Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1

  Lightbulb Nnshtrimi i turpshm i PD-s ndaj ekstremistve grek

  Nnshtrimi i turpshm i PD-s ndaj ekstremistve grek

  Ministri Spiro Ksera duke festuar 94 vjetorin e qeverise se Vorio Epirit ne vitin 1914, e cila filloi genocidin etnik dhe spastrimin e shqiptareve ne Jug te vendit

  Nga Arben Llalla

  Nuk jan t rastsishme aprovimi i shum ligjeve antikombtare dhe antikushtetuese nga ana e qeveris t drejtuar nga Kryeministri i Shqipris z. Sali Berisha. Me veprimet e tij si duket sht vn n shrbim t Greqis. Kto mendime t mia i jap n baz t lvizjeve q ai ka br dhe po bn nga ardhja n pushtet prej vitit 2005. Pas marrjes s pushtetit Berisha spastroi PD nga eshaloni i tret, antart q i prkisnin t djathts s vrtet. Kta antar kishin shfaqur zemrim ndaj kryetarit t PD kur takoi antishqiptarin Nikolla Geixh, i njohur si lotuesi m ekstremist pr aneksimin e jugut t Shqipris. Pas atij takimi Lobi shqiptaro-amerikan u distancua pr ta prkrahur Sali Berishn sepse tashm ai kishte br aleanc me Lobin greko-amerikan i cili sht m i fuqishm se ai shqiptar. (Pas atij takimi Berisha nuk pranoi asnjher m t takoj At Nikoll Markun, i cili njihet si kundrshtari m i fort i Kryepeshkopit grek Anastas Janullatos).
  T part q psuan goditje ishin antart e PD q kishin vepruar prej 10 vitesh n Greqi t cilt kontaktet i kishin pasur drejtprdrejt me Sali Berishn, Ridvan Boden, Besnik Mustafain dhe Vili Minarollin. Q nga viti 2005-2009, drejtuesit e PD q vepronin n Greqi u lan rrugve pa pun, duke i shkatrruar ekonomikisht dhe njkohsisht humbn lejen e qndrimit n Greqi. Fitorja e PD n zgjedhjet m 2005 i dedikohej kontributit t antarve q kan vepruar n Greqi. Pas ksaj fitore shum antar t PD psuan zhgnjim dhe nuk u treguan aktiv n zgjedhjet e vitit 2009. Ata vrejtn se ministrit u mbushn me grek dhe grekofil q punonin n dm t Shqipris. Prandaj sht e sigurt q PD i ka humbur zgjedhjet e 2009.
  Pse Berisha largoi Blerim eln dhe Pre Zogaj?!

  Ende Blerim ela dhe Pre Zogaj nuk e kan msuar t vrtetn se pse z. Sali Ram Berisha i largoi me heshtje nga PD ose m sakt nuk i futi n listn pr deputet n zgjedhjet e 2009. Pr t treguar psen duhet ti rikthehemi ngjarjeve t vitit 2008 ku qart do t vrtetojm se porositsit pr mosprfshirjen e ktyre dy figurave kombtare n listat pr deputet mund t jen grekt.
  Ish-Prefekti i Gjirokastr Spiro Ksera, sot ministr i puns dhe i shtjeve sociale m 18 maj 2008 morri pjes n festimin e 94 vjetorit t shpalljes s Autonomis s Vorio Epirit. Pjesmarrja e nj prfaqsuesi t lart t qeveris shqiptare n aktivitetin antishqiptar ishte nj veprim i hapur antikushtetues dhe nj injorim q i bhej Republiks s Shqipris pr vet faktin se Spiro Ksera sht zyrtar i lart, dje prefekt sot ministr. Gjat aktivitetit Spiro Ksera u fotografua me disa personalitete q njihen si aktivist ekstremist pr aneksimin e jugut t Shqipris. (n kt foto Ksera sht afr deputetit t LAOS Athanasios Plefris, i partis s djatht ekstremiste t Jorgo Karaxhaferit. Ministri Spiro Kseras buzqesh pran flamurve t Autonomis s Vorio Epirit).
  Pr pjesmarrjen e z. Ksera n tubimin e Dervinaqit-Konic, nuk kaloi n heshtje. Sekretarja pr marrdhnie me jasht e PS, znj. Arta Dade krkoi nga ministri i jashtm Lulzim Basha sqarime. Ndrsa dy figurat e lart t PD n at vit Blerim ela dhe Pre Zogaj reaguan ashpr deri te kryeministri Berisha. Pre Zogaj si kryetar i komisionit t punve t Jashtme t Kuvendit t Shqipris u shpreh: Kjo nuk do t thot aspak q ne t heshtim. Nuk duhet t krkojm t rikthejm t kaluarn e largt t marrdhnieve konfliktuoze, t rikthimit t konflikteve n kt pjes t vendit, t funksioneve politike si sht kjo e Vorio-Epirit, q as ka ekzistuar, as ekziston kurrkund. Ky prefekt duhet t shkarkohet. Deputeti i athershm z. ela krkoi urgjentisht shkarkimin e Ksers duke deklaruar: Ky prefekt, pr mendimin tim nuk duhet mbajtur m n at post, se nuk i shrben marrdhnieve miqsore shqiptaro-greke, por acarimit t tyre. Sa her grekt t kujtojn ngjarje t tilla shoviniste, aq her ne shqiptart do u kujtojm masakrat q ata kan kryer mbi paraardhsit tan.
  Tashm deputeti Blerim ela me kto deklarata e kishte mbushur kupn pr ta izoluar dhe lnien ansh n PD. (T mos harrojm se z. ela sht autori i nj libri me prmbajtje kombtare Shqiptart Ndr Shekuj, pr t ciln grekt kur u botua n vitin 2001 shfaqn shqetsime sepse pr autor kishte nj nga figurat e larta t PD).
  Kt ngjarje Ministri i Jashtm i Shqipris Lulzim Basha e kaloi n heshtje. Kjo kishte nj arsye t fort sepse ai ishte kapur mat dikur nga media greke duke flirtuar me deputeten e bukur t Demokracis s Re Eleni Rapti. Lulzim Basha kur ishte ministr i Transporteve bashk me deputeten greke Elena Rapti (Elena e TROJS) ishin br protagonist t faqeve n gazetat greke. Gazeta Trafik e quante flirtin dashuri ndrballkanike, nn tingujt e kngs s Panajot Psomiadhis (prefekt i Selanikut). Ndrsa revista Proto Thema q e zbuloi e para skandalin dashuror botonte edhe foto duke e shoqruar me rreshtat flirtin ministrit riosh dhe biondes bukuroshe.

  Gazetarja greke, Ollga Gali, pr flirtin i referohet momentit kur n Selanik zhvillohej Samiti i vendeve antare t Paktit t Bashkpunimit t Evrops Juglindore me pjesmarrjen e ministrave t Jashtm, t Kryeministrave dhe t ministrave t Transportit t dhjet vendeve antare. N fund t shkrimit, revista greke Proto Thema shkroi edhe nj SMS drejtuar nga vet redaksia ministrit shqiptar t Transporteve, Lulzim Basha, ku thuhej: Dhen tha eqis tin Elena pote`, alvane, alvane!. (Nuk do ta kesh Elenn kurr, o shqiptar, o shqiptar!).
  Gazmend Oketa dhe Aleksandr Biberaj, jasht liste pr deputet n zgjedhjet e ardhshme

  Deputeti Gazmend Oketa me krkesn q parashtroi pr largimin NON GRATA t Konsullit t Prgjithshm grek Theodhoros Ikonomus prfundimisht i mbushi mendjen Sali Ram Berishs q ta largoj me ashprsi nga PD. Ndrsa deputeti Aleksandr Biberaj ka koh q duhet ti mbyllet dera e PD, ashtu si i sht mbyllur shum prkrahsve t tij q dikur kan qen krahu i djatht i Berishs, por sot japin msim npr disa universitete private andej dhe ktej kufirit Londinez shqiptar.
  far t mirash Berisha u ka br grekve pr shpalljen e Autonomis s Vorio Epirit
  Kryeministri Sali Ram Berisha q kur erdhi n pushtet u ka br shum t mira grekve, ndoshta m shum se Esat Pash Toptani serbve.
  N vitin 2006, Berisha legalizoi hapjen e shkolls shtetrore greke pr her t par duke pranuar q Himara sht zon minoritare. T hapsh sot nj shkoll private greke, turke, italiane, serbe etj., nuk sht problem kombtar. Por kur hapen nga shteti shqiptar shkolla greke aty ku nuk njihet si vend i pakics greke, kjo gj sht e rrezikshme pr t ardhmen.
  N janar t 2007, Kryeministri Sali Ram Berisha, n nj intervist pr gazetn greke To Vima, tha se ai nuk e shihte shtjen ame si nj shtje kombtare, por si nj shtje teknike. Pretendimet pr pasuri t qytetarve shqiptar dhe grek, duhet t shihen si nj shtje ligjore. Domethn, si nj shtje teknike e jo kombtare.
  Kjo ishte nj goditje pr amt dhe shtjen e tyre t pazgjidhur.
  M 2008, grekt propozuan ndrtimin e rreth 7 mij varreve dhe z. Berisha dha amin pr ndrtimin e varrezave greke t grekve t vrar n luftn e dyt botrore. Pyetja sht e thjesht n kt rast. Pse grekt nuk krkojn ndrtimin e varrezave t grekve t vrar n luftn qytetare t tyre 1946-49? Vetm n Shqipri at periudh jan vrar rreth 5 mij grek t Ushtris Demokratike t udhhequr nga komunistt grek.
  Nj jav para mbylljes s Kuvendit n vitin 2009, deputett e shumics s PD miratuan ligjin mbi Gjendjen Civile ku shtetasi i Republiks s Shqipris t vet deklaroj kombsin e tij (sipas interesave ekonomike). Miratimi i ktij ligji n kt form sht br me krkes s Greqis duke parashikuar rritjen artificiale t numrit t pakics greke.
  N fund t vitit 2009, Kryeministri Berisha i dhuron ujrat territoriale shqiptare Greqis n emr t Marrveshja e prcaktimit t kufijve detar midis Shqipris dhe Greqis. Por ky shprblim i Berishs dshtoi fal puns profesionale t Prof. dr. Myslim Pashs i cili denoncoi peshqeshin e ujrave shqiptare Greqis.
  Revolution 1848

 2. #2
  AMRIA SHT VAZHDIM I TROJEVE SHQIPTARE

  sht detyrim t marrsh barr pr t lvizur drejt t ardhmes shtjen kombtare. Prandaj, duke vlersuar kt nism qytetare dhe kt lvizje gjithkombtare, ju prshndes dhe ju uroj sukses, n kt detyr sa t rnd, aq edhe t lavdishme pr do shqiptar.
  shtja e amris, sht pjes e pandar e shtjes kombtare shqiptare. do tendenc pr ta mohuar, apo anashkaluar kt shtje, sht tregues i qart, se nuk ka klim t favorshme politike, pr ta uar prpara shtjen kombtare shqiptare dhe nuk sht arritur, q fqinjt tan e n menyr t veant Greqia, t sigurojn qytetarin n politikn e tyre dhe t ken eleminuar racizmin dhe ultranacionalizmin n kuadr t "Megali Idhes" greke dhe "Naertanias" serbe n mendsin e qytetarve t tyre dhe te inteligjencs s tyre.

  Une jam i sigurt, se shqiponja jon nuk mund t vazhdoj edhe n rrugt e Europs moderne t jet e coptuar. Ajo, duhet dhe do t arrij, qe t’i ket t gjitha trojet etnike shqiptare nn flatrat e saj. Kraht e shqiponjs nuk duhet t kullojn gjak m tej. Ato duhet t shtrihen n hisen e diellit te tyre. T vdekurit duhet t gjejn prehje, duke i patur pasardhsit pran. Edhe ato n varre kan nevoj pr prkujdesje. Mjaft kan shkelur andartt mbi ta.

  Ka ardhur koha, t hedhim tej pikllimin dhe te shprehim vendosmrin, pr ti marr prfundimisht trojet tona. Me lot fitohet mshir, kur ka mshirues. M lot kurr nuk fitohet e drejta. Kush qan, sht i destinuar t mbetet skllav dhe t mbetet pa t ardhme. Ne nuk jemi nga ata, q mund t mbetemi pa t ardhme. Kush na rekomandon t qajm, na don skllevr. Ne duhet t jemi t vendosur dhe shum luftarak n rrugn ton, pr t vajtur deri n cepin m t fundit t trojeve tona dhe deri n kufirin m t largt, pr t sjell afr t gjith shqiptart, mbetur rrugve t bots.

  Zemrat tona duhet t jen shum luftarake dhe shpirtrat tan shum t vendosur, pr t mos lejuar m tej q pronart t jen qeraxhi.

  amria nuk duhet konsideruar si dika e larget, ajo sht ktu afr, sht vazhdim i trojeve, vazhdim i tokave. Ajo ka qndruar mjaft larg mms, ka ardhur koha t kthehet n vatr. E amrin e bjn amt dhe trojet e tyre, ato duhet dhe do t bashkohen, duan apo nuk duan shovinistt antishqiptar t do kombsie qofshin.
  Ne duhet t jemi
  t qet me t qett,
  t jemi qytetar me qytetart,
  t jemi te kulturuar me te kulturuarit,
  t jemi miq me miqt,
  t jemi t edukuar me t edukuarit,
  por t jemi t rrept me armiqt,
  t jemi t pamshirshm me ata q na duan t vdekur,
  t jemi me tolerance zero me ata q na mohojn kombin ton, trsin ton toksore, q na mohojn t drejtn ton pr te qn zot mbi trojet tona, q na mohojn t drejtn ton pr ta br prfundimisht kombin ton njher e mir nj e t pandar.

  Mua m duket, se sot ka nga ata, q mendojn, se shqiptarve u ka humbur syri i pushks. E keni shum gabim duhet tu themi ne, shqiptari mbetet ai q ka qn. Shqiptari nuk sht zhbr me gjith prpjekjet e armiqve pr ta zhdukur edhe n koht e errta t historis, kush mendon se mund te zhbj e zhduk shqiptart e trojet e tyre sot n kohet moderne sht aventurier e aventurieret n pergjithsi gjithnj vrasin veten.

  Historia ka dshmitart e saj. Ajo i ka treguar dhe do t tregoj edhe m tej se amria sht tok e grabitur. T kujtojm se kombi izraelit u kthye ne trojet e tij pas 2000 vjetsh. Ai ishte shprngulur n koht e largta. Megjithat u kthye. Ne nuk duhet e nuk do t presim 2000 vjet, se jemi e jetojm n koh moderne. Ne duhet e do t kthehemi ne trojet etnike shume shpejt. amria nuk ka m koh t qndroj larg, ajo don dhe do t vij afr me trojet e tjera t mms Shqipri.

  Drejtsia do t bhet. amt do t thon shum shpejt mirmengjes n portat e tyre. Nse dikush del edhe n televizor e thote se "tashme shtja nacionale sht nje ceshtje folklorike", mos besoni se sht e vrtet. Kt e thot dikush q nuk ka origjin dhe q pr pes pare shet baban edhe nnn. T till sot edhe ka. Une nuk dua t bj evidenc. Por ata duhet t din, se nacionalizmi sot n gjith botn sht n nivelin me t lart t krkess, pr t qn. Ne, q jemi t ndar n gjasht pjes n Ballkan dhe q e kemi diasporn m t madhe se popullsin n trojet etnike e kemi tepr urgjent, qndrimin shum t qart dhe t vendosur e t prer, pr zgjidhjen prfundimtare t shtjes kombtare shqiptare.

  N mjaft raste, ne bjm evidencn e vuajtjeve dhe t humbjeve e dmeve q na jan shkaktuar nga armiqt e n radh t par nga fqinjt, q ne gjithnj kemi tentuar ti emrtojm si miq. Por q n fakt na kan qndruar me sopatn mbi kok. Kjo faz un mendoj se ka kaluar. Ka ardhur koha q t bjm vetm programe dhe t vrapojm pr ti realizuar ato duke br edhe sakrifica e duke rrezikuar.

  Mjaft me me vaje! Nuk kemi koh. Ka ardhur koha e zgjidhjeve e kur nuk ka zgjidhje, vjen koha e thirrjeve.
  Djemte dhe vashat nuk lindin e rriten n tokn e mmdheut, vetm pr t konsumuar buk, por edhe pr t kryer obligimet ndaj ksaj toke, q na ka lindur e rritur, na ka siguruar jetesn, na ka siguruar vazhdimsin e do t na ruaj edhe eshtrat n prjetsi.

  "Ka ardhur koha, t hedhim tej pikllimin dhe t shprehim vendosmrin, pr ti marr prfundimisht trojet tona. Me lot fitohet mshir, kur ka mshirues. Me lot kurr nuk fitohet e drejta. Kush qan, sht i destinuar t mbetet skllav dhe t mbetet pa t ardhme."

  Kto zgjidhje sjellin mesazhin e bashkimit kombtar shqiptar, i cili sht bashkuar ne evidencen e kultures, n njsimin e gjuhs se bukur shqipe, n flamurin e lavdishm t kombit, n kngn e vallen, n traditn e prgjegjsin pr t ardhmen, n inteligjencn e qytetarin. Ky bashkim gjithprfshirs i fushave jetsore kombtare, natyrshm do te diktoj edhe bashkimin politik, sepse nuk mund te ket integrim ndrkombtar, pa integrim e integritet kombtar.

  Ky takim i sotm kombtar edhe pr qytetin ku mblidhet, ka nj simbolik shum domethnese. Jemi n Vlor. Ne Vlorn heroike e historike, q mban mbi supe heroizmat luftarake t popullit ton n shekuj, q mban mbi supe luftn e lavdishme t vitit 1920, kur fuqit e mdha edhe njhere tentonin ta zhduknin kombin e shtetin shqiptar. Ishte Vlora q tha: Jo, kjo tok sht jona. Ky shtet sht yni. Nuk ka fuqi q na i merr. Jemi n Vlor e cila mban n gji flamurin kombtar, si nj amanet pr ta prcjell brezave t sigurt dhe pr t transmetuar mesazhet se ktu sht br Shqipria, n at 28 nntor t vitit 1912 nuk sht br vetm nj cop Shqipri. Ishin ato mesazhe q e bn Kosovn, q do t bejn edhe Kosovn Lindore, edhe trojet n Maqedoni, edhe amrin, edhe Ulqinin e Tivarin, Plavn e Gucin. Jemi ne Vlor e Vlora nuk bn politik nnshtrimi, por merr vendime historike pr t ardhmen e sigurt kombtare shqiptare.

  Prandaj edhe vargjet e kngs pr amrine: "O ju djemt e amris, kudo jeni e jetoni, amanet i Perndis, amrin mos e harroni". Une do ta kndonja: "O ju djemt e Shqiperis, kudo jeni e jetoni, amanet i Perndis, amrin mos e harroni". Sepse Cameria nuk shte vetm e amve. N do oborr shtpie n amri do shqiptar, ka nj gisht dhe. At, secili e ka pr detyr ta bj t lir.
  Ne jemi dhe duhet t jemi qytetar, por kurr te nnshtruar dhe t prbuzur. E kemi pr detyr t udhhiqemi nga kultura q na karakterizon, por kurr duke hequr dor nga shpirti luftarak q e trashgojm. E pr t marr mesazhe, se cili duhet t jet qndrimi yn, duhet t njohim historin, q grekt mesojn n shkollat e tyre q nga fmijeria e deri ne auditoret e universiteteve. Kur njohim kt "histori" mund t marrim edhe qndrimet q duhet.

  Ne kemi detyrime ndaj qytetaris europiane, por kurr ndaj antiqytetaris greke. Kurr ndaj shovinizmit greko – sllav, q akoma me metoda mesjetare krkon t fitoj eprsi e privilegje me paturpsi n shpin t trojeve e t popullit shqiptar.
  Kur shikojme se grekt nuk pranojn asnj shqiptar q nuk ka emr grek, por me do kusht i zhdukin identitetin,
  kur shikojm se si grekt na kercnojn edhe nepr parada ushtarake,
  kur shikojm se grekt na krcnojn edhe npermjet internetit,
  kur shikojm se greket na krcenojn edhe n emr te Europs (gj e uditshme kjo),
  kur shikojm se si grekt tentojn t konsiderojn grek do qytetar shqiptar t fes orthodokse,
  kur shikojm se si grekt kerkojne t tjetrsojn edhe trojet shqiptare pr ti emrtuar ato si Greqi,
  kur shikojm se si grekt vijn e na zhvarrosin edhe fmijt npr Shqipri e i quajn varreza ushtarsh grek,
  kur shikojm se mjafton ti vsh vetes nj emr grek dhe mund t fitosh pension nga shteti grek, sikur t jesh edhe banor i Prishtins,
  kur shikojm se si grekt politizojn edhe aksidentet automobilistike,
  kur shikojm se si politikan grek pa turp, vijn e bjn propagand greke npr territoret e shtetit shqiptar,
  un nuk mund t them se kemi nj fqinj q duhet ti besojm e q mund t jemi bashk pr t prballuar problemet, q mund t na sjell e ardhmja.

  Ky fqinj duhet shikuar me shum vigjilenc. Me kt fqinj duhet qndruar n pozicione shum t sigurta. Ky fqinj vetm krkon dhe asgj nuk jep, jo nga vetja, por nga t drejtat e shqiptarve, si sht edhe rasti i amris. T ciln nse presim t na e japin grekt nuk kemi pr ta marr kurr, por ne duhet ta marrim vet at. Natyrisht un jam dakort q kjo t realizohet n rrug demokratike, nse ka rrug dhe llogjik, nse ka politik europiane e botrore t ndershme, nse ka gjykata ndrkombtare q do ti analizojn faktet dhe dokumentet. Por nse jo, ne jemi ata q duhet t kthejm amt n trojet e tyre t ligjshme. Greqia nuk ka pr t na vrar e zhdukur m shume se ka vrar e zhdukur deri sot, le t vras, por ne duhet ta bjm prfundimisht kombin ton nj e t pandar.
  Une kam dshir t besoj, se Greqia do t kuptoj, se e drejta duhet vendosur n vendin q i takon dhe shqiptart duhet t marrin at qe u takon, por kur shikoj sa helm e shovinizm prodhohet prej tyre, kur shikoj sa paragjykime e racizm ka n terrenin grek, nuk mund t mashtrohem dhe t besoj s grekt do t bhen t urt dhe do ti zgjidhin problemet me qytetari.
  Ne jemi vrar prej tyre,
  ne jemi masakruar prej tyre,
  ne jemi zhdukur prej tyre,
  ne jemi shprngulur prej tyre,
  dhe sot akoma ata akuzojn e ne heshtim,
  ata pretendojn e ne heshtim, ata krkojne e ne heshim,
  ata krcnojn e ne heshtim, ata mashtrojn e ne heshtim.
  Se ne bjm politik. Nse sht kjo politik, une them se politika qenka e keqe. Ne duam t drejtn ton dhe at nse nuk na e japin duhet ta marrim.
  Si?
  Koha do t na tregoj, mjafton t jemi t vendosur, pr t br detyrn ndaj atdheut.
  Por ne nuk duhet t mbetemi vetm n kt zgjidhje, pra ne kthimin e amve n pronat e tyre dhe n jetsimin e t drejtave te tyre. Ne e kemi pr detyr t krkojm;
  q Greqia t krkoje falje botrisht pr masakrat mbi amt ne veanti, ndr t cilt masakroi rreth dhjet mij veta, si dhe pr masakrat q ka br mbi gjith shqiptart n trsi;
  q historia e Greqis t shkruhet si sht e vrteta, jo si kan dshir dhe i po e shkruajn shovinistt grek; q t hiqet dor njher e prgjithmon nga mendsia mesjetare, t konsiderimit t popullsis orthodokse shqiptare si popullsi greke;
  t hiqet dore prgjithmone nga tendenca, pr t krkuar troje greke n tokat shqiptare;
  t krkohet dhnia e te drejtave t arvanitasve n Greqi, nj popullsi q mbahet nn trysni mesjetare;
  t krkohet hapjen e shkollave shqipe pr emigrantt shqiptar n Greqi ne baze t ligjeve ndrkombtar etj.
  Dhe kto jan krejt normale. Askush nuk duhet t mendoj se sht shum. T gjitha kto i gzojn t gjith n kushte t njjta n gjith botn.

  Ne duhet t kemi t qart se nuk jemi sot pr nser n kto treva. Kemi qn jemi e do t jemi ketu. Dhe nsr patjetr q do t jemi m t fuqishm se sot. Prandaj t ndrtojm gjithcka n kushte t tilla, q t mos thon nesr, se ne kemi qen t pa denjt sot, si po themi ne sot, se jan vonuar ata t djeshmit.

  Ne e kemi pr detyr t jetojm dhe t madhshtojm kombin ton. Ne nuk mund t vdesim, q t na duan grekt e sllavoballkanasit. Prandaj duhet t jemi te drejtprdrejt n marrdheniet me ta. Asnjher t mos hezitojm t jemi vetevetja dhe te veprojm vetm sipas krkesave te zrit te atdheut ton, sipas prkesave t zrit te historis ton dhe sipas krkesave t brjes dhe zhvillimit te kombit ton. Ne jemi e do t jemi. Shteti dhe politika jon duhet ta kuptojn t part kt. Nuk sht mir t kujtojm, q n prgjithesi zhvillimet kombtare shqiptare kan ardhur nprmjet rrugve ilegale, sepse politika legale nuk ka qen e aft t udhheq rrugn e zhvillimit t vendit. Nuk kam dshir q kjo mendsi t vazhdoj edhe m tej. Le t dal politika kombtare mbi politiken e buzqeshjeve.

  Me respektin m t madh pr t gjithe shqiptart uroj, q kauza e ksaj lvizje t jet e suksesshme dhe synimet e objektivat e saj t realizohen, pr t mirn e shqiptarve, pr t mirn e shqiptaris, pr t mirn edhe t grekve e t Greqis, q do t ndihen m t leht, kur t jet vendosur drejtsia.

  Ju faleminderit.

  Shkruar nga Kudusi LAMA Gjeneral n rezerv.
  Revolution 1848

 3. #3
  VAZHDIMSIA E PATURPSIS KOMPLOTISTE GREKE


  Greqia vjedh parat e taksapaguesve europian dhe ato para i prdor pr komplote n vendet tjera.

  Historikisht sht e njohur dinakria e pabesia greke q n lashtsi dhe se grekrit e kan n gjak komplotizmin. Kt e shprehin hapur edhe sot prfaqsuesit e tyre kudo q ndodhen. Me ligjin e lufts t vitit 1940 q e mbajn ende n fuqi grekt duan t “rilirojn” tokat e pushtuara t fantazms “Vorio Epir”, megjithse Shqipria e Greqia jan vende t NATO-s. Me nj armiqsi t hapur, konsulli grek n Kor Ikonomu u shpreh: “Nuk trheq asgj nga ato q kam thn pr grekt dhe pr Vorio Epirin. Un s’bra m shum sesa detyrn time dhe ishte pikrisht kjo arsyeja pse un u trhoqa n Athin, por jam i lumtur se deklaratat e mia ia arritn qllimit. Kam qen gjithmon i vetdijshm pr misionin tim. Un punova n Epirin e Veriut”. Dhe mbasi Athina zyrtare e falenderon e ridrgon prsri pr t vazhduar detyrn patriotike.
  Ktu do ishin me vend fjalt e Kryetares s Parlamentit: Kapeni nga zhelet e hidheni jasht! Por kush e kryen nj veprim t till? E. Rama duhet ti ket krkuar falje Papandreut pr “gabimin” n Marrveshjen e Detit. Dhe n rast se i rijepet karrikja, do ta gradoj edhe Ikonomun “qytetar nderi” si Janullatosin.
  Por grekt nuk duhet t harrojn se trashgimtart e korarve t krishter-atdhetarve shqiptar Themistokli Grmenjit, Mihal Gramenos, Petro Nini Luarasit, etj. jan gjall dhe me t drejt krkojn largimin e menjhershm t tij nga toka shqiptare.
  N vitin 1996 Ministria e Punve t Jashtme t Shqipris emron si Konsull t Shqipris n Janin Petrit Kasemin, por pr “udi” Greqia refuzon pranimin e tij pa ndonj shkak. Petrit Kasemi ishte profesor universiteti dhe nuk kishte ndonj deklarat kundr Greqis, por megjithat ai kishte nj “njoll faji”, e cila ishte fakti se prinderit e tij ishin dbuar fmij nga shtpit e tokat e tyre n amri, mbasi u kishin vrar t afermit m 1944. Pra Petrit Kasemi nuk lejohej t hynte n Greqi sepse ishte bir i prindrve t lindur shtetas grek. Arsyen e ktij “qndrimi miqsor” t nj miku strategjik t vendit ton mund ta shpjegoj vetm qeveria shqiptare.
  Koht e fundit, zdhnsi i ministris s jashtme greke e quan shtyrjen e rregjistrimit te popullsis n Shqipri si reagim t qarqeve nacionaliste shqiptare. Ndrhyrja e grekve i ka kaluar tr kufinjt e mirsjelljes midis dy vendeve aq m tepr fqinje. Komplotizmi grek vazhdon me “pensionet humanitare” q u japin emigrantve t tyre n Shqipri. Do ishte shum humanitare q t’i ndihmonin ata q e quajne vehten grekr po qe se kishin para. Fjala e urt e popullit thot: “Kur s'ke drit n shtpi, s'ke pse ndez qiri n xhami”. Greqia vjedh parat e taksapaguesve europian dhe ato para i prdor pr komplote n vendet tjera.
  M 1889, Kongresi i Berlinit me anullimin e vendimit t tij t mparshm krahinn shqiptare t amris e la t pashkputur nga trojet e tjera shqiptare. Ather autoritetet greke t frymzuara nga mendimet mesjetare bizantine filluan n t gjith qytetet e fshatrat e amrisv t hapin shkolla greke nprmjet kishs s tyre. N kt mnyre urdhronte peshkopi grek q vajzat t futen detyrimisht n shkolla se nesr kur t bhen nna duhet t’u flasin fmijve greqisht dhe jo shqip si flitej npr shtpit e tyre. Edhe sot prap nn urdhrat-porosi t peshkopit grek Janullatos u hapn shkolla greke edhe aty ku s'ka asnj minoritar grek. Pr kt duhet “falenderuar” zvends-kryeministri Genc Pollo q u kujdes pr hapjen e shkollave greke ashtu si edhe tani pr formularin e regjistrimit mbi baza etnike e fetare (Pollua mir q nuk sht gjerman, se prndryshe duhet t krkonte shkarkim nga detyra se formularin e ka kopjuar nga urdhr-porosia e Janullatosit). Politikant shqiptar nuk duan t kujtojn se 60,000 fmijt shqiptar n Greqi presin t’iu hapen shkollat q iu mungojn.
  amt e krishter q vazhdojn t jetojn, megjithse nj pjes i kan shprngulur, n tokat e tyre n amri iu ndalohet edhe t flasin Shqip. Ishte vrtet shume mallngjyese kur n Shtator 2010, domethn pas 66 vjetsh i dbuar, takova dhe bisedova me shum bashkvendas t mij n Paramithi, Filat, Parg, Gumenic e Marglli. Ata kan shum mall e deshir t “fjalosen n gluhn e mbl shqipe”, por “demokracia greke” prej t cils msojn politikant e Shqipris rrugn drejt Europs, iua ndalon dhe njkohsisht iu “harrohet” nga politikant shqiptar. Kjo ndodh kshtu edhe pse Greqia e Shqipria kan nnshkruar nj “Pakt Miqsie” q n vitin 1966.
  Revolution 1848

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Antarsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,964
  Nuk ka per zotin krim me te rende qe po ben kupola e ndyre e PD me ne krye Saline.
  Tenatativen per dhenien e detit ku do kalonte gazsjellesi nderkombetar e ti merte parate Greqia per te kaluar krizen.
  Dhe se fundmi regjistrimin e popullsise sipas oreksit te grkerve qe ta bejne Shqiperine nga nje vend me rrace te paster pezallge ne nje shtet multietnik me greke, serbe, arumune etj etj
  Thjesht qe te ruhet karrikja e ndyre e Saliut lyer me gjakun e shqipove qe jane vrare ne emer te tij.
  Me vjen shume keq qe Shqiperia postkosmuniste eshte kaq poshte qe e le kete kriminel te kombit Sali te gjalle.
  Me vjen shume keq qe luften per atdhe po e bjne vetem pak vete te cilet nen terrorin e diktatures barbare te Salise kercasin e ikin jashte sic iku Kolonel Pasha i cili pati kurajen e denoncoi aferen a ndyre antikombetare te faljes se detit. Iku i ziu Pasha ne USA kekoi sterehim atdhetar dhe ja dha USA.
  Albania Uber Alles

 5. #5
  Citim Postuar m par nga juanito02 Lexo Postimin
  Nuk ka per zotin krim me te rende qe po ben kupola e ndyre e PD me ne krye Saline.
  Tenatativen per dhenien e detit ku do kalonte gazsjellesi nderkombetar e ti merte parate Greqia per te kaluar krizen.
  Dhe se fundmi regjistrimin e popullsise sipas oreksit te grkerve qe ta bejne Shqiperine nga nje vend me rrace te paster pezallge ne nje shtet multietnik me greke, serbe, arumune etj etj
  Thjesht qe te ruhet karrikja e ndyre e Saliut lyer me gjakun e shqipove qe jane vrare ne emer te tij.
  Me vjen shume keq qe Shqiperia postkosmuniste eshte kaq poshte qe e le kete kriminel te kombit Sali te gjalle.
  Me vjen shume keq qe luften per atdhe po e bjne vetem pak vete te cilet nen terrorin e diktatures barbare te Salise kercasin e ikin jashte sic iku Kolonel Pasha i cili pati kurajen e denoncoi aferen a ndyre antikombetare te faljes se detit. Iku i ziu Pasha ne USA kekoi sterehim atdhetar dhe ja dha USA.
  Jo vetem me Saliun, por me te gjith udheheqesit tone , ka qen i njejti problem
  Revolution 1848

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Antarsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,964
  Ke te drejte qe edhe pjesa e majte me Nanon ure jane bere grekerve. Dhe sot Rama seshte se po shfaq ndonje sensibilitet te duhur per kete pune.
  Po konkrete dhe teper te uleta sot jane tentativa e dhenise se detit dhe regjistrimi popullsise si pas megalidhese, shto dhe bemat e trathtareve Bollano e Ksera te perkrahur hapur nga Berisha kane totalisht vulen e Sali tradhetarit.
  Albania Uber Alles

 7. #7
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  Paturpesine e nenshtrimit ndaj te huajve nuk e solli saliu, apo klani salist qe sundon sot ne PD.

  Saliu ka sofistikuar nenshtrimin e paturpshem ndaj kujtdo te huaji qe ka ndikim ne ceshtjen Shqiptare, vetem e vetem per te mbajtur kolltukun e pushtetit.

  I ka tejkaluar parashikimet e caqeve te mundshme te mungeses totale te paturpesise dhe te demit kolosal qe po i shkakton brezave te ardheshem.

 8. #8
  Cila do ishte zgjidhja ne kete rast ?

  Sepse gjat gjith ketyre viteve pritje, nuk kemi vene re asnje ndryshim te qendrimit indiferent te qeverive tona, perkundrazi, vetem perkeqsim dhe moskokcarje per problemet kombetare dhe po behen nje pale me anen e huaj , duke i lene terren te huajve ne kerkesat e tyre,detyrimisht duket sikur ato kan te drejte ose jan ne epersi dhe keshtu vazhdon pafundesisht deri ne zhdukjen e cdo pretendimi shqiptar kundrejt tyre
  Revolution 1848

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •