Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 96
 1. #1
  Atdhetar n'damar Maska e Illyrian_King
  Antarsuar
  11-03-2011
  Vendndodhja
  Shqipri Etnike
  Postime
  516

  Lufttart e UK-s n grev urie  Lufttart e UK-s n grev urie

  Prishtin, 23 maj Ashtu si kishin paralajmruar m hert, antart e Kshillit pr Mbrojtjen e t Drejtave t Lufttarve t UK-s sot do t hyn n grev para ndrtess s Qeveris s Kosovs, me krkesat q sa m shpejt t miratohet Ligji pr vlerat e lufts s UK-s dhe prfundimisht veteranve t lufts tiu kthehet identiteti dhe dinjiteti i tyre.

  Antari i ktij kshilli, Ylber Selimi ka thn se n Kosov po vazhdon prpjekja e organizuar institucionale, ndrkombtare dhe vendore pr varrosjen prfundimtare t trashgimis s lufts son lirimtare.

  Greva fillon n ora 15.00 para ndrtess s Qeveris s Kosovs, ndrsa prfaqsuesit Kshillit pr Mbrojtjen e t Drejtave t Lufttarve t UK-s kan ftuar t gjith ish-lufttaret e UK-s q ti bashkngjiten grevs.

  SHVL e UK kan kundrshtuar mbajtjen e nj greve t till, me arsyetimin se problemet e ksaj kategori jan zgjidhur ose po zgjidhen. /koha/
  Kombi mbi t gjitha

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Organizatat e lufts s UK-s nuk prkrahin protestn e nesrme  Publikuar: Sot, m 22 maj 2011

  Prishtin, 22 maj - Organizatat e dalura nga lufta e UK-s, nprmjet nj komunikate sot jan deklaruar se nuk prkrahin protestn e paralajmruar t mbahet ditn e nesrme. N komunikat thuhet se Organizatat e dalura nga lufta e UK-s, jan n angazhim permanent n shtjen e miratimit t ligjit pr vlerat e lufts s UK-s. Si organizata prfaqsuese t veteranve, invalidve e familjeve t dshmorve, javn e kaluar kan drguar vrejtjet prfundimtare rreth ligjit, i cili n javt n vazhdim do t paraqitet pr miratim n Kuvendin e Kosovs.
  Derisa rrugt e angazhimit instititucional jan t hapura, Organizatat e dalura nga lufta e UK-s, nuk jan pjes e protests s lajmruar pr t hnn dhe nuk e prkrahin protestn.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,233
  Citim Postuar m par nga Llapi Lexo Postimin
  Organizatat e lufts s UK-s nuk prkrahin protestn e nesrme  Publikuar: Sot, m 22 maj 2011

  Prishtin, 22 maj - Organizatat e dalura nga lufta e UK-s, nprmjet nj komunikate sot jan deklaruar se nuk prkrahin protestn e paralajmruar t mbahet ditn e nesrme. N komunikat thuhet se Organizatat e dalura nga lufta e UK-s, jan n angazhim permanent n shtjen e miratimit t ligjit pr vlerat e lufts s UK-s. Si organizata prfaqsuese t veteranve, invalidve e familjeve t dshmorve, javn e kaluar kan drguar vrejtjet prfundimtare rreth ligjit, i cili n javt n vazhdim do t paraqitet pr miratim n Kuvendin e Kosovs.
  Derisa rrugt e angazhimit instititucional jan t hapura, Organizatat e dalura nga lufta e UK-s, nuk jan pjes e protests s lajmruar pr t hnn dhe nuk e prkrahin protestn.
  llapush nje sqarim per ty kta qe e kan hy ne grev nuk jan organizat por jan ish luftatetar te ushtris qlirimtare pra ka nje dallim nga kta kinse kan nje organizat te veteranve pra xhemajl kurdistani aj esht argat dreqit kurse kta qe jan ne grev jan halle gjinje dhe kan drejt ne greven e tyre

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-12-2009
  Postime
  1,594
  llap xhevdet qeriqi tha se premtimet e qeverise dhe te hajredin kuqkes nuk u realizuan premtime qe ishin bere dy vite me heret nga hashim e hajredin kuqka!

  dhe si rezultat i rrenave dhe mashtrimeve te thacit me kompani qe po ua bejn ushtarve te uck-se te shkretit duhet akoma te protesojn !

  ndersa hashim e hajredin kuqka jane ber milionera te cilet as pule paradere nuk kane pas para se te vinin ne pushtet!

  turp hashim lopari se cka u ben luftetarve te uck-se ndersa krekosesh sahere te duhen ose per vota ose per vlera se ke qene shef i tyre!

  por e verteta po del se hashim thaci paska qene shef i drejtorise se krimit dhe korrupsionit dhe asgje tjeter!

  shko bleju shkive traktora se per ate arsye edhe i ke vjedh votat te katapultohesh kryeminister!

 5. #5
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,443
  Citim Postuar m par nga beni33 Lexo Postimin
  llapush nje sqarim per ty kta qe e kan hy ne grev nuk jan organizat por jan ish luftatetar te ushtris qlirimtare pra ka nje dallim nga kta kinse kan nje organizat te veteranve pra xhemajl kurdistani aj esht argat dreqit kurse kta qe jan ne grev jan halle gjinje dhe kan drejt ne greven e tyre


  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 6. #6
  Grevistt, ish-lufttar t UK-s, nuk i takoi askush nga institucionet
  Publikuar: Sot, m 24 maj 2011

  Prishtin, 24 maj – Askush nga drejtuesit e institucioneve t Kosovs nuk i ka vizituar
  40 ish-lufttart e UK-s, shumica prej tyre invalid t lufts, t cilt q prej dy ditsh po bjn grev para objektit t Qeveris s Kosovs, n krkim t miratimit t Ligjit pr vlerat e lufts.
  Ylber Selmani, prfaqsues i Kshillit grevist, ka deklaruar t martn se askush nga shefat e institucioneve nuk ka shprehur gatishmri t’i takoj, ndonse, sipas tij, shum nga ta jan bashklufttar t tyre.
  “Po krkojm miratimin e shpejt t ligjit, i cili do t mbronte identitetin dhe vlerat e lufts, e cila solli lirin dhe pavarsin e Kosovs, pr t ciln ne dham gjymtyrt dhe m t dashurit tan”, ka thn Selmani.
  Selmani ka thn se revolta pr qasjen e institucioneve lidhur me kt kategori t shoqris, sht shum e madhe n mesin e ish-lufttarve t UK-s, por ka thn se jan marr vesh q vetm ky numr prej 40 vetash t hyjn n grev, sepse nuk ka kushte pr t gjith.
  Grevistt kan ngritur nj shator shum afr grilave q rrethojn objektin e Qeveris, midis dy hyrjeve t objektit. Brenda tij, ish-lufttart, n mesin e t cilve kishte edhe t till me mosh m t shtyr, qndronin t ulur n shilte sfungjeri. N skaj t shatorit jan vendosur disa litra uj dhe lngje, q ata thon se “i kan sjell qytetart vullnetar”.

  http://www.koha.net/index.php?cid=1,7,60112
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 7. #7
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,443
  Ata mire bejen, po mese mire ashete te shkojen te shpijat e tyne, se kerkush nuk ua kjan dertin. Te merren em dicka qe kan hajer e ta ndihmojen veten e tyne sado pak. Qeveria e inistitucionet ase qe kan ndegjua se cfare bejen veteranet e Luftes. Te shkretit mos behen shumhere viktim,
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  o kush u ba me i kajt luftaret e UK-se o zot o zot
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Ligji pr vlerat e lufts negociohet me FMN-n
  E shtune 28 Maj 2011, 11:5

  Derisa para Qeveris s Kosovs vazhdon greva e veteranve t lufts s UK-s, n krkim t miratimit t Ligjit pr vlerat e lufts, kryetari i Kuvendit t Republiks s Kosovs, dr. Jakup Krasniqi, e ka pritur n nj takim kryesuesin e delegacionit t FMN-s, Johanes Uiegand, prfaqsuesin e FMN-s pr Kosovn, Jose Sulemane, si dhe ministrin e Financave, Bedri Hamza, me t cilt sht diskutuar lidhur me shtjen e veteranve t lufts dhe t ish t burgosurve politik, me theks t veant pr prfitimet q kjo kategori do ti kt n t ardhmen. Sinjalet q kan dhn zyrtart e FMN-s n takimin me kryetarin e Kuvendit, Jakup Krasniqin, n prani edhe t ministrit t financave, Bedri Hamza, nuk jan sinjale q premtojn zhbllokimin e procesit nga rekomandimet e tyre negative pr krkesat e ktyre dy kategorive.  Shpenzimet t jen t balancuara

  Sipas njoftimit t Zyrs pr informim t Kuvendit t Kosovs, kryesuesi i delegacionit t FMN-s, Uiegand i ka sqaruar atij qllimin e vizits n Kosov, si dhe diskutimet q ka pasur me prfaqsues t Qeveris s Kosovs, diskutime t cilat ai i quajtur t suksesshme. Johanes i ka sqaruar Krasniqit angazhimet e tyre lidhur me prgatitjen e programit t monitorimit t stafit t FMN-s, duke treguar se kan hasur n pajtueshmri t plot me Qeverin e Kosovs dhe prgjat gjasht muajve t ardhshme do t monitorohet edhe ekzekutimi i programit.

  Johanes i ka thn Krasniqit se ky program prek disa nisma, ndr to nismat pr mirqenie sociale, sidomos pr veterant e lufts dhe ish t burgosurit politik.

  Duke sqaruar historikun e ksaj shtjeje, ai ka thn se FMN-ja n parim nuk sht kundr prfitimeve t veteranve t lufts dhe t ish t burgosurve politik, por e rndsishme pr t sht q vendi t ket nj korniz fiskale afatmesme dhe t qndrueshme, pr arsye q t hyrat dhe shpenzimet t jen t balancuara.

  Sa u prket pensioneve t veteranve t lufts dhe prfitimeve t ish t burgosurve politik, gjat takimit me Qeverin kemi arritur nj marrveshje, q t themelohen grupet e puns, t cilat do ta vlersojn numrin e personave q kualifikohen ti marrin kto t hyra dhe pastaj t formohen prfitimet. M pas t shkohet m tutje, me vlersimin e kostos s tyre. Dhe, pasi t sqarohen kto, do t shohim se si do t mund t koordinohen kto shpenzime afatmesme fiskale, ka thn kryesuesi i delegacionit t FMN-s.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 10. #10
  Atdhetar n'damar Maska e Illyrian_King
  Antarsuar
  11-03-2011
  Vendndodhja
  Shqipri Etnike
  Postime
  516


  Veterant e UK-s, n ditn e shtat t grevs

  T dieln u mbushn shtat dit q kur veterant e ish-UK-s vazhdojn grevn para ndrtess s Qeveris n shenj paknaqsie pr statusin e pazgjidhur t tyre.


  Antart e Kshillit pr mbrojtjen e t drejtave t ish-lufttarve t UK-s, t cilt e kan organizuar kt grev, thon se jan t vendosur q t mos e ndrpresin grevn derisa t plotsohen krkesat e tyre. Kshilli grevist njoftoi se nga e shtuna nuk do t komunikoj m as me zyrtar t institucioneve, e as me media.

  Rreth 50 veteran t UK-s, n ditn e gjasht t grevs para ndrtess s Qeveris s Kosovs, prsritn edhe nj her qndrimin e tyre se jan t vendosur ta vazhdojn grevn derisa t realizohen krkesat e tyre.

  Krkesa kryesore e grevistve sht q institucionet e Kosovs t miratojn dhe zbatojn sa m par ligjin pr vlerat e lufts.

  Pos krkess q urgjentisht t miratohet dhe zbatohet ligji pr vlerat e lufts, ata parashtruan edhe krkesa t tjera, si: UK-s dhe lufts s saj t’i bhet njohja politike duke e br si kategori kushtetuese; veterant e lufts, invalidt dhe familjet e dshmorve t ken trajtim nga Ministria e Mbrojtjes, e jo nga Ministria e Puns dhe Mirqenies Sociale; veterant dhe invalidt e lufts t ken imunitet dhe t mos ken ndjekje penale pr krime lufte.

  Ndryshe, grevistt t premten i vizituan disa nga prfaqsuesit e grupeve parlamentaret t Kuvendit t Kosovs, t cilt krkuan q t ndrpritet greva. Kjo krkes u refuzua nga grevistt, kurse prfaqsuesit e Qeveris s Kosovs deri m tash nuk jan marr me kt shtje. /Telegrafi/
  Kombi mbi t gjitha

 11. #11
  Perjashtuar
  Antarsuar
  27-02-2010
  Vendndodhja
  nga KOSOVA e SHQIPERIS
  Mosha
  34
  Postime
  2,800
  une punoj me nje ish ushtar te uck i cili kishte jetu ne mjerim mirpo edhe sot atij i mohohet dhe ska asnje te drejt sepse nuk ka librez se ka qen ushtar dhe shpesh e pyes se perse se morre librezen ai me thot se skam luftu per librez po per kosov ,andaj ai edhe sot jeton ne gjendje te veshtir ekonomike ndersa ne vend te tij mijra te tjer te cilet luften e kishin shiku vetem ne tv i gezojn te drejtat e tij dhe quhen veteran ndersa ai dhe shum ushtar te tjer as veteran nuk quhen sepse ne vendet e emrave te tyre figurojn emra qe kurr se kan pa luften

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Citim Postuar m par nga ximi_abedini Lexo Postimin
  une punoj me nje ish ushtar te uck i cili kishte jetu ne mjerim mirpo edhe sot atij i mohohet dhe ska asnje te drejt sepse nuk ka librez se ka qen ushtar dhe shpesh e pyes se perse se morre librezen ai me thot se skam luftu per librez po per kosov ,andaj ai edhe sot jeton ne gjendje te veshtir ekonomike ndersa ne vend te tij mijra te tjer te cilet luften e kishin shiku vetem ne tv i gezojn te drejtat e tij dhe quhen veteran ndersa ai dhe shum ushtar te tjer as veteran nuk quhen sepse ne vendet e emrave te tyre figurojn emra qe kurr se kan pa luften
  Ai ushtari i cili thot nuk kam luftue per librez
  ai nuk ka te drejt te ankohet hiq
  perse nuk aplikon dhe librezen do ta ket
  nese ka qen me te vertet ushtar
  por ati siq po duket nuk po i takoika libreza sepse nuk paska qen fare ne luft

  se nuk ka Ushtar i UK-se qe 12 vite pas lufte e qe nuk e ka marr librezen qe i takon
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 13. #13
  Atdhetar n'damar Maska e Illyrian_King
  Antarsuar
  11-03-2011
  Vendndodhja
  Shqipri Etnike
  Postime
  516
  Citim Postuar m par nga Llapi Lexo Postimin
  Ai ushtari i cili thot nuk kam luftue per librez
  ai nuk ka te drejt te ankohet hiq
  perse nuk aplikon dhe librezen do ta ket
  nese ka qen me te vertet ushtar
  por ati siq po duket nuk po i takoika libreza sepse nuk paska qen fare ne luft

  se nuk ka Ushtar i UK-se qe 12 vite pas lufte e qe nuk e ka marr librezen qe i takon
  Kush te tha ty qe ushtar i UK-s osht ve ai qe ka librez?
  Hashim Thai n Rambuje u tha ndrkombtarve se UK-ja numron 11 mij ushtar, sot OVL-ja i ka 25 mij ushtar t regjistruar me libreza, kah dulen more burr keta 14 mij tjer?!
  Vlerat e lufts nuk i mohohen askujt, as Adem Jashari nuk ka librez t UK-s po kjo nuk ja mohon atij q osht legjend e pavdekshme e kombit ton.
  Kombi mbi t gjitha

 14. #14
  Perjashtuar
  Antarsuar
  27-02-2010
  Vendndodhja
  nga KOSOVA e SHQIPERIS
  Mosha
  34
  Postime
  2,800
  Citim Postuar m par nga Llapi Lexo Postimin
  Ai ushtari i cili thot nuk kam luftue per librez
  ai nuk ka te drejt te ankohet hiq
  perse nuk aplikon dhe librezen do ta ket
  nese ka qen me te vertet ushtar
  por ati siq po duket nuk po i takoika libreza sepse nuk paska qen fare ne luft

  se nuk ka Ushtar i UK-se qe 12 vite pas lufte e qe nuk e ka marr librezen qe i takon
  nese ke deshir eja dhe une do te njoftoja me dy ish ushtar te komandat Gurit nese ja ke ni zanin te cilet kan qen ne luft nga fillimi deri me 12 qershor dhe sot emrat e tyre nuk figurojn askun madje shoqatat e dala nga lufta as qe kan koh te merren me ta

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Citim Postuar m par nga Illyrian_King Lexo Postimin
  Kush te tha ty qe ushtar i UK-s osht ve ai qe ka librez?
  Hashim Thai n Rambuje u tha ndrkombtarve se UK-ja numron 11 mij ushtar, sot OVL-ja i ka 25 mij ushtar t regjistruar me libreza, kah dulen more burr keta 14 mij tjer?!
  Vlerat e lufts nuk i mohohen askujt, as Adem Jashari nuk ka librez t UK-s po kjo nuk ja mohon atij q osht legjend e pavdekshme e kombit ton.
  o burr tjeter muhabet eshte qfar je kah thue ti e tjeter ja spjegova une keti tjetrit
  te drejtat e nji veterani apo invalidi te luftes nuk munesh ti gezosh pa e pas librezen
  e librezen kush ka qen e kush ka dasht e ka marr
  por nuk do te thot qe ska pas raste edhe kur ushtari nuk ka qen ne list por me deshmitar e dhe me mendimin e eprorve te vet kjo pun u rregullue e rregullohet prap

  dhe per ata qe kan marr libreza edhe ata disa qe nuk kan qen fare ne luft tani do te shoshiten ata te gjith nji nga nji mos kini dert hiq
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,263
  Po kush ka dhen pak lek e ka bler librezen dhe eshte vetshpall ushtar i uqk,une di njerz qe kan ardh nga diaspora jan fotografu me uniform dhe kan shit patriotizem pa ken njeher ne luft.
  Dihet qe pas luftes na kan dal shume me shum ushtar e mos te flasim per komandanta se qe kishte ne te vertet.
  Keta djem qe jan hy ne grev eshte pasqyra me e mir se qfar shteti kemi,nje shtet qe ushtaraket e tij hyn ne grev urie ai shtet eshte katastrof.
  Keta ushtar po vujan per buken e gojes,keta nuk kan dashte te perzihen ne pislleqet qe te tjeret i kan ber dike qen sahan lipiresa te pushtetarve.
  Populli duhet ti perkrah keta ushtar sepse ket per popull ben luften dhe sakrifikuan qdo gje,kete perqrje te uqk e ka ber qeveria dhe heret a von po kjo qeveri do paguaj fakturen

 17. #17
  Perjashtuar
  Antarsuar
  15-12-2010
  Vendndodhja
  ....Europe...
  Postime
  1,155
  ...Drenikaku , po sikur te ishte Partia juaj ne pushtet ose Qeveri , keta ushtara as qe do te dilnin ne grev urie !!! a edin pse ??? se partia juaj te gjith keta kishte mi derguar ne hag ....sikur qysh i keni qu do e do ....

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,263
  Citim Postuar m par nga Hard Lexo Postimin
  ...Drenikaku , po sikur te ishte Partia juaj ne pushtet ose Qeveri , keta ushtara as qe do te dilnin ne grev urie !!! a edin pse ??? se partia juaj te gjith keta kishte mi derguar ne hag ....sikur qysh i keni qu do e do ....
  Hard kaka
  une nuk kam parti fare ,pra jam pak ma i menqur se ti,dhe per mu parti eshte kosova,po shifet se si i trajtoni ushtaret,ku ka ne bot qe te futen ne grev ish ushtaret sepse jetojn ne kushte mizerie dhe pa te drejta elementare keto i ka ber partia jot bre ne te te pshurrsha

 19. #19
  Perjashtuar
  Antarsuar
  15-12-2010
  Vendndodhja
  ....Europe...
  Postime
  1,155
  Citim Postuar m par nga drenicaku Lexo Postimin
  Hard kaka
  une nuk kam parti fare ,pra jam pak ma i menqur se ti,dhe per mu parti eshte kosova,po shifet se si i trajtoni ushtaret,ku ka ne bot qe te futen ne grev ish ushtaret sepse jetojn ne kushte mizerie dhe pa te drejta elementare keto i ka ber partia jot bre ne te te pshurrsha
  Drenikaku , leje mos rrej more drenikak se ti je LDD ose LDK n'parti t'shkinis , tash ketu ne forum shitesh kishe patriot me Vetfundosjen ....qe te dyja keta jan te dalura nga themelet serboshoveniste....

  qqqqyyyyyppppp kuqka keqe....

  P.s..ushtarve te uqk-s edhe te gjitha deshirat me ja plotsu realizu apet se apet ata e meritojn edhe me shum edhe kan te drejt edhe me shum te kerkojn qfar te dojn ata ...

 20. #20
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,443
  Veterant e UK-s, n ditn e 6 t grevs

  Para ndrtess s Qeveris s Kosovs, veterant e ish-Ushtris lirimtare t Kosovs, po vazhdojn grevn e tyre n ditn e gjasht. Ata than se jan t vendosur q t mos e ndrpresin grevn derisa t plotsohen krkesat e tyre. Kshilli grevist, po ashtu, paralajmroi se q nga dita e sotme, nuk do t komunikoj m as me zyrtar t institucioneve, e as me media.
  Rreth 50 veteran t UK-s, n ditn e gjasht t grevs para ndrtess s Qeveris s Kosovs, prsritn edhe nj her qndrimin e tyre se jan t vendosur ta vazhdojn grevn derisa t realizohen krkesat e tyre.  Veterant e UK-s, n ditn e 6 t grevs
  Para ndrtess s Qeveris s Kosovs, veterant e ish-Ushtris lirimtare t Kosovs, po vazhdojn grevn e tyre n ditn e gjasht. Ata than se jan t vendosur q t mos e ndrpresin grevn derisa t plotsohen krkesat e tyre. Kshilli grevist, po ashtu, paralajmroi se q nga dita e sotme, nuk do t komunikoj m as me zyrtar t institucioneve, e as me media.
  Rreth 50 veteran t UK-s, n ditn e gjasht t grevs para ndrtess s Qeveris s Kosovs, prsritn edhe nj her qndrimin e tyre se jan t vendosur ta vazhdojn grevn derisa t realizohen krkesat e tyre.

  Krkesa kryesore e grevistve sht q Institucionet e Kosovs t miratojn dhe zbatojn sa m par ligjin pr vlerat e lufts. Antari i Kshillit grevist, Ylber Selmani, n nj konferenc me gazetar, tha:Ne, lufttart e liris, q jemi n grev edhe nj her u drejtohemi t gjitha institucioneve dhe popullit t Kosovs se nuk e ndrpresim grev deri n realizimin e plot t krkesave tona. Nuk besojm m n asnj marrveshje gojore dhe nuk lejojm q kjo shtje t zvarritet. Krkojm nga Kryesia e Kuvendit q me procedur t prshpejtuar t sillet n Kuvend projektligji pr vlerat e lufts. Sa m shpejt q t jet e munduar t miratohet ligji duke i marr parasysh krkesat tona.
  Drejtuesit e Kshillit grevist than se numri i grevistve po rritet, kurse kryetari i ktij kshilli, Xhevdet Qeriqi, bri t ditur se gjendja e disa veteranve n grev sht prkeqsuar.
  Sot kemi pasur gjasht raste q kan krkuar ndihmn e mjekut, pr shkak t prkeqsimit t gjendjes shndetsore. Pr momentin gjendja sht e rnd, tha Qeriqi.
  Antari i Kshillit grevist, Ylber Selmani, deklaroi se nse institucionet e vendit nuk ndrmarrin dika n drejtim t realizimit t krkesave t tyre, si u shpreh ai, ata edhe mund ta ndryshojn formn e protests.
  Nse nuk veprohet shpejt nga institucionet, ne si Kshill, jemi t shqetsuar se durimit ton mund ti vij fundi dhe ta ndryshojm formn e protests. Ne po presim, por deri kur, kjo varet nga institucionet, deklaroi Sylejmani.
  Pos krkess q urgjentisht t miratohet dhe zbatohet ligji pr vlerat e lufts, ata parashtruan edhe krkesa t tjera, si: UK-s dhe lufts s saj ti bhet njohja politike duke e br si kategori kushtetuese; veterant e lufts, invalidt dhe familjet e dshmorve t ken trajtim nga Ministria e Mbrojtjes, e jo nga Ministria e Puns dhe Mirqenies Sociale; veterant dhe invalidt e lufts t ken imunitet dhe t mos ken ndjekje penale pr krime lufte.
  Ndryshe, grevistt t premten i vizituan disa nga prfaqsuesit e grupeve parlamentaret t Kuvendit t Kosovs, t cilt krkuan q t ndrpritet greva.
  Kjo krkes u refuzua nga grevistt, kurse prfaqsuesit e Qeveris s Kosovs deri m tash nuk jan marr me kt shtje.
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •