Close
Faqja 24 prej 24 FillimFillim ... 14222324
Duke shfaqur rezultatin 461 deri 480 prej 480
 1. #461
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Sheqerinska: 'Kriza qeveritare, luft kolltuksh'


  Nnkryetarja e LSDM-s Radmilla Sheqerinska ka kritikuar ashpr partnert e koalicionit qeveritar VMRO DPMNE pr manipulim me opinionin. Sipas saj, Gruevski dhe Ahmeti aktrojn znk, e n fakt, sipas saj, pasi gjith ktij skenari fshihet dika tjetr. Ajo rikujtoi dyshen qeveritare se vendi aktualisht po ballafaqohet me kriz t thell ekonomike. Ndaj ktyre akuzave t LSDM-s ka reaguar VMRO DPMNE. Partia e Gruevskit akuzon LSDM-n se prse n kohn kur kan qen n pushtet nuk e kan mbyllur shtjen e branitellave. Sipas VMRO DPMNE-s, akuzat e socialdemokratve jan t trsisht t pabaza.

  ‘Gruevski dhe Ahmeti jan marr vesh se kolltukt i kan m t rndsishm. Tani n vitin 2012 srish vet e propozojn Ligjin pr branitellat, rreth t cilit her aktrojn znk e her marrveshje. Gjith kt e bjn pr t’i mbrojtur kolltukt e tyre. Sjellja e tyre sht e paprgjegjshme sepse n kt mnyr e fusin Maqedonin n kriza t reja. Tashm sht m se e qart se Gruevski dhe Ahmeti jan t gatshm t bjn pazar, pr ta mbrojtur pushtetin e tyre’ , tha Radmilla Sheqerinska, nnkryetare e LSDM-s

  Alsat M
  Sui generis

 2. #462
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Analistt pr krizn politike: 'Kujdes me tensionet'


  VMRO-DPMNE dhe BDI e kan patjetr t gjejn nj zgjidhje kompromisi pasi nse nuk ndodh nj gj e till Maqedonia mund t zhytet n nj kriz serioze ndretnike. Kshtu shprehet pr ALSAT-M, analisti politik, Denko Maleski. Ndrkoh analisti Alajdin Demiri thot se kriza e partnerve t koalicionit VMRO-DPMNE dhe BDI sht nj kriz e projektuar me qllim q pushteti n kt situat t hyj n zgjedhje t parakohshme dhe t shfrytzoj zgjedhjet lokale pr t fituar edhe nj mandat.

  ‘Mbetet t shohim vall kto dy parti politike q do t duhej t flasin me nj z, por sht m se e qart se kjo nuk po ndodh pr momentin, vall do t gjejn ndonj zgjidhje kompromisi? Mua m duket se partia m e madhe e maqedonasve ktu e ka patjetr t bj ndonj lshim pasi n t kundrtn polarizimi etnik do t prshkallzohet dhe partit politike sipas instinktit do t kthehen drejt bashksive t tyre etnike si edhe u pa nga partit opozitare t cilat menjher, instinktivisht kthehen drejt bazs s tyre etnike. Ajo sjell deri tek nj polarizim t marrdhnieve n t gjith shoqrin dhe mund t nnkuptoj kriz’, tha Denko Maleski, analist politik.

  ‘Kjo kriz sht dhe bazohet n nj tem rezerve t ciln VMRO-DPMNE-ja e ruan dhe n moment t caktuar e nxori me qllim q t provokoj edhe at t provokoj partnerin e koalicionit mirpo n t njjten koh t provokoj edhe elektoratin maqedonas pr t ritur rejtingun e vet. Problemi sht se n t vrtet, ndoshta edhe me vetdije jan duke projektuar nj lloj t nj shteti tjetr, t nj nacionalizmi m t egr dhe ndoshta mos prfillja e faktorit shqiptar dhe t shqiptarve. Mendoj se kjo kriz ksaj radhe mund t dal nga kontrrolli dhe mund t reflektoj probleme m serioze n Maqedoni prve zgjedhjeve’, tha Alajdin Demiri, analist politik.

  Analistt Maleski dhe Demiri gjithashtu thon se n vend ekziston nj nyje politike mes maqedonasve dhe shqiptarve e cila shum ngadal po tejkalohet, dhe q ky proces i pajtimit n Maqedoni q nga viti 2001sht ln pas dore.

  ‘Kjo sht nj nga problemet m t mdha t shoqris maqedonase, sepse kjo nuk mund t niset n drejtim t pajtimit, n drejtim t projektimit t nj koncepti multietnik nga vet qendra e fuqis si sht Qeveria dhe ktu qndrojn shtjet e mdha pr zhvillimin e mtutjeshm t ngjarjeve n Maqedoni’, tha Denko Maleski, analist politik.

  ‘Kjo situat mes partnerve t koalicionit do t krijoj nj situat t re e cila do ta detyroj edhe LSDM-n q t luaj n kartn e nacionalizmit pak m t egr me qllim q t fitoj ndrsa shqiptart do t jen ajo struktur e cila do t jet tash e habitur si t pozicionohen. Fakti q opozita shqiptare i jep prkrahje Ali Ahmetit n kt faz do t thot se sht nj sinjal se mund edhe t rigrupohen partit politike shqiptare q do t jet nj nevoj pasi q situata tani e tutje do t jet ekstrem serioze’, tha Alajdin Demiri ,analist politik.

  Ndarjet e fundit n vija etnike t katr partive politike kryesore n vend, sipas analistve politik jan krejtsisht t kuptueshme pr mentalitetin q mbretron ktu tek ne. Sipas Denko Maleskit dhe Alajdin Demirit, sjelljet e BDI-s, PDSH-s, VMRO DPMNE-s dhe LSDM-s, pas hapjes s debatit pr shtjen e ‘branitellave’, jan n vij t krkimit t pikve politike para elektoratit shqiptar gjegjsisht atij maqedonas.

  Alsat M
  Sui generis

 3. #463
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Gruevski nuk komenton krizn, feston pavarsin!


  Kryeministri Gruevski ka injoruar sot krizn n koalicionin qeveritar duke mos dashur t komentoj zhvillimet e fundit t shkaktuara pas propozimit t projekt ligjit pr ‘Branitellat’. Nga kabineti i tij u shprehn t prer se sot nuk do t komentojn zhvillimet e fundit por do t festojn Ditn e Pavarsis me ’rast do t bjn hapjen e disa objekteve.
  Megjithat edhe prkundr asaj se propozim ligji pr ‘Branitellat’ hyri n procedur parlamentare, pjestart e ktij njsiti nuk mbeten t knaqur me at por krkojn edhe m tepr. Madje nga partia e Boshkovskit, projekt ligjin e cilsojn si monedh pr kusuritje mes partnerve t koalicionit qeveritar.
  “Jemi thell t indinjuar nga fakti q qeveria aktuale ndjenjat e ‘Branitellave’, i shfrytzon si monedha pr kusuritje n marrveshjen me partnerin e tyre qeveritar BDI-n, kundr t cilve kta branitella u vun n mbrojtje t Republiks s Maqedonis”, tha Marjan Ognjanovski, nnkryetar i partis “T bashkuar pr Maqedonin.
  Nga ana tjetr kryetari i partis Dinjiteti, krkon nga presidenti i shtetit dekorimin e branitellave t rn gjat konfliktit t 2001, invalidve dhe atyre q kan mbetur gjall.
  “Sot n kt dit t madhe pr shtetin e Maqedonis ngrem iniciativ deri te presidenti i shtetit, Gjorge Ivanov pr t tretn her me radh, q t’i dekoroj pjestart e policis q akoma nuk jan dekoruar, por edhe dekorimin e invalidve t lufts dhe t branitellave t cilt kan mbetur gjall dhe t palnduar”, u shpreh Stojano Angelov, kryetar i ‘Dinjiteti’.
  Kto deklarata t Ognjanovskit dhe Angelovit vijn n kohn kur n parlament po zhvillohet nj debat i ashpr pro dhe kundr miratimit t ligjit pr branitellat t propozuar nga VMRO-DPMNE dhe t kundrshtuar ashpr nga BDI.

  Alsat-m
  Sui generis

 4. #464
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Kngtart shqiptar bojkotojn festn e pavarsis


  Asnj kngtar shqiptar n Maqedoni nuk do t shfaqet n mbrmje, n arenn “Filipi i dyt” me rastin e dits s pavarsis. T revoltuar nga pagesa e vogl q u sht dorzuar nga organizatori. Sipas burimeve t mediave maqedonase, arsyeja e bojkotimit t kngtarve t ftuar si – Adrian Gaxha, Adelina Tahiri, Tuna Sejdiu, Big Mama dhe disa t tjer, nuk sht arsye politike dhe as marrdhnet e tensionuara brenda koalicionit qeveritar, arsyeja ishte shuma e ofruar si shprblim pr performancn e tyre. Oferta pr t knduar pr 50 deri 100 euro sht konsideruar si fyerje nga ana e kngtarve. T zemruar jan edhe kngtart maqedonas, t cilt reaguan pr shpenzimin e madh t parave, pr yjet e muzikes serbe, t cilve u paguhet transporti ajror dhe strehimi n hotele t ndryshme n vend. Organizatort deklaruan se jan shitur reth 50.000 bileta q kushtojn nga 20 denar, ndrsa pr qytetart n brendi t qytetit sht organizuar transport falas. Ndrkaq n rrjetin Facebook pati reagime t mdha, duke pohuar se shitja e ktyre biletave nuk ka kaluar nj procedur t drejt, duke u dhn prparsi simpatizuesve t VMRO-DPMNE-s. Koncerti mbi ditn e pavarsis s Maqedonis do t filloj sonte n orn 20, ku do t shfaqet e gjith stafi qeveritar n krye me kryeministrin Nikolla Gruevski.

  Shqipmedia
  Sui generis

 5. #465
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  BDI nuk bojkoton Ditn e pavarsis


  Formalisht ose jo, shqiptart pritet t marrin pjes n akademin solemne q organizohet nga ana e presidentit Gjorgje Ivanov me rastin e 8 Shatorit, Dits s pavarsis s Maqedonis. Pranin n kt solemnitet e ka konfirmuar partia shqiptare n pushtet-Bashkimi Demokratik pr integrim, ndrsa knga shqipe pritet t dgjohet gjat koncertit q do t mbahet n Stadiumin e Shkupit, megjithse n momentin e fundit organizatori i koncertit e pa t arsyeshme q i njjti t mos jet monoetnik, duke ftuar edhe disa kngtar shqiptar. Programi pr shnimin e 21 vjetorit t pavarsis s vendit parasheh organizimin e koncertit dhe nj Akademi solemne. Pr sa i prket koncertit, sht parapar t marrin pjes disa kngtar shqiptar, ndrsa n Akademin solemne, prve prfaqsuesve t qeveris do t marrin pjes edhe disa prfaqsues t Bashkimit Demokratik pr Integrim, tha Muhamed Hoxha, zdhnsi i qeveris. Manifestimi qendror me t cilin do t shnohet 21-vjetori i pavarsimit t vendit do t organizohet n stadiumin Filipi i Dyt n kryeqytet, me koncertin e madh n t cilin sht parapar t marrin pjes shum emra t njohur t estrads. Maqedonia sot shnon 21-vjetorin e zbatimit t suksesshm t referendumit, n t cilin banort e vendit u prononcuan pr shtet t pavarur dhe sovran. Shumica absolute, mbi 95 pr qind t qytetarve q doln n referendum, i cili u bojkotua nga shqiptart. (I.I.) Shkup, 7 shtator Formalisht ose jo, shqiptart pritet t marrin pjes n akademin solemne q organizohet nga ana e presidentit Gjorgje Ivanov me rastin e 8 Shatorit, Dits s pavarsis s Maqedonis. Pranin n kt solemnitet e ka konfirmuar partia shqiptare n pushtet-Bashkimi Demokratik pr integrim, ndrsa knga shqipe pritet t dgjohet gjat koncertit q do t mbahet n Stadiumin e Shkupit, megjithse n momentin e fundit organizatori i koncertit e pa t arsyeshme q i njjti t mos jet monoetnik, duke ftuar edhe disa kngtar shqiptar. Programi pr shnimin e 21 vjetorit t pavarsis s vendit parasheh organizimin e koncertit dhe nj Akademi solemne. Pr sa i prket koncertit, sht parapar t marrin pjes disa kngtar shqiptar, ndrsa n Akademin solemne, prve prfaqsuesve t qeveris do t marrin pjes edhe disa prfaqsues t Bashkimit Demokratik pr Integrim, tha Muhamed Hoxha, zdhnsi i qeveris. Manifestimi qendror me t cilin do t shnohet 21-vjetori i pavarsimit t vendit do t organizohet n stadiumin Filipi i Dyt n kryeqytet, me koncertin e madh n t cilin sht parapar t marrin pjes shum emra t njohur t estrads. Maqedonia sot shnon 21-vjetorin e zbatimit t suksesshm t referendumit, n t cilin banort e vendit u prononcuan pr shtet t pavarur dhe sovran. Shumica absolute, mbi 95 pr qind t qytetarve q doln n referendum, i cili u bojkotua nga shqiptart.

  Koha
  Sui generis

 6. #466
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Kushtetuta e Maqedonis, gjenerator i krizs


  Njzetenj vjetori i pavarsis s Maqedonis nga ish-federata jugosllave po shnohet nn hijen e ndasive t mdha etnike n skenn politike, pr shkak t nj projektligji t partis s kryeministrit Nikolla Gruevski lidhur me zhdmtimin vetm t forcave maqedonase t sigurimit q kan psuar gjat konfliktit t armatosur t para 11 viteve.

  Ky propozim q prjashton ish-pjestart e UK-s, si asnjher m par, ka ndar partit n baza etnike. Prve partnerve t koalicionit qeveritar, BDI dhe VMRO-DPMNE, edhe partit opozitare PDSH dhe LSDM, jan ndar n baza etnike duke u pozicionuar, e para pran partis shqiptare n Qeveri dhe tjetra pran partis s kryeministrit Gruevski.

  Njohsit e zhvillimeve politike thon se situata e tanishme sht dshmi e qart se Maqedonia, edhe pas dy dekadave t pavarsis, nuk ka arritur t’i zgjidh t gjitha shtjet q kan t bjn me t drejtat e shqiptarve, e n veanti me aplikimin e sistemit mbrojts nga mbivotimi, apo definimin e qart t prdorimit t gjuhs shqipe si gjuh zyrtare dhe prdorimin e flamurit kombtar shqiptar q, po ashtu, interpretohen n forma t ndryshme, varsisht rrethanave politike.

  “Maqedonia sht larg nga ajo q ka pasur mundsi pr t ndrtuar nj demokraci konsenuale, q t ndihen t gjith popujt t barabart, e sidomos pozicioni i shqiptarve duhej t avancohet. Mirpo, fatkeqsisht, sot pas 21 vjetsh konstatojm se shqiptart ende nuk ndihen t barabart. Shqiptart edhe m tutje mbivotohen dhe nuk marrin pjes n marrjen e vendimeve, t cilat duhet t vlejn pr t gjith qytetart”, thot Ismet Ramadani, deputet n prbrjen e par parlamentare.

  Osman Kadriu, ligjrues i s Drejts Kushtetuese, vlerson se fajin mbi gjendjen e tanishme duhet krkuar te Kushtetuta aktuale, e cila nuk ka definuar qart shtjet q kan t bjn me bashksit etnike, n rastin konkret me shqiptart.

  Interpretimi i ndryshm i ligjeve, sipas Kadriut, krijon situatat konfliktuoze.

  “Kur flasim pr zbatimin dhe interpretimin e ligjeve, si pik e par vlersoj se shum ligje nuk jan t harmonizuara me Kushtetutn dhe, s dyti, n disa ligje kemi zbraztira juridike q jan pasoj e paqartsive t dispozitave kushtetuese, sidomos kur flitet pr miratimin e ligjeve me shumicn e Badinterit, apo pr shtjen e simboleve, at t gjuhs e kshtu me radh”, shprehet Kadriu.

  Ai shtron nevojn e ndryshimeve kushtetuese apo t miratimit t nj kushtetute krejt t re, n t ciln qart do t prcaktohet pozicioni i gjuhs shqipe, i prdorimit t flamurit kombtar dhe i t drejtave tjera n raport me bashksit etnike.

  “Duhet sa m shpejt t intervenohet n Kushtetut, q t mos ket paqartsi dhe pastaj n prputhje me intervenimet, t miratohen ligjet adekuate. Madje, duke marr parasysh periudhn shumvjeare t miratimit t Kushtetuts, e cila sht miratuar n vitin 1991, un jam i mendimit se ndoshta sht koha q t shkohet n miratimin e nj kushtetute krejt t re”, vlerson Kadriu.

  Edhe Ismet Ramadani, deputet n prbrjen e par parlamentare, thot se duhet t ket ridefinim t statusit t shqiptarve dhe kt, si shprehet ai, shqiptart kan kapacitet q ta bjn.

  Ramadani thot se duhet krkuar barazi t plot apo zgjidhje tjera, nse krkesa injorohet nga pala tjetr.

  “Shqiptart n Maqedoni kan kapacitet q ta ndryshojn pozicionin e tyre kundrejt pals maqedonase. Ata mund t ndrmarrin hapa q jan n kuadr t veprimeve demokratike, prfundimisht shqiptart duhet t thon se ose do t ket barazi t plot, ose zgjidhje tjetr kushtetuese, e cila n nj mnyr Maqedonin do ta onte n federalizim”, thekson Ramadani.

  Rel
  Sui generis

 7. #467
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Gostivar, mosmarrveshjet mes drejtorve ln n rrug 30 arsimtar


  Nj mosmarrveshje e thjesht teknike mes dy drejtorve t shkollave, duket se ka ln n rrug 30 profesor t Gjimnazit t Gostivarit por edhe t atij t posathemeluar t fshatit Negotin. Gjithka ka filluar kur n fillim t ksaj jave, Gjimnazi i fshatit Negotin sht shkputur edhe zyrtarisht nga Gjimnazi n Gostivar, pjes e t cilit ka qen me dekada t tra. Pikrisht kjo ndarje institucionale, tani ka br q profesort n fjal, mos t din se ku t mbajn msimin, ngase Gjimnazi i Gostivarit i drgon n Gjimnazin e Negotins pr t dhn msim ndrsa atje nuk i pranojn.
  “ka ndodh edhe ne nuk e dim ka ndodh. Kt vit shkoll n ditn e par na ndodhi nj befasi, nuk na mundsohet q t mbajm proces t rregullt msimor . ka nj vakum q na ka ln nj numr t madh t t punsuarve as n qiell e as n tok. Atje shkojm do dit atje na thon se gjimnazi I Negotins sht I pavarur”.
  “Un nj dit isha n shkolln e Negotins atje, atje sqarojn qart se shkolla e Negotins tanim sht subjekt n vete dhe patjetr t ket marrveshje mes shkollave se cilt kuadro duhet transferuar atje”
  “Nse un si nj personalitet me nj orar t ngjeshur n drejtimin e sociologjis q un ligjroj mbi 30 vjet zvendsohem me nj profesor joadekuat dhe pa prvoj pune un dua t them se ktu dika tjetr fshihet”.
  Por teksa profesort ankohen, drejtori i Gjimnazit t Gostivarit, thot se nuk jan n dijeni se Gjimnazi i Negotins, sht ndar ligjrisht nga shkolla qendrore. Prandaj thot ai, profesort q duhet t mbajn or msimi edhe n Negotin, i nnshtrohen orarit, i cili vlen pr t dyja shkollat, pra si i quan ai, edhe pr t disperzuarat n fshat.
  “N nuk kemi asnj informat as nga Ministria e Arsimit as nga njsia rajonale e Ministris s Arsimit se ato paralele n fshatin Negotin jan t pavarura , dhe derisa ne nuk kemi nga ministria asgj ligjore t drguar me shkrim q ajo shkoll sht si subjekt I ri juridik ne patjetr t funksionojm si nj shkoll”, deklaroi Arben Ademi Drejtor i Gjimnazit t Gostivarit.
  Mirpo, pretendimet e drejtorit t Gjimnazit t Gostivarit, n mnyr kategorike i hedh posht drejtori i Gjimnazit t Negotins. Ai thot se deri m tani disa her kan br prpjekje pr t br marrveshje, por se nj gj e till ende nuk ka ndodhur.
  “Pr pjesmarrje n or msimi ne nuk kemi qen q t mos marrin pjes por ne bazohemi gjithnj n rregulloren q ka sjell komisioni q ka dokumentacionin. Me drejtorin e Gostivarit jemi taku disa her ku paradite merreshim vesh pr ndarje pas dite srish vinin profesort m t moshuar t shkolls”, tha Rahim Kasami, U.D. Drejtor I Gjimnazit ‘Naser Ademi’ Negotin.
  Nga ana e tij, prgjegjsi pr arsim n Komunn e Vrapishtit ku edhe graviton fshatin Negotin, thot se vendimi megjithat i sht drguar drejtorit t Gjimnazit t Gostivarit nga ku edhe jan pajtuar q t bisedohet n nivel drejtorsh pr ndarjen e prgjegjsis.
  “Ky vendim dhjet dit para fillimit t vitit shkollor I sht drguar drejtorit t gjimnazit n zyrn e tij dhe kemi punuar t tre me dyer t mbyllur. N takim drejtori I Gostivarit u prononcua se do fillojn t punojn dy drejtort dhe e lshuam takimin bashk me drejtorin duke besuar se do fillojn bisedimet”, tha Neset Dauti, prgjegjs pr arsim n Komunn e Vrapishtit.
  Por teksa, askush nuk jep zgjidhje pr kaprcimin e ksaj krize, profesort ankohen se kan mbetur n rrug. Nga Ministria e Arsimit deri m tani nuk kan dhn kurrfar sqarimi se si do t mbyllin kt shtje.

  Alsat M
  Sui generis

 8. #468
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Danaj: Maqedonia, ose Federalizim ose ndarje


  Kryetari i Lists pr Shqipri Natyrale, Koo Danaj, sht shprehur, se Maqedonia ka vetm nj alternativ q t shptoj nga trazirat.

  Dhe kjo Alternativ sipas tij, sht eikonceptimi i shtetit mbi baza federale ose ndarje e Maqedonis. N gjendjen aktuale, Maqedonia nuk mund t ekzistoj gjat, ajo do t prfshihet nga trazirat ndretnike t cilat do t jen me pasoja pr tr rajonin.

  “Ngjarjet e fundit n Maqedoni, q morn shkas nga prkujtimi i dshmorve t UK-s me ceremoni zyrtare n Sllupcan, futja n parlament me procedur t prshpejtuar e ligjit mbi dmshprblimin e branitellave, e kan ndar praktikisht Maqedonin n dy blloqe etnike, maqedonas dhe shqiptar. Por pr her t par kjo ndarje etnike, u shfaq edhe n majn e politiks s saj, n Parlamentin e Maqedonis’, wshtw shprehur Danaj.

  Sipas tij, kjo situat nuk sht rastsore, dhe nuk lindur pr nj dit.

  “Ajo e ka rrnjn e saj n arrogancn dhe nacionalizmin e grupit t Nikolla Gruevskit i cili qysh n vitin 2004, me Referendumin e zhvilluar u shpreh hapur kundr Marrveshjes s Ohrit, e cila tashm ka vdekur. Ata q vazhdojn ti krkojn ndihm t vdekurit, qofshin politikan vendas apo t huaj, me dashje apo pa dashje, po prgatisin “vdekjen” e vet Maqedonis dhe po u hapin rrug trazirave etnike”, ka theksuar Danaj.

  Lista pr Shqipri Natyrale ju bn thirrje mndjeve akoma t ftohta t politiks n Maqedoni si dhe bashksis ndrkombtare q t ulen sa m par pr t menduar dhe konceptuar konturet e shtetit funksional t s ardhmes, i cili do t jet ose Federalizmi i saj ose ndarja e saj dhe bashkimi i shqiptarve me Shqiprin.

  “Nqoftse, politikant vndas dhe t huaj nuk e bjn sot kt, athere, shum shpejt, Maqedonia do t zhytet ne kaos dhe trazira, pr ndalimin e t cilave, nuk do t gjendet asnj qytet n Maqedoni q ti qetsoj, ashtu si u gjet Ohri para 11 vitesh. Ohri ishte nj lshim q shqiptart I bn shovinizmit maqedonas, por q u kuptua dhe trajtua si nj lmosh q maqedonasit ju dhan shqiptarve. Tashm ajo faz sht kaprcyer. T dy palt, populli nga posht dhe politika nga lart, jan ndrgjegjsuar se as shqiptart nuk pranojn t jetojn si qytetar t dors s dyt, por edhe maqedonasit nuk pranojn q shqiptart t jen t barabart me ata”, ka shtuar kreu i Lists pr Shqipri Natyral.

  N kto kushte, prfundon Danaj, ka vetm nj rrug, nj Alternativ, Federalizm, ose ndarje e Maqedonis. Vazhdimi i statukuos, vetm prgatit kaosin, trazirat dhe prleshjet ndretnike.

  (INA)
  Sui generis

 9. #469
  . Maska e illyrian rex
  Antarsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,574
  Faleminderit
  4
  9 falenderime n 9 postime
  “Maqedonia e Gruevskit duhet t vdes - bota ta prshpejtoj kt vdekje”

  Kryetari I Lists pr Shqipri Natyrale, Koo Danaj, sht shprehur se fjalimi I Nikolla Gruevskit dhe mesazhet e tij prball shqiptarve n Maqedoni, kan krijuar nj situat t re, t panjohur deri m par.


  “Krcnimet e tij ndaj shqiptarve se ata nuk duhet t krkojn m shum se sa mund t’ju jap ai n shtetin e tij, urrejtja e tij ndaj UK-s dhe dshmorve t saj t vitit 2001, vendosmria e tij pr t mos u trhequr nga kjo vij prball asnj presioni, treguan dhe vrtetuan para opinionit publik shqiptar n Maqedoni, prball bashksis ndrkombtare se shovinizmi maqedonas nuk ka ndrmend t pranoj bashkjetes mbi baza t barabarta me shqiptart. N t kundrtn, Gruevski foli hapur dhe thjesht. Ai i krcnoi shqiptart dhe politikant shqiptar. Ai u shpreh hapur se nuk trembet, se nuk trhiqet, se nuk mund t vendos shenjn e barazimit midis branitellave dhe ish-lufttarve t UCK. Kta t dytt, ai nuk hezitoi t’i konsideroj terrorist”, u shpreh Danaj.

  Sipas tij, n kto kushte, asnj politikan shqiptar nuk duhet dhe nuk mund t pranoj t qeveris apo t bashkpunoj me nj shovinist t egr, “t pakorrigjueshm e t pandreqshm”. Ai madje krkon q politikant shqiptar n pushtet t largohen nga qeveria nacional-socialiste e Gruevskit.

  “Politikant shqiptar n opozit duhet t distancohen hapur nga fashizmi demokratik I Gruevskit; bashksia ndrkombtare duhet t deklarohet se e pranon apo jo fashizmin demokratik n gjirin e nj Evrop Demokratike”.

  Danaj vazhdoi duke thn, se n kushtet e reja t krijuara pas deklarats s Gruevskit, shqiptart kan vetm nj rrug: t largohen edhe juridikisht nga kjo krijes, t bashkohen me Shqiprin, me trungun e tyre natyral.

  “Ata politikan shqiptar n Qeveri, q nuk e pranojn nj gj t till, ata pushojn s qeni shqiptar; ata politikan shqiptar n opozit q nuk deklarohen hapur pr bashkim me Shqiprin, ata nuk jan m shqiptar”.

  Danaj thot se Maqedonia e Gruevskit duhet t vdes, ndrsa bota demokratike duhet ta prshpejtoj kt vdekje.

  “Kush bn prpjekje ta mbaj gjall, n Bruksel apo n Uashington, ai apo ata prgatisin trazira dhe kaos n krijesn artificial me emrin Maqedoni dhe n mbar rajonin”.

  Lista pr Shqipri Natyrale, ju bn thirrje gjith shqiptarve n Maqedoni, t shkpusin do kontakt - n nivel qendror dhe lokal - me regjimin maqedonas. Danaj i bn thirrje Tirans dhe Prishtins t mbshtesin shqiptart q jetojn n trojet e tyre n Shqiprin Lindore dhe t shkpusin “do lidhje me regjimin antishqiptar t Nikola Gruevskit”.

  Telegrafi

 10. #470
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  MPB-ja filloi procedur pr ndryshimin e Ligjit pr armt

  Ministria e Punve t Brendshme sot kumtoi se ka filluar procedura pr ndryshimin dhe plotsimin e Ligjit pr arm, n drejtim t rreptsimit t kritereve pr furnizim dhe prdorim t arm pr sinjalizim drit-z.

  "Njkohsisht ndryshimet do t bhen me qllim t rritjes s kontrollit t proliferimit t armve t vogla dhe t lehta n territorin e Republiks s Maqedonis, si dhe ndryshime t tjera n drejtim t risaktsimit t prmbajtjes s tekstit t Ligjit" thuhet n kumtes.

  Ndryshimet dhe plotsimet e Ligjit pr arm, Ministria e Punve t Brendshme sht planifikuar t'i prpiloj deri n fund t vitit.

  Almakos
  Sui generis

 11. #471
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Shtefan Fyle: Nuk mund t shkohet prpara pa zgjidhjen e kontestit pr emrin!


  Komisioneri pr zgjerim, Shtefan Fyles n nj intervist pr Radion Evropa e Lir ka thn se nuk beson se mund t shkohet prpara n negociatat pr pranimin e Maqedonis n BE nse shtja pr zgjidhjen e kontesit mbi emrin lihet pr n fund t bisedimeve.

  "Para s gjithash, e di se sht reale mundsia q pyetja m e rnd t ruhet e t lihet pr n fund”, ka pohuar Fyle n kt intervist. Ai vlerson se sht koncept shum i rrezikshm q nuk do ket sukses nse besohet se do shkohet prpara pasi do gj t prmbushet, se ather duhet filluar t merremi me shtjen mbi emrin, duke besuar se kshtu do jet m leht.

  Fyle nuk ka dashur t paragjykoj se far do t ndodh n dhjetor, por ka theksuar se antaret e Bashksis Evropiane jan t qarta n pozicionin e tyre sa i prket shtjes mbi emrin.

  “Un pres q shtetet antare t BE-s n dhjetor t veprojn lidhur me kt shtje dhe shpresoj shum se do i marrin n konsiderata edhe elementt pozitiv q solli dialog i nivelit t lart. Por prsri do e them, do t ishte naive t besohet se e gjith kjo mund t ndodh, se do mund t silleshin vendime pozitive duke e parkuar kontentsin mbi emrin diku n ndonj parking t braktisur n fund t ksaj rruge t gjat”, ka thn Fyle.

  Pas ksaj deklarate, mbase udhheqsit e BDI –s t cilt qndrimin n Qeveri e justifikonin me votimin e ligjeve q do ta avancojn agjendn evropiane, tashm e kan kuptuar se miratimi i nj sr ligjesh n t cilat ata thirren sht shum relevant prball disponimit politik t shtetit helen, i cili ka t drejtn ta bllokoj antarsimin e Maqedonis derisa ekziston shtja e emrit.

  Almakos
  Sui generis

 12. #472
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Osmani dhe Kurti ndajn vizionet e prbashkta pr aktualitetin shqiptar n Ballkan


  Nj delegacion i RDK-s i prbr nga kryetari Rufi Osmani, deputeti Izet Zeqiri dhe zdhnsi Artan Dika, u prit n selin e Lvizjes Vetvendosja! n Prishtin nga kryetari i saj Albin Kurti, deputeti Glauk Konjufca dhe sekretari pr marrdhnie me jasht, Xhelal Svela, informon zyrtarisht RDK.

  N nj bashkbisedim t hapur dhe vllazror, delegacionet bashkbiseduan pr shtjet me interes pr kombin shqiptar, me theks t veant pr shtjet politike, ekonomike, integruese dhe sfidat me t cilat ballafaqohet populli shqiptar n kt faz t krizs n rritje ekonomike dhe financiare dhe kur procesi i integrimit t Ballkanit Perndimor sht vn n pikpyetje.

  Bashkbiseduesit ndan mendime t ngjashme ose identike se klasat aktuale qeverisse shqiptare, kryesisht keqmenaxhojn me mandatin politik dhe se kto klasa politike pa prjashtim n Shqipri, Kosov dhe Maqedoni jan br penges reale pr avancimin e statusit ekonomik dhe social, kurse n rastin e Maqedonis edhe t statusit politik t popullit shqiptar.

  Ishte konstatim i prbashkt se politizimi i skajshm i institucioneve, korrupsioni institucional n rritje, privatizimet jotransparente dhe n situata kur konjukturat e tregut jan t pafavorshme, si dhe disa investime infrastrukturore t mdha pa burime afatgjate financimi nga bota e jashtme jan dukuri q mund t cenojn stabilitetin e brisht makroekonomik dhe fiskal n Kosov dhe Maqedoni dhe se menaxhimi me prgjegjsi n situat t krizs n rritje sht nj problem madhor i qeverive aktuale n vendet respektive.

  Konstatim i prbashkt i dy delegacioneve ishte gjithashtu se klasa politike vuan nga mungesa e moralit, transparencs dhe llogaridhnies gjat menaxhimit me parat publike dhe me mandatin politik dhe se hapja e perspektivs pr zhvillim t prshpejtuar ekonomik dhe punsim pr gjeneratn e re, sht sfida kryesore e tranzicionit ekonomik dhe politik pr shqiptart, pavarsisht vendeve ku ata jetojn.

  Bashkbiseduesit ran dakord se pozita juridike dhe politike e shqiptarve t Maqedonis sht m e dobt krahasuar me pozitn e serbve t Kosovs dhe se n kt drejtim, ofrimi i ndonj statusi special pr serbt e Kosovs do t kishte kuptimin e efektit domino me ndikim t drejtprdrejt n Maqedoni, Luginn e Preshevs dhe n prgjithsi n Ballkan.

  Mungesa e unitetit politik t faktorit politik shqiptar n Maqedoni pr shtje strategjike pr shqiptart sht nj problem i cili krkon ndrmjetsim dhe tejkalim q prfaqsuesit politik shqiptar t ndrpresin pozicionin infererior dhe diskriminimin n rritje q ua imponon pushteti maqedonas.

  Bashkpunimi m intensiv n plan partiak, politik, ekonomik, arsimor dhe kulturor, u prcaktuan si shtje me prioritet pr t dy subjektet politike. Bashkbiseduesit ran dakord q nj delegacion i Vetvendosjes t rikthej vizitn RDK-s n nj t ardhme t afrt, thuhet ne komunikaten e RDK.

  Almakos
  Sui generis

 13. #473
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Abdyli: Marrveshja e Ohrit nuk zgjidhi shtjen shqiptare n Maqedoni  Historiani dhe ish-drejtori i Institutit pr Trashgimi Kulturore Shqiptare n Shkup, Ramiz Abdyli ka shprehur shqetsime lidhur me pozitn e shqiptarve n Maqedoni dhe se sipas tij, nuk mund t pritet zgjidhja e shtjes shqiptare prmes Marrveshjes s Ohrit. Ai kt e ka thn n nj intervist pr “Presheva Jon”, duke folur edhe pr zhvillimet e tjera n rajon.

  “Me Marrveshjen e Ohrit nuk mund t zgjidhet shtja shqiptare n Maqedoni n prputhje me vullnetin e asaj pjese t popullit ton, madje as n variantin,si e pranoi subjekti politik e ushtarak i dal nga Lufta e vitit 2001. Kjo pr faktin se ajo Marrveshje e diktuar nga pala tjetr, ka rezultuar me konstruksione t menduara mir, q mund t lexohen si ta marrsh. P.sh. n tekstin e saj t paprcaktuar e me bizantizimin e gjuhs askund nuk prmendet emri shqiptar, ngjashm me Marrveshjen shqiptaro-osmane t Shkupit m 1912, n t ciln askund nuk prmendet emri Shqipri dhe shqiptar. Prandaj, nuk mund t pritet zgjidhja e shtjes shqiptare prmes asaj marrveshje. Zgjidhje minimale e shtjes shqiptare n Maqedoni do t ishte qenia e shqiptarve element konstituiv (shtetformues), krahas maqedonasve, rrjedhimisht kur Maqedonia do t ishte shtet i maqedonve dhe i shqiptarve, por q sht shum vshtir t jetsohet, po t kihet para mendjes paragjykimi i klass politike maqedonas q kan kundrejt shqiptarve”, ka deklaruar Abdyli.

  Sipas tij, n Maqedoni shkenca sht n shrbim t politiks,ku paragjykimet kan gjetur streh prej kohsh.

  “Pr tragjedin e saj klasa politike maqedonase dhe aktualisht VMRO-DPMNE bashk me “shkencn” sht gjithnj n krkim t identitetit maqedonas. Prandaj, nuk sht e rastit q drejtuesit e ksaj partie t’i krkojn rrnjt e kombit maqedonas tek maqedonasit e lasht, me t cilt “sllavo maqedonasit” nuk kan asgj t prbashkt. Ajo Maqedoni n fakt ishte nj przierje popujsh (ilir, grek e trakas). Ktu pra e ka burimin mohimi i identitetit kombtar shqiptar e t figurave madhore shqiptare nga klasa politike maqedonase, si sht shkupjania Gonxhe Bojaxhiu, respektivisht Nn Tereza, e n kt kuadr rezulton qenia e shqiptarve ardhacak nga malet e Shqipris. Mbi kt baz rezultojn prej vitesh edhe tekstet e historis pr shkollat fillore e t mesme, bashkautor i ndonjrit prej tyre mund t gjendet edhe ndonj shqiptar. Prgjegjsis nuk mund t’i ikin as recensentt shqiptar t atyre teksteve”, theksoi historiani i njohur shqiptar.

  Ai ka folur edhe ndarjet n Ballkan dhe situatn e paqart n Luginn e Preshevs, duke nnvizuar se ky rajon gjithmon ka qen pjes prbrse e Provincs s Dardanis dhe m pas Kosovs.

  “Pas vitit 1912 Presheva ishte n kuadr t Banovins s Vardarit e t Zhupanis s Shkupit. Presheva mbeti jasht Kosovs s sotme, si nj vazhdimsi e projektit serbomadh kur n vitin 1945 u b pazari pa hanxhinj. Me vendimet e Mbledhjes s Dyt t AVNOJIT (nntor 1943), mbi bazn e t cilave Jugosllavia do t ndrtohej n mbshtetje t parimeve federative, q do t sillte barazi t plot midis popujve t saj sllav, rrjedhimisht t Serbis, Kroacis, Sllovenis, Bosnj Hercegovins, Malit t Zi dhe Maqedonis, dhe mbi kt baz Kuvendi i Serbis vendosi padrejtsisht q edhe Lugina e Preshevs t ishte pjes prbrse e saj (9 prill 1945). Ky vendim u miratua edhe n Mbledhjen e tret t AVNOIT (7 gusht 1945)”, tha ai.

  “Vendimi pr bashkngjitjen e Preshevs Serbis Federale ishte i njanshm dhe n kundrshtim me vullnetin e shqiptarve n prgjithsi, prfshir edhe ata t Lugins s Preshevs. Abdullah Krashnica, ishte njri nga antart shqiptar t ASNOM-it (Kshillit Antifashist…t Maqedonis), pr ka ai u angazhua q Lugina e Preshevs, q nga Ristovci (kufiri serbo osman), t prfshihej brenda kuadrit t Maqedonis. Ndrkaq, Selim Selimi ngulmonte pr bashkimin e Lugins s Preshevs me Serbin. Me kto qndrime ata debatuan n fund t vitit 1944 n salln e kinemas s qytetit. Sigurisht se kjo qe njra nga arsyet pr helmimin e Krashnics, si dhe angazhimi i tij ngulmues pr t shptuar nga pushkatimi partizan t qindra shqiptarve n Preshev, Bujanoc, Kumanov e n Gjilan. Ndrkaq, helmimi i tij nuk u b me helm klasik, si mendohet, por me nj element kimik q ia mori atij jetn brenda nj afati disa mujor”, ka theksuar historiani shqiptar nga Maqedonia.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 14. #474
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  24 Nntor 2012 - 07:36 | Rajoni

  Shqiptart e Strugs, n protest pr gjuhn amtare  STRUGE-Nxnsve shqiptar n Podgorc t Strugs nuk u lejohet msimi i gjuhs shqipe, n kt 104-vjetor t Kongresit t Alfabetit t Gjuhs Shqipe.
  Pr kt arsye prindrit e nxnsve q msojn shqip n Podgorc, organizuan dje nj protest n Strug gjat s cils theksuan se "jan t prballur me presione t ndryshme pr t ndrprer vijimin e msimit n shqip nga fmijt e tyre ose pranimi i kushteve q nxnsit t shkojn n shkolln e Labunishts, ku vetm atje mund t msojn gjuhn e tyre amtare", - njofton agjencia maqedonase e lajmeve INA. Ajo bn gjithashtu t ditur se "prindrit e ktyre nxnsve t Podgorcs, pasi ua ndaluan nxemjen dhe rrymn n klast ku ata msojn, me qllim q t'i detyrojn t shkojn n Llabunisht, sipas zgjidhjes s ministrit Kralev dhe bashkmendimtarve dhe ndihmsave t tij, gj t ciln prindrit e Podgorcs e hodhn kategorikisht, q nxiti autoritetet q t krcnojn prindrit me polici", - shprehet INA.
  "N vitin 2012, kur festojm 100 vjetorin e Pavarsis dhe 104 vjetorin e Kongresit t Alfabetit, q edhe fmijt tan t msojn shqip, kur t gjith nxnsit festojn kt dat t alfabetit, fmijt tan mbeten me krcnime, duke mos gzuar t drejtn elementare pr t msuar n gjuhn shqipe, duke na krcnuar edhe me polici dhe krcnime nga inspektori republikan se do t ngrej padi kundr prindrve, duke thn se do tu shqiptohen dnime t larta n t holla", - deklaruan pr INA-n nga kshilli i prindrve t nxnsve t Podgorcs.

  (d.b/BalkanWeb)

 15. #475
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Kim Mehmeti: Ideja pr bashkim, parull e politikanve pr poena politike


  Klasa politike shqiptare gjithandej Shqipris, Kosovs e Maqedonis iden e bashkimit kombtar e shpalosin vetm npr “ditlindje“ t ndryshme dhe fushata elektorale pr t fituar poen politik. Analistt politik i shohin me mdyshje t mdha deklarimet e kryeministrit t Shqipris, Sali Berisha, atij t Kosovs, Hashim Thai,si dhe elits politike shqiptare n Maqedonia pr iden e bashkimit kombtar n nj shtet.

  Njohsi i zhvillimeve politike nga Maqedonia, Kim Mehmeti, konsideron se politikant shqiptar n prgjithsi s pari duhet t ndrtojn nj koncensus mbarkombtar pr iden e bashkimit kombtar. “ Politikbrja shqiptare si n Shqipri, Kosov, Maqedoni… duhet hartoj nj konsensus se si e shohin bashkimin kombtar, ku e shohin, si do t bashkohemi, kur do t bashkohemi… sepse s’mund t ndrtosh nj “shtpi” pa pasur projekt. Partit shqiptare kudo q jan nuk kan asnj projekt mbarkombtar dhe n kt drejtim nuk ekziston as konsensusi mbarkombtar. Deklarimet pr bashkim kombtar jan parulla t politikanve q ia hedhin popullit vetm sa pr t prfituar poen politik”, ka thn Mehmeti. Ky i fundit ka deklaruar se politikant shqiptar n prgjithsi kujtojn ndrrn e shqiptarve pr bashkim vetm n kohn e zgjedhjeve kur iu duhet vota e tyre. “Prandaj deklarimet e fundit t klass politike me rastin e 100 vjetorit t pavarsis s Shqipris duhet t shihen nga ky kndvshtrim, sepse po t zhvilloheshin gjrat sipas dshirs s partive politike, ne do t kishim aq Shqipri, sa kemi edhe parti politike. Politikant tan sikur t kishin punuar pr bashkimin nuk do t grindeshin s pari n mes veti”, ka thn analisti Kim Mehmeti.

  E njohsi tjetr nga Kosova Lindore, Belgzim Kamberi thot se elita politike shqiptare e prdor bashkimin kombtar si kapital politik, mbase jan t vetdijshm se ky sht nj vullnet i shumics s qytetarve. “Bashkimin kombtar politikant shqiptar realisht e prdorin pr kapital politik n momente t nevojshme politike pr ta legjitimuar veprimin e tyre, pasi q jan t vetdijshm se ky sht nj vullnet dominues dhe i qytetarve .Se a dshirojn q vrtet t ndodh bashkimi kombtar mendoj se kjo sht edhe nj dilem e madhe, duke pasur parasysh se kan krijuar pozitat e tyre dhe se jan krijuar disa mini-elita n t gjitha trojet ku jetojn shqiptart. Nse shikojm deklaratn e kryeministrit shqiptar Sali Berisha, shohim se ajo vjen n momentin e shnimit t 28 Nntorit, nj fushat krejtsisht parazgjedhore”, ka thn Kamberi.

  Mirpo, profesori nga Kosova Ismajl Hasani, shfaq nj mendim m ndryshe, sipas t cilit deklarimet e klass politike shqiptare n prgjithsi gjithandej Shqipris, Kosovs e Maqedonis, pr bashkimin kombtar, qofshin edhe me eufori, projn ndrrn shekullore t shqiptarve.

  “Paraqitjet e lidershipit shqiptar n prgjithsi, lidhur me iden e bashkimit kombtar n situata t ndryshme mbase edhe euforike nuk bn asgj tjetr prve se projn ndrrn shekullore t shqiptarve pr bashkim kombtar. sht normale se n konteste t ndryshme kohore, si ishte rasti i kremtimit t 100 vjetorit t shtetit shqiptar sht tepruar pak me krkesn pr bashkim kombtar, por nj ide e till sht projekt, apo ndrr q fle n shpirtin e do shqiptari”, ka thn ai. Sipas Hasanit projekti pr bashkim kombtar n nj shtet nuk prbn vetm nj ndrr, por sht nj projekt i mundshm dhe i realizueshm. “Pas realitetit q sht krijuar me shpalljen e pavarsis s Kosovs, ideja e bashkimit nuk sht vetm nj ndrr, por sht projekt i mundshm, i realizueshm, jo brenda dits, jo brenda nj prvjetori, jo brenda nj paraqitje spektakulare e euforike, si kishim rastin e paraqitjes s dy kryeministrave dhe kryetarit t BDI s n shnim e 100 vjetorit n Shkup, por iden e bashkimit, lidershipi shqiptar duhet ta proj sepse sht krkes imediate dhe aspirat pr zhvillime t prgjithshme q do t thosha edhe gjeostragjike t kombit shqiptar”, ka deklaruar profesori Hasani.

  Sidoqoft, zyrtarisht pothuajse vetm Lvizja Vetvendosje dhe Lvizja pr Bashkim e kan t parapar n programet e tyre partiake iden e bashkimit kombtar.

  Zri
  Sui generis

 16. #476
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Shkup: Do t shprndahen gjysm milion prezervativ falas


  Ministria e Shndetsis do t shprndaj gjysm milion prezervativ falas, me t cilt do t shnohet dita botrore kundr Sids ose virusit HIV. Disa prej tyre, prmes vullnetarve t Kryqit t Kuq do t ndahen npr sheshet e qyteteve, qendrat tregtare, ngjarje t ndryshme sportive dhe vende tjera. 100.000 do t jen pr t rinj t cilt i ndjekin kshillat pr shndetin seksual dhe riprodhues, si dhe pjes e njjt do t ndahet n festa ku mblidhen t rinjt. Gjith muajin dhjetor mjekt nga qendra shndetsore publike do t ligjrojn pr informatat themelore pr HIV, duke theksuar edhe masat e parandalimit t ksaj smundje ngjitse.
  “N 17 qendrat pr testim anonim dhe vullnetar, t vendosura n qendrat e shndetsis publike, t gjith qytetart e interesuar mund t bjn testimin pa pages n lidhje me virusin HIV, pr t marr informacione t sakta mbi infektimin me HIV, gjithashtu edhe pr t marr prezervativ”, deklaroi Jovanka Kostovska, drejtoresh e Komisionit pr smundje infektive n kuadr t Ministris s Shndetsis.

  Shqipmedia
  Sui generis

 17. #477
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Bllokimi n Parlament, loj e koalicionit?


  Shkup – Prderisa Komisioni parlamentar pr pun dhe politik sociale debaton rreth 15 mij amendamente t propozuara nga partia shqiptare n pushtet, BDI, si mas pr t parandaluar miratimin e ligjit pr ish-forcat shtetrore t siguris t prfshira n konfliktin e armatosur gjat vitit 2001, kryetarja e ktij komisioni, Cvetanka Ivanovska, nga radht e LSDM-s, bri t ditur se ky ligj trsisht ka bllokuar punn e Komisionit.

  Ivanovska, gjithashtu, nnvizoi se do t ndrmarr t gjitha masat e nevojshme pr t mos lejuar q opozita t bhet pre e, si sht shprehur ajo, “skenarit t partive t pushtetit pr promovim t patriotizmit t rrejshm q ka pr qllim prfitimin e pikve t politiks ditore”.

  Edhe deputeti i PDSH-s n opozit, Bekim Fazliu, konsideron se shtja e bllokimit t puns s Komisionit parlamentar prmes amendamenteve, sht loj e partnerve t koalicionit qeveritar, gjegjsisht BDI-s dhe VMRO DPMNE-s.

  “BDI-ja nuk ka mekanizma pr t bllokuar realisht ligjin e ashtuquajtur t ‘branitellave’ (pjestart e siguris). shtja sht se kur VMRO- DPMNE, e kryesuar nga kryeministri Gruevski dshiron ose m sakt kur ka planifikuar ta sjell kt ligj. E them kt, sepse VMRO-DPMNE vendosi rregulla t reja t lojs se si do t sillet n Parlament me vet faktin se kufizoi fjalimet e deputetve pr t debatuar pr kt shtje”.

  “E dyta, pse them se kemi t bjm me marrveshje mes partnerve t koalicionit qeveriss, kjo ka pr t bartur vmendjen e opinionit nga t gjitha shtjet e tjera t hapura n vend. Tani kemi miratimin e buxhetit t shtetit, i cili kryekput sht anti-shqiptar, por n fakt n kt drejtim nuk kemi asnj znk mes BDI-s dhe VMRO DPMNE-s, thjesht ata funksionojn pr mrekulli”, shprehet Fazliu.

  Por, me kt konstatim nuk pajtohet BDI-ja, si thot zdhnsi i partis Bujar Osmani, t gjitha veprimet e ksaj partie jan transparente dhe bllokimi i Parlamentit, prmes amendamenteve ka pr qllim t dshmoj se nuk mund t sillen ligje t njanshme, ligje t cilat prjashtojn privilegje edhe pr ish-pjestart e UK-s, ngase n kt mnyr anashkalohet karakteri multi-etnik t shtetit.

  “Besoj se opinioni dhe qytetart e kan kuptuar se kjo sht nj prpjekje e sinqert e BDI-s pr t penguar dmet q mund t`u bhen shqiptarve n Maqedoni, por njkohsisht pa prishur institucionet dhe komoditetin e vet qytetarve”.

  “Detyra jon sht q t bjm luftn n institucione ne nuk duam t`i involvojm qytetart sa her q ne, si politik-brs, do t ballafaqohemi me sfida. Por, ne do t bjm punn dhe njkohsisht nuk do t lejojm q t dmtohet interesi i shqiptarve ktu”, potencon Osmani.

  Nga ana tjetr, ekspertt vlersojn se inskenimi i problemeve ndretnike, gjegjsisht problemeve ndrmjet partnerve t koalicionit bhet me qllim q t shprqendrohet vmendja nga problemet reale ekonomike, me t cilat prballet vendi.

  E, opozita, pos kritikave, nuk ka asnj ofert konkrete si t dilet nga kjo situat e pashpres pr Maqedonin, si pasoj e bllokimit tanim nj koh t gjat t procesit integrues.

  “Ky debat q ka t bj me projektligjin n fjal sht shum leht pr t`u deshifruar, n aspektin profesional. Nse shikohet nga shkaku se tentativa komplete sht se nuk mundet t ballafaqohet me krizn ekonomike, e cila nuk sht vetm n Maqedoni e rajon, por ka prmasa botrore, megjithkt e ka t vshtir t ndeshet kjo garnitur politike, q sht n Qeveri, BDI dhe VMRO DPMNE”.

  “Por, edhe opozita nuk sht e anashkaluar nga kjo kriz, qoft ajo shqiptare ose maqedonase, nga t cilt faktor politik krkohet nga ana e qytetarve t ket nj qasje krejtsisht tjetr pr problemet ekzistuese me interes jetik pr popullatn e Maqedonis, si jan problemet ekonomike, ato rreth punsimit, problemet n lmin e arsimit dhe protestat e punonjsve n shndetsi”, shprehet Jonuz Abdullahu, ligjrues n Universitetin e Evrops Juglindore n Tetov, njhersh dhe ish-deputet.

  Ai shton se me bllokimin e puns s organeve t Parlamentit sht e qart q tentohet t shprqendrohet vmendja nga problemet e theksuara, pr t cilat nuk strategji t qart q do t mund t onin kah zgjidhja e tyre.

  “Ne, si ish-antar t Komisionit kushtetues n Parlamentin e Maqedonis, debatonim pa bllokada rreth shtjeve shum m t ndjeshme gjat hartimit t amendamenteve, t cilat ishin pjes e Kushtetuts s Maqedonis. N kt rast, mungon debati i mirfillt i argumentuar rreth ligjit n fjal, at pr ish-pjestart e forcave shtetrore t siguris, pr t paraqitur n form shkencore nga stafi akademik se ku mund ta oj shtetin ky ligj q krijon ndasi edhe m t thella mes shqiptarve dhe maqedonasve, meq t gjitha palt e prfshira n konfliktin e 2001-it nuk kan trajtim t barabart nga ana e shtetit”, vlerson Abdullahu.

  Rel
  Sui generis

 18. #478
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Arben Llalla fiton gjyqin ndaj Musa Xhaferit


  M 5 korrik 2011, kryetari i Komisionit t zbulim dhe kundrzbulimit t Maqedonis zvendskryeministri i saj Musa Xhaferi kishte firmosur nj dokument ku pajtohej me MPB q Arben Llalls n baz t martess me shtetase t Maqedonis ti refuzohet leja e qndrimit e prhershme. Pra, n cilsin e kryetarit t Komisionit t MPB Musa Xhaferi i kishte refuzuar krkesn pr rishqyrtim pr kt leje. N baz t kushtetuts dhe ligjeve n R.M historiani elbasanas Arben Llalla e oj refuzimin e krkess pr leje qndrimi n Gjykatn Administrative dhe m 13.9.2012, kjo Gjykat vendosi ti jap t drejt Arben Llalls duke e hedhur posht arsyetimin e Komisionit t kryetarit t saj Musa Xhaferit. Vendimi i Gjykats pas dy muajve mbrriti n dor t z.Llalls m 27 nntor, tashm z.Musa Xhaferi ka afat 15 dit q t ankohet n Gjykatn e Apelit. sht rasti i rrall q nj shtetas i huaj fiton ndaj MPB t Maqedonis kur dihet q Gjykatat n kt republik t brisht marrin vendime t ndikuara nga politika.

  Vendimi negativ i firmosur nga Musa Xhaferi m 5.7.2011

  Gjat vendosjes Komisoni prsri bri kqyrjen n shkresat e lnds dhe prcaktoi q argumentet n ankes jan t pabaza, sipas nenit 90 paragrafi 4 t Ligjit pr t huajt tw Republiks s Maqedonis.

  Udhzim pr mjete juridike: Kundr ktij vendimi n pajtim me nenin 14 paragrafi 3 t Ligjit pr procedur t prgjithshme administrative, nuk lejohet ankes, kurse n pajtim me nenin 103 paragafi 10 tw Ligjit pr t huajt i Republiks s Maqedonis mund t inicohet Padi n Gjykatn administrative t Republiks s Maqedonis n afat, 30 dit nga pranimi i vendimit.

  Shqipmedia
  Sui generis

 19. #479
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  E pahijshme; mbesa e Mehmet Pash Deralls largohet me dhun nga busti i gjyshit t saj


  N vendlindjen e gjeneral Mehmet Pash Deralls sot para bustit t tij, n fshatin Gradec t Gostivarit u prkuln ministri i Mbrojtjes s Maqedonis, Fatmir Besimi, bashk me dy oficer t ARM-s, ministri i Forcave t Siguris s Kosovs, Agim eku , Ambasadori i Republiks s Shqipris, Arben ejku, si dhe nj numr i madh i delegacioneve t ndryshme nga Maqedonia dhe Kosova.

  N kt manifestim fjaln e morn kryetari i komuns s Vrapishtit, Bajram Kadrija.

  “sht pr mburrje fakti q ai i cili e themeloi ushtrin shqiptare ishte nga kjo komun dhe figura e tij sot sht duke u vlersuar nga t gjith shqiptart”, tha Kadrija.

  Fjal prshndetse nuk i lejuan t merrte mbess s Mehmet Pash Deralls, Valdete Derralls, t ciln e larguan me dhun nga vendi ku gjendej busti i strgjyshit t saj. Ajo n dor mbante nj tuf me lule dhe fotografin e tij. Arsyet e largimit ende jan t panjohura, transmeton Portalb.
  Sui generis

 20. #480
  Perjashtuar
  Antarsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  www.arberiaonline.com
  Postime
  1,196
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Shqiptarja nga Korca , Ka Helmuar Pastaj Ka Vjedhur Burrat e Gostivarit

  51 vjecare nga shqipria sht kapur n paraburgim pasi q policija ka zbuluar se gjat shtatorit me ilace ka helmuar 4 bura nga Gostivari,ndrsa m pas I ka vjedhur.

  Sipas Policis N.B nga Korca e Shqipris,gjat, muait maj deri n shtator ktj viti 4 burave gjegjsisht m t moshuar,n ushqim dhe n pije spari u ka futur materije t panjohur me cka burave u ka rn t fikt,ndrsa pastaj ua ka mar parat dhe gjrat e arta n vler prej mliona denarve.

  Shqiptarja sht arestuar t shtunn n kalimin kufiar Tabanovc,ndrsa pas hulumtimit n gjykatn hetuese I sht dhn 48 or paraburgim/R.vati
  http://vati.com.mk/index.php?news=10132

Faqja 24 prej 24 FillimFillim ... 14222324

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •