Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 40
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e skipetar
  Anėtarėsuar
  07-12-2006
  Postime
  744
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Tema per Petro Nini Luarasin te vendoset te nenforumi Ortodoks

  Nuk ka kuptim qe tema per Petro Nini Luarasin (http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=129192) te mbetet te nenforumi Protestant kur ai ka qene Ortodoks. Pra, le te bartet ajo teme te nenforumi Ortodoks.


  Nipi i Petro Nini Luarasit, Petro Skėnder Luarasi, deshmon:
  "...Tė nderuar besimtarė tė devotshėm ortodoksė shqiptarė. Me keqardhje dhe indinjatė iu bėjmė me dije qė nė "Forumin shqiptar" po pėrhapen shpifje qė rreken tė njollosin emrin dhe nderin e Petro Nini Luarasit, anėtarit tė devotshėm tė komunitetit ortodoks shqiptar, martirit tė gjuhės shqipe dhe veprimtarit tė palodhur pėr krijimin e kishės Ortodokse Autoqefale Shqiptare.

  http://www.balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=91722

 2. #2
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime
  Citim Postuar mė parė nga skipetar Lexo Postimin
  Nuk ka kuptim qe tema per Petro Nini Luarasin (http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=129192) te mbetet te nenforumi Protestant kur ai ka qene Ortodoks. Pra, le te bartet ajo teme te nenforumi Ortodoks.


  Nipi i Petro Nini Luarasit, Petro Skėnder Luarasi, deshmon:
  "...Tė nderuar besimtarė tė devotshėm ortodoksė shqiptarė. Me keqardhje dhe indinjatė iu bėjmė me dije qė nė "Forumin shqiptar" po pėrhapen shpifje qė rreken tė njollosin emrin dhe nderin e Petro Nini Luarasit, anėtarit tė devotshėm tė komunitetit ortodoks shqiptar, martirit tė gjuhės shqipe dhe veprimtarit tė palodhur pėr krijimin e kishės Ortodokse Autoqefale Shqiptare.

  http://www.balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=91722
  S`ka se si te vendoset ne forumin orthodhoks, sepse do u mbetej qejfi protestanteve.
  Duaje te afermin tend si veten

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-12-2010
  Postime
  382
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga ilia spiro Lexo Postimin
  S`ka se si te vendoset ne forumin orthodhoks, sepse do u mbetej qejfi protestanteve.
  Qenkan shakaxhinj te medhenj zėdhėnėsit e Janullatosit qė i bekan gjerat per hir te qefit dhe jo te aresyes. Petro Nini Luarasi jetoi, u vetdeklarua dhe qėndroi deri nė fund tė jetės njė ortodoks shqiptar i devotshem qe jeton perjete ne zemrat e shqiptareve ndaj i tmerron klerikėt shoviniste grekė dhe mercenarėt e tyre qė e zhvendosen nga forumi ortodoks bashke me martiret e tjere ortodokse shqiptare. Ata nuk dine as se si te justifikohen, por demaskojne edhe me keq veten, padronet dhe punen e tyre te ndyre.

 4. #4
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime
  Dhe nuk eshte kanonikisht orthodhoks, as ai e as femijet e tij, ..veē ne jane penduar niperit, e jane pagezuar, ..nuk e di.., pra tema eshte ne vendin e duhur
  Duaje te afermin tend si veten

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-12-2010
  Postime
  382
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Per ata spurdhiake te Janullatosit qe nuk i dine mire historite, Petro Nini Luarasi ka patur dy djem, njeri prej te cileve qytetari me nenshtetesi amerikane Dhimitri Nini
  ka qene nje nder anetaret e bordit te kishes ortodokse autoqefa shqiptare dhe nje nder miqte e perkrahesit me te medhenj te Fan Nolit. Ai shkonte vazhdimisht dhe ndiqte ritet ne Kishen e Bostonit si ortodoks i devotshem. Pra... nxirrini vete konkluzionet para se te beni "shakane e rradhes''...

 6. #6
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime
  Ēkishėtimi

  “Fort-dėrimtarė priftėr tė katundit pas nesh Luaras, u urojmė Atėrisht, dhe u lajmėrojmė se, me qėnė qė Petrua nga katundi juaj Luaras u pėrlidh me shoqėrit Massone dhe Protestande, dhe me qėnė qė pėrndau predikime kundėrKrishtėrime dhe libra tė ēvetėmtuara (aforisuara) ėshtė ēkishėtuarė fėmijėrisht”.

  “Nukė kini pra drejtėrimin t’a kishėtoni atė, as tė bėni nonjė [ndonjė ?] hierobėnjė nė femijėt tė ti gjer sat ė pendohetė dhe kėthehetė nga udh’e keqe qė passon”.

  Nė Korēė mbė 20 Vjesht’e I 1892
  I Kosturit Fillaret uratėsi juaj.
  Ne kete menyre P.Luarasi dhe femijet e tij jane ēkisheruar. Pra, sipas kanoneve te Kishes Orthodhokse, nuk quhen me orthodhokse, veē ne u pendofshin. Tani nuk e di nese femijet e P.Luarasit jane penduar apo jo. Nese jo, deri ne kete brez shtrihet ēkisherimi. Nipat nuk i ze, ata mund te pagezohen lirisht, pa qene nevoja per ndonje formule pendimi.

  Por, PN Luarasi nuk eshte orthodhoks, kanonikisht, prandaj miqte protestante kane bere shume mire qe e kane marre ne gjirin e tyre (flas per anen fetare).
  Duaje te afermin tend si veten

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-12-2010
  Postime
  382
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Ne kete menyre P.Luarasi dhe femijet e tij jane ēkisheruar. Pra, sipas kanoneve te Kishes Orthodhokse, nuk quhen me orthodhokse, veē ne u pendofshin. Tani nuk e di nese femijet e P.Luarasit jane penduar apo jo. Nese jo, deri ne kete brez shtrihet ēkisherimi. Nipat nuk i ze, ata mund te pagezohen lirisht, pa qene nevoja per ndonje formule pendimi.

  Por, PN Luarasi nuk eshte orthodhoks, kanonikisht, prandaj miqte protestante kane bere shume mire qe e kane marre ne gjirin e tyre (flas per anen fetare).

  Kjo teme eshte diskutuar dhe sqaruar disa here: ne ortodokset shqiptare si paraardhesit tane nuk ia varim shume llomotitjeve te klerikeve shoviniste greke por marrim bekimin e Zotin nga Fan Noli e vijuesit e kishes ortodokse autoqefale kombetare shqiptare. Pra kemi nje gjykim e qendrim te qarte midis Zotit dhe Djallit me xhindet e tij qe predikojne kinse ne emer te Zotit.
  Historia i ka sqaruar te vertetat ndaj nuk ia vlen te diskutohet kot. Vetem askush nuk po na e sqaron se a kane vend dhespoterit greke qe mallkuan gjuhen shqipe dhe mesuesit e saj ne kishen e Janullatosit apo jo.

 8. #8
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime
  Kisha Orthodhkse Autqefale e Shqiperise u krijua me 12 Prill 1937. Gjithcka e bere para kesaj dite eshte jokanonike dhe e denueshme. Dhe para kesaj nuk ka Kishe qe te mund te heqe shkisherimin, qofte edhe nepermjet pendimit. Kisha duhet te kete qene e njohur nga Patriarkana Ekumenike...
  pra mbeten te shkisheruar (joorthodhkse) edhe femijet e P.Luarasit.
  Forumi Orthdhoks nuk eshte forum heretik qe te futim ne te cilin t`ja doje qejfi. Qe te jesh orthodhoks duhet te jesh i pagezuar dhe i pa shkisheruar.
  Duaje te afermin tend si veten

 9. #9
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga ilia spiro Lexo Postimin
  Dhe nuk eshte kanonikisht orthodhoks, as ai e as femijet e tij, ..veē ne jane penduar niperit, e jane pagezuar, ..nuk e di.., pra tema eshte ne vendin e duhur
  Mir e ke, se kisha ortodokse e shkisheroi Petron sepse po mesonte gjuhe Shqipe ne vend te asaj Greke. Prandaj une mendoj qe do ishte nje ofendim per Petro Nini Luarasin dhe per pasardhesit e tije nese do qendronte tek nenforumi i ortodoksve.

  Mendoj qe vendi i tije eshte tek Gjuha Shqipe dhe tek Elita kombetare

 10. #10
  ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
  Anėtarėsuar
  10-03-2003
  Vendndodhja
  -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
  Mosha
  42
  Postime
  1,259
  Faleminderit
  2
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga skipetar Lexo Postimin
  Nuk ka kuptim qe tema per Petro Nini Luarasin (http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=129192) te mbetet te nenforumi Protestant kur ai ka qene Ortodoks. Pra, le te bartet ajo teme te nenforumi Ortodoks.


  Nipi i Petro Nini Luarasit, Petro Skėnder Luarasi, deshmon:
  "...Tė nderuar besimtarė tė devotshėm ortodoksė shqiptarė. Me keqardhje dhe indinjatė iu bėjmė me dije qė nė "Forumin shqiptar" po pėrhapen shpifje qė rreken tė njollosin emrin dhe nderin e Petro Nini Luarasit, anėtarit tė devotshėm tė komunitetit ortodoks shqiptar, martirit tė gjuhės shqipe dhe veprimtarit tė palodhur pėr krijimin e kishės Ortodokse Autoqefale Shqiptare.

  http://www.balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=91722

  Tema qė ti kėrkon tė zhvendoset nga Komuniteti Protestant tek ai Ortodoks, ėshtė hequr nga Albo nga Komuniteti Ortodoks. Ja dhe postimi i Albos:


  Tema e hapur per Petro Nini Luarasin dhe orthodhokset e tjere qe bashkepunuan me ungjilloret protestante, u bashkua me temen ekzistuese ne forumin protestant. Nuk eshte nevoja qe te hapen disa tema per te njejten tematike.
  Albo
  Ja dhe linku: http://www.forumishqiptar.com/showth...=129192&page=3


  Me pak fjalė tema ėshtė e padėshirueshme pėr Komunitetin Ortodoks.


  Nėn Hirin e Tij,

  ns
  קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


  I Shenjtė I Shenjtė...

 11. #11
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime
  Perfundimisht P.N. Luarasi eshte protestant dhe mund te figuroje ne forumin e tij. Mesoni njehere se c`do te thote te jesh orthodhoks...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ilia spiro : 29-04-2011 mė 11:27
  Duaje te afermin tend si veten

 12. #12
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga ilia spiro Lexo Postimin
  Perfundimisht P.N. Luarasi eshte protestant dhe mund te figuroje ne forumin e tij. Mesoni njehere se c`do te thote te jesh orthodhoks...
  E dim se cfar do te thote e dime, por na vjen keq qe ju " ortodokset shqiptar " nuk e dini, se po ta dinit do mernit pjese te gjuha shqipe

 13. #13
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime
  Se marr vesh pse duan t`i japin tjetrit pas vdekjes, ate qe ai nuk e ka desheruar kur qe gjalle.
  Protestanizmi shpesh behet paralele me vendet anglo-saksone, si me te zhvilluara, pra le te mbaje seicili te veten.
  Duaje te afermin tend si veten

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-12-2010
  Postime
  382
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Petro Nini Luarasi dhe forumi ortodoks

  "Kisha Orthodhkse Autqefale e Shqiperise u krijua me 12 Prill 1937. Gjithcka e bere para kesaj dite eshte jokanonike dhe e denueshme. Dhe para kesaj nuk ka Kishe qe te mund te heqe shkisherimin, qofte edhe nepermjet pendimit. Kisha duhet te kete qene e njohur nga Patriarkana Ekumenike...
  pra mbeten te shkisheruar (joorthodhkse) edhe femijet e P.Luarasit.
  Forumi Orthdhoks nuk eshte forum heretik qe te futim ne te cilin t`ja doje qejfi. Qe te jesh orthodhoks duhet te jesh i pagezuar dhe i pa shkisheruar."


  Po i pergjigjemi shkurt:
  1. Petro Nini Luarasi u shkisherua nga dy dhespoter greke para vitit 1937 pra....
  2. Ai u shkisherua nga ata se perhapte gjuhen shqipe pra...
  3. Ai eshte nje nga vizionaret e pare te krijimit te KOASh dhe kontribues ne realizimin e kesaj ideje duke ndihmuar Fan Nolin te behej prift ortodoks. Madje ishte edhe ai nje nga kandidatet per tu bere prift por ne konkurim shqiptaret perzgjodhen Fan Nolin dhe Petro Nini Luarasi ne shugurimin e tij mori rolin e psalltit. Sipas dokumentave P.N.Luarasi dhe shqiptare te tjere ne mungese te kishes shqiptare ndiqnin ritet fetare ( edhe varrosjen e shqiptareve) me prift ortodoks rus e armen sepse prifterinjte greke nuk pranonin te varrosnin shqiptaret.
  4. Po te ishte gjalle P.N.Luarasi dhe bijte e tij nuk do te pranonin kurre, si edhe niperit e sterniperit e tyre te shkelnin ne kishen e uzurpuar nga grekerit e jo me te "bekoheshin" apo "faleshin" prej tyre . Madje vete kleriket greke do te lumturoheshin qe ata t'i perfillnin.Djali i madh i P.N.Luarasit Dhimitri Nini ishte dhe mbeti ortodoks deri ne vdekje duke ndjekur ritet rregullisht ne Shqiperi e SHBA ne kishat shqiptare, qofte nen bekimin e Visarion Xhuvanit apo Fan Nolit edhe prifterinjve te tjere shqiptare dhe nuk ka pasur nevoje apo ta kete penguar prift a peshkop, meqe i ishte mallkuar i ati.(Kjo prove zhvlereson gjithe brockullat e janullatisteve per kinse larjen emekateve me lutje) Djali tjeter Skenderi nuk ishte besimtar por kur e therrisnin per ndonje pershpirtje atdhetari shkonte e i nderonte ne kishe ( madje ne rastin e Sevasti Qiriazit ka dokument qe i ka paguar edhe harxhet e varrimit deri tek blerja e qirinjve)
  5. Nga kontaktet me pasardhesit e tyre kemi dijeni qe ata distancohen nga drejtimi i tashem i kishes ortodokse shqiptare dhe ndjekin besimin ne kisha te tjera ortodokse brenda e jashte Shqiperise por kjo nuk do te thote qe nuk jane ortodokse e s'kane ndermend te marrin leje nga Janullatosi e kompania e tij per te besuar si ortodokse.
  6. Ne rast se ca tipa te demaskuar si filogreke ne forum nuk u pelqen qe Petro Nini Luarasi te jete ortodoks e te perfshihet ne forumin e besimit te tij, kjo nuk i ben keq atij, por i demaskon me keq ata. Une dhe shume te tjere jemi te bindur qe Petro Nini Luarasi nuk do te ndihej mire, qofte edhe po te shpallej shenjt, nga nje shovinist grek, por diskutimi behet parimisht.
  Ne citimin e mesiperm kemi te bejme me "kulmin e moskuptimit" qe ortodoksi shqiptar nuk eshte ortodoks grek, nuk do tia dije fare nga mallkimet e shovinisteve greke qofshin edhe patrike dhe po theksoj qe qendra e ortodoksise nuk eshte as Athina, as vete patrikana e Stambollit. Vete Fan Noli kur nuk gjeti perkrahjen e grekeve kerkoi ndihmen e peshkopit armen e rus e i la grekerit me gisht ne goje. Historia po perseritet...Mijra besimtare ortodokse nga trojet shqiptare dhe ne diaspore kerkojne krijimin e nje kishe ortodokse kombetare me peshkop shqiptar dhe nuk ka Djall qe ti beje ti perulen Janullatosit e mercenareve te tij.
  Sa per punen e forumit, shkrimet mbi Petro Nini Luarasin e pasardhesit e tij besoj se i bejne reklame... I ka bere te famshem e u ka rritur vleren edhe zedhenesve e mercenareve te Janullatosit, se po justifikojne me mire lemoshen e padronit.

 15. #15
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime
  Kisha Orthodhokse nuk mund te mbaje mish te huaj.
  Duaje te afermin tend si veten

 16. #16
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga ilia spiro Lexo Postimin
  Kisha Orthodhokse nuk mund te mbaje mish te huaj.
  Janullatosi paska hy me emer te rrem ne forum

 17. #17
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime
  Protestanizmi, Romano-Katolicizmi,....etj., jane skizma herezie per Kishen Orthodhokse, ndaj nuk mund te perzihet floriri me metalet te pista, sepse nga kjo amalgame del vetem antikrishterim.
  Duaje te afermin tend si veten

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-12-2010
  Postime
  382
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Meqe Kisha Orthodhokse Autoqefale Shqiptare nuk mund te mbaje mish te huaj ndaj edhe ne ortodokset shqiptare duam ta heqim bashke me gjendren kanceroze e metastazat e saj sa me shpejt para se te perhapet totalisht.

 19. #19
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime
  "..denon deri ne brezin e trete dhe te katert...", thuhet ne Dhiaten e Vjeter. kam pyetur veten c`faj kane bijte per fajet e eterve, por fatkeqesisht shprehja "beme baba te te ngjaj" eshte me se e vertetet dhe shpjegon qarte edhe citimin...
  Duaje te afermin tend si veten

 20. #20
  . Maska e illyrian rex
  Anėtarėsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,574
  Faleminderit
  4
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga monikal Lexo Postimin
  Meqe Kisha Orthodhokse Autoqefale Shqiptare nuk mund te mbaje mish te huaj ndaj edhe ne ortodokset shqiptare duam ta heqim bashke me gjendren kanceroze e metastazat e saj sa me shpejt para se te perhapet totalisht.
  Kete desha ta them por, si joortodoks qe jam, mendova se nuk me takon.

  Kisha Orthodhokse nuk mund te mbaje mish te huaj.
  Autogoli i radhes Ilias Spiros.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •