Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1

  Flet nga ditari: At dit nuk dgjuam: Ju flet Kosova e lir

  N 12 vjetorin e tmerrit e lemeris (20 prill 1999)

  At dit nuk dgjuam: Ju flet ” Kosova e lir ”…  Dielli kaher kishte kaluar zenitin, por ende ishte larg t prekte majat e jeshiluara t Kosmait Plak n kt fillimpranver. Nga dritarja vshtroja lvizjet e rralla t bashkqytetarve t mi, edhe pse qyteti ishte i strmbushur me ikanak nga t gjitha ant e Drenics dhe t rretheve t tjera. Duhej t ishte qetsi, por kjo nuk po ndodhte… kt qetsi e prishte krokatja monotone e korit t sorrave, q me fluturimin e shfrenuar t tyre nxinin kaltrsin e qiellit. Nj plak, s cils vitet dhe vuajtjet ia kishin shtuar rrudhat n fytyr belbzoi dika:”S’m plqen ky fluturim i sorrave t zeza, moj loke. Kto ndjellin kob. Luft do t bhet”. Un i dgjoja me mosprfillje fjalt e saj, ndonse, s’e di nse u besoja a jo atyre fjalve. ’sht e vrteta ne n luft ishim. Herpashere dgjoheshin rafale armsh nga Gryka e Llapushnikut, nga Gjergjica, Arllati, Trsteniku e Palluzha, m pastaj gjmonin topat. Tani vshtronim se ku do t dale tym: n Baic po digjej dika, n Trstenik po del tym, po digjet lagjja e kukajve dhe e spahijajve. Tek kthen kokn nga e majta sheh nj shtpi tjetr duke u djegur n Korrotic. Qart duket flaka, se kjo sht afr qytetit…O zot, o zot, ’lemeri!

  Dhe tek bnim lvizje t qeta npr dhom, kt qetsi mortore e prishi nj grua:” Po vijn, po vijn paramilitart! Sapo ndaluan traktorin. Jan drejtuar kah soliteri yn!”.

  Ne harruam radion, n t ciln ishim br gati t dgjonim lajmet e ors gjashtmbdhjet. “Nesr ndoshta...”, dhe brof m’u rrnqeth trupi kur m erdhi mendimi se n lajmet e ors 16 mund t flitej pr ne...

  Tani u qartsua se ata ndodheshin vrtet n hyrjen ton. Ne nga kati i katrt dgjonim rrapllimat e dyerve. N ndrkoh u dgjua nj e shtn, edhe nj, edhe nj… S’dinim se ’po ngjiste n kto aste ankthi e lemerie.

  Mundoheshim pr t qetsuar fmijt.

  -Fshihni gjsendet me vler,-urdhroi kryeplaku. Gatitni t hollat q do t’i jepni! Mos kini frik, se kta para duan dhe sa t’i marrin ato ikin.
  Ashtu vepruam, ani se un e dija mir q kryeplaku mundohej t na jepte zemr, sepse n shum vende edhe i kishin marr parat edhe kish br krime.

  Tani paramilitart u ngjiten n katin e tret.

  - Hapeni dern q kur t vijn ata t mos qlloj dera e kyur,-urdhroi dikush.

  Tani qart dgjoheshin trokitjet e izmeve t tyre. Kjo qartsonte se ata ndodheshin pikrisht n korridorin e katit ton. Prnjhersh u dgjua nj e rn e fort izmeje n dern e baness son. Dera u hap me trsllm. N der u dukn dy paramilitar q mbanin n duar armt gati pr t shtn. Ne qndronim ulur dhe mendonim pr skena t filmave kriminalistik.

  - ( Ima li ovde UK-a?) A ka ktu UK-a, - pyetn po thuajse njzrit.
  - A keni arm?-pyeti njri me ten lkure t zez n t verdh.

  Cigan duhet t jet, mendova me vete, tek shikoja at surratsz. Por, kto mendime m’i ndrpreu nj krism. do gj u qartsua. Ishte krism pushke. N tavanin e sallonit ku po rrinim, afr abazhurit, mbeti gjurma e plumbit, ndrsa siprfaqen e tavolins e mbuloi zalli i suvas.

  - Para, marka ( monedha gjermane ), ar e gjsende me vler ’t keni m’i dorzoni,-tha zioshi. ”Edhe kt” iu drejtua vllait tim, duke i prekur me tytn e automatikut orn q kishte harruar. ”Edhe at”,- m’u drejtua mua duke br me tytn e pushks drejt rrethit t art t fejess q e mbaja n gisht ktu e njzet vjet. Mua m kapn mornicat n fillim, se mu kujtua q sa her kam dashur ta hiqja rrethin e kam hequr me shum mundim, duke prdorur sapun, por pr fat e hoqa shum leht, me siguri meq kisha rn nga pesha.

  N banesn tjetr, pran nesh u dgjua nj krim. Paramilitart shikuan njri-tjetrin. Nodshta mendonin edhe ata t bnin at m t keqen, meq n dhom ishim shtat veta q i “hante” plumbi, ani se ata nuk mshironin as fmijt, por kt s’e bn. Paramilitart pasi kontrolluan npr do dhom urdhruan:

  - Mos lvizni vendit, as dern mos e hapni!

  Ne t nemitur qndronim n vend.

  - E kryen me ne,-tham, por, vall, do t jet br n katin e pest?!

  Nj krism theu qetsin. M pas u dgjuan edhe dy t tjera…

  Epilogu i ksaj ekspedite mortore qe: dy t vrar(Brahim Shala dhe Hysen Morina).

  Pas pak minutash, nga dritarja u dukn nj grup i vogl njerzish me dy karroca dore q bartnin dy t vrar, sigurisht me trup ende t ngroht. Sipas urdhrit t paramilitarve brenda njzet minutash duhej t bhej varrimi i t vrarve. Dhe, vrtet ky varrim u b me nj kortezh fare t pakt e pa ceremoni mortore.

  Kshtu at dit nuk dgjuam: Ju flet ”Kosova e lir”, Ju flet ”Kosova e lir”, Ju flet ”Koso…” . Eh!…
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 2. #2
  Kosov e Shqiperi nje Maska e aska_peja
  Antarsuar
  30-01-2006
  Vendndodhja
  gjermani
  Postime
  362
  vertet terqethse per ata qe e njohin kete ndjenje, e kam provu edhe vet, veq 16 vjeqar kam veq

 3. #3

  2. Flet ditari ... ( i mesviteve 90-ta; i gjetur rastsisht ) - mllef!

  ASNJ QINDARK SDO TA KENI PREJ MEJE


  Xha Syloja at dit po ngarkonte qerren me dridh pr t bluar n mullirin elektrik t fshatit. Deri sa po kthehej pr t marr edhe thesin e fundit, n dyer t oborrit u dgjua nj e trokitur. Xha Syla la thesin dhe u drejtua kah dera, nga e cila trokitja sa vinte e shtohej. Hala pa e arritur dern, q nga andej u dgjua nj z:

  - Si me naze po na e hap dern, o mixha Syl. St kemi ardhur me zor,jo!
  - Mir se ju ka pru zoti, zotni. Dera jeme gjithmon pr miq e dashamir a kan e hapne. Mir ardhshi!

  Xha Syla tash pa se para tij qndronin tre veta me anta n duar e te veshur shik.”Shkollovan tek jan,- mendoi me vete. Pa dale t shoh se ku do ti dal tymi ksaj pune e e mir i ka sjell”?!

  - Urdhnoni e him n’od.
  - Jo, nuk kemi koh. Kemi dal t mbledhim para pr qeverin.

  Pa mbaruar fjaln i pari, tia dalldisi i dyti:

  - Ai q nuk i paguan parat pr qeverin sht tradhtar, antikombtar e armik i popullit!
  - Bre, bre,- ia bri xha Syloja, po un sfola gja, bre burr. Pr atdheun e pr qeverin e tij jam n gjendje ta ndaj edhe kafshatn e gojs, e le ma q kam edhe ka me shit. Nuk jam djalo tamahqar, jo. E sa pr tradhtar e pr armik t popullit, qysh po thue ti, i hapim letrat kur t duash e dalim n peshoj un dhe ti. Atdhetaria sblihet me pare, mixho. Atdhedashuria e patriotizmi smaten as me gram e as me metr! Njerzit patriot e tregojn veten me pun e me vepra t mira.

  E pagoi xha Syloja qeverin dhe n shpirt ndjeu nj lehtsim se kreu nj obligim t shenjt ndaj atdheut dhe qeveris, se me kto para t tij e t shum bashkatdhetarve t tjer do t mbijetonin shum familje t tjera skamnore dhe mendja menjher i shkoi te msuesit altruist.

  Skaluan shum dit, tek po mbrehte qet pr t lruar arn, se ishte koha e mbjelljes s misrit, kur ia atisn prap n dern e tij:

  - O, mixha Syl, do ta paguash qeverin, ore, se sbn. Ai q se paguan qeverin sht tradhtar, antikombtar e armik i popullit.

  Xha Syloja gati e humbi toruan, por nuk e dha veten.

  - Pra dy – tre muajsh e kam paguar, bre...
  - Ke dshmi?
  - Kam, po si...,- dhe tregoi dftesn
  - A, a, a,... Ata jan t tjer, ne jemi t ksaj...

  Xha Syloja, pa nj, pa dy pagoi edhe nj her qeverin pr nj vit. Mbolli misrin dhe po angazhohej pr t kryer edhe pun t tjera t shtpis. Herpashere n shtpi i erdhn edhe taksidari, elektricisti, brllokxhiu, ai i Kshillit pr Financim, nj komision solidar i nj partie politike e kshtu me radh. U b misri pr tu prashitur dhe teksa po bhej gati pr t shkuar n ar, dikush trokiti n dyer t oborrit:

  -O, axha Syl, paguaje ore qeverin se sbn! Ai q spaguan qeverin sht tradhtar, antikombtar e armik i popullit!
  - Po un kam paguar, bre, edhe at dy her,- dhe tregoi dftesat.
  - Aaaa, kjo sht e tjers qeveri, kjo tjera e asaj, ndrsa ne jemi t ksaj...

  Kt her xha Syloja u xhindos fare. I shkoi ndrmend ta kapte nj stupc e ti zdapte, por kt nuk e bri.

  - Hupni, he...( gati gaboi xha Syloja, por e prmbajti veten). Po ju mhall e qeveri do t bni, po, ju mhall e kshilla do t bni, po, ju parti e komisione solidare do t krijoni vetm e vetm pr t prfituar vet, n emr t popullit, he zoti...( ktu xha Syloja gati tha “ju marroft”, por se nxori nga goja). Hupni, se pasha at q ma ka dhan mishin e shpirtin pa e formue nji qeveri t mirfillt asnj qindark sdo ta keni prej meje.
  Ndryshuar pr her t fundit nga projekti21_dk : 15-02-2012 m 18:55
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 4. #4

  Pr: Flet nga ditari: At dit nuk dgjuam: Ju flet Kosova e lir

  Citim Postuar m par nga projekti21_dk Lexo Postimin
  N 12 vjetorin e tmerrit e lemeris (20 prill 1999)

  At dit nuk dgjuam: Ju flet ” Kosova e lir ”…  Dielli kaher kishte kaluar zenitin, por ende ishte larg t prekte majat e jeshiluara t Kosmait Plak n kt fillimpranver. Nga dritarja vshtroja lvizjet e rralla t bashkqytetarve t mi, edhe pse qyteti ishte i strmbushur me ikanak nga t gjitha ant e Drenics dhe t rretheve t tjera. Duhej t ishte qetsi, por kjo nuk po ndodhte… kt qetsi e prishte krokatja monotone e korit t sorrave, q me fluturimin e shfrenuar t tyre nxinin kaltrsin e qiellit. Nj plak, s cils vitet dhe vuajtjet ia kishin shtuar rrudhat n fytyr belbzoi dika:”S’m plqen ky fluturim i sorrave t zeza, moj loke. Kto ndjellin kob. Luft do t bhet”. Un i dgjoja me mosprfillje fjalt e saj, ndonse, s’e di nse u besoja a jo atyre fjalve. ’sht e vrteta ne n luft ishim. Herpashere dgjoheshin rafale armsh nga Gryka e Llapushnikut, nga Gjergjica, Arllati, Trsteniku e Palluzha, m pastaj gjmonin topat. Tani vshtronim se ku do t dale tym: n Baic po digjej dika, n Trstenik po del tym, po digjet lagjja e kukajve dhe e spahijajve. Tek kthen kokn nga e majta sheh nj shtpi tjetr duke u djegur n Korrotic. Qart duket flaka, se kjo sht afr qytetit…O zot, o zot, ’lemeri!

  Dhe tek bnim lvizje t qeta npr dhom, kt qetsi mortore e prishi nj grua:” Po vijn, po vijn paramilitart! Sapo ndaluan traktorin. Jan drejtuar kah soliteri yn!”.

  Ne harruam radion, n t ciln ishim br gati t dgjonim lajmet e ors gjashtmbdhjet. “Nesr ndoshta...”, dhe brof m’u rrnqeth trupi kur m erdhi mendimi se n lajmet e ors 16 mund t flitej pr ne...

  Tani u qartsua se ata ndodheshin vrtet n hyrjen ton. Ne nga kati i katrt dgjonim rrapllimat e dyerve. N ndrkoh u dgjua nj e shtn, edhe nj, edhe nj… S’dinim se ’po ngjiste n kto aste ankthi e lemerie.

  Mundoheshim pr t qetsuar fmijt.

  -Fshihni gjsendet me vler,-urdhroi kryeplaku. Gatitni t hollat q do t’i jepni! Mos kini frik, se kta para duan dhe sa t’i marrin ato ikin.
  Ashtu vepruam, ani se un e dija mir q kryeplaku mundohej t na jepte zemr, sepse n shum vende edhe i kishin marr parat edhe kish br krime.

  Tani paramilitart u ngjiten n katin e tret.

  - Hapeni dern q kur t vijn ata t mos qlloj dera e kyur,-urdhroi dikush.

  Tani qart dgjoheshin trokitjet e izmeve t tyre. Kjo qartsonte se ata ndodheshin pikrisht n korridorin e katit ton. Prnjhersh u dgjua nj e rn e fort izmeje n dern e baness son. Dera u hap me trsllm. N der u dukn dy paramilitar q mbanin n duar armt gati pr t shtn. Ne qndronim ulur dhe mendonim pr skena t filmave kriminalistik.

  - ( Ima li ovde UK-a?) A ka ktu UK-a, - pyetn po thuajse njzrit.
  - A keni arm?-pyeti njri me ten lkure t zez n t verdh.

  Cigan duhet t jet, mendova me vete, tek shikoja at surratsz. Por, kto mendime m’i ndrpreu nj krism. do gj u qartsua. Ishte krism pushke. N tavanin e sallonit ku po rrinim, afr abazhurit, mbeti gjurma e plumbit, ndrsa siprfaqen e tavolins e mbuloi zalli i suvas.

  - Para, marka ( monedha gjermane ), ar e gjsende me vler ’t keni m’i dorzoni,-tha zioshi. ”Edhe kt” iu drejtua vllait tim, duke i prekur me tytn e automatikut orn q kishte harruar. ”Edhe at”,- m’u drejtua mua duke br me tytn e pushks drejt rrethit t art t fejess q e mbaja n gisht ktu e njzet vjet. Mua m kapn mornicat n fillim, se mu kujtua q sa her kam dashur ta hiqja rrethin e kam hequr me shum mundim, duke prdorur sapun, por pr fat e hoqa shum leht, me siguri meq kisha rn nga pesha.

  N banesn tjetr, pran nesh u dgjua nj krim. Paramilitart shikuan njri-tjetrin. Nodshta mendonin edhe ata t bnin at m t keqen, meq n dhom ishim shtat veta q i “hante” plumbi, ani se ata nuk mshironin as fmijt, por kt s’e bn. Paramilitart pasi kontrolluan npr do dhom urdhruan:

  - Mos lvizni vendit, as dern mos e hapni!

  Ne t nemitur qndronim n vend.

  - E kryen me ne,-tham, por, vall, do t jet br n katin e pest?!

  Nj krism theu qetsin. M pas u dgjuan edhe dy t tjera…

  Epilogu i ksaj ekspedite mortore qe: dy t vrar(Brahim Shala dhe Hysen Morina).

  Pas pak minutash, nga dritarja u dukn nj grup i vogl njerzish me dy karroca dore q bartnin dy t vrar, sigurisht me trup ende t ngroht. Sipas urdhrit t paramilitarve brenda njzet minutash duhej t bhej varrimi i t vrarve. Dhe, vrtet ky varrim u b me nj kortezh fare t pakt e pa ceremoni mortore.

  Kshtu at dit nuk dgjuam: Ju flet ”Kosova e lir”, Ju flet ”Kosova e lir”, Ju flet ”Koso…” . Eh!…

  Eh si ikin vitet, ndrkaq ngjarja m kujtohet si sot.
  U bn 20 vite nga ajo dit tmerri e lemerie!
  __________________
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 5. #5

  Pr: Flet nga ditari: At dit nuk dgjuam: Ju flet Kosova e lir

  Citim Postuar m par nga projekti21_dk Lexo Postimin
  N 12 vjetorin e tmerrit e lemeris (20 prill 1999)

  At dit nuk dgjuam: Ju flet Kosova e lir  Dielli kaher kishte kaluar zenitin, por ende ishte larg t prekte majat e jeshiluara t Kosmait Plak n kt fillimpranver. Nga dritarja vshtroja lvizjet e rralla t bashkqytetarve t mi, edhe pse qyteti ishte i strmbushur me ikanak nga t gjitha ant e Drenics dhe t rretheve t tjera. Duhej t ishte qetsi, por kjo nuk po ndodhte kt qetsi e prishte krokatja monotone e korit t sorrave, q me fluturimin e shfrenuar t tyre nxinin kaltrsin e qiellit. Nj plak, s cils vitet dhe vuajtjet ia kishin shtuar rrudhat n fytyr belbzoi dika:Sm plqen ky fluturim i sorrave t zeza, moj loke. Kto ndjellin kob. Luft do t bhet. Un i dgjoja me mosprfillje fjalt e saj, ndonse, se di nse u besoja a jo atyre fjalve. ǒsht e vrteta ne n luft ishim. Herpashere dgjoheshin rafale armsh nga Gryka e Llapushnikut, nga Gjergjica, Arllati, Trsteniku e Palluzha, m pastaj gjmonin topat. Tani vshtronim se ku do t dale tym: n Baic po digjej dika, n Trstenik po del tym, po digjet lagjja e kukajve dhe e spahijajve. Tek kthen kokn nga e majta sheh nj shtpi tjetr duke u djegur n Korrotic. Qart duket flaka, se kjo sht afr qytetitO zot, o zot, lemeri!

  Dhe tek bnim lvizje t qeta npr dhom, kt qetsi mortore e prishi nj grua: Po vijn, po vijn paramilitart! Sapo ndaluan traktorin. Jan drejtuar kah soliteri yn!.

  Ne harruam radion, n t ciln ishim br gati t dgjonim lajmet e ors gjashtmbdhjet. Nesr ndoshta..., dhe brof mu rrnqeth trupi kur m erdhi mendimi se n lajmet e ors 16 mund t flitej pr ne...

  Tani u qartsua se ata ndodheshin vrtet n hyrjen ton. Ne nga kati i katrt dgjonim rrapllimat e dyerve. N ndrkoh u dgjua nj e shtn, edhe nj, edhe nj Sdinim se po ngjiste n kto aste ankthi e lemerie.

  Mundoheshim pr t qetsuar fmijt.

  -Fshihni gjsendet me vler,-urdhroi kryeplaku. Gatitni t hollat q do ti jepni! Mos kini frik, se kta para duan dhe sa ti marrin ato ikin.
  Ashtu vepruam, ani se un e dija mir q kryeplaku mundohej t na jepte zemr, sepse n shum vende edhe i kishin marr parat edhe kish br krime.

  Tani paramilitart u ngjiten n katin e tret.

  - Hapeni dern q kur t vijn ata t mos qlloj dera e kyur,-urdhroi dikush.

  Tani qart dgjoheshin trokitjet e izmeve t tyre. Kjo qartsonte se ata ndodheshin pikrisht n korridorin e katit ton. Prnjhersh u dgjua nj e rn e fort izmeje n dern e baness son. Dera u hap me trsllm. N der u dukn dy paramilitar q mbanin n duar armt gati pr t shtn. Ne qndronim ulur dhe mendonim pr skena t filmave kriminalistik.

  - ( Ima li ovde UK-a?) A ka ktu UK-a, - pyetn po thuajse njzrit.
  - A keni arm?-pyeti njri me ten lkure t zez n t verdh.

  Cigan duhet t jet, mendova me vete, tek shikoja at surratsz. Por, kto mendime mi ndrpreu nj krism. do gj u qartsua. Ishte krism pushke. N tavanin e sallonit ku po rrinim, afr abazhurit, mbeti gjurma e plumbit, ndrsa siprfaqen e tavolins e mbuloi zalli i suvas.

  - Para, marka ( monedha gjermane ), ar e gjsende me vler t keni mi dorzoni,-tha zioshi. Edhe kt iu drejtua vllait tim, duke i prekur me tytn e automatikut orn q kishte harruar. Edhe at,- mu drejtua mua duke br me tytn e pushks drejt rrethit t art t fejess q e mbaja n gisht ktu e njzet vjet. Mua m kapn mornicat n fillim, se mu kujtua q sa her kam dashur ta hiqja rrethin e kam hequr me shum mundim, duke prdorur sapun, por pr fat e hoqa shum leht, me siguri meq kisha rn nga pesha.

  N banesn tjetr, pran nesh u dgjua nj krim. Paramilitart shikuan njri-tjetrin. Nodshta mendonin edhe ata t bnin at m t keqen, meq n dhom ishim shtat veta q i hante plumbi, ani se ata nuk mshironin as fmijt, por kt se bn. Paramilitart pasi kontrolluan npr do dhom urdhruan:

  - Mos lvizni vendit, as dern mos e hapni!

  Ne t nemitur qndronim n vend.

  - E kryen me ne,-tham, por, vall, do t jet br n katin e pest?!

  Nj krism theu qetsin. M pas u dgjuan edhe dy t tjera

  Epilogu i ksaj ekspedite mortore qe: dy t vrar(Brahim Shala dhe Hysen Morina).

  Pas pak minutash, nga dritarja u dukn nj grup i vogl njerzish me dy karroca dore q bartnin dy t vrar, sigurisht me trup ende t ngroht. Sipas urdhrit t paramilitarve brenda njzet minutash duhej t bhej varrimi i t vrarve. Dhe, vrtet ky varrim u b me nj kortezh fare t pakt e pa ceremoni mortore.

  Kshtu at dit nuk dgjuam: Ju flet Kosova e lir, Ju flet Kosova e lir, Ju flet Koso . Eh!
  Qenka br dokumentar duke u bazuar n kt tregim...

  https://www.youtube.com/watch?v=xDYJt4iBWkQ
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •