Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 46
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768

  Zbulohen 17 piramida n Egjipt


  Publikuar: Sot, m 25 maj 2011
  Kajro, 25 maj Nj studim i ri satelitor n Egjipt ka zbuluar 17 piramida t fshehura nn tok dhe mbi 1 mij varre t pa grmuara.
  Nj ekip nga Universiteti i Alabams ka analizuar imazhet satelitore t tok q jan br me rreze infra t kuqe, t cilat mund t nxjerrin n pah materiale t ndryshme nn tok.
  Mbi 1 mij varre dhe 3 mij vendbanime antike jan zbuluar deri tani, transmetojn agjencit.
  Grmimet testuese kan konfirmuar zbulimet e marra nga studimi satelitor arkeologt tashm kan ardhur te dy piramidat nntoksore.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-06-2009
  Vendndodhja
  Ne Kontinentin tim
  Postime
  315
  a mund ti besojm kti burimi???

  interesant qenka,,,do Zoti kte lloj teknollogjie e perdorin edhe ne trojet Shqiptare,,sepse kemi shum gjera te varrosura,,,te vogla,,por te Gjalla dhe me vler kolosale ne te gjitha trojet ku kan jetuar iliret,,,

 3. #3
  i larguar Maska e bindi
  Antarsuar
  17-10-2009
  Vendndodhja
  Ne bregdet
  Postime
  1,523
  Shume lajm interesant ....

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  25-05-2011
  Postime
  58
  Citim Postuar m par nga BriCjapi Lexo Postimin
  a mund ti besojm kti burimi???

  interesant qenka,,,do Zoti kte lloj teknollogjie e perdorin edhe ne trojet Shqiptare,,sepse kemi shum gjera te varrosura,,,te vogla,,por te Gjalla dhe me vler kolosale ne te gjitha trojet ku kan jetuar iliret,,,

  Cfar pret nga keto zbulime ne Shqiperi ?
  Mendon qe kishim nje civilizim te zhvilluar, te ngjashem me ate egjiptiane ?

 5. #5

 6. #6
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-06-2009
  Vendndodhja
  Ne Kontinentin tim
  Postime
  315
  Citim Postuar m par nga Librateur Lexo Postimin
  Cfar pret nga keto zbulime ne Shqiperi ?
  Mendon qe kishim nje civilizim te zhvilluar, te ngjashem me ate egjiptiane ?
  Shiko,,,nuk mendoj per nga permasat,,por per nga taktikat,,


  e ke degjuar nje histori legjendesh qe flet per nje gur,,qe muja apo halili,,e cuan pasi pin qumshtin e zanes???

  psh kjo legjend qe citon nje gur,,ky gur esht i vertetuar dhe i dokumentuar,,

  mynyra se si e pershkruan legjanda,,,ka te bej pikrisht me mitin e tij,,sepse sdihet se si esht vendosur ne ate vend,,por dihet saktesisht se esht veper njerzore,,
  qe daton parahistorike ,,heheh

  pra egjypti,,nuk ka marr nga ne,,mynyren se si te bejn piramiden,,,por mynyren se si ta trasferojn gurin,,,e kan marr fillimisht dhe e kan evuluar ndoshta ne nje mynyr pak me efikase,,

  dhe gjera te tilla,,dmth te vlerave te tilla ka sa te duash ne trojet tona,,

  http://www.bashkiavlore.org/images/z...--VRANISHT.jpg
  me fal se harrova,,permasat e gurit,,jan sa nje dhom ,,apo od burrash qe kan patur shtepiat e vjetra,,,dhe ka patur fuksionin e sofres se perendive,,

  aty vendasit hidhnin rrush molla fruta ullinj,,ver,,ne ditet te caktuara,,,por tregon se ka patur civilizim dhe organizim,, ne te gjitha fushat.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga iLirjam : 25-05-2011 m 10:58

 7. #7
  Citim Postuar m par nga Librateur Lexo Postimin
  Cfar pret nga keto zbulime ne Shqiperi ?
  Mendon qe kishim nje civilizim te zhvilluar, te ngjashem me ate egjiptiane ?
  Civlizim te zhvilluar kemi pasur, jo si ai egjiptian sepse ata jane egjiptian dhe ne jemi shqiptare.
  Nuk po themi te zbulohen piramida, por ke sa te duash elemente te tjere qe tregojne civilizmin tone, madje dhe ne truallin e Kalase se Shkodres ka shume per t'u eksploruar ne te, sepse arkeologe te shumte e kane bere nje kerkese te tille, por ja qe nje "padrino" aty qe ka zaptuar gjysmen e truallit afer kalase me lokalin e tij, nuk e lejon; se normal kur behen bashke "padrinot" e medhenj qe na udheheqin me keta te vegjlit, nuk nxirret gje ne drite.

 8. #8
  Perjashtuar
  Antarsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,214
  Citim Postuar m par nga BriCjapi Lexo Postimin
  Shiko,,,nuk mendoj per nga permasat,,por per nga taktikat,,


  e ke degjuar nje histori legjendesh qe flet per nje gur,,qe muja apo halili,,e cuan pasi pin qumshtin e zanes???

  psh kjo legjend qe citon nje gur,,ky gur esht i vertetuar dhe i dokumentuar,,

  mynyra se si e pershkruan legjanda,,,ka te bej pikrisht me mitin e tij,,sepse sdihet se si esht vendosur ne ate vend,,por dihet saktesisht se esht veper njerzore,,
  qe daton parahistorike ,,heheh

  pra egjypti,,nuk ka marr nga ne,,mynyren se si te bejn piramiden,,,por mynyren se si ta trasferojn gurin,,,e kan marr fillimisht dhe e kan evuluar ndoshta ne nje mynyr pak me efikase,,

  dhe gjera te tilla,,dmth te vlerave te tilla ka sa te duash ne trojet tona,,

  http://www.bashkiavlore.org/images/z...--VRANISHT.jpg
  me fal se harrova,,permasat e gurit,,jan sa nje dhom ,,apo od burrash qe kan patur shtepiat e vjetra,,,dhe ka patur fuksionin e sofres se perendive,,

  aty vendasit hidhnin rrush molla fruta ullinj,,ver,,ne ditet te caktuara,,,por tregon se ka patur civilizim dhe organizim,, ne te gjitha fushat.
  Si eshte dokumentuar dhe ku eshte ky gur qe sipas asaj qe thoni ju mundet te jete sa nje dhome burrash?

 9. #9
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-06-2009
  Vendndodhja
  Ne Kontinentin tim
  Postime
  315
  Citim Postuar m par nga ajzberg Lexo Postimin
  Si eshte dokumentuar dhe ku eshte ky gur qe sipas asaj qe thoni ju mundet te jete sa nje dhome burrash?
  a nuk e sheh ne fotografi???

  esht dokumetuar egzistenca e tij,,,esht studjuar,,dhe esht arritur ne kunkluzionin se esht veper njerzore,,,dhe ka patur ato funksione qe te thash,,me siper,,te pakten ne disa perjudha kohore!!

  Guri esht ne fshatin Vranisht,,,ne majen e Lipes,,

  Pesha e tij esht afersisht 10 ton..

 10. #10
  Perjashtuar
  Antarsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,214
  Po,kam dijeni per kete gur,madje guri ka dhe vende ku mendohen qe ka patur shkalle hekuri[shikoje gurin ne krah te majte ].Une mendova se eshte gjetur ndonje gur tjeter,gjithsesi per temen ,Shqiperia ka plot vende arkeologjike qe presin te zbulohen......

 11. #11
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Antarsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,882
  Citim Postuar m par nga BriCjapi Lexo Postimin
  me fal se harrova,,permasat e gurit,,jan sa nje dhom ,,apo od burrash qe kan patur shtepiat e vjetra
  me fal, por sa kane qene "odad e burrave" ne shtepite e vjetra se nuk e di?
  nuk besoj se kane qene te larta vetem nje meter e gjysem. apo jo?
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Vasudhaiva Kutumbakam

 12. #12
  Ne daten 30 maj BBC do jape nje dokumentar mbi kete zbulim. Ne mos gabohem do transmetohet ne oren 20.30 sipas ores lokale. Me siguri disa dite me pas ky dokumentar do jete per shkarkim ne ndonje nga faqet e torrents. Tek kjo lidhje ketu: http://www.bbc.co.uk/news/world-13522957 shkoni ne mes te faqes ku eshte nje video dhe aty jep pjese nga dokumentari qe do transmetohet.

 13. #13
  Citim Postuar m par nga fegi Lexo Postimin

  Publikuar: Sot, m 25 maj 2011
  Kajro, 25 maj Nj studim i ri satelitor n Egjipt ka zbuluar 17 piramida t fshehura nn tok dhe mbi 1 mij varre t pa grmuara.
  Nj ekip nga Universiteti i Alabams ka analizuar imazhet satelitore t tok q jan br me rreze infra t kuqe, t cilat mund t nxjerrin n pah materiale t ndryshme nn tok.
  Mbi 1 mij varre dhe 3 mij vendbanime antike jan zbuluar deri tani, transmetojn agjencit.
  Grmimet testuese kan konfirmuar zbulimet e marra nga studimi satelitor arkeologt tashm kan ardhur te dy piramidat nntoksore.
  Shume interesant ky lajm! Shpresoj qe do ti shohim sa me shpejt "mbi toke"

  La vita non si spiega, si VIVE!

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Endri_
  Antarsuar
  16-02-2011
  Vendndodhja
  Tr
  Postime
  1,165
  Flitet dhe tek ne per nje qytet ilir te groposur por se di sa e vertete eshte.
  Lagja shishe rruga tapa ruju qenve se t'vin mrapa.

 15. #15
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-06-2009
  Vendndodhja
  Ne Kontinentin tim
  Postime
  315
  Citim Postuar m par nga the admiral Lexo Postimin
  me fal, por sa kane qene "odad e burrave" ne shtepite e vjetra se nuk e di?
  nuk besoj se kane qene te larta vetem nje meter e gjysem. apo jo?
  tu desh shum koh??? heheheh

  lartesia e gurit nga toka,,esht nje meter e gjysem,,

  se sa i lart esht guri ne vetvete nuk mund ta them saktesisht,,sepse nuk e kam matur me meter,,,por me oden e burrave,,nuk desha te nenkuptoj formen ekzakte te kuadratit te saj,,

  por gjithsesi mos koft sa nje od burrash,,esht sa nje od grash,,ska rendesi kjo,,

  rendesi ka ajo,,qe guri esht aty dhe fshihen 10 ton vlera pas tij,,

 16. #16
  Citim Postuar m par nga Endri_ Lexo Postimin
  Flitet dhe tek ne per nje qytet ilir te groposur por se di sa e vertete eshte.
  Ne kete rast do doja te perdori nje shprehje popullore "ku ka ze nuk eshte pa gje"
  Kam shprese se nje dite do ta marrim vesh misterin, shume shprese do thoja...sepse nuk jemi aq te parendesishem sic na kane genjyer se jemi.

 17. #17
  . Maska e illyrian rex
  Antarsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,491
  Citim Postuar m par nga Yes* Lexo Postimin
  O Zot sa kam qeshe!
  Ky kaloresi i skenderbeut, kishte bere ankese per anetaret tek stafi per prishje teme nga chit-chat, si duket e ka pase fjalen per veten e vet.
  C'a nuk po na shohin veshet e c'a nuk po na degjojne syte!!!
  Me t'thene te drejten u kenaqa. I lumshin kembet ketij multitalenti. lol

  Ishalla nuk po e 'pershendesin' nga forumi.

  Do te me mungoj shume. lol
  Ndryshuar pr her t fundit nga illyrian rex : 25-05-2011 m 17:48

 18. #18
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-06-2009
  Vendndodhja
  Ne Kontinentin tim
  Postime
  315
  Citim Postuar m par nga illyrian rex Lexo Postimin
  Ai forum paska humb shume. lol
  Nuk ka humb asgje,,perkundrazi aty esht gjithka e argumentuar,,

  ata qe e kan perjetuar 3 vjet,,,e din dhe nuk kam dyshim qe secili prej tyre ka konsideraten me te lart dhe me te mir per mua,,

  aty un i kam vertetuar te gjitha ato qe u kam then,,

  aty un i kam marr te gjitha cmimet dhe titujt qe nje njeri mund ti paramendoj,,

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Egjipt, sateliti fotografon qytetin e lasht
  Teknologjia hapsinore s fundmi sht vn n shrbim t arkeologjis: Fal imazheve me infra t kuqe t bra nga nj satelit, shkenctart kan arritur t zbulojn modelin e rrugve dhe t shtpive n qytetin e lasht Tanis n Egjipt. Teknika e re ka treguar gjithashtu edhe vendet e 17 piramidave t humbura.

  Zbulimi sht br publik nga nj dokumentar i BBC-s, sipas t cilit fotografit e bra nga hapsira kan zbuluar gjithashtu edhe mijra varre dhe 3 mij banesa antike q gjenden nn rr.

  Grmimet tashm kan filluar dhe kan konfirmuar t dhnat e zbuluara nga qielli.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 20. #20
  U detyrova fshiva pothuajse 2 faqe me pergjigje pasi ajo qe ndodhi ne kete teme eshte e paprecedente ne nenforumin e Historise. Chit chat me te neveritshem e me skandaloz nuk kam pare qe kur eshte hapur ky nenforum.Qe mos e zgjas me shume, kush do tentoje te prishe temat ketu me chit chate, komente komplet pa lidhje dhe ofendime ndaj njeri tjetrit eshte automatikisht i perjashtuar nga forumi pa asnje paralajmerim tjeter. Turp.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •