetr e cilsive t familjes s maceve, kishte kultin e saj n qytetin e Bubastis.
  Bastet shpesh prshkruhej si e vret gjarprin e keq Apopis me thik.
  Kto dy perndesha, Sekmet dhe Bastet, jan t ndrlidhura me kalimin e kohs, si nj fotografi e dy kontradiktave t nj karakteri t maceve.
  Ndrsa Sekmet prfaqsonte mizori dhe zemrim, Bastet ishte miqsor dhe i but.

  MUMIFIKIMI I KAFSHVE
  Pr t'u br lajka hyjnive t tyre, egjiptiant shpesh u drejtoheshin formave t tyre t vdekshme.
  Mijra zogj dhe kafsh t mumifikuara jan gjetur n vendet arkeologjike n t gjith Egjiptin.
  Kto kafsh besohet se jan ofruar si dhurata flijuese gjat ceremonive fetare.
  N nj varr 4,500-vjear n Saqara, arkeologt n vitin 2018 gjetn nj duzin mace t mumifikuar dhe njqind statuja t perndeshs Bastet.
  Zogjt e mumifikuar t ibisit u gjetn n qytetin antik t Abydos, ku u varrosn sundimtart e par egjiptian.
  N fund t mbretris Ptolemaike n shekullin e par para Krishtit, popullariteti i kultit t kafshve filloi t bjer.
  Zotat e lasht u braktisn gjat sundimit Romak dhe zgjerimit t Krishterimit n Egjipt.
  Zbulimet e reja dhe artefaktet e famshme t Egjiptit t lasht sot jan nj kujtes e nj periudhe prej tre miljenuma n t ciln fuqia, forca dhe bukuria e kafshve vlersoheshin dhe respektoheshin.


  foto-Statu e Anubisit

  foto Hyjnesha luaneshe Sekmet
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 10. Anetart m posht kan falenderuar fegi II pr postimin:

  Neteorm (19-04-2021)

 11. #46
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Arkeologt egjiptian kan zbuluar 110 varre antike n Luginn e Nilit
  Arkeologt egjiptian kan zbuluar 110 varre antike n nj vend afr Lugins s Nilit, rreth 150 kilometra n veri-lindje t Kajros, tha Ministria e Turizmit dhe Antikiteteve t vendit.
  Varret n t cilat ka mbetje mortore u gjetn n vendin arkeologjik t Kum el Hulgan n provincn e Dakahli.

  Nj total prej 68 varresh jan n form ovale dhe datojn nga periudha para-dinastike nga 6,000 n 3,150 pes, tha ministria, duke shtuar se 37 varre jan n form drejtkndshe nga periudha e 1,782. n 1,570. vite para epoks s re.
  N at koh, Egjipti drejtohej nga fiset Hyksoset.
  Pes varre t tjer n form ovale datojn nga periudha Nakades III, e cila mbulon periudhn prej 3,200. deri n 3,000. vite para epoks s re.
  Arkeologt kan gjetur mbetjet mortore t rriturve dhe fmijve, si dhe pajisje funerali dhe sende qeramike.
  Kjo sht e fundit n nj seri zbulimesh arkeologjike n vitet e fundit n Egjipt,vendi n pritje t nj ringjalljeje t turizmit q ra pas kryengritjes s vitit 2011 dhe epidemis s koronavirusit. https://abcnews.go.com/International...delta-77344283
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 12. #47
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt


  Qyteti i fundosur i Thnis-Heracleion pran Aleksandris zbulon nj thesar t ri arkeologjik
  Zhytsit n Egjipt kan hasur n nj zbulim tepr t rrall n ujrat mesdhetare.
  Zhytsit kan gjetur mbetjet e nj anijeje luftarake n qytetin e fundosur n Tonis-Heraklion, dikur porti m i madh i Egjiptit n Mesdhe, dhe nj kompleks funerali q tregon pranin e tregtarve, than autoritetet.
  Qyteti, i cili kontrollonte hyrjen n Egjipt dhe ishte ndrtuar n grykn e Nikut Perndimor, mbizotronte n kt zon pr shekuj me radh para se Aleksandri i Madh t ndrtonte Aleksandrin aty pran n 331 para.e. son.
  Qyteti, si dhe pjesa m e madhe e Delts s Nilit, u shkatrrua dhe u zhyt nga trmeti dhe valt e mdha q pasuan.
  Tonis-Heraklion u rizbulua n 2001 n gjirin Abu Kir afr Aleksandris, kujton Reuters.
  Nj anije luftarake e zbuluar nga nj ekip egjiptian-francez i udhhequr nga ekspert nga Instituti Evropian i Arkeologjis Nnujore u fundos kur Tempulli i famshm i Amunit, pran t cilit ishte ankoruar, u shemb n shekullin e dyt para.e.son.

 13. #48
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Shporta frutash nga shekulli i katrt p.e.s. e gjetur n rrnojat e Thonis-Heracleion
  Zbulimet 'e pabesueshme' n qytetin e lasht t mbytur n brigjet e Egjiptit kan mbetur t paprekura
  Shporta t mbushura me fruta q kan mbijetuar nga shekulli i 4-t pp. e.s. dhe qindra objekte t lashta qeramike dhe thesare bronzi jan zbuluar n rrnojat e mbytura t qytetit gati legjendar t Thonis-Heracleion n brigjet e Egjiptit .
  Ato kan mbetur t paprekura q kur qyteti u zhduk posht valve n shekullin e dyt para Krishtit, dhe m pas u fundos m thell n shekullin e tet pas eres son., pas fatkeqsive natyrore kataklizmike, prfshir trmetet dhe valt e batics.
  Vendi i madh n Gjirin Abukir pran Aleksandris u harrua derisa u rizbulua nga arkeologu francez Frank Godio dy dekada m par, n nj nga gjetjet m t mdha arkeologjike t kohve t fundit.
  Statujat kolosale ishin ndr thesaret e nj qytetrimi t pasur t ngrir n koh.
  Disa nga zbulimet u shfaqn n nj ekspozit t madhe n Muzeun Britanik n 2016.
  Goddio u befasua nga zbulimet e fundit. Ai i tha Guardian se shportat e frutave jan t mahnitshme, sepse ato kan qen t paprekura pr m shum se 2,000 vjet.
  Ata ishin ende t mbushur me frutat e palms afrikane, e cila ishte e shenjt pr egjiptiant e lasht, si dhe me farat e rrushit.
  - Gjithka sht e paprekur, sht shum mbreslnse t shohsh shporta me fruta, shtoi ai.
  Nj nga shpjegimet pr mbijetesn e tyre mund t jet se ata ishin vendosur n nj dhom nntoksore, tha Godio, duke vn n dukje se ata mund t ken pasur dika t bjn me funeralet.
  Ato ishin t vendosura n zonn ku Godio dhe ekipi i tij i arkeologve zbuluan nj tum t rndsishme (nj tum e ndrtuar mbi varre) - rreth 60 metra e gjat dhe 8 metra e gjer.
  -Nj fragment i nj shporte t sjell n siprfaqe nga ekip
  https://www.theguardian.com/science/...nis-heracleion
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 14. #49
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Kafsht dhe Egjipti: U gjet nj fosil i nj specie t re t balens s lasht me katr kmb
  Balena tre metra e gjat u gjet n Egjipt dhe u emrua sipas Anubisit, perndis s lasht t vdekjes. Shkenctart n Egjipt kan zbuluar nj specie t re t balens me katr kmb q ka jetuar rreth 43 milion vjet m par.Fosil amfib lat.
  Phiomicetus anubis u gjet n Shkrettirn Perndimore t Egjiptit.
  Kafka e saj t kujton kafkn e Anubisit, perndia e lasht egjiptiane e t vdekurve q kishte kokn e nj akalli.Ajo u emrua sipas tij.
  Paraardhsit e balenave t sotme kan origjinn nga gjitar t ngjashm me drenin, t cilt banonin n kontinent pr 10 milion vjet.
  Ai peshonte rreth 600 kilogram, ishte tre metra i gjat dhe kishte nj nofull t fort me t ciln kapte pre - sipas t dhnave krkimore t publikuara n Proceedings of the Royal Society t Mrkurn.Balena mund t ec n tok dhe t notoj n siprfaqen e ujit.Pjes t skeletit u gjetn n Depresionin Egjiptian Fayum, dhe u hetua nga shkenctart nga Universiteti i Mansour.Tani nj zon e shkretire e pasur me fosile, dikur ishte e mbuluar nga deti.Balenat e para mendohet se kan evoluar n Azin Jugore rreth 50 milion vjet m par.

  https://www.livescience.com/ancient-...-of-death.html
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 15. #50
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Egjipti hap varrin e lasht t mbretit Djoser pas restaurimit
  Egjipti t martn zbuloi nj struktur t lasht varri q i prkiste kompleksit t varrezave t mbretit Djoser, nj faraon q jetoi m shum se 4.500 vjet m par, pas restaurimeve t gjera t vendit.
  Struktura - e njohur si Varri Jugor - sht kryesisht nntoksor dhe prfshin nj labirint t korridoreve, t zbukuruar me gdhendje dhe pllaka hieroglifike. Nj bosht qendror funerali strehon nj sarkofag masiv t veshur me granit nga Dinastia e Tret e Egjiptit
  Sidoqoft, faraoni n fakt nuk u varros atje, por n Piramidn e famshme t Hapit aty pran. T dy strukturat prbjn pjes t kompleksit Saqqara pran Kajros, nj nga vendet m t pasura arkeologjike t vendit.

  T dy strukturat jan pjes e kompleksit Saqqara pran Kajros - nj nga vendet m t pasura arkeologjike n vend, raporton AP.
  Piramida e Hapit sht piramida m e vjetr e njohur dhe nj nga shembujt e par t arkitekturs monumentale nga bota e lasht, sipas UNESCO -s. Besohet se ka qen frymzimi pr Piramidat n Giza.

  Prve varrit jugor, ka t paktn 11 piramida n Rrafshnaltn Saqqara, prfshir Piramidn e Hapit, si dhe qindra varre t zyrtarve t lasht dhe vende t tjera duke filluar nga dinastia e par (2920 para Krishtit-2770 para Krishtit) deri n Koptt periudh (395-642).
  Vendi Saqqara sht pjes e nekropolit t kryeqytetit egjiptian Memphis i cili prfshin piramidat e famshme n Giza si dhe piramidat m t vogla n Abu Sir, Dahshur dhe Abu Ruwaysh. Rrnojat e Memphis u shpalln nj vend i Trashgimis Botrore t UNESCO -s n vitet 1970.
  -Mbishkrimet stolisin murin e varrezs jugore t mbretit Djoser, pas restaurimit t tij, pran Piramids s famshme
  https://phys.org/news/2021-09-egypt-...ng-djoser.html
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 16. #51
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Egjipti zbulon mjetet rituale fetare n Tempullin e Faraonve n Kafr El-Sheikh
  KAJRO - 19 shtator 2021: Misioni arkeologjik egjiptian zbuloi nj grup veglash rituale fetare n Tempullin e faraonve n Kafr -El-Sheik.
  Veglat e reja t zbuluara u prdorn n kryerjen e ritualeve fetare pr perndeshn Hathor.
  Zbulimi u b gjat grmimit t nj tempulli t lasht n vendin arkeologjik t Kafr El-Sheikh, i njohur gjithashtu si Kodra e Faraonit.
  Mbishkrimet hieroglifike t zbuluara n tempull tregojn se ato jan br si pjes e faraonve t dinastis s 26 -t.
  Arkeologt egjiptian kan zbuluar mjete t lashta n at q Sekretari i Prgjithshm i Kshillit Suprem pr Antikitetet e Ministris Egjiptiane t Turizmit e ka prshkruar si "nj nga zbulimet m t rndsishme" t viteve t fundit.
  Sipas mediave lokale, artefaktet u prdorn pr t kryer rituale n nder t perndeshs egjiptiane Hathor, nj hyjni e madhe n fen e lasht egjiptiane.
  Hyjnesha e qiellit, Hathor u shoqrua me mmsin, pjellorin, dashurin, gzimin, bukurin dhe seksualitetin.Kjo ishte shum koh para se t fshinte qytete t tra n formn e Sekhmetit.

  Shkenctart kan gjetur nj shtyll glqerore n formn e perndeshs Hathor, nj "karrige pr nnn", nj pus pr ujin e shenjt, si dhe nj koleksion t temjanit, prfshir at t zbukuruar me kokn e skifterit t perndis Horus, si dhe syri i pastr i art i Ra-se.
  Gjetjet prfshijn nj pjes t nj pikture q prshkruan mbretin duke kryer rituale, tekste hieroglifike, statuja t vogla balte q prshkruajn perndeshn Taweret dhe relieve fildishi q prshkruajn skena nga jeta e prditshme, t tilla si gra q mbajn dhurata, me afreske t zogjve, kafshve dhe bimve.
  Shkenctart tani po prpiqen t zbulojn datn e artefakteve t zbuluara, me gjetjet e mparshme, t zbuluara n vendin arkeologjik t Kodrs s Faraonit, q datojn midis viteve 664 dhe 332 para e sone.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 17. #52
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Nj mumje n Egjipt 1000 vjet m e vjetr se sa mendohej m par

  Londer - Nj analiz e nj mumje t gjetur n varrin e fisnikve Kuvi tregoi se egjiptiant prdorn metoda t prparuara t balsamimit 1.000 vjet m hert nga sa mendohej.
  Egjiptiant e lasht po kryenin mumifikime t sofistikuara t t vdekurve t tyre 1.000 vjet m par se 'mendohej m par, sipas dshmive t reja q mund t onin n nj rishkrimin e librave t historis.
  Trupi i ruajtur i nj fisniku t rangut t lart t quajtur Khuwy, i zbuluar n vitin 2019, sht gjetur t jet shum m i vjetr se sa supozohet dhe sht, n fakt, nj nga mumjet m t vjetra egjiptiane t zbuluara ndonjher.

  Ajo sht datuar n Mbretrin e Vjetr, duke provuar se teknikat e mumifikimit rreth 4.000 vjet m par ishin shum t prparuara.

  Kjo mumje thuhet se daton nga periudha e Mbretris s Vjetr dhe kjo n fakt dshmon se teknikat e mumifikimit ishin shum t avancuara rreth 4000 vjet m par.
  "Nse kjo sht me t vrtet nj mumje e vjetr e mbretris, t gjith librat mbi mumifikimin dhe historin e Mbretris s Vjetr do t duhet t rishikohen," tha Salima Ikram, profesoresh dhe drejtuese e Departamentit t Egjiptologjis n Universitetin Amerikan n Kajro, pr Observer.
  Ajo shtoi se kjo "do t prmbys plotsisht njohurit tona pr zhvillimin e aftsive t mumifikimit. Materialet e prdorura, origjina e tyre dhe rrugt tregtare t lidhura me to do t ndikojn n mnyr dramatike t kuptuarit ton t Egjiptit t lasht."
  Deri m tani, sipas profesorit, shkenctart mendonin se procesi i mumifikimit n kohn e Mbretris s Vjetr ishte relativisht i thjesht dhe se bazohej n parimin e tharjes, i cili nuk ishte gjithmon veanrisht i suksesshm.
  Sidoqoft, kjo mumje sht e mbushur me rrshira dhe tekstile dhe sht balsamuar me sukses saq duket m shum si mumje q u gjetn nj mij vjet m von, "vren profesori Ikram.
  Zbulimi i ksaj mumjeje n nj varr madhshtor n nekropolin n Saqqara sht regjistruar n serialin dokumentar "Thesaret e humbura t Egjiptit", i cili transmetohet n kanalin National Geography, sipas Guardian.Nj hetim mbi datimin dhe analizn e tij do t shfaqet n sezonin e ri t t njjtit serial.
  Hieroglifet n varr zbuluan se emri i fisnikut ishte Kuvi, se ai ishte nj i afrm i familjes mbretrore dhe se ai jetoi m shum se katr mij vjet m par.
  Producenti i serialit, Tom Cook, deklaron se n baz t qeramiks s gjetur n varr, dihej se e kishte origjinn nga periudha e Mbretris s Vjetr, por profesor Ikram nuk besonte se ishte nj mumje e asaj periudhe sepse ishte ruajtur shum mir.
  -Nj shkenctar shqyrton mumjen Khuwy, zbuluar n vitin 2019. Fotografi: Ian Glatt/National Geographic/
  -Piktura n murin e varrit t Khuwy-t. Fotografi: Ian Glatt/National Geographic/Windfall Films
  https://www.theguardian.com/science/...-history-books
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 18. #53
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Egjipti zbulon varrin e Ptah-M-Wias, kreu i thesarit gjat mbretrimit t mbretit RamsesII

  KAJRO - 31 tetor 2021: Varri i Ptah-M-Wias, kreu i thesarit gjat mbretrimit t mbretit Ramses II, u zbulua me mision arkeologjik nga Universiteti i Kairos gjat grmimeve n Nekropolin Saqqara.

  Sekretari i Prgjithshm i Kshillit Suprem t Antikiteteve Mostafa Waziry njoftoi se ky zbulim sht i rndsishm sepse Ptah-M-Wia mbante disa tituj.

  Prve se ishte udhheqse kreu i thesarit, Ptah-M-Wia ishte edhe shkruesi mbretror, mbikqyrsi i baktive dhe ishte prgjegjs pr flijimet pr hyjnit n tempullin e Ramsesit II n Teb.

  Zona n t ciln u zbulua varri i Ptah-M-Wias jan varret e zyrtarve m t lart t Mbretris s Re, duke prfshir edhe varrin e komandantit t famshm ushtarak Haremhab
  Kreu i misionit arkeologjik t Universitetit t Kairos, Ola El-Egazi, shtoi se projekti i varrit Ptah-M-Wia sht i ngjashm me projektimin e varreve t tjera n afrsi.

  Ky stil titullohet nj varr-tempull sepse prbhet nga nj hyrje n formn e nj ndrtesje, e ndjekur nga nj ose m shum oborre.
  Varri prfundon n ann perndimore me nj faltore pr hyjnit e drejtuara nga nj piramidion.
  Hyrja e varrit sht e vetmja pjes e zbuluar dhe sht skalitur n gur t gdhendur me skena q prshkruajn Ptah-M-Wia.
  Hyrja t on n nj sall me mure plot me piktura q tregojn skena t procesioneve t ofertave.
  Arkeologt kan arritur gjithashtu t zbulojn blloqe guri, pran disa shtyllave Osiriane, disa prej t cilave ende shtrihen n rr, ndrsa t tjerat qndrojn n vendin e tyre origjinal.
  Misioni arkeologjik i Universitetit t Kajros kishte prfunduar t gjitha punimet e varrit t komandantit suprem t ushtris gjat mbretrimit t mbretit Seti I dhe djalit t tij, mbretit Ramses II.
  Zbulime t tjera t rndsishme t bra nga misioni prfshijn varrin e kryebashkiakut t Memfisit, Ptah-Mas; ambasadori mbretror n vendet e huaja, Basir; dhe komandanti suprem i ushtris, Eurkhi.

  https://www.egypttoday.com/Article/4...reasury-during
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 19. #54
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Nj nga gjasht tempujt e zhdukur t diellit t faraonit gjendet nga arkeologt n shkrettirn egjiptiane n zbulimin m t rndsishm t 50 viteve t fundit
  Arkeologt n Egjipt kan gjetur prova se po grmojn nj tempull t rrall t lasht diellor, i treti i gjetur ndonjher dhe i pari q sht zbuluar n 50 vjet.
  Gjegjsisht, si pretendojn ata, kan grmuar nj nga katr tempujt e humbur t Diellit, si raporton The Telegraph.
  Komentet: Arkeologt n Egjipt kan gjetur prova se po grmojn nj tempull t rrall t lasht t Diellit, i treti i gjetur ndonjher dhe i pari q sht zbuluar n 50 vjet.
  Faraont e dinastis s pest besohet se kan ngritur gjasht tempuj t Diellit pran piramidave t tyre, t cilat do t'u siguronin atyre statusin hyjnor pas vdekjes.Tempujt e diellit, nga ana tjetr, luajtn nj rol tjetr.
  Qllimi i tyre ishte ta kthenin Faraonin n perndi pr jetn e tyre.
  - do faraon donte t ringjallej nj piramid, por kjo nuk u mjaftoi faraonve t dinastis s pest, kshtu q ata ndrtuan tempuj pr t'u br perndi, perndi t diellit (si perndia Ra, perndia egjiptian e diellit, gjithashtu perndia m e fuqishme egjiptiane. ), tha Dr Massimiliano Nuzzolo i cili sht nj nga egjiptologt q krkon tempujt e humbur t diellit.
  Nj prshtypje artistike e Tempullit t humbur t Diellit. e ndrtuar pr nder t perndis s fuqishme t diellit Ra dhe secila kishte nj oborr t madh me nj shtyll t lidhur me boshtin e diellit lindje-perndim
  Nuzzolo u fokusua n nj nga tempujt e zbuluar t diellit, i cili u ndrtua nga faraoni Nyuserra i cili sundoi Egjiptin pr 30 vjet, n shekullin e 25 para Krishtit.
  Grmimi nn mbetjet e atij Tempulli t Diellit gjeti nj mbshtetse shtylle me balt. Kur u hoq rra dhe copat e gurit, u zbulua nj mbshtetse shtyll glqerore 60 cm e lart.- Ne e dinim q kishte dika nn tempullin prej guri t faraonit Nyuserre, thjesht nuk e dim nse sht pjes e t njjtit tempull apo nj tempull krejtsisht i ri. Supozojm se mund t jet nj ndrtes e re.
  Ndoshta nj tjetr tempull i humbur i Diellit - tha Nuzzolo kur u zbulua mbshtetsja.
  Grmimi nn mbetjet e Tempullit t Diellit (n foto) zbuloi nj themel m t vjetr
  M pas u zbulua nj vendstrehim i fsheht me en pr ruajtjen e birrs, t cilat prdoreshin si pjes e ritualeve q kryheshin n vendet e shenjta.
  Kjo u vrtetoi studiuesve se ishte vrtet nj tempull.

  Nj koleksion kanae birre t mbushura me balt u zbulua n themelet, t cilat studiuesit thon se sht dshmi se vendi ishte nj tempull
  Bazuar n provat e mbledhura, Nuzzolo sht i bindur se ky sht Tempulli i Diellit, i pari q sht zbuluar n 50 vitet e fundit.

  https://www.dailymail.co.uk/news/art...an-desert.html

  -Akademikt besojn se kur kombinohen me arkitekturn e zbuluar rishtas, provat tregojn se vendi sht nj nga tempujt e rrall t diellit
  -Nj emblem e lasht egjiptiane e perndis s fuqishme t diellit Ra, me t cilin u ndrtuan tempujt nga faraont
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 15-11-2021 m 13:45

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •