Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  778

  Hija e Tradhtis n politikn Shqiptare t pas diktaturs

  N politikn shqiptare t post-diktaturs e deri n ditt e sotme kur Shqipria sht n prag t integrimit n Europ duke realizuar disa nga parametrat kryesor si futja n NATO, Heqja e rregjimit t vizave, stabilitetin makro-ekonomik, dhe prpjekjet pr t luftuar treshen m malinje q p dmton rnd situatn ekonomiko-socialo-politike t vendit si: korrupsioni, varfria dhe papunsia, kan shkuar n prpjestim deri diku t zhdrejt me stabilitetin shtetit shqiptar i cili n jo m pak s 4 her sht gjendur n prag t katastrofave.
  Kto kan qn vitet 1991-1992 t fillimit t fitores s demokracis, vitet 1997 t lufts t gjith kundr t gjithve me pretekstin e dshtimit t firmave piramidale, viti 1998 kur u vra Azem Hajdari, viti 2002 kur qeveria socialiste qeverisi me 2 ministra mangut pr m shum se 6 muaj, viti 2007 kur shprtheu Grdeci, viti 2010 demonstrata e grevs s uris , dhe 2011 demonstrata e 21 janarit.
  Ka patur dhe shum aspekte te tjera n formn e rregullimeve q n dukje kan qn t vogla por potencialin zjarr-vns e kan patur t madh, dhe arsyet s prse nuk kan shprthyer kan qn pikrisht ndjekja me kujdes nga ana e faktorit ndrkombtar pr t shuar asjprsimin e krizs dhe kto kan qn sigurisht: t gjitha zgjedhjet parlamentare prve vitit 2005 q nuk u kontestuan, dhe t gjitha zgjedhjet lokale ndaj t cilave ka patur gjithmon kontestime t vogla me potencial t madh.
  Gjithashtu, jeta politike e Shqipris ka qn dhe sht e mbushur plot mri t vjetra e t reja t konstatuara gjat qeverisjeve si t politiks s majt e cila kur kishte pushtetin prdorte parlamentin pr t br ligje thjesht vetm pr t prkrahur aspekte ekonomike e sociale q shkonin n favor t krahut t majt por q dmtonin opozitn, ashtu dhe kur e djathta merrte pushtetin prdorte t njjtn monedh; rezultati ishte ashprsimi i situats politike dhe pr pasoj duhej ndrhyrja e faktorit ndrkombtar pr t stabilizuar situatn. E Djathta n fakt porsa i prket aspektit ekonomik dhe financiar ka qn m e qart n reformat e saj sidomos pas vitit 2005 e kndej, kurse presa i prket reformave n bujqsi arsim e shndetsi ka qn edhe ajo e paqart. Aq t paqarta jan kto reforma sa q po t shohsh ligjet t miratuara nga t dyja palt gjat 20 viteve, do t shohsh se jan ligje q jan amenduar disa her gjat qeverisjeve prkatse ose si mund tta themi ligje me arna- dhe ky aspekt interesant tregon dy prfundime:
  S pari ligjet jan prgatitur nga njerz t pa-aft dhe prandaj nuk kan rezistuar m shum se gjysm apo dhe 1 legjislatur komplet,
  S dyti ligjet jan br por interesa t veanta dhe personale dhe kjo mund t tregohet me shembullin m t mir q di-at t ligjeve pr Arsimin e Lart , ligje q jan amenduar 5 here gjat 8 vjetve, biles nj nen i ligjit t sotm i ktij ligji sht br vetm pr kancelarin e Fakultetit t Mjekssis, kurse n t njjtin ligj nuk prmndet fare vjetrsia n pun pr t marr titujt shkencor gj q ka br q t shkatrrohet hierarkia akademike brenda nj kohe fare t shkurtr, ose pr t prkrahur nj kategori t caktuar njerzish politik n mnyr q t marrin tituj t pamerituar pr nj koh fare t shkurtr. T arat e ligjit pr Arsimin e Lart jan aq t mdha dhe me pasoja sa q nuk jan vn kufizime prkatse pr titujt shkencor-akademik t Fakulteteve profesionale t cilt mund t marrin doktoratura dhe profesoratura t njjta me fakultete q jan jo profesionale (?!) ; ose n rastet e mos respektimit t programeve politike-karakteristik e moszbatimit, jan programet pr reformat n shndetsi t cilat jo vetm nuk jan zbatuar por jan ln n dor t Ministrave prkats duke shkaktuar dshtime t vazhdueshme t reformave n vite (ktu bjn prjashtim reformat shndetsore t suksesshme t viteve 1992-1996).
  Pasojat jan: vonesat n integrim, zgjatja e tranzicionit, largimi i vazhdueshm i njerzve nga vendi, korrupsioni galopant, varfria ekstreme e nj pjese t popullats (sepse ktu kaun dshtuar reformat e vendosjes me ligj t minimumit jetik t punonjsve duke krijuar artificialisht forma abuzivizmi dhe keqprdorimi t fondeve), etj, etj.
  Duke par kto luhatje t gjra n jetn e nj vendi si nga ana ekonomiko-financiare ashtu dhe n aspektin socialo-politik, duke konstatuar raste t shumta t destabilizimit t vendit gjat ktyre 20 viteve,duke analizuar se sa leht dhe se sa i brisht sht shteti shqiptar gjat ktyre 20 viteve t pas diktaturs, duke par historin 99 vjeare e shtetit shqiptar q pas 1912 n t ciln vihet re gjithashtu nj stabilitet fare i brisht apo m mir t themi sht destabilizuar disa her, n t ciln jan vn re dmtime t rnda t shtetit shqiptar dhe t institucioneve t tij t paktn do 7-12 vjet ( shiko shkrimin e botuar n gazetn Sot me titull Shqipria dhe Izraeli vndet stigmata- prpara Zotit, 8/7/2010), - mund t them se e par n kt aspekt ka dika m t rnd q shkakton humbjen e ekuilibrit t shtetit shqiptar dika q gjendet brenda institucioneve t shtetit shqiptar, por dhe nga ana tjetr mund t shihet gere her far qart e here fshehur ndikimi i jashtm mbi Shqiprin.
  Athere lind natyrshm pyetja: prse Shqipria nuk arrin t bhet nj shtet i stabilizuar? Prse Shqipria sht problematike dhe duhet gjithmon ndrhyrja e ndrkombtarve pr t stabilizuar gjendjen? Dhe s treti, prse nga Shqipria largohen her pas here (d.mth, sa her q ndrrohen sistemet ka emigracion t papar) nga vendi me qindra dhe mijra vet?
  Kto pyetje kan disa prgjigje q ndoshta mund t jen t hidhura prata q i lxojn. Prgjigjet sipas meje mund t jen:
  - Shqipria q n fillimet e saj t pavarsis shihet si nj model suksesi diplomatik porsa i prket formimit t saj. Dihet q kufijt prfundimtare t Shqipris u miratuan pas mbarimit t lufts s par botrore (dihet se u prvijuan m 1913-1915 nga Konferenca e Ambasadorve) n Konferencn e Paqes n Paris m 1921, n t ciln Shqipris i u la vetm -1/3 e territorit t saj. Ky ishte nj shkak de-stabiliteti n t ardhmen, sepse territor prmbante nj popullat t vogl me tre fe t ndryshme e tradita t ndryshme e pr m tepri prapambetur trsisht. Arsyea e ndarjes si e kemi thn dhe m par ishte se Europa nuk dshronte nj shtet t madh shqiptar mysliman e aq m pak pro-turk.
  - Brnda Shqipris ishin dy grupe t mdha politike t papajtueshme me njera tjetrn porsa i prket ardhmris s Shqipris por q pajtoheshin n nj pik: pasjen e nj Shqiprie me territor sa m t madh. Njri grup ishin pro-turqit dhe kripto-turqit q prfaqsonin shumicn myslimane t vendit, grupi tjetr ishte grupi prparimtar pro-perndimor q prfaqsohej kryesisht nga ortodokst-katolikt-dhe disa intelektual mysliman t nderuar pro-perndimor. Kto grupime politike ishin pak a shum totalisht t varura financiarisht e pr pasoj politikisht nga fuqit e huaja nga t cilat prkraheshin. Grupimet politike t papajtueshme me tjetri tjetrin vazhduan t jen t tilla edhe pas Konferencs s paqes aq sa m 1924 ndodhi revolucioni demokratike i qershorit dhe pas 6 muajsh kundrrevolucioni i dhjetorit me rivendosjen e Zogut si nj mysliman pro-perndimor n krye t shtetit. Pas fitores s komunizmit n Shqipri fitoi grupimi i majt politik pro-sllav, n fakt nj grupim pa eksperienc i cili luftoi vetm pr mbijetesn e vet n krye t shtetit shqiptar pr 45 vjet. Grupimi i kundrt u arratis nga vendi. Pra shihet se sa t ashpra ishin kontradiktat.
  - Pas rivendosjes s sistemit demokratik, prsritet historia me emra t ndryshm por mendime e opinione t njjta. Njri grup pro-lindjes n t cilin kishte tashme atesite por dhe kristian ortodoks e pak katolike, kurse grupimi tjetr i djathte ishte shumica ateist e kryesisht t przjer myslimane-ortodoks e katolik. Divergjencat ishin dhe mbeten t papajtueshme por dhe m t ashpra sepse n asnj rast (prve rastit t lufts s Kosovs) ata nuk kan pushuar luftn politike e cila ka shkaktuar jo pak pasoja pr popullin shqiptar dhe pr shtetin shqiptar. Kjo luft ka dobsuar shtetin shqiptar s pari dhe s dyti institucionet shqiptare t cilat vazhdojn t jen jo-cilsore. Dmtimi i shtetit shqiptar shihet n lshimet ekonomike&financiare e pr pasoj dhe politike q kan br koalicionet politike gjat ktyre 20 viteve ndaj t huajve dhe fqinjve, duke vn n rrezik integritetin e vendit n potenc.
  - Mos prfaqsimi i drejt i komuniteteve fetare n drejtimin e shtetit, mosprfaqsim i cili ka krijuar ashtu si dhe gjat 99 viteve t ktij shteti nj stabilitet t dobt t shtetit shqiptar. Vetm njher gjat 99 viteve shteti shqiptar ka qn i prfaqsuar proporcionalisht e pikrisht gjat viteve 92-96 kur President ishte Berisha, Kryeministr Meksi, dhe Kryetar Kuvendi Pjetr Arbnori (megjithse dhe ata nuk ishin prfaqsues t mirfillt t komuniteteve nga dhe kishin emrat).
  - Shkatrrimi i teknokracis dhe meritokracis n drejtimin e vendit duke vendosur n vend t tyre intelektual jo-profesionist kryesisht t zonave rurale thjesht pr interesa partiake e prfitimi personal.
  - Mbajtja n drejtimin politik t partive t pinjollve t ish-nomeklaturs s kuqe dhe t shrbyesve t tyre,
  - Realizimi i politikave jo t sakta dhe i ligjeve jo t mira pr drejtimin e vendit, duke mos realizuar nj pavarsi t mirfillt t tre pushteteve, pr shkak prfitimi politik dhe personal n dobi t klaneve favorizuese t koalicioneve respektove,
  - Emigrimi masiv, korrupsioni masiv, varfria, migrimi i keq-manaxhuar brenda vendit duke shkaktuar kaos , informalitet, dhe kalimin e pasurive kombtare n dobi t indivdve t panjohur, duke mos kaluar kjo pasuri e shitur e gjitha n arkn e shtetit, si dhe pr pasoj duke mos u tatuar pasurit e individve t pasuruar.
  - Rotacionet partiake me zgjedhje t diskutueshme, t cilat bheshin ashtu dhe pr mos realizimin e inventarizimit t sakt t popullsis dhe t prons.
  - Pseudo-patriotizmi dhe hipokrizia e intelektualve q kan drejtuar dhe drejtojn vendin , pra dyfytyrsia e tyre pr t realizuar qllimet e tyre personale n dm t politikave t ndershme dhe t favorshme pr shtetin, duke shkaktuar jo pak her probleme kombtare dhe ndrkombtare. Karakteristike sht sjellja e Esat Toptanit, Ahmet Zogut, Enver Hoxhs, dhe ndonj tjetri pas 90, duke vrtetuar dhe njher se drejtuesit shqiptar n t gjitha kohrat nuk e kan patur problem shitjen e idealeve t kombit dhe t fes, pr: para-pushtet dhe nam. VIP-ria e shum intelektualve n vite ka kaluar nprmjet dmtimit t Shqipris ekonomikisht, financiarisht por dhe politikisht, duek rrezikuar shtetin shqiptar.
  T gjitha kto aspekte t thna m sipr q favorizojn n nj far mnyre destabilizimin lehtsisht t vendit, nuk do t mund t jepnin rezultatin e plot negativ sikur t mos kishin lidhje gjithashtu me shitjen e disa individve politikan shqiptar t ditve t sotme (ashtu sikundr dhe n t kaluarn) tek t huajt thjesht pr qllime prfitimi material dhe politik.
  Sot mund t shihet se si individ- politikan t ndryshm, por dhe parlamentar q votojn si n kohn e Enver Hoxhs, pushtete t pavarura por q jan t varura realisht, nuk e kan pr gj q t ushtrojn presion t hapur ose t fsheht n ndryshimin e disa ligjeve, mund t glltisin lugn e orbs si pa t keq vetm e vetm q t riciklojn n pushtet e politik, dhe disa kan guximin q t bjn dhe pazare politike ( sigurisht fshehurazi) me t huajt n dm t vendit.
  T gjitha kto kan krijuar prshtypjen (dhe jo pa baza)tek t huajt se, politikant shqiptar t sotm nuk jan patriot t vrtet por jan thjesht jan disa rrogtar q krkojn t marrin m shum duke mos u ndalur para asgjje.
  Gjndja duhet t ndryshoj nse duhet q shteti shqiptar t integrohet n Europ me dinjitet dhe pa kushte. Shmbull dinjiteti sht Maqedonia, e cila pr t ruajtur interesat e saj kombtare refuzon t integrohet edhe n BE, dhe ky aspekt sht pr tu lavdruar sepse dihet q nj shtet i vogl kalon npr sakrifica dhe presione t mdha pr t realizuar aspiratat e tij kombtar dhe ato t integrimit. Deri m sot nuk ka asnj tryez konbtare pr realizmin e disa konsideratave kombtare me qllim q t integrohemi n Europ me dinjitet dhe t fort ekonomikisht dhe politikisht. Grindjet e vazhdueshme politike duhet t pushojn nse krkojm integrim sepse duket q kto grindje kan dhe nj shkak tjetr paradoks: politikant pr tu pasuruar sa m shum dhe pr t mbajtur pushtetin sa m shum nga njra an hiqen si flamurtar t flakt t integrimit, por fshehurazi punojn pr t kundrtn.
  Athere duke par kto probleme serioze, si mund t quhet kjo klas politike e vn n drejtim nga PPSH? Klas politike patriote, apo tradhtar politik q dmtojn interesat e vendit?

 2. #2
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  per sa me siper,
  ...
  Grindjet e vazhdueshme politike duhet t pushojn nse krkojm integrim sepse duket q kto grindje kan dhe nj shkak tjetr paradoks: politikant pr tu pasuruar sa m shum dhe pr t mbajtur pushtetin sa m shum nga njra an hiqen si flamurtar t flakt t integrimit, por fshehurazi punojn pr t kundrtn.
  Athere duke par kto probleme serioze, si mund t quhet kjo klas politike e vn n drejtim nga PPSH? Klas politike patriote, apo tradhtar politik q dmtojn interesat e vendit?
  Tjetersimi dhe mos-kthimi i prones eshte problemi kyc, i cili nuk mund te zgjidhet me ish-komunistet ne krye.

  Persa i perket grindjeve, ato aplikohen ne te njejten menyre si lufta e klasave per punistet me enver ne krye.

  Si do qe ti vihet emri, kjo klase politike eshte deshtake.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •