Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 34 prej 34
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e skipetar
  Anėtarėsuar
  07-12-2006
  Postime
  744
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga caniforyou Lexo Postimin
  danke schön
  bitte schön

  Citim Postuar mė parė nga amiri.01 Lexo Postimin
  Kush mund te me jap pak ndihme per te zgjidhur kete detyre financiare.

  Nese banka X ofron ofron interes 750 Euro per 6 muaj per shumen e depozituar prej 5000 Euro, atehere cfare shume duhet te depozitojme per te fituar interes 200 Euro per 8 muaj.
  Citim Postuar mė parė nga kleadoni Lexo Postimin
  Me shumen 5000€, per 8 muaj i bie te fitoj 1000€ interes (6muaj-750€ ->8 muaj -1000€).
  Qe te fitoj 200€ ne 8 muaj i bie qe te depozitoj 1000€ (sepse fiton 1000€ nese depoziton 5000€ ->qe te fitoj 200 i duhet depozite 1000€)
  barazimet:
  750€ = 5,000€X6muaj
  200€ = Y€X8muaj
  ...
  X = 2.5%
  Y = 1,000€
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga skipetar : 25-06-2011 mė 08:27

 2. #22
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-06-2011
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Detyre logjike!?

  Nxėnėsit e pyetėn arsimtarin sa vjeē ėshtė.
  Ai tha: ,,Nėna ime, motra ime, vėllau im sė bashku me mua i kemi 166 vjet.
  Nėna kur mė ka lindur mua ka qenė 30 vjeēe.
  Motra ime ėshtė 4 vjet mė e vjetėr se vėllai ynė, kurse unė jam dy vjet mė i ri se vėllau.” Sa vjet i ka pasur arsimtari?

  Kėrkoj tė ndihmoj ndokush pėr tė zgjedhur kėtė detyrė dhe tė ofroj detaje tė zgjedhjes.

 3. #23
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-06-2011
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Detyrė logjike?!

  Nxėnėsit e pyetėn arsimtarin sa vjeē ėshtė.
  Ai tha: ,,Nėna ime, motra ime, vėllau im sė bashku me mua i kemi 166 vjet.
  Nėna kur mė ka lindur mua ka qenė 30 vjeēe.
  Motra ime ėshtė 4 vjet mė e vjetėr se vėllai ynė, kurse unė jam dy vjet mė i ri se vėllau.” Sa vjet i ka pasur arsimtari?

  Kėrkoj tė ndihmoj ndokush pėr tė zgjedhur kėtė detyrė dhe tė ofroj detaje tė zgjedhjes.

 4. #24
  Klea Maska e kleadoni
  Anėtarėsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga amiri.01 Lexo Postimin
  Nxėnėsit e pyetėn arsimtarin sa vjeē ėshtė.
  Ai tha: ,,Nėna ime, motra ime, vėllau im sė bashku me mua i kemi 166 vjet.
  Nėna kur mė ka lindur mua ka qenė 30 vjeēe.
  Motra ime ėshtė 4 vjet mė e vjetėr se vėllai ynė, kurse unė jam dy vjet mė i ri se vėllau.” Sa vjet i ka pasur arsimtari?

  Kėrkoj tė ndihmoj ndokush pėr tė zgjedhur kėtė detyrė dhe tė ofroj detaje tė zgjedhjes.
  Kot per kuriozitet, ne librat e cilit vit shkollor i gjeni keto detyra?

  Zgjidhja: mosha e arsimtarit 32 vjec.

  Sheno me X moshen e nenes, Y motres, Z vellait dhe me A ate te arsimtarit.

  x + y + z + a = 166

  Nena ishte 30vjece kur lindi arsimtarin, ndaj X = 30 + A
  Motra eshte 4 vjet me e madhe se vellai, ndaj Y = 4 + Z
  Vellai eshte 2 vjet me i madh se arsimtari, ndaj Z = 2 + A ( e zevendeson te Y qe i bie te jete Y = 4 + 2 + a

  Zevendeso te gjitha keto te dhene ne ekuacionin fillestar dhe te del pergjigjja qe mosha e arsimtarit eshte 32!

  La vita non si spiega, si VIVE!

 5. #25
  ų
  Anėtarėsuar
  19-05-2007
  Postime
  8,528
  Faleminderit
  5
  57 falenderime nė 46 postime
  Citim Postuar mė parė nga kleadoni Lexo Postimin
  Kot per kuriozitet, ne librat e cilit vit shkollor i gjeni keto detyra?

  Zgjidhja: mosha e arsimtarit 32 vjec.

  Sheno me X moshen e nenes, Y motres, Z vellait dhe me A ate te arsimtarit.

  x + y + z + a = 166

  Nena ishte 30vjece kur lindi arsimtarin, ndaj X = 30 + A
  Motra eshte 4 vjet me e madhe se vellai, ndaj Y = 4 + Z
  Vellai eshte 2 vjet me i madh se arsimtari, ndaj Z = 2 + A ( e zevendeson te Y qe i bie te jete Y = 4 + 2 + a

  Zevendeso te gjitha keto te dhene ne ekuacionin fillestar dhe te del pergjigjja qe mosha e arsimtarit eshte 32!
  Sa shume qe di dhe ti ...
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

 6. #26
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-06-2011
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Detyra logjike

  Kleadoni shume faleminderit per zgjidhjen e detyres. Keto detyra nuk i takojne sakte nje moshe te caktuar shkollore sepse thjeshte jane logjike dhe shpeshhere ndodhe qe as profesoret tane te matematikes nuk arrijne te zgjidhin keto detyra sapo t'i lexojne ne shikim te pare.

  Nese mund te me ndihmoni ju ose ndokush tjeter per te zgjidhur edhe keto detyra ose se paku vetem te formoje ekuacionet e zgjidhjeve. Ndoshta edhe menyren per te zgjidhur keto detyra pa qene nevoja qe ne te ardhmen te postoje detyra te tilla sepse ndoshta jane te neveritshme ne keto dite te nxehta te kesaj Vere te bukur shqiptare.

  1) Babai i ka 28 vjet, kurse i biri 6 vjet. Pas sa viteve babai do te jete dy here me i vjeter se i biri?

  2) Nese Altini i ka 25 vjet dhe Burimi 35 vjet, pas sa vitesh Altini dhe Burimi do t'i kene 100 vjetė?

 7. #27
  Klea Maska e kleadoni
  Anėtarėsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga amiri.01 Lexo Postimin
  Kleadoni shume faleminderit per zgjidhjen e detyres. Keto detyra nuk i takojne sakte nje moshe te caktuar shkollore sepse thjeshte jane logjike dhe shpeshhere ndodhe qe as profesoret tane te matematikes nuk arrijne te zgjidhin keto detyra sapo t'i lexojne ne shikim te pare.

  Nese mund te me ndihmoni ju ose ndokush tjeter per te zgjidhur edhe keto detyra ose se paku vetem te formoje ekuacionet e zgjidhjeve. Ndoshta edhe menyren per te zgjidhur keto detyra pa qene nevoja qe ne te ardhmen te postoje detyra te tilla sepse ndoshta jane te neveritshme ne keto dite te nxehta te kesaj Vere te bukur shqiptare.

  1) Babai i ka 28 vjet, kurse i biri 6 vjet. Pas sa viteve babai do te jete dy here me i vjeter se i biri?

  2) Nese Altini i ka 25 vjet dhe Burimi 35 vjet, pas sa vitesh Altini dhe Burimi do t'i kene 100 vjetė?
  Pa merak, per mua nuk jane aspak te neveritshme, perkundrazi

  Per te paren, mjafton te besh diferencen e moshes se babait me ate te djalit, dmth 28 - 6 = 22. I bie qe kur djali te jete 22 vjec, babai te jete dy-fish. Dmth i bie qe pas 16 vjetesh babai te jete dy here me i vjeter se i biri. Mosha e djalit i bie 22, e te atit 44.

  Per te dyten, behet fjale qe te kene 100 vjec secili? Ekuacionet jane: x + 25 = 100 dhe Y + 35 = 100.
  I bie qe Altini te behet 100 vjec pas 75 vitesh, dhe Burimi pas 65!

  La vita non si spiega, si VIVE!

 8. #28
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-06-2011
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Detyra te neveritshme

  Faleminderit Kleadoni. Per juve jane keto detyra si 1+1=2 por per mua jane shume problematike. Ja edhe dy detyra ndoshta pak me te veshtira. Shpresoj te me ndihmosh.

  1) Nėna i ka 27 vjet, kurse djali 3 vjet. Pas sa vitesh nėna do tė jetė 5 mė e vjetėr se djali.

  2) Ndryshimi i njė numri dhe trefishi i numrit tjetėr ėshtė 0, ndėrsa ndryshimi i trefishit tė numrit tė parė dhe numrit tė dytė ėshtė 224. Cilėt janė numrat e kėrkuar?

 9. #29
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-06-2011
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga amiri.01 Lexo Postimin
  Kleadoni shume faleminderit per zgjidhjen e detyres. Keto detyra nuk i takojne sakte nje moshe te caktuar shkollore sepse thjeshte jane logjike dhe shpeshhere ndodhe qe as profesoret tane te matematikes nuk arrijne te zgjidhin keto detyra sapo t'i lexojne ne shikim te pare.

  Nese mund te me ndihmoni ju ose ndokush tjeter per te zgjidhur edhe keto detyra ose se paku vetem te formoje ekuacionet e zgjidhjeve. Ndoshta edhe menyren per te zgjidhur keto detyra pa qene nevoja qe ne te ardhmen te postoje detyra te tilla sepse ndoshta jane te neveritshme ne keto dite te nxehta te kesaj Vere te bukur shqiptare.

  1) Babai i ka 28 vjet, kurse i biri 6 vjet. Pas sa viteve babai do te jete dy here me i vjeter se i biri?

  2) Nese Altini i ka 25 vjet dhe Burimi 35 vjet, pas sa vitesh Altini dhe Burimi do t'i kene 100 vjetė?
  detyra e dyte ketu eshte: se bashku pas sa vitesh Altini dhe Burimi do t'i kene 100 vjet

 10. #30
  Klea Maska e kleadoni
  Anėtarėsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga amiri.01 Lexo Postimin
  detyra e dyte ketu eshte: se bashku pas sa vitesh Altini dhe Burimi do t'i kene 100 vjet
  Aha, prandaj te pyeta se nuk e kuptova tamam!

  Atehere i bie 25+35+ 2x = 100 edhe i bie x 20. Dmth, pas 20 vitesh te dy bashke do kene 100 vjec.
  Mund edhe t'a shkruash 25+35+x=100 dhe pastaj x e pjeston per 2.


  p.s ato dy te tjerat ti zgjidh neser

  La vita non si spiega, si VIVE!

 11. #31
  Klea Maska e kleadoni
  Anėtarėsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga amiri.01 Lexo Postimin
  Faleminderit Kleadoni. Per juve jane keto detyra si 1+1=2 por per mua jane shume problematike. Ja edhe dy detyra ndoshta pak me te veshtira. Shpresoj te me ndihmosh.

  1) Nėna i ka 27 vjet, kurse djali 3 vjet. Pas sa vitesh nėna do tė jetė 5 mė e vjetėr se djali.

  2) Ndryshimi i njė numri dhe trefishi i numrit tjetėr ėshtė 0, ndėrsa ndryshimi i trefishit tė numrit tė parė dhe numrit tė dytė ėshtė 224. Cilėt janė numrat e kėrkuar?
  Sorry po kisha harruar qe s'te kam kthyer pergj per keto dy ushtrimet.

  1. Po t'a shkruaj gjate ekuacionin qe t'a kesh edhe per heret e tjera, meqe eshte njelloj si ai shembulli me lart.
  Atehere, nena 27 vjece- djali 3 vjec.
  Duhet te gjejme se pas sa vitesh nena do jete 5 here me e madhe, ndaj nese shenojme me X kte moshen e re (dmth moshen pas disa vitesh) bie qe jete ekuacioni X(nenes) > 5*X(djalit).

  Per te arritur te gjejme X duhet te barazojme keto dy ekuacione:
  27 + X = 5*(3+X)
  => 27+X = 15+5X => 12=4X => X=3.

  Dmth, pas 3 vjetesh, nena do jete 5 here me e madhe ne moshe se djali e faktikisht, djali do jete 6 vjec nderkohe qe e ema do jete 30 vjece (dmth 5here me e madhe)
  2. Ketu jane dy ekuacione. Shenojme me x nr e pare dhe me y ate te dytin.
  Ekuacioni i pari i bie te jete: x - 3y = 0
  Ekuacioni i dyte eshte: 3x - y = 224

  Nga ekuacioni i pare nxjerrim x = 3y!
  E zevendesojme te ekuacioni i dyte dhe kemi: 9y-y=224 => 8y=224 => y=28.

  Dime qe x=3y ndaj x i bie te jete 3*28=84.

  Zgjidhja: nr i pare 84; nr i dyte 28

  La vita non si spiega, si VIVE!

 12. #32
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-06-2011
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga kleadoni Lexo Postimin
  Sorry po kisha harruar qe s'te kam kthyer pergj per keto dy ushtrimet.
  Faleminderit shume per pergjigjet. Jeni nje gjeni i vertete i matematikes.

  Por ndoshta keto dy te fundit ishin pak me te veshtira

 13. #33
  Klea Maska e kleadoni
  Anėtarėsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga amiri.01 Lexo Postimin
  Faleminderit shume per pergjigjet. Jeni nje gjeni i vertete i matematikes.

  Por ndoshta keto dy te fundit ishin pak me te veshtira
  E para ishte njelloj si ushtrimi me lart, ndryshonte vetem 2-fishi me 5-fishin Te dytin faktikisht e lexova disa here per t'a kuptuar, pasi ne fillim e mora si "ndryshim i nr te pare" dmth si "-x" por e pashe qe s'kishte kuptim ndaj e gjeta pastaj
  Keto lloj ushtrimesh duan thjesht perqendrim, ti lexosh 2-3 here per te kuptuar c'a kerkohet e pastaj behen.

  La vita non si spiega, si VIVE!

 14. #34
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-09-2015
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Matematike financiare

  a mundet nej kush me ma zgjedh kete detyre

  Shuma e dy kapitaleve eshte 62,000$. Kapitali i pare eshte dhene me norme vjetore te interesit te thjeshte 4.2%, kurse kapitali i dyte me norme vjetore te interesit te thjeshte 5.8%. Ndryshimi i dy interesave te kapitaleve eshte 700$. Gjeni vleren e ketyre dy kapitaleve.

  ju lutem nese mundet nej kush me ma zgjedh e kam per provim final
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga jetak : 11-09-2015 mė 14:29

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •