Pr nder t 100 vjetorit t ngjarjes m t lavdishme t historis s Malsis s Madhe Kryengritjes s Malsis s Madhe t vitit 1911, Kshilli organizativ pr shnimin e ktij jubileu, me seli n Tuz, shpall:KONKURS LETRAR


pr krijimin m t mir letrar n poezi (deri 50 vargje) dhe tregim t shkurtr (jo m t gjat se 5 faqe, ose rreth 10 mij karaktere pa spejsa).

Punimet duhet t mbrrijn m s largu deri m 15 mars 2011 dhe t ken motiv ose lidhje tematike me kt ngjarje (pra, me Kryengritjen e Malsis, t vitit 1911).

Punimet drgohen prmes posts, n adresn

Shoqata ILLYRICUMI
( z. Nikoll Berishaj),
81206 Tuz
Mal i Zi Monte Negroose n emailin: illyricumi@gmail.com

Punimet duhet t nnshkruhen me nj shifr dhe jo me emrin e autorit. Ato duhet t jen n gjuhn shqipe. Vetm pasi juria t shpall rezultatet (titujt e punimeve t shprblyera) autort do t dshmojn autorsin, duke drguar prsri punimin e vet, por ksaj radhe t nnshkruar me emrin (dhe mbiemrin) e autorit. Kt mund ta bjn prmes posts, ose posts elektronike. Punimet duhet t jen t pabotuara deri m tani.

Tri krijimet m t suksesshme do t shprblehen. Shprblimet do tu dorzohen autorve n kuadrin e programeve t festimit, pr ka do t njoftohen m hollsisht pasi t kumtohen rezultatet.

Przgjedhjen e krijimeve m t mira do ta bj nj juri profesionale.

Kshilli organizativ pr shnimin e 100 vjetorit t Kryengritjes s Malsis s Madhe
__________________