Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968

  Papunsia n Kosov, mbi 45 pr qind

  Papunsia mbi 45 pr qind

  Shkalla e papunsis n Kosov nuk sht ajo sipas statistikave, domethn 45 pr qind, por sht edhe m e lart n kt moment. Kshtu ka thn pr Radion Evropa e Lir, Haxhi Arifi, kryetar i Bashkimit t Sindikatave t Pavarura t Kosovs (BSPK), n Ditn Ndrkombtare t Puns 1 Majit.

  Besoj se n kt drejtim bashkrisht jemi gjithmon duke punuar, q ky numr i madh nga statistika e t papunve, t shkohet drejt zvoglimi. Por, megjithat duhet t bjm pun m t madhe n kt drejtim, n mnyr q t arrijm ta zvoglojm shkalln e papunsis, ka thn kreu i BSPK-s.

  Arifi ka potencuar se BSPK-ja sht duke br nj pun - si detyr q e ka pr ti mbrojtur t drejtat e puntorve dhe lirit sindikale, por t drejtat e tyre dhe lirit sindikale n nj mnyr jan t kushtzuara nga ajo se si vepron edhe shteti.

  Megjithat, ne, si BSPK, mendoj se jemi duke e kryer nj detyr, nj pun ashtu si parashihet edhe me programin ton, me krkesat q gjithmon ia parashtrojm Qeveris. Mendoj se disa prej krkesave q i kemi pasur m hert, me sukses i kemi realizuar prmes dialogut, q e kemi pasur si moto Ne jemi pr dialog, ka thn Arifi.

  Sipas kreut sindikalist ka shkelje t t drejtave t puntorve n sektorit publik dhe privat, por me nj theks t veant sht sektori privat, sepse deri m tani nuk ka pasur ligj pr pun.

  N sektorin privat nuk ka pasur kontrata t puns, nuk ka pasur orar t puns, nuk ka mbrojtje n pun, nuk ka mbrojtje shndetsore; t gjitha kto kan qen ato shkelje, t cilat ne i kemi quajtur si krime q bhen ndaj puntorve. Por, ky sektor sht me theks t veant, por mendoj se tashm me zbatimin Ligjit t puns, ata t cilt do t bjn shkelje n kt drejtim pr puntorin q mos t ket mbrojtje n pun, t mos ket t gjitha ato t drejta q i parash ligji, ather ata edhe do t dnohen nga inspektorati, i cili duhet t punoj edhe ne do t jemi krah i djatht i tyre, ti paraqesim t gjitha problemet q jan npr ndrmarrjet private, ka thn Arifi.

  Edhe pse n shum vende t bots 1 Maji shnohet me protesta dhe manifestime nga m t ndryshmet, q organizohen nga mekanizmat sindikal, kjo gj n vendin ton nuk po ndodh, me gjith paknaqsit q ekzistojn. Arifi thot se motoja e BSPK-s sht se ne jemi pr dialog dhe me an t dialogut ti zgjidhim problemet.

  Por, nse krkohet q t prdorim edhe mekanizmat q i lejon Kushtetuta e sindikats, statuti, jan edhe protestat dhe grevat. N dy vjett e fundit kemi organizuar protesta, kemi pasur edhe krkesa, ka deklaruar Arifi, duke shtuar se n protestn e fundit i kemi pasur dhjet krkesa q t plotsohen dhe n kt drejtim, brenda protests s nj majit t vitit t kaluar, nga dhjet krkesat, shtat jan prmbushur dhe ne si BSPK, konsiderojm se ka qen sukses n at drejtim.

  ZRI
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  N ditn e puntorve, e cila aneknd bots prcillet me protesta pr shkak t kushteve m t mira t puns dhe pr t fituar m tepr t drejta etj., n Republikn e Kosovs, anormale, por kjo dit cilsohet si dit feste. Kaq shum u lodhn ata puntor q t festojn kt dit?! A mos arkat e tyre qenkan mbushur dhe sikur trupi ka nevoj pr pushim e festim?! A nuk jemi t vetdijshm q shkalla e papunsis, varfris e jets s shtrenjt po ngrihet vazhdimisht? Absurde!

  Sikur sht e vrtet thnia, q kaher qarkullon mes shoqris ton; buk e krip e zemr.

  Dar_di  N vend t protests zgjedhin festn

  Ndonse sipas statistikave shkalla e papunsis n Kosov sht mbi 45 pr qind, qytetart e vendit ton, festn e 1 Majit m tepr preferojn ta kalojn duke pushuar n Parkun e Grmis n Prishtin dhe vende t tjera npr Kosov, se sa t protestojn. Ata thon se pr protesta nevojitet organizim sindikal, ndrsa drejtues t sindikatave n Kosov pr dallim nga viti i kaluar, ksaj radhe nuk kan parapar asnj organizim. Kjo fest e gjen Kosovn me nj shkall t lart papunsie. Kjo papunsi shoqrohet edhe me nj shkall t lart varfrie q prfshin gjysmn e popullsis.
  BOTA SOT
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dar_di : 01-05-2011 m 13:08
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  1 Maji, pa protesta

  Derisa n vendet e tjera t bots protestohet me rastin e fests s 1 Majit, Dits s Puntorve, pr t krkuar m tepr t drejta dhe kushte m t mira t puns, n Kosov me rastin e ksaj dite drejtuesit e sindikatave t puntorve kan zgjedhur q n kt dit t festojn. Kryetari i Bashkimit t Sindikatave t Pavarura n Kosov, Haxhi Arifi ka thn prmes telefonit pr Kosovapress se i vetmi aktivitet i organizuar me rastin e 1 Majit ka qen nj tryez, ku jan shqyrtuar krkesat e puntorve.

  Ne kemi organizuar nj tryez me prfaqsues t qeveris, Ods Ekonomike dhe shoqris civile n t ciln jan shqyrtuar krkesat q ka pasur BSPK n protestn e vitit t kaluar. Shtat nga dhjet krkesat tona jan realizuar. Tani kemi krkesat pr rritjen e pensioneve, privatizimin dhe pagn minimale, e cila duhet t jet 250 euro, ka thn Arifi. Pr m tepr, Arifi ka br t ditur se pr dallim nga viti i kaluar kur ishte protestuar n qendr t Prishtins, t dieln me 1 Maj nuk do t ket asnj organizim apo protest, ndrkaq sipas tij kush dshiron t protestoj sht i lir ta bj kt, por pa prkrahjen e BSPK-s.

  KOSOVA SOT
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Mbi 80 % ?

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,233
  mjerim kush esht ne krye te sindikatave te gjith pijandur

 6. #6
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,914

  Kosova ka vetem 1 Maja.

  Kure ne gjith boten kerkohen te drejta per pun ne kte dit te shenuar ..madje edhe me demonstrata e protesta ,sikur per t/ia mbuluar turpin qeveritave tan dikush kte dit e shendrroj ne dit ahengu.
  Gjitha deget(drut) e thata u dogjen ne vendet malore, u poqen flija, e ne restorante pihej soka te prisht

  pa pir qe nji vjet esht prishur shija ..qeshen qeveritaret.

 7. #7
  United States of Albania Maska e USA NR1
  Antarsuar
  18-01-2010
  Vendndodhja
  KU
  Mosha
  50
  Postime
  5,430
  shume 45%......

 8. #8
  Dominus Albanae Maska e Geri Tr
  Antarsuar
  17-08-2009
  Vendndodhja
  Tirana the Shitty Metropolis
  Postime
  1,837
  athere i bie qe te punojne vetem institucionet sheterore dhe ndonje biznes tek tuk
  T gjitha gjrat q ne shohim apo duken, jan vetm nj ndrr brenda nj ndrre

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,233
  nga nihwer them qe ne kosovev nje liter benzin duhet ta bejn 5.euro nje buk 2.euro pastaj shqiptaret vedisohen jemi popull i qyditshem

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,233
  festoni festoni pastaj kur tju leshon rakia ankohuni

 11. #11
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Antarsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,882
  Papunsia n Kosov, mbi 45 pr qind

  jo jo. nuk ka mundesi...
  para dy ditesh dikush tha keshtu:
  Citim Postuar m par nga Prishtina.C Lexo Postimin
  Kosova esht shteti me i pasur ne Ballkane dhe Kosovaret jane me te pasurit ne Ballkane .
  une sapo fillova ta besoja. lol!
  Vasudhaiva Kutumbakam

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Papunsia dhe varfria mbeten t larta

  Papunsia dhe varfria vazhdojn t identifikohen nga kosovart si dy problemet kryesore, me t cilat ballafaqohen. Autoritetet kosovare thon se jan duk br prpjekje pr uljen e papunsis dhe zbutjen e varfris. N ann tjetr, prfaqsues t puntorve thon se pr zbutjen e ksaj papunsie, e cila sht duke e prcjell Kosovn q nga pas lufta, duhet t prgatiten politika afatgjate ekonomike.

  Afrim Podvorica, rreth 40 vje, do dit udhton nga Podujeva n Prishtin pr t gjetur pun si puntor krahu. Ai ka tet antar t familjes dhe vetm 40 euro t ardhura mujore nga pensioni i s ms. Tash e sa muaj, ai do dit bn t njjtin itinerar, por me gjith angazhimin e tij, ai mezi arrin t siguroj minimumin e ekzistencs.

  Kur ska pun, sht mjaft vshtir. Nuk di ka t them, nj dit punoj nj dit jo. Gjith kjo ka fitoj ktu, shkon pr rrug. Ktu i marr sot dhe me ato para duhet t udhtoj nesr dhe t gjitha shkojn. Sikur t kishte pun do dit, nuk do t ishte kshtu vshtir, tregon Podvorica.

  Raporti i fundit i programit t Kombeve t Bashkuara pr Zhvillim, UNDP, i publikuar dit m par, tregon se papunsia dhe varfria jan problemet m t mdha t kosovarve.

  N raport thuhet se respondentt e pyetur shqiptar dhe ata t komuniteteve tjera, papunsin dhe varfrin i cilsojn si faktor kryesor q rrezikojn stabilitetin e Kosovs.

  Duke pasur parasysh kt, n kt raport t UNDP-s thuhet se punsimi duket t jet nj mnyr shum e rndsishme pr tiu mundsuar kosovarve t ecin prpara.

  Hafiz Leka nga Ministria e Puns dhe Mirqenies Social, thot se jan duke br prpjekje t mdha pr uljen e papunsis dhe zbutjen e varfris.

  Ministria e Puns sht duke br aq shum sa i prket nxitjes s shkalls punsimit dhe zhvillimit t masave aktive t punsimit dhe zgjerimit t politikave aktive me nj kapacitetet shum t limituar financiar, q vrtet sht befasuese. Vetm vitin e kaluar Ministria e Puns ka arritur t ndrmjetsoj n punsimin e rreth 7 mij personave, thekson Leka pr Radion Evropa e Lir.

  Kosova, sipas hulumtimeve t bra s fundi, ka rezultatin m t dobt t punsimit n Evrop. Norma e papunsis ka arritur n 48 pr qind dhe norma e t punsuarve sht jashtzakonisht e ult, rreth 26 pr qind.

  Pr pasoj, varfria mbetet e prhapur n 45 pr qind t popullsis, ndrsa 17 pr qind jan n varfri ekstreme.

  Kryetari i Bashkimit t Sindikatave t Pavarura t Kosovs, Haxhi Arifi, n nj intervist pr Radion Evrop e Lir koh m par ka thn se kan statistika, t cilat tregojn se shkalla e papunsis sht m e lart se 45 pr qind.

  Besoj se n kt drejtim bashkrisht jemi gjithmon duke punuar, q ky numr i madh nga statistika e t papunve, t shkohet drejt zvoglimit. Por, megjithat duhet t bjm pun m t madhe n kt drejtim, n mnyr q t arrijm ta zvoglojm shkalln e papunsis, thot Arifi.

  Ndryshe, n vitet e fundit n Kosov nuk ka pasur ulje t shkalls s papunsis. Ndrkaq, supozohet se tregu i puns n Kosov i absorbon nga 4 deri n 6 mij puntor n vit, ndrsa pjesa tjetr mbesin t papun dhe potencialisht mund t shndrrohen n persona t varfr.

  BOTA SOT
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Nj e treta n varfri

  Zyrtar t Banks Botrore dhe t ESK-s n nj takim me mediet, t martn, kan prezantuar gjendjen aktuale t varfris n Kosov. Sipas tyre rreth 35 pr qind e popullats jeton n varfri t plot.

  Drejtori i zyrs s Banks Botrore n Prishtin, Ranjit Najak, duke e prezantuar raportin e prgatitur nga ana e ekspertve t BB-s dhe n baz t dhnave t ofruara nga ESK-ja, ka thn se prpilimi i ktij raporti pr BB-n ka qen tem sfiduese, pasi Kosova llogaritet dhe vazhdon t mbetet ndr vendet m t varfra n Evrop e padyshim vendi m i varfr n Ballkan. Najak tha se qllimi i Banks Botrore sht luftimi i varfris kudo n bot, dhe n kt drejtim BB-ja kontribuon n 170 vende ku jan t hapura zyrat e saj.

  Ndrsa drejtori i zyrs s FMN-s n Prishtin, Horhe Sulliman, ka thn se sht brengosse pr politikat pasi kemi 34 pr qind shkalln e varfris dhe t gjith s bashku duhet q t luftojm kto dukuri.

  Ndrsa Bashkim Bellaqa, drejtor i Departamentit t Statistikave Sociale, pran Entit Statistikor, ka sqaruar se " sipas rezultateve t dala nga raportit mbi varfri pr vitin 2009 n Kosov, q sht prpiluar nga zyrtart e Banks Botrore dhe zyrtart e ESK-s, rreth 34 pr qind e popullsis jeton n varfri t plot dhe me t ardhura 1.55 euro n dit pr nj person t rritur, kurse 12 pr qind e popullats jeton n varfri t skajshme me 1.02 euro n dit.” Eksperti Bellaqa sqaroi se "varfria n zonat rurale dhe urbane sht pothuajse e barabart.

  KOSOVA SOT
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •