Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 35 prej 35
 1. #21
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Anėtarėsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,577
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Meqe nuk u vikan imazhet: (te bashkangjitura si merrka po ashtu)

  Ancient street map: A satellite image shows Tanis to be a city littered with underground tombs. Buildings in ancient Egypt were constructed out of mud brick – the material is dense, allowing satellites orbiting above Earth to photograph the outlines of structures invisible to the human eye

  http://techflesh.com/wp-content/uploads/2011/05/321.jpg

  ---
  Hidden history: This image of Tanis shows the difference between what the naked eye can see and the underground details that the high-powered satellite camera can pick up

  http://techflesh.com/wp-content/uploads/2011/05/418.jpg

  ---
  Only the beginning: Archaeologist Dr Sarah Parcak points out the site of a buried pyramid on a satellite image

  http://techflesh.com/wp-content/uploads/2011/05/517.jpg
  ---

  The amazing satellite images have revealed pyramids and ancient homes

  http://techflesh.com/wp-content/uploads/2011/05/614.jpg
  Life's too short to remove USB safely.

 2. #22
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
  me fal, por sa kane qene "odad e burrave" ne shtepite e vjetra se nuk e di?
  nuk besoj se kane qene te larta vetem nje meter e gjysem. apo jo?
  Kjo quhet nga vendasit "Sofra e Zotit".
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  427
  Faleminderit
  13
  20 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Misteri i lashtė i Egjiptit Ēfarė sekreti fshehet ne statujėn e njė njeriu me mjekėr 5600 vjet i vjetėr?
  Kairo- Arkeologėt kanė zbuluar varrin 5600 vjet te vjetėr qė mund tė zbulojė detaje tė panjohura mė parė pėr jetėn nė Egjiptin e lashtė, para se ai ėshtė sunduar nga dinastia e parė e faraonėve.
  Varri u gjet nė jug tė Egjiptit, dhe kjo ishte njė statujė e njė njeriu me mjekėr dhe esht bėrė prej fildishti dhe mumia esht ruajture mirė, njeriu mė shumė gjasa ishte adoleshencės se vonė, tė publikuar nga Ministria egjiptian e Antikiteteve. Nuk dihet se kush e pėrfaqėson statujė.
  Ėshtė e mundur qė adoleshenti ishte anėtar i fisnikėrisė lashtė, ndoshta edhe familjes mbretėrore.
  Supozohet se varri ėshtė ndėrtuar pėrpara kohės sė mbretit Narmer, themeluesi i dinastisė sė parė faraonit, i cili e bashkoi Egjiptin verior dhe jugor nė shekullin e 31 para Krishtit. Eshte gjetur nė rajonin e Kom el-Ahmar, nė qytetin e skifterit (Hierakonpolis) nė mes tė Luxor dhe Aswan, ku ai dikur ishte gjetur vendin e fundit pushimi i Mbretit Narmer dhe Ra.

  Hierakonpolis ishte e para dinastie e kryeqyteti i Egjiptit Epėrme, por nė lidhje me jetėn nė atė kohė dhe nė dinastinė e parė tė faraonėve sot shumė pak dihet, megjithatė, arkeologėt, tė udhėhequr nga Renee Friedman, duke shpresuar se ata do tė jenė ky zbulim tė ēojė nė disa njohuri te reja .

  1.Statu njeriu me mjeker
  2.foto sendet e gjetura ne varreza

  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...bnHnKOLnGRYDEw
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 29-02-2016 mė 17:34

 4. #24
  not exist Maska e skender76
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,794
  Faleminderit
  192
  275 falenderime nė 208 postime

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Feqi,

  te lutem na trego si behet mumifikimi me fildish?
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  427
  Faleminderit
  13
  20 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Citim Postuar mė parė nga skender76 Lexo Postimin
  Feqi,

  te lutem na trego si behet mumifikimi me fildish?
  lexo kete linkun .........
  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...OAWo3QlY3Mz56A
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 29-02-2016 mė 17:27

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  427
  Faleminderit
  13
  20 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Muajt e fundit nė Egjipt janė bėrė njė seri zbulimesh antike, pėrfshirė disa varre nė qytetin jugor tė Luksorit.

  Ministri i Antikitetit, Khaled al-Enany deklaroi se “nė kėtė varrezė tė madhe janė zbuluar njė maskė prej floriri, 40 sarkofagė, rreth 1 000 statuja, vazo, bizhu dhe artefakte tė tjera”.

  “Ky ėshtė vetėm fillimi i njė zbulimi tė ri dhe besoj se do tė duhen rreth pesė vite pėr tė pėrfunduar punimet nė kėtė nekropol”, u shpreh ministri pėr gazetarėt nė zonėn ku ka ndodhur zbulimi.

  “Gėrmimet nė kėtė zonė filluan nė vitin 2017 nė bashkėpunim me ekipe nga Gjermania dhe Egjipti”, theksoi ministri.

  Muajt e fundit nė Egjipt janė bėrė njė seri zbulimesh antike, pėrfshirė disa varre nė qytetin jugor tė Luksorit.

  Nė fillim tė kėtij muaji, arkeologėt egjiptianė zbuluan njė varr 4 400 vjeēar pranė Piramidave tė Gizės nė jug tė Kajros.

  Ky varr i pėrkiste njė priftėreshe grua tė quajtur Hetpet tė epokės sė Dinastisė sė Pestė tė faraonėve.

  Nė mars tė vitit tė kaluar, njė kolos masiv u nxor nga nėntoka e Kajros, qė mendohet se i pėrket mbretit Psamtik, i dinastisė sė 26-tė.

  Njė muze i madh ėshtė duke u ndėrtuar pranė Piramidave dhe pritet tė hapet pjesėrisht nė fillim tė kėtij viti.

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  427
  Faleminderit
  13
  20 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Nė Egjipt u gjet varri i priftėrisė nga koha e dinastisė sė pestė tė faraonit
  Varri i vjeter mbi 4000 vjeēar.
  Arkeologėt egjiptianė kanė zbuluar njė varr te vjeter mė shumė se 4.000 vjetėsh pranė piramidave tė famshme nė Giza nė jug tė Kajros, thane zyrtarėt ne shkurt 2018.
  Ajo i pėrket priftėrinjve qė nga koha e dinastisė sė pestė tė faraonit, tha ministri egjiptian i antikitetit Kaled al Enani.
  Varri, i vendosur nė perėndim tė Piramidės sė Keopsit, ėshtė bėrė me tulla balta dhe ka mbishkrime tė rralla, tha kreu i Kėshillit tė Lartė Shtetėror pėr Antikėn Mustafa al Vazir
  Gjatė muajve tė fundit, Egjipti ka lajmruar njė numėr zbulimesh arkeologjike, duke pėrfshirė disa varre nė Luxor, njė qytet nė jug tė vendit.
  Nė mars tė vitit tė kaluar, njė statujė gjigante u gjet nė Kajro, e cila supozohet t'i pėrkasė dinastisė sė 26-tė tė Mbretit Psamtika.
  Prane piramidės, njė muze i madh po ndėrtohet dhe duhet tė jetė pjesėrisht i hapur kėtė vit.
  Egjipti po pėrpiqet tė ringjallė turizmin, burimin kryesor tė ardhurave tė qeverisė.
  Kjo industri nė Egjipt u godit rėndė pas kryengritjes sė vitit 2011 kundėr diktatorit egjiptian Hosni Mubarak dhe pėrplasjeve tė mėvonshme.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  427
  Faleminderit
  13
  20 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  : Nė Egjipt zbulohet SARKOFAG MISTERIOZ
  Arkeologėt nė Egjipt kanė njė pyetje tė vėshtirė: Kush ėshtė figura kolosale e varrosur brenda kėtij sarkofag te forte?
  Zbulimi u bė gjatė gėrmimeve nė Qarkun e Aleksandrisė nė Sidi Gaber.
  Ka njė gjatėsi tė madhe prej 2.65 metrash, qė ėshtė sarkofag i madh granit i gjetur ndonjėherė nė kėtė zonė, i njohur pėr reliket e tij tė lashta.
  Tė sarkofag i granit tė zi tregon se daton nė periudhėn e Ptolemeut, epoka e historisė egjiptiane e cila filloi nė vitin 323 para Krishtit pas vdekjes sė Aleksandrit tė Madh dhe pėrfundoi nė vitin 30 para Krishtit, pas vdekjes sė Kleopatra VII dhe pushtimit tė romakėve.
  Nė njė deklaratė tė dielėn, Dr. Ayman Ashmawy, kreu i Departamentit tė antikave tė antikitetit tė qeverisė, theksoi se varri gjendet nė njė thellėsi prej 5 metra nėn sipėrfaqe.
  Pėrveē gjatėsisė sė saj tė konsiderueshme, lartėsia ėshtė 1.85 metra dhe gjerėsia 1.65 metra.
  Mė interesante ėshtė se Dr. Ashmavi tha se shtresa e llaēit nė mes tė kapak dhe trupin e sarkofagut tė papritur, duke treguar se pėrmbajtja e arkivolit guri nuk e ka parė dritėn e ditės qė nga kohėt e antike.
  Sarkofagėt ka nje tendenc tė jenė pak mė i madhe se personi qė pe ruan.
  Pėr shembull, sarkofagu mė i gjatė i zbuluar nė Egjipt ishte mė i gjatė se 4 metra.
  Personi brenda, sundimtari i Merneptah, sigurisht nuk ishte i lartė.

  Pėr fat tė mirė, ka disa gjurmė rrethe sarkofagut.
  Jo shumė larg tij, ekipi gjeti njė kokė tė prerė prej alabastri qė besohet tė pėrfaqėsojė "pronarin" e varrit.
  Nė varrin e thellė ėshtė gjetur edhe njė bust nga alabastėr, pjesė tė sė cilit janė dėmtuar nė hapėsirėn e mbyllur. Egjiptologėt, janė tė bindur se varri i pėrket ndonjė bujari tė pasur, apo edhe mbreti.
  Alabasteri ėshtė njė shkėmb i butė, zakonisht i pėrdorur pėr gdhendje.
  Puna e mėtejshme mund tė jetė nė gjendje tė zbulojėm kėtė identitet misterioz.
  Falė historisė sė pasur dhe tė larmishme, qyteti i Aleksandrisė ėshtė njė vend i rregullt i zbulimeve tė pazakonta arkeologjike.
  Ashtu si shumė porte bregdetare nė Mesdhe, qyteti ishte njė pazar i lirė i mallrave, ideve, njerėzve dhe kulturės.
  Vetėm disa muaj pėrpara bregdetit tė qytetit, arkeologėt nėnujorė gjetėn njė koleksion tė anijeve tė lashta dhe thesare.

  “Brenda janė tri trupa, qė nuk dihet se kujt i pėrkasin. Asnjė mallkim nuk ishte brenda dhe punonjėsit shpėtuan pa asnjė lėndim”, thuhet shkurt nė raport.

  Nė anėn tjetėr, thuhet se trupat nuk i pėrkasin familjeve mbretėrorė tė Polemeut apo Romės, teksa nuk besohet se ishin tė pasur apo njerėz tė shkuar.

  Fakti qė nuk kishin asnjė stoli ari apo argjendi dhe ishin bashkė nė njė varr, e bėn gjetjen dhe mė misterioze, ndėrsa nuk pritet tė ketė pėrgjigje sė shpejti.

  “Tė tre trupat janė tė meshkujve, qė besohet tė kenė qenė ushtarė. Njėri prej tyre, e ka njė plagė tė shigjetės nė kafkė”, thuhet shkurt nė raport, ku nuk tregohet as pėr kohėn nė tė cilėn kanė jetuar.

  https://www.youtube.com/watch?v=rlg2r23IUIU
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 22-07-2018 mė 15:21

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  35
  91 falenderime nė 85 postime

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Sarkofagi i Zi granitit nė Aleksandrit u bė njė ndjesi e vėrtetė njė muaj mė vonė me rastin e zbulimit tė tij.
  Shumė teori janė vendosur nė lidhje me pėrmbajtjen dhe kuptimin e saj dhe madje edhe mallkimin qė sigurisht nuk ėshtė arritur.
  Kujtojmė se ka pasur tre skelete brenda tė cilave u zhytėn nė ujėrat e zeza pėr ēarje nė sarkofag duke lejuar ujėrat e zeza tė hyjnė.
  Megjithatė, pak ditė mė parė, Ministria e Antikave egjiptiane zbuloi,pas njė analize tė plotė tė skeletit dhe sarkofagut,disa informacione tė reja rreth skeleteve,por edhe pėr pėrmbajtjen e papritur tė sarkofagut nė formėn e tre fletėve ari me dizajne dhe artefakte qėllimi i tė cilave ėshtė i paqartė.
  Analiza e skeletit zbuluan se njė i pėrket njė gruaje,qė ishte nė tė njėzetat e saj gjatė vdekjes sė saj, dhe dy burrat e tjerė qė ishin nė tė tridhjetat gjate vdekjes se tyre dhe tjetra nė tė dyzetat.
  Megjithatė, pjesa mė interesante e analizės janė tre pllaka ari me vizatime tė ndryshme.
  Shkencėtarėt nuk kanė dhėnė njė shpjegim, megjithatė, Live Scinence u pėrpoq tė kontaktojė disa shkencėtarė me shpresėn e pėrpjekjes pėr tė shpjeguar kuptimin e simboleve misterioze.
  Njė nga vizatimet ėshtė njė gjarpėr, tha Ogden, duke theksuar se zakonisht shihet nė bizhuteri egjiptiane.
  Mė tej shpjegon se si gjarpėrinjtė "kishin konotacione tė rilindjes,
  duke ndryshuar lėkurėn, dhe kėshtu janė edhe simbol i pėrsosur nė funeralet '.
  Ogden shpjegon se "ata ishin dukshėm tė lidhur me perendin Isis.Vizatimi i dytė tregon njė palme ose njė kokera misri,
  Tė dyja kėto janė motive tė pėrbashkėta "tė lidhura me fertilitetin dhe ri-lindjen", tha Ogden.
  Vizatimi i tretė ėshtė i paqartė,megjithatė, supozimi ėshtė se ai pėrfaqėson ngėrēin e luleve tė opiumit.
  "Duket se opiumi ishte pėrdorur gjerėsisht nė Egjipt pėr qėllime mjekėsore," tha Ogden.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  35
  91 falenderime nė 85 postime

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt  In early July, a giant black granite sarcophagus was found in one of the districts of Alexandria during construction work. The mysterious tomb was opened on June 19 and Egyptian authorities found three mummies damaged by water.
  ​Source: https://br.sputniknews.com

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  35
  91 falenderime nė 85 postime

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Nė Egjipt zbulohet njė nga vendbanimet mė tė vjeter neolitike:
  Ka egzistu 2,500 vjet para piramidave
  Arkeologėt gjetėn njė silose me eshtra kafshėsh dhe ushqimesh, duke sugjeruar se njerėzit jetonin atje pėr 5,000 vjet pėrpara epokės sė re
  Arkeologėt egjiptianė gjatė gėrmimeve gjetėn njė nga vendbanimet mė tė vjetra qė gjendeshin ndonjėherė nė Delten e Nilit, mbetjet e tė cilėve datojnė qė nga periudha parafareonike.
  Departamenti i Kėrkimeve Arkologjike ka njoftuar sot se ky vendbanim neolitike ėshtė zbuluar nė Tel-el-Samari, rreth 140 kilometra nė veri tė Kajros, raporton AP.>>> Njė zbulim i madh arkeologjik: Njė punishte i lashtė i mumifikimit u gjet, kjo ka tė bėjė me misterin e faraonit balsamint (FOTO)
  Frederik Gjio, shefi arkeolog, tha se ekipi i tij gjeti njė silose me eshtra tė kafshėve dhe ushqimit, duke sugjeruar qė njerėzit tė jetonin atje pėr 5,000 vjet pėrpara epokės sė re apo 2500 vjet para se piramidat tė ishin ndėrtuar nė Gaza.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  35
  91 falenderime nė 85 postime

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Egjipt:
  Esht Gjetur Varri Faraonik nė Luxor

  KAIRO (AA) - Ministria e Antikave tė Egjiptit njofton arkeologėt tė gjejnė varrin faraonik nė Luxor
  me mumiet e priftėrinjve dhe grave nga shekulli i 13-tė pes, raporton Agjencia Anadolu (AA).

  Ministri i Antikiteteve Khaled el-Anani tha tė shtunėn se varri pėrmban sarkofagė dekorativė, mijėra statuja dhe numėron sende tė tjera.

  Varri, i vendosur nė bregun perėndimor tė Nilit pranė Luginės sė Mbretėrve, gjithashtu pėrmban disa imazhe tė gjalla tė mbretėrisė faraonike.

  Egjipti ka lėshuar lajme pėr zbulimet mė tė fundit historike me shpresėn e ringjalljes sė sektorit tė turizmit, i cili vazhdon tė rimėkėmbet pas trazirave tė vitit2011, kur u perbyse sunduesi i gjatė Hosni Mubarak .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 27-11-2018 mė 10:32

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  35
  91 falenderime nė 85 postime

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Arkeologėt egjiptianė kanė zbuluar njė varr privat qė i pėrket njė zyrtari tė lartė tė Dinastisė sė Pestė dhe qė ėshtė rreth 4,400 vjete,


  Zbulimi u njoftua sot nga Ministri i Antikiteteve Khaled al-Anani pranė varrit, qė ndodhet nė Sakari, nė perėndim tė Kajros, ku ndodhet piramida mė e vjetėr.
  “Varri i priftit tė quajtur Wahtye” daton nė periudhėn e dinastisė sė V (mes 2 500 dhe 2 300 vite para. e.s.), gjatė sundimit tė Neferirkare”, sipas Ministrisė sė Antikitetit.
  Ai tha se varri ishte "shumė mirė i ruajtur" dhe se ka statuja tė madhėsive dhe ngjyrave tė ndryshme, raporton AP

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  35
  91 falenderime nė 85 postime

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Citim Postuar mė parė nga Akuamarini Lexo Postimin
  Arkeologėt egjiptianė kanė zbuluar njė varr privat qė i pėrket njė zyrtari tė lartė tė Dinastisė sė Pestė dhe qė ėshtė rreth 4,400 vjete,


  Zbulimi u njoftua sot nga Ministri i Antikiteteve Khaled al-Anani pranė varrit, qė ndodhet nė Sakari, nė perėndim tė Kajros, ku ndodhet piramida mė e vjetėr.
  “Varri i priftit tė quajtur Wahtye” daton nė periudhėn e dinastisė sė V (mes 2 500 dhe 2 300 vite para. e.s.), gjatė sundimit tė Neferirkare”, sipas Ministrisė sė Antikitetit.
  Ai tha se varri ishte "shumė mirė i ruajtur" dhe se ka statuja tė madhėsive dhe ngjyrave tė ndryshme, raporton AP
  linku.
  https://www.livescience.com/64316-sa...mb-photos.html

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  35
  91 falenderime nė 85 postime

  Pėr: Zbulohen 17 piramida nė Egjipt

  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •