Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 86
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-05-2011
    Postime
    78

    A eshte vone te fillohetn studimet ne moshen 27 vjecare?

    Kam nevoje per keshillat tuaja?
    Kam kaluar ne per nje faze te veshtiredepresioni dhe me duket shume vone ti filloj studimet tani ne moshen 27 vjecare, sidomos kur te aferimit e mi me lodhin psicikisht duke me thene se deri tani do te duhej ta kisha doktoraturen, kur seune mendoj ti filloj tani?

    Me ndihmoni ta kaloj kete krize me keshillat tuaja ju lutemmm

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Endri_
    Anėtarėsuar
    16-02-2011
    Vendndodhja
    Tr
    Postime
    1,165
    Asiher s'eshte vone per shkollim. Je shume i ri per t'marre keshillat te ksij lloji. Kur kam qene ne universitet kisha mbi 10 gra te martume qe kalonin 35 vjec.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Ermedin
    Anėtarėsuar
    15-09-2010
    Postime
    716
    Asnjėherė nuk ėshtė vonė! A sa pėr dhunėn psiqike nga familjarėt, buzėqeshu dhe thuaju
    qė mė mirė vonė se hiē! Njė kėshillė pėr kėtė punė do ta jap qė, tė mėsosh pėrditė nga 6 orė,
    jo pėr studim, por merr dhe mėso gjithēka! Merri me kohė se pastaj dhuna e provimeve do tė
    tė kaplojė, atėherė mėsimi nuk ėshtė mėsim por pėrgatitje pėr provim baraz me zero!

    Sa mė larg mediave njė herė pėr njė herė! Lexo dhe pėr Islam, vetėm lexo! E drejta jote pėr tė
    pranuar ē'do ti, por lexo e tė mos jesh nė ndikimin e tė tjerėve! Shihe botėn vetė! Suksese!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ermedin : 16-05-2011 mė 11:03

  4. #4
    Dominus Albanae Maska e Geri Tr
    Anėtarėsuar
    17-08-2009
    Vendndodhja
    Tirana the Shitty Metropolis
    Postime
    1,837
    Citim Postuar mė parė nga Ermedin Lexo Postimin
    Asnjėherė nuk ėshtė vonė! A sa pėr dhunėn psiqike nga familjarėt, buzėqeshu dhe thuaju
    qė mė mirė vonė se hiē! Njė kėshillė pėr kėtė punė do ta jap qė, tė mėsosh pėrditė nga 6 orė,
    jo pėr studim, por merr dhe mėso gjithēka! Merri me kohė se pastaj dhuna e provimeve do tė
    tė kaplojė, atėherė mėsimi nuk ėshtė mėsim por pėrgatitje pėr provim baraz me zero!

    Sa mė larg mediave njė herė pėr njė herė! Lexo dhe pėr Islam, vetėm lexo! E drejta jote pėr tė
    pranuar ē'do ti, por lexo e tė mos jesh nė ndikimin e tė tjerėve! Shihe botėn vetė! Suksese!
    Ermedin sapo doli nga depresioni dhe ti don me e bo psiqik me rrallat e kuranit.Sa per hapsin e temes po te them qe asnjeher nuk eshte shume vone se nuk ka nje afat te caktuar tamam tamam se deri ne c'moshe duhet te shkosh kshu qe jepi forca
    Tė gjitha gjėrat qė ne shohim apo duken, janė vetėm njė ėndėrr brenda njė ėndrre

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-05-2011
    Postime
    78
    Citim Postuar mė parė nga Ermedin Lexo Postimin
    Asnjėherė nuk ėshtė vonė! A sa pėr dhunėn psiqike nga familjarėt, buzėqeshu dhe thuaju
    qė mė mirė vonė se hiē! Njė kėshillė pėr kėtė punė do ta jap qė, tė mėsosh pėrditė nga 6 orė,
    jo pėr studim, por merr dhe mėsoj gjithēka! Sa mė larg mediave njė herė pėr njė herė! Suksese!
    Po por ajo qe me mundon me shume eshte fakti qe une kam pauzuar shume pikerisht pse me ka rene vullneti per mesim, sepse mesimi ka qe e gjeja me e rendesishme ne jete dhe renia ne mesime me ka shpjere ne depresion dhe kam refuzuar ta pranoj kete.per ate sry=sye ndihem dobet, ndjej pleqeri ne shpirt nga depresoioni qe ka lene gjurme ne jete

  6. #6
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    jo tezja ime e filloj 38 vjece edhe e mbaroj 43 vjece sepse uni. qe kishte mbaruar ne shqiperi nuk njifej ne amerik. asnjeher nuk eshte vone per shkollen. good luck.
    I LOVE GOD

    j&g

  7. #7
    Dominus Albanae Maska e Geri Tr
    Anėtarėsuar
    17-08-2009
    Vendndodhja
    Tirana the Shitty Metropolis
    Postime
    1,837
    Citim Postuar mė parė nga citrusse Lexo Postimin
    Po por ajo qe me mundon me shume eshte fakti qe une kam pauzuar shume pikerisht pse me ka rene vullneti per mesim, sepse mesimi ka qe e gjeja me e rendesishme ne jete dhe renia ne mesime me ka shpjere ne depresion dhe kam refuzuar ta pranoj kete.per ate sry=sye ndihem dobet, ndjej pleqeri ne shpirt nga depresoioni qe ka lene gjurme ne jete
    NUk ke pse te demoralizohesh shume,te gjithe u ka rene rasti qe te bien nga mesimet ,e cfare pastaj????Vlla jeta eshte bere dhe per tu jetuar,dhe vetem keshtu ti meson qe ta perballosh ate,je dhe i modh tashi ,lidhu me nje vajze,merru me sport dhe do e shohesh qe jeta nuk eshte vetem libra
    Tė gjitha gjėrat qė ne shohim apo duken, janė vetėm njė ėndėrr brenda njė ėndrre

  8. #8
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anėtarėsuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637
    Citim Postuar mė parė nga citrusse Lexo Postimin
    Kam nevoje per keshillat tuaja?
    Kam kaluar ne per nje faze te veshtiredepresioni dhe me duket shume vone ti filloj studimet tani ne moshen 27 vjecare, sidomos kur te aferimit e mi me lodhin psicikisht duke me thene se deri tani do te duhej ta kisha doktoraturen, kur seune mendoj ti filloj tani?

    Me ndihmoni ta kaloj kete krize me keshillat tuaja ju lutemmm

    une kam nje mendim tjeter nga keta qe ngulin kembe qe nuk eshte vone te studiosh..edhe une mendoj se nuk eshte vone por mos harro se nuk te duhet as universiteti e as filarmonia nese nuk ke shendetin..mund te mbarosh 5 universitete por asnjeri nuk te hyn ne pune nese le menjane shendetin..keshilla ime eshte shendeti ne rradhe te pare e pas tij edhe shkollimi..kur ta shohesh veten plotesisht ne gjendje te mire shendetesore mund te fillosh studimet...ti paske kaluar depresion dhe a e di se mund te te rikthehet perseri nga stresi i provimeve universitare..ne vend qe ti ta permiresosh cdo dite e me shume shendetin mendor tendin ti mund ta ngarkosh edhe me keq me mesime dhe me ankth a do ti kaloj keto provime..

    nuk e di por une gjene me te rendesishme tek njeriu ve shendetin..te tjerat jane ne plan te dyte..
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-05-2011
    Postime
    78
    Citim Postuar mė parė nga Geri Tr Lexo Postimin
    NUk ke pse te demoralizohesh shume,te gjithe u ka rene rasti qe te bien nga mesimet ,e cfare pastaj????Vlla jeta eshte bere dhe per tu jetuar,dhe vetem keshtu ti meson qe ta perballosh ate,je dhe i modh tashi ,lidhu me nje vajze,merru me sport dhe do e shohesh qe jeta nuk eshte vetem libra
    Po por gjeja me e veshitre eshte te shophesh moshataret e tu qe kane qene shume me te dobet se ti dhe ti shohesh se sa larg kane arritur.
    Pastaj depresioni ma ka dobesuar trurin shume , nuk mbaj mend shume me eshte dobesuar kujtesa, aftesi per ti absorbuar mesimet .Une jam pajtuar me pauzen deri diku por jo edhe me pasoojat

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Ermedin
    Anėtarėsuar
    15-09-2010
    Postime
    716
    Citrusse, nėse ndjen pleqėri nė shpirt, nuk di ē'tė tė them! Shpresoj tė jesh mirė me shėndet!

    E sa pėr veten, do tė mundohem 12 orė tė mėsoj (jo lexoj) nė ditė! Jam krijuar pėr mėsim!

  11. #11
    Citim Postuar mė parė nga citrusse Lexo Postimin
    Po por ajo qe me mundon me shume eshte fakti qe une kam pauzuar shume pikerisht pse me ka rene vullneti per mesim, sepse mesimi ka qe e gjeja me e rendesishme ne jete dhe renia ne mesime me ka shpjere ne depresion dhe kam refuzuar ta pranoj kete.per ate sry=sye ndihem dobet, ndjej pleqeri ne shpirt nga depresoioni qe ka lene gjurme ne jete
    ky ėshtė mentaliteti ynė i ulėt, citrusse. Ka njė fjalė tė urtė qė thotė: "Fjalė e hallkut e birat e gardhit nuk mbyllen kurrė". Ti a jeton pėr vete a pėr tė tjerėt. Ndoshta ka ndonjė qė nuk ka dėshirė tė tė shohė ty duke pėrparuar.
    Mendo pozitivisht. Unė jam plotėsisht i bindur se ti do tė arrish sukses nė studime.
    Mos harro, Fan Noli nė moshėn 60 vjecare e ka kryer historinė!

    P.S. shėndeti nė radhė tė parė!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga projekti21_dk : 16-05-2011 mė 11:34
    "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

  12. #12
    Citim Postuar mė parė nga citrusse Lexo Postimin
    Po por gjeja me e veshitre eshte te shophesh moshataret e tu qe kane qene shume me te dobet se ti dhe ti shohesh se sa larg kane arritur.
    Pastaj depresioni ma ka dobesuar trurin shume , nuk mbaj mend shume me eshte dobesuar kujtesa, aftesi per ti absorbuar mesimet .Une jam pajtuar me pauzen deri diku por jo edhe me pasoojat
    kjo qė ke thėnė mė lart po mė jep tė besoj se je i rritur nė njė mes konservativ e vetjak.
    Po ta them edhe kėtė, "kurrė mos mat me kandar tė huaj". Provo me forcat tua, sepse duhet ta dish nėse mendon kėshtu: pse tė tjerėt kanė arritur ndėrsa ti ke mbetur prapa, dije qė je gabim, sepse, mbase ti nuk e ke trurin e tyre. Ti fillo me ato kapacitete qė ka truri yt.

    P.S. shėndeti nė radhė tė parė!
    "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

  13. #13
    Dominus Albanae Maska e Geri Tr
    Anėtarėsuar
    17-08-2009
    Vendndodhja
    Tirana the Shitty Metropolis
    Postime
    1,837
    Citim Postuar mė parė nga citrusse Lexo Postimin
    Po por gjeja me e veshitre eshte te shophesh moshataret e tu qe kane qene shume me te dobet se ti dhe ti shohesh se sa larg kane arritur.
    Pastaj depresioni ma ka dobesuar trurin shume , nuk mbaj mend shume me eshte dobesuar kujtesa, aftesi per ti absorbuar mesimet .Une jam pajtuar me pauzen deri diku por jo edhe me pasoojat
    Jeta kshu i ka por eshte jeta e tyre jo e jotja,perpiqu te ndryshosh cdo gje,bej udhetime,dil neper bote,shkeputu pak prej asaj jete ku jeton,te ndihmon shume
    Tė gjitha gjėrat qė ne shohim apo duken, janė vetėm njė ėndėrr brenda njė ėndrre

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-05-2011
    Postime
    78
    Citim Postuar mė parė nga projekti21_dk Lexo Postimin
    kjo qė ke thėnė mė lart po mė jep tė besoj se je i rritur nė njė mes konservativ e vetjak.
    Po ta them edhe kėtė, "kurrė mos mat me kandar tė huaj". Provo me forcat tua, sepse duhet ta dish nėse mendon kėshtu: pse tė tjerėt kanė arritur ndėrsa ti ke mbetur prapa, dije qė je gabim, sepse, mbase ti nuk e ke trurin e tyre. Ti fillo me ato kapacitete qė ka truri yt.

    P.S. shėndeti nė radhė tė parė!
    Pikerisht ketu e kam fjalen qe dikur kam pasur tru te shkelqyr, shume te ndrittur se ataqe kane mbaruar shkolle sot por qe depreesoni ma ka demtuar rende.. Kjo me ka derrmaur

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e landi45
    Anėtarėsuar
    10-04-2008
    Postime
    1,711
    je ne nje moshe me se normale per te studiuar

  16. #16
    Citim Postuar mė parė nga citrusse Lexo Postimin
    Pikerisht ketu e kam fjalen qe dikur kam pasur tru te shkelqyr, shume te ndrittur se ataqe kane mbaruar shkolle sot por qe depreesoni ma ka demtuar rende.. Kjo me ka derrmaur
    I dashur citrusse, me shumė vėmndje dhe me shumė pasion jam duke tė lexuar, sepse, unė jam mėsues dhe nga pėrvoja ime me nxėnės po tė jeap ndonjė kėshill nga pėrvoja ime. Me shumicėn e atyre qė kanė pasur probleme, po tė bashkangjes edhe ty aty, po jap njė mendim, ani se mund tė merret si paragjykim.
    Sipas asaj qė ti po thua unė po mendoj kėshtu:
    "si shumė tė tjerė qė nė jetėn e tyre kanė tatėpjeta e pėrpjeta edhe ty tė paska ngjarė qė pėr njė periudhė ti biesh nga "top forma", si nxėnės i mirė. Mendimi im ėshtė se te ti ka ndikuar shumė rrethi, ai rrethi primitiv qė ta tashė mė lart. Ata pėr cdo ditė tė kanė ngacmuar me fjalė: "qe ngelci", "qe hupi", "qe dėshtoi" e ku di unė t'i pėrmend gjithė primitivizmat tonė qė dimė t'i kemi. Kėto ty tė kanė lėnduar shumė dhe nga kjo gjendje nuk ke arritur kurrė tė ngritesh mė dhe c'ėshtė me e keqja ke kaluar edhe nė depresion. Kėtė gjendje qė ke ti, vetėm ti je ai qė mund ta ndihmosh veten tėnde. Sa mė larg kėtyre fjalėve tė mentalitetit tonė primitiv, sepse po i dėgjove ti do ta pėsosh, sic e ke pėrsuar deri tash.

    Po ta tregoj njė rats konkret. Kėtu nė Danimarkė po bisedoj me njė mėsues dhe tregonte pėr jetėn e vet pa kurrfarė kompleksesh. AI kishte provuar disa profesione por kishte dėshtuar. Mė nė fund e kishte gjetur veten tė bėhej mėsues ( po e pėrmend fjalėn mėsues, se kėtu nuk u dhėnė rėndėsi profesioneve, nuk ka sikur te ne tė cmohet njeriu sipas profesionit, ai faktikisht ishte profesoor nė njė gjimanz ). po kėshtu bėhet aty ku nuk ka primitivizma e thashethėna.

    Shikoje punėn tėnde, mos dėgjo cka thonė bota!

    Unė tė dėshiroj sukses nė studime dhe mė dhembsesh tamam sikur tė ishe fėmija im, spese ke rėnė viktimė e fjalėve boshe tė botės!
    "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

  17. #17
    Citim Postuar mė parė nga citrusse Lexo Postimin
    Kam nevoje per keshillat tuaja?
    Kam kaluar ne per nje faze te veshtiredepresioni dhe me duket shume vone ti filloj studimet tani ne moshen 27 vjecare, sidomos kur te aferimit e mi me lodhin psicikisht duke me thene se deri tani do te duhej ta kisha doktoraturen, kur seune mendoj ti filloj tani?

    Me ndihmoni ta kaloj kete krize me keshillat tuaja ju lutemmm
    Nuk eshte aspak vone.
    Thjesht te duhet cik me shume vullnet ne kete moshe por per te bere shkollen asnjehere nuk eshte vone.

    Suksese!

    La vita non si spiega, si VIVE!

  18. #18
    ღ♥ aNtipatrea ♥ღ Maska e Albela
    Anėtarėsuar
    16-05-2006
    Vendndodhja
    mEs iLuzionesh te hUmbura
    Postime
    2,718
    asnjeher nuk esht von per shkollen
    njeiru meson deri sa vdes
    mos u bazo fare cte thon te afermit
    po vullnet dhe futju shkolles
    La Femme est le Chef-d'0euvre de Dieu
    sur tout quand elle a
    le Diable au corps...
    ✿⊱╮✿⊱╮ ✿⊱╮

  19. #19
    .................... Maska e iktuus
    Anėtarėsuar
    30-11-2008
    Postime
    1,261
    Citim Postuar mė parė nga Albela Lexo Postimin
    asnjeher nuk esht von per shkollen
    njeiru meson deri sa vdes
    mos u bazo fare cte thon te afermit
    po vullnet dhe futju shkolles
    Epo kush thote asnjeher nuk eshte vone per studim ai kushi gabohet me siguri sepse percjell shkrimin e tij ne forme keshille.
    Ne ate qe bene dy jane gjerat qe njerzit moralisht kerkojn te shprehineshilla dhe Kritika
    Te dyja per ti vene ne akt nuk duhet asgje dhe shpesh here si kritika dhe keshilla ekspozohen te gabuara.
    Mendoj se veprimet ne jeten tende duhet ti nisesh me iniciativen tende pasi ti e di me mire se cfare mundesish dhe aftesish posedon.
    Sa per ty Albela ti e di qe une kam qejf te shkruaj dhe ne shkrim e siper te pyes: po ti pse nuk e vazhdon shkollen?
    Duke u nisur ne ate qe lexoj me bene te mendoj se ti nuk ke deshire, gje qe se besoj. nuk ka rendesi cfare besoj dhe nuk besoj une, e rendesishme eshte qe kjo deshira juaj duhet analizuar... vlen edhe per temen
    Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Te kuptoj shume mire citrusse,
    nuk eshte aspak vone, ka ikur koha kur po te humbje nje vit shkolle behej nami.
    Rendesi ka qe nese i nis mesimet ti nisesh me bindje te plote.

    Gabimi yt me sa shoh une ka qene qe te konsiderosh mesimet si gjeja me e rendesishme dhe kur per nje arsye ose nje tjeter ke deshtuar kjo te ka sjelle depresion.
    E kuptoj shume mire dhe kete meqe e kam kaluar edhe vete, por per fat e kam kaluar ne adoleshence dhe aty kuptova se mesimet jane te nevojshme por nuk mund te jene burimi i lumturise. Eshte gjithashtu fakt qe nese konsideron mesimet si primare ne jeten tende prej stresit kjo do sjelle produktivitet te ulet ne mesime, vetem nese e shikon shkollen si diēka qe ploteson jeten, jo si vete jeta jote, vetem atehere mund te jesh i lire te mesosh pa strese duke i dhene mesimeve rendesine qe u takon, jo me shume se sa i takon.

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •