Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Arrestohet Paro Lai, aksioneri i klubit te futbollit Partizani

  Ryshfeti me 40 mij euro, arrestohet Paro Lai

  Paro Lai, personazh i njohur n botn e sportit dhe t biznesit, u arrestua dje me tet persona t tjer, nn akuzat pr korrupsion dhe mashtrim n shuma t mdha financiare.Ish-administratori i futboll-klub Partizani, aktualisht president i klubit t futbollit t Rubikut, ka rn n pranga n lagjen Brrak t Tirans, fare pran Prokuroris s rrethit. Arrestimi ka ndodhur n flagranc si tha policia, sapo Paro Lai kishte marr n dorzim nj shum ryshfeti prej 40 mij euro nga nj biznesmen, t cilit i kishte premtuar licenc nga Ministria e Ekonomis. Akuzat q rndojn mbi Paro Lain kan t bjn me shumat financiare q ai ka prfituar kundrejt premtimeve pr ndrhyrje t paligjshme n lirimin e nj t akuzuari pr vrasje n Gjykatn e Apelit Shkodr dhe mundsimin e nj licence minerare pr nj biznes nga Ministria e Ekonomis. Nj tjetr akuz e ngritur ndaj Paro Lait, sht ofrimi i ryshfetit prej 500 mij lek t reja pr gjyqtarin e ndeshjes s klubit t Rubikut me nj skuadr t kategoris s dyt, e cila prfundoi me rezultatin e barabart 1-1. Ndrkoh q Paro Lai ishte mbyllur n dhomat e paraburgimit n Tiran, edhe tet persona t tjer, bashkpuntor n skemn e korrupsionit, u arrestuan me urdhr t Njsis Task Force pran Prokuroris s Durrsit.

  Ryshfet pr vrassin
  Sipas burimeve nga Prokuroria, Paro Lai akuzohet se ka marr rreth 30 mij euro nga t afrmit e nj personi me iniciale A.V nga Shkodra, t akuzuar pr vrasje. Dosja penale ndaj ktij personi po shqyrtohej n Gjykatn e Apelit, pasi shkalla e par e kishte dnuar me 25 vjet burg. Duke premtuar lirimin e tij dhe shpalljen t pafajshm, sipas akuzs, Paro Lai ka marr 30 mij euro nga t afrmit e t akuzuarit. Personi n fjal kishte kryer vrasje n Itali dhe ishte ekstraduar n Shqipri n dhjetor 2010. Pr lirimin e tij kishte ndrhyr edhe Agron Arusha, i cili kishte marr 10 mij euro, pr t cilat u arrestua dje gjat aksionit, ku ra n pranga edhe Paro Lai.

  Trukimi i ndeshjeve
  Zdhnsja e Policis s Shtetit, Laura Tutraku, deklaroi dje n nj konferenc shtypi se Paro Lai akuzohet edhe pr trukim ndeshjesh sportive. Ndrkoh, nga burime t Prokuroris, msohet se trukimi ka ndodhur n nj ndeshje t ekipit t Rubikut, president i t cilit ishte Paro Lai. Sipas akuzs, ndeshja e cila ka prfunduar me rezultatin 1-1, pas favorizimit t Rubikut nga gjyqtari sht drejtuar nga arbitri Shklqim Balliu, 45 vje, i arrestuar ditn e djeshme. Hetimet kan zbuluar se pr ndikimin n rezultatin e ndeshjes, ky gjyqtar sportiv kishte marr nj shum prej 50 mij leksh nga Paro Lai.

  Korrupsioni me minierat
  Akt-korruptimi i dits s djeshme duket se sht shfrytzuar m s miri nga policia, pr ti vn prangat n flagranc Paro Lait. Burime nga Policia e Shtetit than se biznesmeni u arrestua n momentin q po merrte 40 mij euro nga nj biznesmen. Kundrejt ksaj shume, Paro Lai i kishte premtuar ktij biznesi sigurimin e nj licence dhe leje minerare pr shfrytzimin e nj miniere n veri t vendit. Biznesi n fjal ishte kompania e t arrestuarit Altin Xhura, me t cilin msohet se Paro Lai kishte krijuar nj shoqr biznesi me emrin L.D.Xh, n datn 15 mars 2011. Kjo kompani, me zyra n Bulqiz, kishte pr objekt krkimin dhe nxjerrjen e materialeve t kromit. Duket se Paro Lai ka pasur prfitime pikrisht nga zotimi pr ti siguruar ksaj kompanie licencn e nevojshme pr ushtrimin e aktivitetit n minier.

  T arrestuarit

  1.Paro Destan Lai, 42 vje, banues n Tiran, president i ekipit t futbollit t Rubikut
  2.Edmond Gjergj Temali, 42 vje, banues n Shkodr
  3.Agron Gjon Arusha, 36 vje, banues n Velipoj, Shkodr
  4.Bledar Bashkim Kume, 25 vje, banues n La, Kurbin, biznesmen celularsh
  5.Kozma Lazri Kule, 52 vje, banues n Berat
  6.Shklqim Jashar Balliu, 45 vje, banues n Berat, gjyqtar sportiv
  7.Endri Ali Dimo, 20 vje, nga Elbasani
  8. Altin Mehmet Xhura, 34 vje, nga Dibra, me aktivitet privat n fushn e tregtimit t gomave t automjeteve
  9. Agron Faik Lai, 34 vje, banues n Tiran.
  Akuzat:
  1. Ushtrimi i ndikimit t paligjshm ndaj personave q ushtrojn funksione publike, neni 245/1
  2. Paracaktimi i rezultateve n garat sportive, neni 197/a i Kodit Penal.

  Sherri mes Lait dhe Xhanit te Partizani

  Disa muaj m par Paro Lai u ndalua pr disa or nga policia pas denoncimit pr krcnim nga nj zyrtar i klubit Partizani. Ai u la i lir pas trheqjes s padis. Historia filloi dy vite m par, kur Paro Lai u afrua te klubi i Partizanit, pasi arriti nj marrveshje me presidentin Albert Xhani, n baz t s cils bleu 40% t aksioneve, si dhe do t administronte klubin. N sezonin e par, Partizani iu afrua rikthimit n Kategorin Superiore, por kt vit, skuadra sht pran rnies nga kategoria pas konflikteve midis dy drejtuesve. Sherri midis t dyve ka shkuar deri n gjykat me an t padive t ndrsjella. Aktualisht, t dy drejtuesit jan larg ekipit, me Xhanin q prej tri vitesh nuk duket m e t kuqt, ndrsa Lai ka marr drejtimin e nj tjetr klubi, atij t Rubikut, q militon n Kategorin e dyt. Midis aksionerit Paro Lai, si edhe presidentit t Partizanit Albert Xhani, ka nj proces gjyqsor n Gjykatn e Tirans. Presidenti sht paditur nga aksioneri, sa i prket shtjes s administrimit t klubit kryeqytetas. Vendimi sht shtyr disa her, data 25 mars sht caktuar nga gjykatsja e shtjes pr t dhn verdiktin prfundimtar.


  Panorama
  Trazhgim Sokolaj

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3
  Ryshfeti, Paro Lai merrte aksione t kompanive

  Paro Lai, aksioner i klubit t futbollit “Partizani”, i akuzuar tashm pr korrupsion dhe mashtrim, sht br “pronar” n dy kompani q vepronin n fushn e minierave, vetm pak koh para arrestimit.Biznesmeni q u kap me 40 mij euro n makinn e tij, t marra ryshfet pr nj licenc minerare, sipas Prokuroris ka pasur lidhje me biznesin n fjal. Personi q ka paguar shumn msohet se sht shtetasi Altin Xhuma, i arrestuar me Paro Lain ditn e diel. Kompania e par, n t ciln Paro Lai sht br aksioner, sht “Miti 03″ e themeluar n vitin 2003 me seli n Dibr, Bulqiz dhe me kapital 100.000.00. Objekti i ksaj kompanie sht veprimtaria n fushn e import-eksport e tregtimi me shumic e pakic i mallrave industrial e ushqimor, materiale ndrtimi, hidrosanitare, kinkaleri, kozmetike, transport udhtarsh e mallrash. M tej, objekti i ksaj kompanie vazhdon me ndrtimin dhe montimin e impianteve pr prodhimin e energjis nga burime t ndryshme, tregti me pakic t karburanteve e vajrave lubrifikant dhe, m tej, krkim, zbulim, nxjerrje, prodhim e shfrytzim t mineraleve t ndryshme metalore dhe jo metalore, me shumic e pakic, ndrmjetsim pr tregje t mineralit t kromit, prodhim koncentrati, shpime nntoksore, etj. Paro Lai nuk ka pasur lidhje me kt kompani deri n datn 18 mars 2011 (nj dit para se t arrestohej). N kt dat, personazhi i njohur sht br aksioner n kt subjekt, ku ka hyr edhe shtetasi Altin Xhuma, i cili sipas Prokuroris, ka dhn ryshfetin 40 mij euro tek Paro Lai. Sipas dokumentacionit ligjor, kompania ka br transferim kuotash, duke ndryshuar t dhnat mbi prkatsin e aksioneve dhe duke futur kshtu emrin e Paro Lait n listn e pronarve. Deri n 18 mars, numri i aksioneve n kt kompani ka qen 100.00 n emr t shtetases Dhurata S. Por, n datn 18 mars 2011, aksionet jan ndar dhe ish-pronarja ka mbajtur 25 pr qind t aksioneve, duke transferuar pjesn tjetr t pronsis. Kshtu, Paro Lai sht br aksioner me 25 pr qind me kontribut 25.000.00 lek. Jan shtuar si aksioner edhe shtetasit Radvest Dima me 25 pr qind dhe Altin Xhurra, me 25 pr qind t aksioneve. Pikrisht, prfshirja e Paro Lait n kt kompani po hetohet pasi dyshohet se kalimi i pronsis s aksioneve ka qen pikrisht favor shtes, q i sht br kundrejt nxjerrjes s licencs q kishte premtuar t ndrmjetsonte n Ministrin e Ekonomis.

  Biznesi i dyt
  Aktiviteti i Paro Lait duket se ka qen i dendur pak dit para arrestimit. M 15 mars 2011, ai s bashku me Altin Xhurn, i arrestuar edhe ky n aksionin e s diels, kan themeluar kompanin me emrin “L.D.XH”. Objekti i veprimtaris s ksaj kompanie sht i njjt me kompanin “Miti 03″, ku Paro Lai ishte br aksioner nj dit para arrestimit. Vetm se, n subjektin e ri, Paro Lai zotronte nj numr m t madh kuotash pronsie, konkretisht 34 pr qind. Dy anskionert e tjer t subjektit, q kishte n qendr t aktivitetit fushn e minierave, ishin shtetasit Altin Xhuma, me 33 pr qind t aksioneve dhe Radvist Dhima, me 33 pr qind t aksioneve, duke konfirmuar si aksioner maxhoritar, Paro Lain.

  Dyshohet se trukoi edhe 5 ndeshje futbolli, Paro Lai s`dshmon n qeli

  TIRAN – Biznesmeni Paro Lai, personazh i njohur si aksioner i Futboll Klub Partizani, aktualisht n proces gjyqsor me Fatos Xhanin, ka refuzuar t jap deklarime pas arrestimit n Tiran. Pasi sht vn n pranga ditn e diel, msohet se Paro Lai ka refuzuar t jap shpjegime n lidhje me akuzat q jan ngritur ndaj tij. Grupi i hetimit ka shkuar ta marr n pyetje n paraburgim, por Paro Lai ka thn se nuk dshiron t jap shpjegime pa pranin e nj avokati t zgjedhur me prokur prej tij. Prokuroria pohon se gjat hetimeve q kan nisur q n maj 2010, ka mbledhur informacione, sipas t cilave presidenti i ekipit t Rubikut (kategoria e II-t), ka trukuar edhe pes ndeshje t tjera futbolli kundrejt prfitimeve financiare. Kto dyshime jan krijuar nga hetuesit, pasi telefoni i Paro Lait dhe personave t tjer sht mbajtur n prgjim pr nj koh t gjat n funksion t hetimeve. Prokuroria ka t dhna pr trukimin e ktyre ndeshjeve, por burimet than se ende nuk sht arritur t faktohen ato, si n rastin e barazimit t Rubikut me nj skuadr tjetr kur sht arritur t provohet se Paro Lai i kishte dhn 50 mij lek t reja arbitrit pr t ndikuar n rezultatin barazim. Gjyqtari q kishte marr shumn n fjal, u arrestua ditn e diel me urdhr t Prokuroris. Shklqim Balliu, 45 vje, banues n Berat, me profesion gjyqtar sportiv, u arrestua nga policia me akuzn e korrupsionit. Ai msohet se ka marr 50 mij lek t reja nga Paro Lai, duke paracaktuar rezultatin e ndeshjes mes Rubikut dhe nj skuadre tjetr. Prokuroria sht n fazn e mbledhjes s materialeve prfundimtare t akuzs, para se t drgoj n gjykat krkesn pr caktimin e mass s siguris ndaj Paro Lait dhe tet personave t tjer t arrestuar n t njjtin aksion.


  Panorama
  Trazhgim Sokolaj

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3
  Seanca n Durrs, Paro Laci akuza Berishs

  DURRS- Paro Laci, aksioner i klubit t futbollit “Partizani” ka lshuar akuza n drejtim t kryeministrit Sali Berisha, duke e br at prgjegjs pr arrestimin e tij. Deklaratat jan br nga salla e gjyqit, ku Laci ka dal para trupit gjykues n durrs n pritje t caktimit t mass s siguris. Para fillimit t seancs, Laci ka sulmuar verbalisht kryeministrin Sali Berisha duke deklaruar se, “kam mbshtetur gjithmon Berishn, ndrsa tani jam kundr tij”.

  Gjykata vendos sot pr masn e siguris s Paro Lacit dhe 8 perosnave t tjer arrestuar t shtunn q shkoi pr mashtrim, ndikimit n instiutucione dhe trukim t ndeshjeve t futbollit.

  Panorama

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3
  Paro Lai: Po prdorem si kok turku

  Nn masa t rrepta sigurie kan mbrritur n Gjykatn e Shkalls s Par n Durrs nnt t arrestuarit dy dit m par pr korrupsion, mes tyre dhe presidenti i ekipit t futbollit t Rubikut, Paro Lai.Teksa ka mbrritur n Gjykatn e Durrsit i pandehuri 42-vjear Paro Lai, n momentin q po zbriste nga furgoni i policis, sht konfrontuar me uniformat blu. Gjat hyrjes n gjykat e m pas brenda salls s gjyqit, ai ka lshuar nj lum akuzash kundrejt kryeministrit Berisha, me pretendimin se po e prdor si kok turku. Po kshtu, q n fillim t seancs Lai ka deklaruar se procesi gjyqsor ndaj tij sht nj fars, duke sulmuar srish shefin e Ekzekutivit si t korruptuarin kryesor. “Un jam i pafajshm, arrestimi im sht i paligjshm, shum shpejt gjrat do t zbardhen dhe do t dal n drit e vrteta. Un di shum n lidhje me korrupsionin. N momentin q un u arrestova, policia m tha q ‘duhet t kishe kaluar m par n ministria dhe jo n shtpi’, por un bra si doja vet. Posht Berisha! Nse deri dje kam qen me dy gishtat lart, sot gjithka ka ndryshuar”. Pas ktyre deklaratave kreu i trupit gjykues, Shptim Reka, ka urdhruar boshatisjen e salls nga media, pr t vijuar seancn pr vlersimin si t ligjshm t arrestimit t tij. Nga burime t gjykats msohet se Paro Lai ka mohuar akuzat ndaj tij, duke u shprehur se do t flas m von pr t treguar me fakte t vrtetn. “Nuk pranoj asnj akuz q rndon mbi mua, pasi jam i pafajshm. Un jam gabimisht ktu, pasi t tjer persona duhet t ishin n kt vend. Arrestimi im sht nj maskarad q drejtsia po bn me mua. Arrestimi im sht i padrejt. Un jam i pafajshm, pasi t tjer njerz jan t implikuar”, msohet t ket thn n sall 42-vjeari. Pr t, trupi gjykues, i prbr nga Shptim Reka, pranoi krkesn e prokurorit t shtjes, Afrim Shehu, pr caktimin e mass s siguris “arrest me burg”. E njjta mas u vendos dhe pr Edmond Temalin, Agron Arushn dhe Agron Lain. Ndrsa pr Bledar Kumen, Kozma Kulen, Shklqim Balliun, Endri Dimon, si dhe Altin Xhurn, gjykata vendosi masn e siguris “detyrim paraqitje”.
  Arrestimi i zyrtarve, t cilt akuzohen pr korrupsion, u zhvillua nga Drejtoria Kundr Krimit Financiar n Policin e Shtetit n bashkpunim me Njsin e Prbashkt Hetimore Task-Force, Kundr Korrupsionit dhe Krimit Financiar pran Prokuroris s Rrethit Gjyqsor Durrs, pas rreth nj vit hetimi. Gjat arrestimit, Lait iu gjet nj shum prej 40 mij eurosh, q sipas hetuesve i kishte prfituar n kmbim t premtimeve pr ushtrim t ndikimit t paligjshm pr dhnien e nj licence minerare. Gjithashtu, Paro Lai akuzohet se n bashkpunim me persona t tjer kan marr shuma t konsiderueshme parash, me qllim ndrmjetsimin n dhnien e pafajsis pr nj t dnuar pr vrasje nga Gjykata e Shkalls s Par n Shkodr. Po ashtu, t arrestuarit akuzohen se n bashkpunim me njri-tjetrin kan trukuar ndeshje futbolli, duke paracaktuar rezultatet e garave sportive, duke dhn shuma parash.

  T akuzuarit

  N burg:


  Paro Destan Lai, 42 vje, banues n Tiran, president i ekipit t futbollit t Rubikut
  Edmond Gjergj Temali, 42 vje, banues n Shkodr
  Agron Gjon Arusha, 36 vje, banues n Velipoj, Shkodr
  Agron Faik Lai, 34 vje, banues n Tiran.

  T lir:

  Bledar Bashkim Kume, 25 vje, banues n La, Kurbin, biznesmen celularsh
  Kozma Lazri Kule, 52 vje, banues n Berat
  Shklqim Jashar Balliu, 45 vje, banues n Berat, gjyqtar sportiv
  Endri Ali Dimo, 20 vje, nga Elbasani
  Altin Mehmet Xhura, 34 vje, nga Dibra, me aktivitet privat n fushn e tregtimit t gomave t automjeteve


  Panorama
  DURRES/ LEONIDHA MUSAJ

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3
  Paro Lai, kartmonedha nj mln dollarshe me qira

  TIRANE – Zbardhen prgjimet e Prokuroris franceze n lidhje me veprimtarin e aksionerit t skuadrs s “Partizanit”, Paro Lai lidhur me falsifikimin e kartmonedhave 1 milion dollarshe. Sipas Prokuroris, nga prgjimet e bra n telefonin celular t nj shtetasi me iniciale S.Sh, doli se gjat muajve korrik, gusht dhe shtator 2007, Paro Lai i kishte dhn udhzime bashkbiseduesit pr t’i uar kartmonedhat disa personave n Zvicr, m qllim q kto kartmonedha t shkmbeheshin. Nga hetimet ka dal se gjat muajit maj 2007, shtetasi shqiptar me iniciale S.D, kishte shkuar n Zvicr pr t uar dy seri kartmonedhash nj milion dollarshe. N gusht 2007, Paro Lai kishte drguar nj shqiptar me emrin Bashkim, pr t marr kto dy seri kartmonedhash. Prokuroria n dokumentet hetimore t saj prshkruan se n vijim t biseds telefonike t dats 14 shtator 2007 midis S.SH dhe Paro Lait, S.SH prcaktonte q Paro Lai duhet t drgonte 5 seri t 100 kartmonedhave nj milion dollarshe n Zvicr pr z.Treguet, i cili duhet t negocionte dhe t’i jepte 5 milion euro Paro Lait. Prokuroria pohon se sipas deklarimeve t shtetasve S.Sh dhe S.D, se Paro Lai ia jepte pr nj muaj me “qira” kto seri kartmonedhash, n kmbim t pagess 15.000 euro personit q duhet t’ia derdhte kt shum, dhe t negocionte pr kartmonedhat. Hetimet pr kt shtje kishin filluar n Franc pas zbulimit n kompjuterin e nj juristi, me mbiemrin GOULLETQUER, t dokumenteve q flisnin pr nj negociat qarkullimi kartmonedhash nj milion dollarshe. Prokuroria franceze kreu ekspertiz mbi kartmonedhat dhe rezultoi se ato ishin false. Hetimet gjetn m pas se n zyrn e avokatit me mbiemrin SOUSTRAS ishin kryer takime dhe negociata pr disa seri t kartmonedhave t prerjeve 1 milion dollarshe. Sipas hetimeve, disa ndrmjetsues kan ndrhyr dhe sht konstatuar se dy nga mbajtsit e kartmonedhave ishin qytetar q i prkitnin komunitetit shqiptaro-belg. Ata jan N.I, i cili sht arrestuar kur po shkonte t merrte kartmonedhat q i kishte ln tek avokati SOUSTRAS. I implikuar ka dal edhe nj shqiptar tjetr me mbiemrin Sulaj, avokat, i cili ishte bashkpronar i kartmonedhave.

  Dy t arrestuar implikuan biznesmenin


  Emri i biznesmenit Paro Lai ka dal n dosjen e falsifikimit t kartmonedhave 1 milion dollarsh, pas arrestimit t nj shtetasi shqiptar n Franc dhe nj tjetri n Belgjik. T dy kta shqiptar kishin nj ndrmjets tjetr t prbashkt n kuadrin e negociatave pr kto kartmonedha, i cili quhej M.Q, shqiptar, mik belg i avokatit Sulaj. Shtetasi shqiptar N.Islamaj, sipas t dhnave n dosje, pas arrestimit ka thn se pronari i vrtet i kartmonedhave ishte Paro Lai, shtetas shqiptar me banim n Tiran, Shqipri. “Islamaj pranoi q kartmonedhat ia kishte dhn Z.Paro Lai, t cilin e kishte takuar n Belgjik, kur ky i fundit banonte atje s bashku me familjen”, thuhet n dosje. Sipas saj, hetimet kan gjetur se n vitin 2006, shtetasi S.D, banues n Franc, ishte ngarkuar me detyr nga kushriri i tij, Paro Lai ta prfaqsonte n mbledhjet q zhvilloheshin n Paris, lidhur me negociatat pr kartmonedhat 1 milion dollarshe”, thuhet n dosje.

  Panorama

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3
  Korrupsioni, mas e re arresti pr Paro Lain, dosja vjen n Tiran

  TIRANE – Mbrrin n Tiran dosja penale e Paro Lait, aksionerit t skuadrs s futbollit “Partizani”. Pak dit m par, Prokuroria e Durrsit, konkretisht Njsia Task-Force, ka vendosur t transferoj n Tiran dosjen penale ndaj Paro Lait dhe tet personave t tjer t akuzuar pr korrupsion e mashtrim n shuma t mdha financiare. Burime nga organi i akuzs than se dosja penale q sht hapur dhe sht hetuar nga Prokuroria e Durrsit tashm sht regjistruar n Prokurorin e Tirans. Kjo prokurori ka br krkes n Gjykatn e kryeqytetit pr vlersimin e mass s siguris t biznesmenit Paro Lai dhe tet t arrestuarve t tjer q ran n pranga m 19 mars 2011 gjat nj aksioni t policis. Biznesmeni Paro Lai, 42 vje, u arrestua s bashku me shtetasit Edmond Temali, Agron Arusha, Bledar Kume, Kozma Kule, Shklqim Balliu, Endri Dimo, Altin Xhura e Agron Lai. Duke qen se masat e siguris ndaj tyre jan vendosur nga Gjykata e Durrsit, e cila nuk ka kompetenc lndore n territorin e Tirans, Prokuroria e kryeqytetit, menjher pas dorzimit t dosjes, ka hartuar krkesat q do t’i paraqiten Gjykats s Tirans pr caktimin e mass s siguris. Katr prej t akuzuarve, prfshi Paro Lain dhe tre t tjer, jan ln n masn arrest me burg, ndrsa gjasht persona t tjer jan ln n masa t tjera shtrnguese. Ata akuzohen se jan implikuar n episode t ndryshme abuzimi t Paro Lait, biznesmen i njohur, aksioner i skuadrs s futbollit “Partizani” dhe presidenti i skuadrs s kategoris s dyt, Rubiku. Paro Lai sht akuzuar nga Prokuroria e Durrsit pr marrjen e nj shume ryshfeti prej 40 mij eurosh nga nj biznesmen, t cilit i kishte premtuar licenc minerare nga Ministria e Ekonomis. Akuzat q rndojn mbi Paro Lain kan t bjn me shuma financiare q ai ka prfituar kundrejt premtimeve pr ndrhyrje t paligjshme n lirimin e nj t akuzuari pr vrasje n Gjykatn e Apelit Shkodr dhe mundsimin e nj licence minerare pr nj biznes nga Ministria e Ekonomis. Nj tjetr akuz e ngritur ndaj Paro Lait sht ofrimi i ryshfetit prej 500 mij leksh pr gjyqtarin e ndeshjes s klubit t Rubikut me nj skuadr t kategoris s dyt, e cila prfundoi me rezultatin e barabart 1-1.

  Transferimi i dosjes


  Sipas burimeve nga organi i akuzs, transferimi i dosjes penale n Tiran sht br pasi nga hetimet ka dal se episodet dhe ngjarjet pr t cilat akuzohen t pandehurit kan ndodhur n kryeqytet. Duke qen se ngjarjet kan ndodhur n Tiran, organi i akuzs, kompetent pr hetimin e tyre sipas ligjit, sht Prokuroria e kryeqytetit.

  Panorama

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Arrestohet Paro Lai, aksioneri i klubit te futbollit Partizani

  Gjykata pranon ekstradimin e Paro Lait

  Emri: GJYQI-PARO-LACI-09_3.jpg

Shikime: 793

Madhsia: 12.5 KB

  TIRANE Gjykata e Tirans pranoi dje krkesn e Prokuroris pr ekstradimin n Itali t biznesmenit Paro Lai dhe e liroi nga qelia. N t njjtin vendim, Gjykata e Tirans vendosi dje pezullimin e ekzekutimit t ekstradimit t biznesmenit. Sipas Gjykats, ekstradimi nuk duhet t realizohet derisa Gjykata e Lart t mbaroj shqyrtimin e nj dosjeje ku biznesmeni Lai sht i pandehur. Po n vendimin e shpallur dje Gjykata lehtsoi masn e siguris n ngarkim t Lait nga arrest me burg n arrest shtpiak. Biznesmeni Lai u arrestua n dhjetor t vitit t kaluar me krkes t Drejtsis italiane. Ai krkohet nga drejtsia e vendit fqinj, pas dyshimeve t saj se n vitin 1997 ka qen i prfshir n veprimtari kriminale n vendin fqinj.

  Panorama

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Arrestohet Paro Lai, aksioneri i klubit te futbollit Partizani

  Gjykata e Apelit e kthen n burg, arratiset Paro Lai

  Gjykata e Apelit Tiran lshon urdhrarresti pr biznesmenin Paro Lai pr llogari t ekstradimit t tij n Itali. Me an t nj vendimi gjyqsor t shpallur t mrkurn, togat e zeza t Apelit ndryshuan n “arrest me burg” masn e siguris “arrest shtpiak”, caktuar ndaj tij m hert n Gjykatn e Tirans.
  N t njjtin vendim, Gjykata i ka dhn form t prer ekstradimit t biznesmenit n Itali. Ndrkaq, burime policore bn t ditur se deri n ort e vona t dits s djeshme ky vendim nuk ishte ekzekutuar, pasi biznesmeni nuk gjendej n banes. Burime jozyrtare pohuan se jan verifikuar adresat e banimit t biznesmenit, por nuk sht br e mundur gjetja e tij.
  Biznesmeni Lai, i njohur edhe si nj nga aksionert e Futboll Klub “Partizani”, u arrestua n dhjetor t vitit t kaluar me krkes t Drejtsis italiane. Sipas autoriteteve t Drejtsis s vendit fqinj, biznesmeni dyshohej se n vitin 1997 ka qen i prfshir n veprimtari kriminale n kt vend dhe se figuron nj dnim me burg i dhn ndaj tij.

  EKSTRADIMI
  M 8 mars 2013 Gjykata e Tirans pranoi krkesn e Prokuroris pr ekstradimin drejt Italis t t dyshuarit Paro Lai. Ishte po ky vendim ai q lehtsoi masn e siguris ndaj Lait, duke zvendsuar masn “arrest me burg” me “arrest shtpie”.
  N at vendim, gjykata shprehej se lejonte ekstradimin e Lait “me qllim vuajtjen e dnimit prej 10 vjet e 6 muaj burgim t dhn pr veprn penale t ‘trafikimit ndrkombtar t lndve narkotike’”. Shkalla e Par e pezulloi ekzekutimin e ekstradimit, derisa pr t dyshuarin Lai t prfundonte nj tjetr gjykim n Gjykatn e Tirans, ku ai sht n pozitat e t pandehurit.

  Panorama

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Arrestohet Paro Lai, aksioneri i klubit te futbollit Partizani

  Ministria e Drejtsis nis ispektimin n Gjykata pr shtjen e Paro Lait

  Mosrealizimi i ekstradimit dhe lnia t lir t t dnuarve Paro Lai dhe Sokol Bedini (Imami) ka br q Ministria e Drejtsis bri t ditur se ka nisur inspektimin e procedurave t ndjekura nga Gjykata e Shkalls s Par dhe ajo t Apelit Tiran. Ministria e Drejtsis bri t ditur se inspektimi kryhet nga Drejtoria e Prgjithshme shtjeve t Drejtsis me objekt kontrollin e veprimeve procedurale t ndjekura nga gjykatat n t dy rastet. Paro Lai, aksioneri i klubit sportiv “Partizani” nuk u ekstradua drejt Italis, ku sht dnuar pr trafik narkotiksh.Gjykatsi krkoi q ekstradimi t bhet n momentin q ai do t mbyll hesapet me drejtsin shqiptare dhe vendosi t ndryshoj masn e siguris nga ‘arrest me burg’, n ‘arrest shtpie’.

  MAPO

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •