Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 18
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-05-2002
    Postime
    204

    ndihme ne italisht

    Dua te jap nje provim ne italisht qe te marr disa kredite.
    Ndodhen ne USA dhe megjithese se kam harruar italishten me duhet te rikujtoj pak rregullat e gramatikes.

    Ka ndonjeri ndonje material qe mund mund te ma dergoje ose ndonje sit?

    faleminderit

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e gera
    Anėtarėsuar
    15-05-2002
    Postime
    10
    hey "master" per kur te duhem, se ndoshta mund te te ndihmoj, por jo menjehere

  3. #3
    maniac AMORPHIS fan Maska e Jeans-boy
    Anėtarėsuar
    18-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    239
    master
    ti e njeh italishten,apo jo?
    nese eshte thjesht se ke frike se kujtesa te ka braktisur,futu ne ndonje sit italian, chat p.sh. apo dicka tjeter, sa per te rifituar shprehite
    Ne Itali, ne fakultetet"lingue e lettere" gjen pa problem librin qe te duhet,Ma merr mendja se e njejta gje eshte edhe aty te ty, Pse nuk shkon te katedra e italishtes ne fakultetin me te afert te
    gjuheve te huaja dhe te pyesesh
    nuk e di se cfare studion dhe sa mund te te ndihmoje kjo qe te thashe...


    jashte teme:
    njeri donte te bente soxhornon dhe vente 4-5 here ne jave ne kuesture se s'po i pergatiste dot te gjitha shkresat qe i kerkonin.
    Aty takonte gjithmone te njejtin polic , i cili i thoshteo shiko se duhet bere kjo ,po shiko se duhet bere ajo..dhe ky tipi na ishte lodhur shume.Pas shume vuajtjesh mbaron pune dhe i thote atij policit:
    grazie dio che ho finito perche mi hai fatto il militare!
    A e merr me mend se cfare donte t'i thoshte?ta them une:
    shyqyr zotit qe mbarova pune , se me bere zbor me bere!

    Spero , la mia storia ti abbia piaciuta.In bocca al lupo per l'esame!
    Ciao-ciao
    ...niente che amassi di piu'...

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e ChuChu
    Anėtarėsuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    nyc
    Postime
    3,400
    Master, gjete ndonje site te dobishem ti se dhe une dua te jap 3 klasa italisht provim per te marre credite. Kam kohe qe jam larguar nga Shqiperia, dhe mos praktimi i italishtes me ben te dukem si guake sa here perpiqem ta flas
    Nda ndonje info te dobishme po pate mundesi, se pak nga pak me duhet te filloj te pergatitem.

    Faleminderit, "Kuqalashja"

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e elbasan
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Postime
    75
    Mire te thote Jeans-boy. Shko tek katedra e gjuhes italiane dhe aty do gjesh me siguri libra, ose metoda per te gjitha nivelet.
    Po ne biblioteke nuk keni gazeta italiane ju? Shko njehere dhe shiko.

    Nje pyetje kam. Si ti Masteri dhe ti Kuqalashe keni thene qe keni per te marre kredi. Meqe nuk jam ne Amerike nuk e kuptoj se c'do te thote. A mund te ma shpjegoni?

    Ne Shqiperi kredi mund te marresh vetem nga banka. Kuptim tjeter te kesaj shprehjeje une nuk njoh.

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e ChuChu
    Anėtarėsuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    nyc
    Postime
    3,400
    Elbasani: "Nje pyetje kam. Si ti Masteri dhe ti Kuqalashe keni thene qe keni per te marre kredi. Meqe nuk jam ne Amerike nuk e kuptoj se c'do te thote. A mund te ma shpjegoni?
    Ne Shqiperi kredi mund te marresh vetem nga banka. Kuptim tjeter te kesaj shprehjeje une nuk njoh"


    Elbasani, nqse ai me lart eshte sensi juaj i humorit ose i sarkazmes, do ju keshilloja te perpiqeshit njecike me shume per te arritur efektin e duhur. Mgjte nese ti vertet nuk e di, po te jap nje shpjegim perciptazi. E para, fjala qe une dhe Master kemi perdorur eshte "kredite", jo "kredi". Nuk besoj se ne Shqiperi merrni kredite nga banka, apo jo?
    Per tu diplomuar nga nje universitet amerikan (te pakten te ky imi) duhet te kesh 120 kredite, dhe cdo klase ka 3-4 kredite. Disa prej nesh (me te zgjuarit, ehh), vendosin te japin provime e t'i marrin keto kredite pa vajtur fare ne klase. Kjo eshte nje menyre e shpejte dhe e lire per te hequr qafe shume klasa. Neperjmet provimeve te italishtes qe kam ndermend te jap, heq qafe 15 kredite menjehere, qe eshte ekuivalente me nje semester te tere te vajturi ne shkolle. Shpresoj t'ju kem dhene te pakten nje ide se c'jane kreditet.

    Qofsh mire,
    Kuqalashja!

  7. #7
    Konservatore Maska e Dita
    Anėtarėsuar
    17-04-2002
    Postime
    2,925
    Pershendetje per ju qe kerkoni ndihme.

    Kerkova pak ne internet. Mberrita ne kete faqe. Nuk di sa do t'ju hyje ne pune.

    Klikoni tek linku me poshte dhe brenda tij tek linku linguaitaliana.zip ku e gjeni materialin e permbledhur.


    http://www.mauriziopistone.it/linguaitaliana.html


    Do shoh mos gjej gje tjeter.
    A mund te me tregoni se per kur e keni planifikuar provimin?


    Dita!

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e elbasan
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Postime
    75
    Kuqalashe,

    une e kisha me te vertete kur pyeta. Ajo e imja nuk ishte as humor, as sarkazem. Te kerkoj te falur nese u ofendove nga ajo qe pata shkruar.
    Une thashe qe nuk jam ne Amerike, keshtu qe nuk e di se si funksionojne Universitetet atje. Une di si funksionojne keto ku jam une.

    Tani e kuptova qe kur thoni kredite e keni fjalen per deftesa / vertetime qe merrni kur keni mbaruar nje kurs, ose klase sic i thua ti.


    Gjithe te mirat,

    elbasan

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-05-2002
    Postime
    204

    faleminderit miq

    Ju falenderoj te gjitheve per ndihmen qe keni dhene.

    Dita..provimin e merr kur te duash. Une planifikoj ta marr ne fund te ketij muaji.Ai siti qe me ke rekomanduar qenka i mire.

    Elbasan puna e atyre krediteve me pak fjale eshte keshtu.Ne USA, per te marre diplome nuk te imponojne nje program te caktuar kursesh. Te lene ty te zgjedhesh se cfare klasash do marresh. Psh...te gjithe studentet e inxhinierise ne shqiperi e Itali studiojne vitin e pare te njejtat gjera. Te dytin te njejtat gjera. Ne USA jo. Cdo klase qe merr ne USA, ne baze te veshtiresise, ka piket e veta qe quhen kredite. Psh Calculus 3 mund te kete 5 kredite ndersa Anglisht I ka vetem 2. Per te marre dipllomen e kolegjit duhet qe te kesh mbi 120 kredite dhe nese po studion per inxhienri mbi 60 duhet te jene ne dege te kesaj fushe dhe jo sport e gjuhe e huaj psh. nese studion anglisht mbi 60 duhet te jene ne dege qe kane lidhje me anglishten dhe jo matematike. Nuk e di sa mire e shpjegova.

    Kuqalashja..perfundimisht porosita nje metode italishteje nga shqiperia. Une gjithe diten vetem gaztetat italiane lexoj ne internet prandaj nuk duhet ta kem shume te veshitire por kohet e foljeve jane nje cik si te ngateruare dhe duhen perseritur.
    Provo kete linkun qe ka vene DITA sepse eshte interesant.tek e fundit mbasi te mbaroj une pune me librin ta dergoj ty.

    edhe nje here faleminderit

  10. #10
    Konservatore Maska e Dita
    Anėtarėsuar
    17-04-2002
    Postime
    2,925
    Pershendetje juve qe deshironi te jepni provimin.

    Master, me vjen mire qe paska qene i mire ai sit. Une ne mungese te kohes nuk pata mundesi te shikoja tamam brenda tij.


    Nese do te keni ndonje pyetje ne gramatike do te mund t'ju ndihmoj.

    Per kete mjafton te shkruani ne kete teme te hapur se cfare pyetjesh do t'ju lindin.
    Meqe forumin e vizitoj shpesh, do te mund t'i shikoj dhe t'ju jap pergjigje. Mos ngurroni.


    Suksese dhe ta merrni me sa me shume pike provimin.

    Pershendetje!
    Dita

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-05-2002
    Postime
    204

    rrofsh

    Rofsh Dita

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e ChuChu
    Anėtarėsuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    nyc
    Postime
    3,400
    Elbasan, te pershendes. Ishte thjesht nje keqkuptim.

    Dita, faleminderit shume, je e vecante!


    Master: metoda e italishtes eshte shqip-italisht, apo vetem italisht? Do e cmoja shume nese do mund te ma dergoje pasi te mbarosh, mund te merremi vesh dhe privat (and yes, of course I will send it back to you) Per sa kredite do e japesh provimin? Une do marr nivelin 2, 3 dhe 4, te cilat jane 5 credite secila. Me kete menyre hoqa qafe dhe ca klasa te tjera, si matematika, fizika e nje histori. Kam vendosur te mbaroj brenda tre vitesh me cdo kusht, e po e sforcoj disi veten time

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-05-2002
    Postime
    204
    Metoda duhet te vije per nja 3 jave sepse atehere vjen ky kusheriri im nga Shqiperia.
    CLEP test per gjuhe te huaj jepet shume shpejt prandaj mua shume pak kohe do me nevojitet.
    Sa te mbaroj pune do ta dergoj pa problem fare.
    Maksimumi i krediteve eshte 15 me duket dhe une per 15 do shkoj.
    Edhe une si ti dua te mbaroj shpejt se nuk shtyhet larg shtepise.
    Gjithsesi do flasim prapre.

  14. #14
    Perjashtuar Maska e Prototype
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    1,450
    po pse nuk shkon ne ndonej librari atje ku shiten libra per italishten me sa di une i ka per te gjitha gjuhet e botes madje kam pare edhe per shqiperine .

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-05-2003
    Postime
    7
    po te shkosh ketu http://www.uvm.edu/~cmazzoni/3gramma...ica/index.html gjen diēka qe mund te te beje pune

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e ChuChu
    Anėtarėsuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    nyc
    Postime
    3,400

  17. #17
    Kuqe,akoma nuk i ke marre ato 15 kreditet e shkreta?
    Per te testuar kapacitetin tuaj te italishtes ju keshilloj kete adrese interneti: www.iluss.it
    Per me shume: http://italian.about.com/cs/grammar/
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga helios : 22-06-2003 mė 06:20
    U let him hold a gun 2 ur head during sex?I thought u were a feminist
    Usually he takes the clip out

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-03-2006
    Postime
    296

    Pėr: Ndihme ne italisht

    edhe ketu eshte nje fjalor italisht shqip ka shume materjale qe nevojiten per mesimin e gjuhes
    kurse faqja eshte ketu gjuha italiane
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga aimilius : 10-02-2018 mė 11:16

Tema tė Ngjashme

  1. Varfėria dhe mizerja.
    Nga DI_ANA nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 125
    Postimi i Fundit: 18-01-2017, 05:25
  2. Wehhabizmi sipas Ehl-i Sunnetit
    Nga Bani gjk nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 22-10-2009, 12:28
  3. Ēlirimi i Frymės
    Nga Matrix nė forumin Komuniteti protestant
    Pėrgjigje: 59
    Postimi i Fundit: 12-08-2005, 12:55

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •