Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 59
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  772

  Avni Rustemi nje hero i Shqipris (me rastin e 87 vjetorit t vrasjes)

  N ditt e sotme, kur asnj gazet nuk shkruan pr heronjt kombtar, ata t popullit,e njerz q kan dhn kontribut pr prparimin e Shqipris, vrehet nj Harres e qllimt ndaj tyre, por e kan shum m leht t shkruajn gjith ditt e Zotit pr politikan e politika t errta, pr artist artiste q prvetrupit nuk shesin asgj, pr analist e gazetar t bler e t shitur sipas sezonit t fushats, pr Tv- dhe media t tjera q nuk intervistojn dhe komentojn asgj tjetr pr shqiptart prvese se si e kroi kokn kryeministri apo si e tha batutn kryetari i Bashkis, etj. etj.
  ndodhi si sot me 22 Prill 1924 ? U vra Avni Rustemi hero i Popullit. ǒndodhi si dje m 29 Mars 1925? U vra Bajram Curri Hero i Popullit. ǒndodhi si dje m 14 gusht 1933 nw Selanik? U vra Hasan Prishtina (Berisha).
  Kjo wshtw Harresa- vrastarja e historisw sw Shqipwrisw.
  Sot, u mbushn 87 vjet kur dora vrastare e Isuf Reit spiunit t Ahmet Zogut (at muaj Ahmet Zogu ishte Ministr i Punve t brndshme, sepse n janar t 1924 kisht dhn dorheqjen si Kryeministr duke ja ln vendin vjehrrit t tij Shefqet Vrlacit sepse sapo ishte fejuar me t bijn e tij 15 vjeare-Fatimen, t ciln e braktisi kur u ri- fejua dhe pastaj u martua me Konteshn katolike Geraldina DApony, duke shkaktuar gjithashtu m von nj armiqsi pr vdekje me ish-vjehrrin e tij), plagosi rnd n kraharor me dy plumba Msuesin e nderuar dhe trim, heroin e popullit Avni Rustemin, deputetin e Hasit ( ish Prefektura e Kosovs) me dt. 20 prill 1924 n 12 t dreks kur ai po ecte n nj nga rrugicat e Tirans (sot pazari i ri) n prani t Kadri Hoxhs (nj mikut t Isuf Reit, spiun dhe ai i Ministrit t brndshm t asaj kohe).
  Dy dit m von Avni Rustemi vdes n spitalin e TIrans nga hemorragjia pulmonare. Po me dt. 20, pasi e uan n Spital opozita politike shqiptare akuzoi qeverine e kryeminstrit Shefqet Verlacit per kete akt, dhe refuzoi te marre pjese ne punimet e Asamblese Kombetare (Parlamentit). Para se t vdiste, aai la amanet q t varrosej n qytetin e Vlors. Varrimi I b m 1 maj n qytetin e Vlors ku muarn pjes mijra vet nga I gjith vndi me n krye opozitn e asaj kohe. Varri i tij gjndet pran varrit t plakut t urt Ismail Qemali.
  Mjafton t shohsh fotografi t botuara n shtypin e kohs, ve plot e plot artikujve, pr tu bindur se ishin me mijra ata qytetar tiranas q u mblodhn n shesh, sot t quajtur Sknderbej, pr t prcjell arkivolin e Avni Rustemit nga Tirana n Durrs e nga Durrsi me anije n Vlor, ku me mijra t tjer, t ardhur nga t katr ant e Shqipris, me dhembje t thell morn pjes n ceremonin e varrimit t birit t tyre t shtrenjt. Avni Rustemi ishte bir i Shqipris, ishte dhe bir i Kosovs s martirizuar nga shovinistt serbo-malazez, q i kishte demaskuar n sa e sa fjalime n Parlament,
  Sa pr ta kujtuar. Avni Rustemi lindi n Libohov t Gjirokastrs m 1895, n nj familje atdhetare. Msimet fillore i mori n vendlindje, vazhdoi n normalen e Elbasanit dhe m von n Shn Mitr Korone (itali), kurse studimet e larta pr pedagogji i filloi n Universitetin e Roms. Ndrkoh Avni Rrustemi punoi si msues n Libohov (1910), n Tragjas t Vlors (1913), n Tepelen (1916-1917) e n Vlor (1917-1918). I rritur dhe i edukuar n nj mjedis atdhetarsh, Avni Rrustemi u shqua si veprimtar me arm n dor pr lirin, pavarsin e trsin territoriale t Shqipris. M 1908 braktisi bankat e shkolls pr t'u bashkuar me etn e eriz Topullit , m 1910 bri nj prpjekje pr t vrar n Shkodr komandantin e ekspedits ushtarake osmane gjeneral Shefqet Turgut pashn. M 1914 u radhit n forcat shqiptare pr lirimin e Shqipris s Jugut nga pushtimi i forcave greke. M 1918 , me nismn e tij u formua n Vlor shoqria atdhetare e rinis vlonjate me emrin "Djalria e Vlors". N krye t saj organizoi demonstratn anti-imperialiste t 28 Nntorit 1918 kundr pushtuesve italian. N pranver t vitit 1919 n Shn Mitr krijoi "Lidhjen e Rinis Shqiptare" pr mbrojtjen e t drejtave kombtare, kurse m 13 qershor 1920 vrau me atentat n Paris Esat Pash Toptanin, politikan me botkuptime feudale, nj tradhtar klasik t shitjes s interesave t vendit pr para. Akti heroik i Avni Rrustemit n Paris, nuk ishte nj atentat i thjesht, ai nuk kishte karakter terrorist, apo anarkist, por nj akt heroik kundr feudalve me shum padron q Shqiprin e shihnin si nj tav kosi pr ta ngrn mes tradhtarsh. Me t'u kthyer n Shqipri, n dhjetor 1920 ai filloi punn pr bashkimin e shoqrive demokratike ekzistuese n nj organizat t vetme. Kongresi i mbajtur m 25 prill 1921 n Vlor krijoi nj shoqri q mori emrin federata "Atdheu". Kryetar nderi i saj u zgjodh Avni Rrustemi. Me nismn e tij u krijuan dhe organizata profesionale t msuesve. Pas mbylljes s federats "Atdheu", n gusht 1922 prsri me nismn e Avni Rrustemit m 13 tetor 1922 u krijua n Tiran shoqria demokratike "Bashkimi". Avni Rrustemi nuk qe vetm organizatori kryesor i shoqrive demokratike, por edhe nj ndr ideologt m t shquar demokrat. Idet e tij, t formuluara n nj sr fjalimesh e artikujsh publicistik u bn arm e fuqishme n duart e rinis demokratike e t masave t shtypura punonjse. "Kur qeveria, nuk plotson nevojat m me rndsi q ka kombi, - thoshte ai, ather kjo nevoj duhet t realizohet me interesimin e pjess s organizuar t popullit e ta bjm ne qeverin q ta ndjej kt nevoj". Daljen e vendit nga prapambetja Avni Rrustemi e shikonte n zhvillimin e ekonomis s pavarur kombtare. "Pa pavarsi ekonomike, - shkruan ai, - nuk mund t ket pavarsi politike". Idet e tij demokratike e revolucionare ai i shprehu edhe n Asamblen Kushtetuese t vitit 1924, ku u zgjodh deputet nga populli i ish-prefekturs s Kosovs. Ai kritikoi me guxim shprdorimet e aparatit burokratik t kohs, fodullkun e injorancn e klasave sunduese reaksionare dhe mbrojti me zjarr traditat e popullit ton dhe t drejtat e shqiptarve q jetonin n trojet e veta n Jugosllavi. N kushtet e ashprsimit t kontradiktave klasore e politike t vendit, reaksioni ifligar me Ahmet Zogun n krye organizoi vrasjen e Avni Rrustemit m 22 prill 1924. Me kt akt reaksioni synonte t godiste lvizjen demokratike-borgjeze n ngritje. Vrasja e udhheqsit t shquar t Lvizjes demokratike shrbeu si shkndij e revolucionit q triumfoi m 10 qershor 1924. Atdhetar e demokrat revolucionar i shquar, udhheqs i shoqris demokratike "Bashkimi", pjestar i opozits demokratike n Asamblen Kombtare n prag t Revolucionit t Qershorit 1924. Sot sht Hero i Popullit.
  Vrasja e tij shrbeu si shkndij pr revolucionin demokratiko-borgjez t qershorit sepse rregjimi i maxhorancs ekzistuese me n krye Shefqet Vrlacin kryeministr nuk duhej t vazhdonte qeverisjen pikrisht sepse vet Ahmet Zogu n janar dha dorheqjen pr shkak t rndimit t gjendjes politike dhe ekonomike financiare t vendit, por n vend q t shpallte zgjedhje t parakohshme ai bri nj manovr politike duke dhn dorheqjen , duke vendosur Shqfqet Vrlacin kryeministr por duke mbajtur pr vehte postin e Ministrit t brndshm pikrisht pr t eliminuar kundrshtart e tij poltik. Vrasja e Avni Rustemit nga Isuf Rei (ekzekutuar nga partizant m 1944) ishte pika q derdhi gotn e paudhsive t qeveris profeudale, arrogante, shkelse e ligjit t athershm, dhe e pa-aft pr t drejtuar vendin n at koh.
  Pas mitingut m 1maj 1924, deputetet e opozites dhe perfaqesues te krahinave te ndryshme organizuan nje kuvend te pergjithshem. Punimet e tij u zhvilluan ne 2 maj ne ambientet e hotelit Iliria. Kuvendi i dergoi dy ultimatume qeverise nepermjet te derguarit te saj ne Vlore, Eqerem Vlores. Pas heshtjes se saj, shoqeria Bashkimi i drejtoi ne daten 5 maj nga qyteti i Vlores nje thirrje gjithe rinise shqiptare. Me ane te saj e ftonte rinine ne kryengritje te armatosur kunder regjimit politik. Dihet q Eqerem bej Vlora ka mbajtur nj qndrim armiqsor ndaj Avni Rustemit dhe ka shkruar kundr tij.
  Me 9 qershor nis revolucioni sepse shumica e krahinave dhe e qeveritarve lokal nuk e njohn qeverin aktuale t Shqfqet Vrlacit I cili dha dorheqjen dhe Ahmet Zogu u arratis n Jugosllavi.
  Me 16 qershor u formua qeveria e Fan Nolit e cila shpalli Progamin e saj me 19 qershor, nj program shum I avancuar (nj nga pikat ishte: rrnjosja e feudalizmit n vend, dhe reforma agrare). Fan Noli dhe qeveria e tij nuk patn mundsin t realizonin programin pr shkak t problemeve t brndshme dhe t mungess s prkrahjes s jashtme. Qeverisja 6 mujore e Fan Nolit prfundoi n dhjetor t 1924 pr shkak se forcat e Ahmet Zogut t prkrahura nga mercenart serb dhe rus t bardh t dhn nga Pashi, ndrhyn brutalisht duke larguar nj qeveri demokratike por pa eksperienc. Sidoqoft aspiratat dhe dshira pr nj vnd europian t qeveris s Fan Nolit ishin ato q kishte ndruar dhe Ani Rustemi pavarsisht se nuk u realizuan.
  Ashtu si u vra Avni Rustemi, u vrane n atentate t veanta deputetet e tjer me urdhr t Ahmet Zogut: Luigj Gurakuqi (1925),Bajram Curri (29 mars 1925, vrau vehten pr t mos rn n dor t forcave zogiste), Hasan Prishtina (apo Berisha n Selanik nga nj shqiptar1933).
  Dikush, si Eqrem bej Vlora barazon atentatin ndaj Esat Pashs me atentatin ndaj Ahmet Zogut t kryer nga Beqir Valteri me 24 shkurt 1924 n t cilin ai plagoset. Duket q armiqsia e tij me Avni Rustemin (bashkmoshatar me Ahmet Zogun) nuk njeh kufi kur krahason motivet. Megjithat historia i la pjedestalin e Heroit t Popullit Avni Rustemit, kurse hakmarrs t mndur si Eqerem bej Vlora historia i la n postiqen plakut inator e impotent.
  Nolin nj nga vjershat e albumit t tij Krishti me Kamxhikun i ka prshkruar kshtu arsyet e disfats s revolucionit t parakohshm t qershorit:
  Je gabuar, o Krisht, q u ke predikuar
  Se t marrt, t shurdhrit skan dgjuar.
  Ndreq kurrizin m par, pastaj ndrio trurin.
  Se shpirt-robi slirohet askurr pa drurin.  Avni Rustemi, monument n Tiran

  I prjetshm qoft kujtimi i tij.

  Literatura
  1. ^ Jan Myrdal, Gun Kessle Albania defiant (1976) page 105, 107, 112
  2. ^ Miranda Vickers The Albanians: a modern history IB Tauris (2006) page 96
  3. ^ Vladimir Viktorovich Aleksandrov Essays in contemporary history, 1917-1945(1989) page 86 .
  4. ^ Jacques, Edwin (1994). The Albanians: an ethnic history from prehistoric times to the present. McFarland & Company. p. 379.
  5. ^ Studimet pr pedagog n Universitetin e Roms^ Avni Rustemi punoi si msues n Libohov (1910), n Tragjas t Vlors (1913), n Tepelen (1916-1917) e n Vlor (1917-1918), ^ shih #Aktivitete, ^ Deputet i Prefekturs s Kosovs, ^ [[Atentati mbi Esat Pash Toptanin]- wikipedia-Avni Rustemi.
  6. (Skifter Kellii Atentati i Avni Rustemit ndaj Esat Pash Toptanit n Paris dhe hakmarrja ndaj tij.
  7. http://www.forumivirtual.com/histori....html?langid=1.
  8. http://index.fieri.com/fieri_history...orit-1924.html (02 December, 2007.
  9. Avni Rrustemi (Frymezim atdhetarizmi e qendrese nga Mehmet Bislimi.
  10. http://www.qarkukukes.gov.al/historia_dhe_kultura.html (Keshilli i Qarkut Kukes-faqja zyrtare

 2. #2
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Antarsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,638

  pirro..

  historine e shkruajne te fortet..ata qe deri dje ishin tradhetare sot behen deshmore edhe ata qe deri dje ishin deshmore sot behen tradhetare..keshtu qe eshte e kote te biesh shkrime te kujdo qofte per te na treguar avniun dhe gruan e avniut..askush nuk i din keto gjera me saktesi..keshtu qe vetem ze kot faqet e forumit ..

  '' e verteta '' do te shkoje nga te fryje era e politikes..
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  772
  Malesor,
  me vjen keq qe je kaq i indoktrinuar sa te injorosh nje hero si Avni Rustemi.
  Mendoj se per ty heronj jane dikush i cili nuk ka punuar per Shqiperine. Nese ju nuk lexoni Historine e SHQIPERISE atehere kot qe lexon dhe Forumin Shqiptar.
  Kush qenka per ty hero? ai qe ka dhene tokat Jugosllavise, ai qe ka internuar njerezit, apo ai qe u jep grekeve detin? apo ata qe kane qene kunder koalicionit anglo-amerikan?

 4. #4
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Antarsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,638
  Citim Postuar m par nga pirro10 Lexo Postimin
  Malesor,
  me vjen keq qe je kaq i indoktrinuar sa te injorosh nje hero si Avni Rustemi.
  Mendoj se per ty heronj jane dikush i cili nuk ka punuar per Shqiperine. Nese ju nuk lexoni Historine e SHQIPERISE atehere kot qe lexon dhe Forumin Shqiptar.
  Kush qenka per ty hero? ai qe ka dhene tokat Jugosllavise, ai qe ka internuar njerezit, apo ai qe u jep grekeve detin? apo ata qe kane qene kunder koalicionit anglo-amerikan?
  heh..me bere me qeshe more pirro..e ke degjuar ate shprejhen '' hajde baba te te tregoj kufinjte ''..keshtu po me duket edhe kjo qe ke shkruar ti..une e kam studiuar historine i dashur..jam diplomuar per histori..dhe a e di ti se nga studimi i kesaj historie me eshte bere mendja qorap..deri dje me mesonin disa heronj te tjere ..bile ishin ka qe lavdishem sa qe ju shkelqente fytyra prej lavdise..pas nje fare kohe fryni era dhe rane keta heronj te lavdishem dhe na u ngriten disa heronj te tjere po kaq te lavdishem..bile edhe me te lavdishem se te paret..fryu nje ere tjeter dhe ca nga keta heronj te lavdishem ( bo sa lavdi ka nder heronjt tane ) rane dhe ne vend te tyre u ngriten ca heronj te tjere edhe me te lavdishem..perfundimisht nga te fryje era bien dhe ngrihen heronj te lavdishem te kombit tone..

  nuk e di nese e ke degjuar ate kengen '' n'ato maja rripa=rripa , nje here me hype e nje here ta hypa ''..keshtu eshte edhe puna e heronjeve tane..sa here te fryje era nje here hypin e nje here ju hypin...
  Ndryshuar pr her t fundit nga _MALSORI_ : 22-04-2011 m 14:45
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  kush e ka shkruar kte artikull mo pirro..?

  ka shum coroditje.. e shum pasaktesira..

  nejse..

  ju shoket e shtabit.. nuku eshte se kini ndonje dashuri te vecante per atdhetaret por ne rastin e avniut e kini hallin gjetiu..

  kini 20 vjet qe avniun e perdorni si karrem me rekrutue e gatue ndonji bedel qe me i ba atentat sali berishes apo rugoves apo tjerve politikan qe i kini ne ato listat tuaja te likujdimeve..

  mirpo edhe se e perdorni avniun kur vjen puna asnji bedelin tuaj nuk e kini shpall..
  avniu vrau dhe u dorzu e dekllaroj.. po e vrava se esati ish tradhtar..
  kurse ju bedelet i pagoni fahrudinoisht.. me meleona.. ja ngarkoni detyren.. e mbasi kryejn vrasjen .. e ate jo perball e burrnisht por cubisht e pabesisht.. bedeli-ningje.. i juaji.. zhduket me ndihmen tuaj.. diku pa gjurme..

  pra dhe ne kto lavderimet qe ja beni avniut ju jini hipokrite..

  shpallini pra avni rustemet tuaj..
  pse kini frike..

  hm..

  sepse njesitet tuaja nuk kan vra tradhtara por patriot.. prandaj ju nuk i shpallni ..

  menjifjal.. as per avni ju skini ftyre me fol..

  le ma kur folni kunder eqrem bej vlores.. qe eshte kollos i kombit..

  lerini kombin te qete..
  mos na beni ma 97 ta e 21 janara.. thuaj shokit qos..

  ..

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  772

  pershendetje

  Me fal se po ta them, por jo vetem qe nuk jeni patriot por nuk qenkeni dhe shqiptar kur mohni rolin e Avni Rustemit ne ruajtje te nje Shqiperie e cila do te coptohej dhe nuk do te kishte me SHqiperi . Me sa duket jo vetem qe nuk e keni lexuar historine, por merrni opinione anti-shqiptare nga antiqshqiptare si Avdi Baleta, legaliste. A nuk e dini mor njeri i mire, se Esat, Toptani, Ahmet Zogu, Sali Berisha te tre keta njerez kane shitur soe mendojne te shesin (Saliu9 troje shqiptare sikur eshte malli i tyre? e lexon historine apo ja fut qesim?
  Lexo ore historine e SHQIPERISE PER SE MBARI dhe pastaj flasim e mos shkruaj brockulla se eshte turp e duket sikur nuk ke bere asnje lloj shkolle por ke marre Diplomen me pare.

 7. #7
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Antarsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,638
  Citim Postuar m par nga pirro10 Lexo Postimin
  Lexo ore historine e SHQIPERISE PER SE MBARI dhe pastaj flasim e mos shkruaj brockulla se eshte turp e duket sikur nuk ke bere asnje lloj shkolle por ke marre Diplomen me pare.
  pirro po te them nje gje..diplomen e kam marre me djerse..dhe me shume djerse bile..e kam marre ne ate kohe kur numuroheshin kokrat e fasules nje me nje..skishte gili vili jo..besoj e din per cfare e kam fjalen por nejse...

  mire thua qe duhet lexuar per se mbari historia e shqiperise..shume drejt e ke..po a sme thua bre pirro cilen histori te shqiperise te lexoj..ate histori qe shkruajti ahmet zogu..apo ate qe shkruajti enver hoxha ...apo mendon ate qe shkruajti sali berisha e fatos nanoja..ketu eshte paqartesia i dashur..cilen..nese dua te lexoj ate te ahmet zohut ti me thua jo nuk ben..nese me thua te lexoj ate te enverit une them nuk ben..keshtu edhe per historite e tjera..per njeren them une nuk ben e per tjetren thua ti nuk ben..pra nuk do gjeje karak kjo pune..prandaj te thash mos shkruaj per heronj a atdhetar se nuk i dihet te nesermes cka na dalin..edhe une per 16 vjet e mesova se avni rustemi eshte heroi ma i madh i shqiperise..e mesova se esat pash toptani ishte tradhetari ma i madh i shqiperise..po ja qe na doli e kunderta sot ne nje histori tjeter shqiperie..na doli se esat pasha ishte heroi ma i madh i shqiperise dhe avni rustemi tradhetari ma i madh i shqiperise..a nuk eshte kjo historia si puna e flugerit te eres ..nga te fryje era..

  pirro edhe nje here merre vesh se historine e kan shkruar , e shkruajne dhe do ta shkruajne te fortet..
  Ndryshuar pr her t fundit nga _MALSORI_ : 28-04-2011 m 10:35
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Besoja
  Antarsuar
  24-07-2008
  Vendndodhja
  Prrenjas, Shqiperi
  Postime
  3,263
  Natyrisht q Avni Rustemi vra Esat Pash Toptanin dhe kt e dim t gjith.
  Por mir more njeri i mir,edhe kur flitet pr Avni Rustemin, duhet t hyj Berisha?!Apo kshtu quhet shkrimi m i plot?!

 9. #9
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-04-2011
  Postime
  394
  per mua avni rustemi ishte nje lesh edhe ate nje lesh i madh, nuk e di kush ja futu avniut ,por aspak nuk ka tregu patriotizem por dobesi sepse ka rene ne grackat e spijunave dhe anti shqiptareve

 10. #10
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  42
  Postime
  1,184
  Avni Rustemi ishte dhe eshte Hero Kombetar.Te vrasesh tradhetine e Esad Toptanit nuk ishte gje e vogel.Avniu beri ate qe asnje nga ne sot nuk ka kellqe ta beje dhe pse flasim larte e poshte forumeve.Kur Nano takonte Milloshevicin ne Krete, kush nga ne shkoi dhe ja numeroi Nanos ne balle? Nikolas Gejxhin brodhi te gjitha fshatrat e Gjirokastres dhe Sarandes si Pasha i Anadollit dhe askush nga ne nuk ja mbushi gjoksin barut! Tani nese ne historine e kombit tone kemi nje Avni Rustem qe vret nje tradhtar te Kombit,pse duhet te dyshojme ne atdhedashurine e tij apo te ngreme hipoteza boshe. Mendoj se kete e bejme sepse ne e kemi zili Avni Rustemin!
  Nje fakt qe duhet theksuar eshte se Zogu asnjehere nuk e ka pranuar se ka urdheruar vrasjen e Avni Rustemit.Ndersa perkunder kesaj,Avni Rustemi kishte gisht ne plagosjen e Zogut nga nje student.Kjo nuk e ben as Zogun te mire dhe as Avniun te keq. Po ta shikojme mire kete periudhe te Shqiperise nuk do te flisnim te sigurt, sepse Shqiperia ishte nje remuje e pa fundme, nje tranzicion shume here me i rende se ky qe kaluam.

  Ajo qe me tha Brari me lart, nuk ka te beje me Avni Rustemin personalisht, por me nje strategji tjeter qe perdoret nga ekstremi i majte ne Shqiperi.Fatkeqesisht ajo qe konstatoi Brari eshte mese e vertete,por Brari gabon sepse ky ekstrem i majte nuk ka nxjere ndonje Avni Rustem.Ajo shume shume kane nxjere ndonje Haxhi Qamil qe kerkon "baben" me pushke ne dore me personazhe si Albert Shyti,Zani apo Gjolek Malaj.
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

 11. #11
  Nuk ka faj pasqyra kur e Maska e Renato196
  Antarsuar
  12-11-2010
  Vendndodhja
  Shqiperi Elbasan
  Postime
  47
  Nuk e di a ka ndonje nip a sternip gjalle Avni Rustemi? Besoj do na hyje se shpejti ne pune.

 12. #12
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  Citim Postuar m par nga Renato196 Lexo Postimin
  Nuk e di a ka ndonje nip a sternip gjalle Avni Rustemi? Besoj do na hyje se shpejti ne pune.
  Ne Amerike, kam njohur te birin e A. Rustemit i cili nderroi jete para 4 vitesh. Me tregoi per te vetmen here qe kishte tentuar te vizitonte Shqiperine me gruan e tij. Kishte marre rrugen nga Italia, dhe e ndaluan ne Kosove Serbet. E mbajten disa dite te burgosur duke e pyetur arsyen pse donte te ikte ne Shqiperi, kishte dike qe e priste atje etj. Serbet nuk e lejuan sepse kishin frike qe ai do te bente ndonje kryengritje dhe e kthyen mbrapsh nga Italia. Arsyeja e tij ishte e thjeshte, per vizite.

  Kurse nipin e A. Rustemit dhe ate e takova kur erdhi te vizitonte te atin ne spital. Sa njerez TE MIREEEE. Kishin deshire te dinin me shume per Shqiperine. I thonte femijeve qe une isha nga i njejti vend si gjyshi. Shqip nuk flisnin. Pershendetjet i biri i A. Rustemit dhe pse i semure me donte te ia beja ne shqip.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  Malsori ka te drejte, edhe hitleri kur e pyeten se cdo te thonin per te mbas gjith atyre vrasjeve, thueht se u pergjigj se po te fitoj une e bej une historine.

  Historia e Shqiperise eshte shtremberuar ose me sakt te them qe ata historian qe kane shkruar historine e Shqiprise ne te gjitha koherat kane qene te indoktrinuar apo te censuruar nga qeverite apo njerzit qe komandonin ne kohen e tyre. Keshtu qe sejcili prej tyre ka nuk ka pasqyruar realitetin 100% por vetem ate pjese qe i ka interesuar koniukturave te kohes se tyre. Edhe ne ditet e sotme psh doli nje far historie qe u fut neper shkolla ku nrihet ne qiell Partia Demokratike dhe levizja studentore, kur dihet shum mire qe u organizuan nga komunistet qe i kemi ende sot.
  Po aushtu ne historine e sotme shkollore ju mesohet per ngjarjet e 97, ne nje menyre krejt te gabuar dhe shtrember, ne jemi gjal sot dhe i kaluam ato dite personalisht, keshtu qe dim arsyet dhe qellimet e verteta.

  Prandaj kjo tregon se vertet ai qe fiton apo komandon ben edhe historine sipas interesave te kohes qe ai komandon e drejton.

  Une di vetem nje fjale qe thote se per cdo ngjarje, per cdo individ, ne fillim eshte lavdia, pastaj vjen kritika dhe ne fund historia.

  Por ne nuk kemi nje Akademi shkecash apo nje universitet historie, apo nje shtet, qe te caktoje nje program disa vjecar hulumtimesh, ne te gjitha bibliotekat, revistat, librat, gazetat, etj,,, per te na dhena pastaj nje histori reale te cdo ngjarje, dhe cdo individi pa censure dhe pa indoktrinin.

  Une per vete duke arritur ne perfundimin e mesiperm kam hequr dore nga leximi i historise apo i pjeseve te saj nga autore te ndryshem pasi nuk i besoj me askujt, dhe pres qe nje dite dikush te shkruaj historine Shqiptare te vertet, dhe vetem ateher do ta lexoj dhe do vleresoj patriotet, atdhetaret deshmoret, etj,, dhe do urrej tradhtaret e vertet.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Besoja
  Antarsuar
  24-07-2008
  Vendndodhja
  Prrenjas, Shqiperi
  Postime
  3,263
  Nse vrtet Avni Rustemi ka patur djal apo nip si shkruhet pak m lart,si nuk erdhn asnjher n Shqipri?!Si nuk u lejua djali i trimit?!Po prse ai duhej t'i binte nga Kosova e ta ndalonin serbt?!Pse nuk u fut nga Italia?!Nuk di si t'i kuptoj kto gjra!

 15. #15
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  Po mendohem shume por nuk e mbaj mend emrin e tij, sepse gjithnje e therrisja me mbiemer. Ta mbaja mend emrin do ta kisha gjetur lajmerimin e vdekjes (obituary) te tij dhe e sillja ketu. Ne ate kohe e lexova dhe ne internet lajmerimin e vdekjes. Sa inat me vjen me veten.

  Takimi im me te dhe kur nderroi jete ndodhi ne vitin 2006. Po ashtu me tregoi dhe vitin kur ishte munduar te vizitonte Shqiperine por s'mbaj mend saktikisht, dua te them qe mbase ka qene nga vitet 80-te. Serbet e ndaluan dhe e kthyen mbrapsh, me tregoi qe e kishin trajtuar keq. Per te hyre ne Shqiperi po i binte nga veriu.

  Nipi i A. Rustemit, sic thashe mepare e takova kur erdhi te shihte te atin ne spital me gjithe gruan dhe dy femijet e tij.

  Une kur e takova te birin e Avniut nuk e kisha idene se kush ishte. Pashe emrin e tij ne liste te pacientave dhe menjehere qenka shqiptar. Kur hyra ne dhome dhe prezantova veten ai vete me pyeti nese e njihja babane e tij Avni Rustemin. Nese ai me ka genjyer mua atehere dhe une po ju genjej juve, por nuk besoj qe nje person te sajoje nje genjeshter te tille.

  Mendoj qe nuk jam e vetmja qe kam takuar te birin e A. Rustemit sepse ai fliste shume lirshem dhe me deshire per Shqiperine. Shqip nuk dinte. Ishte nje njeri shume i mire, i dashur. Mbase do lexoj dikush qe e ka njohur shkrimin tim ketu dhe te na tregoje emrin e tij te pare. Po gjeta emrin do gjej dhe lajmerimin e vdekjes. Emri ishte emer tipik shqiptari por se mbaj qe se mbaj mend.

 16. #16
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Antarsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,638
  Citim Postuar m par nga Besoja Lexo Postimin
  Nse vrtet Avni Rustemi ka patur djal apo nip si shkruhet pak m lart,si nuk erdhn asnjher n Shqipri?!
  Si nuk u lejua djali i trimit?!
  Po prse ai duhej t'i binte nga Kosova e ta ndalonin serbt?!Pse nuk u fut nga Italia?!Nuk di si t'i kuptoj kto gjra!

  po cfare trimi o beso djali...i duhej enverit prandaj u be trim..kur nuk i duhej enverit behej frikacak..merre me mend te mos i lejohet djalit te '' heroit te popullit '' te hyje ne shqiperi..e ka ditur mire dulla se kurrfar heroi nuk ishte avni djali prandaj nuk ja qasi asnjehere djalin..pune perrallash edhe puna e avniut edhe puna e djalit te avniut..por edhe puna e atyre qe mundohen te na e shesin si patriot...
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 17. #17
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,045
  Citim Postuar m par nga _MALSORI_ Lexo Postimin
  po cfare trimi o beso djali...i duhej enverit prandaj u be trim..kur nuk i duhej enverit behej frikacak..merre me mend te mos i lejohet djalit te '' heroit te popullit '' te hyje ne shqiperi..e ka ditur mire dulla se kurrfar heroi nuk ishte avni djali prandaj nuk ja qasi asnjehere djalin..pune perrallash edhe puna e avniut edhe puna e djalit te avniut..por edhe puna e atyre qe mundohen te na e shesin si patriot...
  historine e ben populli.

  pa te ofenduar .nuk e ben ti historine.

 18. #18
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Antarsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,638
  Citim Postuar m par nga drague Lexo Postimin
  historine e ben populli.

  pa te ofenduar .nuk e ben ti historine.

  pa te ofenduar dragua..historine e ben populli por e shkruan i forti..as une e as ti..e as avni ziu..ne jemi ushtare..mesoje mire kete..
  Ndryshuar pr her t fundit nga _MALSORI_ : 20-08-2011 m 16:49
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 19. #19
  Creator Spiritus Maska e Dito
  Antarsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahen time
  Postime
  3,883
  Nje pyetje qe lind arsyeshem: Kush ishte burre i mire apo hero Avni Rustemi apo Ahmet Zogu, sepse sipas historise mua sme dalin mire llogarite sepse di qe Ahmeti e vrau Avniun dhe te dy burra te mire s'mund te jene, nejse se e thashe pakez me ironi pasi historianet kane folur qarte

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  duhet pyetur haxhi kroi, ne se eshte gjalle, per ceshtjen e avniut ne se kish te afert.
  une deri me sot nuk di qe avniu te ket pasur grua apo femije.

  ne lidhje me temen..

  shqiperia por dhe kosova sic e dini ka nisur nje udhe te re.. parlamentarizma.. i thone..
  thone se qo udhe te con ne perparim e begati..

  ne se eshte e vertete qo..ahere i bie qe.. metodat me atentate e revolucione nuku jan te pelqyshme e te dobishme..

  kemi ckemi me nje qeverri e zyrtar.. e tregojme dashurine apo urrejtjen me vote..

  pra jo plumba por vota..

  ki eshte thelbi.. i politikes se re.. qe do na coj perpara..

  udha tjater te con ne 97 e 21.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •