Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 34
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2004
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Matematike financiare

  Kush mund te me ndihmoj qe se paku te jap formen e ekuacionit detyrave ne vijim per te zgjidhur ato:

  3. Te zgjidhen problemet me fjale:
  a) Cmimi qe u pagua nje kompjuter pas 22% zbritje ishte
  1,871.50 EUR. Sa ishte cmimi para lirimit?

  b) Shuma e tre numrave te njepasnjeshem tek eshte 117. Cilet
  jane ata numra?

  c) Hansi eshte per 7 vite me i moshuar se Sabrina. Sa vite kane
  ata te dy nese shuma e dyfishit te viteve te tyre eshte 66?

  d) Nje brinje e drejtkendeshit eshte 20 cm me e shkurt se tjetra.
  Sa eshte e gjate brinja e shkurter nese syprina e siperfaqes se
  drejtkendeshit eshte 0.8 m2?

  e) Dy vetura qe jane larg njera tjetres 500 km jane nisur ne
  drejtim te njera tjetres me ndryshim konstant te shpejtesise
  prej 10 km/h. Sa eshte shpejtesia e tyre nese ato takohen pas
  2 ore e 15 minutash?

  f) Ciklisti vozit bicikleten e tij ne nje perpjetez me nje shpejtesi
  prej 20 km/h dhe teposhte me shpejtesi prej 60 km/h. Sa eshte
  shpejtesia e tij mesatare per tere udhetimit (pra perpjete dhe
  teposhte)?

  g) Cilet jane ata dy numra ndryshimi i te cileve eshte 12 kurse
  prodhimi 493?

  h) Dy familje jetojne 550 km larg njera tjetres. Ata deshirojne te
  takohen dhe nisen me vetura ne ora 9. Njera familje udheton
  me shpejtesi konstante prej 90 km/h, kurse tjetra me shpejtesi
  konstante prej 110 km/h. Ne ora sa takohen ato?  1. Shuma e tre numrave te njepasnjeshem tek eshte 279. Per cilet
  numra eshte fjala?

  2. Pas 5 vitesh Ana do te jete e moshuar sa gjysma e nenes se saj.
  Para tre vitesh Ana ishte e moshuar sa nje e treta e nenes se saj
  pas 11 vitesh. Sa vite ka Ana dhe nena e saj?

  3. Nje kompani prodhon karrige dhe tabela ne nje makine. Per te
  prodhuar nje karrige nevojitet 1 njesi e lendes se pare dhe 2 ore
  pune te makines. Per te prodhuar nje tabele nevojiten 2 njesi te
  lendes se pare dhe 3 ore pune te makines. Ata kane 19 njesi te
  lendes se pare. Makina mund te perdoret 34 ore. Sa karrige dhe sa
  tavolina mund te prodhohen?

  4. Anna bleu 2 buke dhe 6 kifle ne furre. Ajo pagoi 4.80 EUR. Kur u
  kthye ne shtepi nena e pyeti per cmimin e nje kifle. Por ajo nuk
  mbante mend cmimin.
  Tre dite me vone ajo shkoi tek furra serish dhe bleu 3 buke dhe 15
  kifle. Kete here ajo pagoi 9 EUR. Kur nena e pyeti ate serish per
  cmimin, ajo e pranoi se kishte harruar te pyeste.
  Megjithate, ajo i tregoi nenes se ne shkolle kishte mesuar se si te
  njehsonte cmimin e njesise nga numri i njesive te blera dhe nga
  cmimi perfundimtar. Si kalkuloi ajo cmimin e bukes dhe kifles?

  5. Te caktohen numrat, ndryshimi i te cileve eshte 12 dhe prodhimi
  eshte 493?

  6. Dhoma eshte e gjate 6.6 m dhe e gjere 4.8 m. Te dy anet duhet te
  zgjerohen per te njejten madhesi. Sa duhen zgjeruar dimensionet
  ne menyre qe siperfaqja te rritet per 5 m2?

  7. Kompania ka vendosur te prodhoje kemisha. Cmimi javor i
  fiksuar eshte 17,970 EUR dhe cmimi i ndryshueshem eshte 4.95
  EUR/kemishe. Sa kemisha duhen shitur gjate javes me cmimin
  14.95 EUR/kemisha ne menyre qe te arrihet fitimi prej 8000
  EUR?

  8. Nje brinje e drejtkendeshit eshte 20 cm me e shkurt se tjetra. Sa
  eshte e gjate brinja e shkurter nese syprina e siperfaqes se
  drejtkendeshit eshte 0.8 m2?


  9. Dick eshte 7 vite me i moshuar se Ana. Sa vite kane ata nese
  shuma e viteve te tyre eshte gjysma e viteve te gjyshes se tyre e
  cila eshte 66 vjecare?

  10. Dy kende te nje trekendeshi jane te barabarte kurse kendi i trete
  eshte tre here me i madh se shuma e tyre. Te caktohen kendet?
  (Shuma e tre kendeve te nje trekendeshi eshte 180°.)

 2. #2
  ciao belli !!! Maska e donna76
  Anėtarėsuar
  30-08-2005
  Mosha
  44
  Postime
  1,496
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 4 postime
  kush me ndihmon te gjej formulen e coca-cola
  "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

 3. #3
  jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
  Anėtarėsuar
  26-04-2005
  Postime
  1,640
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  17.5 mL 75% citric acid or phosphoric acid
  2.00 L water
  2.00 kg granulated white sugar
  2.5 mL caffeine (optional as it won't change taste of drink)
  30.0 mL caramel color

  ene pas i viti do shtojsh 30 lb hahahahahahahaha
  ps. Stay crazy and act like normal people
  no glove no love

 4. #4
  Klea Maska e kleadoni
  Anėtarėsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga caniforyou Lexo Postimin
  Kush mund te me ndihmoj qe se paku te jap formen e ekuacionit detyrave ne vijim per te zgjidhur ato:
  Nuk e di ne te duhen akoma zgjidhjet apo i ke zgjidhur, gjithsesi po te ndihmoj me ato te algjebres (se gjometrine e kam harruar fare )


  a) Cmimi qe u pagua nje kompjuter pas 22% zbritje ishte
  1,871.50 EUR. Sa ishte cmimi para lirimit?
  [(1-0,22)x] = 1871,50
  x=2399,36 € cmimi fillestar

  b) Shuma e tre numrave te njepasnjeshem tek eshte 117. Cilet
  jane ata numra?
  Mund te shkruhet: x+y+z = 117
  y=(x+1)
  z=(y+1)=(x+1+1)
  Duke i zevendesuar kemi: x+(x+1)+(x+1+1)=117
  3x+3=117
  x=38

  Athere i bie qe numrat te jene 38,39,40.

  c) Hansi eshte per 7 vite me i moshuar se Sabrina. Sa vite kane
  ata te dy nese shuma e dyfishit te viteve te tyre eshte 66?
  Nese shenon me x moshen e Sabrines, i bie qe mosha e Hansit te jete 7+x.
  Shuma e dyfishit te viteve i bie te jete: 2x+2(7+x)=66
  dmth sabrina eshte 13 vjece e hansi 20.

  g) Cilet jane ata dy numra ndryshimi i te cileve eshte 12 kurse
  prodhimi 493?
  x-y=12
  x*y=493
  Atehere i bie qe x=12+y, e zevendeson te ekuacioni i dyte dhe ke: (12+y)*y=493
  12y+y^2=493, e shkruan si: y^2+12y-493=0
  Zgjidhe me dallor dhe e gjen vleren e y, pastaj e zevendeson ne ekuacionin e pare dhe gjen edhe vleren e x.


  1. Shuma e tre numrave te njepasnjeshem tek eshte 279. Per cilet
  numra eshte fjala?
  Njelloj si me lart. x+y+z=279
  y=x+1
  z=y+1 = x+1+1
  Atehere kemi: x+(x+1)+(x+1+1)=279
  3x+3=279
  i bie te jene 92,93,94

  [/QUOTE]2. Pas 5 vitesh Ana do te jete e moshuar sa gjysma e nenes se saj.
  Para tre vitesh Ana ishte e moshuar sa nje e treta e nenes se saj
  pas 11 vitesh. Sa vite ka Ana dhe nena e saj?[/QUOTE]

  Kete nuk e kam sh te qarte, mos nuk e ke shkruar te plote?

  4. Anna bleu 2 buke dhe 6 kifle ne furre. Ajo pagoi 4.80 EUR. Kur u
  kthye ne shtepi nena e pyeti per cmimin e nje kifle. Por ajo nuk
  mbante mend cmimin.
  Tre dite me vone ajo shkoi tek furra serish dhe bleu 3 buke dhe 15
  kifle. Kete here ajo pagoi 9 EUR. Kur nena e pyeti ate serish per
  cmimin, ajo e pranoi se kishte harruar te pyeste.
  Megjithate, ajo i tregoi nenes se ne shkolle kishte mesuar se si te
  njehsonte cmimin e njesise nga numri i njesive te blera dhe nga
  cmimi perfundimtar. Si kalkuloi ajo cmimin e bukes dhe kifles?
  2x+6y=4,80
  3x+15y=9
  E shkruan: x=(4,80-6y)/2
  E zevendeson te ekuacioni dyte dhe ke: 3(4,80-6y)/2)+15y=9

  La vita non si spiega, si VIVE!

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2004
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Lea faliminderit shume per ndihmen ofruar. Ju uroj gjithe te mirat dhe suksese!

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2004
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  [/QUOTE]2. Pas 5 vitesh Ana do te jete e moshuar sa gjysma e nenes se saj.
  Para tre vitesh Ana ishte e moshuar sa nje e treta e nenes se saj
  pas 11 vitesh. Sa vite ka Ana dhe nena e saj?[/QUOTE]

  Kete nuk e kam sh te qarte, mos nuk e ke shkruar te plote?  Detyra eshte e dhene ashtu si e kam shkruar, por pavaresisht kesaj, edhe njehere te falenderoj per ndihmen dhe mundin tuaj. Gjithe te mirat!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e skipetar
  Anėtarėsuar
  07-12-2006
  Postime
  744
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ........................................
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga skipetar : 24-04-2011 mė 00:09

 8. #8
  it's me Maska e medina
  Anėtarėsuar
  14-10-2005
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  9. Dick eshte 7 vite me i moshuar se Ana. Sa vite kane ata nese
  shuma e viteve te tyre eshte gjysma e viteve te gjyshes se tyre e
  cila eshte 66 vjecare?

  Ana= 13 Vjec
  Dick=20 vjec
  x+x+7=33


  10. Dy kende te nje trekendeshi jane te barabarte kurse kendi i trete
  eshte tre here me i madh se shuma e tyre. Te caktohen kendet?
  (Shuma e tre kendeve te nje trekendeshi eshte 180°.)

  Kendet e trekendeshit jane 22.5,,,,,22.5,,,,dhe 135
  x+x+3(2x)=180
  pytje kisha une,,,cfare klase studion? se ushtrimet jane elementare
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga medina : 24-04-2011 mė 01:05
  me ka humb firma

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e skipetar
  Anėtarėsuar
  07-12-2006
  Postime
  744
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga caniforyou Lexo Postimin
  2. Pas 5 vitesh Ana do te jete e moshuar sa gjysma e nenes se saj.
  Para tre vitesh Ana ishte e moshuar sa nje e treta e nenes se saj
  pas 11 vitesh. Sa vite ka Ana dhe nena e saj?
  Kete nuk e kam sh te qarte, mos nuk e ke shkruar te plote?  Detyra eshte e dhene ashtu si e kam shkruar, por pavaresisht kesaj, edhe njehere te falenderoj per ndihmen dhe mundin tuaj. Gjithe te mirat!
  nese e lexova problemin qysh duhet, ateher barazimet jane kto

  "Pas 5 vitesh Ana do te jete e moshuar sa gjysma e nenes se saj"
  A+5=(N+5)/2

  "Para tre vitesh Ana ishte e moshuar sa nje e treta e nenes se saj pas 11 vitesh"
  A-3=(N+8)/3

  prej ku del se
  A=22
  N=49

  "Pas 5 vitesh Ana do te jete e moshuar sa gjysma e nenes se saj": A=22+5=27 dhe N=49+5=54

  "Para tre vitesh Ana ishte e moshuar sa nje e treta e nenes se saj pas 11 vitesh": A=22-3=19 dhe N=49-3+11=57

  nese nuk e lexova problemin qysh duhet, ateher shpresoj se ju nimon me i shkru barazimet dhe me e zgjidh problemin.

  sidoqofte, me vjen keq qe ju ka dek msusja n'klasen e pare apo te dyte te shkollse fillore
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga skipetar : 24-04-2011 mė 01:07

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2004
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Kush mund te me ndihmoj te zgjidh edhe keto detyra:

  1. Burri dhe gruaja kane vendosur te blejne nje veture. Ata kan grumbulluar 3500 Euro. Prinderit e burrit kane vendosur te kontribuojne me 1/3 e parave te cmimit te vetures, kurse prinderit e gruas me 3/5 e parave te cmimit te vetures. Sa ka kushtuar vetura?

  2. nese koha e reagimit te shoferit 1 sekond, ateher qfar distance kalon vetura ne 108 km/h?

  3) Nese 5 persona per 5 minuta i hajne 5 pica, atehere ēfarė kohe nevojitet qe 100 persona te hajne 100 pica?

 11. #11
  Erando
  Anėtarėsuar
  19-07-2004
  Vendndodhja
  Perendim
  Postime
  887
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  problemi nr 3.

  5 minuta
  HISTORY HOLDS
  for the time to come and share.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 13 postime
  1. 52500 euro

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Kanina
  Anėtarėsuar
  14-10-2010
  Postime
  553
  Faleminderit
  7
  10 falenderime nė 6 postime

  Wink

  Citim Postuar mė parė nga caniforyou Lexo Postimin
  Kush mund te me ndihmoj qe se paku te jap formen e ekuacionit detyrave ne vijim per te zgjidhur ato:

  3. Te zgjidhen problemet me fjale:
  a) Cmimi qe u pagua nje kompjuter pas 22% zbritje ishte
  1,871.50 EUR. Sa ishte cmimi para lirimit?

  b) Shuma e tre numrave te njepasnjeshem tek eshte 117. Cilet
  jane ata numra?

  c) Hansi eshte per 7 vite me i moshuar se Sabrina. Sa vite kane
  ata te dy nese shuma e dyfishit te viteve te tyre eshte 66?

  d) Nje brinje e drejtkendeshit eshte 20 cm me e shkurt se tjetra.
  Sa eshte e gjate brinja e shkurter nese syprina e siperfaqes se
  drejtkendeshit eshte 0.8 m2?

  e) Dy vetura qe jane larg njera tjetres 500 km jane nisur ne
  drejtim te njera tjetres me ndryshim konstant te shpejtesise
  prej 10 km/h. Sa eshte shpejtesia e tyre nese ato takohen pas
  2 ore e 15 minutash?

  f) Ciklisti vozit bicikleten e tij ne nje perpjetez me nje shpejtesi
  prej 20 km/h dhe teposhte me shpejtesi prej 60 km/h. Sa eshte
  shpejtesia e tij mesatare per tere udhetimit (pra perpjete dhe
  teposhte)?

  g) Cilet jane ata dy numra ndryshimi i te cileve eshte 12 kurse
  prodhimi 493?

  h) Dy familje jetojne 550 km larg njera tjetres. Ata deshirojne te
  takohen dhe nisen me vetura ne ora 9. Njera familje udheton
  me shpejtesi konstante prej 90 km/h, kurse tjetra me shpejtesi
  konstante prej 110 km/h. Ne ora sa takohen ato?  1. Shuma e tre numrave te njepasnjeshem tek eshte 279. Per cilet
  numra eshte fjala?

  2. Pas 5 vitesh Ana do te jete e moshuar sa gjysma e nenes se saj.
  Para tre vitesh Ana ishte e moshuar sa nje e treta e nenes se saj
  pas 11 vitesh. Sa vite ka Ana dhe nena e saj?

  3. Nje kompani prodhon karrige dhe tabela ne nje makine. Per te
  prodhuar nje karrige nevojitet 1 njesi e lendes se pare dhe 2 ore
  pune te makines. Per te prodhuar nje tabele nevojiten 2 njesi te
  lendes se pare dhe 3 ore pune te makines. Ata kane 19 njesi te
  lendes se pare. Makina mund te perdoret 34 ore. Sa karrige dhe sa
  tavolina mund te prodhohen?

  4. Anna bleu 2 buke dhe 6 kifle ne furre. Ajo pagoi 4.80 EUR. Kur u
  kthye ne shtepi nena e pyeti per cmimin e nje kifle. Por ajo nuk
  mbante mend cmimin.
  Tre dite me vone ajo shkoi tek furra serish dhe bleu 3 buke dhe 15
  kifle. Kete here ajo pagoi 9 EUR. Kur nena e pyeti ate serish per
  cmimin, ajo e pranoi se kishte harruar te pyeste.
  Megjithate, ajo i tregoi nenes se ne shkolle kishte mesuar se si te
  njehsonte cmimin e njesise nga numri i njesive te blera dhe nga
  cmimi perfundimtar. Si kalkuloi ajo cmimin e bukes dhe kifles?

  5. Te caktohen numrat, ndryshimi i te cileve eshte 12 dhe prodhimi
  eshte 493?

  6. Dhoma eshte e gjate 6.6 m dhe e gjere 4.8 m. Te dy anet duhet te
  zgjerohen per te njejten madhesi. Sa duhen zgjeruar dimensionet
  ne menyre qe siperfaqja te rritet per 5 m2?

  7. Kompania ka vendosur te prodhoje kemisha. Cmimi javor i
  fiksuar eshte 17,970 EUR dhe cmimi i ndryshueshem eshte 4.95
  EUR/kemishe. Sa kemisha duhen shitur gjate javes me cmimin
  14.95 EUR/kemisha ne menyre qe te arrihet fitimi prej 8000
  EUR?

  8. Nje brinje e drejtkendeshit eshte 20 cm me e shkurt se tjetra. Sa
  eshte e gjate brinja e shkurter nese syprina e siperfaqes se
  drejtkendeshit eshte 0.8 m2?


  9. Dick eshte 7 vite me i moshuar se Ana. Sa vite kane ata nese
  shuma e viteve te tyre eshte gjysma e viteve te gjyshes se tyre e
  cila eshte 66 vjecare?

  10. Dy kende te nje trekendeshi jane te barabarte kurse kendi i trete
  eshte tre here me i madh se shuma e tyre. Te caktohen kendet?
  (Shuma e tre kendeve te nje trekendeshi eshte 180°.)
  o shoku pse na hap pune kote tani pak na plas mendja ne shkolle po dhe ketu do meremi me probleme. me duket se ke probleme per te zgjidhur ti nga te shkolles perton ti zgjidhesh vete dhe na i ngec neve ketu.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2004
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga D&G Feminine Lexo Postimin
  1. 52500 euro
  me jep ekuacionin e zgjidhjes nese ka mundesi

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e skipetar
  Anėtarėsuar
  07-12-2006
  Postime
  744
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  1.

  X: ēmimi i veturės

  X = (1/3)X + (3/5)X + 3500
  ...
  X =
  Citim Postuar mė parė nga D&G Feminine Lexo Postimin
  1. 52500 euro
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga skipetar : 12-06-2011 mė 07:17

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2004
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga skipetar Lexo Postimin
  1.

  X: ēmimi i veturės

  X = (1/3)X + (3/5)X + 3500
  ...
  X =
  danke schön

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-12-2010
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kleadoni detyra thote shuma e numrave tek te njepasnjeshem

  Numrat tek te njepasnjeshem mund ti shkrujame si

  x=a+1
  y=a+3
  z=a+5

  x +y +z = 117

  a+1 + a+3 + a+5 =117

  3a + 9 = 117

  3a = 108

  a=36 => x = 37 y=39 dhe z=41

 18. #18
  Klea Maska e kleadoni
  Anėtarėsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga topsykretts123 Lexo Postimin
  Kleadoni detyra thote shuma e numrave tek te njepasnjeshem

  Numrat tek te njepasnjeshem mund ti shkrujame si

  x=a+1
  y=a+3
  z=a+5

  x +y +z = 117

  a+1 + a+3 + a+5 =117

  3a + 9 = 117

  3a = 108

  a=36 => x = 37 y=39 dhe z=41
  Nuk e kisha vene re qe thuhej numra tek... e kisha marre vetem si nr te njepasnjeshem

  La vita non si spiega, si VIVE!

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-06-2011
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Detyre ekonomike

  Kush mund te me jap pak ndihme per te zgjidhur kete detyre financiare.

  Nese banka X ofron ofron interes 750 Euro per 6 muaj per shumen e depozituar prej 5000 Euro, atehere cfare shume duhet te depozitojme per te fituar interes 200 Euro per 8 muaj.

 20. #20
  Klea Maska e kleadoni
  Anėtarėsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga amiri.01 Lexo Postimin
  Kush mund te me jap pak ndihme per te zgjidhur kete detyre financiare.

  Nese banka X ofron ofron interes 750 Euro per 6 muaj per shumen e depozituar prej 5000 Euro, atehere cfare shume duhet te depozitojme per te fituar interes 200 Euro per 8 muaj.
  Me shumen 5000€, per 8 muaj i bie te fitoj 1000€ interes (6muaj-750€ ->8 muaj -1000€).
  Qe te fitoj 200€ ne 8 muaj i bie qe te depozitoj 1000€ (sepse fiton 1000€ nese depoziton 5000€ ->qe te fitoj 200 i duhet depozite 1000€)

  La vita non si spiega, si VIVE!

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •