Close

Rezultati i Sondazhit: A duhet qe te marrin pjese ne votime shqiptaret qe gjenden jashte Shqiperise?

Votues
34. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
  • Po. Ata qe kane te drejte vote duhet t'ju krijohet kjo mundesi me ligj.

    27 79.41%
  • Jo.

    7 20.59%
Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 126
  1. #41
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga Endless Lexo Postimin
    edhe avash me ate ballin se do na e shqyesh fare duke i rene aq shume, e te keqen. se mora vesh fare ate kakarisjen dhe renjen e ballit ne rast se dikush eshte krenar per nenshtetesine e tij? apo keshtu bene ti sa here kur do te besh rolin e tocit?
    sepse po flisje per arbereshet dhe as 1% e arberesheve nuk kane nenshtetesi shqiptare. ti na thua qe jane krenar. hahaha!
    prandaj bera ,sepse the dicka totalisht qesharake dhe te pavertete.
    informohu pak!
    Vasudhaiva Kutumbakam

  2. #42
    Citim Postuar mė parė nga Endless Lexo Postimin
    opo fare re fare, edhe nqs e keni me ligj qe duhet te votoni, t'ju hiqet kjo e drejte se se meritoni. te drejten e votes duhet ta kete vetem ai person qe jeton brenda kufijve te ketij vendi dhe pike. pastaj pse ca kujtone ti se s'do ligj qe kane hartuar keta kopanet tane, perputhen me realitetin e shoqeris tone dhe te ketij vendi, dhe ne duhet ti bindemi verberisht bene s'bene per te miren tone? o shoku a e kupton ti se ligjet jane krijuar per te rregulluar normat ne nje shoqeri dhe jo anasjelltas? ore jeni ne metro ju apo jo? ore per mendimin tim juve qe jetoni jashte shtetit mjafton t'ju jepet e drejta te thoni mendimin tuaj ne ndonje forum dhe kaq.


    edhe avash me ate ballin se do na e shqyesh fare duke i rene aq shume, e te keqen. se mora vesh fare ate kakarisjen dhe renjen e ballit ne rast se dikush eshte krenar per nenshtetesine e tij? apo keshtu bene ti sa here kur do te besh rolin e tocit?
    Sorry qe po te pergj une per kete koment
    Prape se prape muhabeti aty del, qe shqiperia nuk i ka keto kushte... po nuk eshte arsye!! Ligjet jane ligje, se nuk zbatohen ne shqiperi pune tjeter. Nuk po flasim per shqiptaret qe kane 20 vjet jashte shqiperie edhe kane ardh 2-3 here gjithsej ne keto 20 vjet.

    Arberereshet me sa di une s'kane nenshtetesi shqiptare.... para pak muajsh kam punuar me nje arberesh, dinte te fliste edhe gjuhen e arbereshve por qe s'kishte qene asnjehere ne shqiperi e c'dinte per shqiperine bazohej ne gazetat italjane. Ky po qe s'ka pse te votoj ne shqiperi, e jo une e ca te tjere qe vijme vit per vit atje.

    Kshuqe shoku, boll u talle

    La vita non si spiega, si VIVE!

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anėtarėsuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    sepse po flisje per arbereshet dhe as 1% e arberesheve nuk kane nenshtetesi shqiptare. ti na thua qe jane krenar. hahaha!
    prandaj bera ,sepse the dicka totalisht qesharake dhe te pavertete.
    informohu pak!
    shko mo pall se doja te thoshja kombesi.

    qe nje lapsus na ana ime, jo se do kishte dhe ndonje gje sikur mos ta dija diferencen midis nenshtetesis dhe kombesis, po deri diku ja di kuptimin. pastaj ti dukesh qe debaton me goglen hapur mer plak, mos na u hap bythesh kot sikur na je ndonje intelektual 24karatsh. lol
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  4. #44
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anėtarėsuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    Citim Postuar mė parė nga kleadoni Lexo Postimin
    Sorry qe po te pergj une per kete koment
    Prape se prape muhabeti aty del, qe shqiperia nuk i ka keto kushte... po nuk eshte arsye!! Ligjet jane ligje, se nuk zbatohen ne shqiperi pune tjeter. Nuk po flasim per shqiptaret qe kane 20 vjet jashte shqiperie edhe kane ardh 2-3 here gjithsej ne keto 20 vjet.

    Arberereshet me sa di une s'kane nenshtetesi shqiptare.... para pak muajsh kam punuar me nje arberesh, dinte te fliste edhe gjuhen e arbereshve por qe s'kishte qene asnjehere ne shqiperi e c'dinte per shqiperine bazohej ne gazetat italjane. Ky po qe s'ka pse te votoj ne shqiperi, e jo une e ca te tjere qe vijme vit per vit atje.

    Kshuqe shoku, boll u talle

    po s'po tallet njeri me jo, edhe pse ndoshta ne ndonje rast i fus ndonje batute sa per ta thyer nje cik muhabetin. po ne pjesen me te shumte te rasteve kam qene mese serioze ne ato qe kam thene ne kete teme. te pakten duke pare dhe jetuar realitetin tone deri diku te hidhur ketu ne shqiperi. kaq, kjo eshte e gjitha. dhe s'ka gje qe me kthene pergjigje, nuk ke pse kerkon falje fare. je e lire te me citosh asa here te duash, mjafton mos te jesh hipokrite, pa ji sa te duash injorante ne ato qe thua, pa merak.
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  5. #45
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga Endless Lexo Postimin
    pastaj ti dukesh qe debaton me goglen hapur mer plak, mos na u hap bythesh kot sikur na je ndonje intelektual 24karatsh. lol
    mooos. tani me zbulove. lmfao!
    Vasudhaiva Kutumbakam

  6. #46
    yep Maska e Izadora
    Anėtarėsuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Cdo shqiptar emigrant qe posedon pashaport shqiptare, pra nuk e ka nderruar nenshtetesin , ka te drejt vote, ligjerisht , moralisht ect. ect .

    Por do ishte me e udhes qe te prehen biletat dhe te shkojne ne Shqiperi te votojne, jo me post elektronike se akoma nuk e kemi arritur ate shkall civilizimi , ndergjegjesimi ect ect lol
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  7. #47
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga Izadora Lexo Postimin
    Cdo shqiptar emigrant qe posedon pashaport shqiptare, pra nuk e ka nderruar nenshtetesin , ka te drejt vote, ligjerisht , moralisht ect. ect .

    Por do ishte me e udhes qe te prehen biletat dhe te shkojne ne Shqiperi te votojne, jo me post elektronike se akoma nuk e kemi arritur ate shkall civilizimi , ndergjegjesimi ect ect lol
    e vertete.
    po sikur te votohej ne ambasada dhe konsullata shqiptare neper bote? pse jo?
    Vasudhaiva Kutumbakam

  8. #48
    Citim Postuar mė parė nga Endless Lexo Postimin
    po s'po tallet njeri me jo, edhe pse ndoshta ne ndonje rast i fus ndonje batute sa per ta thyer nje cik muhabetin. po ne pjesen me te shumte te rasteve kam qene mese serioze ne ato qe kam thene ne kete teme. te pakten duke pare dhe jetuar realitetin tone deri diku te hidhur ketu ne shqiperi. kaq, kjo eshte e gjitha. dhe s'ka gje qe me kthene pergjigje, nuk ke pse kerkon falje fare. je e lire te me citosh asa here te duash, mjafton mos te jesh hipokrite, pa ji sa te duash injorante ne ato qe thua, pa merak.
    hahaha, me mire injorante sesa hipokrite Injorancen e heq duke mesuar e lexuar, hipokrizine zor t'a heqesh nga karakteri

    Ti kthehemi temes seriozisht tani, meqe na paske ngaterruar kombesine me nenshtetsine .... po debatojme per shqiptaret efektiv ne te gjithe kuptimin e fjales.
    Une jam e lindur edhe e rritur ne shqiperi, prinderit e mi gjithashtu, ndaj jam shqiptare. Kam pashaporten shqiptare, ne te gjithe boten njihem si shtetase shqiptare.... atehere, perse te mos kem te drejte te votoj perderisa e njoh realitetin e shqiperise, e njoh si eshte situata atje?

    Po te isha rritur ne itali, dmth te kisha ardhur e vogel, atehere po qe mund te vlej ky argumenti yt.... po per mua qe kam ardhur 18-19 vjece, s'ka lidhje.

    La vita non si spiega, si VIVE!

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anėtarėsuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    mooos. tani me zbulove. lmfao!
    jo po do tallemi

    o izadora meqe po na flet keshtu gjithe kompetenca rreth votes dhe te drejtes se emgrantit per te votuar ti ne, mire ligjerisht e morem vesh ne qe e keni kete drejte nese do te gjendeshit ne shqiperi, po kot te te pyes, po moralisht pse? gjithmone nese mund te me sqarosh pa u sforcuar.
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  10. #50
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    e vertete.
    po sikur te votohej ne ambasada dhe konsullata shqiptare neper bote? pse jo?
    He pra, me kete rast shihnim edhe ndonje qytet tjeter.
    Meqe ra fjala, se po dal nga tema, ne itali, pervec romes e milanos, ku ka tjeter??

    La vita non si spiega, si VIVE!

  11. #51
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga kleadoni Lexo Postimin
    He pra, me kete rast shihnim edhe ndonje qytet tjeter.
    Meqe ra fjala, se po dal nga tema, ne itali, pervec romes e milanos, ku ka tjeter??
    ne bari....
    Vasudhaiva Kutumbakam

  12. #52
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    ne bari....
    Ah ok, flm!
    Shume larg deri atje

    La vita non si spiega, si VIVE!

  13. #53
    yep Maska e Izadora
    Anėtarėsuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    e vertete.
    po sikur te votohej ne ambasada dhe konsullata shqiptare neper bote? pse jo?

    Do ishte nje kaos per ambasadat shqiptare . Mezi i arrijme nqs do na duhej ndonje gje , jo me me votu

    Pastaj do ishte jo e drejt kundrejt atyre qe jetoin ne shqiperi :-))
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  14. #54
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-07-2003
    Vendndodhja
    europe
    Postime
    71
    Edhe Gjermania ua jep shtetasve te saj kete mundesi (qe me 1957-en). Ose e dergon fleten e votimit me poste, ose voton ne ambasade apo konsullate. Kjo e fundit praktikohet ne vende ku posta nuk funksionon sipas standarteve qe kerkon Gjermania.

    Uroj qe kjo te behet edhe ne Shqiperi e mundur.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga S.R. : 15-05-2011 mė 11:22

  15. #55
    Citim Postuar mė parė nga S.R. Lexo Postimin
    Edhe Gjermania ua jep shtetasve te saj kete mundesi (qe me 1957-en). Ose e dergon fleten e votimit me poste, ose voton ne ambasade apo konsullate. Kjo e fundit praktikohet ne vende ku posta nuk funksionon sipas standarteve qe kerkon Gjermania.

    Uroj qe kjo te behet edhe ne Shqiperi e mundur.
    Edhe ne Kosove ju njihet kjo e drejte dhe ata votojne permes postes.

    Te gjithe shtetasit shqiptare qe kane te drejte vote dhe qe nuk jetojne ne Shqiperi, duhet dhe do te votojne ne vitin 2013!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DYDRINAS : 15-05-2011 mė 12:42

  16. #56
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    09-05-2008
    Postime
    83
    Po mendoj se shqiptaret qe jetojne jashte kane te drejte te votojne sepse vertet jetojne jashte por ka shume qe kane hapur biznese ne Shqiperi e paguajne taksa aty,une jam nje prej tyre.Kane te bejne shume me Shqiperine sepse kane familjaret e tyre qe jetojne aty e gjeja me kryesore eshte se ndihmojne shume ne ekonomine e vendit duke u cuar atyre nje pjese te ardhuarve te tyre,nuk e di si do jetonin shume familje pa keto te ardhura nga jashte.Paret e emigranteve i duan por mundesine per te votuar nuk duan tu a japin...

  17. #57
    Dominus Albanae Maska e Geri Tr
    Anėtarėsuar
    17-08-2009
    Vendndodhja
    Tirana the Shitty Metropolis
    Postime
    1,837
    Citim Postuar mė parė nga geom Lexo Postimin
    Po mendoj se shqiptaret qe jetojne jashte kane te drejte te votojne sepse vertet jetojne jashte por ka shume qe kane hapur biznese ne Shqiperi e paguajne taksa aty,une jam nje prej tyre.Kane te bejne shume me Shqiperine sepse kane familjaret e tyre qe jetojne aty e gjeja me kryesore eshte se ndihmojne shume ne ekonomine e vendit duke u cuar atyre nje pjese te ardhuarve te tyre,nuk e di si do jetonin shume familje pa keto te ardhura nga jashte.Paret e emigranteve i duan por mundesine per te votuar nuk duan tu a japin...
    Ke te drejte,Shqiperia po mbahet vetem prej pareve te emigranteve dhe detyrimisht qe duhet te ofrohet mundesia dhe komoditeti per te votuar se ne fund te fundit edhe votat e emigranteve jane shume te rendesishme nuk mund kursesi te vejme nje peshore matese
    Tė gjitha gjėrat qė ne shohim apo duken, janė vetėm njė ėndėrr brenda njė ėndrre

  18. #58
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-07-2003
    Vendndodhja
    europe
    Postime
    71
    Citim Postuar mė parė nga DYDRINAS Lexo Postimin
    Edhe ne Kosove ju njihet kjo e drejte dhe ata votojne permes postes.

    Te gjithe shtetasit shqiptare qe kane te drejte vote dhe qe nuk jetojne ne Shqiperi, duhet dhe do te votojne ne vitin 2013!
    Sigurisht qe u njihet, eshte me se normale...por si gjithmone ne Shqiperi, gjerat "e parendesishme" vijne me vonese.

  19. #59
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anėtarėsuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    99% e shqiptarve qe jetojn ne amerik te pakten as nuk do te kthehn kurr ne shqipri athere me ca te drejte morale do votojn kto njerez per ate qe do qeverisi njerzit qe jetojn atje?
    JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

  20. #60
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    mos harroni se te gjithe qe kane ikur , jo nga qefi kane ikur , por nga veshtiresite ekonomike qe kane hasur ne shqiperi dhe pavaresisht se kane ikur prap syte mbrapa i kane dhe qellimi i tyre i vetem eshte qe gjerat te ndryshojne per mire ne shqiperi dhe besoj se edhe ata dine ta vleresojne gjendjen duke patur nje qendrim neutral dhe thjesht per interesin e vetem qe cdo gje te vete me mire per shqiperine dhe shqiptaret.
    Pra dhe shqiptaret qe jane jashte duhet te kene te drejte votimi , madje duhet te kene nje parti te tyre.

Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •