Close
Faqja 3 prej 18 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 349
  1. #41
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anėtarėsuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Faleminderit qė mė sqarove nė lidhje me ēėshtjen e botimit.

    Pėr sa i pėrket vėrtetėsisė sė emrave tė personazheve u sqarova vetė duke lexuar 'Letrėn e hapur' qė kishte shkruar autori i librit.

    Mė duhet tė them diēka, edhe pse pa lexuar ende vėllimin e dytė: Nqs libri paraqet njė tė vėrtetė tė madhe, misioni qė duhet tė kishte do t'i pėrngjajė atij tė mullinjve tė erės. Ne shqiptarėt, regjimet sunduese na kanė bėrė miopė. ''Demokracia'' duhet tė na kishte shėruar nga ky mundim i imponuar, por miopia u pėrkeqėsua mė tej: jo vetėm u kthye nė kolektive por tani pėrbėn njė verbėri totale. Kėshtu ėshtė zhvilluar dhe e keqja jonė tjetėr e madhe: dezinteresimi pėr ēdo ēėshtje kombėtare dhe shqiptare. Ēuditėrisht reflekset e tubimeve, mbėshtetjes, thurjes sė lavdeve, militantizmit i kemi ende qė nga koha e diktatorit.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ☆Angie☆ : 04-05-2011 mė 14:15
    Elegance is an attitude.

  2. #42
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Sapo mbarova se lexuari shkrimet tek faqa e pare. Kisha nje pyetje, mbase do i jipet pergjigja kur te lexoj me tej, Drejtori i ri i DSJse qe flet libri dhe i ve pseudonimin Dofeni kush eshte?

    Ngjarjet qe jam duke lexuar tek libri po ndodhin ne vitet e para te 1980-tes. Nuk e di sa lidhje ka c'ndodhte ne Shqiperi dhe ne Kosove ne ate kohe, por dua te permend qe ne vitin 1981 studentat ne Kosove filluan protesta kundra Jugosllavise per te kerkuar pavarsine. Serbet ju versulen sic e kane zakon per ti nenshtruar, mbas kesaj proteste shume Shqiptare me pune te mira i nxorri shteti nga puna dhe ne postet e tyre vendosen si punojes serbet.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga s0ni : 04-05-2011 mė 16:10

  3. #43

  4. #44
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Ahh ok, flm. E bera lidhjen nepermjet letres se hapur dhe thashe mbase po e imagjinoja.

  5. #45
    Larguar..
    Anėtarėsuar
    31-08-2009
    Postime
    4,530
    Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
    Ahh ok, flm. E bera lidhjen nepermjet letres se hapur dhe thashe mbase po e imagjinoja.


    Soni sa per kureshtje, sa kohe duhet qe t'a mbarosh leximin e atij libri?

  6. #46
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar mė parė nga gloreta Lexo Postimin
    Soni sa per kureshtje, sa kohe duhet qe t'a mbarosh leximin e atij libri?
    Une personalisht? Ehhuu as vete se di, nese e llogaris me gjerat e tjera qe kam per detyre te lexoj, ky libri eshte pune qefi : ) shumicen e kam lexuar gjate nates, me ve ne gjume. Me shtohet me teper etja per ta lexuar nga bashkebiseduesit ne forum, meqense eshte hera e pare qe lexoj liber qefi, sic po e quaj ne krahasim me ato qe kam per detyre, bashke me njerez te tjere. Si thua do ta nisesh dhe ti? Eshte teper e thjeshte per tu ndjekur, si perralle, por kur mendon qe ngjarjet qe po lexon mund te jene te verteta te acaron nga nervat. Une jam me e ngadalta per leximin e librit ketu, e di qe do ma kalosh nese e fillon, prandaj shpejt filloje ; ) Ne 3-4 postet e para te librit qe ka vendosur Darius do revoltohesh, nxehesh, do te hypin nervat etj etj...por mepas s'do te bej me pershtypje dhe do ta lexosh me qetesi.

  7. #47
    Larguar..
    Anėtarėsuar
    31-08-2009
    Postime
    4,530
    Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
    Une personalisht? Ehhuu as vete se di, nese e llogaris me gjerat e tjera qe kam per detyre te lexoj, ky libri eshte pune qefi : ) shumicen e kam lexuar gjate nates, me ve ne gjume. Me shtohet me teper etja per ta lexuar nga bashkebiseduesit ne forum, meqense eshte hera e pare qe lexoj liber qefi, sic po e quaj ne krahasim me ato qe kam per detyre, bashke me njerez te tjere. Si thua do ta nisesh dhe ti? Eshte teper e thjeshte per tu ndjekur, si perralle, por kur mendon qe ngjarjet qe po lexon mund te jene te verteta te acaron nga nervat. Une jam me e ngadalta per leximin e librit ketu, e di qe do ma kalosh nese e fillon, prandaj shpejt filloje ; ) Ne 3-4 postet e para te librit qe ka vendosur Darius do revoltohesh, nxehesh, do te hypin nervat etj etj...por mepas s'do te bej me pershtypje dhe do ta lexosh me qetesi.
    Do perpiqem s0ni! Me sa e kam pare, vetem cupkat e lexokan, do jete interesant, flm per pergjigjen! ; )

  8. #48
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Djemt e kane lexuar dhe mbaruar, kurse cupkat pervec Angelines s'jane as nga mezi i librit dhe me llapazanet : D. Lexim te mbare, do mesosh shume gjera nga libri.

  9. #49
    Librin sapo e mbarova. E keni te plote tek tema e filluar per ate qellim. Harrova te shtoja se ne kete liber mesova po ashtu dhe per menyren sesi ka vdekur babai i nje shoqes sime te atyre viteve. Deri diten qe jam larguar nga Shqiperia, familja kishte dijeni per vdekjen e babait te tyre ne burg pavaresisht se trupin se moren kurre por aspak njohuri per menyren sesi ka vdekur. Kur i lexova emrin u shtanga dhe mu mor fryma kur pashe shtazerine e sampistave dhe vrasjen mizore qe i bene nje qenieje njerezore. Shpresoj qe familja mos e mesoje kurre sesi ka vdekur njeriu i tyre i dashur. I qofte shpirti ne paqe atij dhe te gjithe atyre qe humben jeten ne sketerren e burgjeve e kampeve komuniste te kafshes Enver Hoxha.

  10. #50
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Aw ;( megjithese nga kureshtja do doja te dija per ke e ke fjalen, e kuptoj pse thua me mire mos ta mesojne kurre sesi i ka vdekur i ati shoqes. Do te shkepus disa pjese nga libri per ti kujtuar keto heronj te gjalle dhe ato heronj qe tashme kane ndryshuar jete.

    Rreth 1400 tė burgosurit zunė vend pėrballė tij, mbi tarracėn ku bėhej numėrimi i tyre tri herė nė ditė.
    Kjo mesiper me dha nje ide sesa njerez ishin ne nje nga burgjet me denim politik.

    — Sipas mendimit tėnd, a ka njerėz tė pafajshėm mes tė dėnuarve nė kampin tuaj?

    Shumica.

    — Gjithmonė sipas gjykimit tėnd, sa persona mund ta meritojnė dėnimin nė kėtė kamp?

    Maksimumi pesėmbėdhjetė vetė.

    Ata buzėqeshėn lehtė, u ēuan nė kėmbė dhe drejtori i tha:

    — Tė faleminderit qė na i le edhe pesėmbėdhjetė, tė paktėn.
    __________________________________________________ __________________________________________________ __________________________________________________ __________________________________________________ _


    Meposhte nje shkeputje tjeter nga libri, bisede midis dy te burgosurve dhe palacove qe punonin per partine e Hoxhes.

    — Ide e mirė, Zef. Ne nuk preferojmė tė futemi nė njė pluhur tė dendur. Pas pak, dy tė burgosurit u paraqitėn tek grupi i vizitorėve.

    — Nga je ti? e pyeti komandanti i kampit njėrin prej tyre.

    — Nga Elbasani.

    — Ēfarė profesioni ke ushtruar nė jetėn e lirė?

    — Arsimtar.

    — Pse je dėnuar?

    — Agjitacion e propagandė.

    — A mund tė bėjė njė mėsues i mirė propagandė kundė qeverisė sė popullit tė tij?

    — Po kur tė dėnojnė pa bėrė gjė?

    — Justifikim banal. Ēfarė interesi do tė kishte partia jonė tė dėnonte shtetasit e saj tė pafajshėm?

    — Atė e di ajo vetė.

    — Duhet ta kontrollosh mirė gjuhėn, pėrndryshe…

    — …do tė arrestohesh e do tė dėnohesh pa dalė prej burgut, kėshtu si e pėsova unė – e deshifroi retiēencėn e komandantit tė kampit i burgosuri tjetėr.

    — Me kėtė gjuhė tė gjatė qė paske ti, jam i sigurtė se pėr agjitacion e propagandė duhet tė jesh dėnuar, – hamendėsoi komandanti duke iu drejtuar tė burgosurit tjetėr.

    — Natyrisht, nuk ka gjė mė tė lehtė, sesa tė dėnosh njė njeri pėr fjalė tė thėna e tė pathėna.

    — Ēfarė profesioni ke pasur nė jetėn e lirė?

    — Nė tė ashtuquajturėn jetė e lirė kam qenė gazetar.

    — Pse e paske ndėrruar kėtė profesion tė bukur me vagonin e Spaēit?

    — Kur e vėrteta ėshtė e burgosur, njė gazetar i mirė nuk mund tė jetojė nė liri.

    — Por vjen tė gėrryej kėtu nė minierė – e plotėsoi komandanti i kampit duke u gajasur.

    Tė mėsuar pėr tė ndjekur shembullin e eprorėve, policėt i bėnė iso tė qeshurės me tė madhe tė komandantit tė kampit. Pėr inerci, edhe tė pranishmit e tjerė iu bashkangjitėn korit humoristik. Kur tė qeshurat u qetėsuan, ish-gazetari i tha:

    — Ėshtė mė mirė tė gėrryesh nė minierė, sesa tė bėhesh varrmihės i sė vėrtetės, ndėrkohė qė e quan veten zėdhėnės i saj.

    — Sa vjet burg je dėnuar? e vazhdoi dialogun komandanti i kampit.

    — Dhjetė – u pėrgjigj i burgosuri.

    — Sa ke bėrė?

    — Dhjetė.
    — Sa tė kanė mbetur akoma?

    — Dhjetė.

    I revoltuar, komandanti ia priti:

    — Mos harro, armik, se policėt e pranishėm po e konstatojnė sjelljen tėnde dhe nuk do dalėsh pa gjė. Po tė pyes pėr dėnimin, nuk kam qejf tė luaj kungulleshkė me ty.

    — Kur nuk keni ju qejf pėr tė luajtur, po unė? Janė hetuesit e gjykatėsit ata qė paguhen pėr tė luajtur me jetėn e tė tjerėve. Njė javė para se tė lirohesha pas dėnimit tė parė dhjetėvjeēar, mė arrestuan nė burg dhe mė dėnuan edhe dhjetė vjet tė tjerė, tė cilėt sapo i kam filluar.

    — Nga je?

    — Nga Tir…

    Njė eksplozion e ndėrpreu papritur dialogun e tyre. Marteli i tė burgosurit qė bėnte birat nė ballė tė frontit tė punės heshti. Tė shqetėsuar prej kėtij fakti, dy tė burgosurit pranė delegacionit thirėn nė njė gojė:

    — Shoku ynė ėshtė nė rrezik; duhet tė shkojmė ta ndihmojmė.

    Pa pritur t‘iu jepte njeri leje, ata u zhdukėn nė errėsirė duke vrapuar.

  11. #51
    Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Nė Tironėn e Ondrrave
    Postime
    5,046
    Deri tani jam tek kapitulli XXXVI. DSJ perngjan shume me SMERSH te KGB. Nje ushtri vrasesish ...
    Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

  12. #52
    s0ni, kam pershtypjen se ai numri 15 qe e meritonte te ishte ne ate kamp, do ta kete thene mbase per spiunat qe ishin aty.
    Libri ka vertete disa mendime te mencura, jane ca shprehje nder shume te tjera qe te bejne pershtypje si psh;

    "Kulmi i deshperimit manifestohet shpesh me te qeshura absurde"

    "Nqs vendos vertete Zoti per fatet e njerezve, shpresa eshte marrezi. Kush do ta pengonte Zotin per te te krijuar nje bote idealee, nqs do te kishte qene ky qellimi i Tij"


    "Te luftosh per te forcuar rrennjet e nje diktature, eshte njesoj sikur te shkosh te porositesh arkivolin para se te besh vetevrasje"

    "Qellimi i terrorit, eshte gjithmone nenshtrimi dhe heshtja"


    "E Verteta nuk i trembet Drites"

    Ka edhe te tjera vertete qe jane "te goditura", prandaj te keshilloj qe njekohesisht te mbash ndonje thenie te tille shenim kudo ku ti i shkruan; kete praktike e ndjeku me cdo liber prandaj ta keshilloj. Mbase e ke edhe ti praktike tenden

  13. #53
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-05-2010
    Postime
    77
    R.I.P Sander Sokoli ! E kam njohur personalisht dhe e dija, qe ka pasur nje vdekje te tmerrshme...por nuk me shkonte mendja kurre, per nje barbarizem te tille ! :-(

  14. #54

  15. #55
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-05-2010
    Postime
    77
    Edhe une te dyja i kam njohur. Sandri vinte tek ne ne shtepi, kur une kam qene e vogel (dhe ai ishte akoma i lire)...pastaj ndodhi ajo, qe ndodhi ! Si mund te vrasesh nje njeri ne ate menyre, e per me teper nje intelektual dhe njeri te mrekullueshem si ai...:-(

    Flm Darius, qe e solle librin ketu...po e lexoj me nje fryme ! :-)

  16. #56
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anėtarėsuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    Per Ju Qe Keni Mbaruar Se Lexuar Librin
    Perse Enver Hoxha Na Futi [na I Futi Tamam ]ne Lindje,kur Ai Firmen E Kishte Dhene Per Ne Perendim?
    Dija eshte injorance e mesuar.....

  17. #57
    Citim Postuar mė parė nga ajzberg Lexo Postimin
    Per Ju Qe Keni Mbaruar Se Lexuar Librin
    Perse Enver Hoxha Na Futi [na I Futi Tamam ]ne Lindje,kur Ai Firmen E Kishte Dhene Per Ne Perendim?
    Epo kėshtu ishte loja. Madje edhe na rrėfeu pėr rrezikun anglo-amerikan! ... lol
    Le tė gajasemi me fatkeqėsinė tonė pėr t'u ngushėlluar.

  18. #58
    i/e regjistruar Maska e Sofi _
    Anėtarėsuar
    09-04-2011
    Postime
    494
    Citim Postuar mė parė nga ajzberg Lexo Postimin
    Per Ju Qe Keni Mbaruar Se Lexuar Librin
    Perse Enver Hoxha Na Futi [na I Futi Tamam ]ne Lindje,kur Ai Firmen E Kishte Dhene Per Ne Perendim?
    Me terhoqi si teme pyetja qe ngre, mgjths nuk kam shume kohe te pergjigjem me detaje. Mendoj se per te na 'fut' ne perendim do duhej te ruante nje fare pretense te prones private te sistemit kapitalist. Nuk mund te kryente vjedhjen masive te asaj cka ish private (apo fisnore) po te pretendonte se ishim ne perendim. Cfare vjedhje masive kjo puna e pronesise e me tej, te vesh duart ne koke!

    Aq me pak nuk mund te pretendonte te ilegalizonte institucionin e fese duke qene ne perendim.Nga sa kuptoj nuk mund te arrinte lavazhin e trurit dhe te identitetit te individit ne at fare mase po te vazhdonte te lejonte keto me siper.

    Ka dhe te tjera aspekte qe s'po kam kohe te pergjigjem per momentin, po kam pershtypjen qe shfarosja e identitetit, si ai i te qenit shqiptar dhe ai i te qenit individ i lire, nuk mund te kryhej i plote nen pretensen e perendimit.

    Shume liber i zymte....Po e 'shtyj' leximin e volumit te dyte per nje dite tjeter.

    PS: ngushellime atyre qe kane pas njohur personat per te cilet flitet ne liber qe kane humb jeten ne ato burgje...

  19. #59
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anėtarėsuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    Ne fund te fundit ,eshte bere c eshte bere me Shqiperine, ca i dime se i kemi hequr mbi kurriz e ca nuk i dime ,problemi shtrohet, cfare do te behet me kete vend?A do ta marin vesh shqiptaret ndonjehere se ke kane mik e ke armik ,apo duan te na armiqesojne me te gjithe ?????????????
    Dija eshte injorance e mesuar.....

  20. #60
    Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Nė Tironėn e Ondrrave
    Postime
    5,046
    E mbarova librin, dmth rrefimin. Shpesh here me vinte stomaku ne gryke, sidomos me masakrat barbare ne kampet e perqendrimit. U habita me ekzekutimin e anglezit dhe me varrosjen e tij permbysur, duket si nje ekzekutim mafioz.

    Me ben pershtypje periudha e "komplotit" dhe koha e tij pas spastrimeve te fundit ne Partine e Punes dhe ne Ministrine e Puneve te Brendshme. Nje "komplot" per Atdheun apo per te shpetuar koken ??? Mua me ngjan me nje "komplot" per te shpetuar koken, pasi sirenat e alarmit kishin rene. Sinqerisht, nuk besoj se i kellciste fort per popullin "heronjve".

    Hamit Meli, superdetektivi, ishte arrestuar dhe torturuar ne menyre ēnjerezore. Sherbetori i Hoxhes, autori i 112 misioneve, rekordmeni nder rekordmene vuante denimin e dhene nga Padrino i tij ne Qafe-Bari.

    Nuk kuptoj pse autori i quan komplotistet detektive. Shume mire mund t'i quante agjente apo spiune, megjithese emri me i pershtatshem do te ishte VRASES. Autori permend shifren e 488 shqiptareve te vrare dhe mbi 1100 joshqiptare te ekzekutuar nga 22 "komplotistet" dhe koleget e tyre.
    Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

Faqja 3 prej 18 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •