Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
  1. #1

    Pyetje për dy lojëra me letra.

    Përshëndetje !
    Kisha një pyetje,për emërtime që njihen më gjërë se në Shqipëri për dy lojëra me letra.E para është loja e famshme që në Shqipëri njihet me emrin Murlan.Si mund ta gjej në Internet këtë lojë ,me çfarë emri ,a ka ndonjë vënd për ta luajtur online dhe cilat janë rregullat (ato të saktat jo deformimet debilistike që i janë bërë sot).Tjetra,është loja 5 Katësh(ngjan paksa me Hearts që ka Windows në Folderin Games).Si mund ta gjej në Internet lojën 5 katësh ? Pra si njihen ndërkombtarisht këto lojra.Apo janë shpikje të Shqiptarit lol ?

    Faleminderit.
    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

  2. #2
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Si luhet murlani mo, se mbase te ndihmoj une.

    po deshe si luhet xing apo spathi, te jap ndonje tip si te fitosh. LOL
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  3. #3
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    Si luhet murlani mo, se mbase te ndihmoj une.

    po deshe si luhet xing apo spathi, te jap ndonje tip si te fitosh. LOL
    Jo po 500-ç :P.

    Murlani është një lojë që luhet me maksimumi 4 lojtarë,ndahen të gjitha letrat.Luhet dhe me xholat.3 është letra më e vogël ,dhe Xholi i kuq është letra më e madhe.Pra 4 thyen 3,5 thyen 4 e kështu me radhë.Sipas renditjes janë; 3-4-5-6-7-8-9-J-Q-K-Ace-2-Xholi i Zi,Xholi i Kuq.
    E kuptove tani për kë bëhet fjalë ? Apo do akoma shpjegime :P ?
    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

  4. #4
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga BlooD_VenoM Lexo Postimin
    Jo po 500-ç :P.

    Murlani është një lojë që luhet me maksimumi 4 lojtarë,ndahen të gjitha letrat.Luhet dhe me xholat.3 është letra më e vogël ,dhe Xholi i kuq është letra më e madhe.Pra 4 thyen 3,5 thyen 4 e kështu me radhë.Sipas renditjes janë; 3-4-5-6-7-8-9-J-Q-K-Ace-2-Xholi i Zi,Xholi i Kuq.
    E kuptove tani për kë bëhet fjalë ? Apo do akoma shpjegime :P ?
    Aha nuk e dikam kete. Mbaj mend kshu me shume lojtare luanim ate lojen"kujt i ngel derri ne dore".
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  5. #5
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    Aha nuk e dikam kete. Mbaj mend kshu me shume lojtare luanim ate lojen"kujt i ngel derri ne dore".
    Të ngeli derri ndonjëherë në dorë pinko ???
    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

  6. #6
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    E kam marre, po e kam pasuar prape shpejt. Asnjehere ne dore.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  7. #7
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    E kam marre, po e kam pasuar prape shpejt. Asnjehere ne dore.
    Të lumtë pushka .
    Boll me llafe tashi,po gërrmo më gjej emrin. :P
    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

  8. #8
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Nuk e di, vetem solitare di une online.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  9. #9
    EPIROT Maska e EDLIN
    Anëtarësuar
    16-07-2007
    Vendndodhja
    ku bëhen qinglat
    Postime
    1,527
    Po mbase eshte "Spades" ose "Hearts", shihi nje here mbase e kam qelluar..
    Ndryshuar për herë të fundit nga EDLIN : 12-04-2011 më 19:09

  10. #10
    Edlin,flm per pergjigjen.Hearts eshte shume e ngjashme me 5 kateshin,po nuk eshte ai.Te Hearts,derri Maç nuk eshte -16,vetem kupat jane shume -.Pra i afrohet,por nuk eshte ajo.Do ta provoj dhe Spades,dhe do te te them.Flm.
    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

  11. #11
    ►ⓣⓘ®ⓞɳ©◄™ Maska e [PaRTiZoNi]
    Anëtarësuar
    19-02-2009
    Vendndodhja
    ▬►ⓋⓛⓅ◄▬
    Postime
    2,531
    BlooD_VenoM, Murlan mund ta shkarkosh ktu: http://www.shkodraonline.com/download.php?view.11 , nuk luhet online ndoshta e ke pas këtë lojë më përpara se e ka shumë si lojë. Po aty ke dhe lojën Pesë katsh.
    Pogba, Pogba l'hano visto nella spiaggia che diceva VU CUMPRA


  12. #12
    Citim Postuar më parë nga [PaRTiZoNi] Lexo Postimin
    BlooD_VenoM, Murlan mund ta shkarkosh ktu: http://www.shkodraonline.com/download.php?view.11 , nuk luhet online ndoshta e ke pas këtë lojë më përpara se e ka shumë si lojë. Po aty ke dhe lojën Pesë katsh.
    Flm për përgjigjen.Unë desha emërtimin ndërkombëtar,megjithatë faleminderit.E kam pasur në pc lojën Murlan.Dmth desha të lexoja dhe rregullat e para.
    Shëndet.
    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e ilvis pellumbi
    Anëtarësuar
    12-09-2013
    Vendndodhja
    korce
    Postime
    2

    Për: Pyetje për dy lojëra me letra.

    kush me ndihmon me rregullat e lojes 5 katesh sepse dua ta mesoj... Faleminderit

  14. #14
    Updating.... Maska e Wordless
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Për: Pyetje për dy lojëra me letra.

    Citim Postuar më parë nga ilvis pellumbi Lexo Postimin
    kush me ndihmon me rregullat e lojes 5 katesh sepse dua ta mesoj... Faleminderit
    Kupat , çupat dhe kerri maç janë minuse që nuk duhen marë. " Asi " është letra më e madhe që mer si minuse ashtu dhe pluse. Duhet patur kujdes që letrat e mëdha të mos mbahen në dorë deri në fund të lojës pasi mund të ngeli dora dhe mund të marësh shumë minuse të cilat zakonisht ngelin në duart e lojtarëve deri në fundin e lojës. Sa më shumë pluse, aq më mirë. Dora e Shtatave pastaj është e thjeshtë.. duhen rënditur letrat pas Shtatës (e cila hap lojën) sipas ngjyrës. Nga njëra anë rënditën duke zbritur dmth 765432A dhe nga ana tjetër duke i ngjitur 78912JQKA ..( Asi mund të vëndoset në fund të rënditjes nga të dy krahët.
    Ky shtet është ky që është sepse qytetarët tanë janë këta që janë !

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •