Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 46
 1. #21
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Antarsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,549
  Meqe nuk u vikan imazhet: (te bashkangjitura si merrka po ashtu)

  Ancient street map: A satellite image shows Tanis to be a city littered with underground tombs. Buildings in ancient Egypt were constructed out of mud brick the material is dense, allowing satellites orbiting above Earth to photograph the outlines of structures invisible to the human eye

  http://techflesh.com/wp-content/uploads/2011/05/321.jpg

  ---
  Hidden history: This image of Tanis shows the difference between what the naked eye can see and the underground details that the high-powered satellite camera can pick up

  http://techflesh.com/wp-content/uploads/2011/05/418.jpg

  ---
  Only the beginning: Archaeologist Dr Sarah Parcak points out the site of a buried pyramid on a satellite image

  http://techflesh.com/wp-content/uploads/2011/05/517.jpg
  ---

  The amazing satellite images have revealed pyramids and ancient homes

  http://techflesh.com/wp-content/uploads/2011/05/614.jpg
  Life's too short to remove USB safely.

 2. #22
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Citim Postuar m par nga the admiral Lexo Postimin
  me fal, por sa kane qene "odad e burrave" ne shtepite e vjetra se nuk e di?
  nuk besoj se kane qene te larta vetem nje meter e gjysem. apo jo?
  Kjo quhet nga vendasit "Sofra e Zotit".
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  558

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Misteri i lasht i Egjiptit far sekreti fshehet ne statujn e nj njeriu me mjekr 5600 vjet i vjetr?
  Kairo- Arkeologt kan zbuluar varrin 5600 vjet te vjetr q mund t zbuloj detaje t panjohura m par pr jetn n Egjiptin e lasht, para se ai sht sunduar nga dinastia e par e faraonve.
  Varri u gjet n jug t Egjiptit, dhe kjo ishte nj statuj e nj njeriu me mjekr dhe esht br prej fildishti dhe mumia esht ruajture mir, njeriu m shum gjasa ishte adoleshencs se von, t publikuar nga Ministria egjiptian e Antikiteteve. Nuk dihet se kush e prfaqson statuj.
  sht e mundur q adoleshenti ishte antar i fisnikris lasht, ndoshta edhe familjes mbretrore.
  Supozohet se varri sht ndrtuar prpara kohs s mbretit Narmer, themeluesi i dinastis s par faraonit, i cili e bashkoi Egjiptin verior dhe jugor n shekullin e 31 para Krishtit. Eshte gjetur n rajonin e Kom el-Ahmar, n qytetin e skifterit (Hierakonpolis) n mes t Luxor dhe Aswan, ku ai dikur ishte gjetur vendin e fundit pushimi i Mbretit Narmer dhe Ra.

  Hierakonpolis ishte e para dinastie e kryeqyteti i Egjiptit Eprme, por n lidhje me jetn n at koh dhe n dinastin e par t faraonve sot shum pak dihet, megjithat, arkeologt, t udhhequr nga Renee Friedman, duke shpresuar se ata do t jen ky zbulim t oj n disa njohuri te reja .

  1.Statu njeriu me mjeker
  2.foto sendet e gjetura ne varreza

  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...bnHnKOLnGRYDEw
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 29-02-2016 m 17:34

 4. #24
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,767

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Feqi,

  te lutem na trego si behet mumifikimi me fildish?
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  558

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Citim Postuar m par nga skender76 Lexo Postimin
  Feqi,

  te lutem na trego si behet mumifikimi me fildish?
  lexo kete linkun .........
  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...OAWo3QlY3Mz56A
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 29-02-2016 m 17:27

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  558

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Muajt e fundit n Egjipt jan br nj seri zbulimesh antike, prfshir disa varre n qytetin jugor t Luksorit.

  Ministri i Antikitetit, Khaled al-Enany deklaroi se “n kt varrez t madhe jan zbuluar nj mask prej floriri, 40 sarkofag, rreth 1 000 statuja, vazo, bizhu dhe artefakte t tjera”.

  “Ky sht vetm fillimi i nj zbulimi t ri dhe besoj se do t duhen rreth pes vite pr t prfunduar punimet n kt nekropol”, u shpreh ministri pr gazetart n zonn ku ka ndodhur zbulimi.

  “Grmimet n kt zon filluan n vitin 2017 n bashkpunim me ekipe nga Gjermania dhe Egjipti”, theksoi ministri.

  Muajt e fundit n Egjipt jan br nj seri zbulimesh antike, prfshir disa varre n qytetin jugor t Luksorit.

  N fillim t ktij muaji, arkeologt egjiptian zbuluan nj varr 4 400 vjear pran Piramidave t Gizs n jug t Kajros.

  Ky varr i prkiste nj priftreshe grua t quajtur Hetpet t epoks s Dinastis s Pest t faraonve.

  N mars t vitit t kaluar, nj kolos masiv u nxor nga nntoka e Kajros, q mendohet se i prket mbretit Psamtik, i dinastis s 26-t.

  Nj muze i madh sht duke u ndrtuar pran Piramidave dhe pritet t hapet pjesrisht n fillim t ktij viti.

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  558

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  N Egjipt u gjet varri i priftris nga koha e dinastis s pest t faraonit
  Varri i vjeter mbi 4000 vjear.
  Arkeologt egjiptian kan zbuluar nj varr te vjeter m shum se 4.000 vjetsh pran piramidave t famshme n Giza n jug t Kajros, thane zyrtart ne shkurt 2018.
  Ajo i prket priftrinjve q nga koha e dinastis s pest t faraonit, tha ministri egjiptian i antikitetit Kaled al Enani.
  Varri, i vendosur n perndim t Piramids s Keopsit, sht br me tulla balta dhe ka mbishkrime t rralla, tha kreu i Kshillit t Lart Shtetror pr Antikn Mustafa al Vazir
  Gjat muajve t fundit, Egjipti ka lajmruar nj numr zbulimesh arkeologjike, duke prfshir disa varre n Luxor, nj qytet n jug t vendit.
  N mars t vitit t kaluar, nj statuj gjigante u gjet n Kajro, e cila supozohet t'i prkas dinastis s 26-t t Mbretit Psamtika.
  Prane piramids, nj muze i madh po ndrtohet dhe duhet t jet pjesrisht i hapur kt vit.
  Egjipti po prpiqet t ringjall turizmin, burimin kryesor t ardhurave t qeveris.
  Kjo industri n Egjipt u godit rnd pas kryengritjes s vitit 2011 kundr diktatorit egjiptian Hosni Mubarak dhe prplasjeve t mvonshme.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  558

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  : N Egjipt zbulohet SARKOFAG MISTERIOZ
  Arkeologt n Egjipt kan nj pyetje t vshtir: Kush sht figura kolosale e varrosur brenda ktij sarkofag te forte?
  Zbulimi u b gjat grmimeve n Qarkun e Aleksandris n Sidi Gaber.
  Ka nj gjatsi t madhe prej 2.65 metrash, q sht sarkofag i madh granit i gjetur ndonjher n kt zon, i njohur pr reliket e tij t lashta.
  T sarkofag i granit t zi tregon se daton n periudhn e Ptolemeut, epoka e historis egjiptiane e cila filloi n vitin 323 para Krishtit pas vdekjes s Aleksandrit t Madh dhe prfundoi n vitin 30 para Krishtit, pas vdekjes s Kleopatra VII dhe pushtimit t romakve.
  N nj deklarat t dieln, Dr. Ayman Ashmawy, kreu i Departamentit t antikave t antikitetit t qeveris, theksoi se varri gjendet n nj thellsi prej 5 metra nn siprfaqe.
  Prve gjatsis s saj t konsiderueshme, lartsia sht 1.85 metra dhe gjersia 1.65 metra.
  M interesante sht se Dr. Ashmavi tha se shtresa e llait n mes t kapak dhe trupin e sarkofagut t papritur, duke treguar se prmbajtja e arkivolit guri nuk e ka par dritn e dits q nga koht e antike.
  Sarkofagt ka nje tendenc t jen pak m i madhe se personi q pe ruan.
  Pr shembull, sarkofagu m i gjat i zbuluar n Egjipt ishte m i gjat se 4 metra.
  Personi brenda, sundimtari i Merneptah, sigurisht nuk ishte i lart.

  Pr fat t mir, ka disa gjurm rrethe sarkofagut.
  Jo shum larg tij, ekipi gjeti nj kok t prer prej alabastri q besohet t prfaqsoj "pronarin" e varrit.
  N varrin e thell sht gjetur edhe nj bust nga alabastr, pjes t s cilit jan dmtuar n hapsirn e mbyllur. Egjiptologt, jan t bindur se varri i prket ndonj bujari t pasur, apo edhe mbreti.
  Alabasteri sht nj shkmb i but, zakonisht i prdorur pr gdhendje.
  Puna e mtejshme mund t jet n gjendje t zbulojm kt identitet misterioz.
  Fal historis s pasur dhe t larmishme, qyteti i Aleksandris sht nj vend i rregullt i zbulimeve t pazakonta arkeologjike.
  Ashtu si shum porte bregdetare n Mesdhe, qyteti ishte nj pazar i lir i mallrave, ideve, njerzve dhe kulturs.
  Vetm disa muaj prpara bregdetit t qytetit, arkeologt nnujor gjetn nj koleksion t anijeve t lashta dhe thesare.

  Brenda jan tri trupa, q nuk dihet se kujt i prkasin. Asnj mallkim nuk ishte brenda dhe punonjsit shptuan pa asnj lndim, thuhet shkurt n raport.

  N ann tjetr, thuhet se trupat nuk i prkasin familjeve mbretror t Polemeut apo Roms, teksa nuk besohet se ishin t pasur apo njerz t shkuar.

  Fakti q nuk kishin asnj stoli ari apo argjendi dhe ishin bashk n nj varr, e bn gjetjen dhe m misterioze, ndrsa nuk pritet t ket prgjigje s shpejti.

  T tre trupat jan t meshkujve, q besohet t ken qen ushtar. Njri prej tyre, e ka nj plag t shigjets n kafk, thuhet shkurt n raport, ku nuk tregohet as pr kohn n t ciln kan jetuar.

  https://www.youtube.com/watch?v=rlg2r23IUIU
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 22-07-2018 m 14:21

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,793

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Sarkofagi i Zi granitit n Aleksandrit u b nj ndjesi e vrtet nj muaj m von me rastin e zbulimit t tij.
  Shum teori jan vendosur n lidhje me prmbajtjen dhe kuptimin e saj dhe madje edhe mallkimin q sigurisht nuk sht arritur.
  Kujtojm se ka pasur tre skelete brenda t cilave u zhytn n ujrat e zeza pr arje n sarkofag duke lejuar ujrat e zeza t hyjn.
  Megjithat, pak dit m par, Ministria e Antikave egjiptiane zbuloi,pas nj analize t plot t skeletit dhe sarkofagut,disa informacione t reja rreth skeleteve,por edhe pr prmbajtjen e papritur t sarkofagut n formn e tre fletve ari me dizajne dhe artefakte qllimi i t cilave sht i paqart.
  Analiza e skeletit zbuluan se nj i prket nj gruaje,q ishte n t njzetat e saj gjat vdekjes s saj, dhe dy burrat e tjer q ishin n t tridhjetat gjate vdekjes se tyre dhe tjetra n t dyzetat.
  Megjithat, pjesa m interesante e analizs jan tre pllaka ari me vizatime t ndryshme.
  Shkenctart nuk kan dhn nj shpjegim, megjithat, Live Scinence u prpoq t kontaktoj disa shkenctar me shpresn e prpjekjes pr t shpjeguar kuptimin e simboleve misterioze.
  Nj nga vizatimet sht nj gjarpr, tha Ogden, duke theksuar se zakonisht shihet n bizhuteri egjiptiane.
  M tej shpjegon se si gjarprinjt "kishin konotacione t rilindjes,
  duke ndryshuar lkurn, dhe kshtu jan edhe simbol i prsosur n funeralet '.
  Ogden shpjegon se "ata ishin dukshm t lidhur me perendin Isis.Vizatimi i dyt tregon nj palme ose nj kokera misri,
  T dyja kto jan motive t prbashkta "t lidhura me fertilitetin dhe ri-lindjen", tha Ogden.
  Vizatimi i tret sht i paqart,megjithat, supozimi sht se ai prfaqson ngrin e luleve t opiumit.
  "Duket se opiumi ishte prdorur gjersisht n Egjipt pr qllime mjeksore," tha Ogden.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,793

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt  In early July, a giant black granite sarcophagus was found in one of the districts of Alexandria during construction work. The mysterious tomb was opened on June 19 and Egyptian authorities found three mummies damaged by water.
  ​Source: https://br.sputniknews.com

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,793

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  N Egjipt zbulohet nj nga vendbanimet m t vjeter neolitike:
  Ka egzistu 2,500 vjet para piramidave
  Arkeologt gjetn nj silose me eshtra kafshsh dhe ushqimesh, duke sugjeruar se njerzit jetonin atje pr 5,000 vjet prpara epoks s re
  Arkeologt egjiptian gjat grmimeve gjetn nj nga vendbanimet m t vjetra q gjendeshin ndonjher n Delten e Nilit, mbetjet e t cilve datojn q nga periudha parafareonike.
  Departamenti i Krkimeve Arkologjike ka njoftuar sot se ky vendbanim neolitike sht zbuluar n Tel-el-Samari, rreth 140 kilometra n veri t Kajros, raporton AP.>>> Nj zbulim i madh arkeologjik: Nj punishte i lasht i mumifikimit u gjet, kjo ka t bj me misterin e faraonit balsamint (FOTO)
  Frederik Gjio, shefi arkeolog, tha se ekipi i tij gjeti nj silose me eshtra t kafshve dhe ushqimit, duke sugjeruar q njerzit t jetonin atje pr 5,000 vjet prpara epoks s re apo 2500 vjet para se piramidat t ishin ndrtuar n Gaza.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,793

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Egjipt:
  Esht Gjetur Varri Faraonik n Luxor

  KAIRO (AA) - Ministria e Antikave t Egjiptit njofton arkeologt t gjejn varrin faraonik n Luxor
  me mumiet e priftrinjve dhe grave nga shekulli i 13-t pes, raporton Agjencia Anadolu (AA).

  Ministri i Antikiteteve Khaled el-Anani tha t shtunn se varri prmban sarkofag dekorativ, mijra statuja dhe numron sende t tjera.

  Varri, i vendosur n bregun perndimor t Nilit pran Lugins s Mbretrve, gjithashtu prmban disa imazhe t gjalla t mbretris faraonike.

  Egjipti ka lshuar lajme pr zbulimet m t fundit historike me shpresn e ringjalljes s sektorit t turizmit, i cili vazhdon t rimkmbet pas trazirave t vitit2011, kur u perbyse sunduesi i gjat Hosni Mubarak .
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 27-11-2018 m 10:32

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,793

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Arkeologt egjiptian kan zbuluar nj varr privat q i prket nj zyrtari t lart t Dinastis s Pest dhe q sht rreth 4,400 vjete,


  Zbulimi u njoftua sot nga Ministri i Antikiteteve Khaled al-Anani pran varrit, q ndodhet n Sakari, n perndim t Kajros, ku ndodhet piramida m e vjetr.
  Varri i priftit t quajtur Wahtye daton n periudhn e dinastis s V (mes 2 500 dhe 2 300 vite para. e.s.), gjat sundimit t Neferirkare, sipas Ministris s Antikitetit.
  Ai tha se varri ishte "shum mir i ruajtur" dhe se ka statuja t madhsive dhe ngjyrave t ndryshme, raporton AP

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,793

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Citim Postuar m par nga Akuamarini Lexo Postimin
  Arkeologt egjiptian kan zbuluar nj varr privat q i prket nj zyrtari t lart t Dinastis s Pest dhe q sht rreth 4,400 vjete,


  Zbulimi u njoftua sot nga Ministri i Antikiteteve Khaled al-Anani pran varrit, q ndodhet n Sakari, n perndim t Kajros, ku ndodhet piramida m e vjetr.
  Varri i priftit t quajtur Wahtye daton n periudhn e dinastis s V (mes 2 500 dhe 2 300 vite para. e.s.), gjat sundimit t Neferirkare, sipas Ministris s Antikitetit.
  Ai tha se varri ishte "shum mir i ruajtur" dhe se ka statuja t madhsive dhe ngjyrave t ndryshme, raporton AP
  linku.
  https://www.livescience.com/64316-sa...mb-photos.html

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,793

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,793

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Arkeologt egjiptian dhe spanjoll kan gjetur nj ark prej druri n qytetin egjiptian jugor t Luxorit, n bregun lindor t Nilit, q prmban nj mumje 3.600 vjeare, q daton nga dinastia e 17-t, m saktsisht periudha e familjes s Faraonit t 17-t.Egypt Today shkruan se arka prej druri ishte me madhsi 1.75 x 0.33 metra dhe prmbante mbetjet e nj vajze 15-vjeare me emrin Xhehuti n gjendje t keqe t mumifikuar.
  Vatht spiral t bakrit u gjetn n veshin e mumis,n duare dy unaza, njra prej kockash dhe tjetra e veshur me rruaza qelqi blu t lidhura me nj tel n nj baz metalike.
  Katr qafore t bra me gur t muar me ngjyra t ndryshme u gjetn gjithashtu n kutinu
  Prve ksaj,plhure leckat e kuqe ishin mbshtjell dhe ushabti t kuq.
  sht fjal n lidhje me nj figurin dhe nj fash q kishte nj tekst hieratic mbi t q zbulon identitetin e pronarit.
  U gjetn gjithashtu nj pal sandale lkure, q datojn nga dinastia e 17-t, me motive t kuqe q prshkruanin perndin Besa, perndeshn Tawaret, disa mace, nj dhi dhe nj lule

  Sandalet e 3.600-vjeare u gjetn n gjendje t mir.Sipas dekorimit dhe madhsis s sandaleve, konstatohet se ato i prkisnin nj gruaje.
  Gjithashtu, nj valixhe e vogl u gjet prball kapels, e cila ishte br gjithashtu nga balt dhe tull dhe ishte ende e mbyllur dhe e lidhur me tel.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  558

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  U zbulua se mbreti q drejtoi Egjiptin 3,500 vjet m par u kap nga armiku dhe u ekzekutua n mnyr ceremoniale

  - Mumija e Seqenenre-Taa-II (n foto) ishte subjekt i nj studimi t ri q u prpoq t prcaktoj se si vdiq faraoni
  Teknologjia moderne ka zgjidhur vdekjen misterioze t Faraonit Sekenenre Tao II, i cili sundoi pak koh n jug t Egjiptit n mes t shekullit t 16 para Krishtit.Fal nj skanimi CT t mbetjeve t faraonit, u zbulua se ai u ekzekutua me ceremoni pasi u kap gjat nj beteje me dinastin Hyksos.

  Teknologjia e re ka zbuluar lezioni ne tru q ishin fshehur me kujdes nga ata q balsamosnin trupin e Faraonit, shkruan Daily Mail.
  Sipas mediave, mbetjet e mumifikuara t faraonit, zbuluar fillimisht n 1881 brenda nekropolit n Teb, dukej sikur nuk kishte plag n to, ndrsa kishte shenja t lndimeve t rnda n kokn e faraonit, por shkaku i sakt i tij vdekja ishte objekt debati.
  Nj skanim CT i mbetjeve t faraonit zbuloi, megjithat, lezione t pazbuluara m par, dhe shkenctart tani kan prcaktuar se duart e faraonit ishin t lidhura pas shpins.

  "Kjo sugjeron q Sekenenre ishte me t vrtet n vijn e frontit me trupat e tij, duke rrezikuar jetn e tij pr t liruar Egjiptin," tha paleoradiologu Sahar Salem i Universitetit Egjiptian t Kajros.
  Krkuesit studiuan plagt pr t’i krahasur me tipet e ndryshem t armve t prdorura nga banort e lasht t Hyksos, t cilat ruhen n Muzeumin Egjiptian n Kairo, duke prfshir spatat, hushtat dhe disa
  Studimi i ri thot se nga skanimet e kockave, msohet se ai ishte rreth 40 vje kur u ekzekutua.

  "Gjat ekzekutimit t nj t burgosuri t lidhur, mund t supozohej se kishte vetm nj sulmues, ndoshta nga knde t ndryshme, por jo me arm t ndryshme." Vdekja e Sekenenerit ishte nj ekzekutim ceremonial, "vlerson Salem.


  Periudha e hyksosve. Sipas shum komentuesve, vajtja n Egjipt e Jozefit, e t atit dhe familjes s tij, prkon me at q njihet gjersisht si periudha e hyksosve. Gjithsesi, Meril Angri komenton: Fatkeqsisht, [kjo periudh] e historis s Egjiptit sht nj nga m t errtat dhe t dhnat pr pushtimin e hyksosve jan shum t mangta.—Archaeology and the Old Testament, 1964, f. 134.

  Disa studiues mendojn se hyksost sunduan pr 200 vjet gjat Dinastis XIII-XVII. T tjer e kufizojn kohn e sundimit t tyre n nj shekull ose nj shekull e gjysm, gjat Dinastis XV dhe XVI. Sipas interpretimit t disave, emri hyksos do t thot mbretr-barinj, kurse sipas disa t tjerve sundimtar t tokave t huaja. Edhe m t shumta jan hamendjet pr racn ose kombsin e tyre. Mendohet se mund t ken qen indo-evropian nga Kaukazi ose Azia Qendrore, hitit, sundimtar siro-palestinez (kananit ose amorit) apo fise arabe.

  Disa arkeolog e pasqyrojn pushtimin [e Egjiptit] nga hyksost si nj dyndje t hordhive nga veriu, q vrshuan me karrocat e tyre t shpejta n Palestin dhe Egjipt. Disa t tjer e prshkruajn si nj pushtim t avasht, si nj deprtim t ngadalt t popullsive nomade ose gjysmnomade, t cilat ose e shtin n dor drejtimin e vendit pak e nga pak, ose u vun n krye t qeveris ekzistuese me an t nj grushti shteti t shpejt. Arkeologu Jaketa Hoks thot n nj libr t vetin: Nuk mendohet m se sundimtart hyksos . . . prfaqsojn pushtimin e hordhive triumfuese nga Azia. Emri duket se do t thot ‘sundimtar t vendeve t larta’ dhe ata ishin grupe semitsh endacak q kishin ardhur me koh n Egjipt pr tregti dhe qllime t tjera paqsore. (The World of the Past, pjesa V, 1963, f. 444) Edhe pse kjo mund t jet pikpamja m e pranuar pr momentin, ende mbetet i pashpjegueshm problemi se si kto ‘grupe endacake’ mundn t zaptonin Egjiptin, prderisa gjat Dinastis XII, q sundonte para ksaj periudhe, vendi mendohet t ket arritur kulmin e fuqis s vet.


  https://www.dailymail.co.uk/sciencet...-executed.html
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 25-02-2021 m 10:05

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  558

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Zbulohet nj fabrik e lasht birre 5000–vjeare n Egjipt
  Fabrika e birres e zbuluar n Abydosin Verior ndoshta daton nga koha e mbretit Narmer
  Arkeologt amerikan dhe egjiptian kan zbuluar ndoshta fabrikn e birrs m t vjetr n Abydos, nj nga vendet m t rndsishme nga periudha e Egjiptit t lasht.
  Sipas zyrtarit t Ministris s Antikiteteve, Mustafa Waziri, fabrika e birrs daton q nga mbretrimi i Faraonit Narmer, bashkuesi i Egjiptit t lasht dhe krijuesi i t ashtuquajturs Periudha e Par Dinastike (3150-2613 para Krishtit).
  Fabrika e birrs ishte e ndar n tet seksione t mdha pr prodhimin e birrs, secila prmbante 40 en balte t prdorura pr t ngrohur przierjet e grurit dhe ujit, shpjegoi Dr Mostafa aziry, sekretari i prgjithshm i Kshillit Suprem t Antikiteteve t Egjiptit. Fabrika e birrs mendohet se ka prodhuar m shum 22,400 litra birr n t njjtn koh, theksoi Adams.

  Anijet e zbuluara n Egjiptin jugor mendohet se jan prdorur pr t prodhuar birr 5000 vjet m par
  Nj nga arkeologt kryesor n projekt, Matthew Adams, tha se fabrika e birrs ishte ndrtuar ndoshta n at zon pr t siguruar birr pr ritualet mbretrore, pasi q arkeologt deri m tani kan gjetur prova t prdorimit t birrs n ritet e flijimit t Egjiptianve t lasht.

  Arkeologt britanik ishin t part q supozuan ekzistencn e fabriks s birrs n fillim t shekullit t 20-t, por ata nuk arritn t prcaktojn vendndodhjen e tij, njoftoi Ministria Egjiptiane e Antikiteteve.
  Me varreza dhe tempuj t mdhenj nga periudha e hershme e Egjiptit t lasht, Abydos ishte i njohur pr monumentet e tij n nder t Osirisit, zotit t bots s nndheshme q gjykonte shpirtrat e t vdekurve.
  Nekropoli n Abydos nuk u braktis kurr, q nga ditt e hershme t historis egjiptiane deri n pushtimin romak.

  Egjipti ka lshuar dhjetra zbulime n vitet e fundit n nj prpjekje pr t ringjallur turizmin, i cili ka psuar nj goditje t madhe pr shkak t paqndrueshmris politike q nga rnia e Hosni Mubarak n 2011.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  558

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Zbulimi i Madh: Zbulohet n Egjipt 'qyteti i art i humbur' 3000-vjear
  09. 04. 2021.
  Arkeologt e kan mirpritur zbulimin, q besohet t jet qyteti m i madh antik i gjetur n Egjipt, i varrosur nn rr pr mijra vjet, dhe ekspertt thon se sht nj nga zbulimet m t rndsishme q nga grmimi i varrit t Tutankhamunit.
  Egjiptologu i njohur Zahi Hawass njoftoi zbulimin e "qytetit t art t humbur", duke thn se vendi qe u zbulua afr Luxor, shtpia e Lugins s Mbretrve, shkruan Guardian.
  “Misioni egjiptian i udhhequr nga Dr.Zahi Hawass ka gjetur nj qytet t humbur nn rr, ”tha ekipi arkeologjik.
  "Qyteti sht 3,000 vjet i vjetr, q daton q nga mbretrimi i Amenhotepit III dhe Tutankhamunit dhe Ay".
  Zbulimi i quajtur m i madh antik, i njohur si Aton, i zbuluar ndonjher n Egjipt.
  Ekipi filloi grmimet n Shtator 2020, midis tempujve t Ramses III dhe Amenhotepit III pran Luxorit, 500 km (300 milje) n jug t kryeqytetit Kajro.
  Pas shtat muajsh grmimi, u zbuluan e katrta,prfshir nj furr buke me furra dhe qeramik, dhe lagje administrative dhe banimi.
  Amenhotepi III trashgoi nj perandori q shtrihej nga Eufrati n Sudan, thon arkeologt, dhe vdiq rreth 1354 para Krishtit.

  Ai mbretroi pr gati katr dekada, nj mbretri e njohur pr pasurin dhe shklqimin e monumenteve t tij, duke prfshir Kolost e Memnon - dy statuja masive prej guri pran Luxorit q prfaqsonin at dhe gruan e tij.

  Ekipi tha se ishte optimist pr zbulimin e gjetjeve t mtejshme t rndsishme, duke vn n dukje se kishte zbuluar grupe varresh t arritura nga "shkallt e gdhendura n shkmb", nj ndrtim i ngjashm me ato q gjenden n Luginn e Mbretrve.

  "Misioni pret t zbuloj varre t paprekura t mbushura me thesare," shtoi ne deklarate.
  Javn e kaluar, Egjipti transportoi mbetjet e mumifikuara t 18 mbretrve antik dhe katr mbretreshave npr Kajro nga Muzeu
  n Muzeun e ri Kombtar t Qytetrimit Egjiptian, nj procesion i quajtur "Parada e Art e Faraonve".
  Midis 22 trupave ishin trupi i Amenhotepit III dhe gruas s tij Mbretresha Tiya.

  -Grmimet kan zbuluar furra buke, puntori dhe varrime t kafshve dhe njerzve, s bashku me bizhuteri, tenxhere dhe tulla balte me vulat e Amenhotepit III
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  558

  Pr: Zbulohen 17 piramida n Egjipt

  Varrezat m t vjetra t kafshve shtpiake t zbuluara deri m tani
  N Egjipt Arkeologt n Egjipt zbuluan varrezat m t vjetra t kafshve shtpiake n histori n fillim t vitit.
  Varrezat 2,000 vjeare mbanin mbetjet e maceve, qenve dhe majmunve me gjerdan (qafore)t br nga guaca, qelqi dhe rruaza guri.
  Marta Osipinska, nj zooarkeologe nga Universiteti i Varshavs, thot pr "Live Science" se Egjiptiant e lasht jan t njohur pr mumifikimin e nj numri t madh t kafshve, por q ky zbulim nuk sht si ai i mparshmi.
  "Ndryshe nga disa kafsh t mumifikuara q ishin varrosur n vende t tjera ku kishim gjurm t vdekjes t shkaktuara nga njeriu,asnj krijes n kt varrez - e vendosur n periferi t portit t Detit t Kuq Berenik - nuk ka treguar shenja t vdekjes nga dora e njerzve ".
  "N vend t ksaj, ne kemi kafsh t vjetra, t smura dhe t deformuara q dikush duhej t'i ushqente dhe t kujdesej."
  "Ne kemi kafsh q jan varrosur me shum kujdes.
  Kafsht vendosen n nj pozicion gjumi - her t mbshtjell me batanije, her t mbuluara me pjata ".

  Bie n sy edhe rasti special i nj majmuni.
  "Ai u varros me tre maca, nj shport bari, plhura, enet dhe dy guaca shum t bukura t mbshtetur n kokn e tyre.

  Kjo sht arsyeja pse ne besojm se kafsht n Berenice nuk ishin flijime pr perndit, por kafsht shtpiake ".
  Arkeologt kan zbuluar aksidentalisht nj varrez q daton nga shekujt e par dhe t dyt dhe mbulon periudhn e hershme romake.
  Pr vite me radh, studiuesit kan grmuar n periferi t Bereniks dhe n vitin 2011 ata filluan t gjenin mbetjet e kafshve t vogla n nj zon, kshtu q ata u konsultuan me Osipinskit pr shkak t ekspertizs s saj n zooarkeologji.
  "Ne zbuluam dhjetra skelete maca", tha ajo. "N fakt, nga 585 kafsh q kemi grmuar, 536 jan mace, 32 qen, 15 majmun, nj dhelpr dhe nj skifter.
  "Pr shembull, nj qen i madh ishte mbshtjell me nj rrogoz me gjethe palme dhe dikush vendosi me kujdes dy gjysma t nj ene t madhe (amfora), ashtu si nj sarkofag," tha Osipinska.
  Kafsht mbahen pr pun, por edhe nga deshira
  Ashtu si disa kafsh shtpiake sot, kto kafsh mund t ken punuar pr pronart e tyre, tha Osipinska.
  “Pr shembull, macet mund t ken qen atje pr t kapur minj dhe qent mund t ndihmojn n roje dhe gjueti.
  Megjithat, disa kafsh ishin deformuar, q do t thot se ata ndoshta nuk mund t vrapojn ".
  "Dikush ushqeu dhe mbajti nj mace t till" t padobishme "," shtoi Osipinska.
  T dhna t tjera q tregojn se kto kafsh jan kafsh shtpiake prfshijn faktin se shum mace mbanin gjerdan prej hekuri ose gjerdan perlash.
  "Ndonjher ato jan shum t muara dhe mund t themi gjerdant ekskluziv", thot Osipinska
  Ostracon, nj cop qeramik me tekst - si nj "mesazh i vjetr me tekst" - gjetur n vend, kishte nj mbishkrim nga koha kur disa mace ishin ende gjall, duke i thn pronarit t mos shqetsohej pr macet sepse dikush tjetr kujdeset pr to " , Shtoi Osipinska.
  “Rreth 2000 vjet m par, porti i Berenikut ishte n fund t bots.Tregtart erdhn ktu pr t sjell mallra n perandori.
  Ka qen nj udhtim i gjat, dhe mbi to, besoj se te shoqruara nga kafsht ”, prfundon Osipinska.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 17-04-2021 m 13:35

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •