Close
Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 175
  1. #41
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-12-2002
    Vendndodhja
    london
    Postime
    3
    Te gjithe e kane " xhan" kete kundrarrymes.

    C'po ben more djale.

    Pastaj nga ke humbur ti qe sje bere i gjalle??
    E di e di do thuash qe ishe dje , por vetem 2 here kete jave , na mori malli.

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-12-2002
    Vendndodhja
    london
    Postime
    3
    me fal ta dergova nga shoqja .
    .
    EMA

  3. #43
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    15-02-2003
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    514
    Bune ste kuptova lal,se vallai je bo shume e pa deshifrueshme.
    Vallai per koken teme kom gatu ,vallai tek shpia nones, vetem kom pas skuq veze. Kur erdha kendej me kupto ti mu , fillova te hasha FISH&chips, pastaj ,,, gjeta restorantet pakistaneze, qe gatuajne si shqiptaret. Pas nje udhetimi ne france ,,,,dhe itali,,,edhe pas kalimit te disa problemeve ,, guzhina mu duk vendi ku te cplodhem. Problemi eshte se nganjehere i mor ushqimet edhe gati te ngrira edhe i gattuaj ne mikrovale. Ato qe te kam shkruar ose recetat qe kam shkruar ketu jane te tera te bera nga une me sigurine me te madhe. Boj edhe gjera te tjera , por kam dashur ti permbahem titullit Thjeshte e SHPEJT.

    Gjithsesi, provo taraganin .....

    Meqe ra muhabeti po te ve nje recete per DIP( per sallate-- si i themi ne salce per sallate

    -Merr ca vaj ulliri,
    -Hudh ca kripe, peper , edhe perzieji,
    -hidh ca tarragagan te grire hollshem edhe perzieji edhe ato.
    -pastaj hidh ca MUSTARDE( mire eshte te jete MUSTARDE jo shume e holluar e kom llafin mustarde me kokrriza te vogla)
    -Perziji edhe kete
    -hidh ca Uthull te bardhe verere....
    Persieji mire e mire,,,
    -Hudh ca hurdha te grira hollshem edhe perzieji perseri ,,,


    _ hudhja siper sallates jeshile,,,,


    Ca do mo gjellen po sallaten po ,,,, neser po te jap edhe nje recete per omelsine me molle....

    Gjithe te mirat e kesaj bote,,,,

    Te uroj edhe ty qe pretendon se je BUZE_EMBEL ..them pretendon pasi nuk i kemi provuar....

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-10-2002
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    64
    Une nuk pretendoj i dashur. po i kam aq te embla sa mjalti do te duket i tharta
    Me duaj 1 here qe te dua 100

  5. #45
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    15-02-2003
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    514
    kismet kismet ... po ofron dita e qametit, keshtu perpara se te shkojme me pjeg tjeglla , do te provojme ato qe jane me te embel se mjalti

  6. #46
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-10-2002
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    64
    Mos rro me shprese, se nuk ka burre nene ti provoj.
    Me duaj 1 here qe te dua 100

  7. #47
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-05-2002
    Postime
    184

    hej kundrarrymes

    mos me lendo tani. ( e padeshifrueshme )
    ok, ok, se po ta shpjegoj.kur s'ke asgje te hajrit ne shtepi dhe te hahet, shkon tek frigoriferi dhe sheh: dy veze, djathe, spinaq e ku di une.ath duke dashur te hash dicka te gatuar, merr dhe i perzien te gjitha.lol.
    une i kam provuar keto lloj krijimesh disa here. nuk eshte fare keq.flm per recetat. te pershendes e uritur (lol. eshte koha e drekes ketu, prandaj

    p.s...ema sinani, nje pyetje kisha une: asnje burre none s'ka me i provu, po atehere...nuk e di, nuk e di, sot nuk dua te dyshoj per asgje.
    ah pershendetje dhe buzembles.

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-10-2002
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    64
    Pershendetje Buna

    Pyetja nuk ishte shume e qarte, po nejse, meqe je femer, dhe une jam , e kuptova se c'do te thuash, ( te pakten mendoj) atehere......... asgje, nuk tu drejtova ty por Gresit.

    P.s. Buzeembla ishta une, dhe shpresoj se te palqejne ato qe ke provuar nga recetat e Gresit ( kaq te mira jane te gjitha ???) nejse.

    Ja kalofsh mire.

    Me respekt Ema
    Me duaj 1 here qe te dua 100

  9. #49
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    15-02-2003
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    514
    kjo eshte teme per guzhinen edhe jo per buze apo leizbizem e ku e di une se cfare.

    Buna- zemra kerko se do ta gjesh ( provo se diku do te dalesh)..
    - Dikur diku askush nuk dinte si ti bashkonte ushqimet qe te gatuante dicka apo jo. Tani te njejten gje bejm edhe ne. Une e kam thene me lart qe nuk punoj guzhinier por gatimi eshte nje hobi edhe qetesi. Dikush ndjen qetesi kur shko i fut i birre/bilardo/kinema/teater/muzike, ndersa une e kam kur mbyllem ne guzhine e gatuar dicka... Gjithsesi ska problem cdo gje lind nga prova , nese ke frike te provosh atehere kopjo cfare te tjeret kane PROVUAR perpara jush...

    Ju dua te gjithave/gjitheve... faleminderit qe i lexoni edhe i provoni keto receta...
    -----
    Omelsine me MOLLE
    do ta shkruaj neser se sot u lodha

  10. #50
    Artiste Maska e Kuntakinta
    Anëtarësuar
    18-01-2003
    Vendndodhja
    Bregu Lumit High Street
    Postime
    180
    KundraRrymes! A mund t'ju bej nje oferte martese, ju lutem? U dashurova keq une me keto recetat e gatimit.
    Sinqerisht
    Kuntakinta
    :-)

  11. #51
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    15-02-2003
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    514
    Kuntakinta- Bofsh hajer lal... Te them te drejten sme ka shku mendja akoma me vdek. Se qe i thu ti njeriu LIND - MARTOHET -VDES... gjithsesi faleminderit shume... Tani nje pyetje U DASHUROVE me MU apo me RECETAT ?
    sinqerisht me dore ne zemer
    i juaji
    Kundra

  12. #52
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anëtarësuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Postuar më parë nga kundraRRYMES

    -----
    Omelsine me MOLLE
    do ta shkruaj neser se sot u lodha
    Aman o Kundrarrymist, sa te gdhihet , ma shkruj içik kte omelsinen me molle, se m'kan sjell nja 2 thase me starking-e nga Peshkopia edhe kam hall se m'kalben.
    Thenk ju veri maç !

  13. #53
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anëtarësuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Prisni nje here...se lexova me siper, e permendet Gresi . Ai G-30 je ti???????
    Nuk du omelsine me molle hiç, i bej marmalatë e lyej buken nje vit rresht.

  14. #54
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    15-02-2003
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    514

    Omelsine me molle ...

    Duhen:
    -1 Tave gatimi
    mire eshte ta kani porcelani, rrumbullake me diameter 30 cm dhe 4 gishta te thelle
    -Molle
    mire oshte me i pas molle te omla , por edhe te tharta ska problem....tani sasia varet nga madhsia e taves,,,
    -Sheqer
    per gatim ne ngjyre te kuqerremte , por qe eshte shume i holle,,,,se di emrin me me vra
    -Kanelle,
    -gjalp
    -Filet pastry( shitet ne dyqon, ose mund ta boni vete ne shpi miell veze uje, )
    -Vanilje( mire oshte me pas kalloma vanilje origjinal, e jo long po ska problem si ta keni)
    ----------
    1- merren mollet qerohen u hiqen berthomat edhe priten ne fleta te holla ( do me thone me shqip, si me qeru i portokall dhe kur i nda ato thelat e protokallit ne ate menyre priteni edhe mollen)
    2- Nje ene tenxhere, si ta keni vendoset ne zjarr me pak gjalp, varet pastaj sa ju shpeto nga dora,
    3- hidhet siper sheqeri ,,, si tjua them une juve hudheni me men se vallai une se kam mat kurre por afersisht nja 300-400gr -varet nga mallesia e taves ku do te bosh omelsinen.
    4-sheqeri i hedhur perzihet vazhdimisht deri sa te behet i ujshem si karamele e shkrire , e perzien vazhdimisht ,, dhe nderkohe duke i hedh siper pak kanelle (pluhur) dhe pak vanilje,, ( hap hunet mirre e merr ere ,,, sa tua ndihesh eren ,,,,--prite zot me ju pas qene blloku hunet nga gripi)...
    5- pasi bohet sheqeri karamele.. hudhet menjehere ne taven dhe hapet ne tere siperfaqen e taves
    6- mollet e prera shtrohen ne shtresa siper karameles se sheqerit ne formen e djellit do me thone mundohu ti vendosesh mire. Pastaj pasi vendose mollet deri ne nje vend qe ti e mendon se ke lone pak vend per te shtruar filet pastry( kulacin qe hollet afersisht 0.5 cm 5 milimentra ).
    Siper mollve hudhet pak pluhur kanelle, edhe pak vanilje.
    7- i shtrohet siper filet pastry duke e ngjitur deri ne buzet e taves pa lene hapesire qe te duken mollet.
    8- futet ne furre edhe piqet( 200C) , deri ne masen qe filet pastry te marre nje ngjyre si te kuqerremte...por jo te digjet.
    9- hiqet nga furra edhe ... me kujdes me nje thike ti shkohet pergjate konturit te taves, duke ndare omelsinen nga tava.
    10- merret nje pjatance me e madhe se tava dhe i vendoset siper taves, edhe behet nje rrotullim i menjehershem.
    11- hiqet tava dhe ne pjatance do te kesh omelsinen me molle.
    12- e pret dhe sherbehet me AKULLORE...dy tri luge akullore siper, edhe me pak long luleshtrydhje ja hedh siper akullores, qe te thyesh ngjyren.... Ca doni mo , omelsine per restorantet me 5 yje ju kom dhone......

    ps: kush oshte ku G30 se spo e mor vesh edhe kush oshte ky GRESI ..ne kete temen time, a hahet a pihet ky ca oshte?

  15. #55
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-10-2002
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    64
    Amon dhe ju une i vura 1 emer.

    Sa per baze e merni ju, eshte puna juaj?
    Me duaj 1 here qe te dua 100

  16. #56
    Don_Elvisi
    i/e ftuar
    patete te skuqura


    merr vain e hedh ne tigan

    e le per 5 minuta te nxehet
    pastaj merr patatet edhe e i hedh aty i skuq ngadale ngadal
    cool

  17. #57
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-10-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    5

    Thumbs up

    vend ku gjej qetesi edhe si te them frymezim,
    Dashuro ushqimin edhe ke me e pa cdo gje qe do te besh ke me e bere me dashuri.

    jam plotesisht dakort me ty.....cdo gje shijon nje mrekulli kur gatuhet me shume dashuri
    MaryKappa

  18. #58
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-10-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    5
    doni nje recete tironce.....
    tave dheje me mish
    per gatim nevojitet.....
    mish vici i fresket 0.5 kg
    2 luge gjalpe
    2 luge miell misri
    nje qepe e thate e vogel
    hurdha,salce dhe piper sipas deshires
    djath i bardhe 200 gr
    grijeni qepen holle dhe kaverdiseni derisa te zverdhet ne ngjyre ari.hidhni mishin te prere ne kubik lerini ne zjarr derisa te pije te gjithe ujin e vet
    shtoni miellin e misrit dhe lereni te gjithe masen ne zjarr per rreth 3 min derisa mielli fillon te kundermoje ere (te mire e) shtoni pake salce domatesh,hurdhat dhe piperin lidhini 1/2 gote uje dhe lereni te zieje per disa minuta sa te trashet si krem
    hiqeni nga zjarri shtoni dhe ca hurdhate grira dhe djathin te bere therrime....
    (mund t'i shtoni edhe spec djeges ose ne vend te salces se domateve pluhur speci te thate djeges)
    ** eshte shume e rendesishme qe gjate 12 ose 15 minutave qe jeni duke e gatuar te merreni VETEM me kete pune
    nese ju pelqen ma thoni
    MaryKappa

  19. #59
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-10-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    5
    ej se harrova taven e dhese
    para se me e servir hidhet ne tave dheje dhe futet ne furre te nxehte per 3 minuta
    MaryKappa

  20. #60
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    15-02-2003
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    514
    Groshe....

    Gjithnje varet nga sasia qe deshironi te beni dhe nga popullsia qe keni tek shtepia.
    1-Merret grosha dhe vendoset ne nje ene , dhe e mbush me uje.
    2-Duhet te llogarisni qe te mos e mbushni plot enen pasi grosha do te fryhet.
    3-Kete gje beheni ne darke, ose ne mengjes , per ta gatuar te nesermen ose mbasdite.
    4- Kulloheni groshen, dhe vendoseni perseri ne ene hidhni pak uje siper edhe ziheni.
    5- provojeni here pas here,
    6-Pergatisni "pjelmin"
    7-qepe te grira, pak hurdha te grira , kripe, dhe salce...(mire eshte te kesh domate dhe tu heqesh lekuren,,,

    -perzihen bashke dhe hahen.. pastaj te kesh edhe ndonje domate turshi/ ose speca korce,,, mire do te ishte

Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Fushata e PD-së, Berisha: Më 28 qershor të rikthejmë lavdinë e vitit 92
    Nga juanito02 në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 144
    Postimi i Fundit: 26-06-2009, 15:52
  2. Thjeshtë
    Nga bregu26 në forumin Në kërkim të romancës
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 28-03-2004, 19:29
  3. Harnish: Ja pse është shpejt për pavarësinë
    Nga mani në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 19-01-2003, 13:14
  4. "Rinia shqiptare e arrijn më shpejt se të huajt pjekurinë sociale"
    Nga Letersia 76 në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 09-09-2002, 17:58

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •