Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
 1. #1
  Perjashtuar Maska e Fiesta
  Anėtarėsuar
  23-01-2011
  Postime
  157

  Toka nuk eshte si top,por si - patate

  European Space Agency (ESA) paraqiti pėr tė gjithė botėn pamjen e vėrtetė tė Tokės me paraqitetjen pėrmes matjeve tė hollėsishme gravitetit dhe llogaritjeve. Pamjet aktuale tė planetit tonė do tė ndihmojnė nė studimin e tėrmeteve dhe fatkeqėsive tė tjera natyrore dhe tė fenomeneve.
  Shprehja e sakt pėr kėtė vėshtrim ėshtė "Forma matematikore e tokes", qė ky emėr vjen nga shekulli 19, nė sajė tė matematikanit Johann Carl Friedrich Gauss. Por Gausi, i njohur pėr shtrembimin e tokes , nė atė kohė nuk kishte nė dispozicion tė tij teknologjit qe pėrdoren sot nga ESA. Dhe, edhe nese do ta kishte nje teknologji tė tillė, do te i duhej plotė 12 muaj pėr tė krijuar pamjen e vėrtetė 'sferike "tė planetit tonė.Pėr kėtė ata kishin nevojė pėr detaje me shumė rreth informacionit, dhe nė sajė tė hulumtimit tė tyre shkencėtarėt janė nė gjendje mė tė lehtė tė kuptojnė se si nė fakt funksionon Toka.

 2. #2
  _____
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623

  Interesante

  Me shtove kureshtjen dhe kerkova te lexoja me tej. Gjeta kete video.


  Thone se ne vendet ku sheh te verdhe, graviteti eshte me i forte. Kurse ngjyra blu ka me pak gravitet.
  Po tani te peshojme veten ne Europe (verdhe) me krahasim te USA (blu), i bie te jemi me te lehte ne USA

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Endless
  Anėtarėsuar
  17-08-2007
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  5,119
  sa e keqtrajtuar u dukerka
  Without deviation from the norm, progress is not possible

 4. #4
  Lab 100% Maska e Station
  Anėtarėsuar
  26-02-2010
  Vendndodhja
  Shqipėri
  Postime
  6,624
  Citim Postuar mė parė nga Endless Lexo Postimin
  sa e keqtrajtuar u dukerka
  Vėrtetė shumė e shpifur duket.
  Deri sa ti thėrrasi mėndjes dhe tė bėhet ashtu siē e kemi parė vazhdimisht unė rrefuzoj tė rri nė tė, do dal ndonjė xhiro nga Bathorja.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e OO7
  Anėtarėsuar
  07-12-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  3,822
  Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin


  Thone se ne vendet ku sheh te verdhe, graviteti eshte me i forte. Kurse ngjyra blu ka me pak gravitet.
  Po tani te peshojme veten ne Europe (verdhe) me krahasim te USA (blu), i bie te jemi me te lehte ne USA
  Eshte e vertet kjo qe thua, prandaj edhe NASA ka zgjedhur nje vend me gravitet te vogel per leshimin e anijeve kozmike.

 6. #6
  _____
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  Citim Postuar mė parė nga OO7 Lexo Postimin
  Eshte e vertet kjo qe thua, prandaj edhe NASA ka zgjedhur nje vend me gravitet te vogel per leshimin e anijeve kozmike.
  Mbase do bej pyetje naive. Kur treguan qe graviteti ndryshon vende vende ne toke, nuk di nese kjo i jep ndryshim menyres sesi hena terheq token. Duhet ta mendojme ne gjeresi fushen gravitacionale te tokes e cila e mban ne orbit henen duke terhequr mbi te, kurse graviteti i henes terheq token. Ndryshimi i gravitetit vende, vende jep ndryshim ne cfare force terheq hena token apo jo?

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-07-2009
  Postime
  79
  Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
  Me shtove kureshtjen dhe kerkova te lexoja me tej. Gjeta kete video.

  http://www.youtube.com/watch?v=Ik8FN...layer_embedded
  Thone se ne vendet ku sheh te verdhe, graviteti eshte me i forte. Kurse ngjyra blu ka me pak gravitet.
  Po tani te peshojme veten ne Europe (verdhe) me krahasim te USA (blu), i bie te jemi me te lehte ne USA
  Kukkuu,qka i pasni boo,e pasni plak te gjoren avavav.
  SHqiprija etnike.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
  Mbase do bej pyetje naive. Kur treguan qe graviteti ndryshon vende vende ne toke, nuk di nese kjo i jep ndryshim menyres sesi hena terheq token. Duhet ta mendojme ne gjeresi fushen gravitacionale te tokes e cila e mban ne orbit henen duke terhequr mbi te, kurse graviteti i henes terheq token. Ndryshimi i gravitetit vende, vende jep ndryshim ne cfare force terheq hena token apo jo?
  ky eshte graviteti i shfaqur ne siperfaqe te tokes qe i detyrohet mendoj dendesise jo homogjene te tokes, jo me kot ne oqeane graviteti rezulton me i dobet kurse ne toke dhe vecanerisht gjate vargmaleve te medha graviteti duket i kuq pra me i forte.

  Kur flasim per terheqjen toke-hene ato jane mjaftueshmerisht larg njera tjetres saqe detajet e formes dhe te shperndarjes se dendesise te jene te paperfillshme dhe llogaritjet te kryhen sikur ato te ishin pika materiale.

 9. #9
  _____
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  Kur flasim per terheqjen toke-hene ato jane mjaftueshmerisht larg njera tjetres saqe detajet e formes dhe te shperndarjes se dendesise te jene te paperfillshme dhe llogaritjet te kryhen sikur ato te ishin pika materiale.
  Dakort, e kuptova tani.

  ky eshte graviteti i shfaqur ne siperfaqe te tokes qe i detyrohet mendoj dendesise jo homogjene te tokes, jo me kot ne oqeane graviteti rezulton me i dobet kurse ne toke dhe vecanerisht gjate vargmaleve te medha graviteti duket i kuq pra me i forte.
  E di, i hodha nje sy hartes serisht duke pasur ne mendje dendesine. Eshte e cuditshme sesi malet e amerikes veriore nuk i tregojne me gravitet te forte.


 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  eshte relative,
  gjithesesi kane gravitet me te forte se sa fushat perendimore.

 11. #11
  TOMORROW NEVER DIES Maska e A.V.A.T.A.R
  Anėtarėsuar
  28-01-2010
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  272
  do ti duhet pune edhe Google Earth ta ndryshoje pamjen e Tokes tani!

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-03-2006
  Postime
  141
  Lajm bombastik ,per cudi postuesi i temes i perjashtuar ,ckas ndodh ne ket forum shqyptar.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Citim Postuar mė parė nga shefqeti Lexo Postimin
  Lajm bombastik ,per cudi postuesi i temes i perjashtuar ,ckas ndodh ne ket forum shqyptar.
  ēfare ka 'bombastike' ne kete lajm? Qe graviteti ne siperfaqen e tokes ndryshon sipas zonave kjo dihej, dhe ndryshon shume pak. Ajo pamja nuk eshte pamja e vertete e tokes por vetem 'pamja matematikore', nje grafik 3d i nje funksioni matematikor me 2 ndryshore qe perfaqesohen nga koordinatat.

  Persa i perket perjashtimit,
  te te them nje sekret,
  ne kete forum ka nje konspiraci kunder perhapjes se shkences dhe te gjithe ata qe postojne lajme shkencore perjashtohen.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e OO7
  Anėtarėsuar
  07-12-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  3,822
  Pra ne kte foto lart paraqitet Toka pa ujerat dmth?
  Te kto boshlleqet qe jan brenda ktij rrethi qe une kam shenuar i bie te jen detrat dhe oqeanet ?
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 15. #15
  Enraged Maska e Scion
  Anėtarėsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,296
  Citim Postuar mė parė nga OO7 Lexo Postimin
  Pra ne kte foto lart paraqitet Toka pa ujerat dmth?
  Te kto boshlleqet qe jan brenda ktij rrethi qe une kam shenuar i bie te jen detrat dhe oqeanet ?
  Negative

  Eshte nje simulim kompjuterik se si ndryshon forma e tokes ne raport me gravitetin, i cili te themi te drejten nuk vepron njelloj ne vende te ndryshme te tokes.

 16. #16
  _____
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  eshte relative
  S'te mora vesh, cfare eshte relative? Mbase po lidh teorine e relativitetit me gravitetin.
  Sa e nderlikuar eshte kjo lidhja, me ka dhene gjithmone probleme ta kuptoja mire.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e hot_prinz
  Anėtarėsuar
  29-05-2007
  Vendndodhja
  Frankfurt
  Postime
  9,878
  Tani po e kuptoj pse ne USA luajne me mire Basketboll, se e paskan gravitetin me te dobet.
  tempus fugit, amor manet in aeternum corde

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •