Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 31 prej 31
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-03-2011
    Postime
    12
    Citim Postuar mė parė nga Yes* Lexo Postimin
    Fakti qe njeriu lind me nje temperament te caktuar, asgje nuk e pengon ta ndryshoje ate ne te miren e tij. Rasti ne fjale mund te jete i tille. Djali nuk ndihet mire qe nuk arrin te integrohet kollaj ne shoqeri, dhe kerkon ta ndryshoje kete situate duke e kthyer ne favorin e tij, ne ate qe eshte me e dobishme per te. Ku qendron problemi ketu, mbetet per tu pare: a eshte per shkak te tij qe mund te jete tip i ndrojtur dhe i mbyllur, apo per shkak se nuk gjen hapesire nga ambienti shoqeror qe e rrethon.
    Nese problemin e ka tek vetja, gjeja e pare eshte pranimi i atij kompleksi qe ka, pastaj te mundohet me seriozitet ta rregulloje kete duke ndryshuar temperamentin e tij.

    Une nuk e di se cfare tipi ka glorius qe t'i jap nje keshille me konkrete, por ndoshta ke krijuar nje kompleks brenda vetes edhe pa e pasur ate.
    Po ta jap nje shembull nga vetja ime kur hyra ne fakulet; kisha zgjedhur nje dege per te cilen asnje nga shoqeria ime nuk e kishte zgjedhur dhe i binte qe te isha e vetme kur hyra ne fakultet, pa asnje njohje shoqerore, shtoji kesaj edhe faktorin qe vija nga nje kolegj me shume disipline dhe ku kisha qene vetem me vajza, pas asnje djale. Imagjino se cfare mendimesh me silleshin ne koke para se te hyja: "c'a te bej une tek pull ne fakultet, kur nuk njoh asnje"...
    Te them te drejten zura shoqeri qe diten e pare, ne nje dege ku ishim me shume se 300 studenta te atij viti, thjesht per arsyen se kur takova studente aty qe madje kishin shoqerine e tyre te gjimnazit ne te njeten dege, nuk e vrava aspak mendjen, u solla krejt natyrshem dhe komunikimi me ta erdhi krejt natyrshem, dhe nga nje studente qe nuk kisha pasur anje mik aty tek ajo dege, brenda vitit isha bere me popullorja, me njihnin te gjithe dhe zura shoqeri edhe me ato te viteve me te medha se ne, thjesht u solla natyrshem . Mjafton nje bisede rastesore; per nje liber, per problem shoqeror apo ndonje bisede ne lidhje me problematikat e mesimeve dhe njeriu nxe shpoqeri menjehere, por me duket se problemi yt ka te beje me kompleksin qe ke krijuar ti brenda vetes. Duhet te kesh shume besim te vetja, ta jesh kerkues ndaj vetes cdo dite, sic thote Nice "ta superosh veten cdo dite", te jesh pa komplekse ne komunikim me njerezit, i lirshem i buzeqeshur, i gatshem per cdo bisede, te jesh i sigurte ne cdo hap qe hedh....

    Nuk di c'a te them me teper glorius, se nuk e di tamam se cfare tipi ke ti dhe ku qendron me sakte problemi yt, nese ti do shpreheshe disi me shume, ndoshta edhe ne mund te te japim nje keshille edhe me praktike se sa te themi "bej keshtu e bej ashtu". Prandaj edhe po tregohem e hapur me ty ne bisede (duke permendur disa raste nga jeta ime) qe edhe ti te besh te njejten gje.
    Fakti qe ti i ke kerkuar nje keshille anetareve te ketij forumi dhe ne te jemi pergjigjur duke qene shume te gatshem, tregon se je djale qe mund te zesh kollaj shoqeri, prandaj edhe me krijua pershtypja qe e ke krijuar ti vete kete kompleks brenda vetes.

    Gjss na informo se si po te ecen ne diten ne vazhdim, une per vete jam e interesuar.
    Cuditem edhe vete se si ke ditur te ma pershkruash ne menyre te detalizuar karakterin tim..Pasi te ka interesuar se cka kam bere ne ditet ne vijim,ate e kam postuar me lartė
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Glorious10 : 28-03-2011 mė 19:19

  2. #22
    Citim Postuar mė parė nga Glorious10 Lexo Postimin
    Cuditem edhe vete se si ke ditur te ma pershkruash ne menyre te detalizuar karakterin tim..
    Me thone qe duhej te merresha me psikanalitike , por ja qe ku di une intuite...
    Me ka pelqyer psikologjia shume, por zgjodha te behesha juriste per dy arsye: 1.per shkak te ambicies
    2. jam shume e ndjeshme ndaj problemeve qe mund te kene njerezit, dmth sikur te kisha qene psikologe nuk do kisha mundur te perballoja duke degjuar problemet e njerezve, sepse i perjetoj gati njesoj si ata qe i vuajne.

    Gjss glorius, mos e hidh fajin 100% tek vetja, ka ardhur nje kohe ku njeriu per njeriun eshte vertete ujk.
    Rasti yt me kujton nje thenie te nje mistiku Gibranit: "ka brenda meje nje mik qe me ngushellon sa here qe te keqiat me pushtojne", keshtu qe po ta them prap : duaje veten dhe respektoje sepse, miku me i mire i vetes je Ti!
    Mos thuaj qe nuk ke miq, sepse ketu ne forum tashme i ke!

  3. #23
    Citim Postuar mė parė nga Glorious10 Lexo Postimin
    Jam nje djalė 19 vjecar dhe problemi im eshte se nuk mund te krijoj shoqeri te qendrueshme dhe kam vetem nje shok te cilin e kam takuar ne fakultet,dhe te cilin perpos ne fakultet nuk shoqerohemi edhe jashte.Dua te di se si mund te krijoj ne shoqeri me te gjere,dhe te qendrueshme,per shkak se ne moshen time te besh nje jete kaq vetmitare keshtu si une me duket teper absurde dhe jonormale!
    Atėhere dua ta di se ku qendron problemi dhe qfarė hapa tė bėj ta ndryshoj kete fakt?
    PS: Dua seriozitet ne pergjigje.
    Ju falemnderit!
    As mos e caj koken fare per miq, e di pse them keshtu ? Ti nuk paske shok femijrije ( qe jan edhe shoket e vertete ) Shoket qe ti ze kur je rritur, jane shoke vetem per interes. Do vije dita qe ti kesh dhe do konfrontohesh me ta ose do shikosh qe mes " Shoqeris " tuaj eshte vetem interesi reciprok

    Dallimi i shkove te femijrise me ata qe ze ne moshe madhore eshte si nata me diten.

    Nuk dua replike , ky eshte vetem mendimi im.

    Te uroj gjith te mirat dhe te gjesh shokun e zemres.

    ah se mu kujtua : rri me mire me kushuriret e tu !
    Revolution 1848

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anėtarėsuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    Nuk eshte e thanun te besh shume shoqeri,mjafton te kesh dy a tre qe te pershtaten dhe ndani mendimet e idet se bashku,sa me shume shoqeri aq me keq,kryesorja ta vleresosh veten me shume.

  5. #25
    Po atehere pse themi qe: "trimi i mire me shoke shume" ????
    Te them te drejten, kam shume pervoja ne lidhje me miqesine dhe jo aq te kendshme, por ja qe gjithmone arrij te ze prap miq dhe ia kaloj shume mire me ta, ma zgjasin jeten bisedat dhe humori qe shkembej me ta. Por duhet edhe guxim te gjesh shoke, sepse shume njerez stepen nga frika se mos e pesoj nga shoqeria, une kam krijuar imunitet nga zhgenjimet shoqerore dhe, ne fakt tani jam bere me e forte, nuk rri si frikacake "jo se po zhgenjehem prap nga miqesia". E gjithe puna eshte te tregohesh i cilter, i thjeshte, origjinal dhe do e jetosh ne maksimum shoqerine edhe nese me pas zhgenjehesh prej saj. Po te nisemi nga frika ndaj zhgenjimeve keshtu i bie pastaj, se kam frike edhe te dashuroj se do zhgenjehem, por a mund te jetoje njeriu pa dashuri dhe miqesi?? Une per vete nuk mundem, dhe guxoj shume madje ne kete rast (me shume ne miqesi) ! "Pa miq bota eshte e shkrete" ka thene nje njeri i ditur, por fillimisht jam prap e mendimit qe duhet ne rradhe te pare te jesh mik i vetes tende, pastaj miqesite vijne vete ne menyre te natyrshme.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fleur Blanche : 29-03-2011 mė 10:13

  6. #26
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar mė parė nga Jack Watson Lexo Postimin
    Afroju njerėzve me tė cilėt keni hobe tė pėrbashkta. Nqs rri shumė kohė nė internet mos rri mė, se ti antisocial qenke si tip, tė rrish edhe nė internet tėrė ditėn dhe u pa puna. Dil sa mė shumė.

    Zoti tė bėftė me shoqėri mor djalė
    Me sa e di une anti social eshte kur personi ben dicka qe e demton shoqerine, familjen etj. Ndersa asocial eshte njeri me i ftohur qe nuk shoqerohet me njerez.

    Per hapesin e temes. Gjej nje pune, nje te dashur, ndihmoji njerezit kur kane veshtiresi por qe nuk e keqperdorin ndihmen tende e shoqeria vjen vet bile ke me ik prej tyre dhe ke me kerku kohe te vetmuar.

  7. #27
    Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
    bile ke me ik prej tyre dhe ke me kerku kohe te vetmuar.

    sa e vertete kjo!

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    problemi yt o glori eshte se ti je 19 vjec.

    qe do te thote se je lindur e rritur ne epoken kapitaliste.

    disa familje kjo epoke i ka shokuar qe ne fillim dhe kjo te ka prekur dhe ty.

    njeriu normalisht ze shok e shoqe qe ne kopesht e pastaj ne fillore e tetvjecare dhe e vazhdon shoqerine gjith jeten..perjashto rastet kur i largohesh qytetit ku ke kaluar femijerine.
    shpjego pra femijerine tende..se aty eshte celsi..

    ku ke lindur..
    ku u rrite..
    ku u bere 15 vjec e tash 19..

    po babi ka shoke apo dhe ai eshte tip skuthi qe ka frik te njoh miq..
    po mamit i vijne shoqe per kafe e llogje ne shpi apo.. trembet kur troket dera e nxjerr koken te e cara deres..e mezi thot di llafe..

    ketu e ke problemin o glor..

    fol hapur te te ndihmojme..

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e Sofi _
    Anėtarėsuar
    09-04-2011
    Postime
    494
    Glori, pa dash t'i "fus hundet" kot, kam pershtypjen se ke marr ca keshilla te mira

    Dikush me pare e permendi, shoqeria nuk eshte ceshtje "numrash" - ka qe jane me mire me pak shoke dhe disa te tjere qe e ndiejne te domosdoshme te kene me teper. Te gjithe ndryshojne se sa te domosdoshme e kane "numrin e madh" - eshte pjese e personalitetit qe ndryshon per te gjithe.

    Mendoj se ato sugjerimet per t'u aktivizuar ne hobe, apo interesa shoqerore (e kulturore e sportive) jashte shkolle jane shume te dobishme. Sporti gjithmone ndihmon, per shembull Futboll? Not? te tjera qe s'kan lidhje me sportin? Jam e sigurt qe ke plot interesa po te mendohesh pak se ndoshta s'te ka shkuar shume nepermend.
    tung

  10. #30
    jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
    Anėtarėsuar
    26-04-2005
    Postime
    1,633
    kshill praktike. shikjo two and a half men. shikjo carlie sheen qe se can kaptinen per asigjo. ji vetvetja. po ishe vetem people pleaser e hongre. po ishe gjith kohen grindavec prap e hongre. masanej te gjith ne kena pasur tipa si puna jote neper shkolla. ene ata kishin gjet nai si puna e tyne ene shoqeroheshin. ti mos kerko me bo shoqni me me te fortin e shkolles. shikjo ata qe jon si puna jote se ka plot hahahahahahahahaha
    no glove no love

  11. #31
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar mė parė nga TikTak Lexo Postimin
    shikjo ata qe jon si puna jote se ka plot hahahahahahahahaha
    Cka per te qeshur ketu? Eshte normale qe te gjithe afrojme afer vetes njerez me te cilet ndihemi mire. Disa jane me llapazane se te tjere, disa me te urte, por prap keto tipa zejne shoqeri me njeri tjetrin. Nuk eshte e thene i urti me te urtin, llapazani me llapazanin sic sygjeron ti. Me cilin do tip mund te zesh shoqeri nese ndihesh mire me to.

    Nejse, Glorious do vij dita qe do ta kuptosh se shoqeria e vertete varet me teper nga vlerat e perbashketa qe keni. Edhe fjalet negative qe hidhen tek kjo teme, si ajo e Brarit, mos i vej re. Flasin ca njerez kot, ne vend qe te japin keshilla tamam shesin mend.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •