Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 24 prej 24
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-03-2005
    Postime
    926
    Citim Postuar më parë nga _MALSORI_ Lexo Postimin
    cili do te jete fituesi ne tirane prape se prap zgjedhjet jane te pavlefshme..ne baze te ligjit zgjedhor njeri kandidat duhet te fitoje 50% te zgjedhesve plus 1 vote...
    KODI ZJEDHOR I REPUBLIKES SE SHQIPERISE

    Neni 166

    Zgjedhja e organeve të qeverisjes vendore
    1. Kryetar bashkie ose komune zgjidhet kandidati që fiton numrin më
    të madh të votave të vlefshme të zgjedhësve që kanë votuar në njësinë
    vendore përkatëse.

    2. Në rastin kur dy ose më shumë kandidatë marrin numër të
    barabartë votash, atëherë ndërmjet tyre hidhet short. Shorti organizohet nga
    KQZ-ja në një seancë publike, me pjesëmarrjen edhe të kandidatëve. KQZ-ja
    përcakton rregullat e organizimit të shortit.



    .

  2. #22
    mall Maska e bili99
    Anëtarësuar
    05-04-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,804

    Rinumerim...rivotim!

    Citim Postuar më parë nga _MALSORI_ Lexo Postimin
    cili do te jete fituesi ne tirane prape se prap zgjedhjet jane te pavlefshme..ne baze te ligjit zgjedhor njeri kandidat duhet te fitoje 50% te zgjedhesve plus 1 vote..me llogari asnjeri nga kandidatet nuk ka fituar 50 +1..kandidati komunist ka marre te pakten 0.0000001 % te votave ( nuk e kam bere llogarine por thjesht per sqarim )..gje qe te qon automatikisht ne riberjen e zgjedhjeve ne raund te dyte..

    nese do kishte prokuror te pavarur edhe pse partite politike do vepronin bashkerisht do e rikthente votimin perseri ne tirane...

    MALSORI- nese ke sjelle nje poen qe ka kuptim,shpresoj te jete ashtu!
    Me mire rinumerim, me mire rivotim dhe respektim te ligjit zgjedhor se sa te fitoje nje kandidat qoft nga gabimi ne numerim ose edhe nga keqinterpretimi dhe shkelja e ligjit zgjedhor!
    Nese perseriten zgjedhjet ,qytetaret shqiptare duhet ti pergjigjen masovikisht dhe le te jete nje zgjedhje e vertete e shumices elektoratit!
    Ka edhe dicka tjeter,te gjitha ato vota te pavlefshme duhet rishikuar gjithesesi,do te ishte mekat nese ne tek votat e pavlefshme ka plot "te vlefshme" pas rishikimit-rivleresimit-deshifrimit... te fitoj dikush me 9 vota!


    me nderime,
    bili99
    Ndryshuar për herë të fundit nga bili99 : 15-05-2011 më 08:26
    I Ilirides jam Iliri,
    dhe i lire dua me mbet.
    Per cfardo xhevahiri,
    Shqiperine se jap per jete

  3. #23
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anëtarësuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637
    Citim Postuar më parë nga Antimafia Lexo Postimin
    KODI ZJEDHOR I REPUBLIKES SE SHQIPERISE

    Neni 166

    Zgjedhja e organeve të qeverisjes vendore
    1. Kryetar bashkie ose komune zgjidhet kandidati që fiton numrin më
    të madh të votave të vlefshme të zgjedhësve që kanë votuar në njësinë
    vendore përkatëse.

    2. Në rastin kur dy ose më shumë kandidatë marrin numër të
    barabartë votash,
    atëherë ndërmjet tyre hidhet short
    . Shorti organizohet nga
    KQZ-ja në një seancë publike, me pjesëmarrjen edhe të kandidatëve. KQZ-ja
    përcakton rregullat e organizimit të shortit.



    .

    nuk jam expert i ligjith dhe nuk e paskem dite kete klauzole..une e kam ditur qe ne raundin e pare kur ka me shume se dy kandidate fituesi duhet te kete mbi 50% plus 1 vote...nese asnjeri nuk e arrin atehere behet raund i dyte ndermjet dy kandidateve me me shume vota...tani paska nderruar dhe sinqerisht une nuk do ta rrespektoja kurre nje kryetar shortesh..per mua eshte idiotesi ..gjithsesi jane partite politike qe bejne sipas qejfit te tyre


    Citim Postuar më parë nga bili99 Lexo Postimin
    MALSORI- nese ke sjelle nje poen qe ka kuptim,shpresoj te jete ashtu!
    Me mire rinumerim, me mire rivotim dhe respektim te ligjit zgjedhor se sa te fitoje nje kandidat qoft nga gabimi ne numerim ose edhe nga keqinterpretimi dhe shkelja e ligjit zgjedhor!
    Nese perseriten zgjedhjet ,qytetaret shqiptare duhet ti pergjigjen masovikisht dhe le te jete nje zgjedhje e vertete e shumices elektoratit!
    Ka edhe dicka tjeter,te gjitha ato vota te pavlefshme duhet rishikuar gjithesesi,do te ishte mekat nese ne tek votat e pavlefshme ka plot "te vlefshme" pas rishikimit-rivleresimit-deshifrimit... te fitoj dikush me 9 vota!


    me nderime,
    bili99
    ne fakt gjithmone sjelli ne vemendje dicka qe ka kuptim billi..nuk flas ketu sa per te shkruar emrin..edhe ajo qe shkruajta me siper kishte kuptim..kishte kuptimin qe duhet zbatuar ligji..loja me fletet e pavlefshem eshte loje e hershme..plus kemi dhe gabimin njerezor ne mes..po ju tregoj nje rast kur gjithe paraditen kam llogaritur parate dhe me dilnin gjysma mangut..vetem kur kam ngrene dreke dhe jam dendur mire me duhan kam arrite ti llogaris sakte..njerezit i kane numuruar ato te shkreta vota..dhe tja japesh postin tjetrit me 10 vota me duket qesharake..apo me keq tja japesh tjetrit postin me short...te ishte diferenca mbi 200-300 vota hajde de po e marrim si te mireqene..por me 10 vota nuk e di si mund te quhet legjitim...

    ne jemi shqiperia e qudirave dhe nuk eshte qudi qe te na drejtoje. edhe pakica...
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
    Anëtarësuar
    02-11-2009
    Postime
    1,658
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Na e moren komplet fytyren keto zgjedhje perpara gjithe botes. Kush jane keta plehra qe kane marre peng ate vend dhe e perdorin si te jete cifligu i tyre? Kush jane keta kerma qe tallen me emrin e shqiptarit dhe e nxjerrin si primitiv e morracak? Kjo eshte fatkeqesia me popullin tone qe me tifozerine qe ben sa per njeren edhe per tjetren pale, i shton jeten palacove qe po e perdhunojne ate vend ne mes te dites. Turp dhe trishtim. Ne keto zgjedhje ska asnje te fituar, mbase hesapi i psikopatit Rama dhe gomarit berisha po Shqiperia e shqiptaret humben shume.
    Darius Merre me mende po te ishte Tirana sikur kyeqyteti i Japonis Tokyo sa koh eshte dashur per Numrimin e votave Turpi i KQZ-es shqiptare
    S’çarmatosem sa t’jetë jeta!

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •