Close
Faqja 3 prej 24 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 480
 1. #41
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Konferenc ndrkombtare “MO drejt antarsimit t Maqedonis n BE dhe NATO”


  Tetov – Sot n Universitetin e Evrops Juglindore n Tetov filloi konferenca ndrkombtare dyditore e titulluar “Marrveshja e Ohrit drejt antarsimit t Maqedonis n BE dhe NATO”.
  Organizator t saj jan Universiteti i EJL-s, Universiteti Shtetror i Tetovs, Universiteti “Shn Cirili dhe Metodi” nga Shkupi dhe Universiteti Kolumbia nga SHBA-ja.
  Nga prfaqsuesit ndrkombtar n konferenc morn pjes ambasadori amerikan Filip Riker, ambasadori i Hungaris e cila momentalisht kryeson me BE-n Ferenc Kekeshi, ambasadori suedez Lars Valhud, ambasadori i Mbretris s Bashkuar Kristofer Ivon dhe Aleksandros Janiz nga BE-ja.
  Sipas ambasadori amerikan Riker, n fillim t vitit 2001 Maqedonia ka qen n prag t lufts civile, ndrsa dhjet vite m von n pjesn m t madhe, si thot, fal Marrveshjes s Ohrit ajo sht shtet stabil, multikulturor, multietnik dhe multireligjioz.
  “Si partner n krijimin e saj SHBA-ja dhe aleatt tan evropian vazhdojn t tregojn interesim t ndikueshm pr sukses s marrveshjes si shum t rndsishm pr paqe dhe prparim afatgjat t Maqedonis dhe m gjr n Ballkan”, tha Riker.
  Pr Xhejms Perdjun, i cili sht njri prej nnshkruesve t Marrveshjes s Ohrit dhe lehtsues n negociatat e vitit 2001 zbatimi i marrveshjes sht doher pjesa m e vshtir.
  “Ishte shum e vshtir gjat negociatave, por realizimi sht ajo q krkon m shum koh dhe energji. Jam i knaqur nga prparimi q sht br, por kuptohet se mundet edhe m mir. Marrveshja e Ohrit e parandaloi luftn q do t kishte pasoja t rnda pr vendin. Shptoi jetn e mijra njerzve dhe i mundsoi shtetit t vazhdoj t ekzistoj n formn e tanishme. Pa kt marrveshje Maqedonia do t ishte shum m ndryshe dhe me siguri vend shum tragjik. Jam i knaqur q isha pjes e nnshkrimit t saj s bashku me kolegun tim nga BE-ja Fransoa Letoar”, tha Perdju.
  Sipas tij, Marrveshja e Ohrit bazohet n dy parime – i pari sht zhvillimi i demokracis dhe respektimi i plot i t drejtave t do qytetari, i dyti – njohje e traditave kulturore dhe etnike t njerzve t ndryshm q jetojn ktu. Deri sa kto parime zbatohen n Maqedoni, gjegjsisht ka zhvillim t prhershm t demokracis dhe pranohen kontributi kulturor dhe etnik i grupeve t ndryshme Marrveshja e Ohrit sht e pranishme dhe e gjall”, vlerson Perdju.
  T pranishmve iu drejtua edhe zvendskryeministri i angazhuar pr zbatimin e Marrveshjes s Ohrit Abdilaqim Ademi, sipas t cilit marrveshja e Ohrit sht akt me t cilin sigurohet ardhmria, demokracia e shtetit, u ndal lufta, u vendos zgjidhje paqesore e konfliktit ndretnik dhe se mund t quhet edhe marrveshje paqesore me t ciln u mbrojtn interesat dhe t drejtat e t gjith qytetarve.
  “Zbatimi i marrveshjes sht arritje e rndsishme e t gjith qytetarve t Maqedonis e arritur me ndihmn e bashksis ndrkombtare dhe shembull se si t zgjidhen problemet ndretnike”, tha Ademi.
  N kuadr t panelit t titulluar “Historia diplomatike” me fjalime t tyre u prezantuan edhe nnshkruesit e athershm lideri i athershm i UK-s, ndrsa tani kryetar i BDI-s Ali Ahmeti, Lubo Georgievski dhe Branko Crvenkovski.
  Sipas Ali Ahmetit, Marrveshja e Ohrit e ka ndrprer skenarin kosovar dhe boshnjak.
  “Krkesat tona ishte publike n nj komunikat t UK-s ku krkonim barazi t plot midis dy bashksive m t mdha, se Maqedonia sht vendi yn dhe se nuk do t bjm kompromis rreth ksaj”, tha Ahmeti.
  Sipas Georgievskit, Marrveshja e Ohrit i sht nevojitur Maqedonis edhe m par, ndoshta jo nn kt emr, por si pako e reformave dhe masave pr prmirsim t pozits dhe t drejtat e shqiptarve n Maqedoni.
  “Marrveshja e Ohrit sht reforma m e madhe n Maqedoni pr shkak se kaluam nj konflikt lufte, bm shum reforma dhe me t vrtet sht dm t mos bjm edhe nj hap drejt antarsimit t Maqedonis n BE dhe NATO. Mendoj se raporti sht pes me nj n peshn kur u nnshkruan Marrveshja e Ohrit dhe mundsia pr gjetje t kompromisit rreth emrit me Greqin q duhet t bhet gjat periudhs s ardhshme”, tha Georgievski.
  Pr Branko Crvenkovskin, Marrveshja e Ohrit sht arritur me dy parakushte lidership politik q e ndrmori rrezikun pr zgjidhje politike t konfliktit dhe reagim i koordinuar dhe me koh i bashksis ndrkombtare, gjegjsisht Brukselit dhe Uashingtonit. “Marrveshjen e Ohrit e nnshkruam, e negociuam dhe e zbatuam ne n Maqedoni pa dallim t rolit t madh t bashksis ndrkombtare. Kjo sht nj prej parakushteve kye pr integrimin e Maqedonis drejt BE-s dhe NATO-s”, tha Crvenkovski.
  Konferenca vazhdon nesr n Universitetin “Shn Cirili dhe Metodi” n Shkup.

  Shqipmedia
  Sui generis

 2. #42
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Aleksandri i Madh vendoset n bazament


  N sheshin “Maqedonia” sot do t vendoset busti I Aleksandrit t madh n bazamentin e shatrvanit. Si informojn nga komuna Qendr, skulptura sht punuar n bronz, ndrsa sht e lart pothuajse 13 metra. Do t vendoset n bazament prej betoni, t lart 10 metra.
  Kjo skulptur sht punuar n fonderin “Fernardo Marineli” n Firence, sipas zgjidhjes ideore t autores Valentina Stefanovska. Procedurat dhe aktivitetet teknike pr vendosjen e skulpturs do t kryhen nga ana e ekipit profesionist nga fonderia “Ferdinando Marineli”, ku sht punuar skulptura.
  Pas vendosjes s skulpturs pjesrisht do t rregullohet hapsira rreth shatrvanit dhe do t vendoset ndriimi. “I tr projekti pr ndrtimin e shatrvanit, skulpturs dhe pjest e tjera shoqruese financohet n disa vite buxhetore, me respektim t plot t normave dhe procedurave ligjore”, informuan nga komuna Qendr.
  Pr ndrtimin e skulpturs jan harxhuar 5 milion e 300 mij euro, ndrsa pr shatrvanin jan harxhuar 4 milion e 100 mij euro.

  Koha
  Sui generis

 3. #43
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Shqiptart japin dyfish m tepr, marrin dyfish m pak


  Dhjet vjet pas nnshkrimit t Marrveshjes s Ohrit, shqiptart nuk marrin as dy pr qind nga hisja q u takon n buxhet. N nj analiz t br nga Prof. Dr. Abdulmenaf Bexheti vrtetohet diskriminimi buxhetor q i bhet shqiptarve n Maqedoni. Mjetet q ndahen nga buxheti pr nj nxns maqedonas jan 76 pr qind m t larta sesa pr nj nxns shqiptar, ndrkaq pr kulturn shqiptare shkon vetm 2 pr qind e buxhetit t prgjithshm t kulturs. Po ashtu edhe n pushtetin lokal, shndetsi dhe sfera t tjera mjetet q ndahen pr shqiptart jan shum larg asaj q duhet. “Ja si duket situata n dy segmentet m ekstreme t arsimit:Pr analiz me zgjedhje t rastit sht marr shkolla fillore ’Dedo I.Maleshevski’-Berov me gjithsej 1.058 nxns n 66 paralele (4 parashkollore dhe nga 31 paralele n t dy nivelet fillore-klasat e ulta dhe t larta). Buxheti i ksaj shkolle pr vitin 2010 ka qen 53.965.000 denar ose 51.000 denar pr nxns. Nga komuna e Bogovins-fshati Pirok sht marr shkolla fillore ’Sami Frashri’ me gjithsej 525 nxns n 23 paralele (14 n nivelin e par dhe 9 paralele n nivelin e dyt) me nj buxhet n vitin 2010 prej 15.168.614 ose 28.900 den. pr nxns. Pra n komunn e Berovs, kosto vjetore pr nj nxns sht pr 76% m e lart se n komunn e Bogovins”, sqarohet n kt studim. Ndrkaq, kostoja pr nj student maqedonas sht 110 pr qind m e lart sesa pr nj student shqiptar. Nga t dhnat rezulton se edhe pse USHT ka gati dyfish m shum student se Goce Delev kurse realizon t ardhura nga buxheti i shtetit, bile m pak se ky i fundit. Pr analiz m detale, t ardhurat vjetore pr frym studenti n USHT jan vetm 22.873 denar (apo 372 euro) kurse n Goce Delev jan 48.000 denar (apo 780 Euro), pra 110% m t larta. Sipas ksaj analize pr kulturn shqiptare jan ndar minimum mjete, p.sh. Pr vitin 2010, shqiptarve u sht ndar vetm 2 pr qind e buxhetit t planifikuar pr muzik dhe 0 pr qind nga fondet e UNESKO-s.
  Ndrkaq, nse analizohet Manastiri dhe Tetova shihet se shuma e gjeneruar e TVSH-s
  n Tetov sht 118 pr qind m e lart sesa n Manastir. “N baz t dhnave zyrtare t drejtorive prkatse, drejtoria regjionale e Manastirit pr vitin fiskal 2010 ka gjeneruar TVSh-gjithsej (prfshi edhe TVSH-n hyrse, nga importi dhe prodhuesit vendor me 18% dhe 5%) n vler prej 2.079.000.000, 00 denar (apo 33,8 milion euro) kurse drejtoria regjionale e Tetovs ka gjenerua TVSh-gjithsej n vler prej 4.533.141.000,00 denar (apo 73,7 mil Euro). Pra edhe pse numri i popullats nn juridiksionin fiskal t drejtoris s Tetovs sht vetm pr 9 % m i lart se ai i Manastirit, shuma e gjeneruar e TVSH-s sht 118% m e lart. Ngjashm sht prpjestimi i disfavorshm edhe midis Shtipit me 6.000 denar pr frym t siguruar dhe Tetovs me 3.256 denar pr frym t siguruar ose 84% m shum pr Shtipin se pr Tetovn.

  Lajm
  Sui generis

 4. #44
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Pacolli pr unifikimin e faktorit shqiptar n Maqedoni


  Behgjet Pacolli, zvendskryeministri aktual i Qeveris s Kosovs n mnyr krejtsisht informale sht angazhuar pr unifikimin e pozicionit t faktorit politik shqiptar n Maqedoni.

  Ish-presidenti i Kosovs, Pacolli s fundi n Shkup sht takuar me krert e partive kryesore shqiptare Ali Ahmeti dhe Menduh Thai, duke i krkuar atyre bashkpunim t gjer n kuadr t formimit t qeveris s re dhe jetsimit t krkesave t shqiptarve.

  Zoti Pacolli e kishte marr kt angazhim, thon burime partiake shqiptare n Shkup, q nga koha kur vizitoi Maqedonin n cilsin e presidentit t Kosovs.

  Dy partit shqiptare BDI dhe PDSH kan vlersuar dhe mirpritur angazhimin e zotit Pacolli pr prmirsimin e mtejshm t klims midis faktorit shqiptar. Mes partive kryesore nuk ka patur prej kohsh sulme reciproke n publik. Megjithat nga ana e stafit t zotit Pacolli nuk ka asnj konfirmim pr at q ka ndodhur.

  N prgjithsi faktori politik i Kosovs ka mbajtur qndrime preferenciale ndaj partive politike n Maqedoni, ose me njerin, ose me tjetrn parti.

  Koht e fundit madje, partit opozitare shqiptare n Maqedoni kritikuan presidenten e Kosovs, Atifete Jahjaga, e cila gjat ditve t fushats u takua n Tetov vetm me krer t BDI-s, gjat nj vizite q u quajt private.

  (INA)
  Sui generis

 5. #45
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Politik n xhami, shkolla e kudo


  N Maqedoni i tr aspekti jetsor dhe prditshmria sht e ndrlidhur skajshmrisht me politikn. Ky kancer dita dits po on drejt rrnimit t t gjitha vlerave, atje ku sado pak jan krijuar apo edhe po kultivohen.

  Qytetart dakordohen se politika si duket ka hyr edhe npr muret e shtpive, por ka deprtuar edhe atje ku nuk e ka vendin. Asgj nuk mund t ndryshoj fjaln e saj, por duhet t jet shqetsuese kur ajo prfshin edhe ato sfera t cilat nuk i prkasin asaj.

  Ekspertt thon se shoqria e Maqedonis n mnyr ekstreme sht e politizuar dhe se kjo vjen si rezultat i mungess s zhvillimin ekonomik, ku n syt e qytetarve partit politike shikohen si ente t punsimit apo si zgjidhje e shtjeve qoft n biznes, shndetsi, komunikacion, universitete, burgje, e deri n ndonj shkoll fshati. Zgjidhja e nj vendi t puns, emrimet n poste t caktuara si dhe shum e shum lista t dshirave, gjithashtu jan pjes e monopoleve partiake.

  Izolimi i skajshm dhe mungesa e alternativave t reja pr pun apo lvizje tjera, ka br q politika t jet profesioni m i preferuar pr do qytetar, por edhe intelektual n Maqedoni, sidomos kjo dukuri po shfaq rrnjt m t thella tek shoqria shqiptare.

  "Ne jemi t vetdijshm pr kt situat t krijuar, e cila fatalisht po merr prmasa t zgjerimit dhe rrezikut.Politika ndrton shtetin, mirpo nuk sht e thn q ajo t deprtoj aty ku ka vlera, apo aty ku nuk i takon politiks t ndrhyj", ka theksuar ligjruesi universitar, prof.dr. Nazmi Maliqi.

  Sipas tij, politikbrsit duhet t jen shumdimensional nndrtimin e politikave n shtet, mirpo duke i`u shmangur partizimieve apo politizimeve atje ku ekziston nj kompetenc m vitale dhe m profesionale q bazohet n vlera dhe profesionalizm.

  Analisti Mentor Nazarko ka vlersuar se involvimi i skajshm i politiks vjen pr dy arsye, q mund t jen t vrteta ve e ve , ose t dyja bashk. "Arsyeja e par, sht se politika dshiron t prfshihet apo t involvohet n kto sfera q prmenden.

  Dhe arsyeja e dyt sht se involvimi bhet pr shkak se kto sfera si n arsim, kultur apo diku tjetr, nuk kan arritur t prodhojn autoritete q mund t bllokojn ndrhyrjet e politiks.

  Prndryshe, mund t thuhet se ekzistenca e ktyre arsyeve lidhet me shkalln e zhvillimit shoqror t nj vendi apo t demokratizimit t tij", ka theksuar analisti Mentor Nazarko. Ai vlerson nevojn e shpejt t krijimit t autoriteteve n sferat shoqrore dhe kulturore, pr t`i dhn goditje politiks dhe politikbrsve.

  (N.Nuredini-INA)
  Sui generis

 6. #46
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Bisedimet, VMRO i ‘mbyll gojn’ BDI-s


  Bashkimi Demokratik pr Integrim, gjat bisedimeve pr formimin e qeveris s re ka vendosur t respektoj vullnetin e VMRO-DPMNE-s e cila preferon negocimin e fsheht, larg syve t opinionit. Alsat mson jo zyrtarisht nga BDI-ja, se heshtja dhe mos brja publike e detajeve n bisedime, sht dshir e pals tjetr. Ndrkoh, ndonse e pyetur n mnyr direkte, ministrja e brendshme Gordana Jankullovska, as sot nuk dha prgjigje konkrete. Jankullovska merr pjes drejtprdrejt n kto bisedime, si antare e grupit negociator.
  “Lidhur me at pyetje nuk mund t jap informacion” , tha Gordana Jankullovska, VMRO-DPMNE.
  Jo zyrtarisht ALSAT mson gjithashtu se BDI-ja rrezikon postin e kryetarit t Parlamentit pasi Trajko Veljanovski, ka informuar shrbimet e parlamentit se do t vazhdoj t jet n krye t institucionit ligjvns. Po ashtu, burime brenda BDI-s pohojn se n bisedime ka progres por pa saktsuar se n cilin drejtim sht shnuar ky progres, n drejtim t ndarjes s posteve apo prfshirjes s programeve zgjedhore n platformn e qeveris s re.
  Nesr deputett e rinj do t marrin certifikatat nga KSHZ-ja. T part do t jen deputett e VMRO DPMNE-s, pastaj ata t LSDM-s, BDI-s, PDSH-s dhe dy deputett e RDK-s. Seanca konstituive pritet t mbahet brenda t shtuns, dhe ajo do t drejtohet nga deputeti m i moshuar Lubisav Ivanov Xingo i partis Socialiste. Nga konstituimi i Kuvendit, n afat prej 10 ditsh, presidenti duhet t’i jap mandatin pr formimin e qeveris s re, liderit t VMRO DPMNE Nikolla Gruevski si fitues i zgjedhjeve t 5 qershorit. Gruevski, n afat prej 20 ditsh duhet t paraqes prbrjen dhe platformn e qeveris s re.


  Alsat-m
  Sui generis

 7. #47
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  PDSH analizon rezultatin e zgjedhjeve


  Tetov – Kryesia qendrore e Partis Demokratike Shqiptare sot ka analizuar rezultatin e zgjedhjeve t parakohshme t mbajtura m 5 qershor t ktij vitit. Para fillimit t mbledhjes s par pas procesit zgjedhor partia do t analizoj rezultatin dhe procesin zgjedhor, ndrsa pas disa ditve do t mblidhet edhe kuvendi qendror i partis. Sekretari gjeneral i partis Metin izeti, theksoi se n kt mbledhje do t paraqitet raporti i zgjedhjeve. “Kryesia qendrore do t analizoj, raportin e prgatitur nga kryesia e Shtabit qendror dhe zgjedhor dhe do t bhen diskutime n lidhje me zgjedhjet e kaluara. Brenda dy tre ditve t ardhshme do t mbahet edhe Kuvendi Qendror i PDSH-s ku edhe para antarve t KQ do t prezantohen analizat, rezultatet e zgjedhjeve dhe do t paraqiten, do t diskutohen shtje, segmentet n baz t cilave do t veproj me tutje PDSH”, tha Metin Izeti, sekretar i prgjithshm i PDSH-s. N zgjedhjet e parakohshme parlamentare t 5 qershorit, Partia Demokratike Shqiptare ka fituar mbi 70 mij vota, ndrsa siguroi 8 mandate t deputetve n parlament.
  I pyetur rreth mospjesmarrjes s liderit t partis, Menduh Thai, n Konferencn e s hns n UEJL, kushtuar 10 vjetorit t Marrveshjes s Ohrit, Izeti tha se kryetari Thai, ka qen n udhtim, kurse pr pjesmarrjen eventuale t kreut t PDSH-s n takimet tjera n lidhje me Marrveshjen e Ohrit, do t vendosin organet e partis.

  Shqipmedia
  Sui generis

 8. #48
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Shoqria maqedone e politizuar


  N Maqedoni i tr aspekti jetsor dhe prditshmria sht e ndrlidhur skajshmrisht me politikn. Ky kancer dita dits po on drejt rrnimit t t gjitha vlerave, atje ku sado pak jan krijuar apo edhe po kultivohen, shkruan Express.
  Qytetart pajtohen se politika si duket ka hyr edhe npr muret e shtpive, por ka deprtuar edhe atje ku nuk e ka vendin. Asgj nuk mund t ndryshoj fjaln e saj, por duhet t jet shqetsuese kur ajo prfshin edhe ato sfera t cilat nuk i prkasin asaj.
  Ekspertt thon se shoqria e Maqedonis n mnyr ekstreme sht e politizuar dhe se kjo vjen si rezultat i mungess s zhvillimin ekonomik, ku n syt e qytetarve partit politike shikohen si ente t punsimit apo si zgjidhje e shtjeve qoft n biznes, shndetsi, komunikacion, universitete, burgje, e deri n ndonj shkoll fshati.
  Zgjidhja e nj vendi t puns, emrimet n poste t caktuara si dhe shum e shum lista t dshirave, gjithashtu jan pjes e monopoleve partiake.
  Izolimi i skajshm dhe mungesa e alternativave t reja pr pun apo lvizje tjera, ka br q politika t jet profesioni m i preferuar pr do qytetar, por edhe intelektual n Maqedoni, sidomos kjo dukuri po shfaq rrnjt m t thella tek shoqria shqiptare.

  Shqipmedia
  Sui generis

 9. #49
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  LSDM ofron kryeministrin pr prkrahjen e shqiptarve


  Lidhja Social Demokrate e Maqedonis (LSDM) sht e gatshme q t’ua l shqiptarve postin e kryeministrit, nse dy partit shqiptare, Bashkimi Demokratik pr Integrim (BDI) dhe Partia Demokratike Shqiptare (PDSH) pranojn q t hyn n koalicion me kt parti dhe t formojn qeverin e re.
  Burime partiake thon pr “Lajm” se nse dy partit shqiptare do t arrinin kompromis pr t formuar bashk qeverin, ata do t’i ofronin postin e kryeministrit shqiptarve. “Duke ia ln postin e kryeministrit shqiptarve do t dshmonim se n Maqedoni nuk ka probleme ndretnike si dhe do t’i tregonim bots se edhe ne jemi t emancipuar. Kur mundet q Amerikn ta udhheq nj person me ngjyr, pse nuk do t mundej q Maqedonin ta udhhiqte nj shqiptar. Ndrkaq, nga ana tjetr do t’i jepnim fund qeverisjes s Nikolla Gruevskit, i cili po e on Maqedonin drejt humners”, tha i njjti burim. Ai sqaron se n kt mnyr Maqedonia m shpejt do t’i afrohej Evrops.
  Partia e Branko Crvenkovskit akoma nuk i ka br ofert konkrete dy partive shqiptare, por u ka drguar atyre vetm sinjalet e para jozyrtare. Edhe pse oferta sht mjaft joshse, akoma nuk dihet se si do t vepronin dy lidert shqiptar, Ali Ahmeti dhe Menduh Thai. Para zgjedhjeve parlamentare Ahmeti ka shprehur gatishmri pr t bashkpunuar me t gjitha partit shqiptare, ndrsa Thai n mnyr indirekte ka prjashtuar bashkpunimin me Ahmetin. Megjithat “ndrhyrjet” e Tirans dhe Prishtins zyrtare kan sjell zbutjen e toneve mes Ahmetit dhe Thait.
  LSDM bashk me koalicionin e partive t majta fitoi 42 mandate deputetsh n zgjedhjet e 5 qershorit, BDI fitoi 15 mandate, ndrsa PDSH 8 mandate deputetsh. Me 65 deputet ata do t mund t kishin formuar qeverin e re.

  Lajm
  Sui generis

 10. #50
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Perdju: “Shovinizmi ekstrem paraqet dobsin e nj shteti”


  Shovinizmi ekstrem sht karakteristik e dobsis dhe jo model i vetbesimit dhe siguris t nj shteti, kshtu pr Alsat M sht shprehur diplomati amerikan Xhejms Perdju duke folur pr politiken e autoriteteve te Maqedonis sa i prket kontestit me Greqin rreth emrit. Politikanet e vendit sipas tij nuk duhet lejuar qe historia dhe e kaluara te kufizoj te ardhmen e Maqedonis dhe qytetareve te saj. Maqedonia duhet gjetur zgjidhje pr shtjen e emrit pa u vonuar porosit diplomati amerikan Perjdu.
  “Shovinizmi ekstrem sht karakteristik e dobsis, pasiguris dhe jo model i vetbesimit dhe siguris t nj shteti. Historia asnjher nuk do t jet baz legjitime pr diskriminim ndaj individve t caktuar”. Cila duhet t jet trashgimia e liderve t rinj t ktij shteti, demokracia e plot dhe integrim n institucionet perndimore evropiane, apo kjo trashgimi duhet t jet simbol i t kaluars dhe pr fat t keq rezistues pr ndryshime?. Kontesti aktual diplomatik rreth emrit nuk sht n interes t askujt, nuk sht n interes t Greqis e posarisht nuk sht n interes t Maqedonis. Jam i sigurt se Maqedonia nuk do t lejoj q kjo shtje ta kufizon t ardhmen e saj dhe pr kt qllim Qeveria duhet t gjej nj zgjidhje pa u vonuar. Nuk besoj se populli n Maqedoni dshiron q vendi i tyre t jet shteti i fundit n Ballkan q do t antarsohet n Bashkimin Evropian dhe NATO”, tha Xhejms Perdju, lehtues amerikan n bisedimet e vitit 2001.
  Perdju e ka cilsuar si provokim t rnd ndaj Greqis vendosjen e bustit t Aleksandrit t Madh n sheshin e Shkupit. Ku gjest i autoriteteve maqedonase sipas tij mund vetm te vshtirsoj procesin e zgjidhjes s kontestit rreth emrit.
  “Greqia apo t paktn disa njerz n Greqi mund ta shohin kt si nj provokim. Sidoqoft shpresoj se Greqia do ta pranon kt me shum pjekuri dhe nuk do t lejoj q kjo t ket ndikim tek ta. Mendoj se gjith ky provokim n ket moment t ndijshm pr emrin sht i panevojshm”, tha Xhejms Perdju, lehtues amerikan n bisedimet e vitit 2001.
  Antarsimi i shpejt i Maqedonis n NATO por edhe ne BE sipas Xhejms Perdju shtetit do ti siguroj mekanizma mbrojtjes dhe standarde te domosdoshme pr zhvillim ekonomik.

  Alsat-m
  Sui generis

 11. #51
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  PDSH-ja ndrpreu marrdhniet me televizionin Alsat-m


  Partia Demokratik Shqiptare prmes nj komunikate reagoi ndaj televizionit Alsat-m duke theksuar se ky medium n vazhdimsi po shpif kundr tyre.

  “Alsati maqedonas srish, n mnyr sistematike vazhdon t merret me PDSH-n, me nj parti politike shqiptare q ka vazhdimisht mbshtetje t fuqishme nga elektorati shqiptar n Maqedoni.Ky televizion privat q nga themelimi i tij prpiqet ta prfundoj at q nuk arritn institucionet e ndryshme maqedonase, gjyqsore, policore, informative: eliminimin e PDSH-s nga skena politike”, thuhet n reagimin e PDSH.

  N reagim m tej theksohet se, “PDSH-ja ndrpreu marrdhniet me kt televizion privat q i kishte dhn vetes detyrn q t ndikoj n deformimin e opinionit politik t shqiptarve t Maqedonis pr shum shkaqe t prmendura m posht.

  1. Profesionale. Gazetart e ktij televizioni ende nuk dallojn lajmin prej komentit. do informat q japin pr PDSH-n e shoqrojn me bishta, prkatsisht me komentime konfuze, etiketime dashakeqe pr ta rrnuar imazhin e PDSH-s. Si duket ata q lejuan themelimin e ktij televizioni privat kan imponuar krkesn q vazhdimisht t veprohet kundr PDSH-s. Drejtuesit multietnik t ktij televizioni mendojn se eksponimi n ekran sht i barazvlefshm me legjitimitetin pr t dhn vlersime politike dhe morale pr partit politike shqiptare, madje edhe t atilla me intonacion gjyqsor;

  2. Morale. Ky televizion q sht themeluar me qllime dhe mjete t dyshimta, ky televizion q brenda nats mori licencn e televizionit publik nuk ka dilema morale pr shpifje, etiketime nga m t neveritshmet. Spotet anti-PDSH q n vazhdimsi emetonte ky televizion sidomos ato gjat zgjedhjeve t vitit 2008 dshmojn se ky institucion i informimit publik punon me urdhra t atyre q ia dhan licencn. Gatishmria e drejtuesve t ktij televizioni q t imputoj akuza t prbindshme dshmon pr mendjen e tyre kriminale. PDSH-ja sht prpjekur q n rrug legale gjyqsore t’i zgjidh problemet q i krijon ky televizion, por procedurat ngecin n sirtart e atyre q e dhan licencn pr veprim diversant t ktij televizioni n shoqrin shqiptare;

  3. Politike. Themeluesit e ktij televizioni vazhdimisht kan manifestuar interesat e tyre politike. Duke qen t bindur se nuk kan gjasa q me procedura demokratike t fitojn legjitimitet politik, ata e prdorin kt televizion si instrument pr ndikim politik pr t arritur at q partit maqedonase nuk arrinin dot: zvendsimin e ligjrimit etnik me at multietnik tipik pr traditn jugosllave t bashkim-vllazrimit;

  4. Psikologjik. Drejtuesit e ktij televizioni maqedonas sipas gjitha gjasave vuajn nga sindroma e megalomanis. Duke menduar se jan faktor t rndsishm n politik ata sillen si t ishin nj institucion q duhet t vendos kush n Maqedoni do t merret me politik dhe kush jo. Me komentin e fundit ata rangimin e PDSH-s si parti e dyt shqiptare, prkundr gjitha manipulimeve e vlersojn si disfat. Shum parti shqiptare apo maqedonase do t paraplqenin t psojn si PDSH-ja.

  Me kto marifetllqe, ata fshehin motivet kryesore t themelimit t ktij televizioni: deformimin e opinionit politik prmes dezinformimit t vazhdueshm paskrupullt si dhe interesat e tjera abuzive, si jan pastrimi i parave, korrupsioni, shantazhi i partive politike etj.  PDSH-ja thekson se do t vazhdoj injorimin e ktij televizioni q sht themeluar pr ta afirmuar modelin e veprimit politik q vjen ndesh me mendsin dhe prcaktimet shekullore t shqiptarve, sidomos pr shkak se sht e bindur se misioni i ktij televizioni n shoqrin shqiptare sht i dshtuar. Kto tendenca pr ringjallje t s kaluars jan gjithsesi reaksionare.

  (INA)
  Sui generis

 12. #52
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Obama i vazhdoi masat e jashtzakonshme pr Maqedonin


  Presidenti i SHBA-s Barak Obama e vazhdoi gjendjen e masave t jashtzakonshme pr edhe nj vit pr Ballkanin Perndimor.

  N kumtesn e Shtpis s Bardh thuhet se akti sht miratuar pr shkak t krcnimeve ndaj siguris kombtare dhe interesave t jashtme politike t SHBA-s.

  "Kto krcnime vijn nga persona t prfshir n mbshtetjen e dhuns ekstreme n Republikn e Maqedonis si dhe n Ballkan dhe e pengon zbatimin e Marrveshjes Paqesore t Ohrit, Marrveshjes s Dejtonit n Bosnj e Hercegovin dhe Rezolutn 1244 n Kosov. Pr shkak t aksioneve t ktyre personave t cilt jan krcnim pr paqen dhe prpjekjet ndrkombtare pr stabilizim t gjendjeve n Ballkan, presidenti amerikan Barak Obama e vazhdoi gjendjen e masave t jashtzakonshme t miratuara m 26 qershor t vitit 2001", thuhet n kumtes.

  (INA)
  Sui generis

 13. #53
  United States of Albania Maska e USA NR1
  Antarsuar
  17-01-2010
  Vendndodhja
  KU
  Mosha
  47
  Postime
  5,490
  Faleminderit
  2
  15 falenderime n 14 postime
  Citim Postuar m par nga RaPSouL Lexo Postimin
  LSDM ofron kryeministrin pr prkrahjen e shqiptarve


  Lidhja Social Demokrate e Maqedonis (LSDM) sht e gatshme q t’ua l shqiptarve postin e kryeministrit, nse dy partit shqiptare, Bashkimi Demokratik pr Integrim (BDI) dhe Partia Demokratike Shqiptare (PDSH) pranojn q t hyn n koalicion me kt parti dhe t formojn qeverin e re.
  Burime partiake thon pr “Lajm” se nse dy partit shqiptare do t arrinin kompromis pr t formuar bashk qeverin, ata do t’i ofronin postin e kryeministrit shqiptarve. “Duke ia ln postin e kryeministrit shqiptarve do t dshmonim se n Maqedoni nuk ka probleme ndretnike si dhe do t’i tregonim bots se edhe ne jemi t emancipuar. Kur mundet q Amerikn ta udhheq nj person me ngjyr, pse nuk do t mundej q Maqedonin ta udhhiqte nj shqiptar. Ndrkaq, nga ana tjetr do t’i jepnim fund qeverisjes s Nikolla Gruevskit, i cili po e on Maqedonin drejt humners”, tha i njjti burim. Ai sqaron se n kt mnyr Maqedonia m shpejt do t’i afrohej Evrops.
  Partia e Branko Crvenkovskit akoma nuk i ka br ofert konkrete dy partive shqiptare, por u ka drguar atyre vetm sinjalet e para jozyrtare. Edhe pse oferta sht mjaft joshse, akoma nuk dihet se si do t vepronin dy lidert shqiptar, Ali Ahmeti dhe Menduh Thai. Para zgjedhjeve parlamentare Ahmeti ka shprehur gatishmri pr t bashkpunuar me t gjitha partit shqiptare, ndrsa Thai n mnyr indirekte ka prjashtuar bashkpunimin me Ahmetin. Megjithat “ndrhyrjet” e Tirans dhe Prishtins zyrtare kan sjell zbutjen e toneve mes Ahmetit dhe Thait.
  LSDM bashk me koalicionin e partive t majta fitoi 42 mandate deputetsh n zgjedhjet e 5 qershorit, BDI fitoi 15 mandate, ndrsa PDSH 8 mandate deputetsh. Me 65 deputet ata do t mund t kishin formuar qeverin e re.

  Lajm
  kjo me pelqeu...nese postin per Kryeminister marrim ne,pse mos te bashkohen BDI ,PDSH

 14. #54
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Veljanovski, rizgjidhet kryetar i Kuvendit


  Shkup – Me 70 vota pro, 47 kundr dhe 2 t prmbajtur, deputett zgjodhn Trajko Veljanovskin pr kryetar t ri t parlamentit. Gjat fjalimit t tij, Veljanovski theksoi se parimi kryesor pr t do t jet Maqedonia dhe se do t punoj me prgjegjsi duke respektuar Kushtetutn dhe Rregulloren pr pun t parlamentit. Kandidatura pr Trajko Veljanovskin ishte br me propozim t VMRO-DPMNE-s.
  “Zgjedhjet kan prfunduar por prej sot fillojm me fushatn e re, e cila ka nj qllim pr t gjith, ajo sht Maqedonia e qndrueshme, demokratike dhe prosperuese. Dshiroj t’ju bind se interesi im parimor do t vazhdoj t mbetet vetm Maqedonia ndrsa mjetet pr realizimin e ktij qllimi do t vazhdojn t mbeten kushtetuta, ligjet dhe rregullorja pr pun t parlamentit”, deklaroi Trajko Veljanovski, kryetar i parlamentit.
  N BDI e cila pritej t merrte postin e kryetarit t Kuvendit, konsiderojn se m me rndsi sht pozicioni m i mir n ekzekutiv n t cilin partia e Ahmetit, sipas tyre, do t prfaqsohet n raport 2 me 1 me VMRO-DPMNE. Sipas Ermira Mehmeti Devaja BDI pr kt ndarje t posteve sht prcaktuar pas analizave objektive, interesit dhe pozicionit t shqiptarve n organet shtetrore.
  “Ne nuk kemi qen t interesuar pr prfaqsim simbolik por kemi qen t interesuar dhe jemi t interesuar pr prfaqsim prmbajtjesor dhe konsiderojm se kjo do t jet nj realitet i cili do t dshmohet brenda disa ditve. Sepse qllimi jon sht t sigurojm prfaqsim m t mir, m t madh, m kualitativ n organin ekzekutiv q sht qeveria”, tha Ermira M. Devaja, BDI.
  Gjat debatit parlamentar partit shqiptare nuk shprehn interes pr t debatuar ndrsa PDSH qndrimin e saj e kumtoi gjat seancs s komisionit pr shtje t zgjedhjeve dhe emrimeve ku theksoi se do t votoj ‘kundr’. Edhe opozita maqedonase u shpreh kundr kandidaturs s Veljanovskit pr kryetar parlamenti. Sipas tyre shkak pr kt sht prvoja nga mandati i kalua. LSDM kishte vrejtje edhe pr mos informimin rreth procedurs pr seancn e sotme konstituive. VMRO-DPMNE me kundrprgjigje se nj praktik e till ka ndodhur edhe n mandatet e kaluara.
  “Q prej fillimit dua t theksoj se lojalitetin si veti t njeriut e respektoj shum, megjithat kryetari i kuvendit kur do t bhet kryetar i kuvendit duhet t jet lojal ndaj Kushtetuts dhe jo njeriut t partis. Kuvendi sht vend ku askush nuk mund t’i ndryshoj rregullat t cilat tanim m jan t prcaktuara. Ato ligje t shpejta t cilat votoheshin pa opozitn I dhan nj njoll kuvendit. Nuk mund t bhet shtet m i mir me ambient m t mir derisa Kuvendi pa opozitn i miraton ligjet”, deklaroi Andrej Petrov, LSDM.
  “Ne si VMRO-DPMNE aspak nuk ishim t konsultuar n vitin 1994 kur me 118 vota ‘PR’ u vendos q kryetar I kuvendit t jete Stojan Andov. Nuk ishim t konsultuar as n vitin 1996 dhe askush nuk na ka pyetur pr mendim kur Tito Petkovski u zgjodh kryetar I kuvendit ose Nikolla Popovski m 15 shtator 2002 dhe m von m 1 nntor t vitit 2002. N fund kisha edhe shum pr t thn por dua t jap mbshtetjen time sepse me kryetarin q kishim, kemi miratuar mbi 1200 ndryshime t ligjit dhe kemi treguar efikasitet”, u shpreh Vllatko Gjorcev, VMRO-DPMNE.
  N seancn e sotme konstituive u verifikua mandati i 123 deputetve t rinj. Pr her t par n parlament jan ulur edhe tre deputet nga diaspora. Komisioni verifikues ka pranuar krkesn e 7 kryetarve t komunave t cilt kan deklaruar se heqin dor nga mandati i deputetit.

  Alsat-m
  Sui generis

 15. #55
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  U finalizua Qeveria e re VMRO-BDI


  Sot n Shkup u zhvillua seanca pr konstituimin e Kuvendit t Maqedonis, i dal nga zgjedhjet e parakohshme paramentare t 5 qershorit si dhe pr zgjedhjet e kryeparlamentarit t ri.
  Jozyrtarisht nga BDI-ja, raportohet se Kryetari i Kuvendit nuk do t jet shqiptar, ashtu si krkoi kjo parti n bisedimet me VMRO-DPMNE-n e Nikolla Gruevskit. BDI n qeverin e re q pritet t formohet pas konstituimit t Kuvendit, do t udhheq me 5 ministri, do t kt dy poste t zvendskryeministrave, 5 zv/ministra dhe po aq sekretar shtetror.
  Kjo parti do t drejtoj ministrin e mbrojtjes, t drejtsis, ekonomis, pushtetit lokal dhe t ekologjis. Zv/ministra shqiptar do t ket n Ministrin e Brendshme, t Financave, Arsimit dhe n Ministrin e Transportit dhe Lidhjeve.
  Jo zyrtarisht msohet se pr zv/ kryeministra nga partia e Ahmetit jan nominuar Musa Xhaferi, zv/ kryeministr prgjegjs pr implementimin e MO-s dhe Ermira Mehemti – Devaja Zv/ kryeministre pr euro-integrime.
  Me ministrit do t udhheqin: Adnan Jashari – Ministrin e Drejtsis, Abdylaqim Ademi – Ministrin e Ekologjis, Fatmir Besimi – Ministrin e Ekonomis, Hazbi Lika – Ministrin e Mbrojtjes.
  N zgjedhjet e parakohshme parlamentare, q u mbajtn m 5 qershor, m shum deputet fitoi koalicioni i kryesuar nga VMRO-DPMNE, gjithsejt 56 mandate, ndrsa tek shqiptart fitoi Bashkimi Demokratik pr Integrim me 15 mandate.

  Shqipmedia
  Sui generis

 16. #56
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Gruevski mandatohet pr formimin e Qeveris s re  Mandatari Nikolla Gruevski ka n dispozicion 20 dit q t dorzoj pran Parlamentit, prbrjen dhe programin e Qeveris s re.

  Presidenti i vendit Gjorgje Ivanov i dorzoi sot mandatin liderit t VMRO-DPMNE, Nikolla Gruevski pr formimin e Qeveris s re. Sipas afateve kushtetuese, Gruevski ka n dispozicion 20 dit q t dorzoj pran Parlamentit, prbrjen dhe programin e Qeveris s re.

  Njkohsisht po vijojn negociatat pr formimin e koalicionit qeveritar midis VMRO-DPMNE dhe BDI-s. Kryetari i Parlamentit n afat prej tre ditve nga dita e pranimit t njoftimit nga presidenca pr dhnien e mandatit, duhet t njoftoj deputett pr kandidatin pr kryeministr.

  Mbledhja pr zgjedhjen e Qeveris s re mbahet n afat prej 15 ditve nga dita e pranimit t propozimit pr formimin e Qeveris. Qeveria e re zgjidhet me shumicn e votave, gjithsejt 62 vota nga gjithsejt 123 deputet n Parlamentin e Maqedonis.

  (INA)
  Sui generis

 17. #57
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  PDSH dhe RDK n qetsi po ndjekin formimin e Qeveris s re


  Partit opozitare shqiptare po ndjekin me qetsi negociatat pr formimin e koalicionit qeveritar midis VMRO-DPMNE dhe BDI.

  Dy partit m t mdha opozitare PDSH dhe RDK nuk dshirojn t komentojn tani pr tani formimin e Qeveris s re dhe negociatat q zhvillohen. Zyrtar t ktyre dy partive theksojn se do t presin zyrtarizimin e koalicionit dhe marrveshjes dhe se do t shprehin qndrimet e tyre n seancn parlamentare ku do t votohet Qeveria e re, informon agjencia e lajmeve INA.

  PDSH krkoi sqarime nga BDI n ditn kur u votua kryeparlamentari Trajko Veljanovski. Shefi i grupit parlamentar t ksaj partie, Imer Aliu krkoi q BDI t sqaroj se cila sht marrveshja e arritur midis dy partive dhe cfar kompromisi ka pranuar BDI pr t rizgjedhur kryetarin e Parlamentit nga VMRO-DPMNE, Trajko Veljanovski.

  Nga ana tjetr, dy deputett e RDK ishin t prmbajtur n ditn e votimit pr kryeparlamentin Veljanovski.

  PDSH dhe RDK kan paralajmruar aktivitete aktive politike antiqeveritare, duke pasur n shnjestr cshtjet q kan t bjn me interesat e shqiptarve.

  (INA)
  Sui generis

 18. #58
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Opozita: BDI srish dshtoi para Gruevskit


  Subjektet opozitare shqiptare kan kritikuar ashpr mnyrn se si ka ardhur deri tek formimi i Qeveris s re midis BDI-s dhe VMRO-DPMNE-s. PDSH dhe RDK vlersojn se BDI jo vetm q nuk e mori kryetarin e Parlamentit dhe disa ministri tjera por i humbi edhe ato resor q i kishte, shkruan Koha e Re.
  Partit opozitare shqiptare me reagime t ndryshme sa i prket negociatave pr formimin e koalicionit qeveritar midis VMRO DPMNE-s dhe Bashkimit Demokratik pr Integrim (BDI). Prderisa pr Partin Demokratike Shqiptare (PDSH), BDI-ja m e kushtzuar se kurr deri tash do t hyj n Qeveri, nga Rilindja Demokratike Kombtare (RDK), e Rufi Osmanit dshirojn t jen t prmbajtur dhe t komentojn kur t dhnat pr prbrjen e Qeveris s re t jen zyrtare. Njkohsisht, Presidenti i shtetit Gjorgje Ivanov i dorzoi t martn, mandatin liderit t VMRO-DPMNE, Nikolla Gruevski pr formimin e Qeveris s re e cila jo m shum se 20 dit do t jet e kompletuar. Zdhnsi i PDH-s, Agon Ferati thot se me kt “pazar” politik q bri BDI, nga partia e Thait konsiderojn se BDI sht “shitur” shum lir.”.”Edhe at q kishin e humbn lehtsisht gjat bisedimeve.
  Jo vetm q nuk e morn Kryetarin e Parlamentit apo Ministri t tjera t rndsishme, por ata e humbn edhe Ministrin e Shndetsis dhe Puns e Politiks Sociale. Jemi t sigurt se edhe kto ministri q i ka marr BDI, VMRO-DPMNE ju ka prgatitur “mbikqyrsit” e vet, nprmjet funksioneve t reja apo zvendskryeministrave. Me kt marrveshje shqiptart humbn shum”, deklaroi Ferati.
  Sipas tij, BDI tash m i ka mbyllur bisedimet 5 dit prpara afatit t parapar me Kushtetut. “sht diskutabile edhe mnyra e fsheht e negocimit, nn dyer t mbyllura dhe lshimi i komunikatave t prbashkta q iu imponoi VMRO-DPMNE-ja. Sipas ksaj q shohim konstatojm se BDI m e kushtzuar se kurr deri tash do t hyj n Qeveri”, sht shprehur Ferati. Nga ana tjetr zdhnsi i RDK-s, Armir Ramadani ka thn se do t presin zyrtarizmin e koalicionit dhe marrveshjes dhe m pas do t shprehin qndrimet e tyre.
  ”Tani pr tani nuk mund t prononcohemi n lidhje me zhvillimet e negociatave pr qeverin e re sepse realisht ata ende nuk kan mbaruar dhe nuk sht e drejt q para kohe t konkludojm. Edhe pse flitet se BDI ka marr nn udhheqje ministri si q sht ajo e euro-integrimeve, srish do t presim momentin kur kto t dhna t jen publike”, ka thn zdhnsi i RDK-s, Ramadani. Sa i prket reagimeve t opozits shqiptare, n ditn kur u votua kryeparlamentari Trajko Veljanovski, PDSH krkoi sqarime nga BDI pr at se far kompromisi ka pranuar BDI pr t rizgjedhur kryetarin e Parlamentit nga VMRO-DPMNE, Trajko Veljanovski, ndrsa deputett e RDK ishin t prmbajtur n votimin e Veljanovskit. Sa i prket negociatave VMRO-BDI, pas ndarjes s posteve ministrore, zv/ ministrave dhe sekretarve shtetror, partnert e koalicionit VMRO e BDI po vazhdojn negociatat pr ndarjen e drejtorive.
  Shefi i grupit negociator t BDI-s Abdylaqim Ademi, sht shprehur i knaqur nga i tr procesi duke theksuar se bisedimet kan rrjedhur n frym pozitive. “Ne vazhdojm me bisedimet pr drejtorit dhe eshalont tjer, shum shpejt do t jeni t njoftuar, por ajo q mund ta them publikisht sht q shqiptart do t ken drejtori dhe agjenci dhe fonde q deri m tani nuk i kan patur, nuk i kan patur edhe disa ministri q ne tani do ti kemi si sht zv/ kryeministri pr shtje evropiane dhe Ministri i Mbrojtjes”ka thn Ademi.

  Shqipmedia
  Sui generis

 19. #59
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  AI: Gruevski po i hesht mediat


  Organizata ndrkombtare pr t drejtat e njeriut, Amnesty International (AI), apelon deri te qeveria e Maqedonis q t ndaloj tentativat pr t heshtur mediat duke shkelur kshtu lirin e shprehjes si nj e drejt fundamentale.

  Reagimi vjen pasi javn e kaluar u shuan tri gazetat, Shpic, Vreme dhe Koha e Re, kurse fatin e njjt pritet ta ndaj edhe televizioni A1.

  Sipas Amnesty International, kto mbyllje t gazetave, si rezultat i krkesave dhe kushteve pr pagesn e tatimeve, jan politikisht t motivuara.

  “Ky nuk sht nj incident i izoluar, por ‘larje hesapesh’ me mediet t cilat kishin qasje kritike ndaj Qeveris. Kjo larje hesapesh ka zgjatur pothuajse nj vit. Mbyllja e gazetave m shum i ngjan nj sulmi ndaj liris s shprehjes”, vlerson AI.

  Nikolla Dakvort, drejtor i Amnesty International pr Evrop dhe Azi Qendrore thot se, pritet q shum shpejt t mbyllet edhe televizioni A1.

  “ Pohimet e autoriteteve jan se mediet e drejtuara nga Velija Ramkovski kan fshehur rreth 10 milion euro tatime dhe se nse shumn e njjt nuk e paguajn do t mbyllen. Gjithashtu sht hedhur posht krkesa q parat apo borxhi t paguhet me kste. Ekziston shqetsimi se sht e mundur q edhe televizioni A1 t mbyllet”, theksoi Dakvort.

  Lidhur me kt rast ka reaguar edhe Prfaqsuesja e OSBE-s pr lirin e medieve, Dunja Mijatoviq. Ajo ka shprehur shqetsime n emr t organizats lidhur me gjendjen e tre medieve q u mbylln pr shkak t mospagess s tatimeve si dhe pr shkak t largimeve t t punsuarve nga gazeta "Utrinski".

  Ajo bri thirrje q vendi t zbatoj parimet e drejtsis n zgjidhjen e ktyre rasteve. "Gazetat Vreme, Shpic, dhe Koha e Re nuk doln nga shtypi. Ky sht nj zhvillim shum shqetsues, q praktikisht brenda nats e eliminon pluralizmin dhe qasjet opozitare t shtypit. Prve ksaj, edhe nj media si Televizioni A1, q prballet me akuz pr tatime, mund t jet i detyruar pr t ndrper punn gjat javve t ardhshme", ka theksuar Mijatoviq.

  Sipas saj, derisa medieve duhet patjetr t ndjekin rregullat sikur edhe bizneset e tjera, n kt rast shihet se mediet jan caqe t pushtetit.

  (INA)
  Sui generis

 20. #60
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Mini-samiti i vendeve t Ballkanit, n Ohr m 12 korrik


  Ivanov ka thn se nga ky takim pritet t dilet me nj deklarat t prbashkt, me an t t cils do t shprehet rndsia e lidhjes infrastrukturore n regjion.

  Presidenti i Maqedonis, Gjorgje Ivanov, m 11 dhe 12 korrik n Ohr, do t jet nikoqir i takimit t tret rajonal t presidentve, n t cilt do t marrin pjes presidentt e Shqipris, Bamir Topi, i Malit t Zi, Filip Vujanoviq dhe i Republiks s Kosovs, Atifete Jahjaga.

  Temat t cilat do t diskutohen n kt takim kan t bjn me procesin eurointerues dhe euroatlantik t rajonit, reformat e domosdoshme t cilat duhet t realizohen pr ti lehtsuar kto procese si : prforcimin e proceseve demokratike dhe reformuese, rritjen e bashkpunimit rajonal, investimet rajonale, lidhjet infrastrukutore n rajon, etj, raporton agjencia e lajmeve INA.

  Ky takim, i njohur ndryshe si mini-samit i vendeve t Ballkanit, sht mbajtur pr her t par n Vlor m 2009, vitin e kaluar sht mbajtur n Prizren, ndrsa tash ai do t mbahet n Ohr.

  Ivanov ka thn se nga ky takim pritet t dilet me nj deklarat t prbashkt, me an t t cils do t shprehet rndsia e lidhjes infrastrukturore n regjion.

  N mini-samitin e Ohrit nuk marrin pjes presidenti i Serbis dhe ai i Greqis.

  (INA)
  Sui generis

Faqja 3 prej 24 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •