Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 22
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e King_Gentius
  Anėtarėsuar
  24-11-2004
  Vendndodhja
  Boston
  Postime
  485
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Lightbulb Aplikoni per bursa universitare - studente ne SHBA

  Te dashur bashkatdhetare ne Amerike,

  Ju kujtojme se po afrohet afati 30 Prill 2011 per te aplikuar per burse universitare per vitin e ardhshem akademik nga organizata jo per fitim Albanian American National Organization. Ju lutem ndiqni linkun e meposhtem per te printuar formularin e aplikimit dhe per detajet e kualifikimit te kantidateve. Kjo organizate eshte themeluar qe ne vitin 1946 dhe per dekada te tera ka dhene dhjetra mijera dollare ne bursa universitare studenteve me origjine shqiptare me studime ne SHBA dhe Kanada. Gjithashtu, mund te gjeni informacion per aktivitetet e tyre kulturore, dhe antaresime ne deget e tyre te ndryshme ne Illinois, Michigan, Massachusetts, New York dhe Florida.

  http://www.aano.org/students.html

  Gjithashtu mund ti ndiqni ne Facebook

  http://www.facebook.com/group.php?gi...1802194&ref=ts

  Good luck!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e King_Gentius
  Anėtarėsuar
  24-11-2004
  Vendndodhja
  Boston
  Postime
  485
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  FITUESIT E VITIT 2011

  Emri tend ketu ________________

  FITUESIT E VITEVE TE KALUARA

  2010
  Cvetiva Popa
  Erblina Koci
  Ana Dede
  Adam Nicholas
  Caroloine Cotto
  Iva Memaj

  2009
  Ermal Rrapaj
  Alba Lika
  Rialda Kuc
  Elina Katro
  Helena Bala

  2008
  Michelle Nelson
  Iris Mile
  Helena Bala
  Anela Zekiri
  Nolla Leka

  2007

  2006
  Lidia Bardhi
  Ershela Durresi
  Endri Hoxha
  Alida Hysenllari
  Michele Nelson
  Alba Topallaj

  2005
  Andrew Stergio
  Michele Nelson

  2004
  Faton Bislimi
  Betim Deva
  Jonela Toci
  Travis John D’Angelo
  Roze Uka
  Gjina Junacaj
  Laret Rusha
  Klementina Sula
  Ana Bashi
  Nicole Nelson

  2003
  Alban Merepeza
  Alex Ivezaj
  Allyson Themel
  Nemi Nick Emini
  Nicole Nelson
  Danielle Masek
  Gjina Junacaj
  Erinda Begeja
  Faton Bislimi
  Petraq Treko

  2002
  Jondi Prifti
  Omela Rora
  Jennifer Rouvina
  Raina Filip
  Alex Ivezaj
  Danielle Masek
  Haneme Idrizi

  2001
  Allyson Themel
  Daniel Kristo
  Omela Rora
  Erinda Begeja
  Tana Lala
  Nik Gjurashaj
  Stephanie Kosta
  Alex Ivezaj
  Nicole Nelson
  Iris Bakllamaj
  Lindita Bresa

  2000
  Tom Elezovic
  Stephanie Kosta
  John Vukelj
  Gerti Tashko
  Brie Cokos
  Zheni Gjoka

  1999
  Stephanie Kosta
  Brie Cokos
  Timothy Vasil
  Timothy Pappas

  1998
  Brie Cokos
  Emily Prudente
  Nicole Pappas
  Suzanna Agolli
  Arthur Cane
  Brad Bardy
  Krista Tona Anastas
  Flori Prifti
  Monika Shehi

  1997
  Amir Qazim Arifi
  Brie Cokos
  Michael Duro
  Stephanie Kosta
  Tara Malick
  Nicole Pappas
  Michael Rouvina
  Peter Themel

  1996
  Brad Bardy
  Marc Bendo
  Kuitim Beqiri
  Paige Cokos
  Jason Costa
  Arian Giantris
  Shpresa Idrizi
  Stephanie Kosta
  Medija Muslimi
  Amanti Xhafaj

  1995
  Paige Cokos
  Arian Giantris
  Geraldine Idrizi
  Adelina Kabashi
  Stephanie Kosta
  Emily Liolin
  Robin Metaj
  Stephanie Pero
  Peter Themel
  Arlinda Shtuni

  1994
  Geraldine Idrizi
  Haneme Idrizi
  Geralinda Kica
  Susan Pando
  Stephanie Pero
  Christian Telly
  Emina Zagonjori
  Andre Bendo
  Jeanne Davidson
  Nadia Chochol
  Laura Giantris

  1993
  Andre Bendo
  Paige Cokos
  Katherine Dove
  Michael Gregory
  Stephanie Kosta
  Gregory Makeski
  Sarah Matto
  Catherine Sotir
  Emina Zagonjori

  1992
  Sophia Bell
  Andre Bendo
  Marc Bendo
  Sharif Chocol
  Amy Giantris
  Richard Haxhi
  Geraldine Idrizi
  Paul Laska
  Frank Lescas
  Susan Pando
  Stephanie Pero

  1991
  Andre Bendo
  Katherine Dove
  Mark Doku
  Lisa Gregory
  Michael Gregory
  Paul Laska
  Frank Lescas
  John Sedares
  Catherine Sotir

  1990
  Laura Giantris
  Jennifer Gregory
  David Kukla
  Stephen Laska
  Beth Payton
  Michelle Pero
  John Sedares
  Catherine Sotir

  1989
  Alexandra Bendo
  Paulette Mallios Callas
  Leslie Mallios Contoudis
  Neki Demirali
  Amanda Dove
  Kristin Giantris
  Laura Giantris
  Michael Gregory
  Frank Lescas

  1988
  Christa Anastas
  Paulette Mallios Callas
  Leslie Mallios Contoudis
  Amanda Dove
  Laura Giantris

  1987
  Paulette Mallios Callas
  Leslie Mallios Contoudis
  Laura Giantris
  Michael Gregory
  Stephen Nowmas
  Susan Quamo
  Kendra Tanacea

  1986
  Dhuart Ali
  Michael Gregory
  Deborah Sedares
  Michael Steffon
  Victoria Vissar

  1985
  Paul Dindy
  Dr. Barbara (Kelapire) Filis
  Michael Norman Steffon
  Victoria Vissar
  Elizabeth Vrato

  1984
  Donna Ann Bacon
  Elizabeth Dove
  Dr. Barbara (Kelapire) Filis
  Susan Quamo
  Deborah Sedares
  Kendra Tanacea
  Gregory P. Vasil
  Elizabeth Vrato

  1983
  Paul Costa
  Susan Joseph
  Christopher Costa
  Donna Ann Bacon
  David Prifti
  Elizabeth Vrato
  William J. Harris
  Gregory P. Vasil
  Deborah Sedares

  1982
  Donna Ann Bacon
  Christopher Costa
  Patrick G. Gallo
  Robert Hadges
  Doreen D. Katsis
  Laura Michael
  William H. Shomos
  Ericka Wasso

  1981
  Gregory P. Vasil
  Dr. Carol (Arthur) Cola
  Christopher Costa
  Robert Hadges
  Michael Kelapire
  Kola Mato
  Laura Michael
  Nina Tasi

  1980
  Dr. Carol (Arthur) Cola
  Patrice Dudula
  Linda Herzog
  James Robo

  1979
  Barbara E. Biagas
  Linda Herzog
  Michael Kane
  Audrey Kerxhalli
  Laura Michael
  Vera Nako

  1978
  Elez Biberaj
  Linda Herzog
  Vera Nako
  Wendy Scott
  Elizabeth (Themel) Horn
  Diane Wilan

  1977
  Stephen Burdumy
  Dr. Dennis Dimitri
  Mark Dionis
  Linda Herzog
  Vera Nako
  Dr. Barbara (Kelapire) Filis
  Valerie Kerxhalli

  1976
  Dr. Ted Burdumy
  Keith Costa
  Dr. Dennis Dimitri
  Agim Demirali
  Sandra Dionis
  Joseph Harris
  Cynthia Theodos

  1975
  Stephen Burdumy
  Dr. Ted Burdumy
  John Gusha
  Kathleen Kane
  Deborah (Kerxhalli) Creedon
  Dickson Sheh

  1974
  Nancy (Pepi) Capstick
  Patrice Dudula
  Karen Ann Michael
  Paul Mina

  1973
  Robert Arthur
  Diane Boria
  Diane Jance
  Carol Laska
  Carol Nache

  1972
  Margarita (Boyatzi) Dempsey
  Nancy (Pepi) Capstick
  Kevin Christo

  1971
  Robert Arthur
  Roberta (Christo) Alera

  1970
  Catherine (Nicholas) Balinski
  Angela Ropi

  1969
  Catherine (Nicholas) Balinski
  Beverlee Vissar

  1968
  John Anas
  Cheryl (Christo) Hemenway

  1967
  Thomas Christo
  Pamela (Apostol) Kukla
  Stephen P. Stefani

  1966
  Dr. Peter Anas
  Thomas Christo
  Michael Christopher
  Dennis Ginosi

  1965
  Michael Christopher
  Richard Detskas
  Carol (Naum) Fotos

  1964
  Louis R. Pero

  1963
  Pamela Apostol
  Paul (Doukas) Mahon

  1962
  Barry D. Stavrou

  1961
  Mary Naum

  1960
  Joanne Spiro
  Pamela (Stavrou) Dove


  1959
  James Michael

  1958

  1957
  Dr. Theodore Lambert
  Dr. James L. Philip

  1956
  Diane G. (Chala) Michael
  Elene J. Pappas

  1955
  Nicholas C. Pano
  Dr. James L. Philip

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  17-03-2011
  Postime
  192
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Emra shqiptar jan keta ?

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e King_Gentius
  Anėtarėsuar
  24-11-2004
  Vendndodhja
  Boston
  Postime
  485
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga AMERIKANO Lexo Postimin
  Emra shqiptar jan keta ?
  Disa nga keta studente si duket kan pas nje nga prinderit jo-shqiptar. Sidomos ata te vjetrit duhet te ken lindur ne Amerike. Nja dy nga keto mbiemra jan akoma anetare te shoqates, e ne kapacitete te ndryshme mbeshtetin / organizojne evenimente kulturore cdo vit ne nje qytet ne Amerike, biles erdhen edhe ne Tirane ne 2006, ku u mblodhen $40,000 ne donacione per fondin e burses. Kte vit do mblidhen ne Washington DC, tre dite party

 5. #5
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  17-03-2011
  Postime
  192
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ah okey, shum mir. Ju uroi pune te mbar.

  Me respekt,

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e King_Gentius
  Anėtarėsuar
  24-11-2004
  Vendndodhja
  Boston
  Postime
  485
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Falenderojme aplikantet e ketij viti. Komisioni eshte ne procesin e vleresimit dhe fituesit e bursave do te deklarohen se shpejti.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-06-2011
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  mirembrema, une jam nga shqiperia banoj ne Greqi & mbarova Univeritetin ne Greqi (physiotherapist),edhe dua te vete ne USA OR Canada te beje 1 Maser or Doctora, mundet shqiperia te me ndimoje me 1 Burse???????jam nga Sarande-
  faleminderit shume-ANILA JACAJ
  e-mail nikdimaanna@hotmail.com

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e King_Gentius
  Anėtarėsuar
  24-11-2004
  Vendndodhja
  Boston
  Postime
  485
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Anila Jacaj Lexo Postimin
  mirembrema, une jam nga shqiperia banoj ne Greqi & mbarova Univeritetin ne Greqi (physiotherapist),edhe dua te vete ne USA OR Canada te beje 1 Maser or Doctora, mundet shqiperia te me ndimoje me 1 Burse???????jam nga Sarande-
  faleminderit shume-ANILA JACAJ
  e-mail nikdimaanna@hotmail.com

  Hi Anila, i vetmi program burse qe di une nga qeveria shqiptare eshte Brain Gain

  http://www.braingain.gov.al/

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e King_Gentius
  Anėtarėsuar
  24-11-2004
  Vendndodhja
  Boston
  Postime
  485
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  AANO uron suksese fituesve te bursave per vitin 2011. Emrat e fituesve do te shpallen ne Konventen e 65 te AANO qe kte vit zhvillohet ne 5-7 Gusht 2011 ne Washington DC.

  65th Albanian American National Convention
  August 5,6,7, 2011
  Washington, DC

  Westin City Center, 1400 M Street NW, Washington, DC 20005
  1-800-WESTIN1
  www.WESTIN.com

  --------------------------------------------------

  Entertainment by ERMIRA BABALIU and her Band Friday & Saturday

  Friday – Hors d'oeuvres/Dance

  Saturday - Formal Dinner Dance

  --------------------------------------------------  Lincoln Memorial * US Capitol Building * Washington Monument FDR Memorial * White House * World War II Memorial * Jefferson Memorial * Arlington Cemetery * FBI Building Kennedy Center * WW I Memorial * National Archives Dupont Circle * National Gallery of Art * National Cathedral DC Waterfront * Smithsonian Institute * Korean Memorial

  **Prices are for Friday and Saturday. Also includes coffee and dessert for open meeting on Sunday**

  BLINI BILETA PER FESTEN KETU:
  http://65thaanoconvention-eorg.eventbrite.com/  Ms. Christin Cruise on Potomac

  Alexandria Waterfront
  3 Cameron Street
  Alexandria, VA 22314

  Sunday, August 7, 2011 from 7:00 PM - 10:00 PM

  Sunday 3 hr. Ms. Christin cruise on the Potomac  Departing from Alexandria, VA

  Food, beer, wine, soda & water.

  Live DJ  Departing Alexandria, view the Torpedo Factory, Admiral's Row, Jones Point Lighthouse and the exciting National Harbor development. Experience the natural sights and sounds along the way, as the Potomac winds through a hardwood forest and spectacular riverbanks. See the historic military Fort Washington on the Maryland side of the river, commanding an expansive view of the area. After Riverview Park, a favorite sunset spot, begin a breathtaking approach to the Mount Vernon waterfront, estate and grounds.

  (Comfortable shoes are recommended for the long walk up from the wharf up to the estate and gardens.)

  Beyond the estate, gardens, and museum, the self-guided tour includes George Washington's Tomb, an interpretive Pioneer Farm, Forest Trail and more.

  BLINI BILETA PER XHIRON ME ANIJE KETU:

  http://aanosundaycruise-eorg.eventbrite.com/

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e King_Gentius
  Anėtarėsuar
  24-11-2004
  Vendndodhja
  Boston
  Postime
  485
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  ORGANIZATA KOMBĖTARE SHQIPTARO-AMERIKAN MBAJTI NĖ WASHINGTON D.C. KONVENTĖN VJETORE TĖ 65-tė-E pranishme kėngėtarja e njohur Ermira Babaliu dhe orkestrina e saj Nga Washington D.C. ARDIAN MURRAJ

  E Enjte, 08.11.2011, 09:22am (GMT+1)

  Albanian-American National Organization (AANO), e njohur si Organizata Kombėtare Shqiptaro-Amerikane mbajti nė Washington DC, Konventėn Vjetore tė gjashtėdhjetė e pestė. Ky takim treditor u zhvillua nė fundjavėn e parė tė muajit Gusht nga datat 5, 6 dhe 7-2011 nė Westin Hotel.

  Washington D.C: Dita e parė ishte ajo e mirėseardhjes se afro 200 pjesmarrėsve, njohjes me njėri-tjetrin si shqiptarė me origjinė qė janė shtirė nė shtete tė ndryshme tė SHBA-sė dhe Kanadasė. Kėtu vlen tė pėrmendet puna e mirė e ēdo dege tė AANO-sė qė i pėrket pra njė gjeografie ku mund tė pėrmendim nga lindja e kontinentit, Masaēusetsin, Kėnektikatin, Nju Jorkun, Pensilvaninė, Floridan, Ēikagon, Miēiganin, Ohajon, Illinois, Nevada, Uashingtonin DC dhe duke u ngjitur nė veri pėr Kanadanė me Toronton dhe Ontario. Thuajse qė nga viti 1947 me nismėn e kėsaj organizate janė mbajtur takimet vjetore nė disa qytete tė njohur tė kėtyre shteteve duke pėrfshirė edhe konventėn e vitit 2006 e cila u mbajt nė kryeqytetin Shqiptar, Tirana.

  Njė pjesė e mirė e kėtij informacioni dhe histori tė AANO-s ndėr vite e gėrshetuar kjo edhe me historinė e Shqipėrisė ishin vendosur nė njė kėnd tė veēantė "Dhoma e Kulturės", pranė mjediseve tė hotelit ku u zhvillua veprimtaria.

  Drejtuesit e organizatės kishin mundėsinė e mbajtjes sė disa mbledhjeve tė veēanta nė dobi tė mbarėvajtjes sė AANO-sė ndėrsa pėr pjesmarrėsit salla qendrore " National Ballroom" do tė ishte pjesta e festės dhe e haresė sė kėngės dhe muzikės popullore e cila i ishte besuar pėr kėtė zbavitje treditore kėngėtares sė njohur Ermira Babaliu dhe orkestrinės sė saj.

  Pėr organizatorėt pjesa mė kulmore e takimit tė 65-tė ishte nata e dytė ku u drejtuan fjalime tė shkurtėra pėrshėndetse dhe u dhanė vlerėsimet vjetore tė propozuara mė parė nga degėt e Nju Jorkut dhe Ēikagos, Bostonit dhe Usterit. Ceremoninė e ēeli z. Riēard Rafail i cili drejdoi mirėseardhjen dhe prezantoi tryezėn kryesore me funksionarėt e organizatės si dhe miqtė e ftuar, pėrfaqesuesit e shtetit shqiptar, Konsullin e Rep. Shqipėrisė Spase dhe Ambasadorin e Kosovės Avni Spahiu.

  Zoti A.Spahiu duke shprehur pėrshendetjet e shtetit dhe popullit tė kosovės veēoi rėndėsinė qė ka puna e bėrė nga AANO si njė organizatat mė tė vjetra nė diasporė pėr vlerat e ruajtjes sė identitetit kombėtar, tė kulturės, gjuhės dhe traditave shqiptre kėtu nė amerikė prej kaq shumė vitesh.

  Shqiparėt e parė emigrantė tė mbrritur nė amerikė theksoi nė fjalėn e tij zoti Spase erdhėn me njė endėrr pėr njė jetė mė tė mirė, por nė veten e vet ēdo familje mbajti fort lidhjet me vendlindjen e paraardhėsve dhe shqiperinė e pėr shumė vite me rradhė ata u bėnė me punėn dhe arritjet e tyre njė shembull i mirė si individė tė shquar po aq pėrsa i pėrket edhe forcimit tė miqėsisė dhe bashkėpunimit mes dy shteteve. Mė tej ai theksoi dhe disa aspekte nga arritjet e viteve tė fundit nė Shqipėri siē janė antarėsimi nė NATO, Lėvizja e Lirė e qytetarėve si dhe puėen qė qeverisė shqiptare i del pėr mė tej nė tė ardhmen drejt arritjes sė standarteve pėr anėtarėsimin e plotė nė Europėn e Bashkuar.

  Nė fjalėn e saj bashkėkryetarja e konventės zj. Lea Bita tregoi se qė prej fillimeve tė saj kjo organizatė pavarėsisht nga perkatesite fetare dhe politike i kushtoi njė rėndesi tė veēantė ēėshtjes sė ruajtjes sė identitetit shqiptar pėrmes gjuhės shqipe. Kjo ka shumė rėndesi sot qė tė forcohet nė brezat e rinj tė emigrantėve dhe sidomos tė atyre brezave qė kanė lindur dhe do tė lindin kėtu.

  Ferit Nazarko, kryetari i AANO-sė tregoi se qėllimet e kėsaj kanė mbetur tė pandryshueshme qė prej themelimit tė saj nė vitin 1946, identiteti, gjuha shqipe, forcimi i lidhjeve dhe krenaria si shqipėtar ashtu sikurse dhe paraardhesit nisėn me perkushtim nė punen e tyre, kjo na bėn edhe ne sot tė pėrpiqemi dhe tė jemi krenar. Njė nga pikat e forta qė AANO ka nė vemendje ėshtė Fondi i Edukimit, prej te cilit gjatė 56 viteve qė kur kjo punė ka nisur janė mbėshtetur nė bursat e studimeve dhe kanė pėrfituar mbi 300 studentė. Nė fushat e tyre ata janė diplomuar me rezultate te larta dhe pėr kėtė ne ndihemi vėrtetė tė shpėrblyer dhe krenar.

  Blerina Vila zonjusha qė mban Kurorėn e Mbretėreshės Kombėtare pėr vitin 2010 nga Detroit, pėrshėndeti duke treguar pėrvojėn e saj nė vlerat e bukura qė ajo dhe familja e saj ruajnė nga tradita dhe kultura shqiptare.

  Johanna Fundos pėr Komitetin dhe Fondet e Edukimit dha njė pasqyrim tė shkurtėr pėr pėrfituesit ndėr vite tė bursave studentore. Edhe kėtė vit pėrmes aplikimeve janė pesė studentė tė rinj qe do te mbėshteten. Ajo qė do tė pėrmirėsojė mė tej kėtė qėllim ėshtė mbėshtetja e donatorėve tė cilėt janė treguar bujarė dhe shpresojmė se do tė jenė tė tillė edhe mė tej nė tė ardhmen. Me kėtė rast zonja Fundos prezantoi dy pėrfitueset e bursave Kimberli Osvald dhe Linda Camaj tė cilat gjithashtu shprehen pėrpara tė pranishėmve falenderimet dhe mirėnjohjet e tyre.

  Teksa mbrėmja vazhdonte me bisedat dhe miqėsitė ė kėto mjedise, ēastet e shumpritura ishin dhėnia e ēmimeve vjetore "Shqiptari i Vitit" dhe " Arritjet Jetėsore".

  Julia Black njohu tė pranishmit me ēmimin e parė, "Shqiptari i Vitit" pėr artistin-fotograf Fadil Berisha. Ishin dega e Chikagos dhe e Nju Jorkut ato qė propozuan kėtė figurė tė sukseshme dhe me tej ajo bėri tė njohur njė pėrshkrim jetėsor dhe arritjet artistike nė karrierėn e Fadil Berishės. Me kėtė rast, nė emėr tė zotit Berisha vlerėsimi pėr mungesė pjesėmarrjeje u tėrhoq nga z. Avni Mustafa i cili fillimisht kėrkoi ndjesė pėr mungesėn e zotit Fadil pasi punimet e konventės kanė pėkuar nė kohė me njė turrne pune qe artisti fotograf kishte planifikuar pėr nė Shqipėri dhe Kosove. Megjithatė ai pėrcolli falenderimin dhe nderin e madh qe AANO dhe bashkėsia shqiptare i bėjnė zotit Fadil Berisha dhe sigurisht pėr tė ndarė sėbashku vlerat dhe shpirtin si shqiptar.

  Nė vijim nga dega e Usterit ishte zonja Nensi Kaspick e cila pėrshkroi jetėn dhe arritjen jetėsore tė piktorit-ikonograf Dhimitri Ēika, "Shqiptari i Vitit" duke u pėrqendruar nė vlerat artistike qė ai i dha nė dhjetė vitet e fundit zbukurimit me ikonė tė Kishės Orthodokse Shqiptare "Fjetja e Shėn Marisė" sė Usterit, e cilėsusr si njė ndėr veprat e rralla tė Amerikės sė Veriut, e projektuar nga arkitektė shqiptarė dhe e zbukuruar mjeshtėrisht nga duart e piktorit-ikonograf Dhimitri Ēika. Duke falenderuar tė gjithė pėr kėtė vlerėsim, Dhimitri Ēika theksoi se kjo kishė ka pėrshkrimet e tabllove biblike nė gjuhėn shqipe. Kjo ka ardhur si njė kėrkese dhe domosdoshmėri e brezave paraardhės tė emigrantėve nė Uster dhe qė materializimi saj u arrit nė fillimet e shekullit tė 21-tė si njė pėrpjekje e shqiptarėve pėr tė mbajtur gjallė kulturėn dhe gjuhėn shqipe pėrmes asaj pėrkatėsie besimi qė sollėn me vehte paraardhėsit emigrantė e qė u vendosėn nė qendrat pranė Bostonit. Unė uroj qė ta gėzojmė sėbashku dhe pėrshumė vite kėtė Kishė, kjo ėshtė njė arritje e pėrbashkėt dhe ky ėshtė edhe vlerėsimi mė i rėndėsishėm pėr punėn time; do tė veēonte Dh. Ēika.

  Mes pėrcjelljes me duartrokitje e mori fjalėn arkitektja Shpresa Theodhosi nga Bostoni e cila prezantoi jetėshkrimin dhe vlerėsimin pėr "Arritjet Jetėsore" dhėnė zotit William N. Johns (Vasil Kamenica). Billi duke marrė fjalėn sigurisht dhe duke pėrjetėsusr pėrvojėn e tij gati shtatėdhjetėvjēare nė pėrpjekjet e bashkėsisė shqiptare veēoi se gjithshka e arritur sikurse dhe projekte tė reja qė i kemi vėnė vetes pė mė tej na kujtojnė atė thėnie tė vjetėr :- "trimi i mirė me shokė shumė", me tė cilė ne do tė jemi nė gjendje qė kurdoherė tė jemi tė sukseshėm. Ky ėshtė edhe urimi dhe falenderimi im pėr tė gjithė juve.

  Mbremja pas ligjėratave pėrshėndetėse i la vend muzikės dhe valleve popullore, ku shpesh sheshi i vallėzimit pushtohej nga shumėngjyrėshi i kostumeve popullore qė kishin sjellė grupi tė rinj tė kėrcimtarėve tė Kishės sė Usterit tė drejtuar me mjeshtėri nga vallėtari i pasionuar Dhimitraq Demiri. Vallet shpesh gėzonin pjesmarrjen e thuajse tė tė tė ftuarve tė ēdo moshe dhe shoqėroheshin kėndėshėm nga muzike e pėrzgjedhur e Ermira Babaliut nga tė gjitha trevat e vendit. Pėr disa orė folku shqiptar zbukuroi Konventėn e 65-tė tė Organizatės Kombėtare Shqiptaro- Amerikane, nje veprimtari qė do tė mbetet nė kujtese dhe qė do tė pėrsėritet nė vitet e ardhėshme ne tė tjera shtete mikpritėse tė Amerikės sė Veriut dhe po ashtu me tė tjerė shqiptaro amerikanė tė sukseshėm nė arritjet e jetės sė tyre.

  Perkthimi ose pershtatja e biografive ne paraqitjen e mbremjes sipas botimit Trumbeta e AANO-sė

  Vlerėsimi "Shqiptari i Vitit" i jepet nga SHKSHA njė shqiptaro-amerikani i cili i ka dhėnė njė shėrbim tė ēmuar bashkėsisė.

  Pėrgėzimet pėr fituesit e kėtij viti shkojnė pėr, Z. Fadil Berisha dhe Z. Dhimitri Ēika.

  Fadil Berisha i lindur nė Shqipėri, fėmijėrinė e tij e kaloi mė sė shumti nė Kosovė. Ai ėshtė njė nga fotografėt me famė nė botė i diplomuar nė NY nė Institutin e Teknologjisė pėr Silet e Veshjeve. Nė tre dhjetėvjeēarėt e fundit ai ndėrtoi njė karrierė tė pasur dhe me njė larmi personalitetesh nga fusha tė ndryshme. Spikasin sportistė tė famshėm si Roxher Federer, Emit Smith, Fill Mikelson, aktore si Halle Berri, sipėrmarrės si Donald Trupp dhe personalitete tė politikės si Bill Klinton.

  Fadil Berisha njihet si fotografi zyrtar i Mis SHBA-sė, Mis Universit qė prej vitit 2002. Ai gjithashtu njihet si fotograf i kėrkuar edhe prej shumė revistave nisur nga Glamour tek Vouge.

  Pranė dhe i dashur nė zemrat e shqiptarve, Fadil Berisha fotografoi nė Kosovė gjatė periudhės sė luftės qė nga viti 1998 dhe nxiti Fondin e Shpėtimit tė Kosovės prej tė cilit pėrfituan ndihma mjaft bashkėkombas shqiptar. Qė prej vitit tė kaluar , kohė edhe kur ai u propozua pėr vlerėsimin "Shqiptari i Vitit" ai nisi bashkėpunimin me revistėn "Vėshtrimi e Shqiponjės" botim dy herė nė vit qė promovon turizmin nė Shqipėri, Kosovė dhe Maqedoni, Kjo revistė si njė udhėrrėfyese e vendeve, bukurive dhe e ushqimit nė kėto vende pasqyron edhe fotografi tė mrekullueshme tė njerzve atje ( Shipėri, Kosovė dhe Maqedoni).

  Fadil Berisha ka qėne njė njeri me pėrkushtim tė fortė pėr bashkėsinė shqiptare dhe ndihmesa e tij veēmas nė vitin e fundit ėshtė e shkėlqyer. Ne e pėrshėndesim atė pėr arritjet dhe e pėrgėzojmė me gjithė zemėr.

  Njė tjetėr pėrfitues i vlerėsimit "Shqiptari i Vitit" ėshtė Dhimitri Ēika, piktor-ikonograf. Gjatė pranverės ai pėrfundoi zbukurimin me ikona tė Kishės sė "Shėn Marisė" nė qytetin e Usterit, Masaēusets. Me njė pėrqendrim dhjetvjeēar Z Ēika dorėzoi njė vepėr artistike pas njė pėrpjekje dhe pune tė pėrmasave tė mėdha. Frymėzimi nga afresku klasik dhe pas Bizantin pėrshkojnė kėtė vepėr dhe njėkohėsisht ajo ėshtė njė burim frymėzimi pėr besimtarėt dhe pėr cilindo qė e ka vizituar kishėn mėparė gjatė punimeve apo tani e tutje pas pėrfundimit.

  Dhimitėr Ēika u lind nė Korēė, mė 1955. Si djalosh ai u shqua nė vizatim dhe pikturė dhe u nxit mjaft nga kujdesi i prindėrve pėr tė ndjekur rrugėn e artit. Ai pėrfundoi studimet nė liceun Artistik "Jordan Misja" tė Tiranės dhe ca vite mė vonė mė 1984 u diplomua piktor-grafist nė Institutin e Lartė tė Arteve. Punoi nė Institutin e Monumenteve tė Kulturės, nė departamentin e Artit Bizantin dhe pas Bizantin si piktor restaurator pėr rreth 12 vjet e cila i shėrbeu si frymėzim dhe si njė pėrvojė njohjeje nga afėr me artistėt e epokės Bizantine si edhe pėr punen e tij te mėtejshme nė pikturėn e lirė dhe ikonografinė.

  Nė vitin 1992 ai largohet si emigrant dhe vendoset nė Selanik tė Greqisė. Realizoi mbi 1300 piktura dhe punime artistike tė cilat i ekspozi nė galerite e Selanikut, Larisės dhe Athinės.

  Nė vitin 1998 Dhimitri shtegtoi me gjithė familjen nė Boston pėr t’u vendosur dy vite mė vonė nė qytetin e Usterit, periudhė kohe tėcilės prej atėherė ai ja kushtoi zbukurimit ikonografik te Kishės Orthodokse Shqiptare "Fjetja e Shėn Marisė". Nė Nėntor tė vitit 2009, Degėt e Bostonit dhe tė Usterit tė SHKSHA e propozuan Dhimitrin nė adresė tė Presidencės sė shtetit shqiptar me vlerėsimin "Mjeshtėr i Madh", pėr arritjen jetėsore dhe realizimin ikonografik tė KOSH "FSHM".

  Kisha shqiptare e Usterit ėshtė njė tregues i shkullit tė 21-tė pėrsa i pėrket ikonografisė nė Amerikėn e Veriut dhe e krijuar nga puna dhe duart e shqiptaro amerikanit Dhimitri Ēika...

  Njė punė qė ne po e vlerėsojmė dhe qe me plot besim nė tė ardhmen vlerat e kėsaj pasurie shqiptare do tė rriten...

  SHKSHA vlerėson me ēmimin e "Arritjeve Jetėsore" pėr vitin 2011 Z Uilliam N Xhons, nga Holdeni i Masaēusetsit.

  Njė nga anėtarėt e pėrjetshėm tė shoqatės, i palodhur dhe pėrherė i pėrkushtuar pėr bashkėsinė shqiptare nė SHBA.

  Me emrin Vasil Kamenica, ai u lind nė Korēė mė 1932-in. Familja e tij emigroi nė SHBA kur ai ishte 6 vjeē. Billi mori mėsime nė Uster nė Shkollėn Tregtare dhe mė pas nė Akademine e Usterit. Ai eshte martuar me Loreta Xhons prej 54 vitesh, jetojnė nė Holden, pranė Usterit dhe kanė tre fėmijė tė rritur Karen Dono, Sandra Dionis dhe Mark Xhons si dhe 9 nipa dhe mbesa tė mrekullueshėm. Tani ai eshte ne pension, ka lene pas vitet si biznesmen i sukseshem ne fushen e restoranteve dhe gjithnje e sheh te jete ndihmues dhe i palodhur per shqiptaret, kishen shqiptare dhe bashkeqytetaret e tij. Gjate jetes se tij ka marre ēmime dhe vleresime pėr punėn e tij ku perfshihen Vleresimi per te Krishteret dhe Hebrenjtė, Bisnesmeni i Vitit, Medaljen e Shėn Gjergjit ( Nedrimi i Lartė I Kishės Orthodokse Shqiptare) dhe vlerėsime si nder shqiptaret me te shquar te diaspores dhene prej qeverise shqiptare. Billi ka sherbyer si kreyetar i Bordit te KOSHFSHM, perfaqesues i Arqiodiezes Shqiptare, Kryetar i Fondit te Luftes kunder Kancerit, anetar i Klubit Kiuianis, dhe i nderuar edhe nga Shoqata e biznesit te Uebsterit. Ne Nentor 2009 atij iu dorezua ēmimi "Antoni Thanas" per bashkesine shqiptare. Ai eshte shembull i perpjekjeve dhe perkushtimit mes bashkeatdhetareve dhe me gjere.

  Ēmimi P"per arritje jetesore " nga SHKSHA ne 65 vjetorin e saj dhe ne konventen vjetore te Uashingtonit ijepet per punen epalodhur qe z. Xhons ka bere ne sherbim te bashkesise shqiptare.

  http://www.voal-online.ch/index.php?...&article=16406
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga King_Gentius : 11-08-2011 mė 20:09

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e King_Gentius
  Anėtarėsuar
  24-11-2004
  Vendndodhja
  Boston
  Postime
  485
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Urime pese fituesve te bursave universitare per vitin 2011:

  Kimberly Oswald
  Beltina Gjeloshi
  Linda Camaj
  Livia Marku
  Xhilda Xhemali

  Suksese te metejshme ne shkolle dhe jete.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e King_Gentius
  Anėtarėsuar
  24-11-2004
  Vendndodhja
  Boston
  Postime
  485
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e King_Gentius
  Anėtarėsuar
  24-11-2004
  Vendndodhja
  Boston
  Postime
  485
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,454
  Faleminderit
  1
  29 falenderime nė 26 postime
  me te miret i mer gjithmone USA

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e KOKASHTA
  Anėtarėsuar
  29-09-2004
  Vendndodhja
  Bangkok
  Postime
  2,617
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Po vend per ne horrat ka usa? )
  If you tell a big enough lie and tell it frequently enough, it will be believed.

 16. #16
  New York Maska e mario_kingu
  Anėtarėsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,237
  Faleminderit
  3
  22 falenderime nė 22 postime
  nje nga ato aty eshte kushurira ime
  Partizoni

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e King_Gentius
  Anėtarėsuar
  24-11-2004
  Vendndodhja
  Boston
  Postime
  485
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Me duket kjo foto eshte nga konventa e AANO e vitit 1948 ne Worcester MA, personi i gjashte (fillo numrimin nga e djathta) i ulur ne rreshtin e pare eshte Fan Noli


 18. #18
  i/e regjistruar Maska e King_Gentius
  Anėtarėsuar
  24-11-2004
  Vendndodhja
  Boston
  Postime
  485
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ndiqni linkun e meposhtem per video nga evenimenti i fundit ne Washington DC.

  http://www.youtube.com/user/AANOofficial

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e King_Gentius
  Anėtarėsuar
  24-11-2004
  Vendndodhja
  Boston
  Postime
  485
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Aplikoni per bursa

  Eshte hap afati i ri i aplikimeve per burse per vitin universitar 2012-2013. Ju lutemi te ndiqni lidhjen e meposhtme per te plotesuar formularin. Fat te mbare te gjith studenteve.

  http://www.aano.org/scholarship/appl...n-information/

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-01-2012
  Vendndodhja
  Texas
  Postime
  57
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga King_Gentius Lexo Postimin
  Eshte hap afati i ri i aplikimeve per burse per vitin universitar 2012-2013. Ju lutemi te ndiqni lidhjen e meposhtme per te plotesuar formularin. Fat te mbare te gjith studenteve.

  http://www.aano.org/scholarship/appl...n-information/
  Kush jane fituesit per bursat studentore per ato qe jetojne ne usa. Thane se me 1korrik do ti publikonin

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •