Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 74 prej 74
  1. #61
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-05-2008
    Vendndodhja
    Oslo, Norway
    Postime
    759
    Citim Postuar më parë nga Milkway Lexo Postimin
    Ke ngaterru anet

    C,fare ane? te majt apo te djatht
    Shqiptaret jon ala "fidan te pambjelle" ,,,,,,,, pra nuk kon hedh akoma guret e themelit, duhet shume pune e mund per mos me thane disa jete qe na te mesojme mjeshtrine

  2. #62
    i/e larguar Maska e Gordon Freeman
    Anëtarësuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    .
    Postime
    2,895
    Meqe qenkeni te interesuar se qka din masoneria per Shqiprin ketu e keni linkun :

    http://www.askafreemason.org/
    hyra ne ne kete forum te masoneve qe ke rekomandruar dhe shiko se cfare pergjigje mora!

    I don’t think you meant that you want to know what Freemasonrs know about Albania. If that’s the case, the answer is...Freemasons know about Albania the same thing non-Freemasons know about Albania. Most of that information can be found here:
    Additionally, there are no recognized Grand Lodges in Albania, so as far as we are concerned, Freemasonry does not exist in Albania.
    Yes, it appears your understanding of Freemasonry is incorrect. Many people believe that there is some large global conspiracy of Freemasons to rule the world.


    However, this is completely false. We have no global governing body. Each Grand Lodge is independent of the others. We are a fraternity dedicated to improving ourselves and helping others. We are forbidden to discuss issues of politics in lodge, so how can a group that does not get involved in politics possible try to control politics? We don’t.
    ?

  3. #63
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar më parë nga loni-loni Lexo Postimin
    C,fare ane? te majt apo te djatht
    Shqiptaret jon ala "fidan te pambjelle" ,,,,,,,, pra nuk kon hedh akoma guret e themelit, duhet shume pune e mund per mos me thane disa jete qe na te mesojme mjeshtrine
    Ti ngaterron formimin e shtetit dhe "Shqiperine-Ilire" , sepse ne jem shum me te vjeter se vet Masoneria , dhe shqiptaret jo qe jane te pambjelle por jane me rrenje shum me te forta se gjithe popujte tjere.

  4. #64
    Gordon freeman, c'lidhje kane ato copy-t e tua me temen? Tani te marresh si reference, nje site interneti te dyshimte, ne nje ceshtje me nje objekt diskutimi kaq me rendesi per kete teme, eshte komplet pa lidhje.
    Vetem sa krijon me shume mjegullim. (mendimi im personal)

    Milkway, mos e tepro kaq shume, se duket sikur po deliron. Nuk flitet vetem me deshira.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Fleur Blanche : 30-06-2011 më 16:47

  5. #65
    i/e larguar Maska e Gordon Freeman
    Anëtarësuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    .
    Postime
    2,895
    Citim Postuar më parë nga Yes* Lexo Postimin
    Gordon freeman, c'lidhje kane ato copy-t e tua me temen? Tani te marresh si reference, nje site interneti te dyshimte, ne nje ceshtje me nje objekt diskutimi kaq me rendesi per kete teme, eshte komplet pa lidhje.
    Vetem sa krijon me shume mjegullim. (mendimi im personal)

    Milkway, mos e tepro kaq shume, se duket sikur po deliron. Nuk flitet vetem me deshira.
    Po ata ne forum thone se jane mason dhe se punojne ne departamente te masonerise qe jane plotsisht te pavarura nga njera tjetra nga rezulltatet qe kerkova ne internet ishte ne Boston pikerisht ku administratori i ktij forumi ka vendosur ne lokacion!

    mendoj se ka te beje me temen sepse ashtu sic thua ti eshte e dyshimte dhe jo dicka qe mund ti devijoje gjerat!

  6. #66
    . Maska e illyrian rex
    Anëtarësuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Citim Postuar më parë nga Gordon Freeman Lexo Postimin
    hyra ne ne kete forum te masoneve qe ke rekomandruar dhe shiko se cfare pergjigje mora!
    “Masonry, like all the Religions, all the Mysteries, Hermeticism and Alchemy, conceals its secrets from all except the Adepts and Sages, or the Elect, and uses false explanations and misinterpretations of its symbols to mislead those who deserve only to be misled ...”

    Albert Pike

  7. #67
    C'ti bej kesaj insomnia-s sime, qe ne kete ore duhet te bej komente ne forum.
    O gordon, ate faqe qe me thua ti, une e kam vizituar nje vit me pare, jane ca te rinj nga MA, qe delirojne sikur te jene nen efektin e kerpudhave te Amsterdamit. Madje e kam permende edhe nje here kete ne kete teme, por ka avulluar postimi ku i kam permendur. Ja ta tregoj pak a shume si eshte puna me keta karafilat e atij site. Kam ndjekur nje debat te tyre me nje shqiptar, qe ishte bere anetar aty, (nuk po ia jap identitenin per arsye etike, sepse ishte person publik ne RSH) ku i pyste shkoqur ne lidhje me disa organizata bamiresie qe veprojne ne Shqiperi dhe a kishte mason ne Shqiperi ne keto OJF.
    Adm i ishte pergjigjur qe nuk e njohim fare Shqiperine. Ky shqiptari, ia kthen edhe me trashe, iu thote : "ju nuk doni te me tregoni te verteten, ngaqe sipas jush Shqiperia eshte vend qe ka popullate me shume muslimane"
    Nje diskutim kalamajsh. Cfare budalliqesh nuk kam lexuar aty, si psh keta thonin se iu kishte nisur email princi i jordanise duke i pyetur per histori Masonerie ne vendin e tij. Ca perralla me mbret aty, qe i bie qe keta "masonet" ne ate site, te jene per nete dimri. Me e bukura eshte se njeri nga ata, te bente gjithe ato shkrime fanta-histori, dhe ne fund thoshte "nuk jam akoma mason, por mbase do behem"

    Kjo sa per te treguar se sa serioze eshte ai site.
    p.s: sorry Sir D. qe mbase dola nje cik nga tema, por sqarimi ishte i nevojshem.
    p.s.s: tani e pashe se ku e paskam thene kete; tek tema "cfare dini per masonet e Shqiperise", madje ia paskam permendur emrin atij shqiptarit. Gabime nga e kaluara, andej nga data 30 mars
    ----------------------
    illyrian rex, qenke ne rezonance me Darius persa i perket asaj qe ke cituar nga Pike.
    Arcana imperii!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Fleur Blanche : 30-06-2011 më 19:11

  8. #68
    Citim Postuar më parë nga illyrian rex Lexo Postimin
    “Masonry, like all the Religions, all the Mysteries, Hermeticism and Alchemy, conceals its secrets from all except the Adepts and Sages, or the Elect, and uses false explanations and misinterpretations of its symbols to mislead those who deserve only to be misled ...”

    Albert Pike
    Je i vemendshem.

  9. #69
    Sir, se me mbeti merak; a ma ben nje nder te vockel: te lutem m'i fshij ato komentet qe kam bere tek tema "Cfare dini per masonet e Shqiperise", ( aktualitete shoqerore) se nuk i shoh dot me sy ato qe kam shkruar ne ate kohe. Pliiizzzzzzzzzz....
    Flm per mirekuptimin.

  10. #70
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar më parë nga Yes* Lexo Postimin
    Gordon freeman, c'lidhje kane ato copy-t e tua me temen? Tani te marresh si reference, nje site interneti te dyshimte, ne nje ceshtje me nje objekt diskutimi kaq me rendesi per kete teme, eshte komplet pa lidhje.
    Vetem sa krijon me shume mjegullim. (mendimi im personal)

    Milkway, mos e tepro kaq shume, se duket sikur po deliron. Nuk flitet vetem me deshira.
    Pse deshira ??

    A jem ne pasardhesit e drejteperdrejte te pellazgo-ilireve ??

    A jane pellazget populli me i vjeter i Europes qe ka zoteru nje shumice te madhe te tokave ne kete kontinente dhe deri ne Azi ??

    A jane pellazgo-ilire qyteterimet e Baskeve , Etruskeve, Thrakeve , Filistineve , Kelteve , Ilireve e shum e shum te tjereve ?? Ne nuk jem nga Azia sepse kem gjithqka ndryshe nga fiset Aziatike , nuk jem as nga Afrika e Rusia , me gjase as nga Amerika , pra behet pyetja nga jem ne ?? A jemi shpellagji(pellazgji) apo kem prejardhje hyjnore ??

    Po tempulli i Dodones sa eshte i vjeter ??

    Po historia e Iliades dhe Odisese a jane me prejardhje ilire ?

  11. #71
    O djale i mire, kjo nuk eshte dicka e kollajte, sado te na e doje zemra ne Shqiptareve qe t'i tregojme gjithe botes origjinen tone. Pse e them? Arsyeja ka te beje me faktin, se kur ne si Shqiptare nuk kemi akoma te shkruar historine tone si duhet, akoma ka pasaktesi ne librat e historise mbi vete vendin tone, qe kemi mesuar ne shkolle, ti si do dalesh me flamur se jemi alfa e omega? Akoma diskutohet se kur u clirua vendi me 28 apo 29, e kupton se ku kemi arritur ne pasardhesit e pellazgeve?!
    Nuk e di a je ne dijeni, por para 2 vitesh mos gaboj, ne tekstet e historise sone, u fut Fazlliqi si personazh perparimtar per popullin tone, e kupton se c'gjendje ndodhesh? E kupton se akoma bijte e Shiponjes udhehiqen nga laraskat? Une psh per Dodonen ne kete forum e kam mesuar, por ne librat e historise ne shkollen tone, sa eshte trajtuar kjo? E di pergjigjen besoj...
    Ke shume zona ne vendin tone, qe duhet te behen germime arkeologjike qe do ndihmonin edhe me shume ne vertetimin e origjines sone, dhe as qe e ve ujin ne zjarr njeri.

    Nuk po t'a mohon njeri se jemi nder popujt me te lashte, etj etj...por me kembe ne toke duhen bere punet.
    Ja psh edhe vete titulli i temes eshte : Cfare di Masoneria per Shqiperine? Qe do thote, dine te huajt per Ne, me mire se dime Ne per veten tone...

  12. #72
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar më parë nga Yes* Lexo Postimin
    O djale i mire, kjo nuk eshte dicka e kollajte, sado te na e doje zemra ne Shqiptareve qe t'i tregojme gjithe botes origjinen tone. Pse e them? Arsyeja ka te beje me faktin, se kur ne si Shqiptare nuk kemi akoma te shkruar historine tone si duhet, akoma ka pasaktesi ne librat e historise mbi vete vendin tone, qe kemi mesuar ne shkolle, ti si do dalesh me flamur se jemi alfa e omega? Akoma diskutohet se kur u clirua vendi me 28 apo 29, e kupton se ku kemi arritur ne pasardhesit e pellazgeve?!
    Nuk e di a je ne dijeni, por para 2 vitesh mos gaboj, ne tekstet e historise sone, u fut Fazlliqi si personazh perparimtar per popullin tone, e kupton se c'gjendje ndodhesh? E kupton se akoma bijte e Shiponjes udhehiqen nga laraskat? Une psh per Dodonen ne kete forum e kam mesuar, por ne librat e historise ne shkollen tone, sa eshte trajtuar kjo? E di pergjigjen besoj...
    Ke shume zona ne vendin tone, qe duhet te behen germime arkeologjike qe do ndihmonin edhe me shume ne vertetimin e origjines sone, dhe as qe e ve ujin ne zjarr njeri.

    Nuk po t'a mohon njeri se jemi nder popujt me te lashte, etj etj...por me kembe ne toke duhen bere punet.
    Ja psh edhe vete titulli i temes eshte : Cfare di Masoneria per Shqiperine? Qe do thote, dine te huajt per Ne, me mire se dime Ne per veten tone...
    Nuk them qe ske te drejte ti ne pjesen qe sjane bere hulumtime dhe qe ka aq shume padrejtesi ne shkrimin e historise sone , por ka autore te huaj apo te tanet qe sadopak mundohen te hedhin drite mbi te verteten e pamohushme se ne jem me te vjetrit e Europes .

    Per at se te tjeret qe dine me shum se ne s'eshte vetem faji yne sepse kem kalu neper shum periudha te tmershme , dhe tani sundohemi nga nje politike gati e njejte por me fytyre tjeter .

    Ndoshta historia e shkollave fillore se meson kete gje , por per njerzit qe se paku kan nje dije universitare dhe se pranojne , kjo po qe eshte mizori .

    Ne nuk jemi sikur grekerit qe kerkojme diqka qe sna takon , ne vetem kerkojme at qe eeshte e jona , ne duhet te kerkojme ta shkruajm drejte historine pa patur nevoje te shikojme se cfare thone fuqite e rajonit sepse historia na meson se si duhet te sillemi ne te ardhmen.

    Nje gje eshte mese e sigurte qe ne Shqiptaret jem babgjysha per kulturen greke dhe romake

  13. #73
    Muslim4ever Maska e bl3nd
    Anëtarësuar
    14-06-2009
    Vendndodhja
    Ne vendin ku gjithmone ka pas tradhtara
    Postime
    356
    Masonet edhe Illuminati
    Per ta mund ti kuptoni duke kerkuar ne Youtube (Mashtrimi i madh,75 episode,jo te gjithe jane per masonet)
    Si dhe ne Youtube Ne kerkim te se vertetes

    Sa i perket masonerise ne Shqiperi,pash dicka ne Fb do trullana u dilshin ne foto me disa trekendesha, me disa komente "hehe na e kontrollojna boten" blla blla

    Xhami,a jane kon Ilirt shpifsa edhe rrenca e enderrimtara sic jane disa(+) shqiptar sot??

  14. #74
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-04-2010
    Postime
    1

    Për: Çfarë di Masonëria për Shqipërinë?

    ku mund ti gjej keto libra se ne web qe ju keni shfaqur nuk hapen.

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •