Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 40
 1. #21
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime
  Ta punoni ju, pak te te rreshqase penda. Mish "i huaj" jane joorthodhokset dhe te shkisheruarit. A c`na kapet mat!!!
  Duaje te afermin tend si veten

 2. #22
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-12-2010
  Postime
  382
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Nuk ka shkare penda, por ka bitisur mendja.

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e skipetar
  Anėtarėsuar
  07-12-2006
  Postime
  744
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Peniel Lexo Postimin
  Tema qė ti kėrkon tė zhvendoset nga Komuniteti Protestant tek ai Ortodoks, ėshtė hequr nga Albo nga Komuniteti Ortodoks. Ja dhe postimi i Albos:

  Tema e hapur per Petro Nini Luarasin dhe orthodhokset e tjere qe bashkepunuan me ungjilloret protestante, u bashkua me temen ekzistuese ne forumin protestant. Nuk eshte nevoja qe te hapen disa tema per te njejten tematike.
  Albo

  Ja dhe linku: http://www.forumishqiptar.com/showth...=129192&page=3


  Me pak fjalė tema ėshtė e padėshirueshme pėr Komunitetin Ortodoks.


  Nėn Hirin e Tij,

  ns
  Peniel, le ta paramendojmė, pėr qėllim tė kėtij shkrimi, se Albo ėshė njė egomanjak, i cili edhe njė besim tė tėrė gati krejt e pėrvetėson. Atėher, si mundeni ju, Peniel, me e pėrkrah njė vendim tė njė njeriu tė tillė?

  Nėse si parim pėr pėrjashtim nga besimi Ortodoks ėshtė bashkpunimi me Ungjillorėt Protestant, dhe pėr shkak tė atij bashkpunimi dikush bėhet e ėshtė Ungjillorė Protestant, atėher, duke bashkpunuar me ju, Peniel, dhe Ungjillorėt Protestant tė tjerė nė kėtė forum, si dhe, pashmangshėm, kudo qė jeton, edhe vet Albo ėshtė Ungjillorė Protestant.

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e skipetar
  Anėtarėsuar
  07-12-2006
  Postime
  744
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ilia Spiro, pasardhėsit e Konstandinit tė Madh e tė Justinianit nuk mundet me i ēkishtėru ndonjė njeri, e mė sė paku ndonjė shėrbėtorė i djallit qė shtiret si njeri i Zotit.

  Nuk e di kujt i shėrben ti, por shihet qartė se nuk i pėrmbahesh mėsimeve tė Krishtit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga skipetar : 30-04-2011 mė 05:09

 5. #25
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime
  Ulerimat "nacionaliste" nuk te bejne orthodhoks, perkundrazi eshte mekat i madh te shash udheheqesin e Kishes tende. Kisha nuk eshte "parti politike" dhe as merret me "ndarje territoresh". Kete gje nuk guxojne ta bejne as muslimanet ne Shqiperi (edhe per shkak te miredashjes se tyre dhe tolerances).
  Duaje te afermin tend si veten

 6. #26
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-12-2010
  Postime
  382
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Me fjalen e Zotit ne perpiqemi qe te kthjellojme mendjen e ortodokseve shqiptare te genjyer apo qe per hall i sherbejne e i falen djallit edhe ne rastin kur ai mbahet per mekembes i Zotit.
  Konkretisht ne jemi atdhedashes dhe jo nacionaliste ( diferenca eshte e qarte pasi konkretisht po mbrojme te drejtat tona per ēeshtje thellesisht kombetare e nuk po u imponohemi fqinjeve si shoviniste).
  Si ortodokse shqiptare e kemi argumentuar perse nuk e njohim peshkopin grek per prijesin tone meqe: eshte imponuar e jo zgjedhur, ka neperkembur vete premtimin si i perkohshem, ndjek politike te njeanshme e diskriminuese per shqiptaret dhe mbi te gjitha bashkepunon me qarqe shoviniste antishqiptare. Per me teper shqiptaret kane pervoje te hidhur historike nga strategjia dhe praktika e veprimit te klerit shovinist grek mbi besimtaret ortodoksč shqiptarč dhe institucionin etyre te pavarur. Konkretisht ne lidhje me Petro Niini Luarasin dihet edhe nga kalamajte e shkollave qe u mallkua dhe u shkisherua vetem se ishte atdhetar, mesues i gjuhes shqipe dhe predikues i meshes e ungjillit ne gjuhen shqip. Ne boten e civilizuar dhe veprimtarine normale kishtare kjo jo vetem eshte normale sipas mesimeve te Zotit, por madje merite e lavderueshme dhe aresye per tu shpallur martir i kishes ortodokse autoqefale shqiptare krahas Papa Kristo Negovanit, at Stath Melanit etj.
  Fakti qe edhe ne ditet e sotme, kur kemi kishen tone ortodokse shqiptare dhe shtetin tone shqiptar, ne vend te ketyre martireve dhe misionit te tyre atdhetar, ne frymen e mesimeve te Zotit, mbrohen dhespoterit shoviniste qe mallkuan gjuhen, shkollen e kishen shqip dhe neperkemben martiret e kishes ortodokse shqiptare, tregon me se miri se me ke kemi te bejme.
  Por ne kete rast mekati nuk eshte vetem i drejtuesit por edhe pasuesve, sidomos kur jane shqiptare kombmohues e qe perpiqen ta kthejne shqiptarin e kishen ortodokse shqiptare te pakten nje shekull prapa! E perse e bejne kete mekat e bashkefajesi: Ose jane hallexhinj qe shpresojne ti ndihmoje djalli, ose nuk e dallojne djallin nga Zoti dhe erresiren nga dielli.Ne kushtet e Shqiperise si vend i vogel eshte kollaj te njihen njerezit, prejardhja e tyre dhe ndryshimi nder vite. Per disa nga zedhenesit e Janullatosit dihet mire se perse jane katandisur deri ne kete pike, ndaj nuk ia vlen t'i rendojme me tej. Kete e bejme per te sqaruar ortodokset dhe shqiptaret e vertete qe dine te ēmojne Atdheun, veten, familjen, popullin e kombin e vet, traditen dhe vlerat e mirefillta, ku padyshim perfshihet edhe nderimi ndaj martireve qe sakrifikuan edhe jeten per te miren e perbashket ne lufte te ashper me armiqte shekullore. Kush nuk e kupton kaq gje te thjeshte le te lexoje pak historine e dhimbshme por edhe te lavdishme te kombit te vogel shqiptar per mbijete, por edhe barbarine e qarqeve armike.

 7. #27
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime
  Forumet nuk mund te perzihen e te behen amalgame, se pastaj vera behet uthull..

  “Fort-dėrimtarė priftėr tė katundit pas nesh Luaras, u urojmė Atėrisht, dhe u lajmėrojmė se, me qėnė qė Petrua nga katundi juaj Luaras u pėrlidh me shoqėrit Massone dhe Protestande, dhe me qėnė qė pėrndau predikime kundėrKrishtėrime dhe libra tė ēvetėmtuara (aforisuara) ėshtė ēkishėtuarė fėmijėrisht”.

  “Nukė kini pra drejtėrimin t’a kishėtoni atė, as tė bėni nonjė [ndonjė ?] hierobėnjė nė femijėt tė ti gjer sat ė pendohetė dhe kėthehetė nga udh’e keqe qė passon”.

  Nė Korēė mbė 20 Vjesht’e I 1892
  I Kosturit Fillaret uratėsi juaj.
  Kjo e shkrojtur siper duket si shqip, jo greqisht, megjithese shqipe e fundit shek XIX, kush deshiron t`a kuptoje, e kupton
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ilia spiro : 30-04-2011 mė 14:42
  Duaje te afermin tend si veten

 8. #28
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-12-2010
  Postime
  382
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Njeriu u menēur, kur nuk eshte ekspert nuk perfshihet ne subjekte apo reaksione preparatesh apo kimikatesh qe nuk ua di permbajtjen dhe perfundimin e reaksionit. Po te pakten te kete aftesi degustimi qe te dalloje veten nga uthulla se mund te thartoje veten, pa lere te tjeret, deri ne ....
  Dhe per pasojat ne organizem nuk mund te ndihmojne as recetat e djallit

 9. #29
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime
  Historia e Kishes Orthodhokse nuk e permend gjekund emrin e PN Luarasit..., po duhej te kalohej tek forumi kombetar, ose tek gjuha shqipe...me Orthodhoksine s`ka pune

  “Fort-dėrimtarė priftėr tė katundit pas nesh Luaras, u urojmė Atėrisht, dhe u lajmėrojmė se, me qėnė qė Petrua nga katundi juaj Luaras u pėrlidh me shoqėrit Massone dhe Protestande, dhe me qėnė qė pėrndau predikime kundėrKrishtėrime dhe libra tė ēvetėmtuara (aforisuara) ėshtė ēkishėtuarė fėmijėrisht”.

  “Nukė kini pra drejtėrimin t’a kishėtoni atė, as tė bėni nonjė [ndonjė ?] hierobėnjė nė femijėt tė ti gjer sat ė pendohetė dhe kėthehetė nga udh’e keqe qė passon”.

  Nė Korēė mbė 20 Vjesht’e I 1892
  I Kosturit Fillaret uratėsi juaj.
  Duaje te afermin tend si veten

 10. #30
  -
  Anėtarėsuar
  21-01-2009
  Vendndodhja
  -
  Postime
  2,095
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Kėtu i keni rėnė mė qafė kot sė koti Albos dhe Ilias. Petro Luarasi sa ishte gjallė nuk pranoi tė bashkėjetonte me borizanėt e megaliidhesė. Atėhere pėrse kėrkoni ta vini nė tė njėjtin nėnforum me borizanėt e Anastasit?

  Prandaj mė mirė tė hapet njė nėnforum pėr ortodoksėt shqiptarė dhe njė pėr tamburxhinjtė e Anastasit si i shumėnderuari Ilia Spiro dhe shokėt e tij. Kėshtu them unė janė tė gjithė tė kėnaqur.
  -

 11. #31
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime
  Po, le te hapet edhe nje tjeter se pak jane hapur deri me tani (nja 5), ..se shpejti edhe judaizmi (keshtu degjova)
  Duaje te afermin tend si veten

 12. #32
  -
  Anėtarėsuar
  21-01-2009
  Vendndodhja
  -
  Postime
  2,095
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Pėrėndia, qė i qofshim falė, i ka bėrė zogjtė qė secili tė bėjė folenė e vet. Po ka bėrė edhe qyqen qė e ka zakon t'i verė vezėt nė foletė e zogjve tė tjerė. Dhe zogjtė atėhere detyrohen tė ngrenė fole tė re.
  Mirė kjo. Po ka bėrė edhe disa njerėz si qyqja. Qė vijnė si "tė ftuar" nė shtėpinė e tjetrit, pjellin larvat e tyre dhe pastaj bėhen zot shtėpie. Prandaj unė mendoj qė mė mirė ortodoksėt shqipptarė tė ngrenė fole te re.
  Mė mirė kjo them unė sesa ta bėjmė siē ua bėri Krishti farisenjve, se edhe ai u pendua mė pas.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kavir : 30-04-2011 mė 15:48
  -

 13. #33
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-12-2010
  Postime
  382
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  O vella, ortodoks shqiptar, Kavir.
  Mendimi yt eshte shume domethenes: le te ndahet nenforumi ortodoks shqiptar nga ai grek dhe ne shqiptaret do te jemi shume te kenaqur qe Petro Nini Luarasi dhe martiret e tjere ortodokse shqiptare bashke me kreret e tyre si Fan Noli, Visiarion Xhuvani etj te jene se bashku si perhere. Po pikerisht kete nuk do as djalli , as xhindet e tij, ndaj nuk dijne nga ta rrotullojne gjuhen se u ēirren maskat e u shkojne batall investimet marramendese. Pastaj na humbasin punen edhe zedhenesit se nuk ka me vlere propaganda pasi e dallon te zezen nga e bardha edhe vete bufi.

 14. #34
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-12-2010
  Postime
  382
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  O vellezer ortodokse hqiptare. Propaganda e klerit shovinist ortodoks grek mashtron me aresyet e mallkimeve dhe shkisherimit te Petro Nini Luarasit duke mos botuar fragmentin e pershtatshem te mallkimit, te cilin po e publikojme:
  "....I mallkuari dhe i shkishėruari Petro Luarasi , nė bashkėpunim me propagandėn protestante e masone, ka shkuar nė fshatra tė ndryshme tė rrethit tė Kolonjės, duke u premtuar emėrimin e mėsuesve shqiptarė pėr mėsimin e shqipes, njė gjuhė e cila nuk ekziston...Shpallim se kushdo qė ndikohet nga i mallkuari Petro Luarasi dhe shokėt e tij, ose pranon mėsues shqiptarė, do tė shkishėrohet nga i madhi Zot, do tė marrė mallkimin e etėrve tė kishės, do ta zerė lebra e Gehazit dhe trupi i tij do tė mbetet i patretur dhe do tė pėrdhoset pas vdekjes..."

  Kėto ishin fjalėt e Fillaret, dhespotit tė Kosturit, mė 20 shtator 1892, nė mallkimin e tij pėr Petro Nini Luarasin.
  Kėsaj propagande shoviniste, Petro Nini Luarasi iu pėrgjegj nė veprėn "Mallkimi i shkronjave shqipe e ēpėrfolja e shqiptarit", nė tė cilėn pasqyroheshin me dokumenta abuzimet qė bėheshin nė emėr tė fesė nga kleri shovinist grek.
  "E vėrteta bėn fenė, dhe jo feja tė vėrtetėn...Ta dashurojmė dhe ta pėrparojmė gjuhėn dhe kombin tonė, si tė vetmet tallanta qė na besoi Perėndia pėr provė tė vlerės sonė midis kombeve tė tjerė......Kush ėshtė frikacak kundrejt sė drejtės, bėhet tradhėtar i mėmėdheut dhe i vetes sė tij" (P.N.Luarasiallkimi i shkronjave shqipe...).
  Kush mashtron besimtaret e Zotit mbulon veten me turp

 15. #35
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime
  Ne kemi nje qender e kush luan nga kjo s`eshte gje tjeter vecse skizmatik, kete Kishe njeh Patriarkana, ..ne dalte tjeter puna e saj, ..por nuk ka bekimin e Zotit Krisht, ..por do te jete veper e antikrishtit..., shpejt per te folur megjithate,...gjithkush le te ndjeke rrugen e tij...rrofte liria..
  Duaje te afermin tend si veten

 16. #36
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga monikal Lexo Postimin
  "....I mallkuari dhe i shkishėruari Petro Luarasi , nė bashkėpunim me propagandėn protestante e masone, ka shkuar nė fshatra tė ndryshme tė rrethit tė Kolonjės, duke u premtuar emėrimin e mėsuesve shqiptarė pėr mėsimin e shqipes, njė gjuhė e cila nuk ekziston...Shpallim se kushdo qė ndikohet nga i mallkuari Petro Luarasi dhe shokėt e tij, ose pranon mėsues shqiptarė, do tė shkishėrohet nga i madhi Zot, do tė marrė mallkimin e etėrve tė kishės, do ta zerė lebra e Gehazit dhe trupi i tij do tė mbetet i patretur dhe do tė pėrdhoset pas vdekjes..."
  Feja ortodokse Greke ka shfarosur kedo qe ka dale kundra politikes Greko-Kishtare ?
  Propaganda qe i eshte bere shqiptareve nen omrellen e fese dhe predikimit te fajes se Zoti-t, ka ndikuar per keq ne shume njerez, qe per pasoje kan trdhetuar vendin dhe njerezit duke besuar qorrazi keto fjale....

  Rrofshin per jete rilindasit tane. Posht shovinstet e atehershem dhe te tanishem qe nuk njohin paqe ne zemrat e tyre

 17. #37
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime
  Une nuk u mora me "mallkimin". Ckisherimi nuk ka te beje aspak me gjuhen shqipe. Tani gjykoni vete cilli eshte fallsifikuar mallkimi apo ckisherimi...
  Megjithate edhe nese eshte folur kunder perdorjes se shqipes, kjo ka qene vetem per veprimtarite kishtare. Kanonikisht shqipja ne ate kohe nuk mund te perdorej ne Kishe.
  Patriarkana ne vitin 1937 shpalli autoqefaline dhe qe ne ate kohe shqipja u fut ne Kishen e Shenjte, si gjuhe e Zotit, bashke me te tjerat. Cdo gje ne kohen e duhur. Po te ishin shoviniste nuk do ta njihnin autoqefaline.
  Duaje te afermin tend si veten

 18. #38
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-12-2010
  Postime
  382
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Genje o mekatar se demaskon me keq veten

  Citim Postuar mė parė nga ilia spiro Lexo Postimin
  Une nuk u mora me "mallkimin". Ckisherimi nuk ka te beje aspak me gjuhen shqipe. Tani gjykoni vete cilli eshte fallsifikuar mallkimi apo ckisherimi...
  Megjithate edhe nese eshte folur kunder perdorjes se shqipes, kjo ka qene vetem per veprimtarite kishtare. Kanonikisht shqipja ne ate kohe nuk mund te perdorej ne Kishe.
  Patriarkana ne vitin 1937 shpalli autoqefaline dhe qe ne ate kohe shqipja u fut ne Kishen e Shenjte, si gjuhe e Zotit, bashke me te tjerat. Cdo gje ne kohen e duhur. Po te ishin shoviniste nuk do ta njihnin autoqefaline.


  Perkunder genjeshtrave te cituara me siper, nė Kongresin e Dytė tė Manastirit qė u ēel mė 20 mars 1910, nė tė cilin Petroja mori pjesė si pėrfaqėsues i shoqėrisė “Lidhja orthodhokse”, i Negovanit e Ballkamenit, aiu shpreh:
  “Ēėshtjet e shkronjave dhe tė programit tė pėrparimit e biseduat; dhe zotnija juaj dhe tė gjithė shqiptarėt e vėrtetė pėr kėtė gjė po pėrpiqen dhe punojnė. Po unė nė kėtė mbledhje, jo vetėm si pėrfaqėsonjės i Negovanit dhe i Ballkamenit, po edhe si i krishter orthodhoks shqiptar, pėrfaqėsoj edhe “Lidhjen Orthodhokse tė Shqiptarėve” andaj do tė pėrmbėshtillem vetėm duke folur pėrmbi ēėshtjen pėr tė cilėn jam i dėrguar: Me tu shfaqur librat shqip nė kohė tė ttiranisė, sa shqiptarė orthodhoksė qė kishin ndjerė mungimin editurisė, si tė uritur fort i pushtuan shkronjat tona dhe me ēdo mėnyrė, pa vėnė re ēdo therrori qė do tė na rėndonte nisėn tė nginjeshin me mėsimin e gjuhės sonė duke u gėzuar pėr diturinė shqipe mė shumė nga vėllezėrit tanė shqiptarė katolikė; se kėta , nėn urdhėr feje tė Shenjtėrisė sė tij Atit Papė, kishin dhe kanė liri tė mjaftė pėr tė lėēitur diturinė nė gjuhėn shqipe. Tek ne kleri grek, jo vetėm na mundon dhe na ndalon me mallkime, por edhe pėrdor ēdo farė mėnyre pėr tė na sprapsur nga shkrimi dhe mėsimi shqip.
  Si tė uritur, pra, qė kanė qenė Orthodhoksėt shqiptarė pėr shkrimin shqip, shtatuan shoqėrira nė Bukuresht e Sofje dhe kudo ku gjenin mbrojtje e liri .Tani nėn liri konstitucionale shtatuan shoqėrinė ‘’Lidhja Orthodhokse e Shqiptarėve” me qendrėn nė qytet tė Korēės pėr t’u mbaruar nga orthodhoksia elinishte e grekėrve dhe ne pandehmė se Qeveria do tė na ēmonjė punėn tonė, do tė na japė liri, tė drejta dhe siguri nderi e jete....
  Ju lutem zotėrinj, vėllezėrve tanė, bashkėkombėsve myslymanė dhe katolikė, a dotė mos vuajnė keq kur tėshohin qė njė pjesė e trupit shqiptar po vuan dhe humbet pėr qejf tė klerit grek?!

  Andaj si anėtar i ‘’Lidhjes Orthodhokse tė Shqiptarėve” u lutem sė nderēmes qeveri si dhe tė shumėvlyerit Kongres tė sotmė qė tė veprojnė ku duhet pėr tė drejtat e “Lidhjes Orthodokse tė Shqiptarėve” e cila veē qeverisė konstitucionale dhe mėmėdhethit tė dashur tjetėr mbėshtetje s’ka.
  Rroftė Shqipėria!Rrofshin Shqiptarėt!”
  P.Raullasi (Pseudonim i Petro Nini Luarasit)
  (P.Raullasi, Shqiptarėt orthodhoksė dhe rregjimi i sotėm Lirija, Selanik 1910, v.2, nr.81, f.1-2) P.Raullasi (Pseudonim i Petro Nini Luarasit)

 19. #39
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime
  Nuk mund t`a kuptosh ti, sepse s`besoj te jesh orthodhoks e as te jesh pagezuar.
  Kjo sepse nje orthodhoks kurre nuk sulmon kaq ashper nje tjeter orthodhoks, pavaresisht kombesise dhe problematikave per perdorjen e shqipes, si ne ato kohe teper te turbullta.
  C`po ndodh sot e kesaj dite, kur Kisha Maqedonase ka bere skizme me kishen Serbe dhe Patriarkana (e cila leviz shume ngadale), nuk ja jep autoqefaline, dhe gjuha maqedonase nuk njihet ende si gjuhe e Kishes...
  nuk sulmohet kaq ashper Kisha Orthodhokse, por problematikat zgjidhen me dashamiresi dhe vellazeri, sic beri dhe i ndjeri Kristofor Kissi, etj..., fale nderhyrjes se te cileve Patriarkana i dha autoqefaline Kishes sone Orthodhokse dhe shqipes te drejten per tu quajtur "gjuhe e Zotit tone Jisu Krisht".
  Fakti se eshte ckisheruar P.Luarasi, nuk do te thote se eshte ckisheruar populli orthodhoks i Shqiperise.

  Dhe shohim qartesisht sot,se pasardhesit e tij, nuk heqin dore aspak nga herezite dhe mallkimi per udheheqesit orthodhokse dhe gjithe sa sherbejne ne Kishe, duke i quajtur sahanlepires...sot, kur Kisha eshte vertet autoqefale, kur ne gjuhen shqipe leēitet Ungjilli i Shenjte dhe adhurohet Zoti.

  Le te mos genjehen pra orthodhokset e vertete, nga teza te tilla te vjeteruara, te huajtura prej paraardhesve te ckisheruar, duke menduar se populli orthodhoks i Shqiperise eshte "budalla" dhe nuk e njeh gjendjen.

  Qellimi sic e kam permendur eshte t`i paraprihet periudhes postAnastas, kur shpresohet ne nje carje te KOASH-it dhe po te jete e mundur edhe ne nje uzurpim te Kishes ose shkaterrim teresor te Saj dhe kthimit te saj ne nje kishe gjoja "Kombetare Shqiptare", e cila do te jete thjesht nje organizate politike ne sherbim te politikes heretike, dhue ndoshta te mbeshtetura nga qarqe te caktuara islamike,..etj. dhe gjithcka mund te jete vetem Kishe e Krishtit, jo.

  A nuk bejne keta njerez punen e satanait ose djallit. Diavolo=ndaj, percaj.

  Shpresojme te mos arrije ndonjehere kjo dite....,
  Duaje te afermin tend si veten

 20. #40
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-12-2010
  Postime
  382
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Perseri me paragjykime, perseri me shtremberime te te vertetes historike e pergojime.
  Rilindasit ortodokse shqiptare jane shprehur shume me ashper se ne ortodokset shqiptare te sotem. Dhe ne duam dashuri e vellazeri me ortodokset e mbare botes, por eshte e pamundur me shovinistet qe dhe besimin ne Zot e kanalizojne si besim tek Djalli
  KISHA ESHTE NJE INSTITUCION QE MUND TE MANIPULOHET NGA KREU SHOVINIST, NDAJ NUK BARAZOHET DOT ME ZOTIN PER TE CILIN ESHTE KRIJUAR
  Ne Petro Nini Luarasin po e marrim si shembull atdhetarie dhe besimi tek Zoti, por si ai ka pasur me qindra te tjere ortodokse shqiptare qe jane perndjekur, mallkuar e shkisheruar nga kleri ortodoks shovinist.
  Ilke, pse te vritet gjuha dhe haron te shtosh ternin “ shqipe’’ , se ketu gabohesh duke i barazuar gjerat. Une po shprehem per ortodokset shqiptare, ti per ortodokset greke ( ku nenkupton edhe ata shqiptare) Ty gjithnje te shkon gjuha tek Janullatosi se ke frike mos nuk e ke permbushur si duhet rolin e te gjen belaja:

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •