Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 33 prej 33
  1. #21
    God Bless You Maska e _Mersin_
    Anëtarësuar
    21-05-2008
    Vendndodhja
    ne nota humori
    Postime
    2,593
    Ne nje njoftim per shtyp te Kryegjyshates u tha se Babe Reshat Bardhin do ta varrosin tek Babe Tomorri ne mal.Ne varrin e tij do bejme nje teqe te madhe ku besimtaret bektashinj do i falen dhe do puthin varrin.Teqa nuk do hapet per 40 dite sa te kene mbaruar pune krimbat me trupin e Babe Reshatit dhe shpirti ti kete shkuar per paqe .Ngushullimet e mia te sinqerta
    "Shoku Mjekesise"

  2. #22
    Citim Postuar më parë nga _Mersin_ Lexo Postimin
    Ne nje njoftim per shtyp te Kryegjyshates u tha se Babe Reshat Bardhin do ta varrosin tek Babe Tomorri ne mal.Ne varrin e tij do bejme nje teqe te madhe ku besimtaret bektashinj do i falen dhe do puthin varrin.Teqa nuk do hapet per 40 dite sa te kene mbaruar pune krimbat me trupin e Babe Reshatit dhe shpirti ti kete shkuar per paqe .Ngushullimet e mia te sinqerta
    Ku e lexove ti kete? Se une e di qe do varrosej (eshte varrosur) ne tyrbet e Kryegjyshates ne Tirane....

    La vita non si spiega, si VIVE!

  3. #23
    God Bless You Maska e _Mersin_
    Anëtarësuar
    21-05-2008
    Vendndodhja
    ne nota humori
    Postime
    2,593
    Nuk ka ndryshim tyrbja me teqen mjafton ta varrosin diku, dhe mos ia shenjteronj varrin se nuk kemi aq toke ne shqiperi qe per cdo te vdekur te ngrejme nga ndonje teqe.
    "Shoku Mjekesise"

  4. #24
    Citim Postuar më parë nga _Mersin_ Lexo Postimin
    Nuk ka ndryshim tyrbja me teqen mjafton ta varrosin diku, dhe mos ia shenjteronj varrin se nuk kemi aq toke ne shqiperi qe per cdo te vdekur te ngrejme nga ndonje teqe.
    Jo more, po te dhimbset toka e shqiperise ty?? E di ti se shume varre ke ne shqiperi ne te cilet jane varrosur te renit gjate luftrave boterore, e kam fjalen per te huajt, e jo per shqiptaret???
    Fatkeqsisht, para nje viti e mesova edhe une nje gje tille... ne nje varreze ne TR kishte plot varre te disa murgeshave qe kishin vdekur ne shqiperi ne kohrat e luftes.... ja pse nuk kemi sh toke ne shqiperi ne!!

    Pervec kesaj, tani e kuptova qe komenti yt i pare paska qene ironik (e mora si nje koment serioz por qenkam gabuar). Nuk behet fjale per cdo te vdekur ne shqiperi, por behet fjale per KRYEGJYSHIN BOTEROR BEKTASHJAN, per te cilin edhe ndertimi i nje teqeje do ishte pak, kshuqe kujdes kur flet ne kete menyre per nje njeri me vlera sic ishte ai.

    Per me teper, perderisa siperfaqja e tokes qenka me kaq rendesi per ty, shko qysh tani e blij nje cope toke per hoxhen e xhamise tende.

    La vita non si spiega, si VIVE!

  5. #25
    God Bless You Maska e _Mersin_
    Anëtarësuar
    21-05-2008
    Vendndodhja
    ne nota humori
    Postime
    2,593
    Une gjykojduke e krahasuar me gjyshin tim qe i dha ketij kombi me shume se cdo kryegjysh bektashi, qe jo vetem qe varri nuk ju be teqe por sot nuk i gjenden as eshtrat.Gjenerale te ushtrise se vdekur do kete dhe ka shume porse njerez qe sakrifikuan jeten e tyre per ideale te larta nuk i gjen dot edhe ne varret me superstruktura boshe.
    "Shoku Mjekesise"

  6. #26
    Citim Postuar më parë nga _Mersin_ Lexo Postimin
    Une gjykojduke e krahasuar me gjyshin tim qe i dha ketij kombi me shume se cdo kryegjysh bektashi, qe jo vetem qe varri nuk ju be teqe por sot nuk i gjenden as eshtrat.Gjenerale te ushtrise se vdekur do kete dhe ka shume porse njerez qe sakrifikuan jeten e tyre per ideale te larta nuk i gjen dot edhe ne varret me superstruktura boshe.
    Eh medet!!! E kete "inatin" tend personal e gjete t'a nxjerresh ketu ne forum, e mbi te gjitha ne nje teme me karakter fetar???
    Gjyshi jot mund te kete qene edhe mbreti i shqiperise, por fakti qe atij nuk i gjinden eshtrat nuk do te thote qe te tjeret qe vdesin nxene token e shqiperise. Mos beni krahasime pa pike kuptimi, thjesht per te shkruar dicka e per te mbushur faqet e forumit...

    La vita non si spiega, si VIVE!

  7. #27
    God Bless You Maska e _Mersin_
    Anëtarësuar
    21-05-2008
    Vendndodhja
    ne nota humori
    Postime
    2,593
    Hafiz Ali Korca ishte hoxha i nderuar i ftuar ne kongresin e bektashinjve.Kur hyri ne kongres i mori shapkat/sandalet me vete.Drvishet e pane dhe i thane pse i more sandlet me vete.Hoxha i zgjuar i tha.Keshtu ka vepruar njehere profeti Muhamed a.s sepse ia vodhen sandalet disa bektashinj.Dervishet iu pergjigjen: Po ku ka psur atehere bektashinj.Hafiz Ali Korca ky atdhetar i flaket qe per te shkruan historia ju tha;Po kur ska pasur atehere bektashnij nga dolet ju xhanem? (Dmth jeni sekt i devijuar dhe i humbur)
    "Shoku Mjekesise"

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e Vidasusi
    Anëtarësuar
    11-11-2010
    Vendndodhja
    Atje diku...
    Postime
    273
    Ngushllime për komunitetin bektashian! I qoftë i lehët dheu!


    P.S. A e di dikush të më tregojë se në cilën mënyrë bëhet përzgjedhja e udhëheqësit të ri?

  9. #29
    Citim Postuar më parë nga _Mersin_ Lexo Postimin
    Hafiz Ali Korca ishte hoxha i nderuar i ftuar ne kongresin e bektashinjve.Kur hyri ne kongres i mori shapkat/sandalet me vete.Drvishet e pane dhe i thane pse i more sandlet me vete.Hoxha i zgjuar i tha.Keshtu ka vepruar njehere profeti Muhamed a.s sepse ia vodhen sandalet disa bektashinj.Dervishet iu pergjigjen: Po ku ka psur atehere bektashinj.Hafiz Ali Korca ky atdhetar i flaket qe per te shkruan historia ju tha;Po kur ska pasur atehere bektashnij nga dolet ju xhanem? (Dmth jeni sekt i devijuar dhe i humbur)
    Te duket vetja gje inteligjent ty qe e dredhon muhabetin ne kete menyre??? Ne je i zoti, tregoje zgjuarsine tende duke iu referuar komentit tim e jo duke sjell ne cdo koment budalliqe.... njehere e lidhe me gjyshin tend, tani na dole te ky hoxha.
    E pse duhet ti besojme hoxhes?? se mos del ndonje hoxhe dhe flet mire per bekashinjt?? nuk eshte pare... Nejse, se nuk kam ndermend te lodh trute e mi me ty, kane ekzistuar apo jo bektashinjt me pare nuk me intereson, tani ekzistojne!!

    Citim Postuar më parë nga Vidasusi Lexo Postimin
    Ngushllime për komunitetin bektashian! I qoftë i lehët dheu!


    P.S. A e di dikush të më tregojë se në cilën mënyrë bëhet përzgjedhja e udhëheqësit të ri?

    Po te sjell nje artikull te gazetes Shekulli ne te cilen shpjegohet se si funksionon:

    Zoti Aliko! Baba Reshati ka qenë sëmurë rëndë prej 6 muajsh dhe gjatë kësaj kohe dhe mund të jenë përmendur deri diku kandidatura të mundshme për ta zëvendësuar. Mund të na thoni se cilët?

    Për atë që do të zëvendësojë Baba Reshatin është herët të flitet.
    Ne kemi një statut të saktë për këtë, që do të zbatohet pikë për pikë. Do të mblidhet kongresi i jashtëzakonshëm, këshilli i përgjithshëm bektashian me 32 vetë (nga dy baballarë apo dervishë për teqe). Mund të ketë 3-4 emra, por nuk më lejohet t'i them e plus kësaj kongresi mund të vendosë të kundërtën.

    Pikërisht këtë vit mbushen dhe pesë vjetët e ciklit nga hera e fundit e mbajtjes së kongresit. Por them se do të presim të mbarojë edhe odeoni i ri që ta zhvillojmë aty kongresin. Këtë odeon e nismoi Baba Reshati, por më dhemb që nuk e gëzoi dot. Edhe i sëmurë e kishte merak dhe shkonte e shikonte.

    Kur përfundon odeoni?
    Besojmë se për nja gjashtë muaj.

    Gjatë kësaj kohe kush do ta drejtojë Kryegjyshatën?
    Është përsëri herët të flasim, por besoj do të kemi një drejtues të komanduar të përkohshëm.

    A la vetë Baba Reshati ndonjë emër të mundshëm në vend të tij përpara se të vdiste?
    Në statutin tonë nuk ka askush të drejtë të lërë testament. Dhe në fakt Baba Reshatin e pyetën përpara se të vdiste se kë kishte lënë? Ai në fillim iu përgjigj: 'Nuk do të vdes'. Ishte pikërisht një javë përpara se të vdiste. Dhe mua m'u mbushën sytë me lot, kur e dëgjova. Më pas kur ia përsëritën pyetjen tha: "Nuk mund ta di unë. E di vetëm Zoti lart.". Dhe në fakt ai kohët e fundit nuk është se mbajti afër pas vetes ndonjë shumë të preferuar. Edhe pse kishte dy baballarë disponibël dhe dy këshilltarë pas vetes.

    Çfarë është kusht për t'u bërë kryegjysh botëror i bektashizmit?
    Duhet të kesh shenjtëri. Nuk mund të them se cili nga këta që pretendojnë për këtë post ka shenjtëri. Nuk është se kanë jetuar në Tiranë që t'i njohim fare mirë. Dihet që teqet janë të shpërndara në gjithë Shqipërinë. Ndaj duhen provuar dhe koha do ta tregojë.

    Çfarë lloj shenjtërish?
    Po ka raste kur ndonjë grua që s'lindte fëmijë dhe thuhet se lutjet e kanë ndihmuar, ndonjë i sëmurë që shërohet prej tij etj.



    Dhe kryegjyshi duhet edhe i pamartuar.
    Po. Tërësisht 'virgjëret', siç e quajmë ne. Dhe për t'u bërë Baba ose Dervish, nëse ke pasur familje duhet ta lësh totalisht gruan dhe fëmijët. Ndërsa kryegjyshi duhet të ketë qenë fare i pamartuar.

    Ka kusht për arsimimin?
    Arsimimi nuk është kusht. Shenjtëria nuk varet fare nga shkolla. Shkolla e vërtetë e klerikëve tanë është teqeja me librat. Dhe në përgjithësi ne me arsim fillor i kemi klerikët. Nuk kemi as shkolla bektashiane, por studentët tanë tani shkojnë ose në Medrese, ose në shkolla të caktuara në Iran, Turqi etj.

    La vita non si spiega, si VIVE!

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Vidasusi
    Anëtarësuar
    11-11-2010
    Vendndodhja
    Atje diku...
    Postime
    273
    Citim Postuar më parë nga kleadoni Lexo Postimin
    Dhe kryegjyshi duhet edhe i pamartuar.
    Po. Tërësisht 'virgjëret', siç e quajmë ne. Dhe për t'u bërë Baba ose Dervish, nëse ke pasur familje duhet ta lësh totalisht gruan dhe fëmijët. Ndërsa kryegjyshi duhet të ketë qenë fare i pamartuar.
    .
    Të faliminderit për tekstin që sollët.
    Pjesën që ju citoj nuk e kam ditur. Më patën thën se nuk është kusht dhe bile kam dëgjuar se udhëheqësi i një teqëje, Baba, në fakt jeton me familjen e tijë në pjesë të veçantë të teqes.
    Sa gabim që më kanë informuar.

    Sidoqoftë, mjaftë interesant.

  11. #31
    Citim Postuar më parë nga Vidasusi Lexo Postimin
    Të faliminderit për tekstin që sollët.
    Pjesën që ju citoj nuk e kam ditur. Më patën thën se nuk është kusht dhe bile kam dëgjuar se udhëheqësi i një teqëje, Baba, në fakt jeton me familjen e tijë në pjesë të veçantë të teqes.
    Sa gabim që më kanë informuar.

    Sidoqoftë, mjaftë interesant.

    Faktikisht, nuk duhet te jete i martuar Kryegjyshi, e baballaret, nderkohe qe dervishet mund te martohen dhe normalisht te krijojne familje.
    Ndoshta ai qe ke degjuar ti, eshte thjesht dervish (udheheqes i nje teqeje) e jo baba...

    Jetesa afer teqes nuk lejohet, madje edhe neper konak ( qe eshte nje dhome e madhe ku mund te mblidhen besimtaret e te hane dreke), as aty nuk lejohet qe te flej njeri naten. Kshuqe ai "babai" qe permendet ju ndosha jeton diku afer teqes, por jo ne "nje pjese te vecante te teqes".

    La vita non si spiega, si VIVE!

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e Vidasusi
    Anëtarësuar
    11-11-2010
    Vendndodhja
    Atje diku...
    Postime
    273
    Citim Postuar më parë nga kleadoni Lexo Postimin
    Faktikisht, nuk duhet te jete i martuar Kryegjyshi, e baballaret, nderkohe qe dervishet mund te martohen dhe normalisht te krijojne familje.
    Ndoshta ai qe ke degjuar ti, eshte thjesht dervish (udheheqes i nje teqeje) e jo baba...

    Jetesa afer teqes nuk lejohet, madje edhe neper konak ( qe eshte nje dhome e madhe ku mund te mblidhen besimtaret e te hane dreke), as aty nuk lejohet qe te flej njeri naten. Kshuqe ai "babai" qe permendet ju ndosha jeton diku afer teqes, por jo ne "nje pjese te vecante te teqes".
    I paskam dëgjuar gabimisht. Por tani edhe vetë i ngatërrova termet, pasi që nuk kam njohuri. Nuk e dija dallimi në mes "dervish" dhe "baba".
    Sidoqoftë, ju faliminderit për sqarimet.

  13. #33
    God Bless You Maska e _Mersin_
    Anëtarësuar
    21-05-2008
    Vendndodhja
    ne nota humori
    Postime
    2,593
    Nejse, se nuk kam ndermend te lodh trute e mi me ty, kane ekzistuar apo jo bektashinjt me pare nuk me intereson, tani ekzistojne!!
    Jo cdo gje qe fluturon hahet : thote populli
    "Shoku Mjekesise"

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •