Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 59
 1. #21
  -
  Antarsuar
  21-01-2009
  Vendndodhja
  -
  Postime
  2,082
  O Brari, ti kuotn e fjalve me vend e ke njher n vit. E ke prmbushur kuotn pr sivjet. Kismet vitin tjetr.

  Parlamentarizmi q na e mburr o Brari ka lindur nga Revolucionet. Edhe Ameriqia lindi nga Revolucioni. do liri dhe do e drejt kushtetuese ka lindur nga Revolucionet. Po nejse, kjo sht histori tjetr.

  Avni Rustemi nuk hyn n radhn e atyre figurave komplekse, kontradiktore apo kontroverse q ngjallin debate pro-kundra. Avni Rustem pr kohn kur ka jetuar ka qen i arsimuar, prparimtar dhe orator i shklqyer. Por nuk hyri n histori pr kto veti, q t debatojm pr kt. Edhe sikur t ishte analfabet prsri do hynte n histori pr ato dy plumba.

  Ka thn njher nj kok, t tjert nga balta bjn heronj, ne heronjt i bjm balt.
  Ky sht tangrlliku "modern". Kupto' ti plako? Jo pr gjo po m'thuj ti mu a boni ky 'Niu? Vrau njonin kotnasikoti m'Paris. Robi tu nej pr qef t'vet, ky u nrit ene e vrau.

  Kshtu diskutojn vetm ata q nuk din ose prtojn t mendojn me mendjen e vet. Sepse dikush q mendon nuk ka nevoj pr "autoritete" (Enver, Sali apo Perndi) q t'i tregoj kush sht heroi dhe kush sht tradhtari. Kta ose brohorasin sipas "autoritetit" (dje pr Avniun e sot pr Esatin) ose i bien shkurt dhe nihilizojn gjithka.
  Faktet historike dihen. Athere mbetet vetm kndvshtrimi personal. Fare thjesht nqs dikush e quan gj t shklqyer t dorzosh Shkodrn, t tentosh pr luft civile dhe t shessh vendin tek vendet fqinje dhe superfuqit athere padyshim Esati sht Hero, dhe Hero i Madh.

  Nse t vrassh (n pamundsi pr ta izoluar) nj njeri t till, shte akt heroik, athere Heroi sht Avniu.
  Mjafton t kesh kndvshtrimin tnd t qart, pa patur nevoj t msosh se far ka thn Enveri, Hitleri apo Tens Jau Pini.
  Por kur nihilizohet nj figur e thjesht dhe simbolike si Avni Rustemi (sepse fundja ne vlersojm simbolizmin e veprimit t tij) athere vaj medet pr figurat e tjera historike.

  Nejse meq ra muhabeti. Plani pr vrasjen e Esatit ishte shum m i thjesht. Avniu do e vriste dhe do zhdukej. Pra atentatori do ngelte n mos enigm, i dyshimt. Fati deshi q Avniu t kapej n vend, dhe ktu mori vrtet prmasa heroi Avniu si individ jo thjesht si atentator. T vrassh nj njeri n mes t Parisit, t pranosh vrasjen, t fitosh prkrahjen e njerzve dhe t dalsh i pafajshm....
  Pra jo thjesht eleminim fizik por diskretitim publik. Fat m t merituar nuk ka, si pr Avniun edhe pr Esatin.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kavir : 21-08-2011 m 07:09
  -

 2. #22
  Citim Postuar m par nga _MALSORI_ Lexo Postimin
  pirro po te them nje gje..diplomen e kam marre me djerse..dhe me shume djerse bile..e kam marre ne ate kohe kur numuroheshin kokrat e fasules nje me nje..skishte gili vili jo..besoj e din per cfare e kam fjalen por nejse...

  mire thua qe duhet lexuar per se mbari historia e shqiperise..shume drejt e ke..po a sme thua bre pirro cilen histori te shqiperise te lexoj..ate histori qe shkruajti ahmet zogu..apo ate qe shkruajti enver hoxha ...apo mendon ate qe shkruajti sali berisha e fatos nanoja..ketu eshte paqartesia i dashur..cilen..nese dua te lexoj ate te ahmet zohut ti me thua jo nuk ben..nese me thua te lexoj ate te enverit une them nuk ben..keshtu edhe per historite e tjera..per njeren them une nuk ben e per tjetren thua ti nuk ben..pra nuk do gjeje karak kjo pune..prandaj te thash mos shkruaj per heronj a atdhetar se nuk i dihet te nesermes cka na dalin..edhe une per 16 vjet e mesova se avni rustemi eshte heroi ma i madh i shqiperise..e mesova se esat pash toptani ishte tradhetari ma i madh i shqiperise..po ja qe na doli e kunderta sot ne nje histori tjeter shqiperie..na doli se esat pasha ishte heroi ma i madh i shqiperise dhe avni rustemi tradhetari ma i madh i shqiperise..a nuk eshte kjo historia si puna e flugerit te eres ..nga te fryje era..

  pirro edhe nje here merre vesh se historine e kan shkruar , e shkruajne dhe do ta shkruajne te fortet..
  Malsor, lexo ne internet faktet qe jep bota dhe jo ato qe thone politikanet.

 3. #23
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  Citim Postuar m par nga _MALSORI_ Lexo Postimin
  po cfare trimi o beso djali...i duhej enverit prandaj u be trim..kur nuk i duhej enverit behej frikacak..merre me mend te mos i lejohet djalit te '' heroit te popullit '' te hyje ne shqiperi..e ka ditur mire dulla se kurrfar heroi nuk ishte avni djali prandaj nuk ja qasi asnjehere djalin..pune perrallash edhe puna e avniut edhe puna e djalit te avniut..por edhe puna e atyre qe mundohen te na e shesin si patriot...
  Me duket se keqkuptove shkrimin tim, ose doje vete te dilje ne kete konkluzion. Serbet te birin e kishin frike se mos bente rremuje kundra tyre ne Kosove dhe ja prene rrugen per ne Shqiperi.

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  kaviar..


  mos te te duket vetja qe di shume..

  je ti ai qe i mat gjerat me pallavra te enverit..

  mos hyr ne diskutime ne zona qe nuk i di..

  keshtu mo qafir..

 5. #25
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Antarsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,638
  Citim Postuar m par nga pirro10 Lexo Postimin
  Malsor, lexo ne internet faktet qe jep bota dhe jo ato qe thone politikanet.
  po pikerisht nga bota e kam mesuar se historine e shkruan i forti..aman mos na lodhni ma me histrori te tilla..shembulli me i qarte se si shkruhet historia ishte rasti i nako spiros..nje here u be hero e pastaj u be tradhetar...pastaj perseri u be hero dhe perseri u be tradhetar..sa here qe dulla qohej me humor te prishur rrezonte dike e ngrinte dike tjeter....keshtu pirro...

  njerez edhe nje here merreni vesh qe historine e shkruan i forti..mos na lodhni me...
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 6. #26
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Disa pika nga postimi #1 i pirro10


  1. Avni Rustemi lindi n Libohov t Gjirokastrs m 1895.

  2. Avni Rrustemi punoi si msues n Libohov (1910), n Tragjas t Vlors (1913), n Tepelen (1916-1917) e n Vlor (1917-1918).

  Sipas "CV" i bie qe ne moshen 15-vjeare Avniu te kete qene mesues ne Libohove, ndersa 18 vje mesues ne Tragjas. Habia ime qendron ne faktin nese nje 15-vjear mund te jete arsimtar per kohen e atehershme. Po mbyll nje sy per nje 18-vjear.  3. Avni Rrustemi u shqua si veprimtar me arm n dor pr lirin, pavarsin e trsin territoriale t Shqipris. M 1908 braktisi bankat e shkolls pr t'u bashkuar me etn e eriz Topullit, m 1910 bri nj prpjekje pr t vrar n Shkodr komandantin e ekspedits ushtarake osmane gjeneral Shefqet Turgut pashn.

  Ne moshen 13-vjeare paska braktis bankat e shkolles per t'u bashkuar me eriz Toppullin, ndersa ne moshen 15-vjeare i paska bere atentat komandantit te ekspedites, gjeneral Turgut pashes.
  Pastaj nga atentator me shkolle te braktisur paska shkuar te jape mesim ne Libohove e Tragjas !!!


  GENJESHTRA ME BRIRE !!!


  Pershkrimi i figures se A. Rustemit eshte i marre nga librat e historise se kohes se diktatures. Kemi nje hiperbolizim te figures dhe jetes se tij per faktin e vetem se eshte atentatori i Esat Toptanit. Nuk e di sa perqind mund te jete e vertete nga sa eshte thene rreth jetes se A. Rustemit, por postimi #1 eshte nje genjeshter totale ...
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 7. #27
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-04-2011
  Vendndodhja
  In my thoughts free from the world
  Postime
  534
  Citim Postuar m par nga Kavir Lexo Postimin
  Nejse meq ra muhabeti. Plani pr vrasjen e Esatit ishte shum m i thjesht. Avniu do e vriste dhe do zhdukej. Pra atentatori do ngelte n mos enigm, i dyshimt. Fati deshi q Avniu t kapej n vend, dhe ktu mori vrtet prmasa heroi Avniu si individ jo thjesht si atentator. T vrassh nj njeri n mes t Parisit, t pranosh vrasjen, t fitosh prkrahjen e njerzve dhe t dalsh i pafajshm....
  Pra jo thjesht eleminim fizik por diskretitim publik. Fat m t merituar nuk ka, si pr Avniun edhe pr Esatin.
  Per ta shprehur fatin e tij te madh shtoja kesaj edhe faktin qe i qelloi rastesisht nje revolver ne duar ne mes te Parisit, dhe faktin tjeter qe kish pas lene nam duke u lene bakshishe kamariereve franceze studenti yne i varfer. A thua fati ia sillte edhe ato para nga qielli.

 8. #28
  -
  Antarsuar
  21-01-2009
  Vendndodhja
  -
  Postime
  2,082
  Citim Postuar m par nga Kandy* Lexo Postimin
  Per ta shprehur fatin e tij te madh shtoja kesaj edhe faktin qe i qelloi rastesisht nje revolver ne duar ne mes te Parisit, dhe faktin tjeter qe kish pas lene nam duke u lene bakshishe kamariereve franceze studenti yne i varfer. A thua fati ia sillte edhe ato para nga qielli.
  Harxhoi sa harxhoi ishin para shqiptarsh, jo lira turqish. Kshtu q fli e qet.

  O Brari, llafet e bukura ruaji pr t shar Enverin e Edvinin. Po pate ndonj fakt hidhe, po s'pate...shko ndrrohu.
  -

 9. #29
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-04-2011
  Vendndodhja
  In my thoughts free from the world
  Postime
  534
  Citim Postuar m par nga Kavir Lexo Postimin
  Harxhoi sa harxhoi ishin para shqiptarsh, jo lira turqish. Kshtu q fli e qet.
  Ishin lira italiane, andaj s'me flihet qete.

 10. #30
  -
  Antarsuar
  21-01-2009
  Vendndodhja
  -
  Postime
  2,082
  Edhe revolveri qe prodhim kinez. T shqetson?
  -

 11. #31
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-04-2011
  Vendndodhja
  In my thoughts free from the world
  Postime
  534
  Citim Postuar m par nga Kavir Lexo Postimin
  Edhe revolveri qe prodhim kinez. T shqetson?
  Edhe ate ne Rome e ka blere (t'pakten keshtu thote, se une s'i besoj qe nga Roma shkoi ne Paris me revolver ne shoke trimi).

 12. #32
  -
  Antarsuar
  21-01-2009
  Vendndodhja
  -
  Postime
  2,082
  Po dyqani ishte kinez. Ke ndonj merak pse nuk ishte dyqan turk?
  -

 13. #33
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-04-2011
  Vendndodhja
  In my thoughts free from the world
  Postime
  534
  A po shume, me iritoi jashte mase.

 14. #34
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Citim Postuar m par nga Kandy* Lexo Postimin
  Ishin lira italiane, andaj s'me flihet qete.

  Me fal, por fare ndryshimi kane lirat turke nga lirat italiane ?!? Gjithmone valute e HUAJ mbeten ...
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 15. #35
  -
  Antarsuar
  21-01-2009
  Vendndodhja
  -
  Postime
  2,082
  Citim Postuar m par nga Kandy* Lexo Postimin
  A po shume, me iritoi jashte mase.
  Pi aj rus duke par Gymysh dhe t kalon.
  -

 16. #36
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-04-2011
  Vendndodhja
  In my thoughts free from the world
  Postime
  534
  Citim Postuar m par nga BlueBaron Lexo Postimin
  Me fal, por fare ndryshimi kane lirat turke nga lirat italiane ?!? Gjithmone valute e HUAJ mbeten ...
  Uu sa shume ka lidhje. Mendo pakez dhe do ta shohesh ndryshimin.

 17. #37
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Citim Postuar m par nga Kavir Lexo Postimin
  Pi aj rus duke par Gymysh dhe t kalon.


  Hahahaha e forte kjo !!!
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 18. #38
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-04-2011
  Vendndodhja
  In my thoughts free from the world
  Postime
  534
  Citim Postuar m par nga Kavir Lexo Postimin
  Pi aj rus duke par Gymysh dhe t kalon.
  Thone kush eshte mjek, ai qe hjek. Nese ty te ka bere efekt ky tretman, mua s'po me le prape te qete ky fakt.

 19. #39
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Citim Postuar m par nga Kandy* Lexo Postimin
  Uu sa shume ka lidhje. Mendo pakez dhe do ta shohesh ndryshimin.


  Perve kursit te kembimit mes njera-tjetres ndryshimi eshte ZERO.

  VALUTE E HUAJ eshte gjithmone, nuk ndryshon ...
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 20. #40
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-04-2011
  Vendndodhja
  In my thoughts free from the world
  Postime
  534
  Citim Postuar m par nga BlueBaron Lexo Postimin
  Perve kursit te kembimit mes njera-tjetres ndryshimi eshte ZERO.

  VALUTE E HUAJ eshte gjithmone, nuk ndryshon ...
  Tregon dicka ne prapavij, por fillimisht duhet ta mendosh qe ta kuptosh.

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •