Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 23
  1. #1
    Atdhetar n'damar Maska e Illyrian_King
    Anëtarësuar
    11-03-2011
    Vendndodhja
    Shqipëri Etnike
    Postime
    516

    Më shumë se 100 vajza nga Shqipëria janë martuar në Serbi



    Më shumë se 100 vajza nga Shqipëria janë martuar në Serbi

    Novi Pazar, 19 maj - Momir Kovaçeviq, përfaqësues i shoqatës "Stara Rashka", ka theksuar se më shumë se 100 vajza nga Shqipëria katër vitet e fundit janë martuar në Serbi, në Novi Pazar, Sjenicë, Tutin dhe Nova Varosh, transmeton njoftimin e medieve INA.
    "Ky aksion mund të vlerësohet si shumë i suksesshëm, pasi kemi të bëjmë me martesa të lumtura, është parandaluar vdekja e shumë fshatrave" ka thënë Kovaçeviq, i cili shton se vajzat nga Shqipëria nuk hezitojnë të martohen me djemtë e kësaj ane.
    Me djelmoshat e pamartuar në vendet fshatare të këtyre vendeve martohen kryesisht vajza që vijnë nga veriu i Shqipërisë, kryesisht nga rrethi i Shkodrës. Sanxhaku është rajoni në jugperëndim të vendit, në kufi me Bosnjë-Hercegovinën, Malin e Zi dhe Kosovën, me popullsi prej 420 mijë banorësh, dhe që dominohet nga shumica boshnjake dhe pikërisht sepse nuk janë serbë kanë katandisur ndër zonat më të varfra dhe më të prapambetura ekonomikisht të Serbisë. /koha/
    Kombi mbi të gjitha

  2. #2
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anëtarësuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637

    mbylleni temen

    mbylleni temen pasi eshte bere bajate kjo qeshtje..nuk ka kuptim me..
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Kanina
    Anëtarësuar
    14-10-2010
    Postime
    542
    tani u martuan su martuan eshte pune e tyre. nuk do ti shpallim tradhetare te kombit. megjithate une po te jap nje sqarim pse ndodh qe gocat shqiptare sdiomos ato ne veri po martohen me ke tu dali dhe me te moshuar por te moshuar te rraskapitur ama. dihet qe shqiptaret kane 20 vjet emigrim. dihet qe emigrantet jane te rinj. keta te rinj normalisht duhet te ishin burrat e ardheshem te ketyre gocave. sepse normalisht po te qendronin ne vendon e tyre me gocat vendase do te martoheshin. gjithashtu dim se shume edhe martohen ketej me te huaja edhe me shqiptare ka dhe nga ata qe sjane te martuar por per arsye se skane gje ne vije e shtyne kohen e marteses. nese me pare martoheshin cunat rreth 20 vjec sote martohen rreth te 30-tave. flasim gjithmone ne pergjithesi jo per te gjithe. arsyet i permenda kryesisht arsye emigrimi. tani keto gocat qe mbeten ne fshat vazhdojn te mbeten beqare dhe dihet si jane traditat e shqiptarit qe gocen po se nxori nga shpia maksimumi te njezet vjece i "mbetet" ne dere. dhe ne kete pike e marton ku te gjeje edhe ne serbi edhe ne bosnje po mundi sepse sic e thash i mbetet ne dere dhe mbi te gjitha eshte dhe "turp". biles kemi pare qe goca te reja ne ato fshatra jane martuar me pleq. biles njerin e dha ne televizor dhe ai skishte asnje dhemb ne goje. tani besoj se e kuptuat pse keto shqiptare duan sduan shkojn dhe martohen aq larg thejsht per hall. e pare ne kete kendveshtrim nuk besoj se jane tradhetare jane thjeshte nejrez qe duan te jetojn dhe gjejne menyrat e tyre per te jetuar.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Kanina
    Anëtarësuar
    14-10-2010
    Postime
    542
    mua me vjen keqe vetem pse duhet te fusim nga gjaku i shqiptarit ne popullsin e ketyre flliqsirave. pse tua bejm kete ndere. dhe cfare gjaku gjak i kulluar ilir sepse ne ato male dhe ato fshatra andej gjaku ilir eshte ende i paster.

  5. #5
    pjesa dermuese e ketyre vajzave fatkeqe,i perkasin konfesionit katolik te krishter,dhe vin nga vise te thella te veriut.

    nga qe djemt e ketyre viseve kan emigru shumica jashte,dhe jan martu po me te huajat te krishtera,vajzave atehera u ka mbet qe te zgjedhin ne mes dy zgjedhjeve,o te marin nje shqipetare musliman,ose nje te huaj,pa mar parasyshe se cfare kombesie i perket,mjaftone qe te jet dhe ai i krishter.

    une keshtu e shofe kte fenomen,per inad te vjerres po shkoj e flij me mullixhiun :P

  6. Anetarët më poshtë kanë falenderuar POKO për postimin:

    Arber.Ferati (24-12-2021)

  7. #6
    i/e regjistruar Maska e Kanina
    Anëtarësuar
    14-10-2010
    Postime
    542
    o zoteri te rinjte mysliman kane ikur per vete nuk i gjen dote. pastaj mos ja fut kote se ikin per ceshtje feje. skam pare shume shqiptare une qe e kane problem te martohen me dike qe i perket nje feje tjeter. kam kunaten katolike dhe eshte martuar me vellain tim mysliman. asnjeri ska ndryashuar fe asnjerit nuk i intereson te ndryshij fene e tjetrit. dhe femijet ta them shkurt jan pa fe. ose mund te themi se jane me te dyja fete. festohet si bajrami edhe pashket edhe krishtlindjet etj. dhe me sa di une shqiptaret keshtu jane te gjithe nje pakic jane ata qe kane problem martesa te przjera.

  8. #7
    Ragnald
    Anëtarësuar
    18-06-2006
    Vendndodhja
    london
    Postime
    4,442
    epo vetem ne kete menyre vellazerohemi me popullin serb. Une mendoj qe komplet gocat katolike t'jua japim per nuse , e paqja le te mbizoteroi midis nesh pastaj.
    E kane bere edhe popujt e tjere ne te shkuaren kete gje . Seshte keq ta bejme edhe ne.
    Bile edhe meshkujt te ikin e te martohen andej . Apo si kane te mira femrat ata.....dy metra te gjata jane , marshallah

  9. #8
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    nga shpija te pusi..
    nga pusi te shpija..
    nga shpija te livadhi..kullotje lope..
    nga livadhi te shpija..pastrim mjelje gatim.. prap te pusi..
    kjo eshte jeta e nji pjese te femrave fshatare..

    nuk din ato.. histori..
    nuk din cfar jane..
    nuk din cfar eshte termi atdhe.. komb.. troje te coptuara.. genocid.. harte..shovinizem.. serbi.. krajli.. pashiq.. kolone.. cfarosje.. etni.. nato.. fishte.. konice.. pamvaresi.. etjetj.. qe te bejne qytetar shqiptar..

    pra eshte faj i shtetit..jo i atyre te mjerave..

    ..

  10. #9
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    24-06-2011
    Postime
    52
    Serbët me 3 mijë euro martohen me nuse shqiptare
    01-07-2011 13:23 CET

    Dhjetëra të rinj serb për çdo muaj martohen me shqiptare të reja nga zonat veriore të Shqipërisë. Kështu këtyre ditëve shkruajnë mediat serbe, të cilat e shohin këtë si një nga temat më të kërkuara në Serbi. Për një nuse shqiptare paguhen 3 mijë euro dhe se të njëjtin fat e ka pasur edhe serbi Predrag Gjokoviq, 27 vjeç nga fshati Davidoviq në Serbi, i cili u martua me Anila Prendi nga Tirana.

    Në këtë zonë serbe theksojnë mediat nuk ka pasur martesa të tilla, mirëpo siç thuhet mbi 900 të rinj janë të gatshëm të martohen me nuse shqiptare.

    Predrag ka theksuar se deri tek interesi për martesë me nuse shqiptare ka ardhur pas leximit të shpalljeve në gazeta, dhe se ai ndërmjetësuesit apo shkuesit i ka paguar mbi 2 mijë euro për të gjetur nusen, ndërsa për tre herë me radhë ai ka qenë në Shqipëri dhe ka takuar familjen e nuses së tij me të cilin kanë bërë dasmë.

    Ai i ka siguruar një fjalor shqip-serbisht gruas së tij dhe ashtu po e mëson atë në gjuhën e tij amtare. Por edhe Anila për mediat serbe ka theksuar se ndjehet e lumtur në këtë familje.

    Lume Miliqeviq është shqiptarja e ve, të cilës burri i kishte vdekur disa vite më parë, mirëpo ajo kishte vendosur që të mbetet në Serbi. Ajo njihet si shkuese apo ndërmjetësuese për martesat.

    Lumja vazhdimisht organizon udhëtime dhe vizita të të rinjve serb nga zonat rurale serbe drejt Shqipërisë, ku atje ajo grumbullon vajza dhe familje të interesuara për martesa. Më pas ndërmjetësuesja organizon edhe vizitën e prindërve të vajzave në Serbi, për të parë se ku do të jetonin vajzat e tyre.

    Vetëm në zonën e Rashkës, Peshtera, Golij, Javor dhe Jadovik janë martuar mbi 150 shqiptare me serbë dhe se ato deri tani kanë krijuar familjet e tyre me shumë fëmijë.

    “Veçernje Novosti” shkruan se deri në vjeshtë pritet të bëhen mbi 50 martesa të reja me nuse shqiptare. Vetëm një martesë rezulton e pafat, pasi që burri serb ishte pijanec dhe gruaja e tij shqiptare ka ikur me një serb tjetër.

    Organizata "Rashka e Vjetër" organizon dhe ndërmjetëson falas për martesat dhe organizon udhëtimet e serbëve në Shqipëri.

    Kjo organizatë bën të ditur se nuk bëhet fjalë për ndonjë biznes, por vetëm për aktivitet human për mosboshatisjen e fshatrave serbe. Sipas tyre, deri tani ajo ka bërë 300 martesa midis serbëve dhe shqiptareve.

    Në Shkodër ekziston agjencia e cila ndërmjetëson për martesat dhe se serbët paguajnë mbi 3-4 mijë euro për një nuse shqiptare. "Po ringjallim fshatrat. Në një fshat Bugjevë dhjetë gra nga vendi i shqiponjave kanë lindur mbi 12 fëmijë dhe se është hapur shkolla sërish", theksoi një fshatar serb për mediat. /INA/


    http://www.zeri.info/artikulli/1/4/2...use-shqiptare/

  11. #10
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    24-06-2011
    Postime
    45
    --------------------------------------

  12. #11
    i/e regjistruar Maska e Opake Opinga
    Anëtarësuar
    11-02-2011
    Postime
    245
    Do jane martu ne Maqedoni me mjekerrcjapa dhe jane te mbyllura ne shpi 24 ore rresht.
    Talaq, Talaq, Talaq.

  13. #12
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Nuk janë katolike këto vajzat, se Serbët po vijnë deri në fshatrat e Tiranës e Librazhdit.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  14. #13
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-03-2009
    Postime
    134
    Citim Postuar më parë nga Opake Opinga Lexo Postimin
    Do jane martu ne Maqedoni me mjekerrcjapa dhe jane te mbyllura ne shpi 24 ore rresht.
    sedij pse kam pershypjen se gruaja te mashtron si shpesh
    Shihe bjeri punes mas se edhe vajzes po ja jep tnjejten shkolle ajo pisja

  15. #14
    i/e regjistruar Maska e landi45
    Anëtarësuar
    10-04-2008
    Postime
    1,711
    shqipetareve kush u ben nenen me force e duan shume,,,

    kjo shpjegon martesat

  16. #15
    he he hee... Maska e halla mine
    Anëtarësuar
    05-01-2011
    Vendndodhja
    brojë
    Postime
    1,466
    Citim Postuar më parë nga Illyrian_King Lexo Postimin
    Më shumë se 100 vajza nga Shqipëria janë martuar në Serbi
    100 vajza nga Shqiperia..?
    Ne Shqiperi ka shume gabel, prandaj mos e beni te madhe kete pune..
    Gabeli me gabel shkon.. qka ka per tu habitur?
    Asnjë kompromis, kurr asnjëher.. deri n'apokalips!

  17. #16
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-02-2007
    Postime
    389
    jo halla mine mos te ardht mersi gabelka muk jan po shqiptare te komunitetit katolik,rinia ju ka ik ne europ dhe si fanatik te fes me para e martojn nje katolik apo krishter ska dert a eshte gabel a serb a grek se ty halla mine musliqk,eh e kisha denu xhaxhin enver me terheq svar me litar pas makine por vetem qe ju ka dhi ne fe per at e kisha denu ne menyr me humane me nje injeksion helmues

  18. #17
    i/e regjistruar Maska e B.C.B
    Anëtarësuar
    30-05-2009
    Vendndodhja
    Republika e Prishtines
    Postime
    796
    edhe na kosova sherrin jem tu ja pa ksaj rrace tflliqt,per ta vlen vetem leku...rrac e flliqur e pist e zhdukt....

  19. #18
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    24-06-2011
    Postime
    52



  20. Anetarët më poshtë kanë falenderuar halla-raz për postimin:

    Arber.Ferati (24-12-2021)

  21. #19
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    24-06-2011
    Postime
    52

  22. #20
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-12-2021
    Postime
    6

    Për: Më shumë se 100 vajza nga Shqipëria janë martuar në Serbi

    Citim Postuar më parë nga Illyrian_King Lexo Postimin


    Më shumë se 100 vajza nga Shqipëria janë martuar në Serbi

    Novi Pazar, 19 maj - Momir Kovaçeviq, përfaqësues i shoqatës "Stara Rashka", ka theksuar se më shumë se 100 vajza nga Shqipëria katër vitet e fundit janë martuar në Serbi, në Novi Pazar, Sjenicë, Tutin dhe Nova Varosh, transmeton njoftimin e medieve INA.
    "Ky aksion mund të vlerësohet si shumë i suksesshëm, pasi kemi të bëjmë me martesa të lumtura, është parandaluar vdekja e shumë fshatrave" ka thënë Kovaçeviq, i cili shton se vajzat nga Shqipëria nuk hezitojnë të martohen me djemtë e kësaj ane.
    Me djelmoshat e pamartuar në vendet fshatare të këtyre vendeve martohen kryesisht vajza që vijnë nga veriu i Shqipërisë, kryesisht nga rrethi i Shkodrës. Sanxhaku është rajoni në jugperëndim të vendit, në kufi me Bosnjë-Hercegovinën, Malin e Zi dhe Kosovën, me popullsi prej 420 mijë banorësh, dhe që dominohet nga shumica boshnjake dhe pikërisht sepse nuk janë serbë kanë katandisur ndër zonat më të varfra dhe më të prapambetura ekonomikisht të Serbisë. /koha/
    Eshte shume e vertet dhe ky fenomen duhet te merret seriozisht!!!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •