Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 47 prej 47
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  564

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Mitologjia egjiptiane: Hyjnit n formn e kafshve
  t cilve iu lutn egjiptiant e lasht
  A e dini se Egjiptiant prfaqsonin perndit e tyre me karakteristikat e nj lope, nj dash, nj krokodili, nj mace, nj akrepi dhe shum kafsh t tjera?
  Ne ju sjellim historin e hyjnive egjiptiane dhe evolucionin e tyre pr tre mij vjet.
  Panteoni i hyjnive egjiptiane sht plot me kafsh t pazakonshme t shenjta.
  E gjith mitologjia egjiptiane, s bashku me besimin n jetn e prtejme, bazohet n totemizm - besimin n kafsht e shenjta.
  Kulti i kafshve n Egjipt ka rrnjt e tij t forta i detyrohet nj historie jashtzakonisht t gjat.
  Gjat jets s tyre n Luginn pjellore t Nilit, egjiptiant e lasht kan marr njohuri t mdha pr kafsht nga mjedisi i tyre.
  Njohurit tyre pr kafsht dhe cilsit e tyre i ngriten ne hyjni dhe gjeri n vitin 3100 p.e.re., perndit u prshkruan n form kafshsh.
  Ndrsa mbretria e Egjiptit ndryshoi me kalimin e kohs, kshtu q perndit evoluan, ndryshuan formn e tyre dhe nganjher ekzistonte nj sintez e dy ose m shum perndi.

  Hyjnesha Selket me kokn e nj akrepi, perndia Thoth me kokn e nj babuni ose nj zog ibis, ose perndia Nile Sobek me kokn e nj krokodili jan vetm disa nga krijesat e pazakonta q egjiptiant e lasht adhuronin dhe respektonin.
  _FOTO - Perendia Nilit Sobek me kok krokodili,
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 2. Anetart m posht kan falenderuar fegi II pr postimin:

  Neteorm (19-04-2021)

 3. #42
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  564

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Sebek me shum fytyra - perndia e ujit
  Cursht kurioze q n mite t ndryshme hyjnia konsiderohej e mir dhe n t njjtn koh e rrezikshme. N legjendn e Osiris - mbretit bota e nndheshme - sht krokodili q kryen trupin e djalit t Geb. Zoti egjiptian Sebek ndihmoi Ra pr t luftuar errsirn dhe e bri at me sukses. Sipas legjendave t tjera, ai ishte n vargun e Set shkatrrues shkatrrues, duke mbjell vdekjen dhe kaosin. Ekziston nj mit i njohur pr at se kush hyri n betej me t Plotfuqishmin Ra.

  Shpesh zoti Sebek, fotografia e statujave e s cils sht befasuese me t pazakontn pamja e jashtme, u identifikua me Min, i cili ishte prgjegjs pr nj korrje t mir. Besohej se Nili i prmbytur "fekondon" tokn dhe ishte gjat ksaj periudhe q krokodilt e vegjl u eln nga vezt e vendosura. Kjo rrethan lidhi iden e nj korrje t mir me alligatorin.

  Sebek ishte gjithashtu nj shpiks i vrtet q u dha njerzve nj rrjet peshkimi. Prve ksaj, banort besuan se Zoti ndihmon shpirtrat e t vdekurve pr t arritur n Osiris. Dhe shnimi i gjetur n t cilin nj burr krkoi ndihm pr t pushtuar nj grua dshmon pr kontrollin e Zotit n shum aspekte t jets s egjiptianve. Ai u quajt ata q dgjojn lutje dhe duhet t them se vetm Sebek u dha nj titull t till nga i gjith panteoni.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 4. Anetart m posht kan falenderuar fegi II pr postimin:

  Neteorm (19-04-2021)

 5. #43
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  564

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Zogjt
  Nj nga perndit m t vjetra egjiptiane sht Horus, me trup njeriu dhe kok skifteri.
  Ikonografia antike e prshkruan at n nj vark diellore.
  Kjo vark, e cila lundron npr qiell, ajo zbret n nntok dhe rishfaqet n agim,paraqet bazn e teologjis egjiptiane.
  Ai shpjegon rendin kozmik t prcaktuar nga perndit dhe prfaqsuesit e tyre n Tok, faraont.
  Horus zbriti nga disa perndi n form zogu,dhe emri i tij do t thot "ai q sht larg".
  Horusi sht ai q fluturon lart dhe ne kete menyre lidh zogjt, fluturimin dhe mrekullit fetare.
  -Statu e Perendis HoruS
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 6. Anetart m posht kan falenderuar fegi II pr postimin:

  Neteorm (19-04-2021)

 7. #44
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  564

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Demat dhe Deshte
  Perendit meshkuj gjithashtu prshkruheshin si dema ose desh.
  N periudhn e Mbretris s Re (1539 - 1075 pes), kur fuqia e faraonit u zhvendos nga Memfisi n Teb, perndia Amon u ngrit n nivelin e hyjnis supreme sepse ai ishte perndia kryesore i tempujve Theban.

  Amoni shpesh prfaqsohet i lidhur me perndin Ra, si nj dash q ne e njohim me emrin si Amon-Ra.
  Zoti Amon rrjedh nga perndia antike Knum, krijuesi i racs njerzore.
  Dashi ishte i lidhur me pjellorin e toks dhe luftn, kshtu q Amoni ishte mbrojtsi ideal i perndive t faraonve t Mbretris s Re.

  Lopt
  Hyjneshat e para ishin prgjegjse pr gjithka q kishte t bnte me jetn dhe riprodhimin: lindjen e fmijve, pjellorin dhe ushqimin.
  Ato paraqiten m se shpeshti me kok t nj lope ose me brir
  Hyjnesha Bat, e prshkruar n nj objekt t rndsishm nga rreth vitit 3100 q festonte bashkimin e Egjiptit, kishte brir.
  Bat m von evoluoi n nj perndesh shum t rndsishme dhe t fuqishme– Hathor.
  Hathor ka pasur nj ndikim n sfera t shumta t jets, t tilla si amsia, bujqsia, muzika, knaqsia, madje edhe vdekja.

  Me kalimin e kohs, roli i saj filloi t zbehej, dhe perndesha e re Isis mori detyrat e simbolit universal t nns bashkshort Egjiptiane.
  Isis ishte mbrojtsi dhe shoqruesi i perndis s bots s nndheshme - Osiris.
  Megjithse paraqitej pa karakteristikat e mbivlersuara t kafshve, si grua, ajo kishte brir lope n nder t perndeshs Hathor.  foto-Sfinksi me kokn e nj dashi n nj tempull n Karnak

  Foto - Pamje e perndeshs Hathor
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 19-04-2021 m 15:10

 8. Anetart m posht kan falenderuar fegi II pr postimin:

  Neteorm (19-04-2021)

 9. #45
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  564

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Qent

  Qent dhe macet, kafsht shtpiake t preferuara t gjith planetit, kishin nj vend shum t rndsishm n panteonin egjiptian.
  Zoti i mumifikimit dhe ndihmsi i Osiris n botn e nndheshme, Anubis, sht nj nga perndit m t famshm me kokn e nj akalli.
  Historiant besojn se qent e fort, t cilt punonin n interes e t vdekurve, ishin mbrojtja m i mir nga akallt e bots reale.

  Macet
  Hyjneshat egjiptiane t prshkruara n form t maceve jan nj trheqje e shum prej muzeve t sotme
  N fillim, kulti i maceve ekzistonte vetm n qytete t caktuara, por me kalimin e kohs, popullariteti i tyre u rrit dhe ato u shoqruan me perndi t tjera lokale.
  Hyjnesha e lufts, Sekmet, prfaqsohet me kokn e nj luaneshe, pr shkak t lidhjes s saj me shkrettirn dhe mizorin.
  Faraoni Amenhotepi III ishte admiruesi i saj dhe deri n 730 statuja prej guri t perndeshs Sekmet ishin vendosur n varrin e Faraonit t ndrtuar n shekullin e XIV para epoks s re n Teba.
  Egjiptologt besojn se ai u prpoq t zbuste karakterin e saj me statuja, por edhe pr t fituar favorin dhe mbrojtjen e saj.

  Bastet, nj perndesh tjetr e cilsive t familjes s maceve, kishte kultin e saj n qytetin e Bubastis.
  Bastet shpesh prshkruhej si e vret gjarprin e keq Apopis me thik.
  Kto dy perndesha, Sekmet dhe Bastet, jan t ndrlidhura me kalimin e kohs, si nj fotografi e dy kontradiktave t nj karakteri t maceve.
  Ndrsa Sekmet prfaqsonte mizori dhe zemrim, Bastet ishte miqsor dhe i but.

  MUMIFIKIMI I KAFSHVE
  Pr t'u br lajka hyjnive t tyre, egjiptiant shpesh u drejtoheshin formave t tyre t vdekshme.
  Mijra zogj dhe kafsh t mumifikuara jan gjetur n vendet arkeologjike n t gjith Egjiptin.
  Kto kafsh besohet se jan ofruar si dhurata flijuese gjat ceremonive fetare.
  N nj varr 4,500-vjear n Saqara, arkeologt n vitin 2018 gjetn nj duzin mace t mumifikuar dhe njqind statuja t perndeshs Bastet.
  Zogjt e mumifikuar t ibisit u gjetn n qytetin antik t Abydos, ku u varrosn sundimtart e par egjiptian.
  N fund t mbretris Ptolemaike n shekullin e par para Krishtit, popullariteti i kultit t kafshve filloi t bjer.
  Zotat e lasht u braktisn gjat sundimit Romak dhe zgjerimit t Krishterimit n Egjipt.
  Zbulimet e reja dhe artefaktet e famshme t Egjiptit t lasht sot jan nj kujtes e nj periudhe prej tre miljenuma n t ciln fuqia, forca dhe bukuria e kafshve vlersoheshin dhe respektoheshin.


  foto-Statu e Anubisit

  foto Hyjnesha luaneshe Sekmet
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 10. Anetart m posht kan falenderuar fegi II pr postimin:

  Neteorm (19-04-2021)

 11. #46
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  564

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Arkeologt egjiptian kan zbuluar 110 varre antike n Luginn e Nilit
  Arkeologt egjiptian kan zbuluar 110 varre antike n nj vend afr Lugins s Nilit, rreth 150 kilometra n veri-lindje t Kajros, tha Ministria e Turizmit dhe Antikiteteve t vendit.
  Varret n t cilat ka mbetje mortore u gjetn n vendin arkeologjik t Kum el Hulgan n provincn e Dakahli.

  Nj total prej 68 varresh jan n form ovale dhe datojn nga periudha para-dinastike nga 6,000 n 3,150 pes, tha ministria, duke shtuar se 37 varre jan n form drejtkndshe nga periudha e 1,782. n 1,570. vite para epoks s re.
  N at koh, Egjipti drejtohej nga fiset Hyksoset.
  Pes varre t tjer n form ovale datojn nga periudha Nakades III, e cila mbulon periudhn prej 3,200. deri n 3,000. vite para epoks s re.
  Arkeologt kan gjetur mbetjet mortore t rriturve dhe fmijve, si dhe pajisje funerali dhe sende qeramike.
  Kjo sht e fundit n nj seri zbulimesh arkeologjike n vitet e fundit n Egjipt,vendi n pritje t nj ringjalljeje t turizmit q ra pas kryengritjes s vitit 2011 dhe epidemis s koronavirusit. https://abcnews.go.com/International...delta-77344283
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 12. #47
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  564

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt


  Qyteti i fundosur i Thnis-Heracleion pran Aleksandris zbulon nj thesar t ri arkeologjik
  Zhytsit n Egjipt kan hasur n nj zbulim tepr t rrall n ujrat mesdhetare.
  Zhytsit kan gjetur mbetjet e nj anijeje luftarake n qytetin e fundosur n Tonis-Heraklion, dikur porti m i madh i Egjiptit n Mesdhe, dhe nj kompleks funerali q tregon pranin e tregtarve, than autoritetet.
  Qyteti, i cili kontrollonte hyrjen n Egjipt dhe ishte ndrtuar n grykn e Nikut Perndimor, mbizotronte n kt zon pr shekuj me radh para se Aleksandri i Madh t ndrtonte Aleksandrin aty pran n 331 para.e. son.
  Qyteti, si dhe pjesa m e madhe e Delts s Nilit, u shkatrrua dhe u zhyt nga trmeti dhe valt e mdha q pasuan.
  Tonis-Heraklion u rizbulua n 2001 n gjirin Abu Kir afr Aleksandris, kujton Reuters.
  Nj anije luftarake e zbuluar nga nj ekip egjiptian-francez i udhhequr nga ekspert nga Instituti Evropian i Arkeologjis Nnujore u fundos kur Tempulli i famshm i Amunit, pran t cilit ishte ankoruar, u shemb n shekullin e dyt para.e.son.

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •