Close
Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 117 prej 117
  1. #101
    Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
    E une s'te kisha quajtur Djall fare. Por karkalec. Sepse hidhesh prej nje vetie ne tjetren. S'ka gje qe s'je.
    Ncuq, kete veti nuk e ka karkaleci....e sheh qe kam te drejte kur te them, qe ti vetem germa shqip sheh por je larg kuptmit te tyre.
    Per ta thene me shkurt, me shpresen qe te kuptosh gje kesaj here, meqe me pyete edhe sa personalitete kam, pergjigjia eshte kjo: kameleon qe ndryshon ngjyren kundra rrymes. Ne dashte "Allahu", mbase ti e kupton kete here


    Per ta mbyllur kete bisede ne menyre qe mos te humbase edhe qellimi i temes, pyetja e pare per ty eshte: cfare kerkon ne nje teme kur po flasim per njerez qe besojne tek dicka Supreme, kur ti nuk beson?
    Tjeter, thua qe je ateist dhe shqiptar. Nuk dukesh i tille, pse e them? Sepse nje ateist eshte i moderuar, jo ekstremist si ti. Madje jane ateistat dhe agnostiket (ku futem dhe une) qe mbajne Paqen Tolerancen mes njerezve te feve te ndryshme, sepse atyre nuk iu intereson te fusin hundet ne besimin e tjetrit dhe as ta fyejne. Ti ketu ben krejt te kunderten....
    Nuk je shqiptar, sepse shqiptari nuk i mat kurre gjerat me kutin e Fese, ndryshe prej teje qe na cave derrasat "allahu keshtu e ashtu"
    Shqiptaret jane njerez tolerante persa i perket cdo feje dhe jane njerez gojembel, ti nuk je i tille.

  2. #102
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga Yes* Lexo Postimin
    Ncuq, kete veti nuk e ka karkaleci....e sheh qe kam te drejte kur te them, qe ti vetem germa shqip sheh por je larg kuptmit te tyre.
    Per ta thene me shkurt, me shpresen qe te kuptosh gje kesaj here, meqe me pyete edhe sa personalitete kam, pergjigjia eshte kjo: kameleon qe ndryshon ngjyren kundra rrymes. Ne dashte "Allahu", mbase ti e kupton kete here
    Kameleoni s'ndryshon ngjyren kundra rrymes, por pro rrymes.
    Po s'ka lidhje, kameleon, karkalec, butak apo zvarranik, shqiponja te gjithe i drekon pa krip'!

    Per ta mbyllur kete bisede ne menyre qe mos te humbase edhe qellimi i temes, pyetja e pare per ty eshte: cfare kerkon ne nje teme kur po flasim per njerez qe besojne tek dicka Supreme, kur ti nuk beson?
    S'paske lidhje as te mbyllesh bisede. Kjo pyetje e hape biseden. Ja shiko:

    Kerkoj ate qe kerkojne njerezit qe kycen ne biseda. Kjo gje quhet kontribim ne mendimformim. Mund ta pershkruash edhe si parandalim ne perhapje te budallesise. Pastaj kerkoj ate qe kerkon ti kur ne njeren ane je besimtare e Allahut, por ne anen tjeter ke mendime, me te cilat e hedh poshte Allahun. Per shembull mendimi qe ke shprehe ne kete teme. Trego nese nuk te mjaftojne pergjegjet.


    Tjeter, thua qe je ateist dhe shqiptar. Nuk dukesh i tille, pse e them? Sepse nje ateist eshte i moderuar, jo ekstremist si ti. Madje jane ateistat dhe agnostiket (ku futem dhe une) qe mbajne Paqen Tolerancen mes njerezve te feve te ndryshme, sepse atyre nuk iu intereson te fusin hundet ne besimin e tjetrit dhe as ta fyejne. Ti ketu ben krejt te kunderten....
    Nuk je shqiptar, sepse shqiptari nuk i mat kurre gjerat me kutin e Fese, ndryshe prej teje qe na cave derrasat "allahu keshtu e ashtu"
    Shqiptaret jane njerez tolerante persa i perket cdo feje dhe jane njerez gojembel, ti nuk je i tille.
    Shqiptaret jane njerez tolerante, perfshire dhe mua. Por shqiptaret nuk jane skllever. Kur dikush i sulmon vlerat e shqiptareve, shqiptaret kane te drejte te vetembrohen, te sulmojne mrapa. Islami sulmon vlera shqiptare. Shqiptaret sulmojne islamin. Secili ne menyren e vete. Ligjdhenesi shqiptar e sulmon islamin duke e zevendesuar sistemin e normave te Allahut me sistem njeriu te normave. Rilindasit e sulmojne islamin me poezi, me dashuri per gjuhen, atdheun, vazhdimesine kombetare. Politikanet e sulmojne me injorance rrenjesore. Une e sulmoj me mjete te ndryshme, ne rend te pare me argumente, me deshmi. Por ne rend te dyte edhe me mjete, me te cilat i ka sulmuar Muhamedi kulturat joislame, pra edhe kulturen shqiptare: Me nencmime, poshtersime, ofendime. A jane jobesimtaret sipas Kuranit njerez per shembull te poshter? Atehere sipas Chinos Alalhu, Muhamedi e tjere jane gabele. Kaq shkurt eshte kjo loje. Si ti mua, ashtu une ty. Por kurre une i pari. Ky eshte shqiptari.

  3. #103
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
    Shqiptaret jane njerez tolerante, perfshire dhe mua. Por shqiptaret nuk jane skllever. Kur dikush i sulmon vlerat e shqiptareve, shqiptaret kane te drejte te vetembrohen, te sulmojne mrapa. Islami sulmon vlera shqiptare. Shqiptaret sulmojne islamin. Secili ne menyren e vete. Ligjdhenesi shqiptar e sulmon islamin duke e zevendesuar sistemin e normave te Allahut me sistem njeriu te normave. Rilindasit e sulmojne islamin me poezi, me dashuri per gjuhen, atdheun, vazhdimesine kombetare. Politikanet e sulmojne me injorance rrenjesore. Une e sulmoj me mjete te ndryshme, ne rend te pare me argumente, me deshmi. Por ne rend te dyte edhe me mjete, me te cilat i ka sulmuar Muhamedi kulturat joislame, pra edhe kulturen shqiptare: Me nencmime, poshtersime, ofendime. A jane jobesimtaret sipas Kuranit njerez per shembull te poshter? Atehere sipas Chinos Alalhu, Muhamedi e tjere jane gabele. Kaq shkurt eshte kjo loje. Si ti mua, ashtu une ty. Por kurre une i pari. Ky eshte shqiptari.
    ...vidi koj smotan si !!!

    Ti nuk ja ke haberin islamit, e goja paske te drejte te veprosh kunder islamit, citoj: "...edhe me mjete, me te cilat i ka sulmuar Muhamedi kulturat joislame."

    Mendon se Muhamedi e ka "shpik" islamin per me lan Chinon nat e dite pa gjum ???..........a ja u ke haberin permasave mbi te cilat flet ???....islamin e praktikojn 1,5 mrd. njerez ne bote !! (din me e shkrujt kete numer ???)......dhe cka mendon se mvaret nga 12 mio. shqiptare musliman ???.........a nuk e mendon, se pasojat do ti vuajm vet ne shqiptaret.....e ti kruhesh me Muhamedin ???..........jel si normalan bolane ???, ti nje jete te tere te mundoheshe per nje AUDIENC tek Muhamedi, nuk do te mjaftonte ajo jete, qe te zesh rradhen me ja i shpreh "pakenaqesite" atij drejtperdrejt....as me letra postare e as me email....me pare do te kesh mundesi tja puthish mihirin papes se muhamedit....

    Pra, thelbi i masalles eshte ???.........ti ke nje mendim fshataresk, dhe mundohesh me metoda fshatareske te shpalosh ate ne opinion goja me tregu pak "mend"....se te kena ndoshta me te mencurin e asaj familjes torbaxhive nga gjakova....shih shpici, ne boten e te rriturve jashta gjirit te ngusht familjare, je asgje tjeter, vetemse nje prej 15 mio. shqiptareve.....dhe perpos atyre 10 anetareve te familjes, pjesa tjeter e shqiptareve ta pallon deri ne kurriz....ndash me te drejte, ndash pa te drejte.....

    pfuiiiii !


    tung
    albanish by nature

  4. #104
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar mė parė nga Nuh Musa Lexo Postimin
    ...vidi koj smotan si !!!
    Allahu bashke me Manatin, Uzen dhe Aishen!!!!
    Ti nuk ja ke haberin islamit, e goja paske te drejte te veprosh kunder islamit, citoj: "...edhe me mjete, me te cilat i ka sulmuar Muhamedi kulturat joislame."
    Te djeg e verteta ty Tunxh??!!
    Mendon se Muhamedi e ka "shpik" islamin per me lan Chinon nat e dite pa gjum ???..........a ja u ke haberin permasave mbi te cilat flet ???....islamin e praktikojn 1,5 mrd. njerez ne bote !!
    A e din ti Tunxh se sa milliard njerez e hane mishin e derrit apo ate te qenit??!!...sa miliard njerez e perdorin alkolin??!! Sa miliard njerez e peshtyjne ISlamin??? A esht eky nje argument qe ti duhet te jesh si shumica???!!
    ti nje jete te tere te mundoheshe per nje AUDIENC tek Muhamedi, nuk do te mjaftonte ajo jete, qe te zesh rradhen me ja i shpreh "pakenaqesite" atij drejtperdrejt....as me letra postare e as me email....me pare do te kesh mundesi tja puthish mihirin papes se muhamedit...
    ....ahahahaah..ty sa jete do te te duheshin t'i kerkoje nje "audience" Hitlerit.......na hape barkun, o Tunxh!!!
    Pra, thelbi i masalles eshte ???.........ti ke nje mendim fshataresk, dhe mundohesh me metoda fshatareske te shpalosh ate ne opinion goja me tregu pak "mend"..
    Si ai mendimi yt aty me lart, sipas t ecilit analfabeti harap na qenka i denje per t'i kerkuar "audience"......ahahahahahah....hajde derr me zile, hajde!!!
    je asgje tjeter, vetemse nje prej 15 mio. shqiptareve...
    Ne krahasim me mizerine harapo-magjype, eshte privilegj!!!
    Po te perdoresh sadopak ate pak tru qe nuk te ka cof akoma, duhet ta dish se sado qe krimbat jane te panumert, nuk mund te krahasohen asnjehere me shqiponjat.........!!!
    ..dhe perpos atyre 10 anetareve te familjes, pjesa tjeter e shqiptareve ta pallon deri ne kurriz....ndash me te drejte, ndash pa te drejte.....

    pfuiiiii !
    Oj fare e kermes se turkut!! Asnjehere nuk te kane permendur anetaret e familjes....asnje shqiptar i denje per te qene i tille, nuk e ben kundrejt nje shqiptari tjeter!!! Ptu ty, mbeturine turku!!
    Jarigas

  5. #105
    Kete teme nuk e kam vendosur qe ju te shaheni me njeri tjetrin, apo te merreni me Fe ne vecanti. Ketu po flitet per Njeriun qe beson, nuk ka rendesi se ne cilin Zot beson dhe menyren me te cilen beson. Keshtu qe, ju lutem nese eshte e mundur, fyerjet dhe te marrurit me nje Fe te caktuar, nuk kane vend. Nuk eshte ky qellimi i kesaj teme.

  6. #106
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga Nuh Musa Lexo Postimin
    ...vidi koj smotan si !!!
    Pse une i tille? E vetmja qe tregon artikulli im, eshte se ate instance, te cilen gabele te lloj-llojshem e quajne Zot dhe i kane bere shqiptaret me dhune ta quajne Zot, Chino e urinon ne goje. Ti i frikesohesh, une ia shiloj robt. Dhe ty kjo te pelqen. Sepse ndryshe nuk do flisje serbisht, pasi te kam thene se sa here flet, Chino Allahun e shnderron ne WC. Une jo smotan, por magjistar fare. Inekzistentet i bej WC.

    Ti nuk ja ke haberin islamit, e goja paske te drejte te veprosh kunder islamit, citoj: "...edhe me mjete, me te cilat i ka sulmuar Muhamedi kulturat joislame."
    Nuk ben te pyetesh magjypet per islamin. Sepse ata cdo here do e cmojne. Duhet te pyeten faktet. Fakte jane ato qe shkruajne ne Kuran. Krime te njepasnjeshme. Aso qe kalojne krimet e Hitlerit, Milloshevicit, Stalinit bashke.

    Nese e pyet ndonje shkavell mbi Milloshevicin, do te te thote "Chino nuk ia ka haberin Milloshevicit, ideve paqesore, madheshtise se tij". Te njejten e ben ti ne lidhje me Islamin.

    Jemi teper popull i mencur per te deshtuar ne analfabetizmin arab.

  7. #107
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
    Pse une i tille? E vetmja qe tregon artikulli im, eshte se ate instance, te cilen gabele te lloj-llojshem e quajne Zot dhe i kane bere shqiptaret me dhune ta quajne Zot, Chino e urinon ne goje. Ti i frikesohesh, une ia shiloj robt. Dhe ty kjo te pelqen. Sepse ndryshe nuk do flisje serbisht, pasi te kam thene se sa here flet, Chino Allahun e shnderron ne WC. Une jo smotan, por magjistar fare. Inekzistentet i bej WC.



    Nuk ben te pyetesh magjypet per islamin. Sepse ata cdo here do e cmojne. Duhet te pyeten faktet. Fakte jane ato qe shkruajne ne Kuran. Krime te njepasnjeshme. Aso qe kalojne krimet e Hitlerit, Milloshevicit, Stalinit bashke.

    Nese e pyet ndonje shkavell mbi Milloshevicin, do te te thote "Chino nuk ia ka haberin Milloshevicit, ideve paqesore, madheshtise se tij". Te njejten e ben ti ne lidhje me Islamin.
    Jemi teper popull i mencur per te deshtuar ne analfabetizmin arab.
    .....gjeniale........kjo vlen edhe per teje chinush ???, apo JO ???....

    Nese po, pse ???

    Nese jo, pse ???

    hajt tung....

    PS: edhe njeher, GJENIALE......si don ta shohesh malin, kur te pengojn drunjet me e pa....
    albanish by nature

  8. #108
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar mė parė nga Yes* Lexo Postimin
    Kete teme nuk e kam vendosur qe ju te shaheni me njeri tjetrin, apo te merreni me Fe ne vecanti. Ketu po flitet per Njeriun qe beson, nuk ka rendesi se ne cilin Zot beson dhe menyren me te cilen beson. Keshtu qe, ju lutem nese eshte e mundur, fyerjet dhe te marrurit me nje Fe te caktuar, nuk kane vend. Nuk eshte ky qellimi i kesaj teme.
    ...oj moter, kerkoj ndjese !!!

    Por pasiqe moderatoret nuk e shohen te arsyeshme te nderhijn dhe te ndalojn urrejtjen, mendoj se duhet ketyre sharlataneve te ja u nderpresim hovin ne cdo hap.

    flm
    albanish by nature

  9. #109
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga Nuh Musa Lexo Postimin
    .....gjeniale........kjo vlen edhe per teje chinush ???, apo JO ???....

    Nese po, pse ???

    Nese jo, pse ???

    hajt tung....

    PS: edhe njeher, GJENIALE......si don ta shohesh malin, kur te pengojn drunjet me e pa....
    Nuk mund te vleje per mua ajo fjali. Une po grindem me "Zotin" per shkak se ky po kerkon krime, e lere me me njeriun. Per ata si ti qe s'kuptuan: Po ia shiloj Allahut robt kur po kerkon te kryejme krime, e lere me Milloshevicit. Krimi per mua eshte krim, pavaresisht nga kush kryhet. Nese Allahu lejon dhunen, nuk e ben kjo gje dhunen per mua nje mjet legjitim. Nese Allahu lejon incestin, nuk behet incesti per mua gje legjitime. Nese lejon Allahu vrasjen e jobesimtareve shqiptare, ia shiloj Allahut robt. Kaq e thjeshte e konstante kjo filozofia ime.

  10. #110
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anėtarėsuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Pershendetje. Ne temat shpirterore eshte me interes te shprehim vetveten dhe me pas ti rrotullohemi postulateve, per te kerkuar se si duhet te jemi. Une mendoj se secili nga ne eshte produkt i nje realiteti ku ai ka line dhe eshte rritur.Secili nga ne eshte nje qelize me vete e cial eshte e formuar 50% nga trashegimia familjare dhe pjesa tjeter nga mardhenia me ambjentin.Keshtu nuk eshte e mundur qe te percaktojme vetveten si nje qenje jo besimtare ose besimtare, pasi ne jemi nje realitet produktiv sipas asaj qe thashe me lart.Nuk beson ne zot thote dikush ne menyre te pa pergjegjeshme, por a mund te me thote se ne sjelljen e tijnuk ka ndikime te nje sjellje sipas nje doktrinimi te caktuar, si kuranore,biblik, marksist, etj.Te gjitha doktrinat besime jane,njera e gjen zotin ne qiell,te tjetra ne toke.Te gjitha ne fund te fundit kane nga nje liber ku referohen per edukimin shpirterore tek njeriu, pra monitorimin e ndergjegjes se tij.Te gjitha keto jane kulturime me tipare te ndryshme.Pra me nje fjale keto jane softuare qe i jane montuar njeriut ne koke, dashje pa dashje , per te reflektuar dhe krijuar mardhee mes nje ritjetrit dhe natyren.Nuk mund te egzistoje ne kete bote nje qenie e vetme dhe sikur kopil, qe te thote se ne sjelljen e tij nuk reflekton sipas asaj qei eshte imponuar,apo mesuar.Me trego si han dhe te them se cfar besimi vjen,me thuaj se cfar shije ke per arredimin e shtepise dhe te them se nga cfar kulture vjen,me thuaj se si reagon ndaj nje problemi te caktuar dhe lehtesisht do te kuptojme se nga cfar doktrine je, etj.Pra lodhemi kot per te percaktuar cilesite e njeiut qe beson, pasi te gjiothe ne je mi ato qe besojme.Qeniet qe nuk besojn ne menyren tone mund te jene vetem UFO-t.Prandaj dhe Dollari amerikan thote "ne besojme ne zot", pasi pranojne se nuk ka mundesi te kete individe te tille, pasi ne jemi ashtu si sillemi dhe kjo sjellje, eshte rrjedhoje e nje kulturimi , apo doktrinimi. Ne te gjthe jemi nje produkt made in albaia, ku brenda saj ka romen, bisantin, osmanizmin, komunizmin.nje produksion i tille deri me sot eshte i pa deshirueshem ne strukturat perendimore.
    Atehere?...........

    Ne kemi vetem nje te drejte , qe te jemi kerkues,ndaj me te mires doktrine, qe i sjell nje jete me cilesore popullit, tone referuar vetes, rajonit me te cilin kufizohemi ,apo komuniteteve me te ciat kerkojme bashkejetese. Keto transformime natyrisht qe po ndodhin, por nese kemi interes qe ti pershpejtojme ,atehere duhet qe elita te jete me e pergjegjeshme, per ti paraprire dhe udheqequr mbare shoqerine.
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  11. #111
    Alter ego Moderatus Maska e yllbardh
    Anėtarėsuar
    18-08-2007
    Vendndodhja
    as vetė se di.... :)
    Postime
    808
    Feja pa rregulla eshte si ushtria pa ushtare.Ke pare ndonjehere ndonje budist pa rregulla?Si bejne keto Joga apo fiskulturen e mengjesit qe ua mesoi Mao Ce Duni.

    Te jesh pa rregulla do te thote te jesh ne kaos.Mos dish se kush eshte e mire e kush e eshte e keqe.Si te vleresosh dhe si te gjykosh njerzit dhe dukurite.
    Nga vlerėsimi shumė lehtė mundė tė kalosh nė de-vlerėsim, njashtu sikurse nga gjykimi nė paragjykim gjėra tė cilat karakterizojnė mendje ngushtėt tė cilėt shohin vetėm bardhė dhe zi.

    Mendja eshte gje e madhe por jo te gjithe e fusin ne pune.Njutoni vetem me nje koker molle zbuloi Ligjin e Gravititeti jo sepse kristianet mendojne se per shkak te molles zbriti Ademi dhe Eva nga parajse ne toke porse sepse Njutoni mendoi se Molla smund te ngjitet dot lart vetem pasi te kete hyre njehere ne token e vdekur dhe pastaj te ringjallet si filiz i ri per nje bote tjeter.Kultura e Njutonit eshte kultura e pyetjes, mendimit dhe diturise per te zbuluar mrekullite dhe ligjet e Zotit dhe jo per ta qaujtur kete bote rastesi sic bejne ateistet.Nje ateist kur i bie molla ne koke thote rastesia ndersa Njutoni si besimtar i Zotit mendoi per ligjin e Zotit ne natyre.Besimtari e shikon jeten si mrekulli kurse ateisti si fenomen ose rastesi, thojne te diturit dhe te urtit.
    A e dinė ti qė Newton ishte alkimist kur ai zbulon kėté, gjė e cila bie ndesh me ēdo religjion Abrahamik( ose nė variacionin tjetėr Ibrahimik ).

    Dhe qė t'i kthehemi temės, e cila paska devijuar shumė nga moskuptimi i saj, sipas mendimit tim njeriu qė beson mundė tė karakterizohet nė tri kategori:
    1. Ai besimtarė qė vepron sipas ēdo presje dhe pike nė shkrimet e tij tė shenjta. Ku zakonisht si rezultat i kėsaj ky person fiton vetin e mendje ngushtėsisė dhe kurrsesi nuk pranon realitetin.
    2.Ai "besimtarė" qė besimin e ka si pronė pėr tė mbrojtur interesat personale dhe
    3.Besimtari modernė pėr tė cilin religjioni ka karakter personal.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga yllbardh : 24-01-2012 mė 06:49
    Shqiptari qė derdhė gjak shqiptari nuk meriton tė quhet shqiptarė

  12. #112
    Hahaa yllbardh ē'mė bėre tė kujtoj me kėtė temė, pothuajse e kisha harruar fare.
    Pjesa mė e lezetshme pėr mua tek kjo temė, kanė qenė ato "gėrricjet" e mia me Chinon, sepse e kishte ves tė mė "ngacmonte" shpesh, por gjithmonė ia merrnim njėri tjetrit me sportivitet dhe e kalonim me tė qeshura.
    Nuk e di si m'u pat shkrepur pėr kėtė temė, por do ketė qenė periudha kur kisha simpati pėr budistėt, mė ngjanin pak mė ndryshe me ato besimet me tė cilat kisha "provuar". Qoftė pėr atėherė! : D
    Lėre pastaj ato postimet ku kam pėrmendur Crowley hahah Sa i madh ka qenė ky! Ai mė kujton atė proverbin: "Nė shpirtin e njė 'budallai' ka vend gjithmonė pėr njė ide tė madhe"
    *
    Besimi pėr mendimin tim ėshtė thellėsisht personal, ka tė bėjė me anėn e brendshme tė njeriut. Ēdo njeri ėshtė i lirė pėr tė besuar apo mos besuar ēfarėdo qoftė, dhe ėshtė gabim tė ndėrhysh nė diēka kaq intime tė njeriut. Mė ka ndodhur shpesh ta bėj kėtė gabim, pra tė fus hundėt nė besimin e tjetrit, edhe pse nė mendjen time e ka justifikuar veten se ia kam me qėllim tė mirė. Por tani e mendoj ndryshe; nuk kam asnjė tė drejtė tė ndėrhyjė nė diēka shpirtėrore qė nuk mė pėrket, qė nuk ėshtė e imja... Ēdo njeri ėshtė i lirė tė zgjedhė vetė se ēfarė ėshtė e mira pėr tė, dhe nėse ia duam dikujt vėrtetė tė mirėn: e mira ėshtė ta pranojmė dhe ta duam pėr atė qė ėshtė, dhe tė respektojmė besimin e tij. Madje nėse vėrtetė ia duam tė mirėm; t'i qėndrojmė pranė dhe ta shohim vetė sesi pėson atė ndryshimet e dalėngadalta, vetėkorrigjimet, ngritjen shkallė shkallė duke u pasuruar si shpirtėrisht po ashtu edhe mendėrisht...
    Besimi ashtu siē ka anėn e brendshme si njė klimė shpirtėrore, po ashtu ka edhe pjesėn e dukshme. Kjo pjesė e dukshme pėrbėn shprehjen e besimit tė tij me anė tė veprimeve nė jetėn e pėrditshme. Ashtu siē ėshtė puna njė Dashuri qė duket, ashtu ėshtė edhe Besimi njė Dashuri qė duket.

  13. #113
    Enraged Maska e Scion
    Anėtarėsuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    Besimi® eshte marke e regjistruar e "The Abraham Religions with Sons & Co."
    What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

  14. #114
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    30-11-2011
    Postime
    9
    Citim Postuar mė parė nga Nuh Musa Lexo Postimin
    .......si don ta shohesh malin, kur te pengojn drunjet me e pa....
    Shprehje shume e bukur kjo. Ku e ke lexu?

  15. #115
    i/e regjistruar Maska e EXODUS
    Anėtarėsuar
    15-06-2003
    Vendndodhja
    Intravenous..
    Postime
    1,667
    Une kam nje mendim si ky me poshte, qe mbase(mbase!) devijon pakez nga qellimi primar i temes, mgjth perpjekja ja vlen!
    Ai materiali i sjelle ka 'vlera' pasi e kryen indirekt funksionin e 'perkufizimit' te nje besimtari, por besimtaret "nuk besojne" tek ajo qe ata 'duhet' (apo jane nisur) te besojne, pasi interpretimi prej tyre i nje besimtari te devotshem, te cilit enderrojne t'i perngjasin, kalon neper 'deshira'(do i'u a hiqja komplet kredibilitetin nese do u kepusja termin interes edhe pse shume prej tyre e kane me merite po te tyren) personale dhe rrjedhimisht subjektivizohet akti final(ai i formimit te nje individi te quajtur besimtar per koke...lol) C'dua te nenkuptoj une me kete? Jane shume, por shume te paket ata besimtare 'te ndergjegjshem' per ate qe besojne dhe aq mė sporadik eshte praktikimi i ketij lloj besimi ne rrethana reale. Ketyre speciesh eshte mire qe sapo t'i kesh kuptuar t'u rrish sa me larg se perndryshe 'te ndyjne' edhe ate pak respekt(logjike e pranueshme) qe mund te kishe krijuar per "Zotin" e tyre!

    Nga kendveshtrimi im personal, si ky eshte ai qe beson, ne te vertete, fatkeqesisht! Njeriu majmun do e kaperceje ate 'uren e iluminimit shpirteror' vetem e vetem kur te kuptoje se po ai vetė, nuk eshte(jane) mė te rendesishem sesa pjesa tjeter e oazit te pafund krijesash!!

    Tani t'i rikthehemi thelbit te temes: Tolerance?!? puh-lease!!

  16. #116
    i/e regjistruar Maska e Ceni-1
    Anėtarėsuar
    18-10-2012
    Vendndodhja
    Kosove
    Postime
    832

    Pėr: Si eshte nje njeri qe beson?

    Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin

    Njeriu qe beson, flas per besimin e krishtere, nuk beson se do te jete "i moralshem" apo "i bute", apo "i sjellshem". Te gjitha keto atribute mund te jene derivate te besimit, por nuk jane thelbi i tij. Une besoj pasi une dua te njoh Krijuesin Tim, dua te perjetoj transformimin tim fizik dhe shpirteror, qe vjen si rezultat i hapjes se zemres sime per Perendine. Ndryshimi vjen fale Hirit te mistershem te Perendise, qe brenda shpirtit tim sjell transformime te gjithashme te dukshme e te padukshme. Qellimi final i imi, nuk eshte te jem nje njeri i moralshem, por te behem me Hirin e Perendise, nje njeri i shenjte. Pasi vetem njerezit e shenjteruar do te kene fatin te jene ne prani te te Tereshenjtit.

    Albo
    Albo ti deshiron ta njohesh , dhe vete e thua se eshte vetem nje deshire e jotja ! Dhe dije kete , pa nje zemer te paster , dhe nje shpirt te udhezuar , kurre nuk do te mund te arrijme njohjen e Zotit !

    Nje njeri qe beson duhet te jete : nje njeri i thjeshte , i devotshem ,i sinqerte , i urte , tolerant , i sjelleshem me prinderit , me vllezerit , motrat , farefisin , fqinjet etj .

    Nje njeri qe vret njerez , qe bene kurveri , se besoj se beson ne Zot , se po te kishte besuar nuk do te kishte guxuar ti bente keto krime !

    Albo , pa qene i moraleshem as Zoti s'te bene te 'shenjte' ! Zoti i afron afer vetes dhe meshires se Tij vetem roberit e moraleshem . Kurse tipat si ty qe i perjashtojne roberit e Tij prej forumit Zoti nuk i don ! Sa njeriun e kishe perjashtu prej forumit , e si te jete athere qellimi morali per ty !

    Edhe vrasesi mund te pretendoj se eshte ' ishenjte' te Zoti ! Por , ate vetem mendja e tij e mashtron . Te jesh i udhezuar dhe afer Zotit , do te thote qe gjuha jote te flet vetem fjalet e drejta te miratura nga Zoti , dhe qe gjymtyret e tua veprojne vetem ate cfare eshte i kenaqure Zoti . Ky eshte besimi i vertet ne Zotin e Vetem , pa nene dhe baba Albo !
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ceni-1 : 30-10-2014 mė 18:13
    “Fe e vetme (e pranuar) tek Allahu ėshtė Islami” (Ali Imran, 19).

  17. #117
    i/e regjistruar Maska e user010
    Anėtarėsuar
    21-05-2010
    Postime
    1,219

    Pėr: Si eshte nje njeri qe beson?

    Titulli i temes perbehet nga nje pyetje e pergjithshme "Si eshte njeriu qe beson"?

    Vet tema perbehet nga nje text qe pershkruan nje besimtar te nje feje specifike (te cilen nuk mundem te identifikoj).

    Nuk e kam te qart, pyetja eshte per besimtaret e c'do feje, apo per besimtaret e kesaj fes me siper (te clien nuk e njoh)?

Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •