Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 15 prej 15

Tema: Per Albon?

 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime

  Per Albon?

  Eshte e dyta here qe po bej nje verejtje.Nuk e kam zakon ti qahem dikujt por te drejtohem ty si nje ortodoks besimtar.Ne forum ka shume njerez qe ofendojne fete me fjale te pista dhe banale.Duke perdor fjalor bastardesh e duke ofenduar si biblen dhe kuranin, si muslimanet dhe kristianet.Nese muslimanet dhe kristianet debatojne per mendime te tyre rreth besimit mendoj se fjalori duhet te jete qytetar dhe jo banal.Ne forum jane disa ateiste ose laike qe kane fjalor bastardesh.Hapin tema irrituese dhe ofenduese dhe percarese, na semurin dhe ne te tjeret.Shume muslimane duke pare temat kunder tyre per islamin tek toleranca fetare hapin tema kunder krishterimit.Pra keto ateiste jo vetem qe duhet te mesojne te komunikojne dhe te mesojne por ndonjehere dhe perjashtuar.

  Nuk e di si reagon ti per nje person qe thote qe Biblen do e perdorja per leter WC porse une kete felliqesiren ne jeten e perditshme do ja kisha bere fytyren sifon WC.Ti quaje liri shprehje por keto njerez i duhet prere gjuha perderisa nuk dine te shprehen.Nese je besimtar i vertete merr masa ndaj te tille ordineresh.E kuptoj qe fjalori eshte ne nivel tjeter ne kete post me shkrimet e forumit por jam shume i irrituar.Nje dite do japesh llogari para Zotit qe lejon ateistin te shaje nga gjerat fetare.

  http://www.forumishqiptar.com/showpo...0&postcount=22

 2. #2
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Jane keto fjali nga Kurani qe me japin te drejten te shkruaj ne ate menyre:

  Sure 2, Fjalia 191: "I vritni (jobesimtaret) kudo qe i takoni, i deboni nga ku ju debuan; sepse joshja (ne mosbesim) eshte me e keqe se vrasja ..."

  Sure 2, Fjalia 193: "I luftoni deri sa joshja (ne mosbesim) te kete mbaruar dhe besimi ne Allahun te zoteroje ..."

  Sure 2, Fjalia 216: "Ju eshte urdheruar luftimi, por ju nuk e doni luftimin. Por ndoshta ju nuk e doni nje gje qe eshte e mire per ju dhe ndoshta doni nje gje qe eshte e keqe per ju. Allahu e di, ju nuk e dini."

  Sure 4, Fjalia 76: "Kush beson, lufton per rrugen e Allahut, dhe kush nuk beson, lufton per Djallin. Luftoni miqte e Djallit. Dhe dijeni aftesite e Djallit ne lufte jane te dobeta."

  Sure 4, Fjalia 84: "Lufto ne rrugen e Allahut; vetem ti te jesh i obliguar per kete; dhe i nxit besimtaret (te luftojne)..."


  I solla vec disa prej mijerave te tilla qe gjinden ne Kuran.
  Ka nderru koha: Nuk ka me te shash kulture shqiptare pa t'u shajte "Zoti" e trajtuar si WC.

 3. #3
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Besimtaret e Bibles kane te drejte te ankohen, por jo besimtaret e Kuranit. Sepse Bibla nuk permban keso fjali, te pakten jo ne kete mase. Nuk e njoh teresisht, por sa kam pare, nuk permban. Por per te mos me akuzuar askush se po bej lufte fetare, pra po "shaj" Kuranin per te "ngritur larte" Biblen, po i perfshi te dyja ne shkrimet e mia nganjehere.

 4. #4
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  E di qe do te te pergjigjet dhe Albo por deri sa ta beje ai po te them une dy fjale. Ateistet ashtu si dhe besimtaret kane te drejten e nenforumit te tyre. Shkrimi i Chinos eshte bere ne nenforumin e ateisteve dhe ju besimtaret skeni pse merrni pjese fare ne te. Nese doni te lexoni atehere pergatituni dhe te mos pelqeni ate qe shkruhet aty. Ti si besimtar i devotshem qe je, me pjesmarrjen tende ne ate teme shkel rregullat e neforumeve fetare te cilat jane bere shume te qarta mese nje here nga administratori. Cdo besimtar merr pjese e shkruan ne temat e nenforumeve te feve perkatese. Nderhyrja neper temat e nenforumeve te tjera eshte shkelje.

  Nga ana tjeter Chino si antar i forumit Forumit Shqipar duhet ti nenshtrohet rregullave qe jane njesoj per te gjithe: Pjesmarrja korrekte dhe menyra etike ne te shprehur e shkruar. Fjalet banale, sharjet dhe ofendimet kane vetem nje pergjigje: Perjashtimin. Dhe chino e ka pesuar me pare me fjalorin qe perdor. Nese vazhdon keshtu do perjashtohet prape dhe kete rradhe edhe permanent.

 5. #5
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Darius Jam shume dakort qe ateistet te kene nje forum te tyrin dhe te disktuojne per mendimet dhe idete e tyre.Mirepo gjuha e komunikimit nuk duhet te jete cenuese , banale dhe pa etike.Me ke pare mua te shaj dhe te fyej njeri edhe pse dikush e meriton nga ngacmimet dhe ta ben borxh.Mirepo banalizimi i ketyre njerzve eshte ne origjinen e tyre, nje ateist nuk mund te jene etik, i moralshem dhe i sjellshem sepse ska ndergjegje, ose dhe ate qe e ka ka fshire me ide te kota.Feja gjithmone i ka mesuar njerzit te jene te mire, te moralshem, te bukur dhe jo banale.Keto njerez jo vetem qe nuk shfaqin vlera por dhe vete jane negative sepse nuk prodhojne miresi por zenka, banalitete, biseda ordinere.Dhe nje kalaman kopshti do fliste me me edukate se keto.Sa per hyrjen time ne forumin e tyre eshte thjeshte biseda me to per te trasmetuar pikepamje te ndryshme ne debat.Prandaj quhet forum kur njerez me pikepamje te ndryshme kumunikojne lirshem dhe me etike me njeri tjetrin.Nese secili nga komunitet do mbyllet ne dhomat e tij do humbte kuptimi i forumit si nje shtepi virtuale bashkebisedimi.Une kerkoj dhe besoj se kam te drejte qe njerez qe ofendojne fene me fjalor banale te perjashtohen nga forumi.Ne shqiptaret fjalorin e kemi te bukur skemi pse e bastardojme .Ne shqiptaret shquhemi per tolerance dhe mirekuptim ne bisede por nuk shquhemi per banalitete.Une nuk ia di prejardhjen familjare ketyre njerzve por jam i sigurte qe ajo te le shume per te deshiruar sepse filizi rritet ne nje toke te mire normal do prodhoje fryta te mira dhe e kunderta.Une besoj se kur Chino qe as emer shqiptari ska edhe pse kerkon te patriotizohet ne postin nr 2, vjen ketu me te "drejten" e banalizimit te bisedes dhe jo me te drejten e lirise e fjales dhe na permend WC atehere vlla i dashur ky forum ka nevoje per moderim dhe zbatim rregullash.Nese rregullat i kemi vendos formalisht atehere me thoni qe mos ankohem me.Nese rregullat i kemi vendos qe shqiptaret me njeri tjetrin, mos grinden, por te debatojne me etike atehere o burra ti veme ne perdorim.

  Une jam shume i zhgenjyer nga manaxhimi i ketij forumi dhe nga etika e njerzve qe marrin pjese ne te kuptohet nuk po i fus te gjithe ne nje thes spese ka prej atyre qe edhe pse sbesojne kumuniikojne shume mire dhe jane te sjellshem, plus qe te dhurojne dhe buzeqeshje .Shpresoj qe Albo ta kuptoj qe nje person qe thote per librat fetare fjale te pista, nje person qe shan Zotin me nje gjuhe vulgare duhet te perjashtohet me nje denim me afat per tu vetkorrigjuar.Me kupton nuk kerkoj gijotinizimin e Chinos dhe te tjereve, por futjen e tij ne shinat e etikes nese ka kulture dhe edukate ta bej ne te kunderten me mire mos hyje ne forum se na acaron dhe neve te tjeret duke na bere qe te humbin llogjiken dhe te biem tek fjalori i tij ordiner.Une e di qe me ty Darius me Albon e te tjere ndajme pikepamje te kunderta per shume ceshtje por kjo nuk ka bere te perdorim fjalor banal.Perkundrazi kemi komunikuar si njerez te civilizuar apo jo?

  Me respekt Mersini
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga _Mersin_ : 18-04-2011 mė 06:07

 6. #6
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Mersin e keqja juaj eshte qe gjithmone doni te impononi mendimin dhe idete tuaja edhe aty ku jane rregulla te qarta e te vendosura njesoj per te gjithe. Asnje nenforum ne Forumin Shqiptar nuk eshte i kufizuar per antaret pervec atyre fetare dhe arsyeja ka qene dhe eshte gjithmone ajo qe duke patur parasysh sensitivitetin e shume besimtareve per fete qe i perkasin, te shmangen konfrontimet dhe zenkat. Por e ritheksoj, sic ke te drejte ti si Mersin te shprehesh devotshmerine tende fetare ne nenforumin mysliman meqe i perket asaj feje, ashtu ka te drejte dhe chino apo tjetri qe jane ateiste te shprehin mendimin e tyre. Forumi Shqiptar nuk eshte hapur qe te kufizoje menyren e te shprehurit te antareve te tij apo per ti detyruar te mendojne te gjithe njesoj. Mundesia per te shprehur fjalen e lire dhe mendimin personal i jepet te gjitheve. Mua personalisht fete nuk me terheqin dhe evitoj leximet (dhe sidomos pjesmarrjen) ne nenforumet myslimane, ortodokse, katolike, dhe rralle shkruaj tek Toleranca (meqe i perket te gjitheve) dhe tek agnosticizmi. Arsyeja pse e bej kete eshte pasi shume shkrime ne nenforumet qe permenda bien ndesh me bindjet e mija dhe botekuptimin tim dhe po te ndjek llogjiken tende duhet te me ofendojne. Por ne vend qe te ngre zerin e te them se besimi fetar apo me keq, ekstremizmi me turbullon e me bezdis pjesmarrjen, i evitoj dhe nuk marr pjese.

  nje ateist nuk mund te jene etik, i moralshem dhe i sjellshem sepse ska ndergjegje, ose dhe ate qe e ka ka fshire me ide te kota
  Ti ketu serisht bere nje gabim me menyren sesi etiketove gjithe ateistet me komentin tend. Ky quhet imponim dhe detyrim ndaj mendimit te lire. Dhe nese nuk te pelqen te diskutosh me njerez qe mendojne ndryshe nga ty atehere forumi shqiptar nuk eshte per ty.

  Nga ana tjeter e perseris me force qe etika dhe normat me elementare ne te komunikuar jane gjera (per mua personalisht si Darius) shume te rendesishme dhe pavaresisht nga pershtypjet personale qe mund te kete disa, 99% e atyre qe perjashtohen, perjashtohen pikerisht per kete arsye. Pra mungesa e etikes ne komunikim. Ajo qe me habit deri diku eshte fakti qe asnje nga besimtaret e feve te tjera nuk ankohet per shkrimet e ateisteve (sado te ashpra te jene ato) kur keto shkrime behen tek nenforumi i agnosticizmit. Vetem besimtaret e fese myslimane ankohen. Mersin, Forumi Shqiptar nuk eshte forum fetar dhe as propagandon nje fe. Ka nje seksion te tij per fete ku ju lihet vendi te gjithe besimtareve te mesojne e te shprehin mendimet e tyre. E njejta gje vlen dhe per ateistet. Po e mbyll pergjigjen time duke te cituar nje pergjigje te Albos dhene dikujt para disa muajsh (per nje problem te ngjashem)

  Citim Postuar mė parė nga Albo

  Rregulli eshte i thjeshte:

  - Ne forumet fetare te gjithe mund te lexojne, vetem anetaret qe i perkasin atij besimi mund te shkruajne ne te!

  Albo nuk shkruan e as nuk lexon ne forumet e tjera, vetem ne forumin e komunitetit te tij fetar. Sikur ta benit edhe ju kete gje, nuk do te ishte keq apo jo? Lexoni e diskutoni per besimin tuaj me ata qe ndajne te njejtin besim me ju, e lerini diskutimet per fene e besimet e te tjereve.

  Albo

 7. #7
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Tek kjo tema posti nr 6 eshte skandal http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=134697

  Nuk e di ku rritet kjo lloj specie si chino qe perdor kete gjuhe, por e shikoj qe serbizmi i paska lene pasoja gjenetike dhe morale tek "shqiptari" Chino.Kam dyshime per ecurine familjare te pasardhesve te tij, sepse nga nje imoral nuk mund te edukohet nje njeri normal.Nese Albo nuk merr masa ndaj ketij personi atehere do jemi te detyruar te mbajme qendrim serioz duke rene tek morali i tij i sharjeve edhe pse fetarisht kjo eshte e gabuar, por ja qe kemi te tille njerez qe o Zot jepi hakun qe i takon sa me shpejt.

  Darius nuk eshte nevoja me replike, ndaj meje duhet moderim vlla sepse forumi po qelbet nga persona si Chino.

 8. #8
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga _Mersin_ Lexo Postimin
  nje ateist nuk mund te jene etik, i moralshem dhe i sjellshem sepse ska ndergjegje, ose dhe ate qe e ka ka fshire me ide te kota.
  Ky eshte ofendim ndaj jobesimtareve.
  Normal qe ofendoj Allahun pastaj.
  E kunderta eshte e verteta, Allahu eshte ai qe meson amoral. Ai thote te besh seks me kusherira. Ku do me pisllek se kete?

  Feja gjithmone i ka mesuar njerzit te jene te mire, te moralshem, te bukur dhe jo banale.
  E kunderta eshte e verteta: Feja ka dotur tere njereziimin. Sidomos feja islame.

 9. #9
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
  Ajo qe me habit deri diku eshte fakti qe asnje nga besimtaret e feve te tjera nuk ankohet per shkrimet e ateisteve (sado te ashpra te jene ato) kur keto shkrime behen tek nenforumi i agnosticizmit. Vetem besimtaret e fese myslimane ankohen.
  Sepse feja islame nuk njeh koekzistence te barabarte. Kur asaj i sulmohet sado pak epersia, thote se u ofendova per te nxjerrur arsye per te shkaterruar boten per rreth. Me ofendoi Chino qe tha se nuk i ha bibilushi per Allahun. Paramendo cfare derra.

 10. #10
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga _Mersin_ Lexo Postimin
  Tek kjo tema posti nr 6 eshte skandal http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=134697

  Nuk e di ku rritet kjo lloj specie si chino qe perdor kete gjuhe, por e shikoj qe serbizmi i paska lene pasoja gjenetike dhe morale tek "shqiptari" Chino.Kam dyshime per ecurine familjare te pasardhesve te tij, sepse nga nje imoral nuk mund te edukohet nje njeri normal.Nese Albo nuk merr masa ndaj ketij personi atehere do jemi te detyruar te mbajme qendrim serioz duke rene tek morali i tij i sharjeve edhe pse fetarisht kjo eshte e gabuar, por ja qe kemi te tille njerez qe o Zot jepi hakun qe i takon sa me shpejt.

  Darius nuk eshte nevoja me replike, ndaj meje duhet moderim vlla sepse forumi po qelbet nga persona si Chino.
  Prape ofendime. Ju sikur keni deshire te lexoni shilimet qe ia bej Allahut. Ndryshe nuk e di, perse ofendoni kur e dini se Chino Allahut me te mirat ia ... : )

 11. #11
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Ti je rob i semure psikoligjikisht, ke nevoje per nje psikiater .Nje njeri normal i rritur ne nje familje te moralshme dhe te shendoshe nuk flet keshtu si ti.Sinqerisht me dhimbsesh per gjendjen qe ke por je ti ai qe te mund ta ndryshosh ne te kundert denimi i Zotit ska per te lene rehat gjithe jeten ty dhe pasardhesve te tu.Njeriut nese e shan edhe ta fal por pa shave Zotin mos prit prej TIJ falje.o Zot drejtoje dhe udhezoje se ai nuk e di cfare po flet.Nuk e kuptoj kur te tjeret nxjerrin lot nga dashuria per Zotin disa njerez jane kaq harbute.

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-04-2006
  Postime
  573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  "mersin" po kushe je ti qe ti "tregoshe" dikuna se Allahu i yte po e ndeshkojka dikund nes ai apo ajo , nuk pajtojn me Allahun tuaj!

  Ai, ti kishe si i "moralshem familjar" e po e fyen dhe shane dikunde tjegter, se po ta nguce allahun tuaj! e ti po e mbron allahun! keshtu bajn talibanat, veq bomba po te mungon, me fute nen pantolla dhe me eksplodue para kompjuterit! hahaha

  Qka bahet asgje, Allahu i yte te qone drejt e ne xhene, se jeten ja ke kushtuar atina[allahut] veq mose harro para se me ngreh fitilin thuaj Allahu ekberre, sa here qe mundesh, se eshte me sevap!

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Anėtarėsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kėndej
  Postime
  3,195
  Faleminderit
  1
  24 falenderime nė 22 postime
  Darius si mundesh mor burr te fshish shkrimet e mia, ndersa lejon te shkruhen sharje ne forum.

  "Allahu eshte figure kriminale e nje perralle, te cilit duhet shiluar mamin 5 here ne dite." (chino)

  Kjo esht sharje o moderator te FSH , cka behet nese cdonjeri i paknaqur nga debati kalon ne sharje, cka nese cdonjeri ne sinxhir kthen sharjet.
  Shqiperi eshte edhe Cameria

 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Po pse ju i jepni shkas me ju share? Nese dikush shan ai shan per vete dhe jo per ju. Eshte nenforumi musliman, shkruani aty, diskutoni aty! Une e kisha hek krejt kete tolerancen fetare, se aty vetem fyerje ka.

  Nese une shaj ne menyre banale besimin e dikujt, atehere me gjykon zoti ne te cilin ata besojne, e s'kane nevoje me me gjykuar besimtaret

  Mandej a nuk eshte edhe ky ofendim

  nje ateist nuk mund te jene etik, i moralshem dhe i sjellshem sepse ska ndergjegje
  nuk eshte bash keshtu! Edhe mos hyni te nenforumi i ateisteve, se aty mos pritni qe flitet mire per besimtare apo besime. Perderisa ekziston nenforumi i ateizmit, dmth ekziston e drejta per tu shprehur kunder besimeve apo religjioneve.

  Edhe une nuk jam per fyerje banale, ka menyra tjera per tu shprehur, mirepo shpeshhere fyerjet vine edhe prej besimtareve. keshtu ndodh kur banaliteti behet i pranueshem.

  P.S. Mos hyni ne polemika aty ku mund te fyheni dhe te ofendoheni. Bile nese nuk e kam gabim as besimi musliman nuk ju lejon te polemizoni me njerez qe fyejne besimin tuaj, sepse mund t'i nxisni edhe me shume, nese s'jam gabim.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rina_87 : 20-04-2011 mė 07:30

 15. #15
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Citim Postuar mė parė nga Renea Lexo Postimin
  Darius si mundesh mor burr te fshish shkrimet e mia, ndersa lejon te shkruhen sharje ne forum.

  "Allahu eshte figure kriminale e nje perralle, te cilit duhet shiluar mamin 5 here ne dite." (chino)

  Kjo esht sharje o moderator te FSH , cka behet nese cdonjeri i paknaqur nga debati kalon ne sharje, cka nese cdonjeri ne sinxhir kthen sharjet.
  Renea na plaset me keto ankesa si femijet. Une nuk moderoj ne nenforumet fetare. Nderhyj vetem kur ka ankese apo raportime shkrimesh dhe nuk ndodhet ndonje smod apo admin qe merret me ato nenforume. Pra mos mu drejto mua per cdo shkrim apo teme qe fshihet se nuk eshte vetem Darius smod. Edhe njehere, ju besimtaret skeni pune te futeni tek nenforumi i ateistave. Perndryshe do lexoni ato qe lexoni. Pse i komplikoni gjerat kot kur mund te evitohen?

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •