Close
Faqja 2 prej 24 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 480
 1. #21
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Arrestohet postieri q grabiti 100 mij eurot  Policia e Manastirit sot rreth ors 13.00 ka arrestuar postierin 44 vjear S.D i cili javn e kaluar grabiti 100 mij euro nga ndrmarrja publike “Postat e Maqedonis” n Manastir.

  Ministria e Brendshme theksoi se grabitsi u arrestua pas nj operacioni t kryer nga ekipet e posame policore.

  “Personi S.D ishte takuar nga policia n nj taksi n pjesn qendrore t Manastirit dhe se me intervenimin e shpejt t njsiteve prforcuese, ai menjher sht arrestuar. Pas arrestimit t tij sht gjetur edhe anta me nj sasi t konsiderueshme t parave”, theksoi zdhnsi i policis n Manastir, Gjoko Strezovski.

  Grabitja u krye m 3 qershor n ort e hershme t mngjesit, kur postieri ka marr parat dhe me makinn e posts ka ikur n drejtim t panjohur.

  (INA)
  Sui generis

 2. #22
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  VMRO-DPMNE n krkim t 62 deputetve


  VMRO-DPMNE-ja e kryeministrit Nikolla Gruevski n krkim t 5 deputetve pr t siguruar shumicn parlamentare prej 62 deputet, e cila do t’i mundsonte t drejtoj me vendin pa kurrfar kushtzimesh nga partneri shqiptar-BDI. N tentim pr tu arritur ky numr, burime partiake njoftojn se intensivisht kan filluar negociatat mes VMRO-DPMNE-s dhe tre deputetve t Partis pr Ardhmri Evropiane t Fijat Canovskit, t cilt i takojn komunitetit maqedonas-musliman apo torbesh, deputet t cilt u zgjodhn n njsin e 5-t zgjedhore, s cils iu bashkangjit Qendra e Zhups.
  Burime partiake njoftojn se negociatat zhvillohen me qllim q partia e Gruevskit t mos pranoj kurrfar kushtzimesh nga BDI-ja, q fitoi 15 deputet e as nga faktori ndrkombtar pr t miratuar vendimet e mdha si jan zgjidhja e shtjes s emrit dhe integrimi n BE dhe NATO.
  Mundsin e ktill q Qeveria e re t mbshtetet nga prfaqsuesit e partive m t vogla etnike, 3 deputett e PAE t Canovskit por edhe nga deputeti turk Erdogan Sara, ai serb Dragisha Miletiq dhe ai rom, Samka Ibraimovski nuk e ka prjashtuar edhe ish kryeministri Vllado Bukovski, i cili n nj kolumn thot se kjo mund t ndodh duke marr parasysh prvojn e vitit 2006, kur deputett Ivan Stoilkoviq, Kenan Hasip dhe Nexhdet Mustafa, iu bashkngjiten pushtetit apo VMRO-DPMNE-s.
  Ripozicionimi i deputetve t bashksive etnike nga LSDM-ja n VMRO-DPMNE do t’i siguronte hapsir manovrimi VMRO-DPMNE-s pr t qen m “dorshtrnguar” n raport me BDI-n, si n aspektin e realizimit t krkesave politike t saj por edhe n ndarjen e posteve kryesore qeveritare dhe shtetrore.
  Nuk prjashtohet mundsia q VMRO-DPMNE-ja t synoj q t kthej n gjirin e saj ndonjrin nga deputett e Partis s Re Socialdemokrate ose dy deputett e pavarur nga Televizioni A1, Lene Nikollovska ose Safet Bishevac. Por veprimi i deputetve-gazetar n Kuvend do t varet nga “loja” e pushtetit n raport me pronarin e TV A1, Velija Ramkovski.
  N ann tjetr prderisa n kuluaret maqedonase flitet hapur pr kto variante t mundshme, BDI-ja nuk shpalos pikat kryesore t platforms s saj, me realizimin e s cilave do t kushtzoj hyrjen n Qeveri, pasi qeverisja e kaluar trevjeare dshmoi se pr shkak se VMRO-DPMNE-ja kishte 63 deputet nuk ishte aspak e gatshme q t respektoj krkesat legjitime t shqiptarve. Por pas zgjedhjeve q dhan rezultate tjera, nuk dihet nse BDI-ja n tavolinn e negociatave, q pritet t nisin javn e ardhshme me takim “kok m kok” mes kryeministrit Gruevski dhe liderit t BDI-s, Ali Ahmeti a do ta shtroj nevojn q t ket marrveshje t nnshkruar pr qeverisje dhe krkesn q kryetari i Kuvendit t’i takoj BDI-s, ndonjri nga postet e rndsishme ministrore n Qeveri ose ndonj funksion i rndsishm drejtues n institucione. Nse nuk i jepet Ministria e Drejtsis, spekulohet se BDI-ja do t krkoj prokurorin publik, me qllim q t mbyllen rastet e Hags, ndrsa nse nuk i jepet Ministria e Financave ather partia e Ahmetit do t krkoj t drejtoj Doganat apo Drejtorin t Ardhurave Publike, prkatsisht nse nuk e merr nn drejtimin e saj Ministrin e Brendshme, do t krkoj t marr pozitn e drejtorit t Sigurimit dhe Kundrzbulimit, me t cilin udhheq djali i dajs s kryeministrit, Sasho Mijallkov. Por t gjitha kto jan spekulime, sepse nga BDI-ja nuk duan t komentojn pr negociatat me VMRO-DPMNE-n, ndrsa Ali Ahmeti n vendlindjen e tij n Zajaz pohoi se ky mandat pr BDI-n sht prgjegjsi e madhe. N grupin e prgjegjsive q i ka marr BDI-ja, n baz t platforms “Bashk drejt qllimit” bjn pjes zgjidhja e shtjes s emrit dhe integrimi euroatlantik, zbatimi i Marrveshjes s Ohrit n koh dhe pa vshtirsi por dhe zhvillimi ekonomik n rajonet e banuara me shqiptar, t cilat n trevjetorin e kaluar qeveriss VMRO-DPMNE-ja nuk i ka respektuar aspak, pasi ka realizuar vetm programin e saj “Rilindja n 100 hapa”, duke anashkaluar n kt mnyr trsisht programin e Bashkimit Demokratik pr Integrim. Por qeverisja e re pritet t siguroj faktorizim m t madh t faktorit shqiptar n Qeveri, edhe pse gjithka varet nga negociatat me Gruevskin, i cili n raport me shqiptart sht dshmuar mjaft “koprac”.
  BDI formon grupin negociator
  Kryesia qendrore e BDI-s t shtun n mbrmje ka formuar grupin negociator i cili prej t hnn (sot) do t’i filloj bisedimet me VMRO-DPMNE-n pr formimin e qeveris s re. Jo zyrtarisht msohet se grupin negociator t BDI-s do ta udhheq sekretari i prgjithshm i ksaj partie Abdilaqim Ademi, kurse antar t ktoj grupi do t jen edhe nnkryetari i partis Izet Mexhiti, Musa Xhaferi, Ermira Mehemti-Devaja dhe Fatmir Besimi.


  Lajm
  Sui generis

 3. #23
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Po krijohen kushtet pr pun t deputetve t rinj


  Deri m 20 qershor duhet t prfundoj prforcimi i dy foajeve t Salls parlamentare 1 n Kuvendin e Republiks s Maqedonis, si pjes e rikonstruimit t ndrtess. Deri ather, sipas t gjitha gjasave edhe do t dihet kur kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanovski do ta caktoj mbledhjen konstitutive t Parlamentit t ri t Maqedonis. Afati ligjor skadon t shtunn m 25 qershor.
  Para hyrjes n Salln 1 sht duke u vendosur shtyll, ndrsa nj pjes e intervenimit t Salln e kristalt sht n prforcimin e shtyllave, t cilat ishin 40X40 centimetra, ndrsa tani jan 70X90 centimetra.
  Mbindrtimi, adaptimi dhe prforcimi i objektit t Kuvendit filloi n mars t ktij viti, ndrsa duhet t prfundoj m s voni deri n fund t vitit t ardhshm. Parashihet kryerja e 3.900 metrave t ri katror dhe adaptimi i 840 metrave katror. Pr kt sht parapar t shpenzohen rreth 700 milion denar apo 11 milion euro.
  Me mbindrtimin, Kuvendi do t fitoj 119 zyre t reja, gjasht salla pr komisione dhe nj sall protokollare pr m shum dedikime prej 600 metrave katror.
  Salla pr m shum dedikime do t ndrlidhet n nivelin e fundit t mbindrtimit, dhe fizikisht do t vendoset n konstruksion t pavarur mbajts t elikut mbi salln parlamentare dhe e mbuluar me kupol me lartsi prej 9,80 metrash dhe diametr prej 34 metrash.
  Deputett pas prfundimit t rikonstruimit t ndrtess parlamentare do t fitojn zyre, ndrsa deri ather do t punohet sipas sistemit t vjetr, prkatsisht zyre do t ket secili grup i deputetve, nnkryetart e Kuvendit, koordinuesit e grupeve t deputetve…
  N pjesn pr adaptim, hapsira nn salln “Boris Trajkovski”, ku ishin puntorit dhe garazhet, sht adaptuar nj hapsir pr studio pr Kanalin e Kuvendit, ndrsa depoja e vjetr duhet t jet Instituti parlamentar dhe Qendra e BE-s.
  Instituti parlamentar po punohet me donacion nga Ambasada zvicerane prmes Institutit pr demokraci parlamentare. Projekti tashm sht prfunduar, ndrsa duhet t shpallet tenderi pr kryerjen. Pjesa tjetr e suterrenit do t adaptohet pr nevojat e shrbimit t Kuvendit.
  Ndrtesa e Kuvendit t Republiks s Maqedonis sht nj nga ndrtimet m monumentale n Republikn e Maqedonis, me t ciln n vitin 1930 ishte shpallur edhe konkursi pr projektimin (ku fitoi arkitekti Viktor Lukomski), ndrsa sht ndrtuar n vitin 1938 sipas projektit t arkitektit ek Viktor J. Hudak.

  Shqipmedia
  Sui generis

 4. #24
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  PDSH do t veproj n opozit


  Partia Demokratike Shqiptare nuk do t jet pjes e asnj kombinatorike pr pjesmarrje n prbrjen e re qeveritare. Kshtu t paktn thon jozyrtarisht n partin e Thait. N kt partin hedhin posht edhe takmin e inskenuar n qarqe t ndryshme n Tiran mes krerve t PDSH-s dhe BDI-s me kryeministrin shqiptar Sali Berisha. “N nuk do t jemi pjes e qeveris se re, pasi q platforma jon dallon shum nga ajo e BDI-s dhe partive tjera dhe pr realizimine saj nevojitet nj mbshtetje m e madhe. Pr momentin jemi t prcaktuar pr t prforcuar kapacitetet tona si parti dhe veprimin ton n opozit”, thon n partin e Thait. N kt subjekt I cili n zgjedhjet e 5 qershorit morri 8 deputet, mohojn fardo biseda me ndonjrn parti maqedonase pr t hyr n koalicionin qeveritar. Nga partia m e madhe opozitare shqiptare hedhin posht edhe zrat t cilt mbrm jan plasuar n opinion nga nj televizion I afrm me VMRO-DPMNE-n, se Gruevski mund t bisedoj edhe me PDSH-n pr koalicionin e ardhshm. Sipas burimeve t ksaj medie, kryeministri Gruevski mund t negocioj edhe me PDSH-n e Menduh Thait pr formimin e Qeveris s re dhe se me kt parti q fitoi 8 deputet do t siguronte nj maxhoranc prej 63 deputetve. “Pr PDSH-n kthimi n pushtet do t ishte nj shptim dhe prtritje e plot e ktij subjekti n t gjitha nivelet. N rast se Ali Ahmeti do t kishte t drejtn t bisedoj me Crvenkovskin pr formimin Qeveris, i cili ka humbur zgjedhjet, ather pse Gruevski nuk do t kishte t drejt t negocioj me Thain”, nnvizon televizioni, q njihet si nj nga zdhnsit e VMRO-DPMNE. M 5 qershor pas prfundimit t zgjedhjeve Lideri I PDSH_s Menduh Thai uroi pr fitoren konkurentin dhe oponentin e tij politik Ali Ahmetin e cila fitoi 15 deputet dhe tha se votat q I ka marr nga shqiptart nuk do t jen pjes e asnj pazari pr qeverisje t majt, t djatht apo t integrimit, por do t veproj n opozit.


  Tv Koha
  Sui generis

 5. #25
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Shkup: Vendoset busti i Aleksandrit t Madh


  Alekasandri i Madh me kalin e tij gjigand ka zbarkuar n sheshin ‘Maqedonia’ n Shkup.

  Skulptura grandioze e Leks s Madh gjat ditve n vijim do t vendoset pjes-pjes n kryeqytet, ndrsa ky eveniment po prcillet me krshri nga nj numr i qytetarve, medieve vendore dhe ndrkombtare.

  Reagimet e kalimtarve t cilt pr nj moment ndalojn pr tu br pjes e ksaj ngjarje jan t ndryshme, vendosjen e prmendores ata e komentojnw nw disa aspekte.

  “N kt koh krize sht cmenduri t shpenzohen para n kso monumente t cilat kushtojn miliona euro, pastaj prishin raportet me fqinjt tan, por edhe shtojn dilemat tek maqedonasit t cilt hamenden pr origjinn e tyre mes periudhs antike dhe sllave”, deklaroi Avni A. nga Shkupi.

  Ndrkaq, qytetarja tjetr Gordana A. shprehet se, pushtetart dhe qeveritart n Maqedoni kan humbur toruan, ata n vend t fabrikave po ndrtojn prmendore dhe skulptura t ndryshme prej t cilave populli i varfr nuk ka asnj leverdi.

  Ajo thot se, t gjith qytetart jan t interesuar pr nj jet m t mir, ndrsa politikat e tilla destruktive, nuk shpiejn drejt ktij qllimi.

  Autor i prmendores sht skulptorja Valentina Stervanovska, e cila sht edhe bartse e projektit t Ports Triumfale.

  Prmendorja e Leks s madh do t jet e pasuruar edhe shatrvan, pr t cilin shteti harxhoi gjithsej 9,4 milion euro.Projekti “Shkupi 2014”, ve se e ka kaluar shumn prej 80 milion euro pr t cilat qeveria vrtetonte se do t kushtoj projekti.

  Sipas vlersimeve t LSDM-s, projekti do t arrij gjysm miliard euro t pabesueshme.

  Shkritorja n t ciln sht prpunuar prmendorja e “Leks s Madh” sht themeluar n vitin 1905 dhe n t jan prpunuar skulptura t njohura, si Muzeu i Vatikanit, portat e Katedrales t kishs “Shn Pavle” gjithashtu n Vatikan, skulpturat n pallatin Kreml n Mosk etj.

  (N.Iseni/INA)
  Sui generis

 6. #26
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Negociata sekrete pr Qeverin e re  VMRO-DPMNE dhe BDI po udhheqin negociata indirekte sekrete lidhur me formimin e Qeveris s re, dhe se ky lajm konfirmohet nga burime qeveritare pr agjencin e lajmeve INA.

  Dy ekipet negociatore q nga BDI udhhiqen nga Abdylaqim Ademi dhe nga VMRO-DPMNE nga Martin Protogjer, sekretari i prgjithshm i VMRO-DPMNE kan vn kontaktet e para dhe kan shpalosur platformat se me cilat prioritete dakordohen pr t formuar dhe nisur punn e Qeveris s re.

  N radht e BDI nuk dshirojn t komentojn kto zra, ndrsa theksojn se nuk jan t gatshm t japin edhe detaje lidhur me platformn e tyre politike, q sipas tyre, nj pjes e saj tashm sht publikuar n disa media dhe nuk prbn ndonj sekret t veant.

  Mbyllja e rasteve t Hags deri n fund t vitit, zgjidhja e statusit t U]K-s, prdorimi i gjuhs shqipe si dhe simboleve kombtare, si dhe zgjidhja e kontestit t emrit deri n fund t ktij viti, jan disa nga pikat kye t platforms s BDI-s, por ajo prfshin edhe pozicione m t fuqishme n Qeveri, duke synuar poste ministrore m t forta si dhe postin e kryetarit t Parlamentit.

  N BDI theksojn pr INA se prioritet pr ta sht inkorporimi dhe zbatimi i krkesave dhe platforms s tyre, ndrsa n plan t dyt m pas nisin negociatat pr ndarjen e resoreve ministrore. Pas shpalljes zyrtare t rezultateve zgjedhore nga KSHZ, gjat dy ditve t ardhshme pritet edhe takimi i par zyrtar midis dy grupeve t BDI-s dhe VMRO-DPMNE pr formimin e Qeveris.

  (INA)
  Sui generis

 7. #27
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Paraja me kamat, po i han kokat e njerzve


  Dhnia dhe marrja e parave me kamat sht nj dukuri q ka marr prmasa t mdha n vend.

  Nga qindra euro q merren n fillim, me kamatat pastaj prfundojn n mijra e deri n milion euro.

  Njerz t vrar, familja t mbetura pa kok n shtpi dhe prona t konfiskuara jan pasoj dhe rrjedhoj e ktij biznesi pr dik fitimprurs.

  Agjencia e lajmeve INA ka hulumtuar nj pjes t ktij biznesi prfitues pr ata q japin parat. Jan grupe njerzish, por edhe individ q jan t gatshm n do moment pr t ofruar mijra euro me kamat, dhe q parat i japin me deponimin e hipotekave t ndryshme nga shtpit, pronat e patundshme, dyqanet, veturat dhe gjsende t tjera me vler. N.S, 45 vjear dikur thekson se ka punuar nj biznes t till, por q tani ka hequ dor, sepse nuk ka pasur ndjenja pr ta br nj pun t till.

  "Kam dhn shum pare, sepse nuk i shfrytzoja ato pr ndonj investim. Kamatat ishin t larta prej 10 deri n 20 pr qind, por q m pas hoqa dor dhe nuk arrita ti kthej vetm parat e mija, sepse kuptova se njerzit u bn viktima q nuk mund ti shptonin rrethit fatkeq, pr shkak t shumave t larta t parave q duhej t kthenin", thekson ish-kamataxhiu, i cili shpjegon gjith funksionimin e ktij biznesi. Disa grupe t organizuara bjn skenar t ndryshme, duke manipuluar me klientt e tyre dhe duke i`a rritur kamatat n rrethana t ndryshme.

  "Ndodh raste kur vjen dita pr ta paguar kamatn dhe ai q ka dhn parat, zhduket dhe humbet nga kontakti, dhe lajmrohet disa dit m von, mirpo duke krkuar para shtes pr shkak t kalimit t afatit t dorzimit t parave nga klienti. Kto momente jan trishtuese, sepse shoqrohen me friksim, arm dhe dhun", shpjegojn njohs t ksaj problematike. Ministria e Brendshme thekson se sht e njohur me shum raste t ksaj natyre, q sipas tyre prfundojn me viktima dhe probleme t mdha.

  Zyrtar t MPB-s theksuan pr agjencin e lajmeve INA se n MPB ekzistojn njsi q merren me kt pun dhe inspektort veprojn aty ku ka dyshime dhe jan t gatshm pr t ndihmuar qytetart.

  Nga Bashksia Islame gjithashtu apelojn q qytetart t heqin dor nga kto dukuri, pr shkak se ato jan t ndaluara edhe sipas fes islame. "Apelojm q qytetart t largohen nga ky haram, sepse sht kategori e qart e ndaluar me fen islame. Kjo q po bhet sjell shum dme n shoqri", ka theksuar sekretari i prgjithshm i BFI-s, Afrim Tahiri.

  Edhe ekspertt pr shtje ekonomike vlersojn se kamata sht nga shkaktart m kryesor t trazirave ekonomike n shoqri t ndryshme pr faktin se fitimet e kushtzuara me kamat bjn q t`u vrtetohen dobi investuesve q i kan dhn parat pr t hapur biznese, pa marr parasysh a kan arritur sukses apo jo n prodhim ato biznese.

  (INA)
  Sui generis

 8. #28
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Maqedonia nn ‘llupn’ e revists ‘The Economist’


  Revista prestigjioze britanike, ‘The Economist’ shkruan se vendet e rajonit t Ballkanit po ngecin n rrugn e tyre drejt integrimit n Bashkimin Evropian.

  “N Ballkanin Perndimor sht nj hap para, dy hapa prapa. Kroacia po ecn prpara pasi ka fituar formalisht nj aprovim pr tu br antar i 28-t i Bashkimit Europian, ndoshta n mes t vitit 2013. Por sht nj histori krejt ndryshe m n jug”, shkruan revista, transmeton agjencia e lajmeve INA.

  The Economist shkruan se, n Maqedoni procesin e integrimeve euroatlantike mund ta pengojn gjestet populiste dhe provokative t kryeministrit Nikolla Gruevski.

  “Maqedonia po ngre nj statuj gjigante bronzi t Aleksandrit t Madh, nj lvizje q do garantoj humbjen e miqve dhe simpatis, kurse Shqipria sht zhytur n nj kriz q nuk i duket fundi. Ky vit shnon edhe 20 vjetorin e pavarsis s Maqedonis dhe nisjen e konfliktit t saj m Greqin. Grekt thon se emri i vrtet i Maqedonis implikon pretendime territoriale ndaj Greqis. N raundin e fundit t prplasjes, Greqia ka ndalur progresin e Maqedonis pr tu bashkuar me BE-n dhe NATO-n. N mars Gjykata Ndrkombtare e Drejtsis nisi nj seanc pr nj shtje t sjell nga Maqedonia kundr Greqis pr NATO-n”, konstaton revista.

  Mes tjerash the Economist shkruan se, zyrtart e BE jan t dshpruar. Por jo Nikola Gruevski, kryeministri maqedonas. Ai ia ka dal me gjestet e tij populiste q t fitoj zgjedhjet e prgjithshme m 5 qershor. Por a mund t ristartoj ai procesin e ndalur t antarsimit n BE, q sht dhe mnyra m e mir pr t krijuar besim e pr t sjell investime t huaja e vende pune?

  (INA)
  Sui generis

 9. #29
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Shtohet Kriminaliteti n Maqedoni


  N Maqedoni nuk ka dit q nuk regjistrohet ndonj grabitje apo edhe m shum, t nj banke, poste, bastoreje, pompe benzine apo edhe shtpive private. Lajmet e prditshme t ksaj natyre japin fotografin e nj vendi t pasiguris q koinindon me Teksasin e dikurshm amerikan t kaubojve famkeq.

  MPB thekson se vepron n mnyr aktive dhe profesionale pr gjetjen e rasteve, mirpo ajo ka shprehur kritika q edhe pronart e bizneseve, sidomos bankave dhe objekteve t mbajn llogari pr masat e siguris, vendosjen e kamerave dhe sigurimin e agjencive t sigurimit Kronika e zez n vend nuk mbetet nj dit t mos regjistroj nj grabitje t bizneseve. Bankat, bastoret, postat, pompat e benzins, por edhe shtpit private jan caqet e grabitsve.

  Vetm gjat ksaj jave jan regjistruar disa raste t grabitjeve, edhe ate t konfirmuara zyrtarisht n buletinin e prditshm t Ministris s Punve t Brendshme.

  Rritja e vazhdueshme e grabitjeve ka shtuar shqetsimin tek bizneset, t cilt nuk shohin siguri n kryerjen e aktiviteteve t tyre t biznesit. Bankat edhe prkundr pranis s rojeve t sigurimit, prap se prap jan cak i sulmeve dhe grabitjeve, pasi q nj pjestar i sigurimit i vetm n ambientet e banks n mnyr shum t leht bllokohet nga grabitsit e perfeksionuar.

  Ndrkaq, postat, bastoret dhe dyqanet e tjera jan pa roje sigurie dhe ato shum leht pushtohen nga grabitsit e armatosur. Por, organizatat joqeveritare vlersojn se grabitjet gati t prditshme mund t krahasohen me vendet me stabilitet dhe institucionet tejet t ulta, apo si rrjedh konstatimi i tyre se po rikthehen pamjet e “Teksasit” amerikan t kaubojve t shekullit 18 dhe 19.

  “T krahasojm Maqedonin me Teksasin paksa sht ironike, por njkohsisht ky konstatim mund t vlersohet edhe si i sakt, pr fat t keq. Organizata jon me vite ka paralajmruar se kulti ndaj arms, erozioni ekonomiko-social, kulturor dhe politik nxisin interesin pr t pasur dhe prdorur armn e zjarrit. Motivet pr t pasur nj arm jan t ndryshme, por para se gjithash kjo ka t bj me mosbesimin e qytetarve n institucionet e sistemit, si dhe problemet n domenin e marrdhnieve midis bashksive etnike. N kt rrethana, duke prfshir edhe rritjen e krizs ekonomiko-sociale, dhe kur sistemi i shtetit nuk din apo nuk dshiron t`i prgjigjet nevojave themelore t qytetarve pr qetsi, siguri dhe jet t dinjitetshme, ather zgjidhja krkohet tek arma, edhe at te armt jolegale”, ka theksuar Xhabir Deralla, kryetari i Shoqats “CIVIL”.

  Sipas tij, t gjith kto faktor ndikojn n rritjen e pasiguris dhe mosbesimit n prgjithsi, por sidomos tek bizneset.

  “Biznesment nuk dshirojn t rrezikojn t investojn n pjest e rrezikshme t qytetit apo t shtetit. Ashtu si po ecin punt, institucionet shtetrore po kujdesen vetm pr pagesn e tatimeve dhe pr shpikjen e mnyrave t reja pr t ndshkuar biznesment, dhe nuk i kushtojn kujdes siguris dhe zhvillimit t bizneseve n vend”, nnvizon Deralla.

  Ministria e Punve t Brendshme ka pranuar faktin se kohve t fundit kan ndodhur shum raste t rrmbimeve dhe grabitjeve.

  MPB ka nnvizuar se kohve t fundit ka realizuar takime me prfaqsues t bizneseve, sidomos bankave, zyrtart e t cilave kan prfituar sugjerime dhe vlersime se si duhet t sigurohen nga rrmbyesit dhe grabitsit. Sipas statistikave jozyrtare t MPB-s, nga fillimi i vitit 2010 jan shtuar rastet e grabitjeve dhe rrmbimeve, mirpo paralajmrohen gjat periudhs s ardhshme shifra zyrtare.

  (INA)
  Sui generis

 10. #30
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Biznesment rus synojn tregun e Maqedonis


  Nj grup biznesmensh nga rajoni rus Vollogodki, sot dhe nesr do t qndrojn n Republikn e Maqedonis me qllim t vendosjes s kontakteve afariste me kompanit nga vendi nga disa veprimtari ekonomike.

  N kuadr t vizits s tyre, Oda ekonomike e Maqedonis dhe Oda ekonomik e Maqedonis dhe Rusis organizojn biznes forum, me qllim t vendosjes s kontakteve bilaterale afariste me kompanit ruse edhe at nga sfera e: ndrtimtaris, industris ushqimore, bartjes s energjis elektrike, tregtis me pakic n ushqim, pije, alkool dhe cigare dhe sigurimin e pronave dhe personave.

  Rajoni i Vollogodit ndodhet rreth 458 kilometra n verilindje t kryeqytetit, sht njri ndr rajonet m t zhvilluara n Federatn ruse dhe e z pozitn e nnt pr Bruto prodhim vendor pr banor n mbar vendin. sht i njohur pr prodhimin e hekurit, elikut dhe prpunimin e drurit.

  (INA)
  Sui generis

 11. #31
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Plutat amerikano-kanadeze do ta shnojn vijn kufitare Maqedoni-Shqipri


  Kufijt e dikurshm toksor t Maqedonis me fqinjt, kan qen t shnuar me gur sinor “piramida” me emblemn e ish Jugosllavis...

  Kufijt e Maqedonis q ka shtrirje t vijs kufitare n gjatsi prej 895 kilometra, prej t cilave 764 toksore, 46.6 jan ujore (liqenore) dhe 75 jan npr lumenj, ku pas vijs kufitare prej 261 km, me Greqin, vija m e gjat sht me Shqiprin, q arrin gjatsin prej 192 km, nuk sht br trsisht shnimi i kufijve.

  Gjat koh sht zvarritur vija kufitare me Kosovn dhe poashtu sht akoma diskutabile vija kufitare me Serbin, ndrsa sa i prket vijs kufitare me Shqiprin, nuk ka kurrfar problemi rreth demarkacionit dhe shnimit t vijs kufitare, pos pjess s kufirit q shtrihet npr ujrat e liqenit t Ohrit e mbase edhe t Presps, raporton agjencia e lajmeve INA.

  Kufijt e dikurshm toksor t Maqedonis me fqinjt, kan qen t shnuar me gur sinor “piramida” me emblemn e ish Jugosllavis, ndrsa n Liqenin e Ohrit kan qn pllutat (tapat), q pas shpartallimit t ish Jugosllavis, jan hequr dhe aktualisht pos koordinatave gjeografike-topografike, nuk ka asnj shenj q tregon vijn kufitare n kt pjes t Liqenit.

  Nga kjo, nuk jan t rralla incidentet q kan t bjn me kaprcimin e vijs kufitare dhe hyrjen n ujrat territoriale t Maqedonis nga ana e shtetasve t Shqipris dhe anasjelltas, qoft pr peshkim ose t tjera, q policia liqenore i konsideron si incidente kufitare dhe shkelje e ujrave territoriale.

  “Pr shkak t hyrjes s shtetasve shqiptar n ujrat territoriale t Maqedonis ose anasjelltas, duhet t shnohet vija kufitare.Pa shnimin e plot, ne nuk mund t kemi kontrollin e plot t Liqenit”, deklaron Dario Klekaroski, zvends komandant i policis s Liqenit.

  Nga ana tjetr, ministrja e brendshme Gordana Jankullovska sht shprehur pr zgjidhjen sa m t shpejt me paln shqiptare, duke shtuar: “Si antare e qeveris mund t konfirmoj se n nj koh t afrt, do t’i jepet prparsi ksaj shtjeje dhe s bashku me kolegt tan nga pala shqiptare do t dalim n terren dhe ta shnojm kufirin q n do rast do t jet me rndsi t madhe, q do t evitoj incidentet e padshiruara”.

  Duke pas parasysh se pr kt problematik, duhet angazhim i disa ministrive, prfshir edhe Ministrin e punve t jashtme, nga kjo e fundit shprehen se aktivitetet pr vendosjen e pllutave-tapave t reja pr shnimin e vijs kufitare, jan n vazhd e sipr, me shpres se kjo do t zhvillohet gjat muajit gusht, duke shfrytzuar eksperiencat e vendeve tjera, m konkretisht me shmbullin e shnimit t kufirit ujor ndrmjet SHBA-ve dhe Kanadas.

  (Mehmet Latifi-INA)
  Sui generis

 12. #32
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  “The Economist” pr Ballkanin, antarsimi n BE n pikpyetje


  Revista prestigjioze britanike, “The Economist” shkruan se vendet e rajonit t Ballkanit po ngecin n rrugn e tyre drejt integrimit n Bashkimin Evropian.
  “N Ballkanin Perndimor kemi nj zhvillim. Kroacia po ecn prpara, pasi ka fituar formalisht nj aprovim pr tu br antar i 28-t i Bashkimit Europian, ndoshta n mes t vitit 2013. Por sht nj histori krejt ndryshe m n jug”, shkruan revista.
  “The Economist” thekson se Shqipria sht zhytur n nj kriz q nuk i dihet fundi, kurse n Maqedoni procesin e integrimeve euroatlantike mund ta pengojn xhestet populiste dhe provokative t kryeministrit Nikolla Gruevski.
  “Maqedonia po ngre nj statuj gjigante bronzi t Aleksandrit t Madh, nj lvizje q do garantoj humbjen e miqve dhe simpatis. Ky vit shnon edhe 20 vjetorin e pavarsis s Maqedonis dhe nisjen e konfliktit t saj m Greqin. Grekt thon se emri i vrtet i Maqedonis implikon pretendime territoriale ndaj Greqis. N raundin e fundit t prplasjes, Greqia ka ndalur progresin e Maqedonis pr tu bashkuar me BE-n dhe NATO-n. N mars, Gjykata Ndrkombtare e Drejtsis nisi nj seanc pr nj shtje t sjell nga Maqedonia kundr Greqis pr NATO-n”, shkuan m tej “The Economist”. Mes t tjerash theksohet se zyrtart e BE jan t dshpruar, por jo Nikola Gruevski, kryeministri maqedonas. Ai ia ka dal me xhestet e tij populiste q t fitoj zgjedhjet e prgjithshme m 5 qershor. Por a mund t ristartoj ai procesin e ndalur t antarsimit n BE, q sht dhe mnyra m e mir pr t krijuar besim e pr t sjell investime t huaja e vende pune?

  Shqipmedia
  Sui generis

 13. #33
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  KFOR-i i dorzon policis kufirin me Maqedonin


  KFOR-i i ka dorzuar Policis s Kosovs prgjegjsit pr pjesn e fundit t vijs kufitare me Maqedonin. N nj ceremoni t organizuar n zons kufitare n Zllakuqan t Ult sht br pranim – dorzimi i prgjegjsive kufitare nga KFOR-i tek Policia e Kosovs.
  Finalizimi i dorzimit t kompetencave sht br nga komandanti i KFOR-it, gjenerali Erhard Buhler.
  Policia e Kosovs pas marrjes s plot t prgjegjsis nga KFOR-i t vijs kufitare me shtetin e Shqipris t ciln e ka realizuar koh m par, tani pranoi edhe marrjen e prgjegjsis s plot t vijs kufitare me Maqedonin dhe n nj t ardhme t afrt pritet te vazhdoje marrjen e prgjegjsive tjera me Malin e Zi.
  N kt ceremoni t pranishm kan qen edhe Drejtori i Prgjithshm i Policis, Reshat Maliqi, Ministri i Punve t Brendshme Bajram Rexhepi dhe prfaqsues t tjer t institucioneve vendore dhe ndrkombtare.

  Shqipmedia
  Sui generis

 14. #34
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Prleshje me arm tek “Mavrovasja” n Shkup  Nj znk midis dy t rinjve n qendrn tregtare “Mavrovasja” n Shkup ka prfunduar me shkrepje armsh dhe plagosjen e nj personi.

  Incidenti ka ndodhur mbrm pasmesnate, kur pas nj mosmarrveshje dhe nj znke midis dy t rinjve, nj person sht plagosur nga arma e zjarrit. Policia theksoi se znka kishte nisur midis dy personave nga fshati Grushin i Shkupit si dhe dy personave t tjer nga Shkupi. Gjithashtu n njoftimin e policis theksohet se n kt incident ka psuar nga nj plumb i pistolets N.A, 31 vje nga Shkupi, i cili ka marr plag n gjurin e djatht.

  I plagosuri menjher ka shkuar pran Kliniks s Shkupit dhe pas sanimit t plags ai ka lshuar spitalin. Policia ka ndrmarr masa pr gjetjen e autorve dhe pastrimin e plot t ktij incidenti.

  (INA)
  Sui generis

 15. #35
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga RaPSouL Lexo Postimin
  Shtohet Kriminaliteti n Maqedoni


  N Maqedoni nuk ka dit q nuk regjistrohet ndonj grabitje apo edhe m shum, t nj banke, poste, bastoreje, pompe benzine apo edhe shtpive private. Lajmet e prditshme t ksaj natyre japin fotografin e nj vendi t pasiguris q koinindon me Teksasin e dikurshm amerikan t kaubojve famkeq.

  MPB thekson se vepron n mnyr aktive dhe profesionale pr gjetjen e rasteve, mirpo ajo ka shprehur kritika q edhe pronart e bizneseve, sidomos bankave dhe objekteve t mbajn llogari pr masat e siguris, vendosjen e kamerave dhe sigurimin e agjencive t sigurimit Kronika e zez n vend nuk mbetet nj dit t mos regjistroj nj grabitje t bizneseve. Bankat, bastoret, postat, pompat e benzins, por edhe shtpit private jan caqet e grabitsve.

  Vetm gjat ksaj jave jan regjistruar disa raste t grabitjeve, edhe ate t konfirmuara zyrtarisht n buletinin e prditshm t Ministris s Punve t Brendshme.

  Rritja e vazhdueshme e grabitjeve ka shtuar shqetsimin tek bizneset, t cilt nuk shohin siguri n kryerjen e aktiviteteve t tyre t biznesit. Bankat edhe prkundr pranis s rojeve t sigurimit, prap se prap jan cak i sulmeve dhe grabitjeve, pasi q nj pjestar i sigurimit i vetm n ambientet e banks n mnyr shum t leht bllokohet nga grabitsit e perfeksionuar.

  Ndrkaq, postat, bastoret dhe dyqanet e tjera jan pa roje sigurie dhe ato shum leht pushtohen nga grabitsit e armatosur. Por, organizatat joqeveritare vlersojn se grabitjet gati t prditshme mund t krahasohen me vendet me stabilitet dhe institucionet tejet t ulta, apo si rrjedh konstatimi i tyre se po rikthehen pamjet e Teksasit amerikan t kaubojve t shekullit 18 dhe 19.

  T krahasojm Maqedonin me Teksasin paksa sht ironike, por njkohsisht ky konstatim mund t vlersohet edhe si i sakt, pr fat t keq. Organizata jon me vite ka paralajmruar se kulti ndaj arms, erozioni ekonomiko-social, kulturor dhe politik nxisin interesin pr t pasur dhe prdorur armn e zjarrit. Motivet pr t pasur nj arm jan t ndryshme, por para se gjithash kjo ka t bj me mosbesimin e qytetarve n institucionet e sistemit, si dhe problemet n domenin e marrdhnieve midis bashksive etnike. N kt rrethana, duke prfshir edhe rritjen e krizs ekonomiko-sociale, dhe kur sistemi i shtetit nuk din apo nuk dshiron t`i prgjigjet nevojave themelore t qytetarve pr qetsi, siguri dhe jet t dinjitetshme, ather zgjidhja krkohet tek arma, edhe at te armt jolegale, ka theksuar Xhabir Deralla, kryetari i Shoqats CIVIL.

  Sipas tij, t gjith kto faktor ndikojn n rritjen e pasiguris dhe mosbesimit n prgjithsi, por sidomos tek bizneset.

  Biznesment nuk dshirojn t rrezikojn t investojn n pjest e rrezikshme t qytetit apo t shtetit. Ashtu si po ecin punt, institucionet shtetrore po kujdesen vetm pr pagesn e tatimeve dhe pr shpikjen e mnyrave t reja pr t ndshkuar biznesment, dhe nuk i kushtojn kujdes siguris dhe zhvillimit t bizneseve n vend, nnvizon Deralla.

  Ministria e Punve t Brendshme ka pranuar faktin se kohve t fundit kan ndodhur shum raste t rrmbimeve dhe grabitjeve.

  MPB ka nnvizuar se kohve t fundit ka realizuar takime me prfaqsues t bizneseve, sidomos bankave, zyrtart e t cilave kan prfituar sugjerime dhe vlersime se si duhet t sigurohen nga rrmbyesit dhe grabitsit. Sipas statistikave jozyrtare t MPB-s, nga fillimi i vitit 2010 jan shtuar rastet e grabitjeve dhe rrmbimeve, mirpo paralajmrohen gjat periudhs s ardhshme shifra zyrtare.

  (INA)
  Maqedonia ishte dhe do te mbetet shtete i krimineleve vendas dhe krimineleve te evropes lindore . Grabitni sa te mundeni se gurbetcaret kishin qene budallejte me te medhenje qe erdhen dhe ndertuane pallate ne ate vende te krimineleve .

 16. #36
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Shqiptart krkojn revidim t teksteve shkollore


  Kryetari i Lidhjes s Arsimtarve shqiptar n Maqedoni, Nuhi Dardhishta, vlerson se revidimi i pjesshm i teksteve shkollore ku ishin apostrofuar gabime t shumta teknike n m shum libra, ndrkoh q n librat e historis ashtu si ishte rasti me enciklopedin maqedonase, fyhet kombi shqiptar duke e emrtuar si popull i egr, i zbritur nga malet, nuk kontribuon n prmirsimin e cilsis s arsimimit t gjeneratave t reja ngase i msojn me t pavrteta dhe urrejtje.
  Dardhishta krkon q t bhet revidimi i t gjitha teksteve shkollore t arsimit fillor dhe t mesm brenda nj viti, duke inkorporuar sistemin programit arsimor t vendeve t zhvilluara t Evrops.
  “Kt vit sht aprovuar revidimi i teksteve t reja pr klasn e gjasht t arsimit fillor. Mbetet q vit pas viti tekstet t prmirsohen. Por ne krkojm q Brenda nj viti t revidohen, t ndryshohen t gjitha tekstet shkollore, q kur fmijt e t gjitha gjeneratave, jo vetm klasat e gjashta, t pajisen me librat e ri. T gjith duhet t ken libra pa gabime dhe me t vrteta pr t gjitha lndt msimore” thekson Dardhishta.
  Ministri i arsimit dhe shkencs, thot se shtja e revidimit t teksteve shkollore sht proces i vshtir, andaj, pr eliminimin e mangsive dhe jan angazhuar ekspertt m eminent t arsimit, por pr t arritur efektin e dshiruar nevojitet pun dhe koh.
  “Pr mua sht nj sinjal q m l t besoj se m ndryshimin dhe plotsimin e ligjit q tekstet shkollore t’i aprovoj Komisioni Nacional pr tekste shkollore, si organ i pavarur dhe jo nga vet ministri i resorit si dhe autor i tekstit, t jet vetm ai q sapo 10 vite t plota e ligjron at lnd, nxnsit do t msojn nga libra t punuara me standard t lart arsimor”, thot Nikolla Todorov.
  Antari i Komisionit Nacional pr tekste shkollore, Sknder Asani, vetm nj muaj pas formimit t komisionit n fjal, ka dhn dorheqje nga ky post ngase, si ka sqaruar, libri i historis n t cilin u vrtetuan gabime skandaloze pr popullin shqiptar sht marr vendim mos trhiqet . Asani vlerson se Byroja pr Zhvillim t Arsimit sht duke shfrytzuar vakuumin juridik, kur ministri i arsimit sht vetm teknik. deri sa t formohet qeveria e re. pr t mos e reviduar tekstin e historis s shkollave fillore.
  “Un menjher reagova pasi pash se n librin e historis edhe m tej mbeten fyerjet dhe faktet joshkencore, ndrkoh q libri sht i punuar jasht metodologjis shkencore pr hartimin e teksteve shkollore, reagova ashpr. Njher prgatita dhe nj tekst me katr faqe argumentim ndaj librit duke ia adresuar ministrit t arsimit, zvends ministrit, kryeministrit, si dhe shqiptarve prgjegjs pr MO dhe OSB. Por pr fat t keq, botimi i librit nuk u pengua dhe ky libr mbetet ne duart e nxnsve, me tendenc pr t prishur raportet ndretnike dhe ato ndrfetare n Maqedoni” shprehet Asani.
  Ndrsa Nuhi Dardhishta vlerson se autoritet e dikasterit t arsimit duhet t angazhohen seriozisht n unifikimin e teksteve shkollore me ata t vendeve t rajonit, ngase integrimi sipas tij, fillon me fqinjt dhe m pas m vendet e zhvilluara t Evrops.
  “Ne kemi krkuar q kto programe t jen unike pr t gjitha shtetet e rajonit, jo vetm at t Shqipris dhe Kosovs por t gjitha shteteve tona fqinje, sepse lndt e prgjithshme si Matematika, Fizika dhe Kimia, duhet t msohen njlloj, edhe nga nxnsit e Serbis, ngase kjo do t mundsoj lvizjen e lir t fmijve tan nga Kosova n Maqedoni, e nga Maqedonia n Kosov, n funksion t zhvillimit t biznesit apo dikaje tjetr”, thot Dardhishta.

  Rel
  Sui generis

 17. #37
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Reka: Marrveshja e Ohrit n “sprov”


  Marrveshja Korniz e Ohrit drejt antarsimit t Maqedonis n Bashkimin Evropian dhe NATO”, sht konferenca e cila i dedikohet dhjevjetorit t Marrveshjes s Ohrit q do t organizohet n UEJL m 20 dhe 21 qershor. Kjo konferenc ndrkombtare organizohet nga Universiteti i Kolumbis – Programi pr ndrtimin e paqes dhe t drejtave t njeriut, Fakulteti juridik dhe Fakulteti filozofik i Universitetit “Shn Kirili dhe Metodi”, Universiteti i Evrops Juglindore dhe Universiteti Shtetror i Tetovs.
  Prorektori pr hulumtime n UEJL Blerim Reka, n nj prononcim pr gazetn Koha, tha se viti 2011 ngrthen n vete tre prvjetore t rndsishme sa i prket Maqedonis. “sht njzetvjetori i pavarsis s Maqedonis nga Federata e Jugosllavis, sht dhjet vjetori i nnshkrimit t marrveshjes s Ohrit, dhe 10 vjetori i nnshkrimit t Marrveshjes s Asocim dhe Stablizimit mes Maqedonis dhe BE-s. Nse i shihni kto tri ngjarje historike ajo q sht e prbashkt sht se e kan ardhmrin e prcaktuar strategjike dhe ky sht integrimi euroatlantik i ktij shteti. Konsiderojm se impelmentimi i plot i marrveshjes s Ohrit, sht parakushti politik dhe sht pjesa qensore e plotsimit t lirtierit politik t Kopenhags pr antarsimin e plot n BE dhe NATO”, deklaroi prorektori Reka. Ai thot se ideja nismtare ishte q t bjm nj analiz shkencore akademike dhe jo politike, pasi q politikant tashm dhjet vite japin versionet e tyre se a u implementua apo nuk u implementua Marrevshja e Ohrit dhe kjo sht pr vokabulart e politikanve. “Ne si universitet menduam q t realizojm nj projekt thjesht akademik dhe shkencor, n t cilin do t evaulohen rezultatet shkencore t asaj se sa Marrveshja e Ohrit sht implementuar n t gjitha segmentet e saj. Pr kt qllim n UEJL, n nntor t vitit t kaluar filluam projektin ku jan prfshir 60 hulumtues dhe 60 studiues nga Universiteti yn t cilt n prill t ktij viti prfunduan punimet e tyre, ata jan n fazn e redakturs dhe n fund do t publikohet nj vllim jashtzakonisht i madh i punimeve t tyre n tri gjuh, shqip, maqedonisht, dhe anglisht ku me fusnota, me literatur shkencore me metologji shkencore do t analizohet se sa pr kto dhjet vite sht realizuar marrveshja e Ohrit. Pjes e dyt e ktij projekti sht q kto dokumente dhe kto kumtesa apo hulumtime shkencore akademike t prezantohen n nj konferenc ndrkombtare ku do ket t pranishm prpos porfesorve t UEJL-s, nga USHT-ja, Krili dhe Metodi, dhe nga universiteti prestigjioz amerikan Columbia University n Ne York. Pr ti dhn shanc edhe dshmitarve t konferencs t Marrsvhjes s Ohrit, ne ftuam n kt konferenc pos nnshkruesve t gjall t dokumentit t cilt e kan nnshkruar kt marrveshje edhe Ali Ahmetin si prfaqsues i Ushtris lirimtare Kombtare n at koh dhe ambasadaorin amerikan Xhejms Perdju q ishte njri prej lehtsuesve ndrkombtar gjat arritjes s ksaj marrveshje. T gjith e kan konfirmuar pjesmarrjen e tyre si figura tjera t njohur ndrkombtar, ambasador, akademik, profesor nga rajoni, si Shqipria, Kosova, Bullgaria, Turqia. I tr ky projekt do t kurorzohet me 20 dhe 21 qershor, dita e par n UEJL-Tetov dhe dyta e dyt n Shkup”, deklaroi Blerim Reka. Sipas tij, mesazhi I ksaj konference sht q nj her e prgjithmon t hiqen dilemat dhe t jepet nj analiz objektive rreth implementimit apo mosimplementimit t marrvshjes s Ohrit. “Mesazhi I ksaj konference sht q njehr e prgjithmon t bhet nj analiz objektive, t ftoht, pa ngjyrime politike pr t analizuar Marrveshjen e Ohrit ashtu si sht impelmenetuar apo ashtu si nuk sht implementuar. Nuk sht qllimi q t minimizojm t arrituart apo t zbukurojm tejmase me nj paraqitje roze t arriturat e ktij dhjetvjeari. Nse m pyetni mua personalisht nj mendim jo shkencor por t lir timin, un do ta krahasoja kt dhjetvjear t nnshkrimit t Marrveshjes s Ohrit, me paradigmn e gots prgjysm t mbushur me uj. Pr dike ajo sht gjysm e shprazur, por pr dike sht gjysm e plot. Konsideroj se n kt korniz silleshin t gjitha debatet n kt dhjetvjear pr Marrveshjen e Ohri nse ajo ishte implementuar apo nuk ishte implementuar. U japim shansin akademikve dshmitarve historik, diplomatve zyrtarve t lart shtetror, q t vijn dhe t thon fjaln e tyre se ku jemi dhjet vjat pas nnshkrimit t ksaj marrveshje” nnvizon Reka. I pyetur pr t dhn nj vlersim rreth implementimit tv Marrvshjes s Ohrit Reka, shprehet se vit ky ka qen viti 2004, kur edhe sht dashur t implementohet kjo marrveshje. Ne duhet t themi tro nse sht implementuar ka sht implementuar dhe nse nuk sht implementuar ka dhe pse nuk sht implementuar. Fakt i pakontestueshm mbetet viti 2004, sepse ishte prcaktuar vit i implementimit t plot t Marrveshjes s Ohrit dhe tash nse n edhe pas shtat vitesh ne ende meremi me shkaqet dhe pasojat e mosimplementimit t Marrvshjes s Ohrit dhe nga kjo koherenc 7 vjeare vrehet se Marrveshja e Ohrit nuk sht implementuar”, vren Reka. Ndryshe, sipas organizatorve, pjesmarrjen n kt konferenc e kan konfirmuar lider t partive t cilt e kan nnshkruar kt marrveshje, ndrkaq, pr shkaqe shndetsore nuk do t mer pjes kryetari I athershm I PDSH-s Arbr Xhaferi, por n kt konferenc do t marr pjes kryetari aktual Menduh Thai. Poashtu n kt konferenc do t marr pjes edhe Sefedin Haruni n cilsin e kryetarit t PPD-s, lideri i athershm i VMRO-DPMNE-s Lupo Georgievski, lideri i LSDM-s Branko Crvenkovski, prfaqsuesi politik I UK-s dhe tash kryetar I BDI-s Ali Ahmeti, lehtsuesi gjat negociatave Xhejms Perdju, ambasadort e SHBA-ve, Shqipris, t BE-s dhe vendeve tjera.Dy nga nnshkruesit e marrveshjes s Ohrit tashm nuk jan gjall, pasi q vite m par ndrroi jet Imer Imeri, i cili n at koh ishte nnshkrues i Marrveshjes s Ohrit n cilsin e kryetarit t PPD-s, kurse kryetari i athershm i Maqedonis Boris Trajkovski, humbi jetn gjat nj fatkeqsie t aeroplanit n Bosnj dhe Hercegovin. Marrveshja e Ohrite cila u nnshkrua n Shkup m 13 gusht t vitit 2001, i dha fund konfliktit t armatosur mes forcave t armatosura t Maqedonis dhe pjestarve shqiptar t uniformuar me emblemn e Ushtris lirimtare Kombtare. Dhjet vjet pas ksaj marrveshje shqiptart e Maqedonis, ende nuk jan t knaqur me statusin e tyre n shtet, ndrkaq, partia opozitare shqiptare PDSH, koh m par e ka shpallur t vdekur kt Marrveshje.

  TvKoha
  Sui generis

 18. #38
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Maqedoni, t rinjt vazhdojn protestat kundr policis


  Prej disa ditsh Maqedonia sht n qendr t medias s huaj, pr shkak t disa protestave madhshtore, t organizuara nga rinia e ktij vendi.  T rinjt kan dal n protest kundr policis pas vrasjes s 22 vjearit Martin Neskovski n Shkup, m 6 qershor.

  Me tu prhapur lajmi n media, t rinjt kan prdorur rrjetet sociale pr tu organizuar n protest kundr dhuns policore. Ata kan krkuar q t rishihen ligjet pr policin dhe t dalin prpara drejtsis vrassit e t riut. T rinjt krkojn edhe dorheqjen e ministres s Brendshme dhe t zdhnsit t policis.

  Njzet e dy vjeari Martin neshkovski sht rrahur deri n vdekje nga nj pjestar i forcave speciale "Tigrat" n mbrmje mes 5 dhe 6 qershorit n qendr t Shkupit, n parkingun t kompanis "Mepso".

  Presidenti i Republiks s Maqedonis Gjorge Ivanov e konsideron si t sinqert iniciativn dhe dshirn e njerzve t rinj, t cilt disa dit protestojn, duke krkuar t ndriohet vrasja e t riut Martin Neshkovski dhe e jep prkrahjen e tij pr krkesn q kjo t bhet n kuadr t institucioneve n pajtim me Kushtetutn dhe ligjet.

  "Vendimin e t rinjve, t nxitur nga kjo tragjedi e madhe, q t angazhohen dhe t'i shprehin qndrimet e tyre, e konsideroj si iniciativ dhe dshir t sinqert q t kontribuohet pr prmirsimin e demokracis. Aktivistt, t cilt u angazhuan n protesta ose ishin aktiv prmes rrjeteve sociale treguan prgjegjsi dhe seriozitet”, thuhet n letrn e hapur t presidentit t Maqedonis, Gjorge Ivanov, me rastin e letrs s drguar nga ana e nj grupi t qytetarve.

  Ai apelon q interneti dhe rrjetet sociale t mos shfrytzohen pr promovimin e fjals s urrejtjes.

  “Shpresoj se ky lloj i konstruktivitetit do t kontribuoj pr prparim t funksionimit t t gjitha institucioneve demokratike n Republikn e Maqedonis", thuhet n letrn e hapur t presidentit t Maqedonis, Gjorge Ivanov”, ka theksuar Ivanov.

  (INA)
  Sui generis

 19. #39
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Maqedoni: Lypsart fitojn rreth 50 euro n dit


  Saima, nj nn rome 35 vje hyn n nj kmbimore n arshin e Vjetr t Shkupit, me nj qese najloni t mbushur me nga 10 e 50 denar, ndrsa n shamin e saj kishte nj grumbull t parave t metalit nga 1 e deri n 5 denar. Ajo krkon q kto t denar ti konvertoj n euro, dhe nuk tregon qllimet e saj se kto para a jan pr ti kursyer apo shfrytzohen pr qllime tjera. Kjo sht pun pr t mbijetuar.

  Parat i kam pr spital dhe pr at po i bj euro, ky sht arsyetimi i Saimes, e cila nuk jep detaje tjera.

  Djali i saj Brando mbante n duar nj koka-kola origjinale gjysmlitrshe dhe se pamja e tij vrehej n stilin alla maxhupishte, i palar, pa flok t krehura dhe me hundt e gojn e pist.

  Dhe gruaja lypsare mezi priste t largohej nga kmbimorja pr t`iu shmangur pyetjeve t shpeshta t hedhura ndaj saj, vetm e vetm pr t zbuluar t vrtetn e ktij profesioni.

  Llogaria e dits tejet e knaqshme

  Shum kmbimore n mbrmje vrshohen nga organizatort e rrjetit t lypsave, por shpeshher ata nuk duan t dalin n shesh dhe pr kt ojn grat apo shrbyeset e tyre pr t`ia kryer punt. Pronari i kmbimores q vazhdimisht frekuentohet n kt pjes t vjetr t Shkupit i ka t njohura gjitha marifetllqet e ktij grupi t organizuar.

  Sipas tij, lypst i sjellin parat pr ti br euro. Gjitha parat jan n denar nga 10 denar m shum dhe para t hekurta. Ato ne i marrin dhe u japim eurot n kundrvler. Po shpeshher ndodh q t prfitojn nga 50 euro n dit, por zakonisht i bjn 15 deri n 20 euro.

  Ata si e di jan rrjet dhe i lshojn pr t krkuar nga 4 apo 5 fmij e gra me fmij, thekson punonjsi i kmbimores pr agjencin e lajmeve INA n arshin e Vjetr n Shkup. Kto para grumbullohen shum sepse jan t imta, andaj gjitha duhet t dorzohen n bank t nesrmen.

  Sipas ktyre llogarive, pr 30 dit, prfitimi shkon prej 20 mij e deri n 30 mij denar, varsisht nga dita e prfitimit apo pazarit se sa jan t disponuar qytetart pr t dhn para. Ky biznes prfitues i rrugs i ka joshur shum rome, q i kan hyr ndonj biznesi t vogl q t heqin dor. N t njejtn mnyr shprehet, nj shits i orapeve n Shutk, i quajtur Brando, i cili thekson se pr nj pal orape q shet n trotuar prfiton vetm 8 denar pr cop, ndrsa sipas tij, lypsja q gjendet prball tij n rrug prfiton 10 apo 20 denar pr do 10 minuta apo edhe m pak. Ku sht llogaria, andaj shumica po trhiqen nga kjo pun dhe po fillojn t`ia bjn arn, sepse prfitimi sht edhe m i madh, ka theksuar shitsi Brando.

  Cilat jan lokacionet ku rrin grupet

  Bulevardet kryesore n Shkup n zonn e Bit Pazarit, n semafort ky n pjesn qendrore t Shkupit, zona qendrore ku jan t pranishm lokalet si n Qendrn e Vjetr Tregtare, rruga dhe semafort q ojn drejt Bllacs, lokacioni para Ramstore, lokacionet n qendrn Mavrovasja, n bulevardin Ilinden , gjithnj shfrytzohen si pikat m t frekuentuara nga ana e lypsave.

  Ata jan t ndar dhe kan terrenin dhe ndikimin e tyre. Grat dhe fmijt rrin gati se gjysm dite pran ktyre pikave, ndrsa burrat e tyre apo padront i ndjekin nga prapa, kryesisht n nj distanc, ku nuk mund t jen shum t dukshm. Fmijt e vegjl trajnohen n forma t ndryshme pr t prfituar sa n mnyr t prkryer dhe m t mshirshme. Ata inskenojn mashtrime t ndryshme, vetm e vetm pr ti nxjerr nga xhepi ndonj denar.

  150 kallzime penale, asnj dnim nuk sht paguar

  N Maqedoni ekziston ligji penal kundr lypjes n rrug, dhe se me kt ligj, t gjith personat q kapen do t dnohen me 15 deri n 50 euro. N vitin 2008, MPB s bashku me inspektoratet e posame t Ministris s Puns Sociale ndrmerren nj aksion pr t parandaluar kt dukuri, mirpo ai nuk ka rezultuar me sukses.

  Nga ky aksion ishin ngritur 150 kallzime penale, mirpo jo zyrtarisht ato asnjher nuk jan paguar, pr shkak se fmijt dhe grat e kapura, jan raste t rnda sociale dhe as q evidentohen n entet e MPB-s apo punsimit.

  Ministria e Puns dhe Politik Sociale sht e kyur n aktivitetet pr shmangien e ksaj dukurie, dhe se n qendrat pr prkujdesje deri tani jan t strehuar 400 fmij, t cilt jan marr nga rruga.

  (INA)
  Sui generis

 20. #40
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Krkohet zgjidhja e statusit t ish-UK-s


  N bisedimet pr formimin e qeveris s re n Maqedoni, diskutohet edhe pr mbylljen e statusit t ish-UK-s. Nga BDI dhe VMRO-DPMNE, q po negociojn formimin e ekzekutivit t ri, nuk jepen detaje, ndrsa shoqatat e dala nga lufta, thon se zgjidhja duhet krkuar n miratimin e nj ligji t veant.
  Partit politike fituese t zgjedhjeve t 5 qershorit, VMRO-DPMNE dhe BDI, vazhdojn negociatat pr formimin e qeveris s re, larg syve t opinionit.
  Prve ndarjes s posteve ministrore dhe t prgjegjsive tjera n ekzekutivin e ri, pjes e bisedimeve jan edhe disa shtje tjera q kan mbetur pa zgjidhje q nga nnshkrimi i Marrveshjes s Ohrit, q i dha fund konfliktit t vitit 2001. Nj ndr to sht edhe zgjidhja e statusit t ish-pjestarve t UK-s.
  Drejtues t organizats s veteranve t lufts thon se zgjidhja e vetme e ktij problemi mbetet miratimi i nj ligji t veant, dhe pr kt, sipas Besim Hods, duhet t insistoj deri n fund BDI-ja.
  “Pikrisht kjo duhet t bhet, pasi shtja e ligjit t familjeve t dshmorve dhe invalidve t lufts sht br shtje pazarllqesh brenda 10 viteve, prandaj ne deklarojm, n kt drejtim, se kjo shtje duhet t marr fund nj her e prgjithmon dhe t zgjidhet ky problem, duke i dhn shans Maqedonis pr vazhdim m t sigurt t ekzistimit t saj”.
  “Ne mendojm q subjektet politike, qofshin ato shqiptare apo maqedonase, e kan marr mesazhin, se pa zgjidhjen e ktij problemi, q do t jet edhe fillimi i zgjidhjes s problemeve tjera, do t jet e vshtir pr t ecur prpara”, thot Hoda.
  shtja e statusit t ish-UK-s ka qen tem e debatit dhe e qndrimeve t ndryshme gjat tre viteve t kaluara mes partive q edhe tani po bisedojn pr qeverin e re, BDI-s dhe VMRO-DPMNE-s.
  Derisa BDI-ja angazhohet pr miratimin e nj ligji t veant, VMRO-DPMNE-ja, thot se nj gj e till mund t zgjidhet n kuadr t ligjeve ekzistuese pr trajtimin e rasteve sociale.
  Organizatat e dala nga lufta, kan kundrshtuar ashpr nj gj t till, duke deklaruar se lufta nuk sht zhvilluar pr trajtimin e tyre si raste sociale.
  Besim Hoda, thot se prve zgjidhjes s ktij problemi me ligj t veant, n bisedimet pr qeverin e re, duhet t krkohet edhe mbyllja e problemeve tjera, q, sipas tij, edhe 10 vite pas nnshkrimit t Marrveshjes s Ohrit, kan mbetur t hapura..
  “M e rndsishmja nga gjitha sht realizimi i qllimit pr ka u nis lufta e vitit 2001, pra, zgjidhjen e problemit t shqiptarve n Maqedoni. N qoft se kjo nuk realizohet, absolutisht nuk do t ishte relevante vetm zgjidhja e statusit t familjeve t dshmorve, pr shkak se qllimi kryesor i lufts, i jetve t dhna, i gjymtyrve t dhna, ka qen zgjidhja e prhershme e problemeve t shqiptarve n Maqedoni”.
  “Vetm kjo do t nderonte dhe do t rehatonte shpirtrat e dshmorve dhe idealeve t njerzve t cilt ather ishin t gatshm ta sakrifikojn edhe jetn pr nj jet m t mir t fmijve t tyre, familjeve t tyre, por, edhe shqiptarve n prgjithsi”, shprehet kryetari i OVL-UK-s, Besim Hoda.


  REL
  Sui generis

Faqja 2 prej 24 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •