Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e xheladin
  Anėtarėsuar
  16-09-2005
  Vendndodhja
  Rahovec - Kosovė
  Mosha
  68
  Postime
  214

  Fahredin Shehu

  Shėnime biografike

  U lind nė Rahovec nė jugperėndim tė Kosovė mė 1972. Studimet universitare i kryen nė Universitetin e Prishtinės, Studime Orientale.

  Aktivisht merret me kaligrafi duke zbuluar teknika dhe mediume te reja pėr kėtė lloj specifik tė artit vizual.

  Shkruan vėshtrime estetike pėr artin pamor.

  Ėshtė ekspert i letėrsisė transcendentale dhe hulumtues i trashėgimisė shpirtėrore botėrore.


  Librat e botuar:

  1 NUN- pėrmbledhje me poezi mistike, 1996 botim autori,
  2 SHUMĖSI E PADUKSHME- Prozė poetike, 2000, botim autori
  3 NEKTARINA- Roman epik transcendental, 2004, sht. Botuese, Rozafa, Prishtinė projekt i Ministrisė sė Kulturės Rinisė dhe Sporteve tė Kosovės
  4 ELEMENTAL 99- Tregime tė shkurta poetike, 2006, Qendra pėr mendim pozitiv, Prishinė
  5 KUN- Pėrmbledhje me poezi tė lirikės transcendentale, 2007, Sht. Botuese LOGOS-A, Shkup
  6 Libri elektronik, E-book, nė gjuhėn angleze, botuar nga Ronin Press, Londėr, Angli

  Botimet nė gazeta dhe revista:

  • Ese nė tė pėrditshmen ZERI, Prishtinė,
  • Ese nė tė pėrditshmen LAJM, Prishtinė,
  • Ese nė tė pėrditshmen GAZETAEXPRESS, Prishtinė,
  • Ese nė tė pėrditshmen KOHA DITORE, Prishtinė
  • Ese nė tė pėrditshmen ILIRIA POST, Prishtinė,
  • Kolumne dhe ese nė javoren JAVA, Prishtinė,
  • Poezi nė Revistėn MM tė Qendrės pėr studime humanistike GANI BOBI, Prishtinė
  • Ese nė revistėn “Studime Orientale” tė botuar nga Shoqata e Orientalistėve tė Kosovės.
  • Poezi nė revistėn STAV- Tuzla, Bosnie dhe Hercegovinė
  • Poezi nė Revistėn ZIVOT- Sarajevė, Bosnie dhe Hercegovinė
  • Poezi nė revistėn ULAZNICA- Zrenjanin, Vojvodinė
  • Ese nė revisten elektronike SEGURAWEB dhe Ars Poetica, Holandė
  • Ese nė revistėn elektronike GAZETA START, Shqipėri
  • Poezi nė Istanbul Literary Review, Istanbul, Turqi,
  • Poezi nė MOBIUS Magazine, New York, SHBA
  • THE WORLD POETS QUARTERLY (multilingual) VOLUME No. 58, Pekin, Kinė
  • THE WORLD POETS YEARBOOK 2009, Pekin, Kinė
  • Poezi nė Sarajevske Sveske 2010, Sarajevo, Bosnia

  • Poezi nė try in www.balkanwriters.com, Beograd, Serbi
  • Poezi nė http://www.poetasdelmundo.com/verInfo.asp?ID=6873, Santiaogo de Chile
  • Poezi nė http://www.mediterranean.nu/?p=1794, Gotteborg, Suedi
  • Poezi nė http://aquillrelle.com/publishingpictures.htm, New York, SHBA
  • Poezi nė http://www.poemhunter.com/fahredin-shehu/, SHBA
  • Poezi nė http://worldpoetssociety.ning.com/ , Athens, Greqi
  • Poezi nė http://albpoem.com/FahredinShehualbpoemcom.aspx , Shqipėri
  • Poezi nė http://soylesipoetrymagazine.wordpress.com/, Istanbul, Turqi
  • Poezi nė http://albanian-orientalist.blogspot...9-nr-21-3.html, Tirana, Shqipėri
  • Poezi nė http://uzinamarta.blogspot.com/2010/...ontro-com.html, Brazil
  • http://www.arabicnadwah.com/englishp...edin_shehu.htm
  • Poetry Romanian version http://orientul-meu.blogspot.com/201...it-tamara.html, Bucharest, Rumani
  • Poezi nė http://www.agonia.net/index.php/poet...502/Theophany_, Bucharest, Rumani
  • Poezi dhe profil nė Carty’s Poetry Journal, Irlandė http://www.gumtree.ie/dublin/79/70637079.html, Dublin, Irlandė
  • Poezi nė http://www.middle-east-online.com/english/?id=42584, Londėr
  • Poezi nė anglisht nė The Sound of Poetry Review, Argjentinė http://thesoundofpoetryreview.wordpr...-kosovar-poet/
  • Poezi nė http://www.lepost.fr/perso/marc-galan/ http://www.lepost.fr/article/2011/02...hu-kosovo.html, Paris, Francė
  • http://aube.blogs.dhnet.be/archive/2...hu-kosovo.html, Paris, France
  • Poezi nė http://aube.blog.24heures.ch/archive...hu-kosovo.html, Geneve, Zvicėrr
  • Poezi nė Tribune de Geneve, http://marcgalan.blog.tdg.ch/, Geneve, Switzerland
  • Poezi dhe Kaligrafi nė World Art Friends, Portugali, http://www.worldartfriends.com/en/users/fahredin
  • Poezi nė http://www.lechasseurabstrait.com/re...users/fahredin, Publisher, Patric Cintas, Revue d’Art, et litterature, Musique, Paris, France
  • Poezi nė http://albumnocturno.blogspot.com/, Salvador,

  • Poezi nė http://www.artepoetica.net/Fahredin_Shehu.htm, Salvador

  • Artikuj nė www.worldbulletin.com, Istanbul, Turqi
  • Artikuj nė www.newropeansmagazine.com, Strasbourg, Francė
  • Librat nė http://www.archive.org/search.php?qu...din%20Shehu%22, SHBA
  Projektet:
  • Tekste pėr albumin e ri tė grupit Jericho
  • Libri me Poezi KRAHU I SERAFIMIT- Nė Tiranė
  • Libri mbi trashėgimisė mistike Islame- SUFIZMI
  • Dokumentari mbi identitetin e shqiptareve. Tė intervistuar; Bernard Koushner, Ismail Kadare, Dom Lush Gjergji, Fahredin Shehu, Luan Starova etj. Financuar nga Universiteti i Sorbonės, Paris.

  Pjesėmarrjet:

  • Ekspozita e kaligrafive nė Kajro, Egjipt, 2004;
  • Takimet e 44-ta tė poezisė, Sarajevė 2005;
  • Kongresi mbi 600 vjetorin e Veprės sė Abdurrahman Ibn Khaldunit, Kajro, Egjipt, 2006;
  • Takimi pėr tė drejtat e pakicave etnike, Parlamenti Evropian, Bruksel, 2006;
  • Ekspozita e pikturave dhe e librave ne Ministrinė e kulturės sė Egjiptit, Kajro, 2007;
  • Debatet ne KTV, RTK, TV BESA;
  • Pjesėmarrje nė Kongresin me rastin e 800 vjetorit te poetit Persian Xhelaludin Rumi, organizuar nga UNESCO dhe Fondacion Saadi Shirazi, Tirane.
  • Pjesėmarrje ne Kongresin e 3th Ndėrkombėtar Sheikh Tousi, Qom, Teheran, Mashhad, Iran

  Debate nė mediat Nacionale RTK, KTV, TV BESA, TV 21
  Profile artistike nė “KULT”, “AVENY” ne Transmetuesin Publik Televiziv RTK
  Interviews for all nation wide Electronic Media and Press
  http://infoglobi.com/OPIN/artikulli/...porta_te_reja/

  I pėkthyer nė Anglisht, Italisht, Suedisht, Rumanisht, Serbisht, Kroatisht, Boshnjakisht, Turqisht, Arabisht, Gjuhė Rome
  Librat e tij gjinden nė Bibliotekėn e Aleksandrisė, Alexandria, Egjipt,
  British Library, Londėr, Mbretėria e Bashkuar,
  I katalogizuar nė Bibliotekėn Universitare dhe Kombėtare tė Kosovės
  Nė Bibliotekėn Nacionale nė Zagreb, Kroaci
  Nė Bibliotekėn Nacionale nė Beograd, Serbi

  Ambasador i Poetėve pėr Shqipėri nga Lėvizja Poetėt botėror “Poetas del Mundo”, Santiago de Chile

  Anėtar i Asociacionit Botėror tė Poetėve, Greqi

  Drejtor Ekzekutiv i Qendrės pėr promovimin e dialogut ndėrkulturor “OXOR”

  Anėtar i Kėshillit tė librit dhe Botimeve pranė Ministrisė sė Kulturės, Rinisė dhe Sporteve.

  Anėtar i PEN Qendrės sė Kosovės

  Punon nė administratėn e Radio Televizionit tė Kosovės RTK
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e xheladin
  Anėtarėsuar
  16-09-2005
  Vendndodhja
  Rahovec - Kosovė
  Mosha
  68
  Postime
  214
  Deployment of fathom

  Master died all of sudden
  We died prior to metamorphosis of butterfly
  Our children again set the chess table
  This time in cube
  A silent shriek warns
  Intelligencer bows its bones and flesh statue
  In the front of place
  Where the master use to sit
  My two years old daughter me again and thus in serial
  Speechless she claim
  Dad I love you but I don’t know why
  Nor do I
  I respond as certified imbecile
  The constellation of Sagittarius in miniature
  Found its space in my forehead
  To send beams straight
  To my hypothalamus and nurture it splendidly
  Jupiter violates the territory of mortals
  I’m the one alike
  A yellow topaz bears nano- formula
  A seed for another thousand years
  We rejoice earthly wisdom
  The noetic’ mock us
  As we were mere single cell creatures
  Yet unaware of their derision
  Yet beyond all exoteric’
  Prays in the altar of experiment
  Full of breakable paraphernalia
  We remain in the middle

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e xheladin
  Anėtarėsuar
  16-09-2005
  Vendndodhja
  Rahovec - Kosovė
  Mosha
  68
  Postime
  214
  Eternal present
  Unless you become beautiful
  You have no right to approach Beauty

  If the one longs only for flowers
  I shall bloom at once the entire spring

  Until you leave the future behind
  There’s no mere chance you make thou art a living influence

  If I long only for eternal unknown
  I tell you again I break this goblet
  Into fragments and resurrect as phoenix
  Then from my new goblet you may drink
  Unpolluted vine
  With the lips of deadly curse

  Then my Art is for real

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •