Close
Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 86
  1. #61
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-05-2011
    Postime
    78
    Citim Postuar mė parė nga angelina o2 Lexo Postimin
    Si i thonė anglisht: SELF CONFIDENCE, pra vetėbesim

    dhe x-soja nuk e ka shumė keq. Goca/ēuni ka nevojė pėr njė ambient tė ngrohtė social, pėr njerėz qė e mbėshtesin, i dhurojnė ngrohtėsi, e inkurajojnė dhe e vlerėsojnė.

    Asnjėherė nuk ėshtė vonė pėr tė studiuar. Jashtė shtetit tė rinjtė marrin kohė pas gjimnazit: programe shkėmbime eksperiencash nė vende tė tjera, programe sociale, etj sepse nuk ndihen gati pėr kėtė hap, janė tė pavendosur, e duan tė mbledhin mė parė eksperienca. Ndonjėherė ėshtė mirė t'i lėmė kohė vetes pėr tė marrė vendimin e duhur.

    Suksese!

    Te falemnderit

    Kjo qe the ne lidhje me ata qe marrin kohe pas gjimnazit me dha shume shtytje per te ecur perpara,

    Edhe nje here falenderit

  2. #62
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anėtarėsuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Te falemnderit

    Kjo qe the ne lidhje me ata qe marrin kohe pas gjimnazit me dha shume shtytje per te ecur perpara,

    Edhe nje here falenderit
    Asgjė



    E di c'me kujtove me kete? Faktin qe shpesh disa vendime te rendesishme te jetes sone, i marrim cuditerisht ne adoleshence, si psh profesionin qe do zgjedhesh shumica prej nesh e ka marre qe ne gjimnaz.

    Ndersa keta qe kane nje fare pjekurie me duken me me fat ne kete aspekt, dhe nuk kane humbur asgje, keshtu qe nuk jane aspak vone.
    Vendime qė jo rrallė rezultojnė tė gabuara. Pas gjimnazit ėshtė edhe influenca e ēatisė prindėrore e lartė. Ndodh qė tė studiosh njė degė se e ''ka qejf mami apo babi''. Ka studime nė psikologji qė tregojnė se prindėrit dėshirojnė qė fėmijėt e tyre tė bėjnė ato gjėra qė ata nuk i kanė arritur dot. Nxitojnė i futin nėpėr kurse baleti, muzike, pikture dhe i priviojnė nė kėtė mėnyrė tė shijojnė fėmijėrinė. Shohin realizimin e vetvetes nėpėrmjet fėmijės pa e kuptuar sa po e dėmtojnė. Ėshtė jashtė mase e vėshtirė tė studiosh diēka qė nuk ta ka qejfi fare. Pėrveē mungesės sė motivacionit, me kohėn zhvillohet edhe ajo ndenja qė t'i ēosh nė djall tė gjitha e tė nisėsh atė qė ke dėshiruar.

    Kėshtu puna se e zgjata pak
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ☆Angie☆ : 20-05-2011 mė 15:24
    Elegance is an attitude.

  3. #63
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar mė parė nga angelina o2 Lexo Postimin
    Ka studime nė psikologji qė tregojnė se prindėrit dėshirojnė qė fėmijėt e tyre tė bėjnė ato gjėra qė ata nuk i kanė arritur dot. Nxitojnė i futin nėpėr kurse baleti, muzike, pikture dhe i priviojnė nė kėtė mėnyrė tė shijojnė fėmijėrinė. Shohin realizimin e vetvetes nėpėrmjet fėmijės pa e kuptuar sa po e dėmtojnė. Ėshtė jashtė mase e vėshtirė tė studiosh diēka qė nuk ta ka qejfi fare. Pėrveē mungesės sė motivacionit, me kohėn zhvillohet edhe ajo ndenja qė t'i ēosh nė djall tė gjitha e tė nisėsh atė qė ke dėshiruar.
    Shume e vertete kjo puna e prinderve qe duan te identifikojne endrrat e humbura te tyret me arritjet e femijeve, praktikisht ēdo prind me vetedije ose pa vetedije kerkon te krijoje nje klon te vetin. Urojme qe te mos bejme edhe ne te njejtin gabim me femijet tane.

    Po per ne qe zgjodhem nje dege ne kundershtim me deshiren e prinderve dhe u beme pishman kaq vjet me vone si i behet? Tani jam bere pishman si qeni qe nuk zgjodha mjekesine.

  4. #64
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anėtarėsuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Oiiiiiiiiii u bėnė dy veta qė duan tip-s kėtu

    Sipas motos ''nuk ėshtė vonė'' pse jo! Ti e di shumė mirė, se kėtej jashtė robtė i hyn edhe me 30 vjeē studimeve. Tė njohur tė mitė tė unit e kanė nisur me 35. E pėrgjithshmja 6 vite ėshtė, sa njė 3+2 pa njė vit. Nqs e dėshiron ende por mbi tė gjitha ke akoma nerva tė rrish mbi libra, hyji ēuno. Mos shif sa vjeē do jesh kur ta mbarosh, por ēfarė do pėrfitosh prej saj.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ☆Angie☆ : 20-05-2011 mė 16:03 Arsyeja: Upps :D:D:D
    Elegance is an attitude.

  5. #65
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
    Po per ne qe zgjodhem nje dege ne kundershtim me deshiren e prinderve dhe u beme pishman kaq vjet me vone si i behet? Tani jam bere pishman si qeni qe nuk zgjodha mjekesine.
    haha rri se je mire, po na del shpirti me mjeksine. Jemi kthyer ne geeks siper librave tere diten, kompjuteri eshte e vetmja escape per t'pare c'ndodh me boten perqark.

  6. #66
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar mė parė nga angelina o2 Lexo Postimin
    sipas motos ''nuk ėshtė vonė'' pse jo! Ti e di shumė mirė, se kėtej jashtė robtė i hyn edhe me 30 vjeē studimeve. Tė njohur tė mitė tė unit e kanė nisur me 35. E pėrgjithshmja 6 vite ėshtė, sa njė 3+2 pa njė vit. Nqs e dėshiron ende por mbi tė gjitha ke akoma nerva tė rrish mbi libra, hyji ēuno. Mos shif sa vjeē do jesh kur ta mbarosh, por ēfarė do pėrfitosh prej saj.
    une ne fakt mjeksia me ka pelqyer por kisha pasion me teper informatiken, dhe fati e deshi qe perfundoi si inxhinieri. Po them qe gjithe keto vite qe kam shperdoruar duke mesuar shkenca egzakte(jam tip abstrakt qe me pelqen te spekulloj dhe nuk me pelqen saktesia) do kisha mbaruar me kohe mjekesine ketu ne shqiperi. Nuk kam ndermend ti vihem tani se kam plane te tjera ne jete, shkollen e shoh thjesht si mjet ndermjetes per te arritur ate qe dua.

    Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
    haha rri se je mire, po na del shpirti me mjeksine. Jemi kthyer ne geeks siper librave tere diten, kompjuteri eshte e vetmja escape per t'pare c'ndodh me boten perqark.
    te perdoresh kompjuterin dhe ta studiosh ate nuk eshte tamam e njejta gje

  7. #67
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anėtarėsuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
    haha rri se je mire, po na del shpirti me mjeksine. Jemi kthyer ne geeks siper librave tere diten, kompjuteri eshte e vetmja escape per t'pare c'ndodh me boten perqark.
    Soni, shihe se e kam lėnė tė fortė sot Kam seminar nė Biometri nesėr, vetėm se biometria mė ēan ...... e ngaqė s'kam as pikėn e qejfit pėr tė lexuar ndonjė rresht e shtyva: ja pas 15 min, ja sa tė bėj kėtė, pas kėsaj, ja nė orėn 4 do nis, e ngela gjithėėėėėė ditėn M'vjen inat kur e mendoj si mė iku kėshtu koha.

    ē'a semstri je ti?
    Elegance is an attitude.

  8. #68
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    angjelina shiko reputacionin

  9. #69
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anėtarėsuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
    une ne fakt mjeksia me ka pelqyer por kisha pasion me teper informatiken, dhe fati e deshi qe perfundoi si inxhinieri. Po them qe gjithe keto vite qe kam shperdoruar duke mesuar shkenca egzakte(jam tip abstrakt qe me pelqen te spekulloj dhe nuk me pelqen saktesia) do kisha mbaruar me kohe mjekesine ketu ne shqiperi. Nuk kam ndermend ti vihem tani se kam plane te tjera ne jete, shkollen e shoh thjesht si mjet ndermjetes per te arritur ate qe dua.
    Ē'a mjekėsie nė Shqipėri o ēun! E ke idenė sa pėrtokė ėshtė? Ah jashtė po, do t'ia vlente. Po mė mirė shkenca ekzakte, sesa mėso si papagall gjithė kohėn sikur me pas ndonjė database nė tru e vetėm fut fut e fut.

    Rri se me atė profesion qė ke marrė ti, ke punė zyre. Po mjekut i duhet tė rropatet spitaleve gjithė ditėn e natėn, tė bėjė deri nė 80 mbiorė pune nė javė. Tė kisha kėto mend qė kam tani, i kisha rėnė pėr shkurt, kisha bėrė nei 3+2, e kisha nė xhep diplomėn tani si gjithė shoqėria ime e bėja pėrēapje pėr ndonjė punė. Shijoja edhe pak jetė me atė rast. Kurse kėshtu ėshtė 5 me hiē! Prit gomar tė mbijė bar
    Elegance is an attitude.

  10. #70
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
    te perdoresh kompjuterin dhe ta studiosh ate nuk eshte tamam e njejta gje
    Ahh mos na kujto kompjuterin, ky eshte i dyti...i pari u ca ne mes lol ja kam nxjerrur tymin, me ngarkime deri n'fyt me materiale lloj llojshi. Me e forta kur na prishet i japim mend njeri tjetrit si me e rregullu, e perfundojme tek IT i shkolles lol


    Angela je me fat vetem 6 vite e paskeni ju. Une dhe dy te fundit e mbaroj, O zotttttttttt kur do vij dita. Biometrine mos ma zine me goje....vdekje!! Na cau derrasat lol, enzyme lart e poshte, majtas e djathtas, s'kane mbarim.

  11. #71
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    pse s0ni sa zgjat mjeksia ne usa? sepse edhe ketu ne itali aq eshte, 6 vite e pergjithshmja+ specializimi (5-6 vite te tjera)

  12. #72
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anėtarėsuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    jam me fat 6 vite? mė duken 6 shekuj, edhe pse ca i kam lėnė pas ...

    po e qep mė mirė qė mos tė japim ndonjė show melodrame kėtu

    na u shtua dhe broken
    Elegance is an attitude.

  13. #73
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar mė parė nga angelina o2 Lexo Postimin
    Tė kisha kėto mend qė kam tani, i kisha rėnė pėr shkurt, kisha bėrė nei 3+2, e kisha nė xhep diplomėn tani si gjithė shoqėria ime e bėja pėrēapje pėr ndonjė punė. Shijoja edhe pak jetė me atė rast. Kurse kėshtu ėshtė 5 me hiē! Prit gomar tė mbijė bar
    Duhet ta jetosh vete qe tja dish vleren ketyre fjaleve mesiper. Me thane mepare mua kshu kshu, po ehe kush doli me i zgjuti ne kete mes "une" apo ato qe e kishin nga ekperienca. Me siguri qe une lol.

    Kur t'plakemi dhe te behet ndonje convention mjeksore ne Bora Bora atehere do kenaqemi e do ja dime vleren e stresit qe po heqim

    brokensmile 4 vjet bachelors degree, 4 vjet doktorata, pastaj residenci varet nga specializimi por me e pakta zgjat 3 vjet, pastaj ke fellowship nese do ti hysh me shume.

    T'keqen e mjeksise ahah Angela edhe sa t'kane ngelur ty per diplomen lol

  14. #74
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar mė parė nga angelina o2 Lexo Postimin
    jam me fat 6 vite? mė duken 6 shekuj, edhe pse ca i kam lėnė pas ...

    po e qep mė mirė qė mos tė japim ndonjė show melodrame kėtu

    na u shtua dhe broken
    smu rrinte dot pa pyetur : D hajdeni i qajme hallet bashke tani

  15. #75
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anėtarėsuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
    Duhet ta jetosh vete qe tja dish vleren ketyre fjaleve mesiper. Me thane mepare mua kshu kshu, po ehe kush doli me i zgjuti ne kete mes "une" apo ato qe e kishin nga ekperienca. Me siguri qe une lol.

    Kur t'plakemi dhe te behet ndonje convention mjeksore ne Bora Bora atehere do kenaqemi e do ja dime vleren e stresit qe po heqim : p

    brokensmile 4 vjet bachelors degree, 4 vjet doktorata, pastaj residenci varet nga specializimi por me e pakta zgjat 3 vjet, pastaj ke fellowship nese do ti hysh me shume.

    T'keqen e mjeksise ahah Angela edhe sa t'kane ngelur ty per diplomen lol
    Mos e pyet, tani e kuptova pse the, qė qėnkam me fat. Po po ta marrėsh nė total: 6 vjet e pėrgjithshme dhe 4 specializim aty aty shkojnė.

    Kėtu ke mua ndahet nė paraklinikė 2 vite dhe pasklinikė 4 vite. Kur mbaron paraklinikėn ka njė provim tė fėlliqur fare shteti: Physikum me gojė dhe shkrim. Po s'e more nuk vazhdon dot klinikėn. Nė Shqipėri s'ka kėshtu psh. M'duhen dhe 3 pėr t'a fut atė kartonin nė xhep.
    Po unė s'du tė bėhem mjeke Mė pėlqen research, neuroscience ėshtė syri. Po yhyyyyyyyyy ka kohė

    Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
    smu rrinte dot pa pyetur : D hajdeni i qajme hallet bashke tani : D
    hė broke, ē'a tė shqetėson ty
    Elegance is an attitude.

  16. #76
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar mė parė nga angelina o2 Lexo Postimin
    jam me fat 6 vite? mė duken 6 shekuj, edhe pse ca i kam lėnė pas ...

    po e qep mė mirė qė mos tė japim ndonjė show melodrame kėtu

    na u shtua dhe broken
    xfiles kerkon te verteten, ne dora vete po ja themi, qe eshte keshtu "mbasi te na mbushet mendja te dalim nga forumi, do numerojme oret qe na humben nga mesimet, dhe do na vij inat kur te hapim librat e do ti themi vetes ne vend qe te mesoje humbe gjithe ate kohe kot"

    Profesori i neurologjise ka lene nje te forte por kur e tha e tha me gjithe mend "s'jeni studenta te mire nese edhe kur shkoni ne banjo s'merrni dhe librat me vete". Nje profesor tjeter kur iu ankua nje shok per noten "te pashe dje ne dyqanin ushqimor, prandaj e di qe s'ke qene duke mesuar"

    Edhe s'po tallem, jane ngjarje te verteta, qe ndodhen ne mes te klases!

    Me mire t'pushoj se foluri

  17. #77
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar mė parė nga angelina o2 Lexo Postimin
    Mos e pyet, tani e kuptova pse the, qė qėnkam me fat. Po po ta marrėsh nė total: 6 vjet e pėrgjithshme dhe 4 specializim aty aty shkojnė.

    Kėtu ke mua ndahet nė paraklinikė 2 vite dhe pasklinikė 4 vite. Kur mbaron paraklinikėn ka njė provim tė fėlliqur fare shteti: Physikum me gojė dhe shkrim. Po s'e more nuk vazhdon dot klinikėn. Nė Shqipėri s'ka kėshtu psh. M'duhen dhe 3 pėr t'a fut atė kartonin nė xhep.
    Po unė s'du tė bėhem mjeke : D Mė pėlqen research, neuroscience ėshtė syri. Po yhyyyyyyyyy ka kohė



    hė broke, ē'a tė shqetėson ty
    angelina gjithe kjo shkolle dhe ne fund ti dedikohesh research?! c'mon te pakten puno si mjeke disa vite e pastaj merru me research, ne pleqeri psh

    ju e paskeni te ndare me mire ne 4 vite pasklinike sepse keshtu i kushtoni me shume rendesi praktikes, ketej eshte 3 me 3 dhe nga ana praktike jane shume shume mbrapa si sistem universitar (kjo ne pergjithesi ne gjithe univ e italise), nga teoria shkelqejne studentet por ce do qe ne fund ajo qe vlen me shume eshte venia ne praktike e asaj qe ke mesuar, jo vetem bla bla bla e pastaj kur vjen puna qe ndodhesh para pacientit sdin nga tja nisesh; per kete arsye do me pelqente te vazhdoja specializimin diku tjeter ne europe.. per gjermanine me kane folur mire, por fatkeqesisht nuk e di gjermanishten : (

  18. #78
    Tė paktėn citrusse e mori vesh qė nuk ėshtė vonė pėr shkollėn...pastaj kemi diskutime goxha motivuese pėr ata qė e kanė njė ide sado tė vogėl pėr tju futur mjekėsisė.
    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

  19. #79
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    BrokenSmile, do jesh nga fillimi i studimeve ti prandaj po m'dukesh shume e gezuar prit edhe icik se do fillojne ankimet. Me leje te ankohem pak tani lol, mengjesi shume i bukur perjashta, dielli ndricon, zogjte kendojne ahhh pranvere edhe ku me ke mua, po filloj diten me thashethemet e forumit derisa te zhys koken mbi libra.

    Angelina, me kembe te mbare sot!!

    Citrusse ti them dhe dy llafe ty.....merr shembull nga ne te 3-ja derisa te plakemi do jemi duke studiuar. Mua cdo dege tjeter me duket teper e lehte ne krahasim me kete qe po bej, volumi i mesimeve qe duhet te dish eshte skandal, fryn e fryn koken edhe kur mendon qe s'mban dot me e shtyn veten edhe me shume dhe lexon nje kapitull me teper, pra derisa ta besh koken llastik. 27 vjec s'eshte gje hic, ehuu sa vite ke perpara jetes tende!! Mjaft mos e ul veten me, me ku duhet te ishe dhe ku je. Depresionin qe kalove (shkakun e di ti) duhet ta shohesh si mesim jete, dmth si experience jete dhe thuaj me mendjen tende qe s'do ja lejosh vetes te shkosh me ne ate gjendje. Eshte e vertete qe gjate kohes kur je i depresuar te ulet memorja, kjo nuk te ka ndodhur vetem ty por dhe te tjerve gjate depresionit. POR jam e besimit qe tani duhet te jesh normal sic mepare. Ty te duhet vetem kurajo dhe heqja e mendimeve negative. Qe te gjithe kane halle mbase ndryshojene nga te tuajat por halle gjithesesi. Nxirre te keqen mos e mbaj perbrenda. Dhe me shume se cdo gje ty te duhet te ndryshosh ambjent, qofte kjo shkolla apo ndonje pune. Ti e di me mire se ne per cfare ke nevoje me teper!! Nese e sheh veten te futur me streset e studentave apo nese e sheh veten ne pune, kjo varet e gjitha tek ty. Familja jote do te qendrroj mbrapa nese TI merr ne dore vullnetin per te studiuar. Pac fat!!!!

  20. #80
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-09-2005
    Postime
    236
    Une po sdudioj tani mbasdite ne londer edhe ka shume shume njerez te moshave te ndryshme qe sdudiojne me mua! 40 vjec, sa te dush.
    Dy i kam ne klase!

    Pastaj Fan Noli i beri studimet ne konservatorin ne Viene kur ishte 55 vjec! peer kulture, per perfitim, tashi te kan hic vitet! PO prapseprap po te jesh 27 vjec ke jeten perpara!

Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •